PACKARD JOH.SWAALF Mag een tandarts lachgas gebruiken? DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 H A" A R E E M'S DAGBEAD 4 Als het een algemeen gevoelloosmakend middel is niet. Deskundigen zijn hef niet eens Principiëele kwestie voor den Haarlemschen Kantonrechter. DE Haarlemsche kantonrechter heeft zich Maandag bezig ge houden met een belangrijke principieele kwestie, nl. of het een tand arts geoorloofd is bij de behandeling v.an patiënten gebruik te maken van een lachgasapparaat, teneinde het pijn- gevoel weg te nemen, of althans te re- duceeren. Er bestaat namelijk een wetsbepaling, dat aan tandartsen bij de uitoefening van hun practijk verboden is een algemeen gevoelloosmakend middel te gebruiken. Daar tot dusverre echter nimmer was uitgemaakt of het gebruik van het z.g. Minitts-lachgasapparaat onder deze bepa ling valt, heeft de 38-jarige tandarts G. F. M. S. te Bloemendaal een proefproces uitgelokt, ten einde over deze aangelegenheid een principieele beslissing te krijgen. Als eersie getuige-deskundige werd gehoord prof. dr. U. G. Bijlsma, hoogleeraar in de genees- mïddelenleer te Utrecht, die een rapport over deze kwestie had samengesteld. Ook had hij proeven met het apparaat genomen en gecon stateerd, dat na het inademen van acht en der tig „teugen" van een mengsel, bestaande uit vijf en dertig deelen gas en vijf en zestig deelen lucht nog geen algeheele gevoelloosheid van het lichaam optrad. Wel was het pijngevoel in ster ke mate verminderd, doch het tastgevoel bleef ongestoord, evenals andere lichaamsfuncties. Prof. Bijlsma had ook nagegaan, wat er ge beurt indien men een nog grootere dosis van het gas opsnuift. Het resultaat was, dat hij aan het eind van de proefneming eensklaps niet meer wist, om welke redenen hij de proef eigen lijk genomen had! Dat was voor hem het bewijs, dat er sprake was van een voorstadium van nar cose. Op vragen van den kantonrechter zette prof. Bijlsma uiteen, dat men bij toediening van lachgas gebruik maakt van tien deelen gas en negentig deel zuurstof, welke mengsel een eenigszins verstikkende werking heeft. De volgende getuige-deskundige, dr. Th. Hammes, narcose-specialist te Amsterdam, ver klaarde overtuigd te zijn, dat het Minitts-appa- raat volgens de letter van de wet niet door tandartsen mag worden gebruikt Er is nl. wel degelijk sprake van een algemeen gevoelloos makend middel. Bij toediening van vijf-en- dertig procent lachgas geraakt de patient in het voorstadium van narcose. Het centrale zenuw stelsel wordt ingeschakeld en het concentratie vermogen opgeheven. Dr. van Hasselt, tandarts te Wassenaar, had deze kwestie in den gezondheidsraad aanhangig gemaakt. De raad was tot de conclusie gekomen, dat het toestel zeer veel waarde voor tandartsen kan hebben, maar dat het toch niet in handen van iederen tandarts kan worden gegeven. Dr. van Hasselt had zelf met het apparaat zeer gunstige resultaten verkregen, de patiënten be hielden het volle bewustzijn en reageerden nor maal op alle bevelen. Volgens dezen getuige des kundige was het toestel practisch ongeschikt voor narcotiseeren. De volgende getuige was dr. N. M. Josephus Jitta, directeur-generaal der volksgezondheid en voorzitter van den gezondheidsraad. Hij was van oordeel, dat het apparaat niet door tand artsen gebruikt mag worden, omdat lachgas een algemeen gevoelloosmakend middel is. Dr. Tj. Wieberdink, chirurg te Haarlem, die als getuige a décharge werd gehoord, achtte de beteekenis van het toestel voor tandartsen zeer groot, omdat zij er vele moeilijkheden op een voudige en onschuldige wijze mee kunnen over- De Haarlemsche politie. Maakte in 1938 minder verbalen dan in 1937. De politie te Haarlem maakte in 1938 het volgende aantal processen-verbaal: 1938 1937 Arbeids- en Veiligheidswet 311 238 Drankwet 9 6 Motor- en Rijwielwet, enz. 7773 7881 Winkelsluiting 142 131 Andere wetten en verord. 1638 1708 Misdrijven 1946 2046 Totaal 11869 12010 Het aantal processen-verbaal was dus iets kleiner dan in het vorige jaar. De meeste „bonnen" werd gegeven wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet en andere ver- keersvoorschriften. Haarlem in cijfers. Gegevens over 1938. winnen. Voor een chirurg is het toestel onbruik baar, omdat het practisch onmogelijk is er een narcose mee te verkrijgen. Volgens dezen getuige kan dus niet gesproken worden van een alge meen gevoelloosmakend middel. Dr. J. J. van Luin uit Heemstede deelde deze opvatting. De ambtenaar van het O.M. baseerde zijn oor deel op de verklaringen der deskundigen, die het ontstaan van een algeheele gevoelloosheid bij gebruik van het apparaat mogelijk achten. Dit houdt dus in, dat tandartsen het toestel niet mogen gebruiken. Teneinde de mogelijkheid van hooger beroep open te houden, eischte het O.M. zes gulden boete, subs, een dag hechtenis. De verdediger, mr. F. van der Goot, betoogde, dat de bevoegdheden van een tandarts weliswaar wettelijk omschreven zijn, doch dat dit niet een nauw contact met de steeds voortschrijdende wetenschap mag verhinderen. De wet bevat vol gens pleiter een negatieve verbodsbepaling, wel ke de tandheelkunde niet geheel aan banden legt. Voorts was mr. Van der Goot van oordeel, dat lachgas geen algemeen gevoelloosmakend middel is, zoodat hij tot ontslag van rechtsver volging subsidiair vrijspraak concludeerde. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen in deze voor tandart sen zoo belangrijke principieele zaak. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Inoez. Med.) TEL. 10663, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939. Progr. I: Jaarsveld. Progr. II: Hilversum I en II. Progr. 3. 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio P.T.T. Nord, 9.50 Pauze of diversen, 10.20 Radio P.T.T. Nord, 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of diversen, 2.40 Radio P.T.T. Nord, 3.20 Keulen, 4.20 Radio P.T.T. Nord, 4.45 London Regional, 5.20 Fr. Brussel, 5.35 Ned. Brussel, 6.05 Radio P.T.T. Nord of diversen, 6.20 London Regional, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Straatsburg, 8.20 Pauze, 8.25 London Regional, 8.35 Keulen, 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Weenen, 11.20 Danmarks Radio of diversen. Progr. 4. 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen of gramo- foonmuziek, 10.35 London Regional. 1.15 Droitwich, 2.00 London Regional, 2.50 Diver sen, 3.20 Droitwich, 6.40 Boedapest of diver sen, 7.20 Droitwich. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek: 1. Way down yonder in New Orleans, Nat Gonella. 2. Down and out blues, Organ, danceband and me 3. If dreams come true, Benny Goodman. 4. Ballerina, paso doble, L. P. Acc. Band o.l.v. Billy Reid. 5. My girl is a rhythm fan, Harry Roy. 6. Got Gratitude, Nat Gonella. 7. Sweet Honolulu, L. P. Acc. Band o.l.v. Scott Wood. 8. Bei mil- bist du schön, Maurice Winnick. 9. The blues with a feeling, Duke Ellington. 10. A tisket, a tasket Harry Roy. 11. The man from the South, Nat Conella. 12. Sunday in the park, Organ, danceband and me. 13. Life goes to a party, Benny Goodman, 14. The Boulevard of broken dreams, L. P. Acc. Band o.l.v. Billy Reid. 15. Heart of Gold Harry Roy. 16. On the sunny side of the street, Nat Conella. 17. For you alone Lucia, L. P. Acc. Band o.l.v. Scott Wood. 18. Kiss me goodnight, Maurice Winnick. 19. Misty Morning Duke Ellington. 20. I'm gonna lock my heart, Harry Roy 8.00—12.00 Diversen. In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voor behouden. Haarlemmers eten minder vleesch. Gegevens over 1938. Wij hebben er eenigen tijd geleden reeds de aandacht op gevestigd, dat de Haarlemmers den laatsten tijd minder vleesch eten. De cijfers van het Openbaar Slachthuis te Haarlem toonen dit opnieuw aan. Te Haarlem werden geslacht 1938 1937 Runderen en pinken Varkens 16.974 17.879 In 1938 werden dus 374 koeien en 531 var kens minder gegeten. Wel staat daartegenover dat er in 1938 1892 meer „andere dieren" zijn geslacht dan in 1937, maar dat zijn natuurlijk kleine beesten, zoodat daardoor de achteruit gang niet wordt goedgemaakt. In 1938 werd 178.207 k.g. bevroren vleesch ingevoerd, (tegen 131.997 k.g. in Ï937) alsook 275.236 k.g versch vleesch (tegen 162.901 k.g. in 1937) Bouwwerken. Te Haarlem in 1938 m^er bedrijvigheid dan in 1937. In 1938 werd te Haarlem bouwvergunning aangevraagd voor werken waarvan de totale bouwkosten f4.832.989 bedroegen (in 1937: f3.154.436). Bouwvergunning werd verleend voor wer ken waarvan de bouwkosten f4.481.570 bedra gen (in 1937: f2.690.887). Er was dus meer bedrijvigheid in de bouw vakken. Dit komt ook wel uit in het cijfer der werk- looze bouwvakarbeiders, want dat was op 31 Oct. 1938 1211 teeen 1623 op 31 October 1937. RHEUMATIEKLIJDERS DOE UW KUUR Mei Urodonal heeft U Dimmer een overproductie van URINEZUUR. HET BESTE RHEUMAT1EKMIDDEL Bn apothekers en drogisten (Adv. ingez. Med.) „Ft, ft", zei het in de lucht en den geheelen nacht door vlamde het Noorderlicht prachtig blauw op. Het was een heerlijk gezicht, i Gerda, die ondanks de koude zoo veel te bewonderen had vond dit wel het allermooiste. „De Katholiek in de branding van dezen tijd". Rector H. A. J. Drost spreekt voor de Katholieke Actie. Maandagavond organiseerde het comité van Katholieke Actie te Haarlem een openbare ver gadering in de groote zaal van het Gem. Con certgebouw, waarop Rector H. A. J. Drost het woord voerde. De zaal was geheel gevuld. Prof. Dr. Alphons Steger, voorzitter van het comité van Katholieke Actie heette de wereld lijke en geestelijke autoriteiten, en voorts alle aanwezigen welkom. Door het overlijden van Paus Pius XI zou de avond tevens het karak ter dragen van een herdenking. Daarop volgde gebed. Na het zingen van het Credo verkreeg rector H, A. J. Drost het woord over het onder werp: „De katholiek in de branding van dezen tfjd". De deugden van geloof, hoop en liefde zijn de zuilen, waarop de triomfboog van de men- schelijke gemeenschap dient te rusten, aldus spr. Indien geloof, hoop en liefde weg zijn is de maatschappij verscheurd. Dat beleven wij in deze tijden. Sedert den wereldoorlog is de toe stand steeds slechter geworden. Er is sociale en economische oorlog, terwijl de wonden, die in den wereldoorlog werden geslagen, nog bloeden. Wij zouden nu mogen verwachten dat de vol keren elkaar over de graven heen de hand rei ken. Maar wat wij zien is: Burger staat op te gen burger, ras tegen ras, werelddeel tegen we relddeel. De toestanden van het heden zijn niet plotseling gekomen. Zij zijn het resultaat van vroegere daden, die door de eeuwen heen inge vreten zijn. In de renaissance zijn de wantoestanden eigen lijk reeds ontstaan. Ook het humanisme greep terug naar het heidendom. Door de Reformatie werd het kerkelijk gezag opzij geschoven; daar door werden de moderne stroomingen, die wij heden kennen mogelijk. De filosofie van de vorige eeuw heeft ons los gemaakt van God. De mensch dacht voortaan alleen maar aan stoffelijke welvaart. De hedendaagsche verwarring op sociaal- en economisch gebied is niet anders dan een gevolg van de verwarring op godsdienstig gebied. In dien men de samenleving wil herstellen dient men eer^t den godsdienst te herstellen. Maar wat zien we in onzen tijd? willen de menschen den weg terug vinden? Neen, de menschen trachten den uitweg juist te vinden door zich. verder van God te verwijderen. Het egoisme vormt de drijfveer van het leven van den he- dendaagschen mensch. De moderne mensch sluit zich op in zijn eigen ik. Spr. stelde de vraag: Hoe is de houding der katholieken tegenover de goddelooze stroomin gen van dezen tijd? De moderne wereld is ontkerstend. Roeien de katholieken tegen de moderne ontkerstening in, of gooien ze het er mee op een accoord? Wat doen de burgers der aardsche rijken om het prestige< te verhoogen en aan de territoriale eischen te voldoen? De wapenfabrieken wer ken onder hoogen druk, millioenen worden aan de bewapening besteed. De bewoners van de geestelijke gemeenschap hebben ook hun territoriale eischen, hier en over de heele wereld. Wij moeten de middelen van de huidige tech niek aanwenden in dienst van den godsdienst. Film en radio zijn geen uitvindingen van den duivel. Zij moeten evenwel in dienst van het geloof worden aangewend. Ons geloof moet doorstralen in het moderne leven. Voor de pauze werd het lied „Roomsche blijdschap" gezongen. Het koor was het Sehola Cantora van de St. Josephsparochie onder lei ding van den kap. W. v. Lammeren. Aan het orgel speelde Albert de Klerk. Na de pauze vervolgde Rector Drost zijn rede. De taak der katholieken in dezen tijd is het ge loof, het Christendom voor ons nageslacht te be waren. Wij moeten de Samsons zijn, die de zuilen, waarop de moderne afgoderij rust, bre ken, ook al worden we er zelf onder bedolven. Aan het ziekbed van de wereld ontbreekt de engel van de liefde. De wortel en de grondslag van de liefde is het geloof. Door onze liefde moeten wij de menschen den band toonen, die ons onderling en met God ver bindt. Wij moeten terwille van de liefde desnoods arm worden om anderen rijk te maken. Als ieder van u in het eigen gezin begint een oase van liefde te maken temidden van een woestijn van haat verricht gij een wereldtaak. De redding van de wereld ligt in het gezin. Na de rede van Rector Drost applaudisseer den de aanwezigen. Prof. Alphons Steger dank te den spreker, waarna gezamenlijk gezongen werd. A.R. KIESVEREENIGING HAARLEM-NOORD Voor de A.R. Kiesvereeniging te Haarlem- Noord zal de op Vrijdag 17 Februari a.s. in de gymnastiekzaal van de Dr. H. Bavinckschool aan de Ambachtstraat als spreker optreden ae heer II. Amelink, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en bestuurslid van het Chr. Nat. Vakverbond, met het onderwerp: De werkloosheidsbestrijding en het rapport Westhoff. HAARLEMSCHE WEER- EN STERRE- KUNDIGE KRING. Op Vrijdag 17 Februari a.s. houdt de Haar lemsche Weer- en Sterrekundige kring, afd. Haarlem van de Vereeniging voor Weer- en Sterrekunde, een bijeenkomst in het gebouw Ged. Oudegracht 104, waar de heer T. van Lohuizen een voordracht zal houden over: Energieverlies van sterren". De samensteller van de Statistische Ge gevens der gemeente Haarlem heeft de cijfers over 1938 verwerkt. Hij kwam tot de volgende resultaten: 1937 1938 Geboortecijfer 16.64 17.32 Sterftecijfer 8.82 8.41 Vestigingscijfer 68.09 69.30 Vertrekcijfer 60.64 62.47 Daaruit blijkt dus dat 1938 een ge boortecijfer had dat nog al belang rijk boven dat van 1937 ligt. Het sterftecijfer was iets lager dan in 1937. Er vestigden zich hier iets meer meenschen dan in 1937 maar daartegenover staat dat er ook meer uit Haarlem vertrokken. In 1938 vestigden zich 1613 Amsterdammers te Haarlem, terwijl 1247 Haarlemmers naar Amsterdam vertrokken. Voor de randgemeenten was de balans: Uit Bennebroek gekomen 30, naar Benne- broek vertrokken 68. Nadeel 38. Uit Bloemendaal gekomen 466, naar Bloe mendaal vertrokken 696. Nadeel 230. Uit Haarlemmerliede gekomen en naar Haarlemmerliede vertrokken 51 personen. Uit Heemstede gekomen 527 en naar Heem stede vertrokken 501 Gunstig verschil 26. Uit Velsen gekomen 434 naar Velsen ver trokken 374. Gunstig verschil 60. In totaal vestigden zich in 1938 9455 personen te Haarlem, terwijl 8523 Haarlemmers naar elders vertrokken. SPAN JE-VERGADERING IN DE GEM. CONCERZAAL. Een pas teruggekeerde delegatie, die aan de Spaansche grens het lijden der Spaansche bevolking heeft aanschouwd, zal Vrijdag 17 Februari des avonds verslag uitbrengen van haar bevindingen. De Communistische Partij Nederland, afdeeling Haarlem heeft gemeend voor deze bijeenkomst de grootste zaal van Haarlem te moeten huren. De heeren dr. Oer- lemans, D. Wijnkoop en J. Janzen zullen het woord voeren. Eindelijk kwamen zij in Finmarken er. bij het huisje van de Finnenvrouw. Hier klopten zij aan den schoorsteen, want een deur was er niet. Het was smoorheet binnen, zóó heet, dat Gerda het dra te warm kreeg. De Finnenvrouw liet haar dan ook haar jas, laarsjes en handschoenen uitdoen, terwijl zij het rendier een stuk ijs op den kop legde, anders was het flauw gevallen. DE H.A.V. „HAARLEM" IN HOOGKARSPEL. Eenige leden van „Haarlem" kwam Zon- aan den start voor den veldloop. In de C-klasse zegevierde ondanks harden wind, klei, slooten en hekken de Haarlemmer Koopman, welke een keurig race liep en zijn concurrenten geen enkele kans gaf. Hermans bezette de zesde plaats. In de A-klasse moest Paap in de Ruyter en Meyer uit Amsterdam zijn meerderen erken nen. Wat de werkloosheid te Haarlem Vervolgens las de Finnenvrouw wat er voor een boodschap op II Driemaal las zij de woorden en toen kende zij ze van buiten, de gedroogde klipvisch geschreven was door de Lappenvrouw. Meteen wierp zij de visch in den soepketel, want die kon nog best gegeten worden en de Finnen vrouw gooide nimmer eten weg. (Wordt vervolgd) kostte. Cijfers over 1938. De geldelijke uitkeerïngen aan valide werk- loozen hebben te Haarlem in 1938 bedragen f2.910.487 tegen f3.004.950 in 1937. Een ver mindering dus van f94.463.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6