ram* RYNBEMDE LUIK 1939 er naar Haar baby vermoord? Autobusnoodwetje reeds in werking. VOO ■nOTTGERING VOORJAAR De nieuwe inkoop-combinaties van middenstanders. MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBEAD 3 Eiectrische centrales van lucht afweergeschut voorzien? De meening van Dr. Colijn. Ged. Staten van Friesland hebben eenigen tijd geleden bij de Staten een voorstel inge diend om bij de gebouwen van het provinciaal electrisch bedrijf luchtafweergeschut te plaatsen en voor dit doel een post van 60.000 op de begrooting te plaatsen. Tegen dit voor stel zijn in de afdeelingen tal van bezwaren naar voren gebracht. De meerderheid dei- commissie van rapporteurs acht volgens de Tel. deze zaak nog niet rijp voor een beslis sing door de Staten. Een minderheid in de commissie heeft zich vóór het voorstel uitge sproken. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, heeft in een schrijven aan den Com missaris der Koningin in Friesland als zijn meening te kenn engegeven, dat de lands verdediging regeeringszaak is, doch dat het begrip landsverdediging niet insluit bescher- meening te kennen gegeven, dat de lands- aanwezig. Ook niet, wanneer deze bedrijven uitgaan van publiekrechtelijke organen. Het risico tegen de gevolgen van luchtaanvallen, aldus de minister, is niet door verzekering te dekken. In de aanschaffing van eigen bewa pening voor luchtafweer kan men niet anders zien dan een anderen vorm van verzekering tegen de gevolgen van luchtaanvallen. Voor de bedrijven, die voor de volkshuisves ting van overwegend belang zijn, klemt de vraag of ze verdedigd behooren te worden nog veel meer. Worden deze namelijk vernietigd of onbruikbaar gemaakt dan wordt immers de productie uitgeschakeld. Door het bedienings personeel van het geschut in militair verband te organiseeren wordt het gevaar, dat zij als franc-tireurs zullen worden beschouwd en behandeld volgens den minister geheel opge heven. In de Statenzitting van morgen zal deze zaak worden behandeld. 11 De groote Internationale Water- Tentoonstelling biedt U sensatlo- neele attracties wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen enz. Het geheel een grootsch en origineel schouwspel. INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING MEI-NOVEMBER HAVAS GELDER (Adv. Ingez. Medj SLIP JACHT EN CROSS COUNTRY VAN DE U. J. V. Prins Bernliard wint vierden prijs. Zaterdagmorgen toonde het Oude Slotplein te Zeist weer het vroolijke beeld van vroegere tijden. Daar toch verzamelden tegen 11 uur de leden der Utrechtsche jacht-vereeniging en overige deelnemers voor een slip jacht achter de meute van de K.N.J.V. Een veertigtal amazones en ruiters was bij een, toen kolonel Higly de deelnemers welkom heette en Z.K.H. Prins Bernhard dankte voor zijn deelneming aan den jaarlijkschen cross om den door het gemeentebestuur van Zeist uitgeloofden beker. Nadat kapitein jhr. F. H. M. Michiels van Kessenich als fieldmaster nog eenige mede- deelingen had gedaan betreffende het par cours, ging de kleurige stoet op weg achter de meute. De Prins reed in de uniform van rit meester der huzaren op zijn fraaien appel schimmel „Bunny". In het Zeister bosch werd de meute losge laten. Na ongeveer een uur wex-d de finish in het Kerckebosch bereikt. De Prins dankte hier met enkele woorden den jagermeester res. len luitenant G. L. Kolff. 's Middags vertrok luitenant Van Leeuwen als eerste voor de cross, welke 3.000 meter lang was. Tweede startte mr. Gilissen, die in 1938 den „beker van Zeist" won. Z.K.H. Prins Bernhard, die als no. 13 startte met „Bunny' nam de verschillende hindernissen voortref felijk en maakte een fraaien tijd van 5.09 3/5 voor het zware parcours. Tijdens den rit van Z.K.H. Prins Bernhard arriveerden H.K.H Prinses Juliana en Prinses Armgard, vergezeld van freule De Brauw. De hooge gasten bleven ongeveer een half uur op het terrein. Om ongeveer half vijf had de laatste van de 28 deelnemers de finish bereikt, waarna men in hotel „Hermitage" te Zeist bijeen kwam voor de prijsuitreiking. De uitslag van de cross luidt: 1. Luit. jhr C. Röell op „Hurry On" 4 r-in. 46 4/5 sec. 2. De heer Van Leeuwen op „Reinaerd' met 4 min. 514 5 sec. 3. Mevr. Van Eekelen op „Mike" 4 min. 57 4 5 sec. 4. Ritmeester Prins Bernhard op „Bunny" 5 min 9 3 5 sec 5. mr Jos. Gillissen op „Minto Sauce" 5 min. 34 1 5 sec. 6. Luit. jhr. Beeiaerts van Blokland 5 min 40 4/5 sec. PER LITERKRUIK 13 75 O (Adv. Ingez. Med.) Moeder te R&tterdam gearresteerd. ROTTERDAM Maandag. Door de politie van het bureau aan de Oos- tervantstraat is een echtpaar, dat woonachtig is in een pand aan de Zoutziederstraat, ge arresteerd, omdat de ouders ervan worden verdacht hun eenig kind, een baby van zes maanden, om het leven te hebben gebracht. I-Iet kind is namelijk in een ledikantje den verstikkingsdood gestorven. Er moeten verschillende omstandigheden zijn, welke het vermoeden van moord bij de politie hebben doen rijzen. Tevens is het ver moeden gerezen, dat het echtpaar zich ook nog aan een dergelijk misdrijf zou hebben schuldig gemaakt, aangezien ongeveer ander half jaar geleden het eerste kind van deze fa milie, welk kind een goed jaar oud was, door verdrinking om het leven is gekomen, door dat het was gevallen in een teil met water. Het wordt als een wel zeer toevallige om standigheid geacht, dat in een zóó kort tijds bestek twee kinderen om het leven zijn ge komen. Zooals hierboven is geschreven, woont het echtpaar op de derde étage van pand no. 26 aan de Zoutziederstraat. waar de familie drie maanden geleden haar intrek heeft genomen. Sinds de laatste tien weken heeft de vader werk. Als bijverdienste verhuurt men nog ka mers, terwijl twee broers van den man bij het gezin hun intrek hebben genomen. Deze jongens, die beiden circa 18 jaar zijn, zijn Za terdagavond naar de bioscoop gegaan en alles was toen in de woning nog normaal. De baby lag te slapen in een klein zijkamertje, dat aan de straat grenst. Toen de jongens 's avonds tegen 12 uur uit de bioscoop kwamen, verbaasde het hun zeer sterk, dat in de anders zoo rustige Zoutzieder straat een viertal auto's stonden geparkeerd voor hun woning, terwijl de lampen van de kamers aan de straatzijde volop brandden. Hun werd de toegang tot de woning gewei gerd. Moeder belt den dokter op. Terwijl deze jongens in de bioscoop hadden gezeten, heeft de moeder omstreeks 9 uur den huisdokter gewaarschuwd, „dat er iets met haar kind niet in orde was". De dokter begaf zich naar de woning en constateerde den dood van de baby, waarbij vast kwam te staan dat verstikking den dood veroorzaakt moest hebben. De houding van de moeder vestigde al terstond eenigen achterdocht en hierin werd de dokter nog versterkt, omdat het hem bekend was, dat anderhalf jaar geleden een ander kind van het gezin het leven had ver loren doordat het verdronken was in een teil met water. De dokter voelde zich daarom ver plicht de justitie te waarschuwen en om half 10 arriveerden aan de woning van het echt paar de substituut-officier, de rechter-com- missaris, de politie-geneesheer, een inspec teur van politie, enkele leden van den Dacty- loscopischen Dienst, alsmede eenige recher cheurs. De vrouw is in bewaring gesteld. GEZELLIGE AVOND VAN „APOLLO". Jl. Zaterdag hield de muzïekvereeniging Apollo een gezelligen avond voor haar leden en donateurs. De avond werd ingezet met muziek door de eigen band. Nadat de voorzitter het ope ningswoord had gesproken, bracht de muziek- vereeniging een 4-tal liederen ten gehoore on der leiding van den 2en dirigent C. Moone. Daarna verscheen de humorist de Groot ten tooneele, die weldra de gewenschte stemming er in bracht. Verder waren geëngageerd het bekende Haarlemsche duo Duke Taylor en Freddy Coming. Het duo had wel een zeer gevarieerd pro gramma. Allereerst verschenen zij in een spie- gel-tapdance. Een oogenblik later hadden zij een koddig nummer The Washboard Rhythm Kings. De muziek werd gespeeld door Duke op twee mondorgels. Hierna trad Freddy op met een tapdance. Zaterdag reeds is het door de Eerste Kamer aangenomen Autobusnoodwetje in Staatsblad no. 521 afgekondigd. Het wetje is Zondag in werking ge treden. De omzet der Haarlemsclie Bedrijven. In 1938 belangrijk gestegen. De omzet der Haarlemsche gemeentebedrij ven is in 1938, vergeleken bij 1937, belangrijk gestegen. Het Electrieiteitsbedrijf heeft in 1938 37.465.556 KWU verkocht, tegen 35.340.397 in 1937. Een vermeerdering dus van meer dan 2 millioen KWU. De grootverbruikers (meest industrie) namen af 13.335.071 KWU. tegen 11.859.131 KWU in 1937, zoodat dit alleen reeds 1 y2 millioen KWU. meer waren. Het Gasbedrijf verkocht in 1938 21.849.811 M3. tegen 21.436.692 M3. in 1937. Er viel dus een vooruitgang van meer dan 400.000 M3. te constateer en. Het Waterleidingbedrijf pompte in 1938 2.195.778 M3. water op, tegen 2.148.781 in 1937. Hier was de stijging dus ongeveer 50.000 M3. CHRIST. HISTORISCHE JONGEREN GROEP. De Chr.-Hist. Jongerengroep te Haarlem hield in het gebouw der H.J.M.V. een goed bezochte jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer R. Smit, waren de jaarverslagen van secretaresse en penningmeester aan de orde. Beide waren opgewekt van toon en memoreer den den groei van een prettig vereenigingsleven in het afgeloopen jaar en de gezonde financieele basis der groep. Vervolgens leidde Mr. J. A. Spijksma op hel dere en onderhoudende wijze de discussie in over het onderwerp „Gevaren der democratie". Op critische wijze werd het verval door par tij- en belangen-politiek in Amerika, in het na- oorlogsche Duitschland en in Frankrijk belicht, terwijl in de geanimeerde discussie het gevaar van den groei van het nationalisme, de R.-K. politieke houding ten opzichte van de democra tische instellingen, etc. naar voren kwam. Met dankzegging sloot de voorzitter deze eer ste jaarvergadering, na eerst nog een woord van opwekking voor het activeeren van de Protes- tantsche jongeren ook op politiek en sociaal ter rein te hebben gesproken. ERWTENSOEP IN BLIK Door den Rijksdienst der Levensmiddelen distributie is nog een kleine partij Erwtensoep in blik, ten behoeve van werkloozen en armlas tigen, beschikbaar gesteld voor deze gemeente. In verband hiermede, kan de distributie van dit artikel nog één, hoogstens twee weken wor den voortgezet. Kruideniers, die aanvulling van hun voorraad wenschen, kunnen dit op hun eerstvolgende af rekenstaat opgeven. KINDERBEWAARPLAATS HAARLEM-NOORD Wij vernemen dat het bestuur van bovenge noemde bewaarplaats met ingang van heden haar daggelden, met het oog op de moeilijke tijds omstandigheden, verlaagd heeft, zoodat het nu voor iedere werkende vrouw bereikbaar is, haar kinderen daarheen te brengen gedurende den tijd, dat zij afwezig is. De bezoekdag is Donder dag van 2.304.30 uur. I STOOMEN I PERSEN - VERVEN STOPPAGE Tel. 10771 11561 (Adv. Inge- 'i ei.) VOLKSUNIVERSITEITSCURSUSSEN Ds. Waardenburg begint a.s. Donderdag en Dr. v. d. Boom Woensdag 22 Febr. met leergangen. Eerstgenoemde spreekt over: „Problemen van Christelijke ethiek in den modernen tijd". De deskundige spreker behandelt onder meer de on derwerpen: Macht en recht; Geweld en liefde; Christendom, huwelijk, gezin en volk; Kerk en J Staat e. t. g. De heer v. d. Boom zal de Vlaamsche kunst be- j spreken ter inleiding van een driedaagsche ex- cursie naar België in de Paaschvacantie. De heer v. d. Boom weet zijn toehoorders te boeien en zal 1 zijn reisgezelschap de schoonheid der Vlaam sche steden weten te toonen. Prof. Huib Luns spreekt Dinsdag 14 Februari over „Rembrandt en de Joden" (met prachtige I lichtbeelden). Bij eei .aluiekshu jul ghuiu ire deden zich drie ontploffingen voor, zoodat men van oordeel was. dat Iersche terroristen de hand in het spel hadden. De politie sfelde een onderzoek in. Snelle groei in enkele jaren. ER is door vele instanties reeds bij her haling aandacht besteed aan de mid- denstandszorgen. Hoe men overigens over de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 moge denken, het valt niet te ontkennen, dat de tot standkoming daarvan door het grootste ge deelte van den middenstand met dankbaarheid is aanvaard. Daarnevens zijn er een reeks van wenschen onvervuld gebleven. Men denke slechts aan de wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel, aan het warenhuisprobleem, aan een regeling van het venterswezen, enz. Deze onvervulde wenschen kunnen tot ge volg hebben, dat onvoldoende aandacht wordt besteed aan de maatregelen, welke de mid denstand üi eigen boezem kan treffen ter verbetering van zijn positie. Deze eigen-saneering is toch zoo uiterst be langrijk. De nood der tijdsomstandigheden oefent uit den aard der zaak in beide geval len veel invloed uit. In dat licht moet men ook den voortschrijdenden collectieven in koop bezien. Het moge misschien te verdedi gen zijn, dat het centraal inkoopen door mid- middenstanders geleid werd door idealis tische motieven, doch het welbegrepen eigen belang, het zelfbehoud, heeft eerder geleid tot vorming van allerhande groepeeringen, welke zich in 't bijzonder op dit terrein bewegen. Het Economisch Instituut voca: den Midden stand te 's Gravenhage heeft in zijn publi catie: Inkoopcombinaties van Middenstanders, een inzicht verstrekt, omtrent de uitbreiding van dit jonge systeem van samenwerking. Zoo steeg het aantal dezer inkoopcombina ties tusschen 1931 en 1933 van 153 tot 215. terwijl wel als vaststaand mag worden aan genomen, dat dit aantal thans nog grooter is. Een uiteenrafeling van het reeds geciteer de getal 215. toont aan. dat de levensmidde lenhandel zich in 't bijzonder aangetrokken voelt voor deze wijze van samengaan. Niet- minder dan 109 van de 215 combinaties be hooren tot dezen levensmiddelenhandel. Daar op volgen 25 combinaties van bakkerspatroons gevolgd door 16 combinaties van manufactu- riers, 15 van melksllijters, 12 van schoenwin keliers en schoenmakerspatroons, 5 van si garenwinkeliers. 5 van handelaren in huis houdelijke artikelen, 4 van behangers en meubelpatroons, terwijl er voor het café- en restaurantbedrijf en voor den kantoorboek handel resp 2 bestonden. Maar ook bij de apothekers, schilders en slagerspatroons en ijzerhandelaren begint deze samen werkings gedachte veld te winnen, evenals bij de han delaren in aardappelen en groenten en bij de smedenpatroons. Het is duidelijk, dat de eerstbelanghebbenden alle goeds verwachten van een dergelijk samengaan. Maar niet overal begroet men dit voortgaande proces met enthousiasme. Zoo ziet de grossier zijn afzetgebied op die wijze aangetast en zou hij zijn rol van credietgever gaarne blijven ver vullen, terwijl de fabrikant misschien tevre den kan zijn met het incasseeren eener be langrijke order, doch anderzijds genoopt zal worden zijn calculaties al scherper te stpl- len. Deze vorm van middenstanders-samen gaan is een kind van dezen tijd; hij moest als het ware van zelf ontstaan, zonder dat van bovenaf de helpende hand werd gebo den. Het warenhuisbedrijf en het groot filiaalbedrijf zijn debet aan de totstandko ming dezer nieuwe inkoopcombinaties van middenstanders. Intusschen staat men op dat gebied in ons land nog in een beginstadium. De mogelijk te bereiken voordeelen voor den detaillist via de goed geleide inkoopvereeni- ging zijn niet te onderschatten. Scherpe cal culatie kan hem in het bezit stellen van goed- kooper artikelen, hij kan tijd besparen bij de beoordeeling der aangeboden collecties, aan gezien deze reeds een deskundige zeef hebben moeten passeeren. terwijl de te ontvangen adviezen van de leiders der inkooporgani satie voor den detaillist een richtsnoer kun nen zijn. Intusschen bleek, dat dit detail listen-strijdmiddel tegen het groot-winkel- bedrijf in zijn uitingen van warenhuis, filiaal bedrijf. verbruikscoöperatie en eenheidsprij- zenwinkels aanvulling behoefde Het vrijwillige filiaalbedrijf vormt het com plement. Aan de andere zijde van den Oceaan is deze distributievorm sterk ingeburgerd Vandaar is hij als het ware overgewaaid. Hier was de ontwikkeling gunstiger dan ginds. In ons eigen land kennen wij o.m. in de kruideniersbranche de z.g. Sparcentrale. Men heeft daar te doen met een naamlooze ven nootschap. een vorm van een vrijwillig filiaal bedrijf, gegroepeerd om een beperkt aantal grossiers. Het aantal aangesloten kleinhande laren bedraagt ongeveer 22 duizend. De bij deze onderneming, betrokken grossiers wijzen de winkeliers aan, die in de combinatie op genomen zullen worden, doch de definitieve toelating is ter beoordeeling der aangesloten winkeliers zelf. Beide groepen grossiers en winkeliers behouden hun zelfstandigheid. Zoo zijn zij bijv. volkomen vrij om ook in andere richting zaken te doen, doch uiterst belangrijk is, dat zij desgewenscht kunnen profiteeren van den gecentraliseerden in koop. De centrale onderhoudt via een perma nente rekening-courant den band met de aangesloten bedrijven en in overleg met haar worden de verkoopsprijzen vastgesteld. Maar deze centrale heeft nog een andere belang rijke functie. Zij zorgt voor een periodieke wekelijksche technische voorlichting. Daar naast hebben de winkeliers ter verspreiding onder de afnemers een consumentenblad. waarvan de wekelijksche oplage tusschen de 90 en 100 duizend exemplaren is gelegen Blijkens een mededeeling van den directeur dezer centrale, welke is terug te vinden in een artikel van den heer W Kortekaas in Bouwen en Streven no. 17, bedroeg de omzet dezer centrale in 1937 ongeveer 12 millioen gulden ZONDER OPLETTEN DEN WEG OVER GESTOKEN Zaterdagmorgen omstreeks half één wilde de 7-jarige J. v. B„ wonende, in de Overtonstraat, zonder op het verkeeer te letten, den Rijksstraat weg oversteken. De jongen werd door een per sonenauto gegrepen; deze wagen reed met matige snelheid doch ook door krachtig remmen kon het ongeluk niet voorkomen worden. Met een lichte hersenschudding en met ge kneusde ribben en schaafwonden aan gelaat en knieën werd J. v. B. na door een lid van den ongevallendienst behandeld te zijn, naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De jon gen had het ongeluk aan eigen onoplettendheid te wijten. De remmen van de auto werden in orde bevonden. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de om zet van 80 procent der aangesloten zaken geregeld toeneemt. Circa 10 procent der aan geslotenen werkt niet voldoende met de leiding mede en houdt daarom zijn omzet slechts constant, terwijl de overige tien pro cent door onvoldoende medewerking de ont wikkeling remt van zijn eigen zaak, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze te eeniger tijd uit de organisatie zal worden gestooten. De vermoedelijke omzet in 1938 zal een waarde vertegenwoordigen van circa 17 mil lioen gulden; waarbij dus wel worde bedacht, dat het hier uitsluitend gaat om de groep: kruidenierswaren. Deze samenwerkingsgedachte begint in ons land ook veld te winnen bij den textielhan del. Zoo blijkt ook weder op dit terrein, dat iedere actie voert tot reactie. De vraag is in vele gevallen slechts: is de actie niet reeds zoo krachtdadig in haar gevolgen geweest, dat een ingezette reactie weinig of geen kans van slagen heeft? In ieder geval is duidelijk gebleken, al is dat dan ook in hoofdzaak in het buitenland, dat er speciaal op dit terrein groote moge lijkheden bestaan. Deze te bestudeeren en ze te toetsen aan opgedane ervaring elders is een groot middenstand-belang. MOLLERUS. LOOPT CE OOK ZOO GEMAKKELIJK IN DE VAL? of vergewist U zich eerst van den goeden naam en betrouw baarheid van Uw brandstoffen- leverancier? HIER IS EEN OUD EN VERTROUWD ADRES: TELEFOON: 10070 (Adv. Ingez. Med.) De verkeersverbetering Verspronckweg—Kenaupark. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken te Haarlem aanbesteed het maken van werken ten behoeve van de ver- keersverbetering VerspronckwegKenaupark. welke werken omvatten het bouwen van twee gewapend betonbruggen met aansluitende walmuren, het wijzigen van Kinderhuissingel en Kenaupark, het maken van paalfundeerin- gen en rioleeringen met bijkomende werken. De volgende inschrijvingen zijn ingekomen: A. Verhagen te Breda A f 109.990, B f 104.490. Zanders Aannemingsbedrijf te Rijswijk A f 103.000. B f 99.800. B. Cobelens en Zonen te Haarlem A f 107.900, B f 101.900. P. G. de Jong te Oegstgeest A f97.300, B f 95.000. R. Bijker te Haarlem A f 106.300, B f98.800. Fr. de Bruin te Amsterdam A f 109.000, B f 101.000. W. Broere te Amsterdam A f 120.400, B f 113.400. J. F. Akker te Amsterdam A f 111.800, B f 104.800. N.V. Aannemersbedrijf voorheen Baarzen en v. d. Voorden te Amstelveen A f 118.000, B f 112.000. Haarlemsch Grond en Heiersbedrijf N.V., A f 105.900, B f 100.800. J. N. Strijland te Uithoorn A f 114.000, B f 110.500. Gebrs. de Graaff te Halfweg A f 112.000, B f 108.500. Voorheen Nederhorst te Gouda A f119.943, B f 112.943. Wed. W. v. Driel te Koudekerk a. d. Rijn A f 114.000, B f 107.000. Kraayenveld's Aannemers Mij. N.V. en A. Hofman Pzn. A f 120.300, B f 113.000. N. Vermeulen te Haarlem A f 127.076, B f 120.170. Gebroeders de Vries te Haarlem A f 110.662, B f 106.162. N.V. W. Geels Aannemersbedrijf te Aerden- hout A f 116.700, B f112.200. Harmen E. v. Beest te Gouda A f89.000, B f 87.000. J. Rombout te Haarlem A f 112.200, B f 108.100. J. Cuypers te Zurich A f 114.700, B f 107.100. Sliedrechts Beton en IJzerbouw te Slie- drecht A f 119 200, B f 111.500. Ir. J. F. Krikke te Bilthoven A f 113.000, B f 105.000. B. J. v. Hoften te Haarlem A f104.390, B f 98.800. N.V. de Geruischlooee weg te Heemstede A f 105.800, B f 101.200. E. Woud te Wormer A f 105.900, B f 96.900 N.V. Jonkers Beton Bouw te Haarlem A f 107.900. B f 103.500. J. P A. Nelissen te Haarlem A f 101.880. B f96.680. G. Metselaar en Zoon te Haarlem A f98.445. B f89.985.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5