RADIO A -DE VAL VAN OOSTENRIJK ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. EOMMKM |De jbeeu wkopipgif? Eén kit 0I/Utatiaas° IVaks „DE SPAARNESTAD" AGENDA. ZATERDAG 11 FEBRUARI 19.10 HAARDEM'S DAGBLAD Een jaar geleden kivam het begin vrn het einde. De ontmoeting Hitier—Schuschnigg op 12 Fe bruari 1938. Het was de eerste en tegelijk de laatste keer. dat een Oostenrijksch bondskanselier met Adolf Hitler samenkwam. Door de geschiedenis werd Kurt von Schuschnigg tot tragische fi guur bestemd. Schuschnigg had Hitier al eer der ontmoet, toen hij nog minister in het kabinet Dollfuss was, zoodat hij er zeker niet aan kon twijfelen, op welken toon en in welke geesteshouding het debat gevoerd zou worden. Deze reis naar Berchtesgaden trok den bonds kanselier niet aan: deze reis, die hij, ondanks allen aandrang en aanraden, ondanks alle geruststellingen en verzekeringen van den kant van Schmidt en Von Papen instinctief als gang naar Canossa, als de eerste schrede naar het einde voelde. Maar eindelijk verklaarde hij zich bereid en liet zich vooral overhalen door de argumenten van Dr. Guido Schmidt: een man, wiens rol tot op heden nog niet dui delijk is geworden. Vóór zijn benoeming tot staatssecretaris voor buitenlandsche zaken was Schmidt kabinets chef van de kanselarij van den Bondspresident Miklas geweest en verheugde zich in diens bij zondere waardeering en protectie. Met Schuschnigg was Schmidt bovendien verbonden door een veeljarige vriendschap, die stamde uit hun gemeenschappelijken studententijd in de Stella matutina te Feidkirch in Vorarlberg, een burcht van Jezuïtische geleerdheid. Zoo had de kanselier den vriend, met wien hij ook de Katholieke wereldbeschouwing deelde, tot zijn vertrouwden en meest verantwoordelijken medewerker gekozen. De pro-Duitsche aspi raties van Guido Schmidt waren geen geheim gebleven, al was men ook steeds van mee ning dat hij, evenals zijn kanselier, een scheiding wist te maken tusschen Duitschland en het nationaal-socialisme. In zijn ongenaak baarheid en hooghartigheid hoorde Schmidt tot de minst geliefde en persoonlijk minst be kende leden van het kabinet Schuschnigg. Hoe Schmidts plan luidde? In ieder geval heeft men nu Hirtenberg, de grootste Oosten- rij ksche patronenfabriek aan hem toever trouwd. door er hem directeur van te maken. Politiek is ook hij weliswaar in den alles op- slokkenden afgrond verdwenen. In begin Fe bruari 1938, zag men nog overal de vriendelijke foto's, die aan de wereld Schuschnigg en Schmidt boven op den Arlberg lieten zien, zich samen bij de wintersport ontspannend, Schmidt zelfs bij een dansje in de bar van het hotel „De Post". Zoo werd dan ook in deze Februaridagen ge zegd dat de kanselier Weenen verliet om, ver gezeld van zijn vriend Guido Schmidt, naai' den Arlberg te gaan. Maar Schuschnigg ging niet naar St.. Anton voor de wintersport, maar naai' Berchtesgaden in de val. Het bericht van de reis van Schuschnigg naar Obersalzberg werkte in Weenen als een donderslag. De onzinnigste, wildste geruchten deden de ronde: Hitier zou door een schot in de longen, door een aanslag op sterven liggen en zou Schuschnigg als uitvoerder van zijn testament bij zich geroepen hebben; de bonds kanselier zou zich met Hitier geheel verzoend hebben, Oostenrijk zou een nieuwe grondwet krijgen, een synthese van het Duitsche natio naal-socialisme en het Italiaansche fascisme, of misschien een overgangsvorm tusschen deze beide: Schuschnigg zou zich terugge trokken en zijn ontslag genomen hebben en zou van Berchtesgaden dadelijk naar Zwit serland doorreizen; Schuschnigg zou gevangen zijn genomen en zich in een vesting bevinden. Maar buiten alle fantasie en praatjes om wist men, wie daar in Berchtesgaden tegenover elkaar gestaan haddenHitler, de man uit het niets opgekomen, de brute strijder, de geniale volksleider met de fascineerende kracht van het geloof in zichzelf en zijn zending, het mid delpunt van grootsch georganiseerde, militair volgzame massa-vergaderingen, de man van de lange redevoeringen mét het convulsieve ge baar en den vuist op de tafel en Schusch nigg, von Schuschnigg, de man van de tra- I ditie, de door en door beschaafde van geest en van hart, de man. die in zijn naar den vorm volmaakte redevoeringen bijna altijd langs de massa heen praatte, die te hooge eischen stelde aan en te diepgaand sprak voor de groote massa. Tiroler en Oostenrijker, die zich meest op zijn gemak voelde in de stilte van zijn werk kamer, in de „wohltemperierte" sfeer van den geest van het oude Oostenrijk en het oude Weenen. Niets karakteriseert de beide man nen, die daar op 12 Februari 1938 op den. Obersalzberg tegenover elkaar stonden als vertegenwoordigers van twee wereldbeschou wingen, ja van twee culturen, beter dan hun beide boekenHitler's „Mein Kampfen Schuschniggs „Drei Mal Osterreich". „Mein Kampf" is in den titel zoowel als in den in houd geheel op „ik" en geheel op strijd in gesteld, koud en heerschzuchtig van toon, stylistisch onbeteekenend, streng partij dog matisch, als programma en als idee voor den één een Bijbel, Voor den ander een nachtmer rie; maar ja, bovenal een ontwerp voor de toekomst. „Drei Mal Osterreich" daarentegen is geschreven met de rust en het verdiepte weten van een man, die, filosofisch en histo risch geschoold, het heden vooral uit het verleden afleidt en herschept, de toekomst echter even voorzichtig als met waarachtig Godsvertrouwen aan de voorzienigheid over laat, zoodat men eerder van een vromen wensch dan van een onbuigzamen wil voor wat komen moet kan spreken. „God behoede Oostenrijk", deze laatste woorden van den kanselier aan zijn land klinken al uit zijn boek. Daarbij toont dit boek zich vol eerbied voor al wat groot en edel is, doorstraald dooi de reine liefde vxoor de kunst, vooral voor de muziek. Het boek van een mensch, die zijn humanisme en zijn humaniteit nooit verloo chent, maar onverschrokken en onvoorwaar delijk niet alleen het volk, maar ook de Geest van Goethe en Beethoven, van Dürer en Kant belijdt. Langzaam drong de waarheid over de ont moeting in Berchtesgaden door: de kanselier was door zijn vriend Schmidt en door Von Papen tegen zijn beter inzicht en zijn zeker instinct in naar Berchtesgaden gelokt. Over Von Papen vertelde men, dat hij, om het tra gische lot van zijn secretarissen te ontgaan, Oostenrijk aan den Führer in handen moest spelen. De reis van de Oostenrijksche grens naar Berchtesgaden langs demonstratief ma- noeuvreerende Duitsche troepen, het pijnlijke lange wachten op den „gastheer" in de ver trekken in Obersalzberg, de toornige, afmat tend lange redevoeringen van Hitier, de on- beheerschte uitbarsting, de veelvuldige ver nederingen door dit alles was Schuschnigg als een gebroken man naar Salzburg terug gekomen en had zich in het samenzijn met zijn „Landeshauptmann" dr. Rehrl slechts langzaam hersteld. De geruchten verstomden niet; de alge- meene onzekerheid groeide. Men wist, men voelde dat er beslissingen op handen waren. In de Oostenrijksche, in de Weensche at mosfeer vond Schnuschnigg zijn zelfvertrou wen en zijn gevoel van meerderheid terug: in de geliet-de werkkamers van de kanselarij, in den zijvleugel van het Belvédère, zijn pri- vé-woning. Daar heerschte weer de univer- seele, den waarachtig Oostenrijkschen geest, daar waren nog de menschen en nog de stad en nog het land, welke het betrof. Zoo groeide in den kanselier de wil tot weerstand, de wil om zijn idéé en Oostenrijk te dienen tot het uiterste. En zoo groeiden in hem de kracht en den moed voor zijn groote redevoe ring, de laatste rede voor de vrijheid in Oostenrijk. Europa luisterde gespannen, bewonderde, beklaagde misschien al den man, die zoo iets waagde. Europa stak geen vinger uit, toen kort daarop deze man en zijn land wegge vaagd werden. Schnuschnigg had het goed gevoeld: zijn bezoek aan Berchtesgaden was het begin van het einde geweest. Dr. E. Emmer houdt Maandag avond receptie. (De nieuwe predikant bij de Ned. Herv. Kerk, dr. E. Emmer, die in de vacature van Ds. iMiskotte zal voorzien, zal Maandagavond van half acht tot half negen in de kerkeraads- kamer van de Groote Kerk recipieeren. NED. R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA". Op Dinsdag 14 Februari houdt de Ned. R.K. Blindenbond rayon Haarlem den jaarlij k- schen kunst-feestavond in den Stadsschouw burg. Medewerking verleenen mej. S. Anker smit, een blinde zangeres en mej. Fr. Barte- let, een blinde pianiste. Verder treedt de goo chelaar, de heer Larette, op. PHILIPS en ERRES - ook in huurkoop. HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52. TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Medj MOEDER EN DOCHTER.... zijn dikwijls op het eerste gezicht wat haar leeftijd betreft niet te onderscheiden. Dat komt, omdat de moeder een jeugdige huid bewaart en jeugdige huid is jeugd zonder meer. Evenals alle levende dingen veroudert ook de huid, omdat de zelfvernieuwing, die aan een jeugdige huid eigen is, met het toenemen der jaren steeds langzamer verloopt. Een middel, dat de natuurlijke zelfvernieuwing bevordert, moet dus tevens ook het juiste middel zijn ter bewaring van een jeugdig uiterlijk. Sulfoderm-poeder, dat in staat is, een gunstigen invloed uit te oefenen op de natuur lijke processen der verjonging van de huid, is een dergelijk middel. Daardoor is Sulfoderm- poeder tevens ook een middel ter bestrijding van foutjes in de huid en ter verkrijging van een zuivere en gladde huid. (Adv. Ingez. Med.) No. 1116 Vlot japonnetje. Dit vlotte japonnetje kan men vervaardi gen van 2.25 meter soepele wollen stof, van 130 cM. breedte. De eenige garneering bestaat in borduur sels langs de hals, taille, heup en manchet ten, di ein zigzaglijn wordne aangebracht. Het patroon is vervaardigd voor maat 44; bovenwijdte 102 cM. taillewijdte 86 dM., heupwijdte 110 cM. Door het al of niet aanknippen van iaden kan men het patroon passend maken voer het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Uitkeeringen bij overlijden. Maatschappelijk Hulpbetoon voor een moeilijke beslissing gesteld. Door den Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, den heer S. C. de Haas van Dorsser, wordt omtrent de uitkeeringen bij overlijden van ondersteunden, het volgende in het orgaan „Sociale Zaken" geschreven Het is een gewoon verschijnsel, dat bij over lijden van een ondersteunde door de nabe staanden een uitkeering wordt genoten van een levensverzekeringsmaatschappij. Minder gewoon is, dat (ook) een bedrag wordt ontvan gen van den Raad van Arbeid in de gevallen, dat men een Vrijwillige Ouderdomsverzekering heeft. Laatstbedoelde uitkeering bedraagt altijd f 100. De begrafenispolissen beloopen veelal be langrijk meer en reiken dikwijls tot twee, drie en vijfhonderd gulden. De vraag is, welke houding het steunorgaan tegenover al deze uitkeeringen dient aan te nemen. Wij nemen aan, dat alle uitkeeringen ge schieden krachtens verzekering en dat zij on middellijk verband houden met het plaats ge had hebbend overlijden. Het ligt dus voor de hand, dat van de ontvangen bedragen in de eerste plaats de begrafeniskosten worden be taald. De ervaring leert, dat met deze uitkeerin gen soms heel royaal wordt omgesprongen. Vóór het steunorgaan zich met de zaak be moeit hetgeen, uit piëteit, als regel niet on middellijk na het overlijden is, is alles al geregeld, tot de bestelling van een grafsteen, enz. toe, en het geld besteed. De sterke indruk bestaat, dat de begrafe nisondernemers, op de hoogte als zij zijn van de los komende gelden, hun diensten, althans him declaraties daarnaar richten. Geen steunorgaan zal verlangen, dat iemand, die dikwijls bijna zijn geheele leven aan de bos betaald heeft, genoegen neemt met een „stads-begrafenis". Daartegenover is het moeilijk toe te laten, dat belangrijke bedragen worden uitgegeven voor een begrafenis, die ongetwijfeld voor veel minder even waardig kon zijn. En even moei lijk is het om er in te berusten, dat dikwijls vrij hooge bedragen worden uitgegeven door gesteunden, zonder eenig toezicht van het steunorgaan, omdat men nu eenmaal de be schikking over dat geld heeft, en terwijl de betrokkenen later meermalen te kennen geven, dat zijzelf meenen, dat het wel minder en in ieder geval anders en beter had gekund. Wat is hiertegen te doen? Polissen innemen of laten cedeeren? Dat is mogelijk, voor zoover het betreft hen, die recht hebben op een uitkeering (van f 100') van de V.O.V., mits de rechthebbenden boven de 65 jaar zijn en dus geen premie meer ver schuldigd zijn. Anders toch zou het gevaar bestaan, dat er verzekeringen worden opge zegd en de V.O.V.-zelf in discrediet kwam. Bovendien is een cessie, als bedoeld, alleen op zijn plaats als door het bezit van (andere) polissen reeds voldoende voor de begrafenis kan geacht worden te zijn gezorgd. Maar hoe met de begrafenispolissen zelf? Men zou zeggen, dat het voor de hand ligt, dat het steunorgaan deze bij zich laat inleve ren, opdat de uitkeering niet buiten hem om kan geschieden. Daarmede is de zaak even- Copyright P. I. 6. Box 6 Coponhogetl „Hier heb je de warme laarzen ook weer aan", zei het roover- meisje, „want het zal daar, waar je heen gaat, wel koud wezen. Maar de mof houd üc hier, die is veel en veel te mooi om aan jou mee te geven. Trouwens ik heb hier wel wat anders voor je Hier heb je mijn moeder's wollen handschoenen. Die komen heelemaal tot asm je elleboog; steek je handen er maar in. Ktfk, nu lijken jouw handen precies op die van mijn moeder." Gerda lette er niet eens op. Zij huilde van vreugde. „Ik kan niet velen, dat je zit te grienen", zei het roovermeisje. „Hier zijn nog twee brooden en een ham, dan behoef je geen honger te lijden." Zij bond de ham en de brooden op het rendier, opende de deur en lokte alle honden naar binnen geelt evenveel warmte als li kit anderej afm. 22/35 en 30/50 f 2.75 afm. 15/20. 2.30 1 H.L. is 76 KG. KOLENHANDEL (Adv. Ingez. Med.) wel niet gered. Want het gaat minder om de uitbetaling dan wel om de besteding van het geld en dat is als regel reedsgeschied als de polis wordt verzilverd. Maar al zou dit toezicht helpen, b.v. door in sterksprekende gevallen bepaalde bestellingen en zaken niet te honoreeren. dan nog zou men er niet zijn, want de practijk zou hier allicht op reageeren in dezen geest, dat men in totaal slechts polissen zou aanhouden tot ongeveer het bedrag, als spoedig bekend zou worden, dat het steunorgaan bereid was om vrij te laten voor de begrafenis en hetgeen daaraan vast zit. Het is een heel moeilijk probleem, waarvoor de oplossing nog niet schijnt gevonden te zijn. Op grond van bovenstaande overwegingen meenen wij, dat een soepele houding van de zijde van het steunorgaan het meest verkie selijk is. Dan komt het inderdaad voor, dat onnutte, soms onredelijke uitgaven terzake van een begrafenis worden gedaan, maar het voorkomt, dat de voorzorg, in den vorm van van het sluiten van een uitkeering bij over lijden zou worden tegengewerkt. Heeft een redelijke besteding van de uit keeringen plaats gevonden, dan wordt als regel nog een bescheiden bedrag vrijgelaten voor aanschaffing van kleeding en andere noodzakelijke dingen. Het restant wordt, als teruggaaf van genoten ondersteuning" aan de gemeente terugbetaald. In sommige gevallen wordt op verzoek van de betrokkenen de steun ook wel eens tijdelijk stop gezet, opdat men dan liever tijdelijk in eigen onder houd voorziet, van het overschot van de uit keering. Als op andere wijze, voldoende in de kosten van de begrafenis is voorzien, wordt de prie- mievrije polis van de V.O.V. voor de uitkeering van f 100 bij overlijden van hen, die reeds boven de 65 jaar zijn aan onzen Dienst over gedragen. Tenslotte zijn daar nog uitkeeringen als regel tot een bedrag van maximaal f 100, welke gedaan worden door vakorganisaties, bij overlijden van een lid. Soms zijn deze uit keeringen reglementair verplicht, en hebben de nabestaanden alzoo recht er op. in andere gevallen kan de bond een uitkeering doen en hebben de erfgenamen alzoo geen rechten ter zake. In het eerste geval, bij verplichte uit keering dus. zal dezelfde lijn gevolgd dienen te worden, welke aangehouden wordt bij de andere, hierboven behandelde, gevallen. Bij onverplichte uitkeering zal een ander, soepeler standpunt dienen te worden ingeno men. Immers, dan is het van belang, dat het in uitzicht gestelde bedrag niet verloren gaat voor het gezin, en daardoor onmiddellijk voor het steunorgaan. In dat geval verdient het o.i. aanbeveling om in overleg te treden met het bondsbestuur om het beschikbare bedrag zoo nuttig mogelijk voor het gezin te besteden hetgeen als regel in kleeding enz. zal zijn en waarmede dan bij mogelijke aanvragen daarvoor in de toekomst rekening kan worden ;ehouden. Met haar mes sneed zij vervolgens het touw door, waarmede het rendier vastgebonden was en zei: „Loop nu, maar pas goed op het meisje." Gerda strekte haar handen met de groote wanten naar het roovermeisje uit en riep: „Dag, dag". Toen vloog zij al op den rug van het rendier over stokken en steenen, over struiken heggen, door het groote boseh en over hei en moeras, zoo vlug als de wind. De wolven huilden en de raven krasten. „Ft, ft", zei het boven en het leek wel of de lucht rood nieste. „Kijk, dat is m'n oude Noorderlicht", zei het rendier. „Kijk eens, hoe héérlijk het straalt." En toen liep het nog harder, dag en nacht door. De brooden en de ham werden opgegeten. Maar toen waren zij ook in Lapland. .(Wordt vervolgd) ZATERDAG 11 FEBRUARI Gebouw H. K. B.: Film over Tunis en de reis van Daladier. 2, 4 en 7 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Duister Sjanghai" en „Op glad ijs", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Die verduivelde waar heid". Tooneel: The Royal Kilties Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen met vleugels", 30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein lied geht um die Welt" 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De sensatiepiloot" en „Bulldog", Jeugdbioscoop Zuiderstraat 13. „Jopie Slim en Dickie Bigmans", 2, 4, en 7 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. ZONDAG 12 FEBRUARI Remonstrantenhuis: „Val en opstanding", 10.30 uur v.m. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel: „Je kunt 't toch niet meenemen." 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Emmy Mols-de Leeuwe en Pierre Mols in „De Rozenkrans". 8.15 uur, Rembrandt Theater: Mooi Frankrijk. 11.30 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 25 uur. MAANDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: Nederl. Tooneel „Nora" 8.15 uur. Haarl. Huishoud- en Industrieschool: Jaar vergadering. 3.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid. Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 11 Februari 8 uur tot en met Vrijdag 17 Februari zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: J. Dienske. Firma Duijm en Keur. Keizerstr. 6. Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff, apotheek, Firma Begemarin en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Meisner, Marnix-Apotheek. Marnixstraat 65. TeL 23525.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6