Haarlem's Dagblad \Utmee;5 Wat doet U Opbouw. Wegverlichfing. in Uw vrijen tijd? Tentoonstelling KOFFIEeiiTHEE Bezetting van Hainan Toch gevochten bi j de bezetting van Minorca. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17070 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Vlgem.DrukkerijN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 11 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers b cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regolahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dat „Hare Majeste.it de Koningin gisteren ten paleize Noordeinde een bijeenkomst heeft gehouden met de Commissarissen der Ko ningin in de provincies, ter bespreking van de mogelijkheden die zouden kunnen leiden tot practische uitvoering van de denkbeelden, ten grondslag liggend aan de geestelijke en moreele herbewapening"is een officiëel bericht dat overal in ons land met groote be langstelling gelezen zal worden. Immers, het bewijst dat de Koningin zelf leiding en stimu- leerende kracht blijft gevén aan de verwezen lijking der gedachten, door haar tot uiting gebracht in haar radio-rede van 27 Januari. Dat is van zeer groote beteekenis. In haar radiorede kon H.M. al met vreugde gewagen van de bereidwilligheid, door zoovelen betoond om aan deze geestelijke en zedelijke krachts inspanning deel te nemen. Men zou, in dezen tijd waarin zooveel pessimisme en scepticisme ten aanzien van ideëel streven zijn gaan heer- schen, licht kunnen twijfelen aan de moge lijkheden van zulke vereenigde krachten. Die twijfel wijkt voor het feit, dat de Koningin hier de leiding in handen heeft genomen. Het geldt hier een streven dat volkomen in de lijn van het Koningschap, in zijn verhevenheid boven alle partij geschil en verdeeldheid, ligt. En er is geen ware Nederlander die niet met aandacht en diepen eerbied naar deze stem zal luisteren. Het is de stem van onze Ko ningin op wie wij trotsch zijn en op wie wij tenvolle vertrouwen. Het is ook de stem van het Huis van Oranje, die door den loop der eeuwen telkens en telkens weer Nederland nieuwen moed, nieuwen wil, nieuwe kracht heeft geschonken als de nooden hoog geste gen waren. Van de huidige nooden heeft H.M. in haar radiorede gesproken en ik herinner hier aan de volgende belangrijke passages: „De verdeeldheid en voortschrijdende split sing en versnippering die ons in het dagelijk- sche leven tegemoet treden met de daarmee gepaard gaande vervreemding onderling, zijn slechte heelmeesters voor de krankheden van onzen tijd. Waar juist nu het verlangen naar samenwerking en het sluifcexTder gelederen bij talloos velen opkomt en de noodzaak gevoeld wordt elkander de hand te reiken, moet aller streven er in de eerste plaats op gericht zijn elkander te begrijpen en begrepen te worden. Men geve zich rekenschap hoe het den enkeling te moede moet zijn, indien de om standigheden nog drukkender en benauwen der zouden worden en hij zich niet gedragen zou voelen door de gemeenschapsgedachte. Ik weet het niet korter uit te drukken dan in de woorden van den 2den oproep: „vrees voor afbraak moet worden omgezet in wil tot opbouw". Wat moet er opgebouwd worden? Waarop moet onze arbeid gericht zijn? In de eerste plaats op een geheel gewijzigde, nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de -nooden die allerwege zijn ontstaan, en op een krachtig streven om, als volk in zijn geheel, daarin te voorzien. Ten tweede op het bevorderen van een nieuwe geestesgesteldheid ten opzichte van de moreele en geestelijke moeilijkheden van de zen tijd. en van den drang om ook daarin, in nationalen zin, de helpende hand te reiken." Later schonk de Koningin haar hoorders moed door te spreken van de hechte grond slagen van ons staatsbestel waarop ver jonging en vernieuwing mogelijk zijn. Ik her inner u aan de volgende woorden: „Alleen de overtuiging van een geheel volk van de noodzaak van den door mij be doelden opbouw, gevolgd door de eendrach tige poging daartoe, kan verval en ineenstor ting voorkomen en een beweging in opgaan de lijn doen ontstaan. Ongetwijfeld zal geen van u de hooge in nerlijke waarde en de diepe beteekenis ontgaan van zoodanige vrijwillige, en uit eigen overtuiging voortgekomen nationale daad van een vrij volk, dat in de grondslagen, waarop zijn staatsbestel rust, het hechte fundament vindt, waarop het zich kan ver jongen en vernieuwen." Deze Koninklijke woorden, bevestigd door Koninklijke leiding in de uitvoering van een zeer edel streven, zullen hun machtigen in vloed doen gelden: zoowel in den directen vorm. waarin zij tot het volk gericht zijn als tengevolge van de besprekingen en het ge pleegde overleg, op H. M.'s initiatief onder nomen. Wij kunnen niet bij de pakken gaan neer zitten. Wij kunnen niet versomberen en moe deloos worden onder den invloed van een tot dusver telkens weer fictief gebieken Europeesche oorlogsdreiging. Wij moeten vooruit en wij moeten samenwerken. Er zijn velen in den lande die door de stem der Ko ningin tot het besef zullen zijn gebracht, hoe veel zij kunnen doen om die samenwerking beter te dienen dan zij tot dusver hebben ge daan. En er is veel te bereiken voor een krach tig, gezond volk als dit, dat door zoovele an dere om die kracht en gezondheid benijd wordt. En om het bezit van een opperste een heid die haar verwezenlijking vindt in zulk een Vorstenhuis, in zulk een Koningin! R. P. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Op Dinsdag 14 Februari houdt dc afd. Haar lem van bovengenoemde maatschappij een ver gadering in hotel Lion d'Or. De heer A. Hei kamp houdt een lezing met lichtbeelden over het Nationaal Park: De Hooge Veluwe. (Het denkbeeld wordt geopperd om het probleem der wegverlich- ting op te lossen door het xoegdek met een lichtgevende stof te ver mengen). De verlichting van de straten Is een deksels zwaar probleem, Men beproeft in alle staten Telkens weer een nieuw systeem. Andre lampen, andere palen. Andre werpers van den schijn, Zonder hoop het ideale Ooit zelfs maar nabij te zijn. Maar nu wordt op de gedachte Een heel nieuw en ander licht, Dan een leek als ik verwachtte, Vol van nieuwen glans gericht. Weg met lampen en met palen, Stroom en leidingen en al. Die we nu zoo duur betalen, Heel die rompslomp moet op stal. 'k Heb geïntx-esseerd gelezen, Waar dit denkbeeld zich op richt, D' oplossing behoort te wezen. 't Wegdek dat zichzelf verlicht. Als men het daarheen wil sturen, Zal het, denk ik, zachtgezegd, Nog een aardig tijdje duren. Voor die wegen zijn gelegd. Dat 's helaas ook goed. want heden Leven wij nog in een tijd, Dat verduistring soms van steden, Noodig is voor veiligheid. van werkstukken in de tijdingzaal van Haarlem s Dagblad In verband met de serie reportagesdie in ons blad onder den titel „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" verschijnen, wordt in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad aan de Groote Houtstraat een tentoon stelling georganiseerd van in vrijen tijd vervaardigde werkstukken. Het ligt in onze bedoeling om deze expositie over vier weken elk in het begin van een maand te verdeelen en elke week andere iverkstukken ten toon te stéllen. Het eerste deel van deze Vrije-tijd-ten- toonstelling wordt gehouden van Woens dag 1 Maart tot en met Woensdag 8 Maart. Gedurende dat tijdsbestek zal in het midden van de Tijdingzaal het in vrijen tijd gebouwde circus, ivaarvan in onze krant een beschrijving verscheen opgesteld worden. Aan de wariden wor den uit liefhebberij vervaardigde schil derijen e.d. geëxposeerl. Wij verzoeken hen, die zich reeds als in zenders voor onze expositie hebben op gegeven, nader bericht onzerzijds te wil len afwachten. Zij, die zich alsjiog als inzenders zouden willen mélden, kunnen dit per brief onder het motto „Vrije tijd" doen. Zij gelieven in dezen brief hun werkstukken uitvoerig te omschrijven. De 21ste reportage over de vraag „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" vindt U in deze krant op pagina 7. VRAAGT UWEN LEVERANCIER STEEDS DE FIJNSTE KWALITEITEN (Adv. Ingez. Med.) uitvloeisel van de as-politiek? Verband wordt gelegd tusschen de acties in de Middellandsche Zee en Zuid-China. TOKIO 11 Februari (Havas). Ver antwoordelijke kringen alhier stellen de bezetting van het eiland Hainan zuiver voor als bestemd om den Chi- neeschen tegenstand te breken. Welingelichte nationalistische kringen wijzen er evenwel op dat de bezetting een diepere beteekenis heeft. Zij aarze len niet te zeggen, dat het geen toeval is, dat de Japansche actie samenvalt met het streven van de as Rome Bei-lijn in de Middellandsche Zee. Zij vei-helen niet, dat de krijgsverrichtingen in Zuid-China zich afspelen in de invloedszönes van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver eenigde Staten, welke landen door Japan er van beschuldigd worden het verzet van Tsjang Kai Sjek te steunen. Voorts wijst men er op, dat zich nog steeds een Japansche legei'macht aan de grens van Mandsjoekwo bevindt en dat deze in resex-ve wordt gehouden totdat de „driehoeks- mogendheden" een gezamenlijk optreden in Europa en Azië tegen de komintern mogelijk achten. Dat tijdstip is nog niet aangebroken en dit vei-klaax-t de defensieve houding van dat leger. Maar zoodra Italië en Duitschland hun streven naar het oosten zullen x-ichten, zou het Japansche leger gereed zijn hen met volle kracht te helpen. Japan zal dus handelen of in het noorden of in het zuiden, naarmate Duitschland cn Italië zullen verkiezen te handelen in het oosten of het zuiden van Europa. Italië zou, zoo verklaart men verder, niet vreemd zijn aan de bezetting van Hainan. PARIJS, 11 Februari. In hun commen taren over de Japansche bezetting van het eiland Hainan tegenover Fransch Indo-China schrijft le „Jour" o.a.: hoe het ook zij, Italië en Duitschland zijn van tevoren van dit op treden op de hoogte gesteld, en Frankrijk dat er rechtstreeks bij betrokken is, is er buiten gehouden. Waarschijnlijk zal een zeer krachtig protest tot de Japansche regeering gericht worden en waarschijnlijk zal Frankrijk in dit protest niet alleen staan. De „Oeuvre" ziet in de bezetting van Hainan en van Minorca de getrouwe uitvoe ring der plannen van den driehoek Berlijn, Rome, Tokio tegen de democratieën. Ongerustheid in de Engelsche pers. LONDEN, 11 Februari (Havas) De bladen toonen zich verontrust ever het incident van Hainan. De Times schrijft in een correspon dentie uit Tokio: eenerzijds schijnen de Ja pansche marine-autoi-iteiten de ontscheping gaarne in het buitenland niet slecht te zien geïnterpreteerd en trachten zij het voor te stellen, dat dit optreden door militaire nood zaak gemotiveei-d is, maar anderzijds ant woordt de wooi-dvoerder van het departement van buitenlandsche zaken in ontwijkenden vorm wanneer men hem vroeg naar de toe komstige ontwikkeling. Het incident zoo ver volgt de „Times", kan Frankrijk en Enge land niet onverschillig blijven. De kwestie wordt in Parijs en Londen bestudeerd. Italiaansche vliegtuigen bombardeerden het eiland. De Britsche kruiser „Devonshire" getroffen, doch niet beschadigd. De Spaansche vluchtelingen, die aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" te Marseille zijn aange komen, hebben medegedeeld, dat ge durende de onderhandelingen op Mi norca gevochten is. Italiaansche vliegtuigen hebben het eiland gebom bardeerd. De republikeinsche militaii'e gouver neur zoo meldt Reuter kwam te Mahon aan boord van den kruiser en besloot na een gesprek met kolonel San Luis het eiland aan de recht- schen over te geven. Toen brak echter de strijd uit: Italiaansche vliegtuigen vernielden 30 huizen, waarbij een aantal bewoners om het leven kwam. De „Devonshire" werd door eenige bomscherven getroffen, doch bleef vrijwel onbeschadigd. Bij het onderhoud tusschen San Luis en den militairen gouverneur waren geen Brit sche officieren tegenwoordig. De onderhan delingen zijn Woensdagochtend gevoerd en de „Devonshire" is Donderdag voor de aan komst der Nationalistische troepen vertrok ken. De 450 vluchtelingen die te Marseille zijn aangekomen, zijn allen Spanjaai'den. Te Londen wordt bevestigd, dat tijdens het verblijf van de „Devonshire" te Mahon een 'luchtaanval op Minorca gedaan is, hoewel met de rechtsche autoriteiten op Majorca was overeengekomen, dat er geen aanvallen ge daan zouden worden, zoolang de ki-uiser aan de kust van Minorca lag, terwijl op initia tief van deze rechtsche autoriteiten de afge zant van Fi-anco aan boord van de „Devon shire" naar Mahon was gebracht. De afge zant was nog op het schip, toen het door scherven van het afweergeschut werd getroffen. Hij deed, aldus de diplomatieke redacteur van Reuter, onmiddellijk een on derzoek naar de ooi-zaken en den oorsprong van den aanval instellen door de rechtsche autoriteiten. De „Devonshire" vuurde niet op de aanvallers. Kapitein Muirhead Gould, com mandant van de „Devonshire", heeft verklaard, dat hij telegrafisch te Burgos heeft geprotesteerd tegen het bombardement „Ih had", aldus vex-telde hij. mijn diensten als tusschenpersoon aangeboden, zoodat de partijen elkaar niet zouden behoeven te ont moeten, doch zij gaven er de voorkeur om met elkaar te onderhandelen. Als eenige voorwaarde had ik gesteld, dat er niet ge bombardeerd zou worden en geen terechtstel lingen zouden plaatsvinden. Des Woensdags werd het eiland hevig ge bombardeerd, waarop ik een protesttelegram naar Burgos zond. Het bombardement werd niet gestaakt, zoodat ik naar mijn schip terugkeerde. Later zag ik hoe in de stad een paniek heerschte: dertig huizen waren ge troffen en de bevolking vluchtte". Nader wordt gemeld, dat Chamberlain Maandag in het Lagerhuis een verklaring over het bezoek van de -„Devonshire" aan Minorca zal afleggen. Vluchtelingen uit Minorca naar Oran. Met den schoener „Carnxenpico" zijn te Algiers eenige honderden vluchtelingen uit Mahon (Minorca) aangekomen, waaronder negen offi cieren, een twintigtal manschappen en land bouwers met hun vrouwen en kinderen. De autoriteiten hebben de ontscheping geweigerd. Zij zijn naar Oran gestuurd, dat voor de vluch telingen is aangewezen. Het woord is aan d' Alembert: De tempel van den roem is alleen door dooden be woond, die gedurende hun leven er niet in xvaren, en door eenige levenden die bijna allen, wanneer ze ster ven. eruit worden gegooid. DE BAKENESSERGRACHT. Grachtjes elders worden bekeken. GRACHTJES ELDERS WORDEN BEKEKEN. Wij vernemen dat Dinsdag de leden van de raadscommissie voor Openbare Werken en de wethouders per auto een tochth zullen maken door Noord-Holland, om een reeks oude gracht- js in oogenschouw te nemen. O.a. worden be zocht Alkmaar. Medemblik. Enkhuizen, Volen- dam en Edam, waar grachten gevonden worden die veel overeenkomst hebben met de Bakenes- sergracht zooals die zal wox-den na de versmal ling van den watergang met 2 Meter, zooals door B. en W. is voorgesteld. Uit ons vorig nummer weet men ook, dat B. en W. voorstellen de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht, (die nu bij de Jansbrug doorloopt) door te trekken naar den Koudenhorn. Toen wij informeerden of de militaire autori teiten daarvoor reeds hun medewerking heb ben toegezegd, werd ons medegedeeld, dat for meel geen toestemming noodig is. De kazerne en de grond waarop die staat zijn eigendom der ge meente. Het gebouw is door de gemeente aan het rijk afgestaan voor militaire doeleinden. Zoolang de kazerne dus in gebruik is, heeft de gemeente daarover geen zeggingschap, maar alleen het gebouw is afgestaan, niet de grond die daarom ligt De gemeente kan daarover dus beschikken. Maar natuurlijk zal toch wel over leg met de militaire autoriteiten gepleegd wor den. MODERNE WONINGEN TE HUUR, over de nieuwe brug aan de Delftlaan, DIRECT BIJ Station Bloe- mendaal, bevatt. 7 kam., koelkast, vanaf ƒ38.—. Grootere typen met centr. verw. 55,IDEAAL WONEN VOOR FOREN SEN. U kunt nu huren voor het ko mende voorjaar. Bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) 26 FEBRUARI NEDERLAND - HONGARIJE VOETBALWEDSTRIJD. Dit is voor U een aanleiding te meer zich vroegtijdig te vex^ekeren van een aansluiting op de RADIO-CENTRALE, HAARLEM, TELEF. 10010 (Adv. Ingez. Med.) Wanneer U veilige huistrappen wilt zien en groote Amei-ikaansche Droogrekken. moet U eens in de Klompencentrale gaan zien. Het adres kunnen wij U aanbevelen. Op het Pleintje, Reitzstraat 1, Dr. Leydsstraat 10, Telefoon 11784. Vaste lage prijzen. (Adv. Ingez. Med.) VOORƒ5.— PER JAAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 5 mnd. op toon. Orgels repaieeren. SCHALKBURGERGR. 38. H.-N., Tel. 15795 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Het stoffelijk overschot van Z. H. Paus Pius XI op het doodsbed, omgeven door talrijke prelaten en hoogwaardigheids- bekleeders. (Telegrafisch overgebrachte foto) HAARLEM EN OMGEVING. pag. Haarlemmers gaan grachtjes elders zien. 1 BINNENLAND. De heer G. de Raad blijkt in Brussel te ver toeven. 3 Ned. Ford keert weer 20 procent dividend uit 3 Het „autobuswetje" is ook door de Eerste Kamer aangenomen. 11 BUITENLAND. Geheel Catalonië is thans in het bezit van generaal Franco. 5 Madrid wordt de zetel der republikeinsche regeering. 5 De Arabieren eischten op de conferentie te Londen een souvereinen Arabischen staat 5 Het stoffelijk overschot van den Paus zal vandaag van de Sixtünsche kapel naar den Sint Pieter worden overgebracht. 5 SPORT. Sport in 't Kort. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Opbouw. 1 Antnnie Pons: Zilverberken in de Lente R. P.: Ruiterlijke Bekentenissen. De Bul. 3 P. v. d. Hem: John Bull's oude kwaal. 3 Brusselscbe correspondentie: In België's po litieke doolhof. 5 C. G. B.: De Noren en de walvischvaart. 7 v. H.: Wat doet L' in uw vrijen tijd? 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Bioscopen 8 K. de Jong: Ledenconeert der H. O. V. 8 J. H. de Bois: Augusta de Wit overleden. 11 Van onzen Scantlinavischen correspondent: Denemarken schaft Eerste Kamer af. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ^4

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1