De Palestijnsche conferentie te Londen. E' VRIJ DAG 10 FEBRUARI '1039 H'AAREEM'S D A G B E A D' 9 BEVERWIJK ERNSTIGE KLACHTEN OVER ONZE AARDBEIEN. Handel verzet zich eensgezind tegen oppronken. OP KRACHTIGE MAATREGELEN AANGEDRONGEN. Gisteravond werd in hotel „Ter Burg" een conferentie gehouden van de besturen van de koopliedenvereenigingen met de vertegenwoor digers van de groote conservenfabrikanten en de grossiers in fruit over den aanvoer van de aardbeien. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Baltus, voorzitter van de Fe deratie van Koopliedenvereenigingen. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de afgevaardigden van de koopliedenvereeni- gen uit Amsterdam, Zaandam en Haarlem, de grossiers, die op de Beverwijksche veilingen koopen en de vertegenwoordigers van de con- servenfabrieken. De heer Van der Happe merkte op, dat de handel gewoon bedrogen wordt en als de toe stand zoo blijft gaat het product absoluut vei-* loren. Als de bovenste laag verkocht is van de slóffen, blijft de winkelier zitten met de on derste laag, omdat deze vaak zóó slecht is, dat niemand daaruit meer wat moet hebben. Tegen het oppronken moet stelling genomen worden. ,De heer G. van K e s s e 1 uit Haarlem, stelde voor om een actie te voeren teneinde tot een betere regeling te komen. Bij voldoende con trole zou er al veel verbeteren. Spr. stelde voor zich tot de Groenten- en Fruitcentrale te wen den, waardoor dan de grootste bezwaren uit den weg geruimd zouden zijn. Als de aardbeien maar rijp zijn, dan hindert het niet of ze klein zijn, maar in de meeste gevallen zijn de vruch ten nog rauw. Spr. vroeg welke lijn het be stuur dacht te volgen om verbetering in den be- staanden toestand te krijgen De voorzitter antwoordde, dat, indien de han delaren zich uitspreken, vóór het plukken van twee soorten, dit dan maar moest gebeuren. Een voorstel. De heer Joh. Slotemaker diende hierna een voorstel in, dat bij kennelijk bedrog, te beoor- deelen door den keurmeester of eventueele ar bitrage-commissie, de aangevoerde partij aard beien moet worden overgeveild, nadat eerst dooi den veilingmeester is kenbaar gemaakt, dat deze partij is afgekeurd, de sloffen alle overgestort Avorden in pootbakjes, waarvoor de kooper 5 cent fusthuur per stuk moet betalen, waarmee de kooper natuurlijk rekening dient te houden. Ongeacht wat deze partij aardbeien weer op brengt, zal de tuinder altijd ten minste 5 cent per K.G. minder uitbetaald krijgen, als de partij in eerste instantie heeft opgebracht, ook al zou deze partij bij een oploopende markt, denzelf den prijs opbrengen. Het overschot der gelden van een dergelijke partij blijven ter beschik king van de veilingen, welke deze in overleg met het federatiebestuur later een bestemming kunnen geven. Wórdt eén~a7gekeurd<rpartij door een fabriek gekocht, dan moet op de veilingnota worden ver meld, dat de commissiorinair een afgekeurde partij heeft gekocht. Bovendien stelde spr. voor, een verzoek té richten aan. de fabrieken om scherpe controle toe te passen op de aange voerde partijen en desnoods den wagen terug te sturen, wanneer de kwaliteit slecht is. Verscheidene spr. konden zich met het voor- - stel vereenigen, uitgezonderd met de fusthuur. Naar aanleiding hiervan werd besloten om de fusthuur, die in het voorstel voor rekening van den kooper kwam, nu. voor rekening van den aanveorder van de afgekeurde partij te laten komen,. De heer Van Kessel diende een' motie in, waarin verzocht werd om de veilingen in ken nis te stellen van-de verontwaardiging van de vergadering en aan de veilingbesturen te ver zoeken krachtige maatregelen te nemen om het euvel van oppronken te bestrijden en daarbij desnoods de hulp van de overheid in te roepen. De heer Slotemaker diende nog een voorstel in, dat behelsde, dat op de exportveiling alleen per K.G. geveild mag worden en op de groen- tenveiling uitsluitend per slof van 5 pond netto. De voorstellen van de heeren Slotemaker en de motie van den heer v. Kessel werden met al- gemeene stemmen aangenomen. Tevens werd besloten den eisch te stellen, dat ook de z.g. partijveilers hun partijen moeten laten wegen. Ook werden nog besprekingen ge voerd over het plukken van twee soorten van Moulin Rouge. Een resolutie. Vervolgens werd nog een resolutie van het be stuur ingediend, die als volgt luidde: De koopers van aardbeien op de Beverwijk sche veilingen in vergadering bijeen, gehoord de klachten welke gedurende seizoen 1938 zijn geuit, omtrent het zoogenaamd opmaken van ter markt aangevoerde aardbeien door sommige kweekers van dit product, dringen er bij het bestuur der Federatie van Groenten- en Fruit handelaren te Beverwijk op aan, dat zij al haar ten dienste staande middelen zal gebruiken om in het komende seizoen in gevallen van bedrog bij aangevoerde producten in overleg met de directies der veilingen niets onbeproefd te laten dit euvel te bestrijden, waarbij de hier aanwe zig zijnde vertegenwoordigers der fabrikanten en organisaties hen in deze hun vollen steun toe zeggen en besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de directies der veilingen en die besturen van tuindersorganisaties, wier leden op de Beverwijksche veilingen hun producten aan voeren. SANTPOORT EEN NIEUWE BOERDERIJ. Voor rekening van den heer J. S. M. Vrijland rentmeester van Elswout te Overveen, zal aan de Westlaan alhier een nieuwe boerderij met stalling, hooiberg en wagenloods wor den gebouwd. NIEUWE WOONHUIZEN. Door den heer L. Maars zal aan de Willem de Zwijgerlaan een dubbel woonhuis worden gebouwd. CAUSERIE OVER PALESTINA. Gisteravond vervolgde zuster Potman in de kapel der Ned. Herv. Gemeente haar cau serie over Palestina ter toelichting van door haar zelf vervaardigde lantaarnplaatjes. Zij behandelde ditmaal de streek langs de Jor- daan en om de Zee van Tiberias en Nazareth. Daar spreekster zelf deze plaatsen bezocht had, kon zij tal van interessante bijzonder heden over land en volk mededeelen. Ook haar fraaie lantaarnplaatjes vielen bij de aanwezigen zeer in den smaak. FILM- EN PROPAGANDA-AVOND. Gister werd ten bate van den Nederl. Blin- denbond een film- en propaganda-avond ge houden in het Vereenigingsgebouw. In plaats van ds. R. H. Oldeman, die wegens ziekte verhinderd was, sprak het hoofd van School F, de heer Scholten een openingswoord. Deze heette de vele aanwezigen hartelijk wel kom en hoopte, dat de Nederl. Blindenbond bij dezen avond wèl zou varen. Hierna zong een dameskoor onder leiding van mevr. RambonnetSpeet op zeer muzi kale wijze een drietal liederen, n.l. Du Hirte Israëls van Bortniansky, Agnus Deï van Ca- plet en Gott ist mein Hirt van Schubert. Na dit vocale gedeelte sprak de heer Joh. v. d. Berg, Bondspropagandist, over „Om- glansde wolken". Spr. noemde dit een zeer toepasselijk on derwerp. Wij blinden aldus spr, missen veel en velen onzer hebben een zwaren strijd te voeren om 't bestaan. Spr. was 17 jaar, toen hij blind werd en weet dus mee te spreken over deze duistere wolken. Maar die donkere wolken zijn toch omglansd. Er is een groot terrein, waarop wij onze ziende medemen- schen kunnen ontmoeten, n.l. op het terrein van den geest. De volwaardigheid van den mensch wordt niet alleen bepaald door het lichaam, maar ook en vooral door den geest. Voor wien God een deur sluit, opent Hij een venster. Wij blinden staan daardoor in het volle leven. Wij zitten niet meer langs den weg, bedelend om een aalmoes. De groote omwenteling is gekomen in 1829. Toen dacht Louis Braille het bekende punten- of Brailleschrift uit en konden we onzen geest ontwikkelen. Niet alleen leeren we nu de vakken van het lager onderwijs, maar ook de moderne talen, esperanto, muziek enz. Wij behoeven nu niet alleen meer te volstaan met mandenvlechten, stoelenmatten, enz., maar kunnen ons ook bekwamen in machine- schrijven en stenografie. Bij Philips werken momenteel 8 blinden, waarvan 3 in de bui- tenlandsche correspondentie-afdeeling. De oogen der blinden zijn naar binnen ge richt. Wij zijn opgewekt en willen als vol waardige menschen door het leven gaan. In ons land zijn 4300 blinden en halfblin- den, een betrekkelijk gering aantal. Maar het is toch groot genoeg om er alle aandacht aan te wijden. Wat willen deze blinden? Zij willen niet meer afhankelijk zijn van liefdadigheid. Daar voor is noodig een gezonde opvatting over blindenzorg, de Staat moet zich met ons bemoeien, wat thans nog niet het geval is: Wordt het blinde kind niet van leerplicht vrijgesteld? Daarom wenden wij ons tot het Nederlandsche volk! En hierom weer ver heugt ons uw groote opkomst! Dit met vuur uitgesproken propaganda- woord werd gevolgd door een tweetal mooie films, n.l. „Wakende -oogen", waarin we ken nis maakten met een trouwen geleidehond en „Lichtende Verten", die het leven der blinden uitstekend weer gaf. IJMUIDEN In 1938 51 nieuwe visschers- vaartuigen in Duitschland. Volgens opgave van de scheepswerven werd in 1938 51 nieuwe zeevisschersvaartuigen af geleverd, n.l. 31 stoomtrawlers, 15 loggers en 5 zeekotters. VELSEN Een goede avond voor de Luchtbescherming. Afdeeling Velsen van de Nederl. Ver. voor Luchtbescherming opgericht. In het Rex Theater vond gisteravond een propaganda-vergadering voor de luchtbescher ming plaats welke zeer druk bezocht was. Vóór deze openbare vergadering vond een algemeene ledenvergadering plaats van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming onder voorzitterschap van dr. H. A. van Beuningen, waarin besloten werd tot het oprichten van een afdeeling. Het bestuur werd samengesteld als volgt: dr. H A. van Beuningen voorzitter, mevrouw A. C. GroosmullerVoet en de heeren Kaste lein, J. G. Koning, G. H. van Scherpenzeel, Theo Snijders en Ir. W. A. Staring. Voorts werd burgemeester Kwint tot eere-voorzitter benoemd. De propaganda-bijeenkomst werd met een woord van welkom van den heer van Beunin gen geopend. Als eerste spreker trad op de heer P. L. de Gaaij Fortman waarnemend voorzitter van de N.V.L.. Na de pauze deelde de heer J. P. Weijburg, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst eenige bijzonderheden mede omtrent de plaat selijke zelfbescherming. De heer de Gaaij Fortman vertoonde daarna nog een serie lantaarnplaatjes, waarna de avond door den heer van Beuningen gesloten werd. HALFWEG JUBILEUM VAN DE MUZIEK VEREENIG ING. Ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan werd door de Muziekvereeniging „Eensgezind heid" alhier in de groote zaal van Café Cor- nelissen een feestuitvoering gegeven, die zeer druk bezocht was. De voorzitter van de juibi- leerende vereeniging, de heer H. A. de Graaf, sprak een kort openingswoord. Een rijk programma vulde dezen feestavond en in de Ouverture uit de Operette „Kermis klanten", „Doornroosje's Bruidsvaart" en „De Kloostertuin" was „Eensgezindheid" dezen avond wel op haar best, terwijl de Potpourri „Een vroolijke boel" bij het publiek zeer veel bijval vond. Aan dezen feestavond werd voort medewer king verleend door de plaatselijke Toonee'- vereeniging „Kunst na Arbeid", die met „De Doodenrit" en „De truc van Tin us" verdienste lijk tooneelspel leverde. Voor den aanvang van de pauze werd de heer K. Visser, die gedurende 25 jaren lid van „Eensgezindheid" was, waarvan 15 jaren bi bliothecaris, gehuldigd, bij gelegenheid waar van hem als herinnering aan dit feit een gouden insigne werd aangeboden. Na afloop was er bal Propagaiida-avonxl wan den A. N. W. B. In de groote zaal van café „Modern" alhier hield de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. een propaganda-avond, welke door talrijke le den en niet-leden van dezen Bond was bezocht. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester dezer gemeente, den heer L. H. Si mons, den burgemeester der gemeente Haarlem mermeer Mr. A. Slob, alsmede de heer Th. C. P. Kolfschoten, lid van het Algemeen Bestuur van den A. N. W. B. Burgemeester L. H. Simons opende dezen pro paganda-avond en wees daarbij op het groote nut van den A. N. W. B. als instelling, welke zeer veel heeft gedaan en nog doet in het alge meen belang. Spreker hóópte, dat deze avond rijke vruchten zou dragen. Hierna was het woord aan den propagandist van den Bond, den heer Ruijtenschildt, die in een uitvoerig betoog uiteenzette, waarom en op welke wijze de A. N. W. B. zoo veel doet en heeft gedaan in het algemeen belang, terwijl hij aan den anderen kant de persoonlijke voordee- len van het lidmaatschap van den Bond naar voren bracht. Met betrekking tot eèrstgenoemd punt wees spreker hierbij o.m. op de „Bewegwijzering" van ons land, waarmede Nederland aan de spits staat van alle landen der wereld, terwijl dit, hoewel op dit punt veel misvatting bestaat, geheel alleen door den A. N. W. B. wordt bekostigd. Tot heden werd rond f 2.000.000 ten koste gelegd aan de plaatsing van deze wegwijzers, terwijl het onder houd, enz. jaarlijks een bedrag van rond f 100.000 van den Bond vraagt. En hoewel alle wegge bruikers, leden zoowel als niet-leden van den A. N. W. B. van deze uitstekende wegwijzers pro- fiteeren, zijn tot heden nog slechts rond 100.000 of 1,2 pet. van het totaal aantal inwoners van ons land lid van den A. N. W. B. Ten aanzien van het tweede punt wees spre ker op den Reisinlichtingendienst van den Bond. waarvan elk lid gratis gebruik kan maken, op de grenspapieren, welke bij den Bond verkrijgbaar zijn, enz. enz. Na de rede van den heer Ruijtenschildt was het woord aan den heer Kolfschoten, die als lid van het Algemeen Bestuur van den A. N. W. B. een krachtig woord van propaganda liet hooren, waarna werd gepauzeerd, in welke pauze gele genheid bestond de tentoonstelling op het ge bied van het werk van den A. N. W. B., welke op het podium in de zaal was georganiseerd, te be zichtigen. Na de pauze werd tenslotte de film „A. N. W. B.-ers Spreken" vertoond, in welke film op dui delijke wijze het omvangrijke werk van den Bond op het witte doek werd uitgebeeld. MILTVUUR. Onder het vee van de veehoudster Wed. C. Zandvliet te Zuid-Schalkwijk onder deze ge meente doet zich een geval voor van de zoo gevreesde besmettelijke veeziekte miltvuur. Tot heden bleef de ziekte beperkt tot één koe, waarvan het cadaver naar de noodslacht- plaats in het Abattoir te Haarlem is overge bracht, terwijl onmiddellijk de stallen, enz., welke bij deze boerderij behooren, grondig werden ontsmet. LAND- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING. Het Tentoonstellingsschip van het Land en Tuinbouwbureau der I.G. Farbenindustrie A.G. te Amsterdam zal op Zaterdag, 11 Fe bruari a.s., alhier een bezoek brengen. Het schip zal ligplaats hebben in de Ring vaart tegenover Café Vermeulen aan den Zwa nenburg erdijk te Zwanenburg. In dit schip, genaamd „Antoinette" zal op dien dag, des morgens van 1012 uur en des middags van l-r-5 uur, een tentoonstelling op het gebied van land- en tuinbouw worden ge organiseerd, terwijl des avond een lezing over land- en tuinbouw zal worden gehouden en verschillende films op dit gebied zullen wor den vertoond. SCHAAKNIEUWS, Voor de competitie van den Noordholland- schen Schaakbond speelde het tweede tiental van „Kijk Uit" alhier hedenavond een thuis wedstrijd tegen Weenink II uit Beverwijk, welke door onze plaatsgenooten met 3 Va6Va werd verloren. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Kijk Uit: Weenink: 1. W. Windig—P. Hart 0—1 2. P. H. van ÉssenTh. Rademakers 01 3. G. H. J. RoelofsenM. van Eek V2V2 4. J. Grolman—P. Stet 01 5. P. Krooman—H. Nijman 01 6. B. VrijlandF. Hendriks 10 7. A. R. KuiperA. Slings 10 8. P. MeijerA. Pekel 01 9. N. W. SpieringsE. van den Brink 01 10. G. C. DijkstraG. J. Offerhaus 10 Totaal 3y2—6y2 VISCHUTTZETTING Ten gerieve van de hengelsportliefhebbers is door den heer J. Hartog alhier wederom een groote hoeveelheid visch aangekocht en uitge zet in de „Groote Braak" alhier. Het betrof dezen keer een partij van 1000 pond Edel- karper, welke afkomstig was van de Neder landsche Heidemaatschappij. Zooals te begrijpen is, bestond voor deze uitzetting op groote schaal van de zijde van het publiek veel belangstelling en talrijke nieuwsgierigen waren dan ook naar de „Groo te Bank" getogen om van dit feit getuige te zijn. HILLECOM VERKOOPING. Donderdag had de verkooping bij afslag plaats van de navolgende perceelen: Een burgerwoonhuis met erf en schuur, Stationsweg 220. groot 2 A. 88 c.M. in bod staande op f 3975. Gemijnd door den heer J. D. Philippo q.q„ alhier op f 120. Twee woonhuizen, Mariastraat 52 en 54, groot 3.73 A„ in bod staande op f 4400. Ge mijnd door den heer N. J. J. Assendelft q.q. alhier, op f 120. VOLK SONDER WIJS Donderdag organiseerde de Hillegomsche af deeling van Volksonderwijs in Hotel Flora haar jaarlijksche propaganda-avond welke druk be zocht was. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter, de,heer A. Hoogmoed, dat de 6e leerkracht aan de openbare lagere school, die door de activi teit der vereeniging bleef behouden, ook voor 1940 behouden blijft. Voor de Openb. U. L. O. school dreigt er echter gevaar en spr. wekte de aanwezigen op energiek samen te werken, opdat deze school niet voor Hillegom verloren gaat. De propaganda-rede werd gehouden door het hoofdbestuurslid, den heer J. van Dijke over het onderwerp „De beteekenis van de Openbare School". Spreker betreurde de versnippering: in 1920 bezocht nog 2/3 der jeugd, de openbare school nu nog slechts 1/ï). In verband hiermede verwees hij naar de Ko ninklijke Boodschap van 14 dagen terug, waarin H.M. de Koningin sprak over terug naar meer Zal MacDonald de partijen aan één tafel weten te vereenigen Onze Londensche correspondent schrijft ons: EN conferentie voor bestuurshervorming in Britsch-Indië heette indertijd de Ronde Tafelconferentie. Als men de zelfde benaming zou willen gebruiken voor de bijeenkomst over Palestina zou men tafel in het meervoud moeten zetten. Het ongelukkige van deze pas aangevangen conferentie is dat de afgevaardigden niet met elkaar aan dezelfde ta fel willen zitten. Dat is al bij de opening geble ken toen Neville Chamberlain twee openings toespraken moest houden, voor elk der belang- f rijkste partijen. Het vooruitzicht op overeen stemming is bij zoo'n begin niet goed. Maar waar een wil is, daar is een weg. De Arabieren, die in Londen zijn aangekomen en direct aanraking hebben gezocht met de dagbladschrijvers, zijn er reeds voor een belangrijk deel in geslaagd de bevolking van Engeland den indruk te geven, dat zij vol goeden wil zijn.. Zij zijn ijverig bezig de sympathie van de openbare meening te ver overen. Als beide partijen dit niet alleen in woorden maar ook in daden doen dan zal de conferentie, geholpen door den vermaarden tact en het verzoeningstalent van minister Malcolm MacDonald, het spoedig met één enkele tafel kunnen stellen. Minister Patijn naar Londen. 's-GRAVENHAGE, 9 Februari. In de En- gelsche pers is gisteren een bericht verschenen, dat minister Patijn in de aanstaande week naar Londen zou gaan ter bijwoning van de onthul ling van het Grotius-monument, Hieraan werd vastgeknoopt de mededeeling, dat onze minister zijn Britschen ambtgenoot zou ontmoeten en met Lord Halifax eenige besprekingen zou voeren. Naar aanleiding van bovenstaande berichten kunnen jvij mededeelen. dat minister Patijn in derdaad eerlang gevolg zal geven aan de uitnoo- diging om de onthulling van een gedenksteen te Londen ter eere van de nagedachtenis van on zen grooten landgenoot bij te wonen. Eenigerlei politiek doel heeft het bezoek van den minister niet. KENNEMER BRIDGE BOND. De uitslagen der wedstrijden luiden: le klasse: B.C. IJmuiden IBCHN. I 9986 (IJmuiden kampioen): H.B.C II— 't Bolwerk I 163113. K.T. klasse: H.B.C. HI—B.C.H.N. 69—64 CHB.C. kampioen). De stand der competitie luidde op 8 Fe bruari: Hoofdklasse: gesp. voor tegen M P. gem. Beverwijk I 3 386 339 6 1 13 Alkmaar I 2 247 227 2 1.09 Bloemendaal I 2 236 246 2 0.95 H.B.C. I 3 324 381 0 0.85 Eerste klasse: IJmuiden I 5 655 442 10 1.48 B.C.H.N. I 6 852 684 8 1.24 H.B.C. II 6 561 783 4 0.83 't Bolwerk I 5 541 788 0 0 66 Tweede klasse: Alkmaar II 2 297 215 4 1.38 IJmuiden II 3 360 834 2 0.93 B.C-H.N. II 3 349 407 2 0.85 K.T. klasse: H.B.C. 3 228 164 6 1.39 B.C.H.N. 4 233 191 2 1.22 Rosehaghe 3 148 249 2 0.60 Officieren van liet Militaire Huis van Azana naar liet rechtsehe Spanje. PERPIGNAN, 9 Febr. (Havas-A.N.P.) Tien officieren, die deel uitmaken van het Militaire Huis van president Azana en die sedert hun aankomst in Frankrijk verblijf hielden te Canet op 12 kilometer van Perpignan, hadden gisteren het verlangen kenbaar gemaakt zich naar het rechtsehe Spanje te begeven. Zij zijn vanoch tend met hun gezinnen per auto naar Hendaye gegaan en zullen vanmiddag over de internatio nale brug den Spaanschen bodem betreden. ROME, 9 Febr. (Havas). De „Piccolo" meldt, dat het corps van Italiaansche vrijwilli gers den opmarsch naar de Fransche grens de finitief gestaakt heeft. Watersnood in Djember. DJEMBJER, 9 Februari (Aneta-A.N.P.) Door den zwaren regenval is de Kalisanen in Zuid-Djember, buiten haar oevers getreden. Sedert 20 jaar is het waterpeil nog niet zoo hoog geweest. Verscheidene ondernemingen staan geheel of gedeeltelijk onderwater. De onderneming Wonogiri was Woensdagavond nog geheel geïsoleerd en slechts telefonisch te bereiken. Er is schade toegebracht aan aan- plantingen, wegen, bruggen, railbanen en huisraad. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) eenheid. Spreker uitte de hoop dat in de toe komst de openbare school wederom d e school zou zijn voor de Nederlandsche jeugd. Een cabaretgezelschap, onder leiding van Bart Elfrink als conferencier, vulde het overige deel van den avond; er werd volop genoten van mu ziek, zang en acrobatiek. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE REDDINGSBRIGADE Donderdag gaf de medische adviseur van de Zandvoortsche Reddingsbrigade, Dr. van Fraas- sen. een cursusavond in Bodega Mustert aan den Strandweg. Op eenvoudige en zeer bevatte lijke wijze bracht hij zijn talrijk gehoor de ken nis bij van de ligging der inwendige organen en de werking daarvan, voor zoover deze kennis van nut kon zijn bij de behandeling van dren kelingen en voor de eerste hulpverleening bij andere ongevallen. „OVER TWAALF DAGEN TEGEN MIDDERNACHT" Zondagavond, 12 Februari, geeft de Haarlem- sche tooneelvereeniging Jacob van Lennep een voorstelling in Groot-Badhuis. Opgevoerd wordt een klucht in drie bedrijven getiteld: Over twaalf dagen tegen middernacht. CABARET CHIEL DE BOER. De jaarlijksche feestavond van de Hockey club Zandvoort in Groot-Badhuis belooft ge zellig te worden. Het bekende cabaret van Chiel de Boer, dat nog nimmer in Zandvoort optrad, zal aan dezen avond zijn medewerking verleenen. In haar eerste stadium dus zijn de besprekin gen geheel in tegenstelling met het begrip „con ferentie". Er zijn geen gemeenschappelijke be sprekingen. De Arabieren ontwijken de Joden en omgekeerd. Voordat de week voorbij is zal er nog een groot aantal Arabieren per vliegtuig zijn aangekomen. Ook Joden uit Palestina zijn nog onderweg. De aansnellende Arabieren zijn de ge matigden, de Nashashibis. Zij op hun beurt wil len niets te doen hebben met de afgevaardigden van den vermaarden Moefti van Jeruzalem, die met hun leider het onderste uit de kan der Ara bische aanspraken verlangen .Beide Arabische groepen zijn even ver verwijderd van de stem ming, die kan leiden tot verzoening met de Jo den. Geen wonder dat men hoort spreken van een fantastische conferentie. Voor het oogenblik blijft het werk beperkt tot gedachtewisseling tusschen Britsche ministers en elk der partijen afzonderlijk. Malcolm MacDo nald luistert naar hetgeen de twee Arabische groepen te vertellen hebben en naar hetgeen de Zionisten hebben op te merken. En hij zal zij nerzijds de partijen op het hart kunnen druk ken, dat zij redelijk moeten zijn. Verder zal hij moeten speuren naar mogelijke posten in de ver schillende verlanglijstjes, die alle partijen ge meen hebben en die dus de fundeering zouden kunnen worden waarop een nieuw politiek Pa lestina zou kunnen worden gebouw^ Er is meer dat fantastisch is in deze confe rentie. Nog niet zoo lang geleden werden de Arabieren die nu de gasten zijn van de iBritsche regeering, door deze zelfde regeering als gevaar lijke misdadigers behandeld. Sommigen hebben reeds vroeger van de gastvrijheid der Britsche overheid genoten maar dat was een twijfelach tig genoegen, want zij waren gedwongen gasten of liever bannelingen op onherbergzame eilan den. Zij zullen ongetwijfeld het verschil tus schen dezen vroegeren vorm van gastvrijheid er. dien van thans waardeeren. Onder de Ara bieren, die in Londen zijn of komen, bevinden zich groepen, die elkaar eeuwige vijandschap hebben gezworen. Fakri Bey Nashashibi, het hoofd van een der aanzienlijkste Arabische fa milies, is de grootste tegenstander van den Moefti en zijn volgelingen, die het zich lang tot taak hebben gesteld hem, als vijand van Arabië no. 1, uit den weg te ruimen. Desniettemin vliegt Nashashibi manmoedig naar Londen waar zijn aartsvijanden reeds vereenigd zijn. Er is geen gevaar dat zij hem dood zullen schieten, maar wel kan worden verwacht dat zij hem en zijn gezellen het recht zullen betwisten als gedele geerden van het Arabische volk op te treden of mee te tellen. Nashashibi is van oordeel dat de Arabische zaak het best gediend is met de voortzetting van heht Britsch bestuur in Palestina en daarvan willen de Moefti en zijn mannen niet hooren. Malcolm MacDonald zal onder de omstandighe den wel den meesten steun krijgen van den af gevaardigde van Irak, generaal Nuri, een man, die om zijn persooiijke eigenschappen en zijn positie als gedelegeerde van een Arabischen staat, die er wezen mag, groot gezag heeft bij alle Arabieren. I Onder de Arabische afgevaardigden bevinden zich personen, die in West-Europa, meestal in Parijs, een universitaire opleiding hebben ge had. Aan hun Oostersche innemendheid paren zij Westersche manieren en zij schijnen wel heel ver verwijderd te zijn van het nomadenvolk van de woestijn, dat men van zooveel beschrijvingen kent. Zij verklaren om strijd dat zij het Britsche Rijk beschouwen als de verdediger en de be schermer van hun nationale belangen en dat zij het best met de Joden kunnen vinden. Zij vin den het best dat de Joden, die in Palestina zijn, er blijven. Maar er mogen er niet meer bijko men, omdat hun Palestina dan spoedig een Joodsch land zou zijn. Palestina moet een Ara bisch nationaal land worden en het Arabisch be stuur zal er waken voor de rechten en vrijhe den van de Joden, die er wonen. Zij willen zelfs meehelpen aan de oplossing van het Joodsche vraagstuk. De andere Arabische landen kunnen ook Joodsche vluchtelingen herbergen op de zelfde voorwaarde als het moet geschieden in Palestina. Dr. Weizmann, die voor de Zionisten spreekt, kan echter geen genoegen nemen met een min derheidspositie voor de Joden in Palestina en wat, vraagt hij, zal er terecht komen van ons Joodsch Nationaal Tehuis indien de immigratie stop wordt gezet? Men verwacht dat Engeland straks zijn eigen oplossing van het Palestijnsch vraagstuk zal moeten geven en dat ze den vorm zal krijgen van een gedecentraliseerd bestuur met provin ciale autonomie voor de twee volken. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 9 Februari. Ondertrouwd 9 Februari: A. van Ommeren en M. Bouwman; A. J. P. Heemskerk en A. M. van Viersen; H. R. T. Grijzen en H. M. Blindeman; A. J. van Zanen en J. j. Willemse. Getrouwd 9 Februari:: J. W. Cornegoor en P. B. Kokon; T. W C. Jonkheer en M. Brand; P. H. Dik en G. Buijs. Bevallen 6 Februari: K. Penning—Soete*is, d.; J. H. de KortFagel, d.; 7 Februari: A. C. Wismeijer—Uittenbosch, d.; A. v. d. Akker— v. Kranenburg, z.; G. Huges—Westenberg, z.; A. M. StegemanBronkhorst, d.; 8 Februari: P. H. van Galen—Erkens, z. en d.; W. Zut Tuijn, d.; M. H. W. HoogkamerOtto, d.; A. M. Lammers—v. d. Meer, d.; 9 Februari: a! H. Schoutenv. Loevesljn, z. Overleden: 6 Februari: W. J. Hooning, 66 j., Nieuwe Gracht; 7 Februari: T. P. K. van Dam, 29 j„ HazepaterslaanP. J. Schackman, 64 j„ Scheepersstraat: B. Vlessing—Blok, 83 j„ Groot Heiligland; 8 Februari: P. A. Wezen beek, 81 j., Mrt. van Heemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7