I VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 HAAREEM'S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Dokter C. A. H. Gerke opnieuw gemeente-geneesheer Volgens de verordening op den gemeentelij ken geneeskundigen dienst wordt de gemeen tegeneesheer telkens voor den tijd van twee ja ren benoemd. Voor de jaren 1937 en 1938 was de heer C. A. H. Gerke, arts, alhier, gemeente-geneesheer en B. en W. stellen voor hem voor de jaren 1939 en 1940 opnieuw te benoemen. VARA-FEESTAVOND. In verband met het 10-jarig bestaan van de afd. Zandvoort van de VARA, werd Donderdag een feestavond georganiseerd in Monopole. De voorzitter van de afdeeling opende den avond met een korte inleiding, waarin hij wees op den moeilijke strijd, die gestreden was, voor de rechten van de VARA, en waarbij hij alle aanwezigen, die nog geen lid waren, opwekte zich nog dezen avond als lid aan te melden. Hierna traden de Ramblers onder leiding van Theo Uden Masman en Albert de Booy met veel succes op. De feestrede werd gehouden door den heer De Vries. Spreker schetste den moeilijken weg, die de vereeniging had moeten bewandelen, om te komen tot een redelijke verdeeling van den zendtijd. Hij eindigde met enkele waardeerende woor den aan het adres van de radio-controlecommis sie. die steeds toonde de haar toegezonden tek sten objectief te kunnen beoordeeelen. Na de pauze traden weer de Ramblers en Albert de Booy op. De zaal was versierd met vele mooie bloem stukken, waaronder van de Z.B.B.. de S.D.A.P. en van het hoofdbestuur van de VARA. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den raad der ge meente Zandvoort. op Maandag 20 Februari 1939 des namiddag 7.30 uur. Agenda: 1 Ingekomen stukken. 2 Voorstel tot het aanleggen van een terras op het kampeerterrein. 3 Voorstel van vier raadsleden betreffende de subsidie voor den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. 4 Voorstel betreffende het opnemen van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger. 5 Voorstel tot vaststelling van een winkelver ordening. 6 Voorstel tot wijziging van de beheersveror- dening van het „Zuiderbad". 7. Voorstel tot vaststelling van de instructie voor den leider en het overige personeel van het „Zuiderbad". 8 Voorstel betreffende de bezoldiging van den leider van het „Zuiderbad". 9 Benoeming van èen leider van het „Zuider bad". 10 Voorstel tot wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1938. 11 Voorstel tot vaststelling van de kosten voor het vakonderwijs over 1938. 12 Voorstel tot vaststelling van het voorschot aan de bijzondere scholen voor 1939. 13 Prae-advies betreffende het verhuren van een perceel duinreep. 14 Voorstel tot het opnieuw vaststellen van een instructie voor den fitter-magazijnmeester der gemeentebedrijven. 15 Voorstel tot wijziging van de verdeeling dei- gemeente in stemdistricten. 16 Voorstel van het raadslid Joustra, tot ver laging van den waterprijs voor de diaconie der Ned. Herv. Gemeente. 17 Herbenoeming van den gemeente-genees heer. 18 Voorstel betreffende de verbetering van gemeentewoningen. 19 Voorstel tot overneming van de gemeente Bloemendaal van een strook grond langs den Zeeweg. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 16 tot en met 16 Februari. Geboren: Hendrika Selma, dochter van A van Moppes en W. P. Gammich, Tramweg 26. Ondertrouwd: T. Stamer en J. W. van der Loos, Kerkstraat 18. Gehuwd: J. Hoekstra en E. Keur, Bloemen daal, Noordlaan 54. (Post Santpoort). Overleden: G. Schuurman, echtgenoote van A. Steetskamp, oud 48 jaren. DRIE CENTS VEREENIGING „POLEN VOOR CHRISTUS". Op Dinsdagavond 21 Februari hoopt Pred. B. Götze uit Warschau te spreken over „De wonderdaden Gods in Oost Europa" in de Oude Bewaarschool, Duinweg. SUBSIDIE BIJZONDER VRIJWILLIGE LANDSTORM. In de raadsvergadering van 16 januari jl. vond herstemming plaats over een voorstel van het lid van den raad, den heer Suerink, om den subsidiepost voor den bijzonderen vrijwilligen landstorm te schrappen. Daar bij deze herstemming de stemmen op nieuw staakten, moet het voorstel geacht wor den niet te zijn aangenomen. De heeren Elfiers, Molenaar, Van Rijnberk en Suerink dienden daarop een voorstel in om volg nummer 396 der begrooting 1939 alsnog daar van te schrappen. De voorstellers meenen, dat door de vorige stemmingen het tegenovergestel de is besloten van 't geen de raad bedoelde. B. en W. geven in overweging het voorstel- Elffers c.s. te verwerpen, te meer nu in dit jaar een „Landstormdag" te Zandvoort zal worden gehouden, welke uit het oogpunt van vreemde lingenverkeer van groot belang moet worden ge acht. HAARLEMMERMEER GESLAAGDE ZANGAVOND. De mannenzangvereeniging uit Hoofddorp „Zang en Vriendschap'' gaf gisterenavond in hotel café Royal aan den Kruisweg alhier on der leiding van den heer P. Halsema uit Haar lem een goed geslaagden zangavond. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer G. de Koter, werd een rijk gevarieerd pro gramma uitgevoerd, waaraan medewerking werd verleend door den heer Z. de Boef, piano en den humorist Hellemans. HENGSTENKEURING TE HOOFDDORP. Type tnigpaard en afwijkende rassen. Gisteren was wederom een groot aantal be langstellenden aanwezig op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp, waar op de keu- ringsbanen de jaarlijksche keuring plaats vond van het type tuigpaard en afwijkende hengsten- rassen. Var. de 27 ingeschreven hengsten ver schenen er 26. TEMPO I VERLIEST. De scbaakvereeniging Tempo I uit Haarlem mermeer speelde voor den schaakbond „Het Platteland" een wedstrijd tegen Leimuiden in café „De Uil". De uitslagen luidde als volgt: Tempo I Leimuiden I: 1 G. JongkindB. Appelmelk Vtl/2 2 M. J. v. d. VildeJ. P. Koolhaas 01 3 P. v. d. LaarseG. Heemskerk 01 4 J. HoogerdijkC. Beuk Y]/2 5 C. v. WeeringenCas Beuk y2y2 6 M. v. BeekD. v. Oostrum 0 7 A. v. d. ZwaardK. Loosbroek 10 Totaal uitslag HALFWEG 2%—4y AANBESTEDING. Voor rekening dezer gemeente werd door den architect Wieger Bruin te Amsterdam alhier aanbesteed het bouwen van een conciërgewo ning bij het Raadhuis te Halfweg. De uitslag van deze aanbesteding luidt als volgt: J. Elskamp te Haarlem f 6500, J. J. de Korte te Haarlem f 6645, E. de Groot te Weesperkar- spel f 5830 (laagste inschrijver), A. Bogaart te Zwanenburg f 6680, J. W. Cornelissen te Half weg f 6607, N.V. Bakker en Van de Maren te Amsterdam f 6825, J. Portegies te Haarlem f 6979, P. Sprengers te Haarlem f 6850, J. H. Houtkamp te Haarlem f 6625, P. van Geldorp te Haarlemmer]iede f 6298 en C. Grauwelman te Zwanenburg f 6905. FEESTAVOND VAN DE VARA. In verband met het 10-jarig bestaan van de afdeeling Halfweg van de VARA wordt op Woensdag, 22 Februari a.s. in de zaal van café Cornelissen alhier een groote feestavond ge houden, voor welken jubileumsavond een uit gebreid en rijk gevarieerd programma is sa mengesteld. De feestavond wordt besloten met bal. SCHAAKNIEUWS. Voor de competitie van den Noord-Holland- schen Schaakbond speelden het eerste en het derde tiental van „Kijk Uit" Donderdagavond in Castricum tegen „De Pion" I en „De Pion" II. Beide wedstrijden werden door onze plaatsge- nooten met 3y26Y gewonnen. De uitslagen luiden als volgt: „De Pion" I „Kijk Uit" I 1 J. T. LjgthartL. Troost 01 2 Th. de SmalenP. Verhoog 10 3 H. A. van Kleef—T. Troost y3X 4 P. BoschM. Kamper 01 5 J. A. van RavenzwaaiA. Herfst 10 6 T. SantifortB. Bax 01 7 P. van LeeuwenC. Verhoog 10 8 D. KeetbaasL. van Broek 01 9 W. van LeeuwenG. H. J. Roelofsen 01 10 J. TeerinkA. Kuijper 01 Totaal 6 >3 HILLECOM JAARVERGADERING CHR. BURGERSCHOOL Gisteravond is door deze schoolvereeniglng in Patrimonium haar 31e goed bezochte jaar vergadering' gehouden. Waar de voorzitter buitenslands vertoefde had de tweede voorzit ter, de heer J. O. Vermeer, de leiding. Het jaarverslag van het hoofd der school stemde alleszins tot tevredenheid. Het aantal leerlin gen bleef nagenoeg stationnalr. De leerlingen aan wie vergunning wa.s verleend examen te doen slaagden allen, het zij voor diploma A of diploma B. Het verslag van den penningmeester stond in mineur, omdat de boventallige leerkracht in 1938 nog geheel voor rekening der vereeniging was geweest. Daarom sloot de exploitatie-reke ning met een nadeelig saldo, dat echter kon wonden gedekt door de daarvoor gekweekte reserve. Door net benoemen van een vakon derwijzer zijn de financieele vooruitzichten voor het komende jaar gunstiger. Het aftredend bestuurslid J. v. d. Jagt Pz. werd met algemeene stemmen herkozen. In de maand April zal wederom een Ouderavond worden gehouden. PROPAGANDA-AVOND BURGERWACHT. De Hillegomsche Vrijwillige Burgerwacht heeft Donderdag in Hotel Flora een propaganda- avond gegeven die goed geslaagd is. Onder de aanwezigen, de groote zaal was geheel gevuld, bevonden zich de burgemeester en zijn echtge noote en de beide wethouders. In zijn welkomstwoord merkte de voorzitter, mr. J. H. Peek, op dat deze volle zaal het door slaande bewijs is, dat de burgerij sympathie en genegenheid voor de burgerwacht toont. Nadat de aanwezigen staande het eerste vers van het Wilhelmus hadden gezongen sprak de burgemeester een kort woord. Velen waren de meening toegedaan, aldus spr., dat toen de bur gerwacht eenige jaren geleden het voorrecht had gehad, de revolutie buiten onze landspalen te houden, zij haar taak had volbracht. Maar een nieuwe tijd, een nieuwe taak. Hoevelen zijn er toch in deze dagen door de economische cri sis van hunne maatschappelijke ankers los ge slagen en aan de burgerwacht is nu de taak an dermaal te zorgen dat ook nu geen excessen zullen worden bedreven. Vervolgens werd opgevoerd het historisch schouwspel „De Deserteur" van W. J. Gerrit sen. Spelende in de bewogen jaren 18121815 werd de bezoekers in een negental tafereelen de geschiedenis verhaald van een gedeserteerd Hollandsch vrijwilliger in het Fransche leger. De spelenden bestonden uit leerlingen der beide U.L.O. scholen van de heeren Litjens en De Vries, het geheel onder leiding van de hee ren W. P. Keun, H. Schepers en C. Smits. In alle opzichten kon de opvoering den toets der critiek doorstaan. Een bijzonder woord van lof aan den vertolker van de titelrol, waarbij zich schitterend aansloten de visscher Job Mor en zijn vrouw Geertje. Vooral deze laatste gaf een knap staaltje van typeerkunst, terwijl ook het Geldersche dialect kranig werd volgehou den. Ook de decors waren zeer fraai. Ook de cos- tuums waren bijzonder goed verzorgd.. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. J. P. Reede-Jongkind, z. L. A. M. Lugt-Mensing, z. T. de Jong-van Blit- terswijk, z. Ondertrouwd: J. W. Figee en A E. Val K. L. Papauschek en H. Hülsmann. Getrouwd: Geen. Overleden" B. M. Zandvliet. 3 j. overleden te Haarlem. J. Beumer. 86 j.. overleden te Haarlem. A. Kruijer, 73 j.. overleden te Haar lem, wed. van J. de Groot. G. Bousema, 69 j„ echtg. van S. Bousema LISSE Ds. G. TICHELAAR MET EMERITAAT. Naar wij vernemen zal Ds. G. Tichelaar. Pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier, om gezondheids redenen met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat aanvragen. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawler: 430 Claesje RO 46 f 1630 Kotter: M.D. 521 f 500. Loggers:. KW 22 f440; KW 31 f820;. Drifter met versche haring: LT 345 f940. Tarbot 9078 cent per K.G. Tong 11272 cent per K.G. Groote schol f 12f 7 per 50 K.G. Middel schol f 12,50—f 10,50 per 50 K.G. Zetschol f 18—f 14 per 50 K.G. Kleinschol f 17f 7 per 50 K.G. Bot f 8,50—f 3,90 per 50 K.G. Schar f8,30—f4,80 per 50 .G. Wijting f 6.50f 3 per 50 .G. Versche haring f 5,80f 2,10 per 50 .G. BEVERWIJK De Vondellaan «een rolschaatsen- baan. De politie verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat het in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer voortaan streng verboden zal zijn in de Vondellaan op rol schaatsen te rijden. Zoolang daarvan geen hinder wordt onder vonden, zal het toegestaan zijn van rolschaatsen gebruik te maken in de Beecksanghlaan en in de Akerendamlaan. Jeugdige overtreders van dit verbod loopen gevaar, dat zij bekeurd worden en dat hun rol schaatsen worden in beslag genomen. De opvolger van Ds. J. D. van Calcar. Een drietal opgemaakt. In de ledenvergadering van de Doopsge zinde Gemeente is een drietal opgemaakt, waaruit binnenkort de opvolger van ds. J. D. van Calcar, die naar men weet op 1 Juli a.s. met emiraat gaat, zal worden beroepen. Ge rangschikt in alphabetische volgdorde is dit drietal: Ds. H. H. Gaaikema te Dantumawolde, ds. Alb. Vis te Den Burg (Texel) en ds. N. van der Zijpp te Joure. Deze predikanten zullen respectievelijk op 26 Februari, 5 en 19 Maart een predikbeurt vervullen. DRIEHUIS J. J. v. a. WIELE. f Zooals we reeds in ons nummer van gisteren meldden, 'is in het St. Anthonius Ziekenhüis op 39-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. v. d Wiele, adjunct-commies aan de afdeeling On derwijs. Behalve deze afdeeling verliest ook de Oran je-vereeniging „Driehuis" in hem een zeer ge waardeerde kracht. Van de oprichting af nam hij met groote nauwgezetheid eenige jaren het secre tariaat waar en ingewijden was het bekend, hoe de goede organisatie van de Oranjefeesten voor het grootste deel aan dezen bescheiden werker was te danken. Het vorige jaar meende de heer Van der Wiele het secretariaat aan andere han den te moeten toevertrouwen, doch doordat hij bestuurslid bleef, kon de vereeniging toch van zijn krachten blijven profiteeren. SANTPOORT Lief dadigheids-tooneelavond. Opvoering van „Tieneke" door T.O.N.E.V.O Gisteravond gaf de Haarlemsche tooneelver- eeniging T. O. N. E. V. O., regisseur de heer G. H. Pollé, in „De Weyman" een liefdadigheids opvoering van „Tieneke", tooneelspel in 3 be drijven van Jhr„ A. W. G. van Riemsdijk, waar van de baten ten goede kwamen aan „De Licht hoeve" en de Ver. voor Zwakzinnigenzorg. De zaal was bijna geheel bezet. De avond werd geopend door den heer G. H. Pollé. Het verheugde spr., dat de zaal zoo goed bezet was en dat op een avond als dezen de kunst zich in dienst stelde van de liefdadigheid. Spr. kon nu reeds mededeelen, dat de avond een batig saldo zou opleveren. Hierna rees het scherm voor „Tieneke". De titelrol had men toevertrouwd aan Mevr. Gré de Graaf-Schipper, voor het Santpoortsche publiek geen onbekende. Men behoefde van die keus geen spijt te hebben, want zij speelde haar rol keurig. Een woord van hulde ook voor den heer G. I-I. Pollé, die als Dr. John van Walraven een groot aandeel in het succes van den avond had. De heer Van Elten als bankdirecteur kon even eens over zijn optreden tevreden zijn, terwijl ze ker niet onvermeld mag blijven het spel van Mevr. Van Kouteren-Zaayer als de schoonmoeder Verder noemen we nog Mej. Bep Windt, die in Frieda een sympathieke rol vond. De dames Van der Voet en Geerlings, alsmede de heer Prang toonden duidelijk aan, hoe kinderen het leven hunner ouders zuur kunnen maken. Het publiek waardeerde het spel der Haaidem- mers zeer, wat het aan het einde van elk be drijf duidelijk toonde. De avond werd met „bal na" besloten. DE NED. HERV. KERK EN HAAR EVAXGELISATIëN. Gisteravond hield in de kapel van de Ned. Herv. Evangelisatie Ds. Hoek uit Amsterdam een rede over „De Ned. Herv. Kerk en haar Evangelisten". De heer G. de Jonge, sprak eerst een inlei dend woord. Nadat door het kerkkoor onder leiding van den heer De Haas een tweetal liederen waren ten gehoore gebracht, kreeg Ds. Hoek het woord De kerk is een gesloten iets, maar met evan gelisatie-werk breekt zij naar buiten uit, neemt zij het zendingswerk ter hand. aldus spr Onze Ned. Herv. Kerk doet aan dit zendings werk betrekkelijk weinig, zulks in tegenstelling met bijv. de Geref. Kerk, die zelfs missionnaire predikanten heeft. De Ned. Herv. Kerk echter laat de in- en uitwendige zending in hoofdzaak over aan het particulier initiatief. Het woord evangelisatie heeft echter in de Ned. Herv. Kerk ook nog een andere beteeke- nis dan het naar buiten uitdragen van Gods Woord. In tal van plaatsen zijn velen ontevreden over hun plaatselijke, officieele kerk. Zij ver schijnen niet meer ter godsdienstoefening en „gaan zelf kerkje spelen". Kerkelijk ingedacht noemt spr. dit een vreemde situatie, een kerke lijke ellende. Het wijst op een geweldige ver deeldheid, maar aan den anderen kant toch ook weer op een groote geestelijke vrijheid. Het woord „preek" is een gevoelig woord in onze kerk. In een preek toch ligt een sterk per soonlijk element en waar de preek een zeer voorname plaats in onze kerk inneemt, is het te begrijpen, dat men moeilijk kon gaan luiste ren naar preeken, door welker inhoud men niet getroffen wordt. Daarom kan spreker zich de tot standkoming van evangelisaties, geboren uit de tegenstelling vrijzinnig-rechtzinnig, zoo goed begrijpen. Hij ziet dan ook de evangelisaties als een noodmaatregel. Zij nog vermeld, dat naast bovenvermeld kerkkoor zich nog deden hooren de heeren De Haas (zang), Van Vliet (orgel) en een dubbel- mannenkwartet. (Ls reeds in een deel eener vorige opiaav opgenomen.) ARROND. RECHTBANK. Oneerlijke werkster Een 20-jarige werkster had tusschen eind Juni en begin October van het vorige jaar verschil lende kleedingstukken, sieraden en snuisterijen van haar mevrouw weggenomen. In het begin had men geen argwaan tegen haar gekoesterd doch doordat zij op zekeren dag de kousen van haar mevrouw droeg kwamen de verschillende diefstallen aan het licht. Bij haar ouders te Amsterdam werden toen o.m. een mantel van mevrouw en een pak van meneer gevonden. Pres.: Hoe kwam je er nou toe om zoo te gap pen als de raven? Verd.: Dat weet ik niet. Pres.: En wat zeiden je ouders wel als je iederen dag weer met goederen thuis kwam? Verd.: Ik heb gezegd, dat ik die gekregen had. Pres.: En geloofden ze dat? Verd.: Ja, het waren allemaal oude goederen Pres.: Uit je vorigen dienst had je ook al wat weggenomen. Verd.: Ja, maar daarvoor had ik toestemming van den oudsten zoon. De officier vertelde, dat het reclasseerings- rapport over deze verdachte ook verre van gunstig was. Ze is echter nog nooit eerder ver oordeeld. Spreker vroeg daarom een gecombi neerde straf en wel een gevangenisstraf van maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. GRONINGER AMUSEMENTS- EN REIS- VEREENIGING „MARTINI". Zaterdagavond 4 Maart viert de Groninger Amusements- en Reisvereeniging „Martini" haar tweede jaarfeest in hotel „De Leeuwerik". De Tooneelclub van „Martini" onder leiding van den heer L. A. Bijl zal opvoeren het stuk „Kop d'r veur hollen", van E. van Dijk, dat reeds eerder met groot succes voor de radio is opgevoerd. Het Haarlemsche Duo „Meijer en Van Meurs" zorgt voor liedjes en imitaties en de band „The Jolly Hotmakers" voor de mu ziek. Het bal staat onder leiding van den heer Joh. L. van Duin. Pontificale Requiemmis voor Paus Pius XI. In de St. Jacobuskerk in de Parkstraat. 's-GRAVENHAGE, 16 Februari. De pau selijke internunt-inus mgr. Paolo Giobbe heeft vanmorgen in de St. Jacobuskerk in de Park straat een pontificale requiem-mis gecele breerd voor de zielerust van Paus Pius XI. Voor deze plechtigheid was in de ruimte voor het priesterkoor een catafalk geplaatst gedekt met zwart laken met zilver geborduurd, waarop de tiara op een wit kussen en de stola geplaatst waren. Ter weerszijden van de cata falk waren drie lange zilveren candelabres met gele kaarsen geplaatst, die een zacht licht uitstraalden. Een eenvoudige versiering van palmen voltooide deze aankleeding. De pilaren van het priesterkoor waren met zwart laken bekleed en het altaar was met paarse tulle versierd. Tusschen tien uur en half elf vulde het kerkgebouw zich met genoodigden voor deze plechtigheid. Als altijd bij zulke gelegenheden vielen op de rijke ambtsgewaden en schitte rende decoraties van de gezanten van vreemde mogendheden, van de ministers en andere vooraanstaande aanwezigen. In toga waren de leden van het permanente hof gekleed. Vlak bij d entroon van den internuntius, ter zijde van de catafalk waren de zetels be stemd voor de vertegenwoordigers van H.M de Koningin. Het waren H.Ms. grootmeester gep. luitenant-generaal tit. J. H. F. graaf du Monceau en kapitein-luitenant ter zee jhr E. J. van Holthe. Ter ander zijde van de cata falk was de zetel van mgr. Cagna, secretaris van de in ternuntiatuur. Ter zijde van de zetels voor HMs. vertegenwoordigers waren de plaatsen van mevrouw Van Tuyll van SerooskerkenBoreel. grootmeesteres van de Koningin en H.Mis. dames du palais, mevr Snouck Hurgronje—van Tets en mevrouw De Brauw—van Reenen. Even over half elf reden de vertegenwoor digers van H.M. de Koningin in een gala rijtuig voor den ingang van de kerk. In het, portaal waren te hunner verwelkoming aan wezig de pauselijke internuntius en zijn secre taris met den deken van 's-Gravenhage. Terwijl alle aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven werden Hr.Ms. vertegen woordigers naar de voor hen bestemde zetels geleid. De plechtigheid nam daarna een aan vang. Bij de H. Mis fungeerde naast den celebrant mgr. P. Giobbe als presbyter-assistent mgr. J M. van der Tuyn. Als troondiakens traden oo mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot en mgr. dr. Th. J. F. Ver hoeven. De diaconi ad missam waren pastoor G. A.' Bulters O.F.M. en pastoor Vermeulen S.J., respectievelijk diaken en subdiaken, Als ceremoniarii fungeerden de kapelaan A. J van den Oudenhoven en de verkennersgees- telijke dr. Ramselaar. De kapelaans Stolwijk en Dael waren assistenten ad librum en aö mitram. Pater Helmholz was assistent ad gremiale. Het koor van de parochiekerk, versterkt door leden van andere katholieke zangkoren zong onder leiding van den heer P. van den Oever de vierstemmige requiemmis van Pero- si. Voor den aanvang der plechtigheid speelde de organist de heer J. H. Kapteyn de prelude Funebre van Alphonse Mailly en na afloOD een treurmarsch van Mendelssohn. Dé secretaris van de internuntiatuur deed de vertegenwoordigers van de Koningin na afloop der plechtigheid uitgeleide, waarna de overige aanwezigen de kerk verlieten. Repatrieering van Spaansche vluchtelingen. HENDAYE (Reuter). Gisterochtend zijn 4000 man van het leger der regeering, die naar Frankrijk waren gevlucht, bij Hendaye op Spaansch grondgebied teruggekeerd. Teneinde de repatrieering te bespoedigen zullen vluchtelingen en soldaten in speciale treinen naar Hendaye worden gebracht. Financiering van Duitsclie emigratie. LONDEN, (United Press.) In de City is in all# stilte en onder strikte geheimhouding een begin gemaakt met de oprichting van een particuliere internationale corporatie tot financiering van de Duitsche emigratie. Dinsdag hebben de leden van de Evian-com- missie aan een dergelijk plan hun goedkeuring gegeven en gistermiddag is daarop een kleine groep internationale financiers bijeengekomen om met de uitwerking der details een begin te maken. Hoewel er weinig inlichtingen omtrent den stand der besprekingen te krijgen zijn, deelde men ons in bankkringen, die met deze bespre kingen in relatie staan, mede dat de voorge stelde corporatie zich nog in het allereerste sta dium der ontwikkeling bevindt. De Italiaansche troepensterkte in Libye. In Britsche diplomatieke kringen te Londen bevestigt men de persberichten, volgens welke Lord Perth van Ciano inlichtingen over de sterkte der Italiaansche troepen in Libye heeft gevraagd. Ciano heeft Perth verzekerd, dat zijn regee ring voornemens is tot vermindering over te gaan, wanneer de toestand weer normaal zal zijn geworden. De normale sterkte van het Italiaansche gar nizoen in Libye bedraagt ongeveer 30.000 man. Officieele aanwijzingen over de tegenwoordige sterkte worden te Londen niet gegeven, doch het door zekere bladen genoemde cijfer van 60.000 wordt niet tegengesproken. De Volksraadzetel van den heer De Raad. Benoeming aanvaard. Naar de Stand, verneemt, heeft de heer De Raad aan den voorzitter van het stemkantoor te Batavia bericht, dat hij de benoeming tot lid van den Volksraad aanneemt. Formeel is een „voorloopig" aannemen van de benoeming niet mogelijk. Het ligt in de bedoeling van den heer De Raad zich eenigen tijd onder medische vontrole te stellen en het noodige nadere overleg te plegen, teneinde daarvan te laten afhangen, of hij alsnog naar Indië zal vertrekken. Werkloosheid onder verzekerden sterk gedaald. De directeur van den rijksdienst der .werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week 23 t,m. 28 Januari 1939 bij gesubsidieerde vereenigïngen met werkloozen- kas waren aangesloten 572.338 personen (waar onder 75 134 landarbeiders). Van de 497.204 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 26.9 (in de vorige verslagweek. 9 t.m. 14 Januari 1939, was dit percentage 29.3). Van de 572.338 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercen tage 27.7 (vorige verslagweek 31.7). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 193 229.2 (28.0) 193 339.7 (36.8) 193 434.2 (31.8) 193 536.0 (35.2) 193 638.0 (36.8) 193 736.1 (34.4) 193 831.0 (30.3) 193 927.7 (26.9) Op 28 Januari 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 422.934 werkzoekenden, waarvan er 404.407 werkloos waren (nl. 389 139 mannen en 15.268 vrouwen). Van de geheel werklooze verzekerden ontvin gen er in de verslagweek 78.777 uitkeering uit een werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steun- verleening bedroeg op 28 Januari 1939 het aan tal tewerkgestelde werkloozen 66.067 en het aantal gesteunde werkloozen 157.333, tezamen 223.400 verzorgden. (Hieronder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werk loozenkas). Het verschil tusschen het aantal bij de orga nen der arbeidsbemiddeling ingeschreven werk loozen en het aantal personen, door verzekering, steun en werkverschaffing geholpen, wordt mede hierdoor verklaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet worden medegeteld; deze zijn echter wel als werkzoekenden bij een arbeidsbeurs ingeschre ven. Blijkens mededeeling van het werkfonds wa ren op 28 Januari 1939 bij werken, die met be hulp van dit fonds worden uitgevoerd, direct en indirect werkzaam pl.m. 6.440 arbeiders. Boven dien is voor een aantal arbeiders, dat kan wor den geraamd op ruim 3.200, als gevolg van be doelde werken werkgelegenheid ontstaan. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 16 Februari Ondertrouwd 16 Februari: H. C. Ackermann en J. A. ten Broeke: J. W. Middelink en H. F. Kwast. Getrouwd 16 Februari: C. A. Lamberts en W C. J. Engelberts. Bevallen 14 Februari: A. Oldenburg—v. d. Kooij. z.; J. Nalesv. d. Meij, z.; C. Grillis— Andréa, z.; 15 Februari: C. Meulenbroek Smit, d.; J. C. E. Krijtenburg—Elfrink, z M. C. Roosloot—Blanke, z.; 16 Februari; J. T. van Ham—Dammann, d.;

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13