fa* iuweettfe van Kleemaketsluutsl m t AM. 1 r„, Nederland bezit 877 millionnairs. Ueedmpmaöazïjnen WEERBERICHT Ochtendbeurs Amsterdam MASH JOH. SWAALF Ledenconcerf. DONDERDAG 16 F E B R U AR f 1939 H'A'AREEM'S DAGBLAD 2 Gegevens over inkomens en vermogens in 1937/1938. Over het jaar 19371938 had 95 pet. van de aangeslagenen in de inkomsten belasting een inkomen beneden f 5000. hun inkomens bedroegen 74 pet. van het totaal, terwijl zij in verband met het progressieve tarief slechts 37 pet. bij droegen in het totaal der inkomstenbe- belasting in hoofdsom. Daarentgen was 0.02 pet. der belastingplichtigen aan geslagen voor inkomens van f 100.000 en meer (in totaal 282 personen). Zij hadden 2 pet. van het totaalinko men, terwijl zij 14 pet. in het totaal de zer belasting bijdroegen. Over hetzelfde jaar was 46 pet. van de ver mogensbelastingplichtigen aangeslagen voor vermogens beneden f 30.000. Tezamen bezaten zij 14 pet. van het totaalvermogen en droegen 9 pet. bij tot de totaalopbrengst der vermogens belasting in hoofdsom. De 877 millionairs (0.49 pet. van het totaal aantal aangeslagenen) be zaten tezamen 15 pet. van het totaalvermogen en betaalden 16 pet. in het totaal dezer belas ting. Behalve bovengenoemde cijfers voor alle ge meenten tezamen komen in de eerste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor 1939 nog een aantal ge gevens voor betreffende de 45 gemeenten boven de 20.000 inwoners en voor de provinciën. De groote verschillen tusschen den welstand der bevolking blijken wel hieruit, dat in Bus- sum 36 pet. en in Kerkrade 65 pet. van alle aan slagenen in de inkomstenbelasting een inkomen hadden van f 800f 1400, terwijl in Kerkrade 0.3 pet. en in Bussum 5 pet. van hen een inko men hadden van f 10.000 en hooger. Een vermogen van f 16.000f 30.000 bezaten in Rheden 30 pet. en in Kerkrade 61 pet. van alle aangeslagenen in de vermogensbelasting ter wijl in Emmen 2 pet. en in Rheden 13 pet. van hen een vermogen bezaten van f 200.000 en hooger. Van de zes gemeenten boven 100.000 inwoners is het bedrag der inkomens het grootst in Am sterdam, daarentegen is het bedrag der vermo gens het grootst in 's-Gravenhage. Van deze groep is in laatstgenoemde gemeente ook het gemiddelde inkomen en vermogen per aangesla gene het hoogst. Hoogere cijfers voor het gemiddelde inkomen worden nog aangetroffen in Bussum (f 3453), Hilversum (f 2704) en Zeist (f 2643), alsmede voor het gemiddelde vermogen in Almelo (f 114.000) en Enschedé f 130.000). Van de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Kerkrade het laagste cijfer, zoowel voor het ge middeld inkomen (f 1500) als voor het gemid deld vermogen (f 37.000). Worden alle 1056 gemeenten in het onderzoek betrokken, dan blijkt in 146 gemeenten het gemiddeld inkomen lager dan f 1500 te zijn en het gemiddeld ver mogen lager dan f 30.000. Verder blijkt in 6 gemeenten het gemiddeld inkomen hooger dan f 3500 te zijn en in 9 ge meenten het gemiddeld vermogen hoo ger dan f 150.000 te zijn. Prof. Mr. F. G. Schel tenia overleden. Woensdagmiddag is, naar wij reeds in een groot deel onzer vorige oplage hebben gemeld, in zijn woning te Am sterdam op 47-jarigen leeftijd overleden prof. dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar in het staats- en administratiefrecht aan de gemeente-universiteit te Am sterdam. Foppe Gabbe Scheltema werd op 1 December 1891 te Groningen geboren. Hij doorliep daar de H.B.S., deed staatsexamen en studeerde aan de rijksuniversiteit aldaar in de rechten. In 1916 promoveerde hij tot doctor in de rechtsweten schappen. Gedurende een jaar was hij als amb tenaar aan de provinciale griffie werkzaam, doch in 1917 vestigde hij zich als advocaat te Rotterdam, waar reeds spoedig de aandacht op hem viel, zoodat hij in 1923 benoemd werd tot hoogleeraar in handelsrecht aan de Leidsche universiteit, waarna hij in 1927 aan de Amster- damsche universiteit werd benoemd tot hoog leeraar in het staats- en administratief recht, later ook in het handelsrecht en het internatio nale privaatrecht. Hij was lid van verschillende staatscommissies, o.a. voor burgerlijke wetgeving en voor water staatswetgeving. In 1934 werd hij bovendien plaatsvervangend raadsheer en plaatsvervan gend lid van den raad van beroep. Tal van publicaties zijn, na zijn dissertatie in 1916 over overheidszorg voor waterstaats werken, van zijn hand verschenen. O.a. in 1921 „beschouwingen over de grondslagen van het vereenigingsvecht', in 1925 een praeadvies voor de Nederlandsche Juristenvereeniging over ad ministratieve rechtspraak; in 1932 een studie over wisselrecht, beschouwingen over het grens gebied tusschen overeenkomsten en testamentaire beschikkingen, over rechten van tweede en verdere hypotheekhouders, over hulpverleening en strandvonderij en over het burgerlijk be wijsrecht Als docent was prof. Scheltema bij zijn stu denten een zeer geziene figuur door zijn pret tige karaktereigenschappen en zijn vlotte wijze van voordragen, waardoor hij ook in weten schappelijke kringen een graag gezien spreker was. Behalve de genoemde publicaties van groo teren omvang schreef prof. Scheltema ook ver scheidene artikelen van kleineren omvang en gedurende een aantal jaren was hij vast mede werker van „De Groene Amsterdammer", van welker redactie hij goruimen tijd deel uit maakte. Ruim een jaar geleden moest prof. Scheltema wegens een ernstige nieraandoening rust ne men en juist eenige weken geleden scheen het, dat er een gunstige wending in zijn ziekte was gekomen. Hij keerde van zijn verblijf buiten de hoofdstad naar zijn woning in Amsterdam terug, waar hij Woensdag omstreeks 12 uur toch nog vrij plotseling is overleden. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER. Bij Kon. besluit van 13 Februari 1939 is be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem: mr. F. A. Davidson, advocaat «n procureur te Haarlem, Door eigen coupeur gesneden en gepast - Vervaardigd op eigen ateliers, waar vakkennis en techniek harmonisch samen werken. ANEGAN© HAARLEM (Adv. ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Eerst Nieuwjaarswenschen aangeboden en daarna gestolen. Eisch: VA jaar gevangenisstraf. Het is een prettige gewoonte om elkaar bij de jaarswisseling een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar te wenschen. Zoo deed ook een 27- jarige IJmuidenaar, die een caféhouder zijn beste wenschen aanbood. Deze werden natuur lijk in dank aanvaard. Er kwam verder ter sprake dat de caféhouder het café om twee uur zou sluiten. Dat knoopte de IJmuidenaar goed in zijn ooren en zoo kwam hij in dienzelfden Oudejaarsnacht nog eens in het café terug thans vergezeld van een 22-jarigen jongeman eveneens uit IJmuiden. Ze namen uit het café eenige geld stukken mee, die zij uit den electrischen meter haalden. Ook eenige doosjes cigaretten werden buit gemaakt. Pres. tot den oudsten verdachte: Het is fraai om eerst iemand geluk te wenschen en hem dan te bestelen. Verd.: Ik wist niet meer, wat ik deed. Ik was dronken. Zooiets doet toch geen normaal mensch. Pres.: Zeg liever: geen eerlijk mensch! De Officier vond. dat beide verdachten, die reeds meerdere malen veroordeeld zijn, een flinke straf noodig hebben. Hij eischte tegen ieder een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den. Mr. v. Giffen pleitte voor den eersten ver dachte een gecombineerde straf en mr. K. A. F. J. Pliester verzocht clementie voor den tweede. Uitspraken van de Rechtbank. Voetganger was oorzaak van aanrijding. Een 19-jarige Beverwijksche monteur was op 16 October te Heemskerk den Rijksstraatweg overgestoken zonder uit te kijken. Hierdoor was een motorrijder tegen hem opgereden. Beiden werden vrij ernstig gewond. Drie maanden v.w. eischte de officier 14 dagen geleden. Mr. H. O. Drilsma pleitte een kleine voorwaardelijke straf. Door de Rechtbank werd hij tot 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd veroordeeld. Vreemde wijze van geld ineasseeren. Een 47-jarige zand- en grinthandelaar uit Haarlemmermeer en een 33-jarige schilder uit Amsterdam gingen in den nacht van 25 Novem ber naar een landbouwer in de Haarlemmer meer, die him nog geld schuldig zou zijn. Ze waren echter nogal hardhandig in hun op treden want de schipper sloeg de vrouw van den landbouwer tegen den grond. Voor hem vroeg de officier 14 dagen geleden 3 maanden en voor de zandhandelaar 1 maand gevangenisstraf. Mr. dr. A. F. H. Schreurs pleit te voor den zandhandelaar en drong op clemen tie aan. De schipper werd heden door den Rechtbank tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld en de zandhandelaar tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van 1 maand en tot een boete van f 30. „VOOR DE KUNST". Liedcrenavond door Ria Focke. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: lichte regen WZW matig Vlissingen: betrokken WZW krachtig De Bilt: nevelig WZW matig Groningen: motregen WZW matig Maastricht: betrokken ZW zwak VOORBEURS TE AMSTERDAM. Te Amsterdam kenmerkte de wisselmarkt zich door een zeer kalmen handel. De omzet ten waren van geringe afmetingen en de fluctuaties waren klein. De Nederlandsche gul den was niet veel verandez-d maar toch goed prijshoudend. De vreemde valuta's werden op ongeveer het vorige peil ingezet, gaven daarna even kleine teekenen van verbetering, doch nadien zakten zij weer in tot of zelfs iets be neden het openingspeil. Maar met dat alles kon geen groote belangstelling worden gewekt. Het Britsche pond, dat zich na op circa 8.72 3/4 te zijn ingezet, kon verheffen tot een niveau van circa 8.72 5/8 a 8.72 7/8. waarbij ponden op termijn werden verhandeld met een disagio van circa 3/4 cents voor 1 maand cn circa 11.7/8 cent voor 3 maanden. De Ame- rikaansche dollars bewogen zich tusschen 1.86 3/16 en 1.86 1/4 en vertoonden voorts niets bijzonders. Fransche francs werden afgedaan in de omgeving van 4.93 met de gebruikelijke marges tusschen bied en laatkoersen, terwijl Belga's werden genoemd op een niveau vèm circa 31.40. Het disagio voor beide laatstge noemde deviezen op termijn was zoo goed als onveranderd gebleven. Zwitsersche francs ran geerden in de nabijheid van 42.30, terwijl Duitsche marken werden vernomen tegen 74.70 a 74.75. De Scandinavische deviezen werden een kleinigheid lager geadviseerd. De effectenhan del was tijdens het niet-officieele ochtend verkeer van bescheiden afmetingen. Voor lo cale aandeelen bestond een vaste stemming en meerendeels werd boven de prijzen van gis teren gehandeld. Voor Amerikaansche shares bestond weinig animo. De koersen waren over het algemeen iets hooger in overeenstemming met Wallstreet, doch van een noemenswaar dige verbetering was geen sprake. Koersen van dc Ochtendbeurs te Amsterdam 'an heden van 10.30 tot 11.25 uur. Kon. Olie 308 3/4—310 3/4 H.V.A. 417 Amst. Rubber 198200 Philips 202—204 Beth. Steel 50 7/851 U. S. Steel 44 3/4—45 Republic Steel. 15 7/1615 11/16 Anaconda 22 1/8 North Am. Aviation 13 3/414 Temperat. in gr. C.: Minimum hedennacht in gr C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: 6 5 0.2 Vlissingen: 6 5 De Bilt: 6 5 Groningen: 6 4 0.4 Maastricht: 6 6 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige Westelijke tot Noordwestelijken wind, aanvankelijk nog zwaar bewolkt tot be trokken, later opklarend, mogelijk en kele regenbuien, iets kouder. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 44 F. Hoogste heden 45 F. Het gebied van hoogen luchtdruk, op den oceaan behoudt zijn enorme uitgestrektheid en begint zich thans over de Britsche eilanden uit te breiden. Het maximum van den luchtdruk over de Alpen neemt in beteekenis af. De invloed van de diepe depressie in het Noorden doet zich thans tot in onze omgeving gevoelen. In Zweden en het Oostzeegebied is de tempe ratuur zeer hoog en plaatselijk tien graden boven normaal. In het Noordwesten langs de Noorsche kust en in Schotland en Ierland werd het daarentegen kouder. Het weer klaarde daarbij op, en kreeg een buiig karakter In onze omgeving in. Noord-Frankrijk en in Duitschland bleef het somber en betrokken zonder neerslag van beteekenis. De vliegtuigopstijgingen in Duitschland ge ven alle hoogè atmospheerteinperaturen aan. Op de hooge stations in de Alpen en het Schwarzwald is de temperatuur eveneens be trekkelijk hoog en de lucht bijna geheel onbe wolkt. (Zugpitze 9 gr., Jungfraujoch 9 gr. met zeer zwakke winden). In het Middellandsche Zeegebied is de lucht druk nog langzaam stijgende. Het is te ver wachten dat de wind iets zal ruimen en dat het weer zal opklaren en minder zacht zal worden met wellicht enkele lichte regenbuien. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 765 m.M. Stand van gister 768 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.00 uur; n.m. 14.19 uur. Strand berijdbaar van 7.0012.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. vier deurs Sedan f 25ÖU." TEL. 10663, HAARLEM (Adv Ingez Med.) Rla Focke. Maandag 20 Februari a.s. zal de altzangeres Ria Focke in den Stadsschouwburg optreden voor de vereeniging „Voor de Kunst". Deze avond zal door den burgemeester en mevrouw de Vos van Steenwijk worden bijgewoond. Onze oud-stadgenoote zal liederen zingen van Schubert, Brahms, Wolf en van haar echt genoot Free Focke, die haar dezen avond zal begeleiden. Ria Focke—v. d. Spoel genoot haar opleiding aan het Amsterdamsche Conservato rium en bij mevr. Rose Schonberg. Zij is op het oogenblik werkzaam aan de Staats-Opera te Berlijn, waar zij geëngageerd is voor de eer ste opvoering van Richard Strauss' opera „Dafne". Verder zal zij daar nog optreden in ..Die Walktire" van Wagner. Zeer waarschijn lijk zal zij ook optreden bij de Wagner-Fest- spiele te Bayreuth. Ria Focke maakt deel uit van de Opera-klasse onder leiding van mr. Joh. den Hertog. Lage bewolking op Schiphol. Twee toestellen konden niet landen. De zeer lage bewolking, welke in den laten Woensdagmiddag en avond boven Schiphol hing. was oorzaak, dat twee toestellen niet op de Amsterdamsche luchthaven konden lan den. Om half zes verscheen het lijnvliegtuig van den dienst Londen-Amsterdam-Berlijn van de Deutsche Lufthansa boven het vlieg veld. Aangezien dalen te riskant was, kon geen toestemming daartoe gegeven worden, waarop de piloot besloot door te vliegen naar Hanno ver, waarschijnlijk om er de voor Amsterdam bestemde passagiers af te zetten. Het K. L. M. toestel Kievit van den dienst Londen-Rotterdam-Amsterdam, dat om kwart over acht op Schiphol moest aankomen, is in verband met de slechte weersgesteldheid op Waalhaven blijven staan. FRANKEN'S PERSONEEL VEREENIGING. Men schrijft ons: Gisteravond hield Franken's Personeel-Ver eeniging haar eersten kienavond in het gebouw St. Bavo. Een gezellige sfeer heerschte in de mooi ver sierde zaal. Een keur van prijzen welke en door de ver eeniging en door verschillende gevers be schikbaar gesteld waren, werden vlot verkiend De band „The Jolly Jokers" zorgde voor de noodige afwisseling. Er kan niet anders gezegd worden dan dat ook deze avond bijzonder goed geslaagd is. GELOOF EN WETENSCHAP. De veertiende bijeenkomst van dit seizoen der vereeniging Geloof en Wetenschap wordt Vrijdagavond 24 Februari in den Stads schouwburg gehouden. Henk Schaer zal voor dragen: De Apocalypsis (Openbaring) van den H. Johannes. Arnold Pennock (piano) zal de voordracht inleiden. VROUWENGROEP LIBERALE STAATSPARTIJ. De Vrouwengroep in de Liberale Staats partij, afdeeling Haarlem en omstreken, hield Dinsdagmiddag haar jaarvergadering in café Lido. Mevrouw E. W. Venemavan Doorn en mevrouw J. van der SluysEyssen traden uit het bestuur. Zij werden opgevolgd door de da mes A. E. C. Kool en P. S. Waller Zeper; me vrouw C. A. B. LeendertzLoman werd als af gevaardigde van Bloemendaal in het bestuur gekozen, omdat in het afgeloopen jaar de Vrouwengroep aldaar met de Haarlemsche werd vereenigd. Na het huishoudelijk gedeelte hield mevr. E. van den Bosch—De Jongh. voorzitster van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Pad- vindstersgilde, een lezing over: „De Liberale Staatspartij en de Jeugd". Deze voordracht werd door de talrijke aanwezigen met 0aan- dacht gevolgd erugaf aanleiding tot een leven dige gedachtenwisseling. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. In een door de Vrijz. Dem. Jongeren Organi satie gehouden bijeenkomst heeft de heer A. Jongbloed, adj.-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, gesproken over Steun- uitkeering. Hij gaf een duidelijke uiteenzetting van de zeer ingewikkelde steunregeling. De voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, dankte den spreker voor zijn interessante lezing. BAZAR TEN BATE VAN HET T.B.C.-FONDS. De bazar, die Zaterdag I'S en Zondag 19 Februari a.s. in het gebouw „Odeon" aan de Jansstraat gehouden zal worden, ten bate van het T.B.C.-fonds van de Ver. tot Bev. van de Gezondh. in de Grafische Vakken, zal Zater dagmiddag officieel geopend worden. Bij deze opening zal medewerking worden verleend door heb Grafisch Mannenkoor Johez, o.l.v den heer Scheffer. Dit koor zal ten gehoore brengen „Israël" van L. C. Keeroweer, „Le Retour" van A. Dietrich en „De Liefste Plek' van Joh. Löser. Na deze opening zal de Bazar toegankelijk zijn voor het publiek tot 's avonds 11 uur, ter wijl Zondag de gelegenheid tot een bezoek be staat van 2 tot 10 uur. Zaterdag en Zondagavond zal de band „The Jollie Jokers" musiceeren. Zondagmiddag zal de Mandolineclub „Apol lo" een concert geven. Zondagavond zal dan tevens de trekking plaats vinden van de loterij, waarvan alle loten reeds geplaatst zijn. Uit prominente figuren, uit het Grafisch be drijf te Haarlem, heeft zich een Eere-Comité gevormd dat als volgt is samengesteld: Mr. A. J. Enschede, B. F. Enschede, A. D Huijsman, directeuren van de Firma Joh. En schede Zonen, Ph. Mees, Dir.-Hoofdredac- teur Opr. Haarl. Courant. P. W. Peereboom Directeur Haarlem's Dagblad, R. Peereboom Dir.-Hoofdred. Haarlem's Dagblad, M. A. Rei- nalda, Dir. Uitg. Mij. Tjeenk Willink Zoon, Jhr. Mr. B. W. F. Riemsdijk, Dir. Firma Joh. Enschede Zoon, J. Th. Ruygrok, Drukkerij Ruygrok Co., de Alg. Ned. Typografenbond en de Ned. Lito-, Foto en Chemigrafenbond. Dit comité beveelt dezen bazar bij allen ten zeerste aan en spreekt de verwachting uit dat velen van de gelegenheid gebruik zullen ma ken, om dit bij uitstek sociale werk naar krachten te steunen. Dc ruime keuze en de groote verscheiden heid, de onderscheidene attracties, zullen ze ker bijdragen tot het stimulccrcn van het bezoek. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Zondag 19 Februari zal Mgr. Ir. F. A. Brandt, Wij-Bisschop der Ned. Diocese, deze gemeen te bezoeken. Des ochtends om half elf zal Z.H. Eerw. in de St. Raphaëlskerk Popellaan Kinheimpark te Bloemendaal een Hoogmis op dragen en het H. Vormsel toedienen. VEEMARKT TE AMSTERDAM. Ter veemarkt waren Woensdag aangevoerd 259 vette kalveren: le kw. 5864, 2e kw. 50— 56, 3e kw. 40—48 ct. per KG levendgewicht 94 nuchtere kalveren f 58 per stuk, 147 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90— 110 KG 5657. zware varkens 5556. vette varkens 5455 ct. per KG slachtgewicht. Aangevoerd l wagon geslachte runderen uit Denemarken. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente Sabbath: Vrijdagavonddienst te 5 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6.01 uur. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. MUZIEK. Haarl. Orkest-Vereeniging. Het ledenconcert van Woensdag 15 Februari bracht ons de verrassing, waarnaar we reeds we kenlang reikhalzend hadden uitgezien: een gast- dirigent van werkelijke beteekenis. Goede eigen schappen hadden de meeste anderen ook getoond: de een in meerdere, de andere in mindere mate. Maar eerst in de persoon van Toon Verhey stond de geboren en getogen dirigent voor ons orkest, de man die niet alleen weet wat hij wil, maar die de geestelijke kracht bezit om dien wil te verwezenlijken. Toon Verhey dirigeert de Symphonie van A. Bruckner. In mijn verslag over het eerste gastdirigenten- concert wees ik op de- moeilijkheid voor een vreemden dirigent om in een paar repetities het aan zijn leiding toevertrouwde orkest geheel naar zijn eigen inzichten te kneden. Verhey heeft dat gekund. Het moet naar ik vernam bij de eerste repetitie een wijle gespannen hebben dat deed liet vóór twee jaren tusschen Toscanini en het Residentie-Orkest eveneens maar ook Toon Verhey won reeds in den loop van den eersten ochtend het pleit: het orkest gehoorzaam de, en de gehoorzaamheid ging allengs over in bewondering, in geestdrift. De orkestleden zelf beseften dat dit dirigeeren iets anders was, iets, dat ongekende uitzichten opende. Ditzelfde hebben we allen Woensdagavond be seft. Het leek een ander orkest dan het gewone, dat orkest, dat daar voor ons musiceerde met een volmaaktheid, als we slechts van eerste rangsorkesten gewend zijn. Nu waren er geen onzuiverheden of onduidelijkheden: alles sloot precies, alles klonk prachtig, alles was evenwich tig. Maar het was niet alleen eminent vakman schap van den leider, dat hier overtuigend bleek. Wie een Symphonie van Bruckner zóó weet te geven, dat de aandacht en de goedkeuring der hoorders niet tot een aantal los van elkaar staande en door den orkestklank bekorende of imponeerende momenten beperkt blijven, maar dat de hoorder alle lengten en leegten vergeet en gefascineerd blijft van de eerste tot de laat ste noot: wie dat weet te bewerken moet tot de groote dirigenten gerekend worden. Gefascineerd: ja, dat was het publiek, dat na de symphonie in laaiende geestdrift den dirigent telkens weer te rugriep en toejuichte; dat waren de orkestleden zelf, die in huldebetuigingen niet bij het audito rium achterbleven. Ik mag daarbij nu nog memoreeren de fijn ge ciseleerde uitvoering van Bach's Suite in b kl. t. en de schoone begeleiding van Bach's Vioolcon cert in E gr. t., waarvan de solopartij door de Engelsche vióliste Orrea Pernel met prachtige toonontwikkeling, vlekkelooze zuiverheid, en, wat vooral het heerlijke Adagio betreft, met warm muzikaal gevoel gespeeld werd. Ik mag er op wijzen, dat Verhey alles, ook het Vioolconcert uit het hoofd dirigeerde en daarbij een volledige kennis der partituren toonde. De grootste en meest verblijdende verrassing was toch zijn uit beelding van Bruckner's Derde Symphonie, waarbij ik levendig herinnerd werd aan de wijze van werken, waardoor Bruno Walter verleden week Mahler's Eerste volledig tot de hoorders had doen doordringen. Om op een vergelijking uit een van mijn vorige verslagen terug te ko men: Antoon Verhey's gebaar is niet deductief, maar inclusief en constructief, evenals dat van Bruno Walter. Dc tweede kennismaking wacht ons a.s. Zon dagnamiddag. Ik zou allen echten muzieklief hebbers, die Woensdagavond piet aanwezig wa ren, willen raden: laat U niet afschrikken door de idee „Volksconcert", maar gaat dat hooren en genieten. Voor wie er wel aanwezig waren, mag mijn opwekking overbodig heeten: die zullen uit zich zelf wel gaan, al was 't alleen om die Bruckner Symphonie nogmaals zóó te hooren vertolken. Ik hoop dan over dit kolossale werk wat meer in bijzonderheden te treden. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2