rui Ontstellend leed derSpaansche vluchtelingen. 25 CENT Tip-Top De meerderheid van B. en W. van Haarlem ontraadt de demping. Ware lijdensweg naar de Fransche grens. Naaisters Apothekers-assistente mangelsters, vouwsters en een aank. strijkster Parfumerie Het Amerikaansche Huis REGEN-KLEEDING Colporteurs aarlem's Dagblad VRIJDAG 10 FEBRUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 13 De Bakenessergrachl. Overgenomen wordt het voorstel Klein, om de watergang 2 Meter te smallen. Hierbij geven wij een afbeelding van een perspectiefteekening, waarbij in beeld gebracht is de verbetering die het College van B. en W. van Haarlem wil uitvoeren wat de Bakenesscrgracht betreft. De Zuidzijde van de Nieuwe Gracht (die nu doorloopt) wordt dan doorgetrokken langs de kazerne naar den Koudenhorn. Waar de Bakenessergracht in de Nieuwe Gracht komt, moet dan een brug gebouwd worden. Bovendien wordt zoowel de Oostelijke als de Westelijke rijweg langs de Bakenessergracht doorgetrokken van de brug bij de Korte jansstraat naar de Zuidzijde der Nieuwe Gracht. Doortrekking van de Nieuwe Gracht z.z. tot aan den Koudenhorn. B. en W. van Haarlem hebben thans praeadvies uitgebracht over de verschillende voorstellen betreffende de Bakenessergracht. Het voorstel-van Liemt-Boes. Daar 't voorstel van de heeren van Liemt en Boes (het vroegere meerderheidsvoorstel van B. en W.) van de verste strekicing is, wordt dit eerst besproken. De verschillende adressen die bij den Raad zijn ingekomen om toch vooral deze oude en ty pische stadsgracht niet te dempen, toonden aan zoo merken B. en W. op dat met het voor stel een gebied betreden wordt, waarop slechts met de grootste omzichtigheid en na zeer ernstig beraad een besluit van zóó verre strekking mag worden genomen. De meerderheid van het col lege staat op het standpunt, dat er wel zeer dringende redenen van gemeentebelang aanwezig zouden moeten zijn. om een zoo in het stadsbeeld passende, karakteristieke gracht op te offeren. Vervolgens worden de argumenten die voor demping aangevoerd zijn, bestreden. Erkend wordt dat de gracht voor de scheepvaart niet veel beteekenis meer heeft, maar het zou onjuist zijn bij het beoordeelen der nuttigheid uitsluitend op den zakelijken kant te letten. De Bakenessergracht vormt een verband met de andere grachten en is daarin een noodzakelijke schakel. Het wegnemen van dien schakel kan niet plaats hebben zonder het geheel ernstig te schaden. Dat demping de welvaart van de omgeving zou bevorderen trekken B. en W. in twijfel. De dem ping zou de omgeving een onoogelijk aanzien geven. Alle verhouding, alle sfeer zou weg zijn. Bovendien is er weinig reden om aan te nemen, dat de bevordering van de welvaart alleen maar mogelijk zou zijn door demping van de gracht en niet evenzeer door een zoodanige reorganisatie, waarbij de gracht wel behouden zou blijven. Te sterk wordt, naar B. en W. meenen, de toe stand gezien, zooals die thans is, zonder voldoen de i£ het oog te houden, welke ver-beteringen ter plaatse zijn aan te brengen, waardoor de omge ving evenzeer wordt gebaat, en welke verbete ring kan ontstaan, wanneer het centraal riolee- ringsstelsel gereed zal zijn en geen afvoer meer op de grachten zal plaats hebben. B. en W. erkennen, dat de verkeerstoestand ter plaatsing zou worden verbeterd. Die verbetering is echter ook bij niet-demping te verkrijgen. Voor zoover er eenig verschil tusschen beide verbete ringen zou bestaan, kan dat verschil in geen ge val van zooveel belang zijn, dat daardoor de demping wordt gerechtvaardigd. Ongetwijfeld zou demping der Bakenesser gracht, waarvan de kosten worden begroot op f 157.000, eenige werkverruimir\g.j3rengen. Dit kan echter bezwaarlijk als een afgument voor de demping worden aangevoerd. Bovendien is dat gevolg er niet alleen bij demping, maar even zeer bij wijziging van den toestand ter plaatse, met behoud van de gracht. De argumenten der voorstanders van de dem ping hebben de meerderheid van B. en W. niet kunnen overtuigen. Plan-Klein Schiphorst. Over het voorstel van den heer Klein Schip horst zeggen B. en W. o.a.: Voor het verkrijgen eener verbinding met de Jansbrug en van een ontlasting van de Korte Jansstraat en van het kruispunt Korte Jans straatJansstraatRidderstraat is demping niet noodzakelijk. Een en ander kan evenzeer op andere wijze worden verkregen. Het z.g. openleggen van het Begijnhof lijkt B. en W. bedenkelijk. Uit saneerings,oogpunt is een dergelijke afbraak op groote schaal niet noodig. Volgens den Directeur van het bouw- en wo ningtoezicht bevindt zich het meerendeel van de huizen ter plaatse nog in goeden staat. Verkrijging van parkeerterrein alleen kan evenmin tot een dergelijken drastischen maatre gel aanleiding geven. Hoofdreden zou hier moe ten zijn het openleggen van het Begijnhof met de Waalsche Kerk. Nu is het echter een door kunsthistorici en architecten algemeen aanvaar de waarheid, dat 't openleggen van Kerkpleinen voor het vrij maken van oude Kerken onjuist is. Die oude Kerkgebouwen zijn door hun bouw meesters nooit ontworpen als geheel vrijstaan de. van alle kanten overzichtelijke gebouwen. Integendeel, juist is er altijd naar gestreefd, dat ze voor het oog verbonden zijn met de bebou wing rondom, waaraan ze hun schaal ontleenen en waardoor er pleinen en pleintjes van een ze kere intimiteit ontstaan, die de omgeving van het Kerkgebouw zoo'n groote bekoring geven. Een typisch kenmerk van de middeleeuwsche stad is juist het gesloten stadsbeeld. Wordt nu een deel van de omringende bebouwing gesloopt, dan is die beslotenheid weg en komt het Kerk gebouw geïsoleerd te staan. Voorbeelden elders zijn er het bewijs van, hoe zoo iets tot een stede- bouwkundige en aesthetische mislukking leidt. Het opleggen van het Begijnhof zou naar ïa- ming een uitgaaf vorderen van rond f 116.000; een uitgaaf die, gelet op het vorenstaande, zeker niet is verantwoord. Voorts betoogen B. en W. dat in verband met het verkeersplan voor Haarlem een verkeers weg over de Bakenessergracht niet alleen over bodig is, maar ook een verwarring stichtende functie heeft. Immers verbindt hij het kruispunt Jansweg Nieuwe Gracht met een willekeurig punt van den westelijken Spaarne-oever. Nu tracht het plan-Klein Schiphorst daaraan wel tegemoet te komen door in het verlengde van de Bakenesser gracht een brug over het Spaarne te prqjectee- ren, maar de op die wijze over, het Spa^rne ge voerde verkeersweg kan niet anders dan door middel van Houtmarkt en Spaarnwouderstraat met de Amsterdamsche Vaart in verbinding wor den gebracht. En hoewel dé Houtmarkt op zich zelf breed genoeg is, leidt ze toch als schakel in een verkeersweg tot een te bochtig tracée. De Spaarnwouderstraat moet hierbij buiten be schouwing worden gelaten, want, zooals de heer Klein Schiphorst zegt, er zal eerder sprake moe ten zijn van ontlasting dier straat. Het is in ieder geval onmogelijk aan die straat nog een extra verkeersfunctie te geven. Uit het vorenstaande volgt afdoende, dat de demping niet de gevolgen voor de oplossing van het verkeersvraagstuk kan hebben, welke de heer Klein Schiphorst er in ziet. De bestaande ruimte der gracht zou, zoo is door den heer Klein Schiphorst gezegd, te be nutten zijn voor het maken van een schuilkelder. Hiervoor verwijzen B. en W. naar hun voorstel d.d. 31 Januari jl., waarin met betrekking tot schuilkelders o.a. wordt gezegd: „De opvattingen omtrent het nut van het ma ken van openbare schuilkelders voor de burger bevolking hebben zich in den loop der jaren telkens gewijzigd. Onze Regeering hecht er thans geen bijzondere waarde meer aan; het bij een brengen van een groot aantal personen in een beperkte ruimte is niet doelmatig, waarbij dan nog komt de psychologische factor angst". Om deze reden achten B. en W. het maken van den voorgestelden schuilkelder op de Ba kenessergracht dan ook niet gewenscht. Het voorstel Klein. Het voorstel van den heer Klein houdt in het versmallen van het water door verbreeding van de straat aan de Westzijde, het doortrekken van de straat tot aan de Nieuwe Gracht en het her stellen en voor zoover noodig vernieuwen van de bestaande bestrating en van de walmuren. Aan dit voorstel ligt, zoo schrijven B. en W. de juiste en sympathieke gedachte ten grondslag van behoud van het waardevolle oude stadsschoon met verbetering op zoodanige wijze, dat het betreffende stadsgedeelte weer een goed functionneerend onderdeel van het geheel wordt. Naar hun meening moet de oplossing in die rich ting wordden gezocht. Dienovereenkomstig is dan ook een plan ontworpen, dat mede voor de raadsleden is ter inzage gelegd. Daarbij is er van uitgegaan, dat de Nieuw» Gracht Zuidzijde langs de Kazerne moet worden doorgetrokken. Deze doortrekking past geheel in het verkeers wegenplan en is als een belangrijke verkeersbe- tering te beschouwen. O.a. zou daardoor het be zwaar komen te vervallen, dat de auto's, komen de van den Jansweg in de richting van den Koudenhorn bijna noodzakelijk op de linkerhelft van de Zandersbrug moeten komen. Een boko- mend voordeel is. dat de Zakstraat en de Korte Jansstraat van bijna alle verkeer ontlast wor den, zoodat het kruispunt bij de uitmonding van laatstgenoemde straat in de Jansstraat zijn be teekenis verliest. De Bakenessergracht zelf zal slechts plaatselijk verkeer te verwerken hebben, hetgeen bij verbreeding van de straat aan de Westzijde en invoering van éénrichtingverkeer zonder eenig bezwaar mogelijk is. Ook voor de Nieuwe Gracht tusschen Jansstraat/weg en Kou denhorn kan dan één richtingverkeer worden in gevoerd, mogelijk met uitzondering van het ge deelte tusschen de Jansstraat en de Bakenesser gracht. Het ligt in het voornemen van B. en W. dit onderdeel t.z.t. nog nader te bezien. Ten einde te kunnen beoordeelen in hoeverre een versmalling van het water van de Bakenes sergracht aesthetisch verantwoord is, is een on derzoek ingesteld naar de profielen van eenige oude grachten, waarvan het resultaat is weerge geven in een voor de raadsleden ter inzage ge- Uitgewekene doet een relaas. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: JrviSY is een klein plaatsje ongeveer twintig kilometer bezuideft Parijs gele gen, doch hoe klein ook voor de Fransche spoorwegen, het is een zeer belangrijke plaats, daar het een der rangeerstations is voor de tallooze goederentreinen, die naar en van Parijs vertrekken. Een geweldig spoorwegem placement is er aangelegd en achter het vrij kleine stationsgebouw strekken zich eindelooze perrons uit. Sinds verleden Vrijdag zijn een twintigtal treinen met Spaansche vluchtelingen, vrouwen, kinderen en oude menschen dit station gepasseerd op weg naar een rustiger verblijf plaats dan de woelige Fransch-Spaansche grens. Ofschoon van verschillende zijden protesten zijn opgegaan tegen het voornemen der regeering de Spaansche vluchtelingen over bijna alle Fran sche departementen te verdeelen, zijn de laat ste dagen ruim 20.000 vluchtelingen Juvisy ge passeerd op weg naar de Westelijke en Noorde lijke departementen. Waarom deze protesten? Omdat men vrijwel algemeen van meening is, dat hoewel edel moedigheid geboden is tegenover de onschul dige slacthoffers van den Spaanschen burger oorlog het voor beide partijen, Frankrijk zoowel als de vluchtelingen, veel beter is, wan neer zoo spoedig het met den toestand in Spanje mogelijk is. al die dakloozen weer naar hun vaderland terugkeeren. De goeden onder hen zullen natuurlijk weer naar huis terug verlan gen en met de kwaden onder hen wil men in Frankrijk liefst zoo min mogelijk te maken heb ben. Daar zich zoo gemakkelijk kwade elemen ten in dien ordeloozen en haveloozen troep kunnen verbergen, meent men, dat uiterste strengheid gepaard moest gaan aan groote edel moedigheid en dat het veel beter geweest zou zijn, indien men die ongelukkigen geconcen treerd had op plaatsen, die dichter bij de Spaan sche grens gelegen zijn en waar gemakkelijker toezicht uitgeoefend kan worden. Bovendien kost het onderhoud van zoovele tienduizenden, die spoedig enkele honderdduizenden zullen zijn, enorm veel geld aan den Franschen staat vol gens een uiterst krappe berekening 10 franks of 50 centen per dag en per hoofd en waar er tot nu toe geen sprake is van een internatio nale regeling en Frankrijk dus alleen die kosten dragen moet, is het te begijpen, dat ook om deze reden zeer velen hopen, dat zoo spoedig mogelijk de vluchtelingen naar Spanje zullen terugkeeren. Hoe dit ook zij, op het oogenblik passeeren de treinen met vluchtelingen Juvisy en ik ben eens op dat station gaan kijken, omdat daar de vluchtelingen worden geravitaillggrd. De eerste dagen hadden de republikeinsche gemeentera den der omliggende gemeenten zich met die voedselvoorziening belast, doch toen al heel spoedig bleek, dat niet alleen voedsel werd uit gereikt, maar ook van de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om te demonstreeren, namen de politie-autoriteiten de voedselVerstrekking zelf ter hand. Lange tafels, waarop torenhoog be legde boterhammen zijn opgestapeld, staan naast geweldige ketels dampende koffie. Republikein sche garden en militaire koks zorgen voor een billijke verdeeling, maar och, erg hardhandig hoeven zij niet op te treden tegenover die onge lukkigen, die eindeloos moe zijn en volslagen afgestompt door de ellende, die zij beleefd heb ben. Haveloos zien ze er uit, al die vrouwen, dagenlang zijn zij niet uit de kleeren geweest en op een korte rustpoos te Perpignan na heb ben sommigen in geen veertien dagen op een bed gelegen. Ze zijn van huis weggevlucht en hebben meegenomen, wat ze in der haast kon den verzamelen, nuttelooze dingen soms, een wekker, een paar gekleurde plaatjes, het eerste, wat ze maar grijpen konden en die we nu hiel en daar tusschen wat kleeren in een oud kof fertje zien liggen. Waarom ze gevlucht zijn? Ik zoek rechts en links naar iemand, die wat Fransch spreekt, maar de meesten zijn zelfs te moe om een antwoord te geven. Tot we eindelijk een ouden schoolmees ter van een Catalaansch bergdorpje ont dekken, die mij iets vertelt van de ver schrikking, die over zijn bergland is ge gaan. Waarom hij gevlucht is en met hem alle bewoners van het dorp? In de eerste plaats, omdat zc bang waren, toen het gedonder van het geschut steeds dich ter en dichter naderde en ze in de verte de witte wolkjes zagen van de ontploffende granaten. Vervolgens omdat ze niets meer te eten hadden, daar de terugtrekkende troepen op alles beslag legden, op het brood, dat zooeven in de primi tieve ovens gebakken was, op het meel, dat den volgenden dag gebruikt zou worden, op de en kele flesschen zuren wijn uit het eigen wijn- gaardje, op de enkele kilos gedroogde boonen en erwten. Maar toch zouden de meesten nog gebleven zijn en al waren ze bevreesd, dat de verhalen, die de terugtrekkende troepen deden over de wreedheid van den vijand, waar wa ren, ze waren tocht te zeer gehecht aan het huis en het lapje eigen grond om zoo maar alles in den steek te laten. Ze hadden toch geen kwaad gedaan, van politiek wisten ze niets af in dat afgelegen bergdorpje en Barcelona liet hen even koud als Burgos. Doch toen kwamen op een kwaden dag vreemde troepen het dorp binnen, de resten van een internationale brigade legde bijlage, verduidelijkt met fotografische op namen. Bezocht zijn Alkmaar, Harlingen, Fra- neker, Leeuwarden, Dokkum, Sneek, Bolsward, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn en Edam. In deze gemeenten, die beroemd zijn om hun stedelijk schoon,, zijn nog verscheidene oude grachten aanwezig, welke zich uitmuntend leenen voor een vergelijking met de Bakenessergracht. Gelet op de profielen is het zeer wel mogelijk de smalle zijde van de Bakenessergracht te ver- breeden tot pl.m. 6 m., waardoor het water op sommige plaatsen met pl.m. 2 m. wordt versmald. Door uitvoering van het ontworpen plan zal naar de stellige overtuiging van B. en W. de Ba kenessergracht in schoonheid aanmerkelijk w nen. Het karakter van de gewijzigde gracht komt dan in zijn geheel het'meest overeen met de Zui- derhovendijk te Erikhuizen, wat een zeer fraai en beroemd stadsbeeld is. Ten slotte zullen nog maatregelen moeten wor den genomen om te voorkomen, dat storende be bouwing aan het aanzien van het geheel af breuk doet. Deze voorschriften zouden dan niet alleen voor de Bakenessergracht, maar ook voor het Begijn hof en omgeving moeten gelden. en de commandant kondigde aan, dat binnen drie uur het dorp onti'uimd moest zijn; wie niet vrijwillig heenging, zou met geweld worden verdreven. Het werd het begin van een einde- loozen lijdensweg. Wie nog een wagen en een paard had, stapel de zijn schamele meubeltjes op in het vehikel, dat al spoedig overladen was. Anderen trokken handkarren voort of sjorden met kinderwagens en kruiwagens, opgejaagd door de onbarmhar tige soldaten, die voor hun oogen stuk sloegen, wat er van het huisraad achterblijven moest. En die stoet uit dat eene dorpje smolt al heel spoe dig samen met een andere uit een tweede dorp en verderop met nog andere uit nog andere dor pen. Loopen moesten ze, steeds maar loopen den heelen dag door en den volgenden dag en nog vele andere dagen en 's nachts sliepen ze, waar een onderkomen te vinden was, door de bewo ners verlaten huizen, waar in elke kamer meer menschen op den vloer lagen uitgestrekt dan ze eigenlijk bevatten konden, in schuren, die nau welijks beschutten tegen koude en wind of ook in de open lucht achter een beschermend rots blok of in uitgedroogde greppels. Slapen kon men dat eigenlijk niet noemen, het was een wezenloos zich uitstrekken, dat nauwelijks ver kwikking bracht en waaruit men herhaaldelijk werd opgeschrikt door de laag vliegende toe stellen der nationalistische luchtmacht. Of die vluchtende, civiele bevolking dan be schoten werd door de rechtscheh piloten? Recht streeks niet, maar overal tusschen die vrouwen en kinderen en oude menschen liepen ongedis ciplineerde benden soldaten en miliciens, die hun laatste patronen afschoten op de voorbij- razende vliegtuigen, terwijl hier en daar nog mitrailleuses stonden opgesteld, die de lucht paften, wanneer een toestel binnen hun bereik kwam. Soms zag men dan een klein donker voorwerp uit liet toestel vallen en enkele oogen- blikken later spatte dat met helschen knal uiteen of een machinegeweer begon te ratelen en de dood stormde over hen heen met een snelheid van drie-, vierhonderd kilometer per uur. Verschrikkelijke *oogenblikken waren dat en die zenuwspanning is voor velen te zwaar geweest: ze zijn krankzinnig geworden en dollen heeft dat oude mannetje vrouwen zien weg rennen, die zich de kleeren van het lichaam rukten en gillende wegliepen. Waarheen? Een treurig, machteloos schouderophalen is het ant woord. Ze waren te moe, te afgestompt om zich nog met anderen te bemoeien. Zoo trok de karavaan der ellende steeds ver-, der. De armzalige meubeltjes, die ze met zich meevoerden, werden dikwijls van de wagens af gesmeten, omdat men brandhout noodig had, waarboven een tot dusver meegevoerd en ein delijk geslacht schaap werd geroosterd en oolc omdat men ruimte in die wagens noodig had om de gewonden en de zieken te vervoeren, wie men bijna geen verpleging geven kon. Waar ze heen gingen? „Francia", dat was het beloofde land, maar hoe lang zou het nog duren, voordat ze het be reiken zouden? Geen mensch, die het wist. Ze liepen, ze strompelden voor uit, drongen tegen elkaar aan, want hoe dichter men de grens naderde, hoe Ba- bylonischer de verwarring werd, Vracht wagens, huifkarren, luxe-autos, enkele afdeelingen van het gemotoriseerde le ger schoven tergend langzaam achter elkaar voort, een eindelooze rij geflan keerd door de duizenden, die te voet voortschuifelden en als beesten elkaar soms bevochten, wanneer onverwacht een plaatsje vrij kwam op een dier voertuigen. Door Gerone waren ze getrokken cn door Fi- gueras en ze hadden er geslapen op de straat keien, omdat in geen enkel huis onderdak was te vinden. En nu waren ze eindelijk in Frank rijk, nauwelijkws in staat te beseffen, dat ten minste hét ergste voorbij was. Ze lijken nog allen in een zekere angstpsychose te verkeeren en te vreezen," dat ze opnieuw opgejaagd zullen worden. En hoe dikwijls hoorde ik niet herha len, toen ik met den ouden schoolmeester langs den trein wandelde, dat ze haar „padre"' kwijt waren of haar echtgenoot of haar zoon en dat ze absoluut niet wisten, waar en hoe ze die te rug zouden vinden. Verschrikkelijk is het-een beeld van onbeschrijfelijke ellende, zoo'n vluch telingen trein. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). HENSIIAWS RECORDPOGING GESLAAGD. Record Enpeland-Kaapstad vice-versn aanzienlijk verbeterd. DE VLIEGER UITGEPUT UIT ZIJN TOESTEL GEDRAGEN. De Britsche vlieger Henshaw, die een vlucht naar Kaapstad en terug heeft gemaakt, is Donderdagmiddag te 13.51 G.M.T. te Gravesend aange komen. Hij heeft den afstand Kaapstad— Gravesend afgelegd in 39>/2 uur, waar door hij het op naam van Clouston en mrs. kirby—Green staande record met 5V2 uur heeft verbeterd. Bij zijn aankomst op Gravesend moest de 24-jarige vlieger uit zijn toestel gedragen worden. Hij had een neusbloeding gekregen, zoodat zijn gezicht met bloed bedekt was. Hij was zoo uitgeput, dat hij niet kon staan. Het record voor de heen- en terug reis heeft hij met 1 dag, 6 uur en 45 minuten verbeterd en gebracht op 4 dagen, 10 uur en 15 minuten. Censuur in Meniellancl opgeheven. KLAIPEDA, 9 Februari. De vrijmetselarij is verboden op het grondgebied van Memel- land. De censuur is opgeheven De verspreiding van der Stürmer is toegestaan (Havas). S.M.„Aerdenhout" Zandv.laan 142 Tel. 26471 AFTER DINNERS Faillissement J. WINKEL, Haarlem. Heden zijn door mij de lijsten der voorloopig erkende- en be twiste schuldvorderingen neder gelegd ter griffie van de Recht bank, waar deze lijsten geduren de zeven dagen ter kostelooze inzage van een ieder zullen lig gen. Heemstede, 10 Febr. 1939 Joh. Bosboomlaan 8 De curatrice: Mr. J. H. G. SCHUTTE— STRUICK Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst heeft het faillissement van JACOB WALLAGE, poetsdoekenfabri kant, vroeger wonende te Am sterdam, thans te Heemstede, een einde genomen. Haarlem, 10 Februari 1939 Groote Houtstraat 71 rood De curator: Mr. F. A. DAVIDSON GEVRAAGDSTRIJKSTER mangelmeisje en meisje voor de strijkpers. Voor wasscherij om- gev. Haarlem. Hoog loon. Vast werk. Br. no. 888 bur. v. d. blad Overhemdenfabriek in Twente vraagt naaisters voor diverse onderdeelen. Vast werk. Br. met volledige inl. omtrent werk zaamheden, leeft. enz. no. 897 bur. van dit blad Voor direct gevraagd typiste grondig bekend met Engelsche correspondentie, om éénmaal p. week aan huis post te behande len. Brieven no. 892 met prijs opgaaf bur. van dit blad Mevr. Schmidt Degener, 263 Zijlweg, vraagt voor direct een DAGMEISJE van 8—5 uur. Aanmelden 's av. 8—9 uur. Gevraagd EEN NETTE JONGEN voor bezorg- en magazijnwerk in broodbakkerij. Br. fr. met opgaaf van leeftijd en laatste betrekking 110. 896 bur. v.d. blad Gevraagd EEN FLINKE JONGEN voor banketbakkerij. Br. fr. met opgaaf van leeftijd onder no. 895 bur. van dit blad Iemand gevr. voor 13 Februari, voor feestavond, die aardig kan VOORDRAGEN of liedjes zingen Br. no. 891 bur. van dit blad is genoodzaakt van betrekking te veranderen. Zoekt plaatsing in Haarlem of omstr. voor tijd. of vast. Br. no. 889 bur. v.d. blad Stoomwasscherij Femina vraagt Aanm. Regentesselaan 40, na 5 uur; no. 42. 3 Tubes RECLAME aanbiedir^! zoolang de voorraad strekt 5 SCHEERMESJES VOOR Q CENT LAVENDELWATER 13-25-50-89 cent per flacon H Paarlaarsteeg Gr. Houtstraat HAARLEM 3-5 129 SPECIALISTEN in Egyptisch garen, Tweed, Gummi, Gabardine, Loden, Trench-coats. GROOTE SORTEERING ALLE BEKENDE MERKEN voor Dames, Heeren en Kinderen. 24 Barteljorisstr. 24 JACK MORRIS Tel. 13439 N.V. Electrische Apparaten Mij. vraagt eenige geroutineerde Vast salaris 10-per week plus provisie en premie. Aanmelden Zaterdagmiddag 1-2 uur Jans weg 6, Haarlem Ten kantore van de N.V. Ac countantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" wordt gevraagd: Jongste Bediende Aanmelding in persoon Zater dagmiddag van 4-6 uur ten kan tore Parklaan 27. Ve juiste zeep op de juiste plaats Op 15 bonnen vqn Klepelzeep wordt een moderne theedoek gegeven, door opart weefsek buitengewoon goed drogencL N.V, ZEEPFABRIEK 2. '/H J.Lv. APELDOORN Hl". HEERDE^^T^S de courant waarin gij met 't meeste succes ADVERTEERT

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3