NIEUWS IN 'T KORT. *B kijk de weteid* WEERBERICHT AGENDA Cala-Soirée. MAANDA'G 13 FEBRUARI 1939 HAARCEM'S DAGBEAb NOG ALTIJD ILLEGALE ACTIE IN ENGELAND. Poging spoorbrug op Ie blazen verijdeld. OPNIEUW BRAND IN HET VAC ANTIEKAMP SKEGNESS. De terroristische actie in Engeland is nog steeds niet ten einde. Bij Ferryhill (Graaf schap Durham) heeft een werklooze mijn werker Zaterdag twee mannen verrast, die, naar men aanneemt, een poging ondernamen dc spoorbrug op te blazen van de lijn Londen- Edinburgh.Een pak met ontplofbare stof heeft men ter plaatse aangetroffèn. Na een hand gemeen zijn de mannen ontkomen. De politie van Durham brengt deze zaak niet in verband met de bedrijvigheid van het Ier- sche Republikeinscheh leger. Het onderzoek zou een andere richting uitgaan. In het garnizoen van Colchester is een dreigbrief ontvangen, welke, naar men denkt, afkomstig is van het Iersche republikeinsche leger. Het garnizoen wordt scherp bewaakt door soldaten, die gewapend zijn met knup pels. Voorts heeft voor den tweeden keer in de afgeloopen week een felle brand gewoed in het vacantiekamp Skegness in Lincolnshire. Kort na het uitbreken van den brand werden drie ontploffingen gehoord. In de eetzaal en de modelkeuken werd groote schade aange richt. De politie stelt een onderzoek in en sluit de mogelijkheid van brandstichting niet uit. Verder zijn onder de zittingen der stoelen in de salon van het stoomschip „St. David" dat uit Rosslare te Fishguard aankwam, drie brandbommen gevonden. Zij waren reeds tot ontploffing gekomen, met het gevolg dat d£ kussens smeulden. Het vuur kon gebluscht v/orden, voor er ernstige schade kon worden aangericht. De „St. David" is een der booten die Iersche bezoekers voor een rugbywedstrijd te Londen vervoerde.Bij aankomst in het Pad- dington-station te Londen zijn vijf passagiers van het schip aangehouden en naar een po litiebureau gebracht. Te Portsmouth ontplofte in de nabijheid van een electrische centrale een bom van eigen maaksel. Er werd echter geen schade aangericht De bewaking is verdubbeld. Zeven doodvonnissen te Haifa uitgesproken. Te Haifa zijn zeven Arabieren ter dood veroordeeld wegens het dragen van vuurwapenen en verzet tegen de Britsche troepen. Met het oog op zijn leeftijd is een achtste tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. 53 dooden bij treinbotsing in Catalonië. Trein gleed van helling af. Een van Terrasa komende trein is Zaterdag naar Havas meldt, bij aankomst in het sta tion Las Planas in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komenden trein De schok was zeer hevig. De tweede trein gleed langs de helling terug tot het station San Gervasio, waar hij tegen den tunnel- wand botste. Het aantal dooden bedraagt op het oogenblik 53. dat der gewonden ongeveer tachtig. De reizigers waren allen burgers Het dubbele ongeluk zou te wijten zijn aan het breken der remmen van den eersten trein, op het oogenblik dat deze de helling begon af te dalen. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEJVISCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 14 FEBRUARI 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P.T.T. Nord 9.30. Parijs Radio 11.20, Ned. Brussel 12.35, Danmarks Radio of Diver sen 2.20, Radio P.T.T. Nord 2.40, Keulen 3.20, Ned. Brussel 5.20. Fransch Brussel 6.50. Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50, Deutschlandsender of Rome 8.20, Progr. IV: Ned. Brussel 8.00 Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 12.30, Lon don Regional 2.20, London Regional 4.45. Droitwich 5.20, Keulen 6.40, Droitwich 7.05, Staatsburg of Diversen 7,50, Droitwich 8.20, Londen Regional 11.20. Progr: V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Hawaiian-. Tiroler- en Zigeunermuziek. 1. Mauna Loa. Kanui en Lula. 2. Steyer Landler. Tiroler kapel. 3. Zigeunermuziek le deel. Zigeneurorkest. 4. Silvery Arizona Moon. Linn Millford. 5. Kirchweih, Tiroler kapel. 6. A. Gipsy sing song, le deel, Zigeuner orkest. 7. Hawaiian Reverie. Cino Bcrdin. 8. Bayerische Volkstanze, le deel, Tiroler kapel. 9. Sweet Hawaiian Drean Girl Hawaiian Marimba Players. 10. Vienna Cabmanês Song George Boualnger 11. My little grass Shack Kanui en Lula. 12. Tegernseeër Landier, Tiroler kapel. 13. Zigeunermuziek 2e deel, Zigeunerorkest 14. Southern Moon, Linn Millford. 15. Auf zum Tanz, Tiroler kapel. 16. A Cipsy sing song 2e deel, Zigeuner orkest. 17. Venetian Kisses, Giano Bordin. 18. Bayerische Volkstanze, 2e deel, Tirolerkapel 19. Underneath the blue Hawaiian Skies. Hawaiian Marimba Players 20. Vienna, city of my dreams, George Boulanger. 8.00—12.00 Diversen. Aantal vreemdelingen uit Frankrijk uitgewezen. Twee journalisten gearresteerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Parijsche politie heeft in de laat ste dagen twee Parijsche correspon denten van Duitsche bladen gearres teerd. Het betreft den vertegenwoor diger der Berliner Börsenzeitung, Heinrich Baron en dr. Haack, die een aantal Duitsche provinciale bladen vertegenwoordigt. Dr. Haack is reeds weer op vrije voeten gesteld. De actie der politie was ook gericht tegen den Parijschen vertegenwoor diger van de Deutsche Allgemeine Zeitung, dr. Krug von Nidda. De wo ningen der drie correspondenten wer den nauwkeurig doorzocht. Alle docu menten, welke te vinden waren, werden nauwkeurig bestudeerd. Een der correspondenten zoo vervolgt het D. N. B. heeft een verhoor ondergaan, dat een dag, den geheelen nacht tot den volgen den dag heeft geduurd. Hij werd daarbij aan een kruisverhoor onderworpen, dat anders slechts wordt toegepast tegen ernstige mis dadigers. Het onderzoek is volledig zonder re sultaat gebleven. Bij de huiszoekingen werd teruggegaan tot correspondentie, welke de correspondenten jaren geleden hadden gevoerd. Naar uit de vragen van den rechter van in structie is gebleken, zijn de telefoongesprek ken der correspondenten sedert langen tijd gecontroleerd. De actie en haar vormen heeft, te meer daar zij zonder resultaat verloopen is, aldus besluit het D. N. B., in journalistieke kringen en daarbuiten groote verwondering gewekt. Havas meldt in dit verband, dat tijdens een onderhoud, dat hij heeft gehad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Bonnet, de ambassadeur van Duitschland zich op de hoogte heeft gesteld van de tegenover een aantal Duitschers, dat te Parijs woont, genomen maatregelen. Dienaangaande wordt vernomen dat tot de vreemdelingen die in Frank rijk wonen en er den laatsten tijd door uitzettingsbevelen werden ge troffen, een vijftiental Duitschers behoort, wier aanwezigheid op Fransch grondgebied ongewenscht wordt beschouwd wegens hun activi teit. Men verklaart met nadruk, dat de arrestatie van Baron geen enkel verband houdt met zijn werkzaamhe den als journalist. Ttaliaansclie aspiraties strekken zich ook over Turkseli gebied uit. Turksche openbare meening geeft uiting aan haar verbolgenheid. De Turksche openbare meening is volgens Havas geërgerd over de publicatie in enkele Italiaansche dagbladen van kaarten, waaruit blijkt, dat de Italiaansche eischen zich even eens uitstrekken tot sommige Turksche ge bieden. De geheele pers is verontwaardigd over deze nieuwe eischen en tart Italië de Turksche integriteit aan te tasten, aldus dit bericht uit Istanboel. Omvangrijke spionnagezaak in België ontdekt. De Libre Belgique verneemt uit Ciney, dat men men daar op het spoor is gekomen van een ernstig geval van spionnage ten behoeve van een buitenlandsche mogendheid in het Oosten. Nadere bijzonderheden ontbreken, doch de zaak zou een grooten omvang kunnen aan nemen. Degenen die het onderzoek leiden, bewaren het diepste stilzwijgen. Vijf personen, waaronder één afkomstig uit Dinant, zijn ge arresteerd en te Dinant ingesloten. (Belga-A.N.P). Frankrijk vraagt inlichtingen over de bezetting van Hainan. Démarche te Tokio, die waarschijnlijk door Britsche stap gevolgd zal worden. De Fransche regeering heeft haar ambassadeur te Tokio opdracht gege ven van de Japansche regeering uit leg te vragen over de motieven, het karakter en den duur der bezetting van Hainan. Men meent te weten, dat de Britsche regeering tot een dergelijken stap zal overgaan. Hoewel het Fransche vertoog onafhankelijk van Londen geschiedt, houden beide regee ringen contact met elkander en waarschijnlijk is de kwestie besproken in het onderhoud, dat Bonnet Vrijdagavond met den Britschen am bassadeur heeft gehad. Men meent te Parijs te mogen veronder stellen, dat de Japansche regeering tot de be zetting gebracht is mede door het vermoeden van wapenhandel door Indo-China. Daarom wordt er zoo zegt Havas op gewezen, dat de houding der Fransche regeering steeds vol komen correct is geweest en dat Frankrijk zelfs meer dan zijn plicht heeft gedaan. Volgens een later bericht zou de Fransche ambassadeur te Tokio een protestnota hebben overhandigd. Japansche verliezen. De Japanners geven op dat hun verliezen bij de bezetting van Hainan hebben bedragen drie dooden en twee gewonden. De Chineezen zouden 250 dooden en 60 gevangenen verloren hebben. De zestiende bijeenkomst der opperste com missie voor de Italiaansche landsverdediging is Zaterdag in tegenwoordigheid van Musso lini geëindigd. De volgende bijeenkomst zal In Februari 1940 worden gehouden. De Belgische rexistenleider Léon Degrelle is uit Perpignan te Parijs aangekomen. De Albaansche rechtbank, ingesteld tot bestrijding van communistische propaganda, heeft vijftig verdachten veroordeeld tot ge vangenisstraffen tusschen een maand en tien jaar Een aantal beklaagden ls vrijgespro ken Te Weenen is de componist Franz Schmidt op 64-jarigen leeftijd overleden. door een bril van CAREL VAN HUIZEN De wereld blijft er hetzelfde om, maarhet komt Uw uiterlijk ten goede. CAREL VAN HUIZEN KLEINE HOUTSTRAAT 13 Adv. ingez. Mea.j Voor de kuststrook: Aanvankelijk nog tijdelijk stormachtige, later krachtige tot matigen Noordelijken tot Westelijken wind, regen- of hagelbuien, wisselende bewolking, zelfde temperatuur. Voor het binnenland: Krachtige tot matigen Noordelijken tot Westelijken wind, enkele regen- of hagelbuien, wis selende bewolking, zelfde temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 48 F. Laagste hednnacht 44 F. Hoogste heden 44 F. Sinds Zaterdag trad een groote verandering in de algemeene luchtdrukverdeeling in. Het gecompliceerde depressie-systeem, dat zich bij IJsland en voor de Britsche eilanden bevond, trok naar Finland en werd gevolgd door zeer krachtige drukstijgingen. Tegelijkertijd nam het gebied van hoogen luchtdruk over Frankrijk in beteekenis af en verplaatste zich westwaarts. Een rug van hoogen luchtdruk ontwikkelde zich tot over IJsland. Het gevolg van deze verandering in de luchtdruk verdeeling was, dat koude arktische luchtmassa's met groote snelheid Zuidwaarts gevoerd werden van het Poolgebied uit, hetgeen in geheel West- en Noord-Europa de temperatuur deed dalen. Aan den grond waren de dalingen gemiddeld ongeveer 2y2 gr. Celsius. In de bovenlucht waren de veranderingen echter veel grooter. Zoo lag de nul-isoterm hedenmorgen boven ons land op zevenhonderd meter hoogte, tegen Zaterdag op ongeveer drieduizend meter. Op vierduizend meter hoogte daalde de tem peratuur ongeveer 20 graden Celsius en be draagt daar 25 gr. Celslus onder nul. Het weer heeft thans over het algemeen een buiig karakter gekregen, waarbij plaatselijk hagel buien voor komen. Op den Oceaan beweegt zich een nieuwe storing in Noordoostelijke richting, welke op IJsland den luchtdruk al weer doet dalen. Het einde van de depressie-activiteit is dan ook voorloopig nog niet in zicht. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 758 m.M. Stand van gister 772 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 11.31 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.0022.00 uur Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Engelsch vliegtuig botst tegen huis op. Piloot en drie bewoners van het huis gedood. Een militair vliegtuig is Zaterdag te Brighton in volle vaart tegen een huis gebotst. De piloot werd op slag gedood. Een vrouw en twee kinderen, die zich in het huis bevonden, zijn om het leven gekomen tijdens den brand welke veroorzaakt werd door de ont ploffing der benzinetank van het vliegtuig. TENTOOSTELLING IN HET FRANS HALS MUSEUM WORDT VERLENGD. De tentoonstelling in het Frans Hals Museum van de beeltenissen van de Graven en Gra vinnen van Holland, heeft dermate belang stelling gewekt dat besloten is de expositie tot het einde van Februari te verlengen. DR. E. EMMEN RECIPIEERT. De nieuwe predikant bij de Ned. Herv. Kerk Dr. E. Emmen, die in de vacature van ds. Miskotte gekozen is, zal hedenavond van half acht tot half negen in de kerkeraadskamer van de Groote Kerk recipieeren, wegens mis stelling van dit bericht in ons blad van Za terdag wordt het thans herplaatst. DE STEM DES VOLKS. Naar wij vernemen heeft de heer Th. Berg man besloten zijn functie van voorzitter der Arbeiders Zangvereeniging „De Stem Volks" neer te leggen. MAANDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: Nederl. Tooneel „Nora' 8.15 uur. Haarl. Huishoud- en Industrieschool: Jaar vergadering. 3.30 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Duister Sjanghai" en „Op glad ijs", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Die verduivelde waar heid". Tooneel: The Royal Kilties Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mannen met vleugels", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein lied geht um die Welt" 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De sensatiepiloot" en „Bulldog". Jeugdbioscoop Zuiderstraat 13. „Jopie Slim en en Dickie Bigmans", 7 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. DINSDAG 14 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Zang en Vriendschap, 8.15 u. H. K. B.: Openbare vergadering Intern. Ver. „Bellamy" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be- halve 's Maandags. Toegang vrij. j Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Naklanken van den Sterrit te Monte Carlo. Zaterdagmiddag zijn de Nederlandsche deel nemers aan den sterrit naar Monte Carlo bijeen geweest voor het laatste bedrijf van dit sporT ieve gebeuren. De K.N.A.C. had namelijk een thé georgani seerd in hotel Wittebrug, waarbij alle Neder landsche rijders en hun passagiers waren uit- genoodigd. De voorzitter van de sportcommissie der K. N. A. C., de heer L. D. baron van der Goes van Dirxland, heette de aanwezigen welkom namens den voorzitter der club jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, die plotseling verhinderd was om aan zijn voornemen, deze bijeenkomst te leiden, gevolg te geven. Nadat een kort rolprentje van den Fordrijder den heer Gatsonides was vertoond, kreeg de D. K. W.-rijder de heer E. A. C. Cornelius gelegen heid om te toonen, dat hij niet alleen een goed automobilist is, maar ook een uitstekend cineast is. De heer Cornelius had na vertooning van deze film een warm en in alle opzichten verdiend ap plaus in ontvangst te nemen. Vervolgens reikte heer Van der Goes van Dirxland aan de winnaars de vele speciale prij- zijn uit, welke zij in den sterrit naar Monte Car lo hadden veroverd. Daarbij vond baron Van der Goes tevens gelegenheid den heer Gatsonides de medaille der K.N.A.C. te overhandigen welke deze had veroverd door de tweede plaats te ver overen in den afgeloopen zomer gehouden Luik- Rome-Luikrit. ONAFHANKELIJKE RELIGIEUZE GEMEENSCHAP. Men schrijft ons: Zondagavond had in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw de eerste samen komst plaats van het nieuwe centrum der On afhankelijke Religieuze Gemeenschap, waarvan dr. A. R. de Jong de voorganger is en die haar eigen centrum thans heeft gevestigd op het Oranjeplein. De te verwachten belangstelling maakte voor ditmaal het gebruiken van een andere dan de eigen zaal noodzakelijk. Er waren afgevaardig den aanwezig van de Remonstrantsche Broeder schap, de Doopsgezinde Kerk, de Ned. Hervorm de kerk van Heemstede, de Theosofische Ver- eeniging, de Broederschap der Verzoening, ver schillende vredesorganisaties, terwijl de afge vaardigde van de Ger. Kerk in H.V. plotseling verhinderd was. Verder was een. sympathiek schrijven ingekomen van Rabbijn De Vries, van de Arbeidersgemeenschahp der Woodbrookers en van de Luthersche Kerk. Uit de O.R.G.-bundel werden verschillende liederen gemeenschappelijk gezongen. Na voor lezing van de proloog van het Johannes-Evan- gelie en enkele gedichten van Henriette Roland Holst, hiheld de voorganger een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan de figuur van Mozes als eenzaam dooier, als visionair en als bevrijder van een geknecht volk. De O.R.G. bedoelt vooral tegemoet te komen aan de geestelijke behoeften van buiten-kerke- lijken, doch zoekt contact met kerken en andere organisaties, waai- dit in de practijk maar mo gelijk zal wezen. Zij voelt zich hiertoe in staat van wege haar erkenning van de betrekkelijk heid van alle vormen en van de Een Waarheid, die zich in duizend vormen uitspreekt. Ook wil de O.R.G. ernstig pogen tot practische persoon lijke en maatschappelijk constructieven arbeid te komen. Als geheel wil zij de tegen-suggestie oefenen, die zich verzet tegen den destrictieven geest van den tijd, als in het Evangelie stellend vuur tegen vuur. Na vioolspel van den heher Luuk Ruinen, spra ken achtereenvolgens mr. P. Tideman, prof. G. A. van den Bergh van Eysinga, dr. J. Ruinen, J. H. Spenkelink, Chr. Schuurman, Joh. E. Post, A. Storm eh A. Elbrink. Er waren zeer velen uit Bussum, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gekomen. De samenkomst werd gesloten met het ge meenschappelijk zingen van het Bundellied van Mozart. Hiermee heeft de O.R.G. haar nieuwe werk in onze gemeente ingezet. Na afloop vereenigden zich nog een honderd tal oude en nieuwe vrienden van de O.R.G. in de zaal aan het Oranjeplein, waar thee werd aangeboden. 00*** DOE DAT NOOIT! Blijf altijd op de rechter- weghelft in bochten, binnen bebouwde kom men bent u dat zelfs wet telijk verplicht I Het Baarsje. Afd. Haarlem A. H. B. Bovengenoemde vereenigïng hield Zondag haar onderlingen wedstrijd op witvisch in de Leidsche Vaart. In het clubhuis maakte de voorzitter, de heer H. Veen de winnaars bekend. No. 1 werd A. v. Bezooije, tevens winnaar van het schilderij, dat door den heer F. Slot geschonken was, voor hem die de grootste visch wist te vangen, 2. H. Veen, 3. Hooglugt, 4. H. Geerts, 5. J. Bos, 6. A. Wine, 7. A. H. Durge. D. O. V. Zondag had de Haarl. Hengelaarsvereeni- ging D. O. V. haar laatsten kaswedstrijd voor de sluiting van het vischseizoen. Er werd gevischt in de Leidsche Vaart bij Vogelenzang. Eerste prijs won de heer Bijster, 2. Bousema 3. G. Schel, 4. Reemei-, 5. Ploeg. 6. Leemborg, 7 Caland Sr., 8. P. A. v. Zonneveld, 9. Boggert. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1889- 13 Februari: Zaterdagavond j.l. vierde de typo grafische vereenigïng „De Feniks", het feest van haar 20-jarig bestaan op de bovenzaal der sociëteit „De Kroon". Uit de openingsrede van den president C. Mommaas Czn. bleek, dat de vereeniging steeds in welstand verkeerde, niettegenstaande het be drag aan uitkeeringen wegens ziekte en sterfgevallen nogal aanzienlijk is. Toch heeft zij den strijd twintig jaar lang moedig weten vol te houden en slechts twee malen was het bestuur genoodzaakt de contributie tijdelijk met vijf cents te verhoogen. 10. Sloof, 11. Portegies, 12. H. C. v. Oort, 13. Boom. Zondagavond 19 Februari a.s. worden de prij zen uitgereikt in het feestlokaal Roxy Corne- lissteeg. Tevens wordt het 15-jarig bestaan der ver eeniging gevierd. ^MJN/T IN IlTÏIRIN^j MUZIEK Haarlemsche Orkest-Vereeniging Zondagnamiddagconcert. De beoordeeling van de vertolking van Mozarfs Symphonie K. V. 504 door Jan van Epenhuyzen en het H.O.V.-concert leek niet gemakkelijk na de zoo recente schitterende interpretatie die Bruno Walter en het Concertgebouworkest er op het laatste Bachconcert van gaven. Bijzondere eigenaardigheden toonde van Epenhuyzen's vi sie op het werk niet dit is volstrekt geen verwijt! zijn opvatting bleef in de bekende banen, en was dus gezond en acceptabel. Dat de klankverdeeling lang niet altijd ideaal was, mag met het oog op de korte spanne tijds tus schen Vrijdagavond en Zondag verontschuldigd worden: zelfs de beste dirigent zou niet in staat zijn, zijn bedoelingen in een repetitie verwezen lijkt te krijgen. De herhaling van het „Prélude a l'Après-midi" opende geen nieuwe gezichtspunten, evenmin als de weergave van Rossini's Ouverture „La Gazza ladra", die in plaats van Berlioz's „Benvenuto Cellini" gespeeld werd: een vervanging waar van de reden niet in 't oog sprong, wijl we Ros sini's Ouverture toch pas een paar weken gele den op een Zondagnamiddagconcert gehoord hadden. In de vertolking van Moussorgski's „Een Nacht op den kalen berg" hadden we meer spanning kunnen verwachten. Van Epenhuyzen's directie is levendig en in telligent. Zijn gebaar schijnt echter meer de ductief dan inductief, meer reageerend dan in spireerend, meer reflecteerend dan dwingend. Als soliste trad op de Engelsche celliste Eleo- nore Warren, die van Boellmann's „Variations symphoniques" een zuivere, correcte interpre- tatie gaf, waaraan ook het brillante en gevoel volle niet geheel ontbraken. Dat haar spel niet steeds tot zijn volle recht kwam. lag aan de vaak veel te sterke orkestbegeleiding. De cello- toon was krachtig genoeg; dat konden we in de onbegeleide gedeelten waarnemen. De soliste oogstte veel succes. K. DE JONG. Genootschap „Nederland Italië. De Gala-Soirée, die het in Den Haag geves tigde bestuur van het genootschap „Neder land—Italië" Zaterdagavond in hotel Den Hout zijnen Haarlemschen leden aanbood, be stond uit een Gala-Concert en een Gala-Bal. Het Gala-Concert werd gegeven door de sopraanzangeres Leni Neuenschwander en den pianist Theo van der Pas. Leni Neuenschwander is Zwitsersche van geboorte; zij genoot echter een deel van haar opleiding in Italië en concerteerde daar reeds veel. Zij bezit een uitstekend ontwikkelde lichte, voor coloratuur zeer geschikte sopraan- stem, die vermoedelijk meer kracht en reso nans bezit dan de geluiddempende achter grond der uitgespannen Nederlandsche en Italiaansche vlaggen tot ontplooiing deed ko men. Haar programma bestond Zaterdag avond uit een aantal oude en nieuwe Italiaan sche, afgewisseld door een achttal Nederland sche liederen. Nadat zij zich met 'n lied van Al. Scarlatti wat „ingezongen" had gaven de liefelijke stembuigingen aan Caldara's „Sebben crudele" en het molto leggiero aan Falconleri's „Vezzosette pupilette" een bijzondere bekoring. Voor de aria's uit Mozart's „Idomeneo" en „Le Nozze di Figaro" ware wat krachtiger expres sie wenschelijk geweest. De hedendaagsche Italianen waren vertegenwoordigd door een geestige, eenigszins in den trant van Mous sorgski's „Kinderkamer" geschreven composi tie van Virgilio Mortari, een frisch, volstrekt niet „modern" wiegeliedje van Enrico Giachet- ti, twee het in Puccini's „Butterfly" gegeven voorbeeld volgende, op uit het Japansch in het Italiaansch vertaalde teksten gecompo neerde liederen van Arturo Melocchi en een licht liedje van Giulia Recli. De liederen van Melocchi zijn aan Leni Neuenschwander op gedragen: zij werden evenals het lied „Dormo figlio" van Giachetti, Zaterdagavond voor het eerst uitgevoerd. De acht Nederlandsche liederen waren alle van J. P. J. Wierts. We kunnen in deze keuze een beleefdheid zien jegens de presidente van „NederlandItalië", mej. Wierts, en groote waardeering hebben voor Leni Neuenschwan- der's vrij correcte uitspraak van het Neder- landsch, hetgeen nog te opmerkelijker was, wijl zij alles uit het hoofd voordroeg. Maar we hopen dat de zangeres zich niet genoopt moge voelen om deze liederen als uitwisseling in Italië te gaan zingen, want dan zou het gevaar bestaan dat deze triviale, zoetige muziek daar als representatief voor de huidige Nederland sche liedkunst werd aangezien. Theo van der Pas begeleidde behoeft het eigenlijk nog te worden vermeld voortref felijk en trad als solist op met eea gevoelige vertolking van een Adagio van Vivaldi, een pétillante voordracht van twee Sonates van Dom. Scarlatti,, en een technisch brillante weergave van Liszt's 12de Rhapsodie. De presidente dankte de kunstenaars voor hun medewerking: zij sprak daarbij de zange res in vloeiend Italiaansch toe K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2