WERKZAME NIEREN ;¥i l/aat jCnxe l/ethuut GARAGE RABO fkatie Antoinette Üamhim ANUSOL Ochtendbeurs Amsterdam AGENDA. VRITDAG 10 FEBRUARI 1939 HAAR C EM'S DAG BEAD Woningbouwvereeniging „De Voorzorg". Het twintigjarig bestaan. Zooals gemeld vierde de Woningbouwver eeniging ..De Voorzorg" alhier, Donderdag haar twintigjarig bestaan. De receptie. Des middags hield het bestuur een zeer druk bezochte receptie in de Tuinzaal van het Concertgebouw. Behalve vertegenwoordigers van tal van woningbouwverenigingen te Haarlem waren aanwezig de heeren: M. A. Reinalda, wethou der van Volkshuisvesting; ir. D. Kruijf, di recteur van Bouw- en Woningtoezicht; H. Meeusen, chef van de 7e afdeeling (Volks huisvesting) P. J. André, chef der afd. Finan ciën. Later kwam nog de wethouder van Fi nanciën, de heer E. v. d. Wall. Ook merkten wij op ds. G. J. Waardenburg, pred. der Ned. Hexw. Gemeente alhier: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, commissaris van „De Voor zorg", den heer G. A. Groote Haar, oud-com missaris en notaris T. Bruyn Pzn., oud-com missaris. Vele bloemstukken waren ingekomen van verschillende woningbouwverenigingen. Er was een brief van gelukwensch van de Prot. Woningbouwvereeniging „Amsterdam". Volkshuisvesting. Bij het begin van de receptie hield de voor zitter, de heer J. van Daale een inleiding over „De volkshuisvesting te Haarlem". Spr. vestigde er de aandacht op. dat de be langstelling voor de volkshuisvesting pas ln de tweede helft der vorige eeuw is ontstaan Van overheidsbemoeiing of eigen initiatief was niets bekend. Men scheen volmaakt on verschillig tegenover de woningtoestanden te staan en zich niet te bekommeren over de ellende, die het gevolg was van het bewonen van woningen, die eigenlijk niet veel meer dan krotten waren. De groote massa aan vaardde blijkbaar de toestanden, zooals zij waren. Toch werd wel iets gedaan: men denke aan de bekende hofjes, die in zoo grooten ge tale te Haarlem te vinden zijn. De bouw hier van geschiedde uit een philantropisch oog punt door particulieren, kerkelijke instellingen of gilden. Pas in de tweede helft der vorige eeuw ont waakte de belangstelling voor de volkshuis vesting, en lieten enkele industrieelen wo ningen voor hun werklieden bouwen. Dit voor beeld werkte aanstekelijk, waarna de werk lieden er zelf toe overgingen vereenigingen op te richten en huizen te bouwen, die later het eigendom der leden zouden worden. Een zeer groot aantal dezer vereenigingen werden in Haarlem opgelicht, en deze hebben een pioniersarbeid verricht, die waarlijk respect afdwingt. Toch kan men niet zeggen, dat deze ver eenigingen de volkshuisvesting aanmerkelijk hebben verbeterd. Daarvoor was de geheele opzet te beknopt. In de troonrede van 1897 werd de indiening van de woningwet aangekondigd en in 1901 kwam deze tot stand. Dit was een stap in de goede richting. Nu kon men maar niet meer „raak" bouwen. Alles wat men wilde doen moest door „Bouw en Woningtoezicht" wor den goedgekeurd, waardoor aan vele misstan den een einde kwam Het organisatiebesef kwam in die dagen tot ontplooiing. Verschillende vereenigingen werden opgericht en bij Rijk en gemeenten werd er op aangedrongen in mime mate voor schotten en medewerking te verleenen. In Haarlem werden ongeveer 24 vereenigingen opgericht, die 4802 arbeiders- of midden standswoningen hebben gebouwd. Bovendien zorgde de gemeente Haarlem (Centraal Wo- ningbeheeri voor den bouw van 501 woningen. Van 1925 af tot heden werden 329 woningen onbewoonbaar verklaard, waarvan er nu reeds 88 gesloopt zijn. De noodwoningen zijn alle weer afgebroken. In Haarlem werd dus de zaak flink aangepakt. De nieuwe wijken in Noord, Oost en West getuigen daarvan. Op 7 Februari 1919 werd de woningbouw vereeniging „De Voorzorg" opgericht. Toch duurde het nog lang (door allerlei moeilijk heden), tot 1924, voor de eerste woningen, ten Westen van de Leidschevaart, klaar en be woond waren. Alleen door de krachtige medc- wei'king van mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, notaris Bruyn en de directie van „Bouw- en Woningtoezicht" was het mogelijk geweest, de moeilijkheden te overwinnen. Veiwolgens werd gebouwd ten Z. van het pas gebouwde complex: 84 woningen. In het Noorden (de toenmalige gemeente Schoten) werden 24 woningen aan „De Voorzorg" toe gewezen. En zoo ging het door. „De Voorzorg" beschikt thans over 256 woningen, die aan alle redelijke eischen voldoen. Van hen die .De Voorzorg" hielpen oprich ten is thans alleen de voorzitter nog over. De Raad van Commissarissen bestaat thans uit: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. P. E. Barbas, J. Miezérus. H. Franken Jr. en ds. W. van Elden. Het bestuur wordt gevormd door de heeren J. van Daale, voorzitter; J. Fiege, secretaris, J. C. de Vries, penningmees ter; D. van der Wal, A. J. de Nijs, A. van der Vecht en H. Rees. Spr. eindigde met het Bijbelwoord, dat ook op het werken voor de volkshuisvesting van toepassing is: „Al wat uwe hand vindt om te doen, doe dat'met uwe macht". Wethouder Reinalda aan het woord Veiwolgens hield wethouder Reinalda een toespraak, waarin hij de woorden van den voorzitter aanhaalde: „de groote massa aan vaardde blijkbaar de toestanden zooals ze waren". Dit is gelukkig niet meer zoo. Bij de breede massa van het volk ontwaakte de be hoefte, gebruik te maken van de mogelijk heden, die de Woningwet bood. En vooral na den oorlog was het uit met de gelatenheid. Het is zeer noodig, dat de Woningbouwver- eenigingen haar arbeid voortzetten, want in de Memorie van Antwoord van Binnenl. Za ken heeft spr. gelezen, dat nog wel 70.000 wo ningen voor onbewoonbaarverklaring in aan merking komen. Namens B. en W. bracht spr. hulde en dank aan de wakkere mannen, die 20 jaar geleden „De Voorzorg" oprichtten en zoo gewerkt hebben aan de vei-betering dei- Volkshuisvesting. In 't bijzonder noemde spr den vroegeren penningmeester, thans over leden, Takes, wiens figuur spreker nog dage lijks bij zijn ai-beid voor oogen staat als die van den waren werker voor de gemeenschap. Zijn wij, zoo eindigde spr., de moeilijkheden van deze tijden te boven, dan hoop ik dat het gemeentebestuur niet te vergeefs een beroep op u zal doen, om het mooie werk van de volkshuisvesting voort te zetten. Namens den Nationalen Woningraad sprak de heer v. d. Wal. Deze zeide o.a. dat de Wo ningwet een van de mooiste sociale wetten is. De besturen van de bouwvereenigingen, ook van „De Voorzorg", hebben prachtig werk ge daan. maar nog onnoemelijk veel is er te doen. Er is eigenlijk nog pas voorbereidende ai'beid verricht.. Ir. D. Kruijf, directeur van Bouw- en Wo O BROS reepen voor .5 cent BROS ALS BESCHUIT UenSdorp BIJ UWEN WINKELIER OF IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPOTS (Adv. lngez. Med.) ningtoezicht, wenschte „De Voorzorg", waar mede zijn dienst altijd zoo aangenaam heeft samengewerkt, geluk. Spr. wees er verder op, dat nog' belangrijk werk door de Woningbouw- vereenigingen kan worden gedaan en wel op het gebied der exploitatie. Andere sprekers. Nog tal van sprekers voerden het woord. „De Voorzorg" werd gehuldigd namens: de Fe deratie van Woningbouwvereenigingen, „Luc- tor et Emergo", „Spaarnoog", het Prov. Comi té Noord-Holiand. „Eigen Woning", „Ons Be lang", „St. Josef", den Chr. Nat. Werkmans bond, de Woningstichting „Patrimonium" en „Het Oosten". Met een koi-t dankwoord sloot de heer Van Daale daarna de bijeenkomst. De feestavond. Des avonds werd het feest voortgezet met een feestelijke bijeenkomst in de groote zaal van het Concertgebouw, die geheel met leden der jubileerende Woningbouwvereeniging en afgevaardigden van andere woningbouwver eenigingen gevuld was. De voorzitter der Feestcommissie, de heer J. A. O. v. d. Wall, opende den avond en sprak waardeerende woorden tot den voorzitter, den heer J. van Daale, die zooals des middags wel gebleken was, niet alleen gezien is bij de leden van „De Voorzorg", maar ook bij de autoritei ten. Spr. dankte ook de andere bestuursleden en spi'ak den wensch uit, dat de leden het be stuur bij voortduring zullen blijven steunen. De heer van Daale hield vervolgens een kor te toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat wat hij in de afgeloopen 20 jaar voor de volkshuis vesting heeft gedaan door hem als een plicht werd beschouwd. In 't bijzonder dankte hij nog mr. R. C. Bakhuizen van den Brink en notaris T. Bruyn Pzn., voor wat zij als com missarissen voor de vereeniging hebben ge daan.. Spr. deelde nog mede, dat, al was hij dan den vorigen dag 69 jaar geworden, hij hoopte nog eenige jaren voor „De Voorzorg" en de volkshuisvesting te kunnen werken. De heer en mevr. Van Daale gehuldigd. Vervolgens was het wooi'd aan een der oud ste leden, den heer de Vries, die namens het bestuur den heer van Daale een teekening van de woning, die hij had zien bouwen en waarin hij 15 jaar heeft gewoond, aanbood en aan mevr. Van Daale een vruchtenmand. De heer van Daale dankte en zeide dat een man niet 20 jaar lang voorzitter van een woningbouwvereeniging kan zijn, als hij daar bij niet de volle medewerking van zijn vrouw heeft. Voor die medewerking ben ik hartelijk dankbaar, aldus spr. Een „Lang zullen zij leven!" werd het echtpaar Van Daale door de aanwezigen toegezongen. En nu begon de eigenlijke feestavond. Het bestuur was zoo gelukkig geweest, zich de medewerking te kunnen verzekeren van het humoristisch dubbel mannenkwartet „Octavo" uit Amsterdam en het had daar mede een uitmuntende keuze gedaan. Dit dubbelkwartet toch beschikt over uitstekend stemmateriaal en had al dadelijk bij het eerste nummer: „Een repetitie voor de bruiloft" het noodige contact met het publiek, dat den ge heel en avond bleef. De verschillende num mers (geari-angeerd door den heer Th. T. Wiering) die „Octavo" ten gehoore bracht, hadden een enorm succes. De heer Jac. Hui- gens begeleidde op uitmuntende wijze. Met waardeering moet ook melding worden gemaakt van het optreden, na de pauze, van het Chr. Gemengd Koor Haarlem, onder lei ding van den heer A. van Zoest. Zij nog vermeld dat het goede orkest onder leiding stond van den heer L. J. Bouwmeester. zonder Chauffeur alleen GASTHUIS VEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. lngez. Med.) met hun irrileerende jeuk en nooit eindigende kwelling kunnen lenslotfe Uw zenuwgestel schaden. Behandeling met Anusol Suppositoria brengt onmiddellijk verlichting. (Adv. lngez. MedJ LCrandioos hisforisch kijkspel. De film „Marie Antoinette" die in Amsterdam gedurende vele weken met groot .succes draaide, verplaatst ons in de sfeer van het Fran- sche Hof ten tijde van de regeering van Lode- wijk XVI. Al de pracht en praal, die in die tij den aan het Hof werden ten toon gespreid, wor den ons hier opnieuw voorgetooverd en daarom is deze film als kijkspel een lust voor het oog. Ook historisch is ze wel geslaagd. Marie Antoinette kwam op haar vijftiende jaar naar Frankrijk, uitgehuwelijkt aan den Dauphin, den lateren Lodewijk XVI. Niets leek haar mooier en heerlijker dan koningin van Frankrijk te wor den! Helaas, duur zou haar dit koningschap te staan komen. Tal van groote festijnen werden er aan het hof gegeven, waaraan geen kosten ge spaard zijn en als tijdsbeeld is het zeer zeker de moeite waard al die prachtige costuums en toiletten te aanschouwen. Maar het was tevens een wreede tijd, dat zou het jonge koningspaar al spoedig ondervinden. Koning Lodewijk XV (John Barrymore), stierf 10 Mei 1779 aan pok ken en dit bracht Marie Antoinette en haar gade op den troon. In den beginne was alles glorie en na de ge boorte van hun eerste kind kwamen de echtge- nooten elkaar ook nader. Lodewijk XVI wordt gespeeld door Robert Morley, een opmerkelijke rol van een vrijwel onbekenden filmacteur, die door zijn spel de liefde van dit koningspaar al leszins aannemelijk maakt. Hij typeert uitste kend den goedigen, weinig beteekenenden echt genoot van Marie Antoinette, die ook steeds in staatszaken op het oordeel der koningin afging, hetgeen noodlottig zou worden. Een knappe vertolking geeft ook Joseph Schild- kraut van de rol van den hertog van Orleans, broeder van den koning. Eerst was deze Philips van Orleans gecharmeerd van de jeugdige, lief tallige koningin en op de hofbals toonde hij zich een volmaakt cavalier. Maar gaandeweg, naar mate zich het geluk van de koningin afwendde en de haat van het volk zich tegen haar keerde door haar verkwisting, keerde hij zich ook van haar af. Ondanks dat het volk zich tegen Marie An toinette keerde, bleven haar vriendin, de prinses de Lamballe en haar vriend en minnaar, graaf Axel Fersen (Tyrone Power) haar steeds trouw, ook in de dagen van tegenspoed. En langzamer hand zien we het proces zich voltrekken. Tal van smaadschriften en vervolgingen deden de eens zoo bloeiende vrouw snel verouderen, maar des ondanks had graaf Fersen haar lief. Hij bereidde de vlucht naar Varennes der koninklijke fa milie voor. Maar de vlucht mislukte en zij wer den in den Temple opgesloten. Onnoemelijk heeft Marie Antoinette onder haar gevangen schap geleden, vooral toen men in haar de moe der trof door haar eigen zoon te dwingen een valsche getuigenis tegen zijn koninklijke moeder af te leggen. Norma Shearer speelt in deze film de hoofdrol en geeft van het tragische leven van Marie Antoinette een indrukwekkende creatie. Daarnaast moet ook het spel van Tyrone Po wer als Fersen genoemd worden. In deze film komt de beteekenis der revolutie niet tot uiting. Zij geeft in de eerste plaats een beeld van het tragische leven van het ongelukkige vorstenpaar Marie Antoinette en Lodewijk XVI. Deze ramp zalige koningin heeft haar geheele leven door, zij werd slechts 38 jaar, haar waardigheid be houden en zoo is ze ook gestorven. De schepper van dit filmwerk, jubileumstuk van de Metro-Goldwyn-Mayer, is W. S. van Dyke en met voldoening kan hij op zijn arbeid terugzien. Historisch goed weergegeven is deze film als kijkspel een gang naar het Luxor Theater zeer zeker waard. Norma Shearer in de film „Marte Antoinette (Luxor). Gala-avond van Fritz Hirsch Operette. Voor liefdadig doel. Zaterdag 18 Februari komt in den Stads schouwburg het Fritz Hirschgezelschap met een voor Haarlem geheel nieuw programma nl. 'n bonte operette-avond. Fritsch Hirsch treedt op als conférencier. Verder zullen optreden Erica Druzovic, Paul Harden. Egon Karter e.a. Yoma Sasburg, geen onbekende voor Haarlem zal eenige nieuwe dansnummers voor het voetlicht brengen. Het zal een gala-avond zijn, waarvan het batig saldo ten goede komt aan Maatschap pelijke Zorg voor Zieken: Diaconessenhuis, Zr. Merison, St. Elisabeth's Gasthuis. Zr. Kool haas; Maria-Stichting en St. Joannes de Deo, Zr. Beune. Na afloop der Fritz Hirsch-voorstelllng is er in den Schouwburg gelegenheid tot dansen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.69 7/8 Berlijn 74 45 Parijs 4.91% Brussel 31.31*2 Zwitserland 42.06 New York 1.859/16. chSc/iyMothfjOu. jSndcn-&i/e,^pu^' In 't centrum van de fieerenmode wordt bepaald, wot de moderne gentleman dit voorjaar draagt. Van deze nieuwste stoffen brengt Magozijn „Nederland' - als eerste een moot costume van onberispeluke coupe en\ afwerking. FEBRUARI-PRIJZEN f,39.-f.49.rf.59- Udiai' 6ntuux&. 'VciH/ na:kt.eedfng/\ag4zijnen 3- NEDERLANDSS KATTENBURG S Cg "■^OTTERÖA^^Të^rÏASÊr^JTRÈcHT'^oë?' HAARLEM ZIERIKZEE BERGEN OP ZOOM HAARLEM GROOTE HOUTSTRAAT. (Atv. lngez. MedJ De onderafdeeling van de afdeeling Haarlem van den Chr. Nat. Werkmansbond, de Woningbouwvereeniging „De Voorzorg", bestond gisteren 20 jaar. Op de receptie, 3ie gistermiddag werd gehouden voerde ook de wethouder van Openbare Werken, de heer M. A. Reinalda, het woord. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur Kon. Olie 309—310 H.*V. A. 412 Beth. Steel 49-}$50 UD. Steel 43 11/1643 7/8 Republic Steel 15J45/16 Anaconda 21# Shell 9 5/16—10 North Am. Aviation 13 5/16 WISSELKOERSCN AMSTERDAM. 12uur. Londne 8.72# Berlijn 74.53 Parijs 4.92# Brussel 31.36% Zwitserland-42.12 Kopenhagen 38.95 Stockholm 44.95 Oslo 43.85 New York 1.85 15/16 Praag 6.38 CENTRALE BOND V\N NEDERLANDSCH P. T. T.-PERSONEEL. In 1891 werd door een aantal Amsterdam- sche brievenbestellers de eerste plaatselijke Brievenbestellersvereeniging gesticht op po litiek- onafhankelijken grondslag. In 1893 werd de landelijke bond van lager postpersoneel definitief opgericht, meer be kend onder den naam Bond „De Post". Vooral in de mobilisatiejaren ontwikkelde zich tevens zeer snel een organisatie van kan- toorpersoneel, de z.g. Bond van Middelbaar Personeel bij P.T.T. 10 Februari 1919 vereenigden zich de Bond „De Post" en de „Middelbare Bond" tot één organisatie eix werd de Centrale Bond van Nederlandsch P.T.T.-personeel (C. B. P. T. T.) gesticht, eveixeens op politiek-onafhankelij- ken grondslag, waarin schier alle categorieën, werkzaam bij het Staatsbedrijf der P.T.T., vereenigd zijn. Deze Centrale Postbond, die thans ruim 7500 leden telt, herdenkt 10 Februari a.s. zijn twin tig-jarig bestaan. Het extra-verzorgde herdenkingsnummer op velerlei wijze een levendig beeld, van het „Orgaan C. B. P. T. T." geeft daarvan EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Haarlem der Ned. Beweging voor Eenheid door Democratie houdt op Don derdag 16 Februari een openbare vergadering in het Gem. Concertgebouw. Welwillende medewerking wordt verleend door een klein orkest onder leiding van den heer W. C. P. de Vries. Sprekers zijn: Dr. G. Stuiveling over: „Democratische Zelfbezinning" en ds. G. West- mijse over: „Zal de wereldweegschaal door slaan naar Dictatuur of Democratie?" De voorzitter der afdeeling houdt een in leiding over: „Waarvoor wij strijden". CENTRAAL COMITé VOOR WERKLOOZEN. Maandagavond 13 Februari zal de heer W. J. Heikens uit Amsterdam in het gebouw der school. Schoterstraat No. 2. een lezing met lichtbeelden houden over de belangrijke wer ken uit het Renaissance tijdperk, o.a. zullen worden behandeld werken van Michelangelo, da Vinei en schilderijen uit de Sixtijnsche Kapel te Rome. DE FEESTAVOND U.L.O. G. In de laatste alinea van het verslag van den feestavond voor leerlingen UL.O. G. in ons blad van Dcnderdag j.l. is een regel weg gevallen. Deze luidt: Zij (mevrouw Traxel v. d. Weegh) werd in hartelijke bewoordin gen door mevrouw J. A. PietersonTromp toegesproken. INTERN. VER. BELLAMY. Voor de afdeeling Haarlem der I. V. B. komt op Dinsdag 14 Februari in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond spreken de heer Zwertbroek uit Bussem met als on- derwerp: „De Nieuwe Gemeenschap". ZORG VOOR n w et O fit d d d d N 3 1 IEMAND verdraagt verstopping dep Inge wanden, ninar traag functlonneerenda eren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, orden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver* oorde slaap, duizeligheid, rheuniatiek. Ischias spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol- n. Deze verschijnselen waarschuwen u, dal werking der nieren verstoord raakt. Houd rhalve uw nieren in goeden staat door een uretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn eren Pillen u nlc-uwe kracht en vitaliteit ven. Foster's Pillen bevatten geen gevaai* ie bestanddeclen en hebben In Holland ruïne Jaren ongeëvenaard eucces behaald. 12 I <«>ll a 1 Rugpijn Nieren Pillen (Adv. lngez. Med.) Heden: VRIJDAG 10 FEBRUARI Sociëteit Vereeniging, Zijlweg: Psychometri sche séance Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" 8.15 uur. Gebouw H. K. B,:Film over Tunis en de reis van Daladier. 11 uur v.m. en 2, 4, 7, 9 uur nam. Koninginneweg 103: Ledenverg. Ver. tot verb, v. het lot der Blinden. 8 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Duister Sjanghai" en „Op glad ijs", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Die verduivelde waar heid". Tooneel: The Royal Kilties Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen met vleugels", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein lied geht um die Welt" 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De sensatiepiloot" en „Bulldog". „De Kerkuil". Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 10—5 uur. ZATERDAG 11 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Gebouw H. K. B.: Film over Tunis en de reis van Daladier. 2, 4 en 7 uur. Jeugdbioscoop Zuiderstraat 13. „Jopie Slim en en Dickie Bigmans'y, 2, 4 en 7 uur. ,De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11