ftaei ia 'i Hi) is e* wèg van! ROODE STER ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 HX A RE EM'S DAGBEAD De snelste zwemmers van 1938; Japan, Duitschiand en Denemarken op den voorgrond Gaston Barreau spreekt verstandige woorden Spannende strijd om den titel in de eerste klasse H. V. B.De kansen van „Droste" en Bloemen- daal IIEnkele reis voor den scheidsrechterEen zeer snel vliegtuig „Hearts" is troef. Welke zwemsters en zwemmers hebben op dit ondermaansche in 1938 ae snelste tijden gemaakt? Het blijkt, dat de Japanner Amano in dat jaar de beste prestatie heeft geleverd door het in 1927 te Bologne gevestigde record van Arne Borg over 1500 Meter te verbeteren en op 18 min. 58 4-5 sec. te brengen. Voorts dient gewezen op het succes der Duitsche schoolslag zwemmers Balke, Sietas en Heina, alsmede op den grooten vooruitgang van het dames-wedstrijdzwemmen over ae geheele linie, doch van de Deensche meisjes in het bijzonder. Hier volgen de beste tijden, in het afge- loopen jaar over de diverse afstanden dcor dames en heeren gemaakt. Heeren: 100 Meter vrije slag. Arai (Japan' in 58 2 5 sec. De Europeesche kampioen Hoving (Nederland) staat als vijfde geklasseerd met 59 1/5 sec. 200 Meter vrije slag: Aral (Japan) in 2 min. 9 3(5 sec. 400 Meter vrije slag: Flanagan (Vereenigde Staten in 4.45 1/5. 1500 Meter vrije slag: Amano (Japan) in 18.58 4/5. 100 Meter rug: Schlauch (Duitschiand) in 1.6 3/5. Onze landgenoot Scheffer staat negen de met 1.9 9/10. 200 Meter schoolslag: Balke (Duitschiand) in 2.37 4/5. Dames: 100 Meter vrije slag: Ragnhild Hveger (Denemarken) in 1.5 3/5. 400 Meter vrije slag R. Hveger in 5.6 1/10. Op beide nummers staat Rie van Veen tweede, resp. in 1.6 1/10 en 5.19. 100 Meter rug: Iet van Feggelen en Cor Kint. beiden in 1.12 9/10. 200 Meter schoolslag: Lenk (Brazilië) m 2.57. gevolgd door Jopie Waalberg in 2.58 3 10 Intusschen is in het nieuwe jaar reeds weer een wereldrecord verbeterd, n.l. over 500 M schoolslag, een nummer dat niet dikwijls wordt gezwommen en dat ook niet op 't pro gramma van de Olympische Spelen staat. Op 1 Mei 1937 zwom de Deensche Inge Soerensen dezen afstand in 8.1 910, maar de Belgische Yvonne Vandekerkhove maakte er onlangs te Ostende 8.13/5 van. In den voetbalwedstrijd FrankrijkPolen, door de Franschen gemakkelijk met 40 ge wonnen, was de Marokaan Ben Barek de beste speler van het veld en bovendien scoorde hij drie goals. Monsieur Gaston Barreau die geheel alleen het Fransche elftal samenstelt, was blijk baar bang, dat zijn rechtsbinnen het gevoel voor de juiste proporties zou verliezen, zoo als dat met zooveel anderen vóór hem is ge schied, en daarom sprak hij den speler na afloop van de match als volgt toe: „Je hebt goed gespeeld, heel goed zelfs en in het laatste kwartier van de match buitte je de gelegenheid uit om te gaan dribbelen en je balcontro'.e te laten bewonderen. Maar als je je laat meesleepen door je succes en voor het publiek gaat spelen, dat zoo iets onder dergelijke omstandigheden natuurlijk prachtig vindt, dan za' je voetballoopbaan korter en minder fraai worden dan thans mogelijk schijnt. Want de speler, die het heofd niet koel houdt en 't belang van zijn elftal uit het oog verliest, moet spoedig van het tooneel verdwijnen". Verstandige woorden, waaraan men ook in ons land goed zal doen, de noodige aandacht te schenken. De strijd om het kampioenschap in de beide eerste klasse afdeelingen van den Haarlem- schen Voetbal Bond laat aan spanning niets te wenschen over. Zag het er eenige weken nog naar uit. dat Bloemendaal H in A en Droste in B den titel zouden veroveren, thans staan deze clubs er minder gunstig voor. De witte reserves hebben dcor een drietal ach tereenvolgende gelijke spelen eenige kostbare punten verloren, zoodat zij Zondag 1.1. door D.C.O. van de eere plaats werden verdrongen. De achterstand bedraagt echter slechts één punt en met vijf matches voor den boeg is alles nog mogelijk. Overigens staat- Bloemendaal, wat haar hoogste reserve-elftal betreft, er heel wat gunstiger voor dan eenige jaren geleden toen dit in de tweede klasse van den H. V. B. was afgedaald, waardoor men. als er invallers voor het eerste team in den K. N. De Londensche tweede klasse beroepsclubs Tottenham Hotspurs en West Ham United speelden om den Engelschen Beker drie wed strijden, die alle drie verlengd moesten worden en eerst na 5V» uur spelen een ovenvinning met één doelpunt voor West Ham opleverden In totaal woonden 143982 menschen de drie matches bij. V. B.-competitie noodlg waren, niet over spe lers kon beschikken, die de noodige routine en snelheid van handelen bezaten om zich direct te kunnen aanpassen. Dit is thans wel het geval, want in de eerste klasse van onzen plaatselijken Bond wordt goed voetbal gespeeld, dat trouwens wel blijkt uit het suc ces, dai door de kampioencluba, die overgaan naar den K.N.V.B., in de vierde klasse van dien Bond geoogst wordt. De 7vintersport eischt helaas soms ook slacht- ojjers. Dezer dagen vloog de Zwitser Reto Capadrutt, een der verviaardste bobsleeërs ter wereld, met een nieuwe, door hemzelf ontwor pen slee uit een bocht en brak zich den nek. —De vereeniging Droste heeft zich veel moeite gegeven om haar terrein te verbeteren, maar desondanks is het door de lage ligging toch nog dikwijls onbespeelbaar. Dat is natuurlijk een handicap, want zoodoende ontstaat een achterstand in het aantal gespeelde wedstrij den en al had het eerste elftal aanvankelijk minder verliespunten dan haar concurrenten bij het inhalen van de achterstallige matches werd zoo hier en daar een punt verspeeld Thans kans Droste theoretisch nog boven Haarlem III komen, maar laatstgenoemd team heeft reeds 3 wedstrijden meer gespeeld en de punten al behaald, die haar concurrent nog moet veroveren. De Roodbroeken zijn dus merkbaar in het voordeel en hebben bovendien de meeste doelpunten van alle twintig eerste klassers gescoord n.l. 49. Zij beschikken in Paardebek over een merkwaardig productieven vleugel speler, want deze linksbuiten heeft de bizon- dere prestatie geleverd om van die 49 goals er 20 op zijn naam te brengen. Dat kan zelfs Bastin van Arsenal hem niet verbete ren. Het volgende is in een ander land ge beurd. Aan het stationsloket vraagt een voetbal scheidsrechter een retour naar een dichtbij gelegen plaats. De beambte, die den arbiter van gezicht wel kent, zegt: „Mag ik u een goeden raad geven? Neem dan liever een enkele reis". „Maar waarom?", luidt de vraag van den referee. „Omdat een scheidsrechter, die in de be wuste plaats een wedstrijd moet leiden, altijd blij is, als hij de stad te voet weer kan ver laten en niet in wandelpas, maar met groote snelheid". In Amerika, het land der onbeperkte moge lijkheden. heeft men proeven genomen met een vliegtuig, dat na de opstijging in negen tig seconden uit het gezicht kan verdwijnen. Deze machine heeft een stijg capaciteit van 5000 voet in 1 6:10 minuut, 10.000 voet in 2 8 10 15000 voet in 4 2/10 en 20.000 voet (ruim 6600 Meter) in minder dan zes minuten. Op die hoogte kan de „kist" een snelheid bereiken van 50 KM, per uur. Derhalve een prachtig vervoermiddel voor scheidsrechters. Heart of Midlothian, de club van Tommy Walker, heeft in elk der beide eerste ronden voor den Schotschen beker een 141 over winning behaald. Daar tusschen in werd een competitie-match met 82 gewonnen, zoodat het elftal 36 goals in drie wedstrijden heeft gescoord. Tommy zelf wist slechts driemaal het net te vinden, waaruit blijkt, dat hij zijn taak cm openingen voor zijn medevoor- waartsen te maken. met. succes volbracht heeft. DAMMEN. DAMCLUB E. M. S.. TE BENNEBROEK. De uitslag van den kwartetwedstrijd, welke gehouden is ter viering van het 2e lustrum van den di-strictbond Noord-Holland, en waar in E. M. S. tegen D. K. Z. moest spelen, luidt als volgt: E. M. S. D. K. Z. J. v. d. LooK. de Boer 02 Chr. GerritsenN. J. Langereis 20 J. MalipaardH. Mol 1—1 W. PersoonR. Keuning 20 Totaal 53 voor E. M. S. E.M.S. komt nu in de volgende ronde uit tegen de winnaar van den wedstrijd Zaan dam—Het Noorden E.M.S. 2 verloor voor de 3e klas competitie van H.D.C. 4 met 5—15. VOETBAL. De wedstrijden voor Zondag. We naderen zoetjes-aan de lente-maand, zoodat het gevaar van terrein-afkeuring met zoo groot meer is. En dat is maar geluksig want reeds nu kan worden aangenomen, dat we weer zomervoetbal krijgen bij clubs, die geïnteresseerd zijn bij het spelen van kam- pioens-, promotie- of degradatiewedstrijden. De kans, dat Haarlemsche vereenïgingen mat de laatste twee categorieën betreft) er bij betrokken worden, is vrij groot. Haarlem bijvoorbeeld, is na haar 40 nederlaag tegen V.U.C. nog lang niet buiten gevaar. Welis waar staat D.F.C. er nog slechter vcor, maar die moet (of mag) de roodbroeken nog ontvangen. Morgen krijgen we op het ter rein aan den Schoterweg een wedstrijd, die wel weer veel publiek zal trekken, niet alleen uit Haarlem, maar ook uit IJmuiden, want V.S.V. komt op bezoek. Een soort plaatselijke strijd dus. De eerste ontmoeting op 16 Octo ber te IJmuiden werd met 52 door V.S.V. gewonnen. Wij verwachten een spannenden strijd, waarvan wij het resultaat niet kunnen voorspellen. Eveneens op 16 October werd in het Am- sterdamsche Stadion de eerste ontmoeting tusschen Blauw Wit en Stormvogels gespeeld. Een beslissing werd toen niet verkregen, want het resultaat was een 33 gelijk spel. Mor gen gaan deze twee partijen het nog eens opnieuw in IJmuiden probeeren. Dit beteekent voor de Amsterdammers vrijwel de laatste kans op het kampioenschap, want ze zijn nu reeds drie punten op de leidende clubs D, W. S. en A. D. O. ten achter. We vermoeden dat morgenmiddag de ach tére tand var. Blauv Wit nog grooter geworden zal zijn. R.C.H. en E.D.O., die nu evenveel punten gekregen hebben, gaan morgen beide een lastigen uitwedstrijd spelen. De Racing krijgt het !t zwaarst, want W.F.C., die zij voor de tweede maal gaat bestrijden, heeft óók nog een kans op de eerste plaats. We hopen dat de voorhoede van R.C.H. beter op schot zal zijn, dan j.l. Zondag, want anders vreezen we het ergste. E.D.O. heeft het, al moet zij ook geducht op haar qui vive zijn, wel wat ge makkelijker. We rekenen er tenminste op, dat de rood-zwarte Haarlemmers ook wel vcor de tweede maal in dit seizoen van de Enkhuizer club zullen weten te winnen. Met veel belangstelling zullen we ook uit kijken naar het resultaat van den wedstrijd Alkmaarsche BoysH.F.C. De Alkmaarsche jongens hebben de eerste ontmoeting aan de Spanjaardslaan met slechts 10 kunnen win nen. De H.F.C.'ers. die natuurlijk nu wel weten dat het er op of er onder gaat, zullen thans zeer zeker alle krachten inspannen om een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken en als dan ook nog. wie weet E.D.O. van West- Frisia wint, dan gaat misschien het zonnetje ook bij de H.F.C.'ers weer wat vrocJijker schijnen. De Kennemers moeten er heel dringend nog een paar punten bij halen, want ze na deren steeds meer de laatste plaats, vooral omdat ze na Zondag nog maar twee thuis wedstrijden moeten spelen. Ze hebben trouwens nog een appeltje met Alcmaria Victrix te schillen, want die wist op eigen veld aan de Kennemers twee punten te ontfutse len. Komaan, de Wij kers hebben Zondag tegen Haarlem goed partij gegeven. Dat ze ook nü nog eens flink van leer trekken! Kinheim, die verleden week tegen Z.V.V. -teleurstelde, zal nü morgen wel kans zien. Helder zonder winst huiswaarts te zenden Beverwijk gaat in Assendelft alle hoop aan de club van dien naam ontnemen. Bloemen daal versterkt haar mooie positie door ook voor de tweede maal van Germaan te win nen. Zandvoort zou al erg teleurstellen als zij tegen T. I. W. struikelde. De strijd Zee meeuwenSchoten belooft zeer levendig te worden, met waarschijnlijk een overwinning voor de thuisclub. Ripperda gaat tegen A. P. G. S. wat van het verloren terrein her winnen. Hillinen kraait nu óók wel victorie over V.D.S. en Hillegom speelt misschien ge lijk tegen Lugdunum. C. S. V. zal nu thuis wel zegevieren tegen No. 9, de Sporters. V.V.B. maakt op eigen veld veel kans tegen Westzaan, evenals Spaar- nevogels tegen de Zilvermeeuwen. De plaatse lijke strijd E.H.S.—T.H.B. zal hevig worden met een niet te voorspellen uitslag. Z.R.C. ondervindt op eigen terrein een teleurstel ling tegen Vliegende Vogels. D.I.O. kan ein delijk, nu het tegen Meervogels gaat, wel de tweede overwinning behalen en tenslotte zal Halfweg thans wel te veel moeilijkheden ontmoeten in haar uitwedstrijd tegen Avant-i. PER SPOOR NAAR „NEDERLAND— HONGARIJE". De spoorwegen stellen voor den voetbalwed strijd in Rotterdam speciale retourkaarten tegen het bekende lage gezelschapstarief beschikbaar. KON. NED. KORFBALBOND. Wat Zondag gespeeld wordt. Oosterkwartier kan kampioen worden. Aller aandacht zal zeker Zondag gevestigd zijn op de ontmoeting O. K. IZuiderkwartier I, die 's middags op 't O. K veld aan de Zomer- vaart gespeeld zal worden. Wint O. K. en dat is vrij zeker haar twaalfden wedstrijd dan kan de kampioensvlag geheschen worden en komen de promotie-wedstrijden voor een plaats in de zoo begeerde le klasse weer aan de beurt. Aan O. K. de eer om èn haar aanhan gers èn de Haarlemsche korfballers Zondag middag te laten juichen! T. H. B„ dat helaas de degradatiewedstrijden haast niet meer kan ontloopen, ontvangt Zon dagmiddag in Aerdenhout de a.s. kampioenen, het aloude D. E. D.„ dat zeker alle moeite zal doen haar kansen niet te verspelen. Een interessante wedstrijd wordt achter de Ruïne van Brederode gespeeld, waar S. V., ali derde op 't ranglijstje, nummer twee Archi pel ontvangt. Dat wordt een heele kluif voor de gastheeren. O. K. 3 zal het tegen Amsterdam-Zuid 2, dat kampioensaspiraties heeft, niet gemakkelijk hebben. Verder zijn vastgesteld: BI. Wit 3Vesta; RohdaA. W.; HerculesOosterpark; BI. Wit 2—Z. K. V.; B. E. P.—W. K. 2; D. V. D. 2— Amstelodanum; Z. K. V. 2BI. Wit 4; Ados D, D. V. 2; S. V. K. 2Togo; Sportief 2Indo en Rohda 2—K. V. D. 2. Het O.K. twaalftal Is als volgt opgesteld: Aanval: de dames D. Segerius en G. Sta rink en de heeren H. Hommers en N. Struiken kamp. Middenvak: de dames G. Deen en J. Waage en de heeren W. van der Linden en T. Lui- kel Verdediging: de dames 1. Wage en R. de Korte en de heeren Th. Poelgeest en T. Drog- trop. 'n Moment geleden stak hij er zijn pijpje bij op - en hij is er wèg van! Meteen wèg van het hoogste rookgenotNiemeijer's Roode Ster! 100 Geur! NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en licht in de pijpt (Adv. ingez. Med.j HAARL. KORFBALBOND Het programma voor de eerste klasse bevat drie wedstrijden, waarvan de ontmoeting T. H B. 2Haarlem 2 voor de bezetting der onderste plaats- van belang kan zijn. T. II. B. 2 behaalde in 9 wedstrijden twee, Haarlem 2 in 8 wed strijden drie punten. Een T.H.B. zege zou den strijd om -de onderste plaats vergrooten. We houden het op een* pun- tenverdeeling. Palvu, dat N. Flora opzoekt, moet winnen, wil het meedoen aan den spannenden wedloop naar de eerste plaats. Animo Ready, ook nog candidaat daarvoor wint wel van Meerlebosch. In de tweede klasse gaan de rivalen O. K. 5 en Aurora 2 elkaar bestoken. Beide ploegen ont loopen elkaar al heel weinig. In 3 A wint Watervliet 2 van S. V. 4 en lijkt ons O. K. 7 sterker dan Aurora 4. T. H. B. 3 zal het tegen A. Ready 3 zeer zwaar hebben. In 3 B kon Meerlebosch 3Zwaluwen wel eens op gelijk spel uitloopen, terwijl het onge slagen O. K. 6 van Aurora 5 moet kunnen winnen. NA-OOMPETITIE VOOR ADSPIRANTEN. De nacompetitie voor de adspiranten zal gespeeld worden in twee klasse. Er wordt een heele competitie gespeeld, waarvoor de ge wone invallersbepalingen zullen gelden. In klasse A komen uit: Haarlem A, Onder Ons, O.K. A, S.V., T.H.B. en Watervliet. In B: Aurora B, Animo-Ready, Haarlem B, Meerlebosch en O.K. b. ADSPIRANTENMIDDAG. Zaterdag 18 Februari staat de adspiranten een prettigen en leerzamen middag te wachten in de Leeuwerik. O.a. zal de secretaris van den H.K.B. een korfbalcauserie houden. HOCKEY. Kon. Ned. Hockeybond. Zondag a.s. biedt de K. N. H. B. een alles zins gevarieerd programma aan in den vorm van selectie-wedstrijden te Hilversum, beker wedstrijden en competitie-wedstrijden. De proefwedstrijden te Hilversum vangen te 11 uur aan. In West A heeft van Olphen een plaats gekregen als linkshalf en in West B komt voor het eerst Dalmeyer als keeper uit. Gemist worden dus A. de Roos en Gunning, die niet beschikbaar waren. J. D. Tresling-bcker, tweede ronde. AllianceAmsterdam 7 B. H. V.Zandvoort Victoria 2—H. B. S. COMPETITIE. Derde klasse D Alkmaar 2—B. M. H. C. 6 Strawberries 2Kraaien Vierde klasse D Te Werve 2—H. D. M. 7 B. M. H. C. 7—Groen Geel 2 Alliance 3Groen Geel 3 H. D. M. 8—Leiden 6 Vierde klasse E Alliance 2Alkmaar 3 Amsterdam 6—T. H. C. 1925 II H. B. S. 3Zandvoort 3 Vierde klasse F Kraaien 2Ijsvogels 3 Ijsvogels 2Pinokkio 4 H. B. S. 4—F. A. H. C. 4 V. V. V. 2—F. A. H. C. 3 HENGELEN. VISCHCOLLEGE DE VOORN. Bovengenoemde vereeniging hield een wed strijd op witvisch. Ondanks het gure weer za gen de hengelaars kans 177 stuks visch te vangen. De prijzen die geschonken waren door sport vrienden en winkeliers werden als volgt ge wonnen: le pr. L. Logmans 92 stuks; 2e pr. H. Leenaarts 24 stuks: 3e pr. Vermeulen 18 stuks: 4e pr. F Knave 12 stuks; 5e pr. J Helmer 9 stuks: 6e pr. J v. d. Gevel 6 stuks; 7e pr. W Snieder 6 stuks; 8e pr. P. Buy 5 stuks; 9e pr. J. Pezy 3 stuks; 10e pr. K. Vroolfjk 2 stuks. HANDBAL. Het handbalprogramina voor Zondag. Neemt Rapiditas de leiding van A. D. A. over? Het handbal-programma voor Zondag a.s. luidt: Dames. Eerste klasse ConcordiaD. O. S. CarnaZeeburg SimsonKracht RapiditasA. D. A. Ni locTurno Tweede klasse. RapiditasO. S. S. Heeren. Eerste klasse. ConcordiaD. O. S. SimsonAtlas Turno—Aalsmeer NilocRapiditas '31 Tweede klasse. Lijnden 2Olympia 2 A Concordia Z.Zaanland O. S. S.Aalsmeer II AchillesConcordia II H. Het damesprogramma vermeldt enkele zeer belangrijke wedstrijden om de leiding, allereerst de wedstrijd A. D. A.Rapiditas '31. Zullen de Haarlemsche dames er in slagen de leiding van A. D. A., dat de laatste weken niet meer zoo goed op dreef is, over te nemen en revanche te nemen voor de 32 nederlaag in Haarlem? Wij geloooven wel, dat zij daartoe in staat zijn, maar dan moet er van het begin tot het einde goed worden aangepakt. Ook Concordia, dat thuis D. O. S. ontvangt, doet Zondag een stap naai- het kampioenschap, misschien moet de wedstrijd ConcordiaRapiditas de volgende week wel de beslissing brengen, ingeval van twee Haarlemsche overwinningen. De 4e kam pioenspretendent Zeeburg zal het uit tegen Carna, dat in degradatiegevaar verkeert, niet gemakkelijk hebben. In de Heerenafdeeling zijn er niet dergelijke belangrijke wedstrijden. Concordia speelt thuis tegen D. O. S. hetgeen een zeer spannenden wedstrijd belooft te worden, daar hier niet veel krachtsverschil aanwezig zal zijn. Rapiditas '31 zal het tegen de a.s. kampioenen niet kunnen bolwerken, zij zal er alleen een eer in stellen de nederlaag zoo klein mogelijk te houden. Aalsmeer zal thuis tegen Turno eveneens de twee punten wel in de wacht kunnen slepen. De Rapiditas reserves ontvangen thuis het stevig spelende O. S. S., waartegen de vorige wedstrijd werd gelijk gespeeld. De heeren van Concordia II gaan tegen Achil les Zaandam een zwaren wedstrijd tegemoet, waarvan evenwel gewonnen kan worden. Het Zandvoortsche O. S. S. gaat op bezoek bij Aals meer 2 en zal de punten wel in de Meer laten. Het dameselftal van Rapiditas verschijnt in de volgende opstelling: J. Lucas, M. Bakker, T. Bakker, T. Pigge, L. Bakker, A. Boer, B. v. d. Aardweg, J. Maassen, R. Poorter, B. Joosten, A. v. d. Meulen. DAMES. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. A. D. A. 10 7 1 2 15 23— 8 Zeeburg 10 6 3 1 15 21— 7 Rapiditas 11 7 1 3 15 35—26 Concordia 11 6 2 3 14 22—18 Niloc 11 4 3 4 11 17—12 Turno 9 3 4 2 10 1414 Simson 10 2 2 6 6 8—19 Carna 8 2 1 5 5 9—14 D. O. S. 8 2 1 5 5 8—14 Kracht en Vr, 10 0 2 8 2 9—34 Niloc Lijnden Simson D. O. S. Aalsmeer Rapiditas Turno Olympia Concordia Atlas HEEREN 11 11 0 0 22 114—22 11 7 0 4 14 57—55 11 5 3 5 13 47—32 10 6 0 4 12 42—40 11 5 2 4 12 42—50 10 5 0 5 10 41—60 9 3 1 5 7 43—44 9 2 2 5 6 22—35 9 2 1 6 5 39—71 11 0 1 10 1 34—73

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10