?vnTERLIJKE BEKENTENISSEN Moderne Talen NEDERLANDSCHE HftNOEL MAATSCHAPPIJ, n.v. JOHN BULL'S OUDE KWAAL. De heer C. de Raad terecht. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 HAARDE M'S DAGBLAD 3 De Bul. Er bestaan natuurlijk examens in het paard rijden. Niet slechts voor de mannen van het beroep, maar voor iedereen. Dat kon ook niet uitblijven. De nationale verknochtheid aan het Examen is dusdanig, dat er wel zooiets ingesteld moest worden. En het ziet er heel echt uit, met een A- en een B-diploma, net als de Middelbare examens in Fransch, Duitsch en Engelsch. Natuurlijk heeft het ook wel zijn nut. Wie in een vreemde manége komt en er eën paard wil huren om er in zijn eentje op uit te gaan moet toch eigenlijk kunnen be wijzen dat hem zoo'n duur en edel dier toe vertrouwd kan worden! Dus zwaait hij dan triomfantelijk met zijn A-diploma, of mis schien zelfs met A en B en voelt zich dan doc tor in de rijkunst. Die titel is er nog niet aan verbonden maar kan mettertijd kómen. De Federatie van Nederlandsche Rijscholen, die de examens heeft ingesteld en ze afneemt, zal nog wel meer doen. Tot dusver heb ik A noch B en voel er niets voor, ervoor te gaan blokken, eventueel knij pen en zeer zeker op het beslissende oogenblik zweeten. Er komt een tijd, zelfs in het leven van den Nederlander, waarin zijn herinnerin gen voldoende gerijpt zijn om hem onwillig te maken ten aanzien van alle examens. Hij is bovendien sterk gaan twijfelen aan hun wer kelijke waarde en vindt dat hij krachtens zijn jaren en ondervinding tot de helft der Neder landers behoort die examens afneemt, daar mee de helft die ze aflegt achter zich latend. Al vermeet hij zich niet, examens af te nemen in vakken die hij niet voldoende beheerscht. Ik zou nooit als examinator in de rijkunst pogen op te treden. Met eerbied en ontzetting heb ik anderen als examinator en examinan dus zien zwoegen. Noch het een noch het ander wensch ik na te doen. Zal het gelukken? Kan de geboren Ne derlander zich op den duur gerust voelen in een positie, in dit geval in den zadel, waarvoor een examen bestaat dat hij niet heeft afgelegd en een bul dien hij niet heeft verworven? En wat van meer belang is: zou ik er wel eens last mee kunnen krijgen? In de andere manéges valt het mee. Ze zijn lang niet alle bij die Federatie aangesloten en bovendien heb ik tot dusver altijd getuigen bij de hand gehad die voor mijn betrekkelijke ongediplomeerde bekwaamheden instonden. Maar er schijnen, als gevolg van de paardsche opleving der laatste jaren, nu al wel een paar honderd manéges te bestaan in ons land. In sommige streken, het Gooi bijvoorbeeld en de Veluwe, wemelt het van ruiters. Als dat zoo doorgaat komt er een campagne voor de in stelling van een rijbewijs. En dan zal het net als met de auto's gaan en zal iedere rijder er aan moeten gelooven, al rijdt hij reeds sinds vele jaren. Ik hoop dat-ze het ons niet zullen aandoen, maar je weet het nooit en de ver leiding zal wel groot zijn voor de Heeren in Den Haag. „Geef het volk Brood en Spelen", zeiden de oude Romeinen. „Geef het Brood en Examens", zegt de twintigste-eeuwsche Neder lander en vertrouwt dat het de spelen zelf wel bemachtigen zal. Een ander ding dat ons boven het hoofd hangt is een bizonder verkeersreglement. Dat kan dan mooi ingelascht worden bij het theo retische deel van het examen. Nu al staat het paard op verkeersborden vermeld. Nu al blij ven wij van de fietspaden, die voor ons ver boden zijn. Nu al geven we richting aan met een sierlijk karwats-gebaar en wachten keurig alvorens voorrangswegen over te steken. Maar dat is pas een begin. Ik hoop dat de twintigste eeuwsche wetgever, nuchter-tech- nisch als hij nu eenmaal is, zich matigen zal in de verdere ontwikkeling en niet alleen achter lichten en nummerborden erkennen als ma teriaal, in strijd met de waardigheid van het Paard. In andere manéges heeft men mij nog nooit naar een diploma gevraagd. Maar daarom zijn er wel verrassingen te beleven. Dat is het aardige van dat rijden in andere omgeving: niet alleen het terrein is er onbekend, maar de paarden zijn het ook. Er worden ons wel waarschuwingen meegegeven, als ze erg uit gesproken eigenaardigheden hebben, maar behalve dat heeft toch ieder ros zijn eigen eigenschappen en karakter. Alweer: net als een mensch. En de eigenschappen zijn vaak in strijd met het uiterlijk. Daar was een fier- gebouwde hunter met een reputatie van vele jachtritten. Na vijf minuten galop ontwikkelde hij zoo'n stootende en luidruchtige ademhaling, dat stappen geboden bleek. Daar was bij die zelfde gelegenheid een nogal leelijk, klein paard, dat veel sneller dan de hunter bleek en een wonderlijk uithoudingsvermogen toon de. Het leek wel een miskend renpaard, bij vergissing tot deze zooveel nederiger taak be stemd. Eén vos bleek vaste denkbeelden te hebben omtrent de wegen in zijn omgeving waarop gedraafd en de andere waarop gegaloppeerd moest worden. Daar was hij nu eenmaal aan gewend. Veel paarden zijn aan zulke dingen gewend en laten dat merken ook. Maar deze vos stond er bepaald op en een ware kamp ontwikkelde zich tusschen ons, waarbij hij telkens weer uit den galop ging op zijn vaste draafpaden, boos snoof, bokte en pas te lan gen leste wou toegeven. Ja, hoe zullen ze dat ooit met algemeene examens ondervangen: die verschillende maten van gewilligheid en al die paardsche eigen aardigheden, die heel wat onderscheid maken? Met een auto is het zooveel makkelijker. Hij is wat jonger of ouder maar hij doet tenslotte wat je hem zegt en springt niet in de tweede versnelling als hem de derde is bevolen. Misschien zal het besef, dat de paarden net zoo verschillend zijn als de candidaten, de in stelling van het Rijks-rijbewijs nog langen tijd tegenhouden. Daar hoop ik maar op. R. P. Bouwarbeidersbond benadeeld. Zes maanden gerequireerd. Geruimen tijd geleden kwam de secretaris penningmeester van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond tot de onaangename ontdekking, dat een van zijn sec tiehoofden, een werkloos betonarbeider, die be last was met de inning van contributiegelden en den verkoop van de contributiezegels de orga nisatie twee jaar lang op een tamelijk geraffi neerde wijze had bedrogen. In 1934 was hij be gonnen met geknoei in de contributiestaten, die hij bij den penningmeester moest inleveren, pas in 1936 werd hij betrapt. In totaal was de bond voor f 580 benadeeld. Na ampele besprekingen, zoowel in het bestuur als in de ledenvergadering besloot men de jus titie buiten het gebeurde te houden. De man stond goed aangeschreven en men was van oor deel dat den man, in wiens gezin ziekte groote onkosten had veroorzaakt, een laatste kans moest worden geboden. Er werd een acte opge maakt, waarin de betonwerker verklaarde f 580 schuldig te zijn aan den bond, een schuld, die hij met f 1 per week zou afbetalen. Indien hij weer werk kreeg zou hij f 7.50 p. w. terugstorten in de kas van de gedupeerde organisatie. Hij werd niet als lid geroyeerd. De man hield zich aan de gemaakte afspraken en alles ging goed, tot een medearbeider een spaak in het wiel stak. Deze werd voor een bepaald feit geroyeerd; hij vergeleek de behan deling, ondergaan door den betonwerker met de zijne en hij achtte zich dermate tekort gedaan, dat hij naar de justitie ging om het ex-sectie hoofd aan te klagen. Vrijdag stond de betonwerker terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. Hij legde een volle dige bekentenis af. Getuigen verklaarden, dal hij trouw zijn schuld uit zijn steun afloste en reeds f 100 had terugbetaald. De officier •van justitie eischte wegens ver duistering zes maanden gevangenisstraf. „MERCATOR". ZAANENLAAN 114 TELEF. 23907 (Adv. Ingez. Med.j AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houtsir,/Gi Markl Tel 15990 (3 lijnen) Wij bezorgen voor U de uit betaling van marken voor studie doeleinden, ondersteuningen en giften. Laat ons U inlichten. (Adv. Ingez. Med.) Ned. Ford keert weer 20 pCt. dividend uit. In de Vrijdaggehouden vergadering van den raad van beheer der N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek werd besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders voor te stellen, het slotdividend te bepalen op 14 procent, hetwelk tezamen met het in December 1.1. uitgekeerde interim dividend van 6 pCt., een jaar dividend zou vormen 20 pCt. over het boekjaar 1938 even als in het voorgaande jaar. Ouders mishandelden liun kind. De Amsterdamsche rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de strafzaak tegen een echtpaar dat zich te verantwoorden heeft gehad we gens een ernstig geval van kindermishande ling. Conform den eisch van den officier van justitie werd de man. die zijn vijfjarig zoon tje had geslagen, getrapt en gestompt en het kind bovendien brandwonden had bezorgd aan een der beenen met een brandende pijp, tot een gevangenisstraf van een jaar veroor deeld. De vrouw, die haar kind eveneens ernstig had mishandeld, hoorde zich tot een half jaar veroordeelen. Het echtpaar had voor de rechtbank ont kend het kind, dat zij achterlijk en lastig noemden, slecht te hebben behandeld, doch uit de getuigenverklaringen kwam de houding van het ouderpaar duidelijk naar voren. De man b.v. had eens het jongetje in den duim gebeten en op deze wijze van den grond ge tild De aulomatiseering van de Rijks- telefoon. Over zes jaar over het heele land gereed. Het in 1932 vastgestelde automatiseeringsplan der rijkstelefoon voorzag in automatische ver keersmogelijkheid tusschen alle netten binnen hetzelfde telefoondistrict, zoomede met nog acht andere telefoondistricten bereikbaar. Bij dit systeem pasten de uit één „k" of nul en drie cij fers, in totaal derhalve uit 4 cijfers bestaande, kengetallen. Daar ons land in twintig districten verdeeld is, bood dit systeem slechts beperkte verkeersmoge lijkheid. Door eenige technische voorzieningen, waardoor buiten de „k" of nul nog 4 cijfers moe ten worden gedraaid om automatisch interlocaal te telefoneeren, het z.g. vier-kencijfersysteem zal op den duur zonder eenige beperking auto matisch telefoonverkeer tusschen alle Neder landsche telefoonnetten mogelijk zijn. Het automatisch verkeer concentreert zich op 5 z.g. groepscentralen: Amsterdam, Rotterdam, Zwolle, Arnhem en 's Hertogenbosch. In welk net men zich ook bevindt, zal men door de ,,k'' of nul te draaien onmiddellijk met één dezer groepscentralen worden verbonden. Het eenige wat men dient te weten is het kengetal van het op te bellen net, dat in de interlocale naam lijst is opgegeven, voorzoover dit net reeds ge automatiseerd is. Zoolang het automatisch in terlocaal verkeer nog niet over het geheele land voltooid is wat vermoedelijk nog zes jaar du ren zal leze men daarom steeds zorgvuldig de aanwijzingen bij eiken naam van een net in de naamlijst, waaruit blijkt, of het gewenschte net van de plaats, waar men telefoneert, auto matisch bereikbaar is. TOURISTENKAARTEN VOOR BELGIë. Het consulaat-generaal van België vestigt er de aandacht op. dat de touristenkaarten voor België alléén verkrijgbaar zijn voor Ne derlanders. Touristenkaarten worden slechts verstrekt op vertoon van een ver'.oopen paspoort, of verloopen bewijs van Nederlanderschap. Voor echtgenoote en kinderen gelden de zelfde papieren ten name van den man. ver gezeld van het trouwboekje. Minderjarige kinderen, dus beneden 21 jaar, moeten kunnen overleggen een schriftelijke toestemming van vader of voogd, waarvan de handteekening is gelegaliseerd. Een ongebruikte pasfoto per persoon is ver- eischt. Nederlandsche paspoorten, niet langer dan 5 jaar verloopen. zijn nog geldig voor België; houders hiervan behoeven dus géén touristen- kaart. Een touristenkaart kan nietmeer worden afgegeven op vertoon van een oude touristen kaart. Touristenkaarten moeten persoonlijk wor den afgehaald en kunnen dus niet meer per briefwisseling worden verstrekt. „Au!... En dal juist nu!" Een halve eeuw geleden Un Haarlems Dagblad van 1889. 11 Februari Door Z. M. den Koning is o.a. bij de d.d. Schutterij alhier ontslag verleend aan H. F. Prooi, als kapitein en zijn be noemd tot kapitein Jhr. P. Quarles van Ufford. thans le luitenanttot len lui tenant jhr. B. de Jonge, thans 2de luite nant tot 2en luitenant P. C. E. von Hemert, thans 2de luitenant a la suite; tot 2den luitenant a la suite J. B. Avis, thans schutter. Het geval van de mysterieuze ver dwijning van den heer G. de Raad, voorzitter van de Christelijke Staat kundige Partij in Indië, die gekozen is tot lid van den Volksraad, heeft thans een onverwachte wending ge nomen. Terwijl de politie en de familie met veel moeite de verblijfplaats trachtten te ontdekken van dezen sinds 14 Januari spoorloos verdwenen Indischen verlofganger, bracht Vrijdag een telegram uit Brussel de familie de mededeeling, dat hij zich in goeden welstand aldaar ophield ten huize van een predikant. De familie stelde hier van de Utrechtsche recherche op de hoogte, die op haar beurt van deze mededeeling te Brussel een bevestiging verkreeg. De geheeie familie heeft zich terstond naar Brussel begeven. Toch is het geval nog steeds raadselachtig, daar tal van voor de hand lig gende vragen onbeantwoord blijven. De Utrechtsche recherche kon dan ook over deze zonderlinge verdwijning en terugkeer van den heer De Raad geen nadere mededeelingen verstrekken, aangezien het een en ander zich buiten den strafrechter om in familiekring heeft afgespeeld. Weer een ontploffing in een fabriek. Een arbeider licht gewond. Vrijdagmiddag werd men in de omgeving van de kunstzijdefabriek Nijma aan den Weurtschenweg te Nijmegen opgeschrikt door een ontploffing. In een der chemische afdee- lingen waren chemische praeparaten tot ont- Dloffing gekomen. Gelukkig waren de gevolgen niet zoo ernstig als gevreesd werd Het glas vloog uit een deel van het dak Ofschoon er verscheidene arbeiders in deze afdee'ing werkten, werd er slechts één door een wegge slagen stuk ijzer licht aan het been gewond. De materieele schade viel nog al mee. Map een boer een hond dood schieten die achter zijn schapen zit? Principiëele kwestie aanhangig gemaakt. Mag een boer een hond doodschieten, die achter de schapen in zijn weiland zit? Om een gerechtelijke beslissing van waarde te krij gen is een strafzaak wegens een dergelijk mis drijf voor de volledige strafkamer der Rot- terdamsche rechtbank aanhangig gemaakt, die haar Vrijdagmiddag te berechten had. En oo grond van artikel 350 van het Wetboek van Strafrecht vernieling of beschadiging van poederen, in casu het dooden van eens anders dier heeft het OM. tegen den 52-jarigen veehouder P. v. W. te Overschie een geldboete geëischt van veertig gulden subsidiair tien dagen hechtenis. De verdediger meende, dat zijn cliënt zich kan beroepen op artikel 41 van de Veewet en dient te worden ontslagen van rechtsvervol ging. Overschie heeft buitengewoon veel last van honden van Rotterdammers, die de die ren hier loslaten. Bij vonnis van 21 Mei 1935 heeft deze zelfde rechtbank een schadever- goedingseisch van verdachte ten bedrage van f 684— voor twintig door een hond gedoode schapen toegewezen. In zijn repliek noemde de officier het in deze zaak te wijzen vonnis van groot belang, omdat bij ontslag van rechtsvervolging iedere hoer vrij zou zijn een hond in zijn weiland dood te schieten en dat lijkt den officier een ongeoorloofde uitbreiding van de bedoeling der Veewet. De uitspraak op 24 dezer zal nu moeten lee- ren, of verdachte een civiele vordering tegen den bouwkundige kan instellen voor de schade door den vervroegden verkoon van zijn scha- nen, dan wel of de bouwkundige den boer kan aanspreken voor het verlies van zijn bouvier. Conferentie van de Koningin met de Commissarissen der Koninpin. Men meldt ons van officieele zijde; H.M de Koningin he.dt Vrijdag ten Paleize Noordeinde te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden met de Commissarissen der Konin gin in de provinciën ter bespreking van de mo gelijkheden. welke zouden kunnen leiden tot practische uitvoering van de denkbeelden ten grondslag liggend aan de geestelijke en moreele herbewapening. De minister van Binnenlandsche Zaken was bij deze bijeenkomst tegenwoordig. Personenauto door trein geprepen. Weer een ongeluk op een onbewaaktcn overweg. ZEVENBERGSCHE HOEK, 10 Februari. Vrij dag is een personenauto, bestuurd door den han delsreiziger J. de V. uit IJsselmonde, op den onbewaakten overweg in de wijk Drie Hoefijzers, onder de gemeente Zevenbergsche Hoek. door 'n trein uit Breda gegrepen. De bestuurder kreeg lichte verwondingen. Nadat hem door dokter Verhaak de eerste hulp was verleend, is de heer de V. per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn wagen werd geheel vernield. Het treinverkeer had eenigen lijd vertraging.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5