I BURGERLIJKE STAND MAANDA'G 13 FEBRUARI '1939 HA AR GEM'S DAGBGAD 11 UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK De Nationale Kampioenschappen van de krachtsport. Spannende partijen worstelen. Zondag zijn de krachtsportwedstrijden om de kampioenschappen van Nederland, georga niseerd door onze plaatselijke kraohtsportver- eeniging D.O.K. in het Kennemer Theater be gonnen. Op dezen eersten dag werden ver werkt extra-veder-, veder- en lichtgewicht, van de tweede afdeeling. Hierin kwamen uit 42 athleten. Reeds 's morgens werd met de eerste par tijen begonnen, wat een goede maatregel bleek te zijn, daar de wedstrijden anders veel te laat zouden zijn afgeloopen. De publieke belang stelling liet in de morgenuren nog wel wat te wenschen over, doch 's middags was de be langstelling bevredigend te noemen. De voorzitter van D.O.K., de heer P. Schel vis, bracht in zijn openingswoord dank aan de directie van het Kennemer Theater en hoopte, dat de wedstrijden van D.O.K. steeds in deze zaal gehouden zullen worden. Voorts bracht spr. nog dank aan de Roode Kruis Transport- colonne, den schenkers van de prijzen en deelde hierna mede, dat aan de V.V.V., het gemeentebestuur en de Commissie van Licha melijke Opvoeding uitnoodigingen waren ge zonden om de wedstrijden bij te wonen. Spr. hoopte, dat aan deze uitnoodigingen gehoord zou worden gegeven. Hierna werden de partijen verder afgewerkt. Voor het vlotte verloop van de wedstrijden werd op twee matten geworsteld. Over het geheel genomen werd op den eersten dag dooi de meest jeugdige athleten goed werk geleverd en de toeschouwers hebben dan ook vaak kunnen genieten van mooie partijen, waarin soms beide tegenstanders het heele arsenaal van grepen toepasten. Van D.O.K. kwam alleen H. Waarts op de mat. Onze plaatsgenoot, die invedergewicht uitkwam (21 deelnemers) kon liet niet tegen zijn tegenstanders bolwerken en bracht het dan ook niet tot de prijzen. Waarts worstelde tegen Vlaming van „Ursus" uit Amsterdam onbeslist, won op touché van J. Boenders van „Achilles", Arnhem, en won op punten van Van Dartel van „Hercules", Dordrecht. Indien Waarts van Van Dartel op touché had gewon nen, zou hij in de volgende ronde gekomen zijn. Met 3J/2 strafpunt was hij nu voor ver dere deelneming uitgeschakeld. Een goede prestatie leverde W. Visser, S.S.S., Amsterdam, in extra-veder door al znn par tijen in touché-overwinningen om t# zetten, waarmede hij ook het kampioenschap van Nederland behaalde. P. Das, die tweede werd met 2V2 strafpunt, heeft de snelste touché van dezen dag op zijn naam staan. Hij toucheerde zijn tegenstander in 5 sec. De partijen in veder-gewicht hadden een zeer spannend verloop. Eerst nadat de finalis ten gewogen waren, kwam het kampioenschap terecht bij H. Becht, S.S.S., Amsterdam, met 3V2 strafpunt. Tweede werd J. Hop „Achilles" Krommenie, ook met 3J/2 strafpunt. In lichtgewicht werd het kampioenschap be haald door A. Broek, „Achilles", Wormerveer, met 2 y2 strafpunt. De jury bestond uit de heeren W. V. Eek- hard, L. Speyer en N. van der Wel. Bonds- controleur was de heer F. Brinkman. Als kamprechters fungeerden de heeren N. de Wolf, J. N. Eckhard, E. Douma, F. Nieman, C. Groenéveld, P. Reedijk, A. Beekman, Eller- man en Baan. De volledige uitslagen zijn: Extra-veder, 7 deelnemers. 1. W. Visser, S.S.S., Amsterdam, o strafpnt.; 2. P. Das, Ajax, Amsterdam, 2Y2 strafpnt; 3. B. Sluis Maccabi, Amsterdam, 5 strafpnt. W. Visser won van Smit, Hercules, Deven ter; van Willemse, Achilles, Arnhem; van B. Sluis en P. Das. P. Das won van Zijderveld, Olympia, Utrecht; van Willemse, Achilles, Arnhem, van B. Sluis, van Van Leuven, Hercules, Amsterdam en ver loor van W. Visser. De derde prijswinnaar won van Van Leuven, van Zijderveld en verloor van P. Das en W. Visser op touché. Vedergewicht, 21 deelnemers. 1. H. Becht, S.S.S., Amsterdam 3% strafpnt.; 2. J. Hop, „Achilles", Wormerveer, 3>/2 strafpunt; 3. j! van Heyningen, „Achilles", Wormerveer, 3'/2 strafpunt. Lichtgewicht, 14 deelnemers. 1. A. Broek, „Achilles", Wormerveer, 2VZ strafpunt.; 2. D. Schagen, „Sandow". Zaandam, 5 Straf punten; 3. G. van Oyen, „Hercules", Amsterdam, 5 strafpunten. Tijdopnemers waren de heeren G. van Soest en A. Minneboo. WEENINK IN DE COMPETITIE. Het tweede tiental van de Schaakclub „Weenink" heeft zich door de fraaie over winning op Kijk Uit 2 uit Halfweg bij de leiders van de Reserve-tweede klasse B ge voegd. De stand in deze afdeeling luidt: Rochade 2 2 2 0 0 4 17—3 Aalsmeer 2 2 2 0 0 4 146 Weenink 2 3 2 0 1 4 IOV2—13!/2 Haarl. SjG. 5 2 1 0 1 2 9V2—IOV2 Haarlem 3 3 1 0 2 2 12y2—17V2 Kijk Uit 2 4 0 0 4 0 10i/2—29i/2 Het derde tiental is door de nederlaag tegen Zaandam 4 geleden tot de laatste plaats in de Reserve derde klasse B gedaald. De stand luidt: Rochade 3 3 3 0 0 6 23 Vz— 6V2 Zaandam 4 4 3 0 1 6 2iy2— Haarl. S. G. 6 3 2 1 0 5 10—10 Oosten 3 1 0 0 2 0 2—8 Hoogovens 2 2 0 0 2 0 812 Weenink 3 2 0 0 2 0 4—-15 IJMUIDEN Herdenkingsavond V. D. J. O. Zaterdagavond hield de afd. Velsen van de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie een bijeen komst waarin het éénjarig bestaan dier afdee ling werd herdacht. De avond, die gehouden werd in de bovenzaal van Hotel Kennemerhof werd geopend met een schimmenspel, opge voerd door leden der afdeeling. Na een be groetingswoord van den voorzitter, den heer P. Colenbrander, sprak de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem over „Een strijdbare Democratie". Wanneer wij, aldus spr., belangstelling vragen voor de beginselen der V.D.J.O., wordt veelal geantwoord, dat men beter neutraal kan zijn; men heeft toch aan zijn eigen moeilijkheden genoeg. Deze houding kan niet de juiste zijn. Vooral de jeugd dient zich van haar verant woordelijkheid bewust te zijn, zij moet zich inspannen, in alles zooveel mogelijk verbete ring te brengen. Zij moet zich in ons land opwerpen voor de verdediging der democrati sche instellingen. Met een opwekking, lid der V.D.J.O. te wor den, besloot spr. zijn betoog dat met een har telijk handgeklap werd beloond. Hierna wer den de gekleurde Landdag en Zomerkampfilms gedraaid. In de pauze werd een verloting ge houden. De avond werd verder gevuld met dansen, waarbij de muziek verzorgd werd door leden der H.B.S.-band onder leiding van A. Ver schoor. Deze oogstten veel bijval en hebben zeer veel bijgedragen tot het doen slagen van deze herdenkingsbijeenkomst. De „Haarlem" weer in Grimsby. Naar wij vernemen komt de stoomtrawler Haarlem ook ditmaal weer niet naar IJmui- den, maar verkoopt zijn zeer groote vangst in Grimsby, waar de trawler heden verwacht kan worden. Er is sprake van, dat de groote hoeveelheid zeepaling, die de Haarlem aan boord heeft, in IJmuiden gelost zal worden voor de vischmeelfabriek. AUTOBUS GESLIPT. Zaterdagavond is op het Velserduinplein een autobus der N.V. Stormvogels geslipt. De auto, komende van Haarlem,.was het Velser- duinpleincircus rond gereden, maar slipte toen de chauffeur den wagen den Wijk aan Zeeër- weg op wilde sturen. Het gevolg was dat de autobus door de afrastering van het gazon reed en met alle vier wielen daarin terecht kwam, en tenslotte tegen een boom botste. Er werd niemand gewond. Het heeft nogal was moeite gekost de zware bus uit den lossen grond te krijgen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). Tarbot 10876 ct. per KG. Tong 82—38 ct. per KG. Heilbot 100—75 ct. per KG. Groote school 8.607 per 50 K.G. Griet 3214 idem. Middel schol 12—9.60. Zetschol 2013.50 idem. Kleinschol 198.40 idem. Bot 4.403.80 idem Schar 126.20 idem. Tongschar 4419.50 idem. Groote schelvisch 17.5014.50 idem. Middel schelvisch 1612 idem. Kleinmiddel schelvisch 1510.50 idem. Kleine schelvisch 12.506.70 idem. Groote gul 86.10 idem. Wijting 4.503.60 idem. Makreel 64.10 idem. Versche haring 65.50 idem. Kabeljauw 34—16 per 125 KG. Vleet 3—1.50 per stuk. Leng 1.800.65 per stuk. Koolvisch 0.500.12 per stuk. Rog 1715.50 per koop. Verwachte vischaanvoer. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Hercules IJM. 196. Vangst: 60 manden schel visch, 100 m. braadschelvisch, 130 m. radio, 130 m. gul en blanke koolvisch, 90 m. kool visch, 35 m. rog en poon, totaal 545 manden, benevens 110 stuks stijve kabeljauw en 40 lengen. Mary IJM 189. Vangst: 20 manden tarbot, 15 m. schol, 25 m. schar en varia, totaal 60 manden, benevens 600 stuks ijskabeljauw en 550 stuks stijve kabeljauw. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 680 f 3130 320 Azimuth IJM 195 f 2230 445' Claesje RO 46 f 2590 670 Petten IJM. 49 f 3040 640 Witte Zee IJM 167 f 3000 350 Maria S. Ommering IJM 7 f 1920 1050 Flamingo IJM 25 f 3400 165 Zeehond IJM 70 f 1590 870 Caroline IJM 26 f 4200 110 Geziena Catharina IJM 50 f 1460 1060 Maria van Hattem IJM 1 f 3670 95 Maria Elisabeth IJM 114 f 1750 Y001* de Stichting „Jong Geluk". Liefdadigheidsvoorstelling van T. A. V. I. D. O. Ten bate van de Stichting voor kinderen van werkloozen „Jong Geluk" gaf de tooneel- vereeniging T.A.V.I.D.O. van Hoogovens in het gebouw Concordia Zaterdagavond een uitvoe ring van het door de spelers uit het Engelsch vertaalde blijspel „De eeuw der jeugd" (The age of youth, by Maltb.y and Wynne). De heer H. J. Allan kon zijn openingwoord tot een geheel bezette zaal richten; hij zette in het kort het streven van Jong Geluk uit een. Spr. dankte Tavido voor zijn medewer king en bracht de uitgebreide verloting onder de aandacht der toehoorders. Mej. A. de Vries, de leidster van de Stich ting. lichtte het werk van Jong Geluk toe; 25 leidsters zijn er aan verbonden. Dat het noodig is, dat dit werk gesteund wordt, blijkt uit het feit. dat er een kastekort is van 200. Uitvoerig schetste mej. de Vries de gevallen waarvoor de leidsters komen te staan als mede hoe er onder de kinderen gewerkt wordt Eerst toen het klokje 8 uur 40 aanwees was het woord aan Tavido, dat onder de energieke leiding van den heer A. H. Holtslag ons een uitnemende en in sneltreinvaart, gespeelde vertooning voorzette van een alleraardigst blijspel. Twee jonge krachten (Mary en Dennis) openden met een vlot en natuurlijk gespeeld tooneeltje, dat het beste deed verwachten. De entree van de rest der familie deed de gerou tineerde Tavido-ers naast enkele nieuweren naar voren komen. Uitstekende types zagen we in Basil, James en mrs. Hartley Merrick, welke laatste wat/meer werk van haar nu wat vermoeiende intonatie zou kunnen maken. Haar echtgenoot was een rustige figuur; deze speler is de laatste jaren zeer vooruit gegaan; hij is kalmer in gebaar geworden, hetgeen zijn spel zeer ten goede is gekomen. Basil had weliswaar een dankbare rol en hij greep die gelegenheid grif aan er iets aardigs van te maken, maar buitte dit niet uit tot een goedkoop succesje, wat toch zoo gemakkelijk het geval had kunnen zijn bij een minder weloverwogen spel. Een uitnemend acteur voor Tavido Daphne en James traden niet zoozeer op den voorgrond als enkele anderen, maar hun spel was in stijl en sloot zich keurig bij dat hunner mede-ateurs en -actrices aan. Een geestig type, raak getroffen, was Den nis, die hier een uitnemend figuur sloeg. Mary toonde zich ook van haar goede zijde en be looft voor de toekomst een frisch Tavido- figuurtje te worden, al heeft ze haar leer school nog niet geheel doorloopen. B.arton was een butler naar het model: correct en met een mooie stem. De veronderstelde grootmoeder met haar eeuwig-jeugdige verschijning, flirtend met alle mannen, was voortreffelijk. Eenvoudig en na tuurlijk werden de scènes, waarin zij de lei ding nam, gespeeld. Zulk een tafereeltje als het onderhoud in 2 met Basil en het slot van 2 waren staaltjes tooneelspel met kwaliteit en hebben onze volle waardeering. Mrs. Hartley Merrick oogstte groot, succes met haar typeering van bedil-al; de ware grootmoeder en Endall het dienstmeisje com pleteerden de „cast". De tooneelen zagen er door de aardige cos tumes fleurig uit: het tempo roemden we reeds; de uitspraak was keurig verzorgd en duidelijk verstaanbaar. Zoo kon het een uit voering worden waarvan we tot in de détails genoten hebben. Een echt Engelsch spel, mo dern, charmant en tintelend, dat in uitste kend Nederlandsch door het ensemble ver taald is en goed getroffen is qua sfeer. Tavido heeft zeker aller dank verdiend voor de vlotte uitvoering en zeker niet in het minst voor de geste. Jong Geluk" immers heeft tot doel de gees telijke en stoffelijke belangen van de kinde ren van werkloozen van alle gezindten gratis te behartigen. In het geheel door werkloozen gebouwde en ingerichte clubhuis wordt o.m. onderricht gegeven in knutselen, houtsnijden, handwerken, zang, esperanto, figuurzagen enz. 300 kinderen hebben zich reeds onder de hoe de van Jong Geluk gesteld; een gratis kin derbibliotheek zorgt voor verdere ontspanning, Zoo tracht de stichting den kinderen te ver goeden wat zij thuis noodwendig moeten mis sen. Laat ons hopen dat het saldo van dezen avond in alle opzichten meevalt. Slechte resultaten van de walvisch- vaart. Wordt de walvisch uitgeroeid? Uit de berichten omtrent de resultaten der walvischvaart in de antarctische zeeën blijkt, dat die dit seizoen bijzonder slecht zijn. Er worden veel minder walvisschen gevangen dan verleden jaar en bovendien zijn de dieren erg mager. In Londen schat men de opbrengst op niet meer dan 30 pCt. van die van verleden jaar. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de Duit- sche vloot 8 Maart de terugreis zal aanvaar den en tegen einde April in Europa terugge keerd kan zijn. Duitschland schat zijn op brengst op 90.000 ton of evenveel als verleden jaar, hetgeen beteekent, dat ook hier de re sultaten veel minder zijn, daar de Duitsche vloot, die dit jaar ter walvischvaart is uitge trokken, ongeveer 30 pCt. grooter is dan ver leden jaar In het vorige vangseizoen werden door de verschillende vloten niet minder dan 46000 verschillende soorten walvisschen gevangen tegen 34579 in het seizoen 1936/1937. De vangst per jager bedroeg gemiddeld 180 stuks tegen 178 in 1936/'37, waarbij dient te worden opge merkt, dat de jagers veel sneller zijn dan voor eenige jaren. Het merkwaardige is dat de gemiddelde lengte der gevangen walvisschen van alle soorten kleiner is dan in het vorige seizoen. Van de bij Zuid-Georgië gevangen blauw- visschen was de gemiddelde lengte 70.89 voet tegen 71.79 voet het vorige jaar. In het overige deel der antarctische zeeën waren deze cij fers resp. 73.42 en 77.49 voet. Voor de vinvis- schen waren deze cijfers resp. 64.52 en 63.56 voet en resp. 67.86 en 67.80 voet. In het seizoen 193V32 was de gemiddelde lengte der blauwvisschen (buiten het gebied van Zuid-Georgië) 84.03 voet en van de vin- visschen 69.95 voet. Over het algemeen vreest men voor een langzaam maar zekere uitroeiing wanneer geen andere maatregelen dan tot dusver ge nomen worden. SANTPOORT OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. De politie heeft een inwoner van Haarlem in arrest gesteld wegens het plegen van open bare schennis der eerbaarheid op den Duin en Kruid'bergerweg alhier. AERDENHOUT AERDENHOUT'S KINDERTOONEEL. Wegens het groote succes zal op veelvuldig verzoek Aerdenhout's Kindertooneel nog één maal „Roodkapje" opvoeren, thans te Over- veen op Zaterdagmiddag 18 Februari in het gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen. Medewerking wordt ditmaal verleend door mr. La woe, kindergoochelaar, jongleur en xylophonist met zijn oud-Hollandsche pop penkast, zoodat een geheel nieuw programma is samengesteld. HEEMSTEDE FEESTAVOND IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". In de groote bovenzaal van Hotel-Restau rant Boekenrode, had Zaterdagavond de ijs- vereeniging „De Volharding" een feest geor ganiseerd. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter van de feestcommissie, de heer G. H. Onstein aan den feestavond van het vorige jaar. Het feestcomité had voor een goed afwisse lend programma gezorgd. „The Harlem Kings" verzorgde uitstekend het muzikale gedeelte. De heer Frans Du Mee als conferencier wist er de stemming in te houden, en er was volop afwisseling bij het dansen. HILLECOM JUBILEUM L AMITIé. Zondagavond vierde de tooneelvereeniging „L'Amitié" in Hotel Flora haar 50-jarig be staan. De fraaie versierde zaal was natuur lijk stampvol toen de heer A. Beyersbergen als voorzitter het openingswoord sprak. Hij roemde den clubgeest van oud-leden en leden die steeds, ook in tijden van tanende belang stelling, de vereeniging op de been wisten te houden. Ditmaal werd opgevoerd het oude blijspel van Von Schönthan „De Sabijnsche Maagden roof', dat het, getuige de telkens weerklin kende lachsalvo's, nog best bij het publiek deed. De vertolking was dan ook zeer goed en het deed werkelijk prettig aan op het tooneel verschillende oud-leden te zien, die toonden het spelen nog niet verleerd te zijn. De heer P. Lommerse Fzn. als de tooneeldirecteui Striese kreeg dan ook bij zijn opkomen een hartelijk welkomst-applaus. Verder waren uit stekend de heer J. Braam en mevr. v. d. Voorn—van Dril als prof. Gollwitz en zijn vrouw Frederike, terwijl Riet van de Poll als Paula opviel door haar los en levendig spel. Een aardig intermezzo tusschen het eerste en tweede bedrijf was een door de Harmonie .Crescendo" van uit het café gebrachte sere nade, die buitengewoon in den smaak viel. De voorzitter, de heer Seysener, feliciteerde de kunst-zustervereeniging met het in de dilet tantenwereld zeldzaam jubileum. Hij be treurde het dat de oprichter der vereeniging de heer M. Koek, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn en bood diens zoon in zijn plaats een fraaie bloeiende plant in pot aan. Aan het slot ontvingen de medespelende dames natuurlijk de bloemen, die bij een der gelijk feest passen. ZANDVOORT TOONEELUITV OERENG „JACOB VAN LENNEP". Zondagavond gaf de tooneelvereeniging Jacob van Lennep een zeer goed geslaagde uitvoering in Groot Badhuis. Opgevoerd werd de klucht' „Over twaalf dagen tegen midder nacht". De verschillende rollen werden zeer goed vertolkt en de aanwezingenhebben dan ok zitten schateren. We herinneren slechts aan het kostelijke dronkemanstooneeltje aan het einde van het tweede bedrijf. Ook op het bal heerschte éen vroolijke stemming. R.K. TOONEELVEREENIGING „UTILE DULCI". Zondagavond gaf de R.K. Tooneelvereeni ging „Utile Dulci" onder leiding van den heer H. L, Dhooge een uitvoering in het Patronaats gebouw aan de Groote Krocht. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven, getiteld: „De wereld vergaat". De belangstelling bleek zoo groot te zijn, dat men zelfs plaatsen te kort kwam. De roem, die deze uitvoering vooraf ging is wel bewaarheid geworden. De toeschouwers heb ben bijna van het begin tot het einde ge schaterd. De verschillende rollen werden dan ook alleraardigst vertolkt. Heel goed waren de heerenrollen van J. Seders, W. Versteege, P. wanenburg, J. van Honschoten, Theo van Staveren en P. v. Kleef, al had de laatste in den betrekkelijk oude rol misschien iets rustigers kunnen zijn. Van de dames noemen we in de eerste plaats mej. G. Stokman en Tini Vork. Mej. van Dam zou zeker nog meer succes hebben geboekt als de kapper haar nog iets meer had „toegetakeld". Ook de kleinere rollen door B. Leffers, H. van Zantvoort en mej. Glni Otto werden goed vertolkt. Het succes dat deze bijna zonder uitzon dering jonge artisten boekten, zal zeker een aansporing zijn om onder de goede leiding van den heer Dhooge, op den ingeslagen we; voort te gaan. BAL-MASQUé. aterdagavond organiseerde de Cocktail club in de rotonde van Groot Badhuis een balmasqué. De prijzen werden als volgt toegekend: De mooiste groep: de Spanjaarden; de ori gineelste groe: de Ku-Klu-Klan; de mooiste dame: de klok; 2e mocaste dame: muziek en zang; mooiste heer: gondelie; meest ori gineelste dame: Indische dame met kind; meest orgineelste heer: Oranje Hein. JONG ZANDVOORT - Zaterdagavond gaf de Kinder-operette en Zangvereeniging Jong Zandvoort onder leiding van den heer J. Post een uitvoering in Groot- Badhuis. Opgevoerd werd: „De betooverde Prins", een aardige operette naar een oud sprookje bewerkt door den heer Post. De goed verzorgde kleeding, de stijlvolle decors en vooral het schitterende bosch decor, werkten zeker mede om deze uitvoe ring tot een succes te maken. Van de vele aardige tooneeltjes was de elfendans wel een van de beste dat vooral door de wisselende lichteffecten zeer god tot zijn rcht kwam. Ook de werkende houthakkers en de hulde brengende kabouters, boeren en boerinnen waren aardig. Van de kleine artisten willen we geen enkele afzonderlijk noemen, oowel zij, die een mooie en groote rol hadden, als zij die een klein rolletje speelden, hebben hun uiterste best gedaan en alleen hebben mede gewerkt om het geheel te doen slagen. Het bal was tot 12 uur en hoofdzaak voor de klyeintjes, daarna alleen voor de ouderen. OEFENING MET HET WIPPERTOESTEL. Zaterdagmiddag werd ten Zuiden van het Zuiderbad een oefening gehouden met het Wipper toestel, waarbij o.a. aanwezig waren burgemeester van Alphen, verscheidene leden van de Plaatselijke Commissie, en de heer De Booy, de secretaris van de N.Z.H.R.Mij. Beneden aan den waterkant was een stevige mast opgezet. Deze moest de mast van een schip in nood voorstellen. Op de hooge duin- reep werd een stevige bok opgezet. Nu werd eerst een dunne lijn overgebracht naar het schip. Daar dit schip op het strand stond be hoefde dit niet te geschieden door middel van het vuurpijl toestel. Met deze dunne lijn werd éen kabel naar het schip gesleept en stevig aan den mast bevestigd. Met behulp van een takel werd de kabel flink gespannen. Een red dingsgordel met een zoogenaamde broek werd met een katrol aan den kabel bevestigd. Met een lijn kon deze broek heen en weer langs den kabel worden getrokken. Twee schipbreu kelingen werden met behulp van de broek van het „wrak" aan land gebracht. Den eer sten keer rekte de kabel zoodanig, dat de schipbreukeling, weliswaar drijvende op de reddingsboei, in het „water" terecht kwam. Nadat de kabel wat bijgespannen was, kwam de tweede schipbreukeling zwevend tusschen hemel en aarde van het wrak naar de kust, waar hij door hulpvaardige handen uit de broek geholpen werd. 't Was een zeer interessante oefening, die door een groote menigte met belangstelling werd gevolgd. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Landgoed van Deterding aan Duitsche stichting vermaakt. Op Dobbiu zullen jonge arbeiders opgeleid worden. ROSTOCK, 10 Febr. Sir Henry Deterding heeft in zijn testament zijn landgoed Dobbin, met uitzonde ring van het woonhuis en het park vermaakt aan de „Friedrich Heinrich- stichting", die zich vooral de oplei ding van jonge landbouwers ten doel stelt. (D.N.B.) Medeplichtige van Fransclie oplichters gearresteerd. Nederlandsche politie verschafte inlichtingen. PARIJS, 10 Februari (Havas/A.N.P.) Te Nice is een medeplichtige van Robert Bacquie en zijn vader Louis Bacquie, de beide oplich ters, die voor een waarde van zes millioen francs gestolen hebben van een bankbedrijf, gearresteerd. Tijdens het onderzoek had de politie n.l. vernomen, dat een cheque van 150.000 francs door een zekeren Van den Cor- put was getrokken op een bank te Nice. De chèque was geëndosseerd door Robert Bacquie. De Fransche politie verzocht de Nederland sche politie om nadere inlichtingen over Van den Corput en kreeg de mededeeling, dat de man onder politietoezicht stond. De Fran sche politie slaagde er in Van den Corput te arresteeren op het oogenblik, waarop hij zich aanmeldde bij de Bank te Nice. Hij wordt be schuldigd van heling en het uitgeven van een ongedekte chéque. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag, 15 Februari 1939, des namiddags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof.). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ver zoekschrift van Mej. S. C. van Welsenes om ont slag als onderwijzeres aan de school voor Voor bereidend lager onderwijs no. 4. 2. Balans, enz. 1937: a. Haarl. Woningstichting „Vooruitgang". b. Woningstichting „Ons Belang" c. Woningbouwvereniging „Spaarnoog". 3. Wijziging 3e suppleitoire begrooting dienst 1937 en vaststelling 2e suppletoire begrooting dienst 1938. 4. Ruiling grond, enz.: a. Oostzijde Rijksstraatweg b. Oranjeboomstraat. 5. Aanvaarding van voor straat bestemdeft grond Lorentzkade e. o. 6. Verkoop grond: a. Claes van Ruijvenstr. (G. Hellenberg Jr.) b. Bellamystr. (Haarl. St. v. Woningverb.) c. Eenhoornstraat (Gebr. Schuppen) d. Rijksstraatweg (Th. Beekveldt). 7. Aanschaffing meubilair Middelbare School v. Meisjes met 5-j. c. 8. Verlenging termijn onbewoonbaarverklaring verschillende perceelen. 9. Verleenen bijdrage verbetering Spoorwegover gang Kleverlaan. 10. Treffen maatregelen tot bescherming be volking tegen luchtaanvallen. 11. Verbetering verkeerswegen Bakenesser- gracht. Kennedy lieeft geen oorlog voorspeld. Verklaring voor zijn vertrek naar Europa. Voor zijn vertrek naar Londen heeft Ken nedy, de Amerikaansche ambassadeur in de Britsche hoofdstad, verklaard, dat hij een onder houd van twee uur met Rooseveltt had gehad. Hij ontkende, dat hij, toen hij met Bullitt, den ambassadeur te Parijs, voor de besloten zitting van de congrescommissie voor militaire zaken was verschenen, tegen het voorjaar een oorlog had voorspeld. Ik heb, aldus Kennedy, nooit oorlog voorspeld. Ik heb U reeds, toen ik uit Engeland aankwam verteld, dat ik het doen van voorspellingen omtrent do effectenbeurs en bui- tenlandsche zaken heb opgegeven. Daar ik, al dus de ambassadeur, niet meer aan profeteeren doe, heb ik dus* ook niet een oorlog kunnen voorspellen. OOK EEN GRIEP-EPIDEMIE IN ZWITSERLAND. ZüRIOH, 11 Februari. In tal van plaat sen van Zwitserland heerscht in ernstige mate griep. Vooral te Zürich is de zietke ernstig verspreid en zijn er dagen voorgekomen dat meer dan 1600 gevallen werden gemeld. Bij de machinefabriek Oerlikon zijn meer dan honderd, bij de machinefabriek Escher- Wysz meer dan 150 beambten en arbeiders ziek. EVANGELISATIE IN DE ACHTERBUURTEN VAN PARIJS. Over bovengenoemd onderwerp zal Dins dagavond 14 Februari Ds. E. Chastand, di recteur van de „Mission Populaire Evange- lique" te Parijs, in Haarlem komen spreken. Het gesprokene zal door een film worden ver duidelijkt. Deze „Mission" is een van de groot ste evangelisatie-vereenigingen van het Fransche protestantisme. Overal in het land heeft zij haar posten. Het werk in de donkere zóne van Parijs, waarover Ds. Chastand zal spreken, behoort zeker wel tot het belang rijkste en interessantste van haar taak! Deze samenkomst zal gehouden worden in de Waal sche Kerk. Begijnhof. Ds. G. W. van Deth zal de samenkomst leiden, terwijl ook voor vertaling zal worden gezorgd. FILMNIE UWS CORRIE VONK GAAT FILMEN. Loet C. Barnstljn's Filmproductie N. V. be richt ons, dat zij met de bekende actrice Corrie Vonk een overeenkomst heeft geslo ten voor het optreden in eenige Nederland sche films. De eerste daarvan, die zoo spoedig moge lijk in productie zal gaan en waarvoor de voorbereidingen reeds zijn aangevangen, is geïnspireerd op de figuur van Dokter Fok- kema, waarmee Corrie Vonk in den laatsten tijd op het tooneel en voor de radio zoo veel succes heeft. Het scenario voor deze film, die voorloopig „Dokter Fokkema uut 't Noorden" zal heeten. wordt ontworpen door Wlm Kan. De tweede film zal zijn „Het gebed van een schoffie". Hierin zal Corrie Vonk haar be kende creatie van den Amsterdamschen straatjongen op het witte doek brengen. Beide films zullen worden opgenomen in Loet C. Barnstijn's Filmstad té Den Haag. HAARLEM, 11 Febr. 1939. Bevallen. 8 Febr.: J. Scholte—v. Halst, 2 z 9 Febr.: A. N. Vos—Hoeben, d. 10 Febr S Schepers—v. d. Putte. d. H. M. Mentjox Meijer, z. N. de Groot— v Ledden Hulsebosch d. C. M. v d. Meer—Rewijk. z. 11 Febr.: M. C Huls in 't Veld—Post, d. Overleden 10 Febr.: D. v. 't Wout, 74 jaar Groote Houtstraat. H. J. P. Cornet, 58 jaar' Oranjestraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13