ai*l van Em pelen SCHAAKRUBRIEK DONDKRHAG T6 FEBRUARI 1939 H A A" -REE M'S DAGBDAD 8 Oplossingen, bijdragen, vragen enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dag blad. Groote Houtstraat 93. Haarlem. PROBLEEM No. 989. (No. 8 van den wedstrijd, 51e ladder). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf5, Dc2, Pd3, Pe7. Zwart: Ke3, Ld6, b4, b7, d5, g2, g3. „Schakers zijn edelmoedig". H. D. B. MEIJER. SCHAAKLITERATUUR. Theorie der schaakopeningen. Open Spelen I en II, door Dr. M. Euwe; bij G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij., 's Graven- hage (1939). Wederom zijn een paar deeltjes van de be kende serie theorieboekjes verschenen, name lijk de nos. 10 en 11. Onze Nederlandsche meester behandelt in no. 10 twee openingen, n.l. 1. De Spaansche partij: 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—f3. Pb8c6; 3. Lfl—b5. 2. Het Drie- en Vierpaardenspel: 1. e2e4, e7e5; 2. Dgl—f3. Pb8—c6; 3. Pbl—c3. Pg8—f6 (als „derde vertakking". 3.Lf8b4 e.a.: het Driepaardenspel). Vooraf geeft de meester een algemeene inlei ding tot de „open spelen", welke collectieve naam wordt gegeven aan de talrijke openingen, welke met 1. e2e4 beginnen. Daarin zet hij te vens uiteen, waarom 9 deeltjes aan de gesloten en 3 aan de open spelen zijn gewijd, omdat na melijk „tegenwoordig" de open spelen ongebrui kelijk zijn. Toch acht hij het „best mogelijk, dat men mettertijd weer tot andere inzichten zal komen". Onzes inziens zijn er reeds teeke nen, welke er op wijzen, immers in wedstrijden van recenten datum werden vele partijen met 1. e2e4. e7e5 gespeeld, b.v. A.V.R.O.-tour- nooi (1938). KeresReshevsky (Spaansch). FineKeres (Spaansch), enz. enz. De Spaan sche partij is door Dr. Euwe meesterlijk behan deld, en vooral de hoofdvariant: „open verde diging" 1. e2e4, e7e5: 2. Pglf3, Pb8c6: 3. Lfl—b5, a7a6; 4. Lb5—a4, Pg8—£6; 5. 0—0. Pf6xe4 enz. Daarna volgen niet minder dan 15 vertakkingen, welke alle tot in de finesses glas helder worden uiteengezet. In no. 11 behandelt de schrijver verschillende openingen, welke „min of meer uit den tijd' zijn, waarbij het om „combïnatoire strekking' gaat: 1. Het Tweepaardenspel in de Nahand .Prui sische partij): 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl£3, Pb8c6; 3. Lflc4, Pg8f6; hoofdvariant en zes vertakkingen, waaronder de bekende „klas sieke variant" 4. Pf3g5. 2. De Italiaansche partij (Giuoco Piano): 1 e'2—e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lfl—c4, Lf8c5, met de hoofdvariant: 4. c2c3. Pg8f6; 5. d2d4, e5xd4; 6. c3xd4, Lc5—b4t; 7. Pbl—c3, Pf6xe4; 8. 0—0, Lb4xc3; 9. d4—d5! (de Möller-aanval) en zes vertakkingen. 2. Het Evans-gambiet: 1. e2e4, e7e5; 2. Pglf3, Pb8—c6; 3. Lfl—c4, Lf8—c5; 4. b2—b4 Aan deze „beroemde" opening zijn slechts bladzijden gewijd. 4. De Hongaarsche partij: 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—£3, Pb8c6; 3. Lfl—c4, Lf8—e7. 5. De Schotsche opening: 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl£3, Pb8c6; 3. d2d4, e5xd4, met de on derdeden: a. de Schotsche partij: 4. Pf3xd4. b. het Scholsch gambiet: 4. Lflc4. c. het Göring-gambiet: 4. c2c3. 6. De Ponziani-opening (Engelsch Paardspel): 1. e2e4, e7—e5: 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. c2—c3. 7. De Russische partij: 1. e2e4, e7e5; 2. Pglf3, Pg8f6; hoofdvariant en drie vertak kingen. 8. De Philidor-verdediging (Fransch Paard spel): 1. e2e4, e7e5; 2. Pglf3, d7d6. 9. Diverse verdedigingen van het Konings- paardspel: a. De Damiano-verdediging: 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—i'3, 17—f6? b. Het Lettisch gambiet: 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—f3, f7—f5. c. Het Centrum-gambiet in de Nahand: 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, d7—d5. Hoe zouden pnze schaakspelers eenigszins den weg vinden in het labyrinth der openingen, zon der deze schitterende werkjes: Hulde aan Dr. Euwe, dank aan de uitgevers! OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 184. (No. 10 van den wedstrijd, 50e ladder). Stand der stukken: Wit: Kd8, Dg4, Pg6. Zwart: Kc6, Db3, a6, b5. (A. A. Troitzki, Pensa) 1. Pg6e5, Kc6d6! De beste zet; na Kd5 verliest Zwart de Dame door Dg8f. Op 1.Kc5 volgt 2. Pd7y. Kd6; 3. D£4f, Kc6; 4. Df6t, Kb7; 5. Db6t, Ka8; 6. Db8f. Op 1.Kb7 volgt 2. Dc8f, Ka7; 3. Pc6f, Kb6; 4. Dc7f, Kc5; 5. Pa5f en wint. 2. Pe5d3! Db3—f7! 3. Dg4—d4f Df7d5. Op 3.Ke6; 4. De5t en op 3. Kc6; 4. Pe5f en wint. 4. Dd4—f6j Dd5e6 5. Df6—g7! De6—f5 6. Pd3—f4! Kd6c5 Op 6.Dc5 volgt 7. Dd7f, Ke5; 8. Pd3f en wint. 7. Dg7c3f K. onv. 8. Dc3c7 mat. De schoonheidskenmerken van deze studie zijn: een verwikkelde, rijke idee; een scherpe strijd aan beide zijden; eenheid van spel, offers, stille zetten. De beroemde .nieuwlichter" Troitzki, op het gebied der studie in Nieuw-Rusland, brengt in zijn composities het ideespel, dat eigen is aan de practische partij. Goed uitgeweikt door: H. J. S. Beek en J. Vermeer, beiden te Bloe- mendaal, J. J. H. Bauer, J. Buma, J. W. Derogee, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. G. v. Eis, J. Hille- brand, J. Hoogeveen, J. ten Hove, C. Hovingh Jr., G. Huizing Jr., K. Koedooder, B. Koedijker, A. J. Mooy, P. Rotteveel, J. Schippers, A. Veer man en C. Warlé, allen te Haarlem; F. D. Kat, te Heemstede; H. F. Antonisse, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen vijf punten). CORRESPONDENTIE. Haarlem. B. K. Bij promotie van een pion, kan een officier naar eigen keuze worden gevraagd onverschillig of deze reeds aanwezig is. P. J. F. v. O. 1. Pg6e7 faalt na 1. Kc6c5 (2. Dg4e4, Ddl—d6). C. F. W. 1. Pg6f4 faalt na 1.Kc6b6. Laat Uw vruchtboomen dit jaar niet bederven, door onoordeelkundige snoei of bespuiting De Plantenziekte-kundige Dienst heeft in verband met de vorstschade uitdrukkelijk gewaarschuwd tegen verkeerde bespuiting Bij ons zijn (Jw boomen veilig .Belt U even op 28080 en wij zullen U den prijs opgeven VOOR VAKKUNDIGE TUIN VERZORGING TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG no. 18 HEEMSTEDE. (Adv. Ingez. Med.) SKI-SPORT. De F. I. S.-wereldkampioen schappen. Christl Cranz drievoudig wereldkampioene! Uit Zakopane: De slalom voor de dames, welk nummer Dinsdag door de weersgesteldheid geen doorgang kon vinden, is Woensdag gehouden en gewonnen door de Duitsche skiloopster Christl Cranz, die hiermede opnieuw drievoudig we reldkampioene is. ROEIEN. Roei- en Zeilvereeiiiging „Het Spaarne". Christl Cranz. Men had voor de slalom het traject der hee- ren gekozen, maar nu met slechts 25 poortjes. De piste was geheel bevroren en spiegelglad, wat vele moeilijkheden voor de deelneemsters opleverde. Christl Cranz was de eenige, die de route zonder vallen aflegde. Zij maakte de beste tijden van den dag en won het wereldkampioen schap met ruiiji 10 seconden voorsprong op no. 2, Margrit Schaad (Zwitserland). De Duitsche skiloopster Helga Goedl viel zóó ongelukkig, dat zij moest opgeven. De uitslag van de slalom voor dames luidt: 1. en wereldkampioene: Christl Cranz (Duitschland) 2 min. 36,2 sec. (1 min. 19,8 sec. en 1 min. 16,4 sec.); 2. Margrit Schaad (Zwit serland) 2 min. 46,5 sec. (1 min. 20,2 sec. en 1 min. 26,3 sec.); 3. Eva May Nilsson (Zweden) 2 min. 55,3 sec. (1 min. 25,3 sec. en 1 min. 30 sec.). Het resultaat van de combinatie luidt: 1. en wereldkampioene: Christl Cranz 330,2 punten; 2. Margrit Schaad 359,5 punten; 3. Lisa Resch 362,3 punten; 4. Eva May Nilson 383,3 punten; 5. Laila SchouNils en (Noorwegen) 385,8 punten. Woensdag is verder de 18 K.M.-wedstrïjd ge houden, welk nummer door den Fin Kurikkala in 1 uur 5 min. 30 sec. werd gewonnen, vóór zijn landgenoot Karppinen en den Zweed Pahlin. De uitslag luidt: 1. en wereldkampioen: Kurikkala (Finland) 1 uur 5 min. 30 sec.; 2. Karpinen (Finland) 1 uur 6 min. 5 sec.; 3. Pahlin (Zweden) 1 uur 6 min. 35 sec. De stand van de combinatie (bestaande uit den 18 K.M.-wedstrijd en het springen van de kleine schans) na den eersten dag luidt: 1. Maekinen (Finland) 1 uur 10 min. 7 sec.; 2. Hoffsbakken (Noorwegen) 1 uur 10 min. 8 sec.; 3. Westberg (Zweden) 1 uur 10 min. 33 sec.; 4. Odden (Noorwegen) 1 uur 10 min. 45 sec.; 5. Fosseide (Noorwegen) 1 uur 11 min 55 sec. Lezing over het Binnen Aanvarings Reglement. Woensdagavond hield de heer J. Scholten, oud onderhavenmeester van Amsterdam voor leden van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" een lezing over het Binnen Aanvarings Reglement. Het is moeilijk, menschen te moeten boeien met een lezing %ver' zulk een taai onderwerp, doch het is den heer Scholten uitstekend ge lukt een buitengewoon interessante voordracht te geven, die aan de aanwezigen een kijk gaf op het zeer ingewikkelde reglement betreffende de binnenvaart, zoowel als op de groote onkundig heid op het gebied van varen van het steeds groeiende aantal menschen met pleziervaartui gen. Daarom wordt er hoe langer hoe meer op aangedrongen, alle watersportliefhebbers een soort examen te laten afleggen, zooals dat voor autorijden gebruikelijk is, wat inderdaad niet overbodig zou zijn, lettende op het groote aan tal minder prettige ervaringen, opgedaan door tal van Zondagszeilers. Spreker gaf met behulp van uiterst duidelijke teekeningen eerst een algemeen overzicht van de te oeren lichten, zwarte ballen en kegels, waarbij hij vooral deed uitkomen, hoe belang rijk het is, de boordlichten goed in orde te heb ben. Voorts toonde hij met behulp van eenige modellen van zeil- en motorvaartuigen hoe ge varen en uitgeweken moet worden, waarbij hij tevens uitleg gaf van het gebruik van signaal, wat bij veel toehoorders de gedachte wekte, dat men in een boot onophoudelijk den scheeps toeter moet hanteeren. doch wat in de praktijk van groot belang blijkt te zijn. Na zijn uiteenzettingen legde spreker er ech ter den nadruk op, dat men vóór alles het goede zeemanschap in acht moet nemen, omdat er al tijd gevallen zijn, waarin het goed toepassen van het B. A. R. tot aanvaringen zou kunnen leiden. Voorts deelde hij mede, dat men voornemens is bij bruggen en sluizen ter zake kimdige men schen aan te stellen, waardoor er bij eventueele moeilijkheden van hoogerhand juiste aanwijzin gen gegeven kunnen worden. Ook is het aan het minder sportieve optreden van veel motorboot- bezitters, die niet het minste besef hebben van het bestaan van het B. A. R„ te wijten, dat het vooral op Zondag op het water niet bepaald veilig is. Aan het eind van zijn rede gaf spreker gele genheid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt; de vragen wer den door hem tot volle tevredenheid beantwoord. Het ware te wenschen, dat de heer Scholten vaak in staat werd gesteld, op deze populaire wijze den watersportmenschen de reglementen van de binnenvaart bij te brengen. KANOSPORT. PROPAGANDA-AVOND. De Haarl. Kanovereeniging en de Kanover- eeniging „Trekvogels'' geven op 22 Februari a.s. een filmavond in de Jeugdbioscoop „City", Zuiderstraat 13, waarbij de première wordt ge geven van de Nederlandsche Kanofilm „Wij varen". In deze film wordt weergegeven op welke wijze een kanovaarder zijn vacantie kan door brengen en hoe hij op de beste manier van Hol land's natuurschoon op het water kan genieten. Zij geeft tevens een kijk op het kano-toerisme en wedstrijdleven, wat geenszins overbodig is, daar velen hiervan nog geheel onkundig zijn. Als tweede hoofdfilm wordt gegeven de buiten gewoon interessante film „Tarn", welke de avonturen verhaalt van eenige kanovaarders, die een der grootste rivieren van Frankrijk af varen. Als bijzonderheid zullen eenige der mo dernste kanomodellen in de zaal aanwezig zijn, welke door deskundigen zullen worden toege licht. DAMMEN. DAMVEREENIGING ..DOOR OEFENING STERK". Dinsdagavond speelde D.O.S. 2 voor de Haar- lemsche competitie tegen Oosterkwartier 3. De uitslag was: D.O.S. II D. C. O. III TAFELTENNIS. T. O. G. 1 KAMPIOEN. Door aan het tweede team van H. T. T. C. een -3 nederlaag toe te brengen, heeft T. O. G. na een fraai seizoen het kampioenschap der eerste klasse afd. Haarlem behaald. Hoewel T. O. G. het kampioenschap ongesla gen heeft bereikt, heeft zij dit toch niet zonder eenige moeite bereikt. T. O. G. werd 5 November 1935 opgericht. Den stoot hiertoe gaven E. v. Abbevé. H. Beek, J. Flink en A. Nunnink. De oprichtingsvergadering werd gepresideerd door den heer J. van Eyk. Staande deze verga dering gaven 18 leden zich op, waarna het vol gende bestuur werd gekozen: Voorzitter: E. v Abbevé, secretaris: H. Beek, penningmeester: J. Flink. Vele vriendschappelijke wedstrijden werden gespeeld; de animo voor tafeltennis nam zóó toe, dat op 15 April 1936 de Haarlemsche Tafelten nis Bond (thans Ned. Tafeltennis Bond, afd. Haarlem) werd opgericht. T. O. G. droeg hier toe geen onbelangrijk deel bij. Na eerst in Oosterkwartier op twee tafels te hebben gespeeld, werd al spoedig naar Olympia overgegaan, waar men er drie kon plaatsen. Ook hier werd het al spoedig te klein en thans speelt T. O. G. in het voormalig „Zander-Insti tuut" aan niet minder dan vijf tafels. Ook de sportieve prestaties bewogen zich in stijgende lijn. Het vorige seizoen slaagde T. O. G. 3 er in, beslag te leggen op het kampioenschap van de tweede klasse en T. O. G. 5 van de derde klasse A. De andere teams namen een eervolle plaats op de ranglijst in. Dit seizoen werd de kroon op het werk gezet. Slechts met één verliespunt, n.l. tegen het Alk- maarsche L. U. T. O., werd het kampioenschap der eerste klasse bereikt. Het team bestond uit: E. v. Abbevé, B. de Jong en J. Kottman (aan voerder). Zonder de andere spelers tekort te doen heeft v. Abbevé hier wel een bijzonder groot aandeel in. Thans zullen ze promotie wedstrijden moeten spelen om een plaats in de hoofdklasse te veroveren. Ze zullen hiertoe vele moeilijkheden moeten overwinnen, want om dit te bereiken, moeten ze eerst het kampioen schap van Nederland veroveren. Het vierde team wilde niet voor het eerste team onderdoen en bereikte eveneens ongeslagen, het kampioenschap van de tweede klasse B. Het team bestond uit: K. Wosters (aanvoerder), J. en W. Lenaerts. H. Kol—A. Wijker 0—2 P. KuikenTh. Schijvenaar Sr. 1—1 S. VermeerC. v. Vloten 0—2 A. AsmusN.N. 0—2 E. BorgerCh. Mentjox 1—1 P. GraamanJ. Harwijnen 0—2 H. M. HartmanCh. Bottelier 2—0 K. Kuik(niet opgek.) 2—0 A. M. Jansen(niet opgek.) 2—0 K. P. Rotteveel(niet opgek.) 2—0 10—10 Voor de clubkampioenschappen werd nog ge speeld' le klasse: J. BoerkoelC. Oudhof 20 H. J. Oudhof Jr.—T. B. Dinkla 1—1 SCHAKEN. ROC'HADL III—HOOGOVENS II 3V2V/>. Voor de 3e klasse van den N. H. S. B. werd een wedstrijd gespeeld tusschen „De Rochade 3"Hoogovens 2. De gedetailleerde uitslag is: De Rochade 3 Hoogovens 2 G. M. v. d. VeldeP. H. Oort afgebr. J, D. RavensbergenW. Steeman 10 J. J. Tukamp Sr.L. Wanetuhek 01 P. C. KolderieG. Schouten afgebr. W. OosterbroekH. Andrea y2y2 J. E. MoortmanP. Snijder 01 A NonnekensJ. Rodenburg 01 J GeerlingsG. Paardekoper 01 A. P. v. KesterenG. Schmitz 10 Mop AbspoelJ. de Bruyn 10 Voorloopig 3]/24 y2 IIAARL. SCHAAKCLUB 4—HET OOSTEN 4 (7 i/o—2 Het vierde tiental van de Haarl. Schaakclub behaalde de derde achtereenvolgende overwin ning met groote cijfers. Het maakt thans een uitstekende kans om kampioen van haar afdee- ling te worden. De uitslag luidde: 7V22 Dames-kampioenschap. Na de vierde ronde in het Dameskampioen schap komt er eenige teekening in den strijd; mej. Bannink, de bekende H. S. G.-speelster, boekte drie fraaie overwinningen na elkaar; zij heeft uit vier wedstrijden thans 31/- punt, de uitslagen waren als volgt: mej. Bannink wint van mevr. VerlooyOskam; mevr. Onvlee Lanz wint van mevr. Brinkman; mevr. de Lange afgebroken tegen mevr. Jonker, welke 2 pionnen voor staat; mevr. Fylstramevr. Crock werd uitgesteld. Maandag 27 Februari wordt de vijfde ronde gespeeld in het clublokaal van de Haarl. Schaak club, restaurant „Bolwerk". ZWEMMEN ZWEMCLUB „HAARLEM". Vrijdagavond JL7 Februari houdt bovenstaande vereeniging haar jaarlijksche algemeene leden vergadering in café-rest. Brinkmann aan de Groote Markt. De jaarlijksche onderlinge wedstrijden van „Haarlem", zullen gehouden worden op Woens dag 1 Maart in Stoop's Bad te Overveen. Zooals gebruikelijk zullen ook weer de wisselprijzen voor de Middelbare en U. L. O. scholen, en voor de sportvereenigingen, niet aangesloten bij den K. N. Z. B., worden verzwommen. Voorts het eerst sinds vele jaren zal er een Kringwedstrijd Schoonspringen voor dames en heeren worden gehouden VOETBAL. Bondself tal—Watford (1—4) GYMNASTIEK. JAARVERGADERING G. V. „TURNLUST' Dinsdagavond had de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging in 't gebouw ,De Nijverheid". Uit de jaarverslagen bleek dat het de ver eeniging in alle opzichten goed gaat en dat zij een vooraanstaande plaats in Kennemerland in neemt. Het ledental bedroeg op 31 December j.l. 340, welk aantal in de laatste weken nog aanmerkelijk is gestegen. De aftredende bestuursleden werden bij accla matie herbenoemd, in de vacature van mej. N. Aafjes en in een vacante plaats werden benoemd mej. J. v. d. Ham en de heer J. Hagemans. Na eenige besprekingen betreffende statuten en huishoudelijk reglement werden twee com missies benoemd n.m. een adspiranten commis sie bestaande uit vijf leden en een enquête commissie bestaande uit drie leden. De T. C. werd herbenqemd met aanvulling in een vacature door den heer B. Blankensteijn. Tot hulpleiders werden benoemd de heeren J. Verkes, en P. v. Duijn. Besloten werd dat de commissies Dinsdag 21 Februari in samenwer- kinig met het bestuur de werkzaamheden ei functies zullen bespreken en verdeelen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de heer J. Polderman de vergadering met een opwek kend woord tot allen voor deelneming aan het Bondsfeest, dat dit jaar te Arnhem wordt ge houden. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. De proefneming van D. W. R., in den Maan dagavond gespeelden wedstrijd tegen H. P. C„ om Pieters, Bogaarden en Van Viersen in d< voorhoede te laten spelen, is een mislukking ge worden. Met Kollerie in de Haarlemsche ach terhoede ging de sterkte van de D. W. R.-ploeg er ook niet op vooruit. Ook na de rust, toen Kollerie en Pieters beiden voorspeelden, ging het niet naar wensch. Beide spelers zijn mid denvoor en spelen uitgesproken 2 M. spel. Het dicht op elkaar liggen van deze twee spelers was precies wat de geroutineerde Heemsteed- sche achterspelers Braam en Leyenaar noodig hadden. Steeds konden zij elkander helpen om de ballen voor het Heemsteedsche doel weg te werken. Bij H. P. C. ging het met de teruggetrokken vleugelspelers van Groningen en Derx en de op de 2 M. liggende Eldering veel beter. Driemaal was Eldering zijn tegenstander Seubering te handig af en driemaal passeerde hij doelman Kollerie. Toch kreeg H. P. C. met een 41 overwin ning meer dan haar toekwam. Niet in het minst is het succes te danken aan het uitstekende werk van doelman De Bruyn. De tweede belangrijke competitie wedstrijd tusschen H. V. G. B. en Nereus eindigde in een 62 overwinning voor de gasten. Jammer was het dat door afwezigheid van Goedings en J Bongertman de Haarlemmers met een geheel andere achterhoede moesten spelen. Ketelaar. Ten Cate en Schouw waren niet bij machte, om de Zaandijksche voorhoede in bedwang te hou den. Slechts Rol en K. Bongertman konden vóór en na de rust doelman Stam passeeren. Door deze overwinning van Nereus is de stand in de eerste Afdeeling thans: Nereus Z. V. Haarlem H. V. G. H. P. C. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. 26—15 28—20 20—22 22—31 10—27 De wedstrijd V. Z. V.Nereus zal de beslis sing in deze afdeeling moeten brengen. Het programma voor de komende week ver meldt twee eerste klas wedstrijden. Vrijdagavond gaat H. P. C. naai- Den Haag om tegen H. Z. P. C. te spelen. Veel doelpunten zullen er aan beide kanten niet gemaakt worden. D. W. R krijgt Zondagavond bezoek van de Hagenaars. Gehoopt wordt, dat een der Haarlemsche ploe- gen^in staat zal zijn om de Hagenaars te weer staan. D. W. R. in de oude opstelling met De Vries als verbindingsspeler heeft ons insziens de beste kans. Verder zullen Zondagavond twee jroefzeventallen spelen van de overige Haar- 'emsche vereenigingen, om de polocommissie van den Kring Haarlem in staat te stellen, het definitieve zevental samen te stellen, dat op 13 Maart tegen D. W. R. zal spelen. De opstelling van deze zeventallen is als volgt: Ploeg A: Kohier (H.P.C.), Visman (V.Z.V.), Goedings (H.V.G.B.), v. Groningen (H.P.C.), Rol (H.V.G.B.), Eldering (H.P.C.), Jan v. Hemsbergen (Haarl.) Ploeg B: Joop v. Hemsbergen (Haarl.), Zwier (V.Z.V.), Derx (H.P.C.), Janus (V.Z.V.), Leyenaar (H.P.C.), Zeeman (Haarl) Van der Broek (V.Z.V.). Het programma voor Zondag is: D. W. R. 3—H. V. G. B. 3 H. P. C. 4—K. Z. H. P. C. 3—Haarlem 2 oefwedstrijd. D. W. R. 1—H. Z. P. C. Teleurstellend spel van onze landgenooten. Ruim achtduizend toeschouwers zijn Woensdag middag te Rotterdam getuige geweest van een zeer middelrnatigen wedstrijd van het Neder- landsch Bondselftal tegen de Engelsche derde divisie club Watford. 't Is wel zeer poover spel geweest, wat de Ne derlanders tegen deze Engelschen hebben ver toond. Het Bondselftal heeft een spel gedemonstreerd, dat in de verste verte niet geleek op dat van een vertegenwoordigend elftal. Bekrompen, zon der eenig systeem en dikwijls zeer slordig, werd er door de Nederlanders gespeeld; de Engelsche zege is dan ook geen oogenblik in gevaar ge weest. Het Bondselftal bracht de volgende opstelling in het veld: Doel: Van Male (Feijenoord.) Achter: Blomvliet (Ajax) en Caldenhove (DWS) Midden: Pellikaan (Longa), Stam (VUC) en Bool (HW). Vóór: Draeger (DWS) Lenstra (Heerenveen) van Spaandonck (Neptunus), C. de Harder (VUC) en B. de Harder (VUC). Aanvankelijk lag het in de bedoeling, na de rust De Boer van KFC als middenvoor op te stellen, doch hij verscheen niet op het appèl; zoodoende bleef Van Spaandonck spelen, hoewel hij na de rust met Lenstra van plaats verwis selde. In den beginne waren de partijen ongeveer even sterk, hoewel men toen reeds bemerken kon, dat deze Engelschen het open spel uitste kend verstonden. Ook het aangeven en het kop- werk waren zeer zuiver. Deze kwaliteiten wa ren meer dan voldoende om spoedig een over wicht op de Nederlanders te verkrijgen. Het bezorgde den Engelschen al spoedig doel punten; zoo kon het gebeuren, dat 22 minuten na het begin Jones met een laag en strak schot op een afgepasten voorzet van Evans aan doelman Van Male het nakijken gaf. Enkele minuten er vóór kon Blomvliet een Engelsch doelpunt voor komen door een bal, die langs Van Male heen in het netwerk dreigde te vliegen, uit het doel te schoppen. Het tweede doelpunt der Engelschen kwam na circa een half uur. De midvoor Dunderdale kreeg het leder toegespeeld; een seconde had hij noodig om zich vrij te spelen en toen knalde een hard schot, dat den bal voor de tweede maal langs Van Male deed verhuizen (02). Nog geen twee minuten was er na dit doel punt gespeeld, of de bal lag voor den derden keer achter Van Male. Dit doelpunt werd door denzelfden speler en op volkomen analoge wijze als het vorige gescoord. De Nederlanders hadden tot dusver niet veel gepresteerd. De voorhoede had in het begin niets te beteekenen. Later werd zij gevaarlijker, doch zeker niet in die mate, dat zij voor haar tegen standers een probleem vormde. Doelman Van Male deelde in de algemeene malaise. Zijn uittrappen waren ditmaal heel slecht. Het behoeft dan ook in het geheel niet te ver wonderen, dat de Engelschen een kwartier na het begin der tweede helft er in slaagden, het vierde doelpunt te maken. De bal werd uit het midden naar voren gespeeld. Dunderdale snelde er op toe; ook Van Male en Caldenhove kwamen toeloopen, doch de Engelschman was hun te snel af; de bal verdween in het Nederlandsche net. Het spelpeil van het Bondselftal steeg in de tweede helft wel iets. Zelfs wist het nog de eer te redden, doordat de gebroeders de Harder om de Engelsche verdediging heen speelden, waarna B. de Harder in het doel kon schieten (14). Hiermede kwam het einde. IJS-HOCKEY. HALFWEGSCHE IJSHOCKEYCLUB IN TILBURG. Op de Tilburgsche Kunstijsbaan speelde de Halfwegsche IJshockeyclub „De Snelle Zes** een wedstrijd tegen T. H. IJ. C. aldaar. In een vlot gespeelden en spannenden wed strijd is Halfweg er in geslaagd een 22 gelijk spel te behalen, wat een zeer mooi resultaat kan worden genoemd. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk 15 van Rott. te Tampico. Damsterdijk, Rott. n. Vanc. 13 te Cristobal. Lochmonar, Vanc. n. Rott. 12 te Tacoma. Rotterdam 12 v. Kingston Ja. n. Havana. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (thuisreis) 15 van Durban. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Ulysses (thuisreis) 15 v. Havre n. Rott HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk vertr. 23 v. Calcutta n. Rott. Hoogkerk (thuisr.) vertr. 16 v. Antwerpen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 15 te Newcastle (NZW) HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisr.) 15 Febr. te Marseille. Arendskerk (uitreis) 15 Febr. van Suez. Meerkerk 15 v. Rotterdam n. Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajax 15 v. Odense te Kopenhagen. Rhea 15 v. Triest te Fiume. Irene 15 v. Vigo n. Amsterdam. Helder 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Colombia 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Titus 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Pygmalion 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Theseus 15 v. Amst. n. Kopenhagen. Nereus 15 van Halmstad te Gothenburg. Tiberius 15 van Kymassi te Amsterdam. Costa Rica 12 v. Kingston Ja. n. Port Limon. Agamemnon 14 van Candia naar Nauplia. Fauna 15 Febr. van Napels te Rotterdam. Hebe 14 Febr. van Amsterdam te Gdynia. Hercules 14 Febr. van Gibraltar n. Malta. Juno 14 Febr. van Stamboul naar Mutzuna. Pluto, Danzig n. Amst. p. 14 Brunsbuttel. Vulcanus 14 Febr. v. Thessaloniki te Izmir. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (thuisreis) 12 Febr. te Santos. KONINKLIJKE/ SHELL. Chaina 11 Febr. v. Klaipeda n.. Gothenburg. Agnita 15 v. Rotterdam te Amsterdam. Agatha 9 Febr. v. Singapore te Balik Papan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena 14 van Hamburg naar Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Inten 15 van Rotterdam te Batavia. Dempo 15 Febr. van Batavia naar Rotterdam Palembang (thuisr.) pass. 15 Finisterre. Kota Baroe (uitr.) p. 15 Ouessant. Baloeran 15 v. Rotterdam n. Batavia. Kota Agoeng (uitr.) 15 (5 n.) van Port Said. Kertosono (thuisr.) p. 15 Kaap del Armi 10 (9 n.) te Genua verwacht. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Bintang (uitr.) 14 van Belawan Poelau Bras (thuisr.) 14 van Singapore. Johan van Old. (thuisr.) 14 van Singapore. Enggano (thuisreis) 15 te Londen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10