SPRINGBOK DONDERDAG 16 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD A Ir. A. R. Wigersma over ..Geestelijke eu Zedelijke Herbewapening". Lezing voor den Waagsehen Studiekring. In de Sociëteit „Vereeniging" hield de Haar- lemsche Waagknng gisteravond een vergade ring, die gepresideerd werd door ir. A. B. Wigersma. De heer Wigersma herdacht aller eerst inet eenige gevoelvolle woorden het overlijden van Sir Henry Deterding, die zoo veel voor de „Waag" heeft gedaan. Ir. J. Frij- ling, die zou spreken over „Volkenrecht" was wegens ziekte verhinderd. In zijn plaats heeft Ir. A. B. Wigersma gesproken over: Zedelijke en geestelijke herbewapening. Hoeveel Nederlanders zitter er in de co mités voor zedelijke en geestelijke herbewape ning, die weten wat geestelijke en zedelijke herbewapning beteekent, zoo vroeg spr. zich af. Kunnen die comitéleden ons uit dt? s"o- nomische, politieke en sociale ellende helpen? In dergelijke comités zitten menschen van allerlei richting. Daar zullen zij. die wel één bepaalden weg om uit dezen chaotischen toe stand te komen, willen bewandelen, alleen maar last van hebben. In welke richting moe ten we nu gezamenlijk verder gaan? Om te beginnen moet ons duidelijk worden, dat wan neer we allen in één richting willen gaan, we geen samenwerking van verschillende rich tingen moeten beoogen. Zij, die leiding geven in die ééne richting, moeten den moed heb ben te bekennen, dat al die andere richtingen afgeschaft moeten worden. Die leiders loopen echter groot gevaar door de traag in beweging te brengen massa te worden verpletterd. Wanneer we zedelijk en geestelijk willen gaan herbewapenen dan dienen we eerst de geestelijke en zedelijke ontreddering van onzen tijd te begrijpen. Verder moeten we ook de reden van deze ontreddering kunnen zien. Zedelijke kracht hebben slechts die hervor mers, die al de subjectieve gevoelens van recht en moraal der burgers een zoodanigen objectieven vorm geven in de wetten van het land, dat iedereen in die wetten zijn eigen gevoelens voor recht terugvindt. Ook het gees telijk leven is ontwricht. Wij gelooven niet meer en begrijpen nog niet. Geestelijke herbewapening van ons volk eischt opleving van de Christelijke leer, dat wij in den geest met alle menschen en God één zijn. Anderzijds moeten we meer vertrou wen krijgen in de volledige waarheid. Geloof en begrip moeten dus hand in hand gaan. Wat in wezen één is: de nationale staat, de menschheid, de waarheid, de Westersche cul tuur en het Christendom is door het vele ge- argumenteer van vóór en tegenstanders geheel verdeeld. In ons land wordt gelukkig nog geloofd en wordt begrepen wat geestelijke eenheid be teekent. Wij kennen in tegenstelling met vorige cultures, de fouten van onze cultuur. Daarom kunnen we ze ook herstellen en moe ten we ons verlossen van de twijfelzucht en het vertrouwen in eigen kracht herwinnen. Eenheid en kracht in het geestelijke en zede lijke leven. Dat is het doel waar naar wij moe ten streven. Dat is ook de zin van zedelijke en geestelijke herbewapening, die slechts mogelijk is wanneer we rekening houden met onze Ne- derlandsche traditie. Na de pauze sprak Dr. T. Goedewaagen uit Utrecht over „De geest der Nederlanden en zijn geschiedenis". HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Onder voorzitterschap van mevr. J. J. Kroese- Wijtema hield het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool zijn jaarver gadering. De aftredende bestuursleden mevr. S. J. J. Ivlouthaan-Zimmerman en mej. C. M. M. Hissink werden herkozen, terwijl als vice- voorzitster werd benoemd mevr. de baronesse J. W. de Vos van Steenwijk-Van Roven, in de plaats van mej. M. W. Brusse, die als zoodanig had bedankt en die voortaan alleen de functie van penningmeesteres zal waarnemen. De secretaris, de heer H.W. Korenstra bracht het jaax-verslag over 1938 uit. Het getuigt van grooten bloei der school. Steeds is getracht het onderwijs aan de eischen des tijds te doen aanpassen. Zoo werd in de lessen van het al gemeen vormend onderwijs het gebruik van de telefoon ingeschakeld: de opleiding kinder verzorgster werd uitgebreid met de opleiding tot leidster in koloniehuizen. Een cursus in huishoudelijk werk werd gegeven aan leerling bakers vanwege de Commissie voor kinderhy- giëne, onderafdeeling van „Het Witte Ki*uis" hi Noord-Holland. Cursussen in knippen, ver maken en koken werden gegeven vanwege het Comité inzake huishoudelijke voorlichting. In verband met het onderwijs werden door de leerlingen bezoeken gebracht aan musea, ten toonstellingen en fabrieken. Buiten de gewone bezichtigingsmiddagen op den eersten Don derdag der maand, kreeg de school herhaal delijk bezoek van belangstellenden, ook uit het buitenland. Het verslag geeft verder een uitvoerig over zicht van de resultaten van het onderwijs, van den overgang naar een hoogere klasse, of naar andere afdeêlingen. Het aantal leerlingen van de opleidingen bedroeg in Januari 432, in September 469. De cursussen in de verschillen de vakken werden gevolgd door 298 leerlingen, zoodat de school in totaal bezocht werd door 767 leerlingen, waarbij niet inbegrepen zijn de deelneemsters aan de reeds genoemde spe ciale cursussen. Uit de buitengemeenten be zochten een groot aantal leerlingen de school. Hun aantal bedroeg op 1 September van de opleidingen 168, van de cursussen 58. De rekening en verantwoording over 1938 werd uitgebracht door de penningmeesteresse, mej. W. M. Brusse. Na voorlezing van het ver slag der financiëele commissie, bestaande uit de heeren J. C. Tadema, J. Wildschut en G. Stegwee. werd de rekening goedgekeurd. Aan de penningmeesteres werd dank gebracht voor het accurate beheer. In de plaats van de heeren Tadema en Wildschut, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar waren, wer den tot leden der financieele commissie tot nazien der rekening over 1939 benoemd mej. J. Blooker te Bilthoven en de heer S. Rijkes te Heemstede GROENTEMARKT HAARLEM. 15 Februari. Witlof 12—28 per KG. Tomaten 2035 per KG Andijvie 80—2.40 per kist. Sla 1.202.50 per kist. Spinazie 1.25—2.25 per kist. Boerenkool 1.001.75 per kist. Knakpeen 752.00 per kist. Uien 1.201.90 per kist. Winterwortelen 1.001.40 per kist. Bloemkool 1224 per stuk. Roode kool 616 per stuk. Savoye kool 3—13 per stuk. Komkommers 50 per stuk. Selderie 15—65 per bos. Prei 420 per bos. Peterselie 1560 per bos. Rabarber 1015 per bos. Spruiten 2.204.50 per zak. Koolrapen 701.50 per zak. Algem. Nederl. Vrouwen Vredebond. In het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden heeft gisteravond een vergadering plaats gehad van de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Vrouwen Vrede bond. In deze vergadering trad als spreker op dr. J. BrandtCorstius uit Utrecht met het onderwerp „Wat kunnen wij in het algemeen en de vrouwen in het bijzonder voor den vrede doen?" Spreker zeide, dat er zijn, die eenigs- zins ontmoedigd zijn geworden door de laat ste gebeurtenissen. Dat zijn die spreker noemt, de afvalligen. Deze zeggen dat een oorlog gerechtvaardigd is om het fascisme te keeren. Zelfs bij de sterken in de vredesbeweging kwam b.v. in de spannende Septemberdagen een dergelijke gedachte naar voren. Bij velen heeft, aldus spreker, de gedachte post gevat: de oorlog komt toch. Hij waarschuwde tegen oorlogsangst. Spreker toonde aan, wat dsze angst teweeg kan brengen. Het schijnt met dit alles of de vredesbeweging doodge drukt zal worden. Is de vrede een hopelooze zaak of zal de vredesgedachte zegevieren? Welke moeilijkheden bestaan er voor den vrede? Oogensohijnlijk gelijkt het vredeswerk een hopelooze zaak, trots dit moet de orga nisatie voor den vrede doorgezet worden. De vredesbeweging gaat zelfs dwars door een oorlog heen. Dat geen oorlog meer mogelijk is durft spreker niet te beweren. Maar het is noodig, dat er verandering komt, want de ellende, die zou ontstaan, in dien er met de technische hulpmiddelen waarover men beschikt oorlog zou komen, is Goeie tyding van die Kaap Die Springbok Is die oes van 'n ryk en weelderige druiwejaar, aan die Kaap. Daarom sal 1939 'n ongekende Springbokjaar wees want Springbok is die suiwere Kaapse Muskadeldruif self. Baie goeie soet muskadelwyn Eenig Imp.WED. G. OUD t»«n. 8. Co. - HAARLEM (Adv. Ingez. MedJ niet te beschrijven. Ook de toestanden op economisch gebied beschreef spreker. Reeds door oorlogsvrees zijn de verhoudingen uit hun verband gerukt. Wat valt er voor den Vredebond fce doen? De werkers voor den vrede dienen het ac cent er op te leggen, dat vrede niet is een toe stand, zooals men die heden ten dagen kent, maar dat vrede beteekent rust, werk en brood. Vrede is dat men elkander vertrouwt en met elkander moet samenwerken tot opbouw van de cultuur. De vredesbeweging dient te pro- pageeren een geestelijke en moreele opleving. Hier in heeft de vredesbeweging een groote taak. In de geestelijke herbewapening, die zich in den laatsten tijd komt aandienen, ziet spreker een gevaar voor de vredesbewegingen. De geestelijke en moreele herbewapening toch heeft, volgens spreker, een gevaarlijken kant. Dit wil spreker duidelijk maken door een citaat van generaal baron Van Voorst tot Voorst. Ook eenige zinnen van de radio-rede gehouden door de Koningin over herbewape ning werden door dr. Brandt-Corstius be sproken, waarna spreker den wil en het doel van de vredesbeweging uiteenzette. Hij wekte op, met moed de vredesbeweging door te zetten. Men moet er echter rekening mee houden, dat dit langs een uiterst moei lijken weg zal gaan. Wat de vredesbeweging kan doen is rekening te houden met nieuwe ideeën. Er is een vreedzame strijdwijze, waar mee men den oorlog kan tegengaan, als lij delijk verzet en sancties. Aan het einde van de vergadering wekte spreker op tot saamhorigheid en te werken voor een vrede, die werkelijk een vrede is. Men moet zich hierbij niet laten drijven door de vrees voor fascisme, maar door liefde tot de gemeenschap. Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan door eenigen gebruik werd gemaakt. HET REIZEN NAAR HET ONDER BEWIND VAN FRANCO STAANDE GEDEELTE VAN SPANJE. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat Nederlanders voorloopig weer met een visum, afgegeven door den vertegen woordiger van generaal Franco in Nederland, de Spaansche grens kunnen passeeren. Mochten zich moeilijkheden voordoen, dan zullen zij goed doen zich in verbinding te stellen met den ver tegenwoordiger der Nederlandsche regeering, jhr. van Panhuys, hotel Cristina, San Sebastian, tot wien men zich eveneens moet wenden voor de verkrijging van een vrijgeleide om Spanje te kunnen verlaten. FILM VAN WITTE KRUIS KOLONIE BIJ SALATIGA Op Maandagavond 20 Febr. 8.15 uur zal in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 de interes sante „Salib Pactikfilm" van de Witte Kruis Ko lonie bij Salatiga, Java, vertoond worden. Deze driedeelige film geeft een duidelijk beeld wat Christelijke filantropie tot stand kan brengen. De Gouverneur-Generaal van Ned. Indië bezocht in 1937 deze kolonie, waarvan de film een dui delijk beeld laat zien. De zendeling-leeraar Van der Veen van Salatiga zal hierbij vertellen. TOONEELSTUKKEN. Tooneelstukken (uitg. der N.V. Hollandia Drukkerij - Baarn). In een enquête over het dilettanten-tooneel in Nederland, welke namens de Maatschappij tot het Nut van het Algemeen is gehouden, kwam de commissie o.a. tot de conclusie, dat het repertoire van de dilettanten-vereenigin- gen veel te wenschen overliet. De dilettanten zoeken hun stukken voor het meerendeel bij het reeds in den treure afgespeelde repertoire van het beroepstooneel en wanneer zij eens iets oorspronkelijks spelen, dan is het door gaans niet veel zaaks. De tooneelstukken welke ons thans ter be spreking zijn toegezonden door het onder lei ding van den heer H. van Wermeskerken staande „Tooneelfonds Comoedia" zijn er weer eenige voorbeelden van: Verwikkelingen in Grand Hotel, blijspel in 4 bedrijven door Robert Neuner. „Verwikkelingen in Grand Hotel" van Ro bert Neuner blijkt niet anders te zijn dan het „Het eeuwige Kind", het blijspel, waarin in dertijd Anton Roemer bij Het Hofstad Tooneel zijn zilveren tooneel-jubileum heeft gevierd. Het is een blijspel van het soort, zooals van Eysden het een kwart eeuw geleden zeer dik wijls Zaterdagsden vasten avond van de Rotterdammers in den Jansschouwburg speelde en waarmee het publiek toen opper best tevreden was. Het geeft de verwikkelin gen van een multi-millionnair, die als beloo ning voor een door hem gewonnen prijsraad sel 14 dagen in een groot, deftig hotel in de Alpen mag logeeren en zich daarbij zooge naamd om de menschen te leeren kennen voor een armen slokker uitgeeft. Het uitstapje van dezen braven heer verloopt, zooals het in alle kluchtige blijspelen van een kwart eeuw geleden zou verloopen, met veel vergissingen en aan het slot een huwelijk van den million- nairsdochter met een armen „doctor", die als tweede prijswinnear voor den schatrijken Schlueter werd aangezien. In zijn soort zit dit blijspel, dat louter cliché-werk is, niet slecht in elkaar, al zou de bewerker, de heer Van Wermeskerken, goed hébben gedaan, het hier en daar wat te be korten, vooral in de laatste twee bedrijven, v/elke nog al traineeren. Maar Robert Neuner is een auteur, die zijn vak verstaat, al stijgt dat vak ook niet hooger dan dat van stukken fabrikant. Voor dilettanten, die geen andere eischen stellen dan hun publiek een avond prettig en onschuldig bezig te houden, is het in ieder geval een dankbaar stuk. Dankbaar is ook De wrekende God, detec tive-spel van Eduard Veterman van welk stuk de speelbaarheid meer dan afdoende bewezen is bij de opvoeringen indertijd door een onder directie van Jan Fabricius staand Haagsch gezelschap. In zijn soort het detective-genre is het wel het beste, dat tot nu toe in ons land geschreven is. Het is boeiend en span nend van het begin tot het eind, geestig van dialoog en knap van sti*uctuur. Het zou zeker ook zijn succes wel hebben gehad zonder het grapje van den auteur om het voor een En- gelsch stuk te laten doorgaan en zichzelf een Engelsch klinkenden naam aan te meten. Dit detective-spel heeft uitstekende kwaliteiten en „Maar kun je de kleine Gerda niet iets geven, dat zij meer macht heeft dan iedereen?" „Neen, ik kan haar geen grootere macht geven dan zij al heeft", antwoordde de Finnenvrouw. „Zie je niet, dat die al heel groot is? Zie Je niet, dat mensch en dier haar dienen? Juist door haar macht is zij reeds tot hier doorge drongen. Neen, wy kunnen haar die macht niet geven Omdat zy zoo lief en onschuldig is, heeft zij zooveel meer dan II van het paleis der Sneeuwkoningin. Daarheen moet je haar anderen, dat die haar wel dienen moeten. Als zij zelf niet tot brengen. Zet haar af by den grooten struik met roode bessen, die Karei kan doordringen en het glas overwint, kunnen wy haar j| daar in de sneeuw groeit. Maak daar dan geen praatjes, maar zeker niet helpen. Twee kilometer hier vandaan begint de tuin kom direct terug." En meteen tilde de Finnenvrouw Gerda op den rug van het rendier, dat zoo hard het kon wegliep. „O, ik heb m'n laarsjes en m'n handschoenen vergeten", riep Gerda, toen zy de snijdende koude voelde. Maar het rendier durfde niet om te keeren. Het liep door tot het inderdaad by den struik met roode bessen kwam. Hier liet het Gerda afstappen, om ver volgens met een kus afscheid te nemen. Dikke tranen liepen het rendier uit zijn oogen, toen het terugging Daar stond Gerda nu, heel eenzaam, in het yzig koude Finmarken, in de sneeuw, zonder laarsjes en zonder handschoenen. (Wordt vervolgd) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1889. 16 Februari: Den 17 den Februari a.s. zullen in het Museum van Kunstnijverheid al hier de plaatwerken betreffende de prachtige ligurale en ornamentale versieringen van de loggia's en het Vaticaan nog tentoongesteld zijn. die zouden door ae kritiek ook wel zonder deze mystificatie erkend zijn. Er kwam een man. Blijspel in 3 bedrijven door Hans Verkerk. Van dit zoogenaamde blijspel zullen wij maar zoo weinig mogelijk zeggen. Dat een schrijver nog eens een stuk bouwt op een dwaze bepaling in een testament van een rijke erflaatster, kunnen wij hem moeilijk kwalijk nemen. Hoe velen hebben dat voor hem al niet gedaan! Maar de klucht, die de heer Hans Verkerk daarop gefantaseerd heeft, is zoo onmogelijk en getuigt van zoo weinig smaak en geest, dat wij ons moeilijk kunnen begrijpen, hoe de heer Van Wermeskerken er toe kwam dit prul in het tooneelfonds Comoe dia op te nemen. Het is dit soort stukken vooral, dat de bovengenoemde enquête-com missie tot haar klacht over het slechte reper toire van het dilettantentooneel bracht. Het feit, dat de heer Van Wermeskerken, die voor zitter is van den algemeenen Nederlandschen Dilettanten-Tooneelbond het in zijn fonds op neemt, is een bewijs, dat ook hij het amateurs- tooneel in ons land niet erg hoog aanslaat en er wel op rekent, dat dit stuk door dilettanten zal worden gespeeld, waar ook ik trouwens niet aan twijfel. Om het Geluk van den Jongen, tooneelspel in 4 bedrijven door Ger Griever. Wij lezen op het titelblad van dit stuk, dat „Om het geluk van den Jongen" in 193'8 het hoogst aantal punten behaalde in de prijs vraag, die was uitgeschreven door den AJg. Ned. Dilettanten-Bond en het Fonds Comoe dia. Dit moet ons wel doen concludeeren, dat de verdere inzendingen niet veel bijzonders zijn geweest, want sterk is dit bekroonde too neelspel allerminst. Het is een „boerenstuk", waarin twee vrou wen een moeder en een meisje strijden om een jongen boerenarbeider. De moeder, een koppige, halstarrige boerin, wil haar zoon niet afstaan aan het meisje, dat hem lief heeft en zij verzet zich met alle macht van haar egoïstische liefde tegen een huwelijk van Derk Hommo en de assistent aan de bewaarschool. Zij ziet er zelfs niet tegen op haar zoon het huis uit te jagen en het meisje van het ergste te beschuldigen en buigt pas het hoofd, wanneer dominee haar de overtuiging bij brengt, hoe goed Antje is en hoe slecht haar eigen houding tegenover haar zoon. Wij hebben, nadat Jan Fabricius zijn „Onder één Dak" schreef, al heel wat stuk ken van dit soort bij het dilettanten-tooneel gezien, maar bijna al die tooneelspelen waren slappe aftreksels of flauwe copieën van Fa bricius' boerenstuk. „Om het Geluk van een Jongen" is er een voorbeeld van. Sietje Wold- huis, de boerin, is de geestelijke tweelingzuster van W-olters, den halstarrigen boer uit Onder één dak, Jantje Hagenoor.d, de assistente van de bewaarschool kan de hand reiken aan Dora, het gehate stadsjuffertje van het standaard-model. En ook de handeling loopt ongeveer parallel. Maar Ger. Griever is niet een volbloed too- neelschrijver zooals Fabricius. Hij weet zeker zoo'n eigen gereide, koppige boerenvrouw als Sietje Woidhuis wel scherp te teekenen, maar daar blijft het dan ook vrij wel bij. Want dit stuk geeft meer een karakterteekening en dan nog maar enkel van Sietie Woidhuis aan een dramatisch conflict. Alie figuren ook de jongen, waarom het toch gaat wor den geheel overschaduwd door de hoofdper soon en er is in dit stuk eigenlijk maar één rol van beteekenis, de halsstarrige boerin. Juist omdat het stuk zoo sterk herinnert aan het „model", voelen wij zoo duidelijk, hoeveel zwakker het is. Maar omdat er bij het dilet tanten-tooneel altijd nog al veel vraag is naar „boerenstukken", vermoeden wij. dat „Om het Geluk van een Jongen" vooral door vereeni- gingen op het platteland vrij veel gespeeld zal worden. En hierom is het een uitgever toch in de eerste plaats te doen. J. B. SCHUIL. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 17 FEBR. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Ra dio PTT Nord 9.50 Keulen 10.05 Parijs Radio 10.35 Radio PTT Nord 11.20 Keulen 12.20 Ned. Brussel 2.20 Pauze of Diversen 2.40 Radio PTT Nord 3.20 Keulen 5.2c Radio PTT Nord 6.20 Keu len 7.20 Ned. Brussel of Gramofoonmuziek 7.50 Straatsburg of Gram. muziek 8.20 Ned. Brussel 8.20 Keulen 11.20 Parijs Radio Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 Parijs Ra dio 2.05 London Regional 5.20 Droitwich 6.45 London Regional 7.20 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 1.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Sterrenparade. 1. Yes sir, Zarah Leander. 2. Alles tu ich aus Liebe, Willy Fritsch 3. Vergiss mein nicht® B. Gigli. 4. Was kann so schön sein, Gitta Alpar. 5. Ich sing mein Lied, Jan Kiepura 6. Erst eine Walzernacht, Martha Eggerth. 7. Frag nicht. J. Schmidt 8. Mazurka, Pola Negri 9. Flirtation Walk, Dick Powell 10. O solo mio, Jan Kiepura. 11. Wo ist der Mann. Marlène Dietrich 12. Sehnsucht, Zarah Leander 13. Strahlendc Sonne, lachender Frühling, W. Fritsch. 14. Wiegenlied, B. Gigli. 15. Dort wo die Walder grühn, G. Alpar 16. Mein Herz ruft immer nur nach dir, J. Kiepura. 17. Ich bin heut' so froh, M. Eggerth. 18. Ein Lied geht um die Welt. J. Schmidt. 19. Nur einde Stunde, Pola Negri 20. Mr. and Mrs. is the name, Dick Powell. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: De Vries, Iepenstraat 6, autoped; L. Vermeis, Teylerstraat 59, armband; Rutte, Perseusstraat 32, boek; v. d. Hurk, Ce derstraat 20, kerkboekje; Bode, Vergierderweg 49, een paar handschoenen; Sabehs, Goeizee- straat 12, dameshorloge; Siebeling, Bastiaan- straat 68. dameshorloge; E. Wijnands, Ruycha- verstraat 18 rd., heerenhorloge met ketting; K. Reichert, Kleverlaan 82, halsketting; Korthout, Dolfijnstraat 44. muts; L. Vermeis, Teylerstraat 59: Bureau van Politie. Smedestraat, portemon- naie met inhoud; v d. Mark, Kortenaerstraat 15, riem; Hoogkamer, Dr. Schaepmanstraat 1, rij— wielbelastingplaatje; H. Gerrits, Oost-Indië- straat 82, shawl; K. Galis, Wagenweg 238, vogeL

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6