Geheel Catalonië in handen van Franco. SCHINDELER In België s politieke doolhof. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Gisteren werd de grens van Puigcerda tot Portbou bezet. Republikeinsche regeering zai zich te Madrid vestigen In een door het hoofdkwartier van generaal Franco uitgegeven officieel communiqué wordt gezegd: „De zege vierend oprukkende troepen hebben Vrijdag de Fransche grens bezet van Puigcerda tot Portbou. De oorlog in Catalonië is geëindigd. De rechtsche troepen hebben, naar Havas uit La Tour de Carol meldt, om kwart voor vier gistermiddag Puigcerda bezet en den grenspost. Bourg Madame bereikt. Puigcerda staat nog steeds in brand. Tegen half drie had de volledige staf van het republikeinsche leger, dat zich in de buurt der grens had teruggetrok ken, zich reeds bij de Fransche autori teiten gemeld. Evenals den vorigen dag te Le Perthus kwam ook hier het rechtsche leger tamelijk onver wacht. Er bevonden zich nog republikeinsche soldaten op Spaansch terrein toen op 300 M. afstand van den grenspost de eerste groep Phalangisten zichtbaar werd. Een luitenant der Phalangisten was de eerste, die de Fransche grenswacht in den persoon v een kapitein der mobiele garde, kwam be groeten. Op hun nachtelijken terugtocht uit de rich ting van Seo de Urgel hebben de republikeinen den oprukkenden vijand eenigen tijd kunnen ophouden door munitieopslagplaatsen en ben zinedepots op te blazen. Zij moesten echter wij ken voor de tanks der Phalangisten. De Fran sche wegen van Bourg Madame naar het binnenland zijn volkomen verstopt. Met groote moeite wordt tusschen vrachtauto's en tanks door een weg gebaand voor de indringende laatste vluchtelingen. Om 1 uur des middags heeft een af- deeling rechtsche soldaten de eerste huizen van Portbou bereikt. Voor de kust kruisen thans een duikboot en een aviso van de vloot van Franco. Negrin en Del Vayo zijn via Valencia aangekomen en hebben verklaard, dat de evacueering der bevolking en het Catalaansche leger naar Frankrijk on der normale omstandigheden geschiedt. Hij zeide, dat de ministers met de Fransche autoriteiten hebben gespro ken over de huisvesting op Fransch grondgebied. Negrin en Del Vayo heb ben een bespreking gehad met Miaja. Zij zullen ook een bezoek brengen aan de midden-, de zuidelijke en de ooste lijke zone. Radio-Valencia heeft een officieele mededeeling van de republikeinsche regeering uitgezonden, welke o.m. be helst, dat Madrid is aangewezen als de officieele zetel der regeering, en waarin dan verder gezegd wordt: „Óndanks alle ondervonden moeilijkheden is de regee ring vastbesloten tot het laatste oogen- blik de beginselen van de nationale vryheid te verdedigen." Valencia en Madrid gebombardeerd. Het Spaansche persagentschap te Londen meldt, dat zeven rechtsche vliegtuigen gister middag omstreeks 12 uur circa 100 bommen op schade werd aangericht. Nadat 10 Nationalistische vliegtuigen een aan val hadden ondernomen op Madrid, hebben twintig toestellen binnen een uur tijds opnieuw ongeveer 150 bommen op Valencia geworpen. Een aantal dezer bommen kwam neer bij de Britsche schepen Mirupanu en Narvia, die echter niet getroffen werden. Tot dusverre zijn geen dooden of gewonden gemeld. Hodgson weer naar Burgos. Robert Hodgson, de Britsche agent by de autoriteiten van Franco, is gisteren uit Londen naar Burgos vertrokken, waar bij Zondag zal aankomen. Britsche diplomatieke kringen bepalen zich er toe er aan te herinneren, dat Hodgson de laatste dagen op het foreign office tal van besprekingen heeft gevoerd en dat hij derhalve in het bezit is van de noodige instructies voor de vervul ling van zijn missie na de jongste gebeurte nissen in Spanje. Reuter voegt aan het bovenstaande toe dat Hodgson, die weliswaar ongetwijfeld op de hoogte zal zijn der opvattingen van de Britsche regeering inzake de Spaansche kwestie, doch dat het niet waarschijnlijk is, dat hij een bij zondere missie zal hebben. De Britsche houding nopens den algemeenen toestand in Spanje, voor wat betreft eventueel? onderhandelingen met Franco, met erkenning van zijn regeering als laatste doel en onderhan delingen met de republikeinen over een wa penstilstand of overgave, is dat de toestand nog steeds te verward is voor een definitieve regeling. Frankrijk en de erkenning van Franco. Volgens aanwijzingen, verkregen in de wan delgangen van de Kamer na het onderhoud van Daladier met drie delegaties, zouden de socia listen er op hebben aangedrongen dat de Fran sche regeering de regeering te Burgos niet de jure zal erkennen, vóórdat Spanje en Majorca door de Italiaansche troepen zal zijn ontruimd. Ook zouden zij voorstellen hebben gedaan voor een eventueele ravitailleering der republikein sche legers aan het Valenciaansche front door koopvaardijschepen, geëncadreerd door vloot- eenheden. Uit naam van de Fransch-Spaansche groep Hulp aan Spaansche vluchte lingen. De Britsche regeering heeft besloten een ver dere directe bijdrage te leveren van 40.000 pond aan de internationale commissie tot hulp verleening aan uit Spanje gevluchte kinderen- Indien aan het einde der maand zulks noodig mocht zijn zal nog een bedrag van 40.000 pond worden beschikbaar gesteld, zoodat de geheele bijdrage dan 120.000 pond zal beloopen. Andere landen, met inbegrip van België, Ne derland, Noorwegen en Zweden hebben meer dan 100.000 pond beschikbaar gesteld, terwijl de Vereenigde Staten graan hebben geleverd. heeft Flandin er op aangedrongen, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk te Burgos zal zijn verte genwoordigd. Tenslotte zou Marin vooral hebben gewezen op de veelvuldige problemen, die zich voordoen tengevolge van het binnenkomen der vluchtelingen in Frankrijk en hun ontwapening. Daladier zou den delegaties bijzonderheden hebben gegeven omtrent de reis van Léon Bé- rard en over de gemeenschappelijke actie van Frankrijk en Engeland. Hij voegde daaraan toe, dat de ministerraad Dinsdag a.s. de problemen, gesteld door de gebeurtenissen in Catalonië, zal bestudeeren. Het parlement zou daarna in ken nis worden gesteld van de besluiten der regee ring. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN PAUS IN DE SIXTIJNSCHE KAPEL. Vandaag overbrenging naar den Sint Pieter. GROOTE TOEVXOED VAN GELOOV1GEN. Havas meldt uit Vaticaanstad 10 Fe bruari: In de Sixtynsche kapel rust thans het stoffelijk overschot van Paus Pius XI op een catafalk, waaromheen twaalf kaarsen branden. Twee edelgarden, met helmen op het hoofd en ontbloote zwaarden, de bandelieren omfloerst, houden de wacht in gezelschap van twee geheim-kamerheeren in zwarten toog. De Paus is gekleed in een rooden schou dermantel, het hoofd gedekt met een rooden muts met hermelijnen rand. Het gelaat van den ontslapene heeft de ge wone uitdrukking van groote gemoedsrust. De penitentiërs, die bij het lijk waken, bidden in stilte aan den voet van de baar. Op het hoofd altaar flakkeren twee groote gele waskaarsen ten teeken van rouw. De toevloed van rouwdragende geloovigen is zoo groot, dat de toegang tot de kapel versperd wordt. Buiten, in den kouden nacht, staat een onafzienbare menigte, waartusschen zich talrijke geestelijken bevinden, rustig te wachten op het oogenblik, waarop zij toegelaten zal worden voor de laatste hulde aan den Paus. Geheel Rome en duizenden pelgrims, die op niet te grooten afstand van Rome wonen, ma ken zich gereed om naar den St. Pieter op te trekken, ten einde een laatste hulde te brengen aan Paus Pius. Gekleed in volledig pauselijk or naat. zal het gebalsemde stoffelijke overschot vandaag naar den Sint Pieter worden gebracht. Om half zeven gisteravond is de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, vergezeld van den Italiaansehen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, op het Vaticaan aange komen. Hij bracht de deelneming over der Ita liaansche regeering. Vervolgens heeft hij zich, vergezeld van kar dinaal Pacelli, naar de Sixtijnsche kapel bege ven, waar hij het stoffelijk overschot van den Paus den Romeinschen groet bracht. Na geknield en gebeden te hebben, bracht graag Ciano opnieuw den Romeinschen groet, waarna hij het Vaticaan verliet. Om 7 uur kwam de gouverneur van Rome op het Vaticaan aan. Thans wordt verklaard, dat de datum van het conclaaf nog niet definitief is vastgesteld. Het zal op of voor 28 Februari wor den gehouden. De gisteravond onder voorzitterschap van Mussolini bijeengekomen Groote Fascistische Raad heeft een motie aangenomen, waarin hij „eerbiedige hulde brengt aan de nagedachtenis van Paus Pius XI, die de verzoening tusschen de kerk en den Italiaansehen staat wilde en die door het concordaat betrekkingen van samen werking heeft gevestigd tusschen den staat en de kerk, waardoor de fascistische en katholieke eenheid van het Italiaansche volk werd gewaar borgd". Het Italiaansche Hof heeft acht dagen den ouw aangenomen. Op de openbare gebouwen van Rome zal de vlag tot de uitvaart van den Paus halfstok hangen. Alle openbare vermake lijkheden waren gisteren geannuleerd. Theaters en scholen zullen tot de uitvaart gesloten zijn Mussolini heeft Pacelli het volgende telegram doen toekomen: „De dood van den Paus der verzoe ning is een verlies voor de kerk en de Italiaansche natie. Als tolk van de ge voelens van het Italiaansche volk betuig ik u de hartelijke deelneming van de fascistische regeering en van mij per soonlijk. De Amerikaansche staatssecretaris voor bui tenlandsche zaken, Huil, heeft kardinaal Pacelli het volgende getelegrafeerd: „Roosevelt wenscht u uitdrukking te geven aan zijn innige deelneming met het overlijden van Paus Pius XI. Zijn grootmoedige hoedanig heden. zijn ijveren voor vrede en verdraag zaamheid hebben hem de harten doen winnen van alle rassen en alle godsdiensten. Het bericht van zijn dood heeft in de harten van alle Ame rikanen diepe droefheid veroorzaakt. Hitier heeft staatsminister Meissner opdracht gegeven den apostolischen nuntius, mgr. Orse- nigo te condoleeren met den dood van den Paus, Ook rijksminister von Ribbentrop heeft den apostolischen nuntius de deelneming van hem zelf en de rijksregeering doen toekomen. De Duitsche bladen geven uitvoerige be schrijvingen van den levensloop van den Paus. De bladen prijzen zijn prestaties op kerkpolitiek gebied, zijn persoonlijken eenvoud en beschei denheid, doch zijn voor het meerendeel van oor deel, dat hij in zijn hoogen leeftijd niet me,er tot de belangrijke problemen is doorgedrongen „Paus Pius XI", zoo constateert de Lokalanzei- ger, heeft helaas geen begrip voor den levens strijd van het Duitsche volk gehad en nooit een objectief, neutraal standpunt tegenover het na tionaal socialisme kunnen vinden." De Angriff spreekt van den „Paus der niet verwezenlijkte verwachtingen. Pius XI had groote plannen, doch de atmosfeer van diploma tieke wraak van het Vaticaan is dezelfde ge bleven". Het blad verklaart, dat de Paus door de voor zienigheid werd opgeroepen bij het begin van een beslissend tijdvak in de wereldpolitiek de vernietiging van 't bolsjewisme. Het blad be weert, dat de Paus reeds sinds lang, reeds se dert de stichting van het fascistische wereld rijk, physiek en moreel was ingestort. „De vriendschap van Italië met Duitschland heeft hem volledig verzwakt. De aanhechting van Oostenrijk bij het rijk en de wijziging Tsjecho-Slowakije waren zware nederlagen voor zijn politiek wereldstelsel. Met hartstocht had hij geprobeerd de volken onder de heerschappij van Christus te brengen Hem werd bespaard te zien hoe zijn gedachte volledig schipbreuk leed." In het verdere deel van het artikel beweert het blad, dat de Paus sinds de schepping van de as RomeBerlijn zich steeds meer heeft ge plaatst aan de zijde der democratische mogend heden. Minister Patijn bezocht mgr. Giobbe. In verband met het overlijden van Paus Pius XI was gisteren aan de gezantschapsgebouwen en aan het gebouw van het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag de vlag halfstok uitgehangen. Minister Patijn heeft des middags een bezoek van rouwbeklag gebracht aan den pauselijken Internuntius, mgr. P. Giobbe. Bij de pauselijke internuntiatuur zijn talrijke telegrafische en andere betuigingen van deel neming ingekomen. Van de gelegenheid tot teekening van het rouwregister hebben verscheidene leden van het corps diplomatique en vele autoriteiten, o. w minister Steenberghe gebruik gemaakt. ARABIEREN EISCHEN SOUVE- REINEN ARABISCH. PALESTIJNSCHEN STAAT. En afschaffing der Joodsche immigratie. JODEN ALS „BESCHERMDE MINDERHEID" De Arabieren hebben gisteren op de conferentie te Londen een verkla ring gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat hun zaak op het natuurlijke recht van het volk berust in het onge stoord bezit van zijn land te blijven. De poging om een Jocdsch Nationaal tehuis in Palestina te vestigen, moet men laten varen. Het mandaat moet worden afgeschaft en in de plaats daar van moet een verdrag worden gesloten gelijk aan dat tusschen Engeland en Irak, tot instelling van een souverei- PSnel en goed Ijn. helpen hierbij Griep, Kou, __„r altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct (Adv. ingez. Me&j Het republikeinsche en tiet Nationalistische Spanje, nadat Catalonië geheel in hande nvan generaal Franco gevallen is. Waalsch—Vlaamsche tegen stelling spitst zich toe. Een Brusselsche medewerker schrijft ons: E gouvernement continue" Dat zinnetje hebben we den laat- II j sten tijd hier zoo vaak ge 9.7hoord van den glimlachenden premier. Ditmaal is het uitgebleven. „Le gouvernement ne continue pas" en de regeering van het goede humeur, gelijk de heer Spaak haar tot voor kort placht te noemen, is heengegaan. Hij heeft haar »JL/ FEBRUARI AANBIEDING MAATCOSTUUMS! 45-00 50.00 55-00 „De eene dienst is de andere waard!' U profiteert van onze Februari-aan biedingóns bespaart U de teleur stelling van niet tijdig leveren kunnen in het seizoen. Apart gekleed gaan, maar opzichtigheid vermijden., deze wensch vindt U terug in onze met zorg samengestelde collectie gloedvol getinte V O O R J A A R S STOFFEN. Vraagt onze stalen eens aan, het loont beslist de moeite. HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b, Tel. 16045, Haarlem-N. Wat Schindeler biedt, Vindt z*n weerga niet! (Adv. Ingez. Med./ nen Arabisch-Palestijnschen staat. Voorts moeten zoowel de Joodsche im migraties als alle grondtransacties onmiddellijk worden gestaakt. De Arabieren verklaren zich voorts bereid te onderhandelen in een ver- zoeningsgezinden geest over de voor waarden waaronder redelijke belangen zullen worden beveiligd en in te stem men met de noodigde waarborgen tot behoud van een toegang tot alle heilige plaatsen, evenals tot bescher ming van alle wettige rechten der Joodsche en andere Palestij nsche minderheden. De Joodsche gedelegeerden en de Britsche regeeringsvertegenwordigers hebben elkander vanmorgen wederom in het St. James's Palace ontmoet. De bijeenkomst had ten doel minister MacDonald in de gelegenheid te stellen na mens de regeering een aantal opmerkingen te maken. Deze opmerkingen hadden, naar in bevoegde kringen te Londen vernomen wordt, vooral betrekking op de alge- meene beginselen en juridische uitleg, van de Balfour-verklaring en het mandaat, eerder dan op de bijzonder heden van mogelijke oplossingen van het vraagstuk. Men meent te weten, dat MacDonald nog maals op het Britsche argument-gewezen dat de laatste jaren reeds verscheidene malen is aangehaald volgens hetwelk de op stellers van de Balfourverklaring en de ge dachte van een Nationaal Tehuis niet het oog hadden op een ..politieke immigratie" zooals zij zich sedert 1933 ontwikkelt, terwii hij eveneens zou hebben gewezen op het ver band tusschen het vraagstuk der Joodsche immigratie in Palestina en de vestiging van Duitsche vluchtelingen in midden-Europa. Volgens welingelichte kringen zou den de Britsche gedelegeerden te ver staan hebben gegeven, dat de Jood sche immigratie onmogelijk als tot dusver kan blijven doorgaan. Ofschoon de besprekingen nog niet in dit stadium gekomen zijn. zouden de Engelschen bij de voorloopige besprekingen, welke de laatste weken met de gedelegeerden der Arabische staten gevoerd zijn, zich de mede werking van deze staten hebben verzekerd voor het opnemen van de Joodsche immi gratie, o.a. van Irak. dat zich bereid zou heb ben verklaard. 300.000 Joden op te nemen. Meeningsverscliil in de delegatie van Nasjasjibi. Gemeld wordt, dat Nasiasiibi, de voorzit ter der Nationale Arabische Verdedtgings- partii. plotseling ziek is geworden. Volgens Reuter zijn aan deze plotselinge ongesteldheid interessante bijzonderheden verbonden. Zooals bekend, Is gisteren medegedeeld, dat de Arabische delegaties, t.w. van den ex- Moefti en van de partij van Nasjasjibi tot overeenstemming waren gekomen. De publi catie hiervan volgde na een bezoek van ze kere gedelegeerden van de party van den ex-Moefti aan Nasiasjibi's hoofdkwartier, waar zij, naar verluidt, er in slaagden toe gang te verkrijgen tot het vertrek van laatst genoemde, zonder tusschenkomst van an dere gedelegeerden. Toen de andere gedelegeerden van de Verdedigingspartii het besluit van hun leider. Nasjasjibi. vernamen, kwam het- tot een stormachtig too- neel, waarbij Fakhri Bey en Nasjasji bi dreigden naar Palestina te zullen terugkeeren. Laatstgenoemde kon echter overreed wor den zijn werkzaamheid in de delegatie van de Nationale Verdedigingsparty voort te zetten doch in den boezem van deze delegatie heerscht thans verschil van meening. waarover Nasjasjibi zich eerst wenscht te beraden. Dit en het feit, dat hij een lichte influenza heeft, hebben hem doen besluiten in zijn ho tel te biyven. Het is nu niet waarschijnlijk dat Nasjasjibi aan de besorekingen met de Britsche regeering zal deelnemen vóór de aan komst van den gedelegeerde Ferraj uit Jeru zalem, wien telegrafisch verzocht is onver wijld naar Londen te komen. Verdeeldheid allerwegen. levenskleed tot den laatsten draad ver sleten. Ook al heeft zij over deze kleedij eenige we ken geleden nog een nieuw pakje aangetrokken, het heeft niet mogen baten. De scheuren van het oude kleed bleven te goed zichtbaar en het is zeker een tragisch lot, dat zij valt tengevolge van een zaak, die zij nog in haar ouden vorm heeft beklonken: de benoeming van den activist dr. Martens tot lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Geneeskunde. Is het alleen om deze zaak dat zy valt of struikelt zy over de vele steenen, die haar voor de voeten zijn gelegd en die een geheel politiek beleid aanklagen? Met alle vasthoudendheid die hem eigen was een te groote vasthoudendheid volgens velen, ook van zyn eigen partygenooten heeft de heer Spaak getracht de wankele regeeringsmachine tusschen al die steenen door te sturen, welke hij met zijn optimisme „pelures d'oranje", sinaasappelschil len, placht te noemen. Óver één van die schillen is hij nu uitgegle den en menschelijkerwijze juist over het ééne schilletje, dat hij over het hoofd gezien heeft, al thans niet ernstig genoeg genomen heeft: de be noeming van den activist Martens tot Academie lid, die voor Walen en Brusselaars nog steeds als landsverrader geldt, voor de Vlamingen echter de strijder voor de volksgemeenschap is en wiens benoeming voor hen het heelen van oude wonden, de eigen cultureele autonomie betee- kent. Het is tragisch, dat dit juist den pre mier, gebeurt, die het zich tot een eer rekende de Vlaamsche kwestie op te lossen en inderdaad de tegenstellingen tusschen Vlamingen en Walen dusdanig wist te verzachten, dat men zich tydens de Septemberdagen eensgezind om hem heen schaarde ter verdediging van het land. In de laatste weken heeft deze regeering van „affaire" tot „affaire" doorgesukkeld: de zaak Burgos, de zaak Imianitoff, de zaak Grammens, de zaak Dierckx, de zaak Martens. Steeds weer hetzelfde beeld: opgewondenheid in het land, in de pers, hevige tooneelen in de Kamer en ten slotte eindigt het met een nauw bevochten ver- trouwensmotie en.... le gouvernement conti nue." Dan was het de minister van arbeid, die erbij betrokken was, dan die van onderwys, an dermaal de premier resp. de minister van buiten landsche zaken. Onnoodig te zeggen, dat het prestige van regeering en parlement hieronder lijden en van werkelijk regeeren niets komt, ter wijl toch de economische en financieele toestand dringend voorziening eischen, België met zijn dichte bevolking 8 millioen inwoners dreigt beklemd te worden tusschen machtige autar- kieën, Duitschland met zijn achterland in Cen traal - en Oost Europa, het Engelsche Imperium, het zich herstellende Frankrijk met zyn kolo niaal rijk. Terwijl heel Europa met angst de ontwikke ling van den internationalen toestand volgt en de regeering voor al deze problemen haar volle aandacht zou moeten hebben, zyn het de „af faires", de persoonlyke incidenten, de rivaliteit tusschen de politieke partijen, hun te groote in menging in de zaken der uitvoerende macht, die het regeeren onmogelijk diaken. Men verwijt de regeering haar gebrek aan lijn, men verwijt haar, dat de zoo noodige bestuurshervormingen nog steeds niet zyn ingevoerd, haar gebrek aan een doelbewuste economische politiek. Maar waar moet zij temidden van dit politiek geharre war den tijd vandaan halen? En ondanks de algemeene ontevredenheid over een regeering, die meer problemen gesteld heeft dan zij wist op te lossen, hebben weinigen ver moed, dat zij ten slotte zou vallen over een benoeming van een lid der Koninklijke Vlaam sche Academie. Het is deze „affaire", die de laatste weken aan de spits staat. Maar hebben zich daaromheen thans niet ook alle an dere „affaires" gegroepeerd toen de ont knooping naderde? Het is als een kunstig opgebouwd tooneelstuk van een knap dramaturg. De heer Grammens, nog in de gevangenis die hij niet wenscht te ver laten zoolang de eentaligheid in Vlaanderen overeenkomstig de wet geen feit is geworden, relletjes door zijn medewerkers tegen de „Tram ways d'Anvers", die nog steeds tegen de éénta ligheid zondigt, interpellaties over de Spaansche kwestie van den Burgos-tegenstander, den so cialist Buset, interpellaties in de Kamer tegen den Minister van arbeid, die den „dokter" Imia nitoff tegen alle waarschuwingen in aan zijn ka binet handhaafde, interpellaties tegen minister Dierckx over zijn rede bij de opening van de Koninklyke Vlaamsche Academie. Weer zetelen parlement en ministers deze week onder bescherming van honderden in de om geving wacht houdende gendarmen en politie agenten, paarden- en voetvolk. Weliswaar heeft de gelukkig niet ernstige gevolgen met zich slepende aanranding van den heer Spaak ver ontwaardiging gewekt, weliswaar regende het moties van afkeuring van vele oud-strydersver- eenigingen in het Waalsche land, maar wat de zaak Martens betreft, bhjven Vlamingen en Walen op hun stuk staan. De heer Martens schynt wel bereid geweest te zyn zich terug te trekken. De Vlaamsche vrienden gedoogen dit echter niet, want zijn vertrek zou in het Vlaam sche land als een nieuwe inbreuk op de pas verworven cultureele rechten worden beschouwd. In het Katholieke Blok, in de socialistische partij heerscht evenmin eenstemmigheid. Ook hier te gengestelde meening bij Fransch-sprekenden en Vlamingen. Men weet, hoe vooral de conserva tieve vleugel van het Katholieke Blok den laat sten tijd op nieuwe verkiezingen aanstuurde. Het zou misschien 'n regeering zonder socialistische deelneming, althans Katholieke winst beteeke- nen. Maar gezien de verdeeldheid in eigen rijen is men huiverig voor nieuwe verkiezingen met de zaak Martens en de geheele taalkwestie tot inzet. Nadat echter de liberale ministers door hun eigen partygenooten gedesavoueerd waren bij de stemming over de liberale motie Mun- deleer, waarin afkeuring over de benoeming Martens door de regeering werd uitgesproken, nadat de heer Spaak weigerde deze benoeming in te trekken, moesten de liberale ministers wel heengaan. Het merkwaardige bij deze heele zaak is dat de liberale ministers over deze benoeming niet eens beslist hebben. Het schijnt, dat deze alleen door den minister van binnenlandsche zaken Merlot en den premier is bekrachtigd! Ondertusschen heeft het bericht van het af treden van het kabinet Spaak heel wat opschud ding gewekt. Terwijl Katholieken onder leiding van den Vlaming van Cauwelaert in de Kamer een „Leve Spaak!" aanhieven, waarmede socia listen instemmen, zwegen de liberalen en riepen de Vlaamsche Nationalisten, die hun goeden dag hadden, een veelzeggend „Ontbinding, ontbin ding". Zal men inderdaad Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen kunnen vermijden?

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9