Subsidie voor de Bloemendaalsche gymnastiekvereeniging. „Veendam" trachtte vergeefs te helpen. VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 HAAREESFS DAGBEAD 7 Raad Bloemendaal. Discussies over luchtbescherming. Donderdag om 2 uur werd door den Ge meenteraad van Bloemendaal een openbare vergadering gehouden. Afwezig was mr. J. A. Enschedé. Punt 2 van de agenda, het initiatiefvoor stel van den heer C. B. Posthumus Meyes tot instelling van een schoonheidscommissie werd aangehouden totdat het rapport van den wethouder van Publieke Werken is ver schenen. De wijziging van de geldbesluiten; de 6de suppletoire begrooting voor 't dienstjaar 1938. de grondaankoop voor verbreeding hoek Noor der- en Zuider Stationsweg en die voor ver breeding van den Zeeweg (boulevard), en de credietaanvrage overname opstal staande op het terrein ten noorden van het sportterrein nabij de Julianaschool, werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Subsidie aan de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging toegekend Met betrekking tot de toekenning van de subsidie aan de Bloemendaalsche gymnastiek vereeniging volgde een discussie. De heer Quarles van Ufford (lib.) vroeg nadere inlichtingen over den finan- cieelen toestand der vereeniging. De heer C a s s e e (V.D.) zei dat het bestuur reeds in September een verzoek tot B. en W. heeft gericht, zonder resultaat evenwel. De vereeniging telt 153 leden, waarvan 93 in Bloe mendaal wonen. De subsidie zal 190.— be dragen, met de bewoners uit Tuindorp erbij: 220. Spr. verzoefct tevens de huur van de vereeniging, die ze aan de gemeente ver schuldigd is over 1938, kwijt te schelden. Wethouder Ouwehand antwoordde dat B. en W. er niet voor voelen om de huur kwijt te schelden teneinde in dit opzicht geen pre cedent te schepen. B. en W. zijn wel bereid een subsidie te verstrekken. Het aantal leden bedraagt 181, waarvan 113 in Bloemendaal woonachtig zijn. Het beschikbaar te stellen bedrag is 188. De Voorzitter zeide dat het niet doen lijk is om tekorten van vereenigingen te gaan dekken. B. en W. voelen wel voor een subsidie. De heer Hondius (N.H.) vroeg of het be drag niet verhoogd kan worden om ook de andere vereenigingen te helpen. Wethouder Ouwehand kon zich ermee vereenigen wanneer het bedrag der subsidie 355.— zou bedragen voor dit jaar, en wan neer het volgend jaar op basis van het voor stel van B. en W. gesubsidieerd zou worden. De Raad kon zich hiermede vereenigen. De toekenning van voorschotten op de ex ploitatie-vergoeding aan Bijzondere lagere scholen voor 1939 en de wijziging Ambtena renreglement en Gemeentepolitie en het op nieuw vaststellen van de verordening heffing van rechten voor putruimen en afvalverwij dering werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens kwamen de ingekomen stukken aan de orde, in de eerste plaats de brief van het Gemeentebestuur van Heemstede inzake samenwerking om een beteren financieelen toe stand van de H. O. V. te verkrijgen. De ge meente Heemstede deelt hierin mede dat ze geen medewerking kan verleenen. De heer Schulz (S.D.) vroeg of, nadat de gemeente Heemstede geweigerd heeft mee te werken, Bloemendaal nog verdere pogingen in het werk zal stellen of het er maar bij zal laten. De heer v. Till (C.H.) vond het fout als de gemeente Bloemendaal de kastanjes uit het vuur haalt voor Haarlem, en vroeg of er over leg is gepleegd met Haarlem opdat alle sub sidies verhoogd worden en er afdoende gehol pen wordt. De Voorzitter vond het beter om met een met Gedeputeerde Staten in contact te treden en over saneering der verschillende subsidies te confereeren. Met betrekking tot het adres van den Ne- derlandschen Ouderraad, houdende verzoek tot instelling van een Ouderraad bij het Open baar Lager Onderwijs, werd besloten dat B. en W. nog een nader onderzoek zullen in stellen. Vervolgens was aan de orde het rapport van Dr. Jac. P. Thijsse over de beplanting van den Zeeweg. De heeren Noorman (S.D.), C a s s e e (V.D.) en Hondius (N.H.) spraken hun lof uit over de samenstelling van het rapport door Dr. J. P. Thijsse. Wethouder Prinsenberg deelde mede dat Dr. Thijsse zijn verdere medewerking bij de uitvoering heeft toegezegd. Het rapport wordt aangehouden om een nader onderzoek in te stellen. De bouw van de Chr. school. Ten aanzien van het rapport van den heer D. F. Tersteeg omtrent het plan van den bouw eener Chr. school ten oosten van den Korten Zijlweg vroeg de heer Posthumus Meyes (V.B.) om deze opgestelde plannen nog eens aan het oordeel van deskundigen te onderwerpen. De kleur en de materiaalkeuze zijn o.m. hier zeer belangrijk. Het is bezwa rend om een dergelijk belangrijk gebouw op een belangrijk punt als het ware zonder meer te bouwen. Spr. vroeg om het project, bij ge brek aan een plaatselijke commissie, aan de Gewestelijke Oommissie van deskundigen te onderwerpen. De heer Quarles van Ufford (lib.) vroeg waarom de commissie van P. W. het plan C, dat wijder uitzicht toelaat, ten achter stelt bij plan B. De heer Noorman (S.D.) antwoordde na mens de commissie dat de verschillende plan nen bestudeerd zijn en dat plan B de com missie het beste lijkt. De heer Van Riessen (A.R.) wilde in deze vergadering een beslissing nemen. De kinde ren wachten reeds zoo lang op Christelijk on derwijs. Wethouder Prinsenberg vond inder daad dat met zoo min mogelijk stagnatie ge handeld moet worden. Aan Haarlem en de Ge westelijke Commissie is verzocht om deze kwestie te bespreken. Voor dit speciale geval stelde de wethouder voor het advies in te win nen van den heer Verhagen, zulks ter bespoe diging. Het is ook in het belang van de Chris telijke school om eerst1 advies in te winnen en dan pas dispensatie te verleenen. Indien Haarlem achteraf in beroep zou gaan tegen de plannen zou de kwestie veel langer trai- neeren. De definitieve beslissing wordt dan in de volgende raadsvergadering genomen. Aldus wordt besloten. Hierna werden de ingekomen stukken be handeld. Ontheffing van de bepalingen der bebou wingsvoorschriften werd verleend aan: A. Donker. Overveen, voor het verbouwen van een schuur tot garage bij perceel Kweek- duinweg 4: Dr. H. A. Marcus, Lisse, voor het bouwen van een woonhuis met aangebouwde garage aan den Oosterduinweg; Bestuur H.B.S. voor Meisjes Bloemendaal, voor het verbouwen van het perceel Koepel laan 8; Bestuur Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort, voor het verbouwen der perceelen Bre- derodelaan 46 en 48 tot Broederhuis; A. Plamtinga, Heemstede, voor het vergroo- ten der garage bij perceel Madelievenlaan 4; R. v. d. Ploeg, Haarlem, voor het bouwen van een garage bij perceel Iepenlaan 30. Geweigerd werden de verzoeken van: J. C. Brand, Aerdenhout, voor het bouwen van 4 woonhuizen aan de Platanenlaan en 3 winkelhuizen met magazijn en garage aan den Verbindingsweg; Mej. C. J. de Boer, Amsterdam, voor het verbouwen van het enkele woonhuis Zomer- zorgerlaan tot een dubbel; C. S. Wonink, Haarlem, voor het bouwen van 4 woonhuizen met 2 aangebouwde garages aan de Penxambucolaan. Subsidie bouw sporthuis B. en W. stelden voor het bij raadsbesluit d.d. 15 September 1938 voor den bouw van het sporthuis aan den Aelbertsbergweg verleende crediet ad 6.000 met 2.000 te verhoogen, aangezien het toegestane crediet te gering is gebleken, echter onder voorbehoud, dat een aesthetisch bevredigende oplossing zal wor den verkregen. Dit werd goedgekeurd. De luchtbescherming Bij de x-ondvraag merkte de heer C a s s e e (V.D.) op dat B. en W. te weinig doen voor de luchtbescheiming. Spr. vond dat in de nabij heid der scholen schuilloopgraven moeten zijn. Wij moeten ons niet afvragen wat het kost. Het is onze plicht. Als er ooit door werkloozen productief werk kan worden verricht is het door den aanleg van schuilloopgraven of -kel ders. De heer Quarles van Ufford (lib.) achtte aanvallen van den vijand op open plaatsen als Bloemendaal uitgesloten. De Voorzitter merkte op dat B. en W. voldoende interesse voor het luchtbescher- mingsvraagstuk hebben, doch dat de bevol king nog weinig doordrongen is van de meest simpele noodzaak. De menschen vinden de gasmaskers te duur of zijn van meening dat het Rijk deze moet betalen. Spr. vond dat de scholen in Bloemendaal gasdicht gemaakt moeten worden. Bescheiming tegen brysant- bommen is wel zeer moeilijk, zoo niet onmo gelijk. Wethouder Ouwehand vond het treurig dat men alleen in crisisdagen als die in Sep tember om gasmaskers was komen vragen. Marine-autoriteiten in Vlissingen hadden dezen wethouder medegedeeld dat wij pas maatregelen kunnen nemen als de ooxflog ex- is. We kunnen zelfs niet aan de hand van er varingen in Spanje nagaan waarmee we in een eventueel komenden oox-log te doen zul len krijgen. De heer Cassee bleef bij zijn eisch dat schuilkelders bij de scholen noodzakelijk zijn. Daarna werd overgegaan tot besloten zit ting. Wekenlang bedlegerig met Ischias Toen hij 76 was overwon Kruschen zijn pijnen. Op 86-jarigen leeftijd geniet deze man nog een uitstekende gezondheid en toch was hij 10 jaar geleden wekenlang bedlegerig door een aanval van ischias. Lees hoe hij „fit" blijft, ondanks zxjn hoogen leeftijd „Tien jaar ge leden was ik een maand bedlegerig door een hevigen aanval van ischias. Ik kon onmogelijk slapen en leed hevige pijn. Ik probeerde ver schillende middelen, maar vond geen baat. Eindelijk besloot ik, Kruschen ook eens te pro- beeren en langzamerhand raakte ik mijn pijn kwijt. Vorige maand ben ik 86 geworden gezond als een visch en ik zeg altijd, dat het allemaal door Kruschen komt." C. T. L. Of U jong of oud bent, het is nooit te vroeg of te laat om met „de kleine dagelijksche dosis" te beginnen. Alleen maar een klein beetje in Uw eersten kop thee 's morgens dat is de Kiuischen-wet voor volmaakte ge zondheid. Want Kruschen lost het urinezuur de'oorzaak van die pijnen op en helpt het lichaam, dit langs den natuurlijken weg te verwijderen. Kx-uschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ivaez Med.) „Engeland en Duitschland moeten goede vrienden worden." „Zij vullen elkaar aan", aldns Henderson. In een vergadering van de Duitsch-Britsche vereeniging te Berlijn heeft de Britsche ambas sadeur te Berlijn, Henderson aangedrongen op een hechte vriendschap tusschen Duitschland en Engeland. Hij zeide o.a.: „Ik geloof nog steeds aan het beginsel, dat het absoluut noodzakelijk is voor beide landen vroeg of laat, en hoe eer der hoe beter, tot een overeenstemming te ko men en goede vrienden te worden. Het is in strijd met het gezond verstand om Duitschland en Engeland te beschouwen als politieke tegen standers. Engeland is een zeemogendheid en Duitschland een continentale macht. Zij vullen elkaar aan en zijn niet onverzoenlijk. Hun le vensbelangen komen niet in botsing. Er is vol doende plaats in de wereld voor beider activi teit, zoowel economisch als wat betreft bescha ving. „EIGEN TUIN" „ZONDER WERKEN NIETS". Woensdag werd door bovengenoemde volkstuinvereenigingen een cursusavond ge houden in de bovexxzaal van de Nijverheid Jansstraat, waar de heer H. Carlee zijn „La thyrus- en Kleurenfilm" heeft geprojecteerd. Met een hartelijk woord van welkom geeft de voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond, die op zeer duidelijk wijze, bij de plaatjes, over de cultuur der dahlia's en Lathyrus vertelt. Hij brengt ons in Californië, waar honderden H.A. lathyrus uitsluitend voor zaad gekweekt wordt Ook van de dahlia cultuur gaf hij een overzichtelijk beeld. De causerie van den heer Carlee werd dooi de talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. deze zeer haai gedecoreerde kop met schotel, van prima Maastrichts plateel, bij geregeld gebruik van de oudste en de beste bleekpoedet. Speciaal gezuiverd, waardooi 20 "lo méér bleekkracht, dus 20°/o besparing en 20 °/o minder s 1 ij t a g e vod Uw goed Spaart de blauwe omslagen, ook voor geheele thee serviezen N V. ZEEPFABR 7, DE HAAS VAN BRERO~ BS a apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) IN ELKE VERPAKKING.... Sulfoderm-poeder steekt een nieuwe huid. Of schoon men een dergelijke bewering natuur lijk figuurlijk moet opvatten, bevat zij toch een kern van waarheid. Een middel, dat zooals Sulfoderm-poeder, het proces der natuurlijke zelfvernieuwing bevordert, verleent aldus inderdaad een nieuwe huid en met een nieuwe huid verdwijnen ook de kleine foutjes en oneffenheid]'es van de oude huid. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) INTERPROVINCIALE LUCHTBESCHER- MINGSOEFENING IN DE DRIE NOORDELIJKE PROVINCIES. Naar wij vernemen zal evenals het vorige jaar met machtiging van den minister van Binnen- landsche Zaken in Drente, Friesland en Gronin gen een interprovinciale luchtbeschermingsoefe ning worden gehouden en wel van 2728 Maart a.s. Tusschen zonsondergang en zonsopgang zullen alle maatregelen inzake lichtdooving en tegengaan van lichtuitstraling, die bij werkelijk luchtgevaar worden afgekondigd, van toepassing zijn. VEROORDEELD WEGENS RASSENSCHANDE. Het landgerecht te Neurenberg heeft een Jood, die tot Juli 1938 een vei-houding met een niet-Joodsch meisje had gehad, wegens rassen schande veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf en vijf jaar verlies van eer. Eenheid door Democratie. Sprekers Dr. G. Stuiveling en Ds. G. Westmijse. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem der Ned. Beweging voor Eenheid door Democratie een openbare vergadering in het Gem. Concert gebouw. die door een talrijk publiek werd bij gewoond. Het orkest der orkestklasse van het Haar- lemsche Muziekinstituut, directeur Nico Hoo- gerwerf, versterkt met eenige H. O. V.-leden. het geheel onder leiding van den heer W. Ch. P. de Vries, opende dezen avond door op ver dienstelijke wijze enkele nummers ten beste te geven. Daarna was het woord ean den voorzitter der afdeeling Haarlem, Dr. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, die een korte inleiding hield over „Waarvóór wij strijden". Spr. zeide o.m. Onze beweging is zeer zeker een beweging met een positief doel, al is zij uit een reactie geboren. Want hoe is het gegaan? Een aantal menschen, die zich bewust geworden zijn, dat er gevaar dreigde, direct gevaar van zeer nabij, hebben gevoeld, dat zij zich daartegen moesten verde digen en uit vrees voor het verliezen van ons recht en vrijheid als burger is onze Beweging ontstaan. E. d. D. kent zeven doelstellingen. Allereerst: Handhaving van den in de Grondwet ver ankerden democratischen regeeringsvorm. De democratie wil regeeren door overleg. Zij wil niet weten van onderdrukking en machtsver toon. Voor ons allen is het van belang dat een minderheid het recht heeft zich te uiten. Wij kennen vrijheid van drukpers en recht van vereenigen en vergaderen, Nederland heeft ook het recht om critiek uit te oefenen. Andere doel stellingen zijn: handhaving der bij de Grondwet verzekerde burgerlijke vrijheden (gelijkheid voor de Wet, vrijheid van godsdienst), hand having van den Nedei-landschen Rechtsstaat. Deze rechten zijn er geleidelijk gekomen. Wij kijken zoowel terug als ook vooruit. De Neder- landsche rechtsstaat is gegroeid van de veer tiende eeuw af en het Nederlandsche volk als geheel heeft deze vrijheden weten te verwerven, vast te stellen en te verbeteren. Er zijn in onze doelstellingen, zoo zeide spr., drie punten van de verdediging en vier punten van het ideaal en E. d. D. bouwt op die punten voort. Wij willen die gedachte van de Eenheid ver sterken, omdat wij weten dat er werkelijk een Nederlandsche nationale eenheid kan bestaan. De Nederlandsche Staat was niet zwak, maar verdeeld in 1795 toen wij door de Franschen werden ingelijfd. En daarvoor willen wij waken, dien ondergang mogen wij niet terugzien, ons drijft de liefde tot het Nederlandsche volk. De voorzitter gaf daarna het woord aan den eersten spreker, Dr. G. Stuiveling, die sprak over het onderwerp: „Democratische zelfbe zinning". Deze tijd, zoo zeide hij, wordt gekenmerkt in West-Europa door een tegenstelling, niet alleen door de politiek veroorzaakt, maar door krach ten die veel verder grijpen en van veel inten siever aard zijn. Werkloosheid, economische oor zaken en krachten staan achter iedere fascisti sche en nationaal-socialistische beweging. Het nationaal-socialisme tracht door een politieke af- leidings-strategie de moeilijkheden te omzeilen, Het nationaal-socialisme heeft het parlement en het parlementaire stelsel belachelijk gemaakt door de volgende argumenten aan te voeren. Ie. De parlementaire democratie werkt zoo langzaam, zij schuift alles op de lange baan. 2e. Zij bestaat niet uit deskundigen. 3e. Zij schuift verantwoordelijkheden van zich af en kweekt geen verantwoordelijke leiders. 4e. Zij maakt van alle beslissingen een reken sommetje. Spreker ontzenuwde al deze ax-gumenten. De dictatuur werkt ook niet altijd even snel, alle overhaasting is onverstandig. Wij democra ten wenschen juist verantwoordelijkheidsgevoel voor ieder persoonlijk. Verantwoordelijkheid is een kwestie van in- nerlijken stijl. Wanneer er voor de Democratie nog een kans is, dan ligt zij daarin, dat wij die verantwoordelijkheid van uur tot uur als het kostbaarste bezit van ons leven beschouwen, omdat het leven zonder die verantwoording zinloos is. Een staat is een instrument van dienst betoon aan een totale gemeenschap. Tallooze De maquette van het ontwerp onder motto „Meron" voor den stadhuisbouw te Amsterdam, van de architecten M. Duintjer en A. Komter, geëxposeerd op de tentoonstelling van de stadhuisplannen in het Stedelijk Museum te Amsterdam Onder motto .Belfort" is op de tentoonstelling van de Amsterdamsche stadhuis plannen in het Stedelijk Museum te Amsterdam o.m. geëxposeerd de maquette van het ontwerp der architecten J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter Prettige onzekerheid! Nog prettiger de zeker- I heid van een maat- I costume van uitstekende \l coupe, stof en afwerking. Cj Speciale Februari-prijzen f39.- f49- f59.- voor een maatcostume VtlH, T NV.KtEEDINGMASAZIJNEN SS NEDERLAND - - - KATTENBURG AC» HAARLEM GROQTE HOUTSTRAAT (Adv. Ingez. MedJ groote figuren in het moderne Duitschland wor den uit het Duitsche geestesleven geschrapt. Bij ons mag zooiets niet gebeuren, daarvoor hebben wij te waken. Voor den democraat geldt niet de meerderheidsmacht maar hij wenscht handhaving van de i-echten der minderheid. In de pauze speelde het orkestje nog wat lichte muziek, waarna de tweede spreker van dezen avond, Ds. G. Westmijse, optrad met het onderwerp: „Zal de wereldweegschaal doorslaan naar Dictatuur of Democratie?" E. d. D. gaat met volle kracht door met de taak, die haar is opgedragen door de groote ver ontrusting der tijden. In deze lage landen aan de Noordzee weten we maar ai te goed. dat er vroeger, b.v. in den tijd der Regentenfamilies, menschen zijn geweest, die zich voor staatkunde niet interesseerden. In een tijd als dezen is dat onmogelijk en uit den nood der tijden werd Eenheid door Democratie geboren. Onze gedachten gaan terug naar de donkere Septemberdagen van 1938 waarin werd ge constateerd, dat de volken den vrede willen. Met klimmende verontrusting hebben we de dolle bewapeningsi-ace aanschouwd. Wij moeten ons bezinnen, wij worden ge dwongen en gedrongen tot een her-oriëntatie, als we denken aan de volgende feiten: le. Daar is nog de Volkenbond, maar als ge zaghebbend lichaam heelt hij afgedaan. 2e. Het militarisme als zoodaning is zakelijk en ethisch van wezen veranderd. 3e. Het voort woekeren van een fascistische gezindheid en het opbieden van gewelds middelen. 4e. *De democratische traditie wordt niet goed meer vastgehouden. En dan het probleem van de werkloosheid, een democratisch land is in gevaar waar de werk loosheid niet wordt bestreden. En voorts komen we weer op het anti-Semie tisme, wij zijn een land van verdraagzaamheid, wij willen niet dat er aan het asylrecht wordt getornd. Wij moeten waakzaam zijn voor de geestesgoederen, die ons zijn toevertrouwd. Ook de democratie is niet volmaakt, zij is in wording. Zij vraagt van ons trouw aan de heilige tradities van ons volk. Daarvoor te strijden is onze geestelijke en zedelijke taak. De democratie kan verliezen, maar ze kan niet onder gaan, wel ondergaan. Wie gelooft in een eeuwigen grond aller dingen, wie zoo tegenover de menschheid staat, die ziet ook dat de wortelen der democratie en van het Christendom door elkaar vervlochten zijn. Wij be leven moeilijke tijden maar veel zal afhangen van onze trouw en de dingen die daaruit voort vloeien. Alle problemen zullen door E. d. D. bestudeerd moeten worden en het antwoord op de vraag: Zal de wereldweegschaal doorslaan naar Dictatuur of Democratie? zal afhangen van uw menschbeschouwing. Die taak, die roe ping, is voor E. d. D. weggelegd. Hierna wei-d de vergadering door den voor zitter met een kort woord gesloten. Van de „Maria de Larinaga** vond men slechts wrakhout. Donderdag is in de Rotterdamsche haven aan gekomen de „Veendam" van de Holland Ame rika Lijn, welk schip op zijn thuisreis van New York actief heeft deelgenomen aan de pogingen om de opvarenden van het stoomschip „Maria de Larinaga" te redden, welke pogingen helaas niet zijn geslaagd. Het was bar weer, zoo vertelde ons een van de officieren van de „Veendam", toen in den morgen van den 8sten Februari seinen werden opgevangen van „Maria de Larinaga", welk schip in moeilijke omstandigheden verkeerde, daar in de hooggaande zeeën een der luiken was ingeslagen. Het in nood verkeerende schip was ongeveer 200 mijl van de „Veendam" verwijderd. De gezagvoerder van de „Veendam" stelde direct alles in het werk om te hulp te komen. Dat deden ook twee Amerikaansche schepen, welke in de buurt waren. Latere berichten van de „Ma ria de Lai-inaga" wezen uit, dat de toestand steeds moeilijker werd. Steeds in contact blijvend met de Amerikaansche schepen snelde de „Veen dam" naar de opgegeven positie, 's Avonds zweeg de radio van het Spaansche schip, zoodat later mocht worden aangenomen, dat het dien avond is ondergegaan. Intusschen was het feit, dat geen seinen meer werden opgevangen, geen reden voor de „Veendam" om den koers naar Rotterdam weer op te nemen. Men bleef den op gegeven koers volgen en den volgenden och tend kwam de „Veendam" op de plaats aan van waar de „Maria de Larinaga" de laatste mede- deelingen had uitgezonden. Ook de twee Ame rikaansche schepen waren inmiddels vlak in de buurt gekomen en gezamenlijk heeft men daarop de omgeving afgezocht. Van het ongelukkige schip werd niets gevonden, wel trof men op eenigen afstand van de laatst opgegeven positie wrakhout aan en riemen van booten, zoodat moest worden aangenomen, dat de „Maria de Larinaga" met man en muis was vergaan. Tot 's avonds werd het zoeken voortgezet, zon der resultaat echter. Dc „Veendam" heeft daar op haar reis vervolgd. Hoewel het hard storm weer was heeft de „Veendam" zelf geen schade opgeloopen en ook geen last Van beteekenis on dervonden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11