Op eenzamen post... FEUILLETON KURT SIODMAK. 12) O'Murphy's ooren gonsden. Waarom keek Achilles naar de deur? Direct zou Sky komen, zijn Sky, wat ging dat den anderen aan O'Murphy Mef zijn machtigen arm, om Achilles opzij te schuivendaar in de deur, stond ze! Hoe lang heeft ze daar wel gestaan Nu treedt zij de kamer binnen, heel lang zwijgt ze, maar hoor je ze spreekt. Be grijp je wat zij zegt? Zij beweegt haar mond, ze glimlacht. Ja het is Sky. Skyze is moe, ze heeft een groote reis achter zich, wie weet, waar ze vandaan komt. Hij wil ook niet vragen, waar ze ge weest is, nog nooit heeft hij gevraagd steeds vertrouwdZij is moe, ze moet gaan zitten! Traag wijst O'Murphy op een stoel, die hij met zijn voet heeft verschoven. De verschijning beweegt zich niet. Waren dat Europeanen? De hemel zij haar genadig! Die reus daar, die haar aanstaart, alsof hij haar wil opeten! Die verscheurde, smerige uniform van dien kerelEn die kleine daar, die hoekige, met, waarachtig met ringen in zijn ooren en groeven in zijn gezicht, zoo diep als koorden van een zweep Er hier werd haar vader gevangen gehou den!Waarom staarden die kerels haar zoo aan? Waarom zeiden ze niets? Zou Berrier gelijk hebben? Zou ze zich hier overgeleverd hebben, op genade? Ysot herstelde zich. Het beeld, dat haar oog aanschouwde kwam haar opeens onwaar schijnlijk en spookachtig voor. Zij had het gevoel, alsof ze regelrecht de hel was binnen geredenMen moest praten vooruit dan maar! .Hoeren", zei Ysot met vaste stem, „kimt u mij misschien verklaren, waarom men mij heeft aangehouden en hierheen gebracht?" Ze wachtte een oogenblik. Probeerde dan niemand zijn mond open te doen? Ze zag, dat de grootste een stoel naar haar toeschoof. Die lui schenen tenminste nog wel ongeveer te weten, hoe ze zich moesten gedragen. Plot seling merkte Ysot, dat de mannen dronken waren, zoo dronken, als alleen wanhopige sol daten kunnen zijn. Nu ja„ dan was het ook niet zoo erg. Nu begreep zij den toestand al beter. Dit waren beslist niet de bevelhebbers. Men zou wel spoedig komen om haar te halen. Onderwijl moest ze het met deze heer en klaar zien te spelen. Ze kon het beste aardig tegen hen zijn en hen wat te doen geven. Ysot greep in haar tasch en zocht koorts achtig. Eindelijk! Daar was haar sigaretten koker! Zij opende het étui en hield het Achilles voor. De Griek kwam langzaam tot zichzelf. De Nevel voor zijn oogen begon te wijken. Hij zag een vrouwhoe kwam die hier? Deed er niet toe, hij zou in elk geval laten zien, dat hij wist, hoe hij zich te gedragen had. Achilles sprong op en maakte een buiging. Hij boog zich over de hand die het étui vast hield. „Graag", zei hij met zijn beminnelijkste glimlach. Toen hij een sigaret genomen had, voelde hij zich plotseling heel lichthij vloog hij vloog door de de heele kamer, sloeg tegen den muur, weggeslingerd door de sterke ar men van O'Murphy. Daar lag hij als een vlieg, die tegen het raam is gevlogen. Hij keek op en veegde zich het bloed uit zijn gezicht. Ysot was opgesprongen, zij ging achter haar stoel staan, haar hand omklemde vast de revolver in haar tasch. Voor haar stond de reus. Hij had zijn armen wijd uitgespreid en mompelde iets. „Sky!" fluisterde hij en strekte zijn armen naar haar uit. „Als je mij aanraakt schiet ik", scheeuwde Ysot, schril als in een nachtmerrie en zij hief de kleine revolver omhoog. Daar vloog haar handbal opzij en het wapen viel kletterend op den grond. Twee armen werden om haar heen geslagen, zij voelde een ruige baard tegen haar wang en kon nauwe lijks meer ademhalen. „Sky, ik wist dat je terug zou komen!" Ysot schreeuwde en voelde hoe de greep van de armen losser werd. Zij tuimelde ach teruit en strekte afwerend haar armen uit. Toen opende zij haar oogen. Haar scheenbeen werd pijnlijk geraakt door een stoel. Voor haar voeten wentelden twee mannen in verbitterden strijd. De kleine zwarte had zich vastgeklemd aan den reus, die boven op hem lag. Hij wurgde hem bijna, maar de groote draaide zich om en greep een arm van den kleine, die met hoogepiepge- luiden begon te krijschen en losliet. Langzaam richtte O'Murphy zich zoover op dat hij kon knielen. Ysot week achteruit en zocht naar de klink van de deur. Grommend verhief de reus zich en in een paar groote passen was hij bij haar. „Aimée!" schreeuwde Achilles, „Zij is van mij!" Toen O'Murphy zich omdraaide was Ysot al in de gang. Zij verloor haar zelfbeheersching, ze rende weg, van dat afschuwelijke daar, de gang door, de duisternis in. Daar hoort ze de dreunende stappen van den reus achter zich. De gang houdt op! Ze kan niet verder! Als zij nu haar revolver nog maar had!Ze slaat de handen voor het gezichtDaar hoort ze iemand roepen het is een andere stem. Ze opent haar oogen. Snuivend staat de reus voor een man, een slankere en veel kleinere man. Hij heft zijn hand op en zegt iets. De groote wijkt terug. zullen ze ook gaan vechten? „Wacht!" riep Ha user. Twee Arabieren kwamen uit het donker tevoorschijn. O'Murphy liet zijn armen zakken en ging wankelend naar de kamer terug. Wat had hij willen doen? Was hij gek ge worden. Hij had Hauser willen slaan, Hauser! Allemaal de schuld van de vrouwen.... Zijn hoofd gloeide. Hij ging regelrecht naar zijn bed, voorbij Achilles die hem met be bloede handen opwachtte, nog immer gereed voor d enstrijd. Hij wierp zich voorover en zijn schouders schokten. Miss Brown. Ysot trok haar gescheurde jas bij elkaar. Zij sloeg haar oogen op en keek in het gezicht van Hauser. die zwijgend en in afwachting voor haar stond. Het bloed suisde in haar oogen. Wat was er gebeurd? Niets, immers? Nu dan, waarom suisde haar bloed dan? „Ik dank U". De man voor haar maakte geen enkele be weging. „U schijnt de eenige hier in het fort te zijn, die weet, hoe het hoort", zei ze zachtjes. Zij wist nu, dat haar krachten begrensd waren. Zij had zich voorgenomen een berg te bestijgen, een torenhoogen berg. Nu stond zij aan den voet en nu begaven zich haar krachten al Ook deze man antwoordde niet. Zij keek in het verweerde gezicht, in de koele blauwe oogen van den onbewegelijken man. Hij moest spreken, zij kon wachten. Eindelijkhij sprak: „U zat in die auto?" Belachelijk, dat had hij ook al gemerkt! Zij bewoog zich niet. Hauser wendde zich stroef om, nadat zijn blik op haar kleeren was gevallen: „Ik zal u een kamer laten aanwijzen, waar u zich verkleeden kunt. Mijn officieren zullen hun verontschuldigingen komen aanbieden". Hij knikte even en was verdwenen. Ysot stond alleen. Ze staarde in de donkere gang waar 't benauwd was van hitte. Wat kon er nu nog gebeuren? Niets. Deze offcier met zijn koele oogen was zeker de comman dant. En hij liet niet toe dat er iets gebeurde, de officieren zouden hun verontschuldigin gen aanbieden Er verschenen twee woestijnbewoners met olielampen. Zij bogen diep. „Wij zullen steeds bij de dame blijven en niet van haar zijde wijken", zei een van hen zachtjes. „Wij zullen de dame naar haar ka mer begeleiden en haar koffers halen'. De Arabier richtte zich op, zijn mooi ge vormd bruin gezicht keek onverstoorbaar langs haar heen. Hij ging haar voor, beklom een trap en opende de deur van een kleine leege kamer. Ysot ging naar het venster. Zij kon over de binnenplaats uitzien. Deze werd overgoten door het blauwe licht van de maan. Daar stond haar auto, omringd door nieuwsgierige soldaten. Een man met een geweer hield er de wacht bij. Hij stond op de zitplaats van den chauffeur en gesticuleerde heftig, terwijl twee anderen de koffers aflaadden. Ysot bracht een hand naar haar hart, dat rustig sloeg. Zij was in het fort, had een kamer ge kregen. Wat wilde zij nog meer? Had ze mis schien gedacht, dat men haar met open ar men ontvangen zou? Tot nu toe was het zoo gegaan, als zij het zich gewenscht had. Men had haar niets gedaan en ze had alle ge legenheid om aan het werk te gaan. Ze meende, dat zij den toestand nu vrij goed overzag. De commandant zou niet wil len hebben dat er iemand in haar buurt kwam. Hij was een voorstander van disci pline Daar waren haar koffers ook al. Er werd een brits opgeslagen. (Wordt vervolgd). Terug van de traditioneele uitreiking van onderscheidingen, welke deze week in Buckingham Palace te Londen door den Engelschen Koning werd verricht In den raadskelder te Den Bosch werden de manschappen van het nieuwopgerichte 2e regiment huzaren-motorrijders door het gemeente bestuur onthaald op erwtensoep met kluif. Burgemeester Van Lanschot ziet toe, hoe de mannen het zich laten smaken Het zoontje en dochtertje van den gemeentesecretaris boden den nieuwen burgemeester van Nijkerk, den heer Z. Bruins Slot, wiens installatie Woensdag plaats vond, bloeman aan De laatste ceremoniën voor de bijzetting van wijlen Z. H. Paus Pius XI. Het sluiten en verzegelen der in elkaar passende kisten, waarin het s stoffelijk overschot rust Het nieuwopgerichte 2e regiment huzaren-motorrijders, dat aan het Bossche garnizoen wordt toegevoegd, heeft Woensdag zijn intocht in de garnizoens plaats gehouden De oefenwedstrijd, welke het Ned. Bondselftal Woensdag tegen de Engelsche derdeklasser Watford te Rotterdam speelde, eindigde in een 4 1 overwinning voor de gasten. De Engelsche keeper in actie Lewis Gravis, Amerikaansch piloot, is sedert kort in dienst getreden bi] de K.L.M. op de Europeesche luchtlijnen De uitvaart van wijlen Z. H. Paus Pius XI in de St. Pieter te Rome. Een overzicht tijdens de laatste plechtigheden bij het stoffelijk overschot van den Heiligen Vader in de Sacramentskapel

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14