Griep 9 htoLj COGNAC-GROC! TENTOONSTELLING GRIEP AGENDA. 'n Zomerzotheid. Ochtendbeurs Amsterdam Weber Chem. Wasscherij, Ververij en Tapijtreiniging S. KROM N.V., Alkmaar, Tel. 4043 (3 lijnen) In Engeland. f NIEUWS IN 'T KORT. Opticien Endenburg VRIJDAG '17 FEBRUARI 1939 HÏ'ARL'EM'S DAGBEAD der Raadhuisontwerpen in Amsterdam's Gemeentemuseum. Deze tentoonstelling werd Donderdagmiddag met buitengewoon plechtstatig vertoon in de traphal van het museum, geopend verklaard. Onze lezers hebben in ons blad van gisteren reeds kunnen lezen wie aanwezig waren, bij de door den burgemeester Dr. De Vlugt uitgespro ken openingsrede. Die rede gaf een kort over zicht van de verschillende stadia, die thans op den weg naar een nieuw raadhuis voor de hoofdstad des lands waren doorloopen en culmi neerde in de blijdschap dat men nu het eind punt des weegs in zicht gekregen had. In zicht. want zooals bekend, zijn de twee der vier uit de besloten prijsvraag te voorschijn gekomen ontwerpen, die het meest voor overleg in aan merking komen, nog niet aan een definitieve op dracht toe en zal er, voor het zoover is, nog wel het een en ander publiekelijk en binnenskamers bedisseld en bekokstoofd dienen te worden. Voor het oogenblik echter is reeds een punt bereikt waarop men het van alle zijden dankbaarheid en tevredenheid kon laten regenen.. Dr. De Vlugt dankte de makers der 255 inzendingen in de open prijsvraag, daarna zijn medejuryleden voor hun omvattenden arbeid, daaruit 22 ontwerpen te zoeken die een nadere bestudeering verdien den, vervolgens uit die groep weer 18 te doen vervallen zoodat ten slotte het prijsquartet over bleef waaruit uiteindelijk de twee favorieten in den wedstrijd te voorschijn kwamen, met wie men nu verder kan gaan praten. Het is wel de meest democratische maar misschien ook de om- slachtigste manier om aan een nieuw wereld wonder te komen, nu het oude aan den Staat is afgestaan. Bij het vorige heeft men waarschijn lijk tegen Jacob van Campen gezegd: „vriend, bouw jij voor ons een raadhuis daar en daar, met dit en dat wat we noodig hebben, er in, maak eerst maar eens een schetsje voor ons klaar en voor de rest hebben we wel fiductie in je" maar dat gaat tegenwoordig niet meer zoo eenvoudig. Daarom kwam de bouwmeester Van der Steur na Dr. De Vlugt's rede, dezen namens de vijf Nederlandsche architectenvereenigingen bedanken voor de wijze waarop de prijsvraag was voorbereid en de groote bereidwilligheid waarmee hij aan de jury-werkzaamheden had deelgenomen en toen dankte de burgemeester weer den directeur van het museum voor zijn vlotte hulp bij het opbergen van alle schilderijen en het vullen der zalen met schoone plannen. Het was een dankbare middag want natuurlijk was aangevangen met het bedanken der aanwe zigen voor hun komst. En daar was reden te over voor daar behalve de reeds vroeger genoemde minister een drietal leden van Noord-Holland's bestuur, de gedeputeerden Mr. Bomans, Mr. Wit- teman en de heer Polak van hun belangstelling deden blijken en onder de vele andere autori teiten ook Haarlem's burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk gezien werd. De vier maquettes der bekroonde ontwerpen stonden in de eerezaal opgesteld. Het rapport van de Jury motiveert de waardeering voor iedere inzending uitvoerig en ligt in de zalen ter lezing. Als we de vier tafels met maquettes van stadhuis en omgeving zorgvuldig bestudeerd hebben zijn wij op onze beurt dankbaar dat we in deze materie geen stem hebben. Voorkeur? Misschien nog het meest voor dat van Zwiers, als hebbende het meest van het fantastisch element dat ons lief is. Overigens is het in de drukte en geroezemoes van zoo'n openingsmid dag moeilijk zijn indrukken te ordenen. We gaan dat alles nog eens rustig bekijken, en raden onzen lezers dat ook te gaan doen. Over een paar dagen zal er rust en ruimte voldoende zijn. Nu zien we die vier tafels nog eenigszins in wan orde voor onzen geest. Wel hebben wij de her innering aan een indruk alsof het water van de Singelgracht tusschen Oost- en Westeinde de ontwerpers Venetiaansche ideeën heeft bijge bracht, al is er één ontwerp, waar die achter kant van het stadhuis aan de graansilo's van Korthals Altes herinnert. De voorkant van een ander heeft iets van het vreemd-Gotische sta tion van Brugge. Een ontwerp is torenloos, een ander heeft er één zooals er op het nieuwe Boymans-museum staat; een derde heeft twee torens. Op één voorpleintje staat een heraldisch gedierte op een hoogen zuil (Venetië) op een ander een ronde uitbouw als de concertzaal Griep is vaak het gevolg van kou vatten. Zoodra U niest vlug een paar druppels Va-tro-nol in beide neusgaten. Het voor- I komt menige ver- 1 koudheid. Vicks Va-tro-nol (Adv. Ingez. Med.) EEN BRIL? STEEDS HET NIEUWSTE BIJ OPTICIEN STIENS CIERSTR. 27 ALLE Z.FONDSEN (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 17 FEBRUARI Stadsschouwburg: Kamermuziekavond Em. Feuermann, (cello) 8 uur. Frans Hals Theater: „De fatale nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Zusters". Op het tooneel: Het geheimzinnige kabinet van Dr. Ca- ligari. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Spoorwegpiraten" en „Meer dan secretaresse", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaame Theater: „De geheime schuilplaats" en „De overval in Hollywood" Moviac Theater: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. Tentoonstel ling werk W. Oepts. 105 uur. ZATERDAG 18 FEBRUARI Jeugd Bioscoop City, Zuiderstraat 13: „Jopie Slim en Dickie Bigmans" geprolongeerd, 2 en 4 uur. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Tusschenbal Brassinne, 9.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Bonte Ope rette-avond Frit/. Hirsch Gezelschap, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23 Tentoonstel ling werk W. Oepts. 10—5 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 79 uur; i COGNAC PER FLESCH VAN 2.25, f 2.70, I 3.25, f 3.75 etc. PER MAATJE VANAF 32 CT. "HAARLEM" BEKENDE WINKELS ter Scheveningsche piere en op alle vier staan de huizenblokken van Frederiksplein en Utrechtsche straat als even zoo vele sarcofaagjes rondom de groene van wol gedraaide boompjes. Om precies de merites van deze ontwerpen te doorgronden moet men lid van minstens één der vijf Nederlandsche architectenvereenigingen zijn, een ander kan en dan nog slechts voor zichzelf het mooi of niet-mooi-eerst uitma ken, als het bouwsel er staat. En dat zal nog wel even duren en eenig preliminair debat op leveren. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL „ROOMSCH TOONEEL" De Amsterdamsche Tooneelvereeniging „Pius", die tot nu toe meestal de liefdadig heidsvoorstellingen ten bate van „De Kleine Theresia-Stichting" verzorgde, he'eft dit jaar plaats gemaakt voor „Roomsch Tooneel", een onder leiding van Vincent Berghegge staande dilettanten-groep uit Rotterdam. De belang stelling was weer even groot als andere jaren en het publiek toonde daarmee, hoe het de sympathieke geste der Rotterdammers om voor dit -goede doel geheel naar Haarlem te komen, waardeerde. Het stuk, dat „Roomsch Tooneel" voor dezen avond had gekozen, was ,,'n Zomerzotheid", 't door Dom de Gruyter naar 't meisjesboek van Cissy van Marxveldt bewerkte blijspel en daarmee heeft het zeker de volle zaal veel ge noegen gedaan. Want dit onschuldige, vroo- lijke stuk is precies, wat men op zoo'n avond verlangt. En omdat wij in dat blijspelletje enkel jeugd op het tooneel zien, geeft het ook 'n zonnigen indruk. Toch lijkt mij dit Rotterdamsche gezelschap niet zoo sterk als het Amsterdamsche, dat hier vroeger op deze avonden speelde. Vooral de mannen-krachten zijn zwakker en het kostte ons dan ook wel eenige moeite, om in deze heeren jonge, vroolijke studenten uit Leiden te zien. Zij moesten zich nog al in hun spel forceeren en Berghegge zorgde er bovendien voor om de kluchtigheid nu en danzooals in het tooneel der „voorstellerij" sterk aan te zetten. Het had althans voor de heeren zeker veel luchtiger en minder opzettelijk geleund. In deze opvatting van de regie was anders Henk Zwuesta als Gerrit Jan Loots alleraardigst. Deze dilettant heeft ontegenzeggelijk komisch talen en hij gaf ons een niais te zien, die voor een amateur dikwijls zeer verdienstelijk was. Een krachtige regie zou het al te kluchtige zeker nu en dan wat getemperd hebben, maar de zaal heeft juist dit burleske het meest gewaardeerd. Het publiek heeft tranen gelachen om deze Ger rit Jan, die ook werkelijk dikwijls zeer ko misch was. De dames behoefden zich minder te forceeren en gaven over het geheel los en natuurlijk spel. Vooral trof ons Miep Venselaar, die in de rol van „Pit", soms sterk aan Myra Ward deed denken. Zij speelde met jeugdige charme en wist haar tekst raak en goed te lanceeren. Ina Zaad had het als de „spokige" Ella moeilijker en zocht het wijselijk niet in te veel chargeering. Een lieve tante Melie was Anny Theel. Men had de scène met de auto geschrapt, wat echter niet heel erg was, want de voorstelling duurde toch reeds lang genoeg. De Rotterdam mers hebben de Haarlemmers met deze vroolijke opvoering zeer aan zich verplicht en het lijkt mij wel zeker, dat de voorstelling voor de Kleine Theresia Stichting ruime baten heeft opgeleverd. En om dit laatste was het in de eerste plaats te doen. J. B. SCHUIL. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur Weer: Wind: Den Helder: licht bewolkt WZW matig Vlissingen: betrokken WNW zwak De Bilt: mist ZW zwak Groningen: licht bewolkt ZW zwak Maastricht: half bewolkt Z zwak Temperat, in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: GEWOND PAARD UITGESPANNEN. Donderdagmorgen heeft een politie-agent op den Oudeweg een paard, dat een mestwagen trok, laten uitspannen, omdat het een wond aan de linkerzijde van de borst had, ontstaan door het striemen van het tuig. Het paard werd naar den stal van het Openbaar Slachthuis gebracht, waar het onderzocht werd door een veearts. Deze achtte het noodzakelijk, dat het dier eenige da gen rust kreeg. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 312—313 H.V.A. 419 Philips 204. Beth. Steel 52^—52 7/8 U.S. Steel 45J4—45 3/4 Republic Steel 15 15/16—16 1/8 Anaconda 22 3/822 1/2 Shell 10 1/4 Tidewater Ass. Oil 10 1/4 North Am. Aviation 14 3/814j^ VOOR DE BLINDEN. Dezer dagen hield de Vereeniging tot ver betering van het lot der blinden In Neder land en Koloniën, afd. Haarlem, haar jaar- lijksche ledenvergadering ten huize van den voorzitter, den heer J. Wildschut. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. C. A. Doorn bleek, dat het aantal blin den zich met vier uitgebreid heeft. Twee man nen leeren het Braille-schrift; een meisje van tien jaar is geplaatst in de blindenin- richting te Huis-ter-Heide: een jonge vrouw, die doofstom is en wier gezichtsvermogen zeer beperkt is. heeft een paar maanden de lessen in het blindeninstituut te Bussum gevolgd. Hoewel uit het verslag van de penning- meesteresse, mej. A. S. Cool bleek, dat hoewel het aantal donateurs achteruit gaat, het be stuur toch nog veel doet om in het lot der blinden verbetering te brengen. Dit bepaalt zich in hoofdzaak tot huisbezoek, het ver schaffen van levensmiddelen, brandstoffen en kleeren. De handwerken door een paar vrouwen vervaardigd, werden met Kerstmis verkocht. De mannen werken op de gemeentelijke werkinrichting en verdienen een goed week loon. Door verschillende dames en heeren werden boeken in Braille overgebracht, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is. Het doel dezer vereeniging rechtvaardigt zeker een oproep tot aller steun Den Helder: Vlissingen: De Bilt: Groningen: Maastricht: 0.7 0.5 0.1 3 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Voor het geheele land: Meest matige in het Westen later toenemend Weste lijke tot Zuidelijken wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, later toenemende kans op eenigen regen, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 43 F. Hoogste heden 43 F. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen blijft den geheelen Oceaan bedekken en breidt zich thans uit naar het gedeelte der Poolzee tusschen IJsland en Groenland. In het Noordwesten dringen secundairen van de diepe depressie, die stationair ligt over de Noorsche Zee, naar het Zuiden door en veroorzaken sterke barometei-dalingen in Ierland en Schot land eix in het Zuidwesten van Noorwegen. Ten Westen van de Britsche eilanden vormt zich een scherp front tusschen een relatief warme Westelijke luchtstrooming over de Britsche eilanden en een zeer koude ax'ktische lucht stroom, afkomstig uit de Poolzee, die naar het Zuiden doordringt. In onze omgeving en in het Oostzeegebied klaarde het weer op en werd het iets kouder, in Zweden keerde de vorst terug en ver dwenen de abnor-maal hooge temperaturen. Het vorstgebied in het Zuiden werd steeds kleiner van omvang en de vorst geringer. Over het midden en Zuiden van Duitschland strekt zich een gesloten wolkendek uit, dat de toppen der middelgebergten alle omhult. De hooge stations in de Alpen maken melding van toe genomen hooge bewolking en van lagere tem peraturen. In onze omgeving is krimpende wind en toenemende bewolking te verwachten en later kans op eenige regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 761 m.M. Stand van gister 765 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 2.35 uur; n.m. 14.51 uur. Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) De tentoonstelling van de Amsterdamsche Raadhnisplannen. Bij de opening van de tentoonstelling der plan nen voor den bouw van een nieuw raadhuis te Amsterdam is ook door ir. A. J. van der Steur het woord gevoerd. Deze dankte het gemeentebestuur voor zijn medewerking. Daardoor heeft het een dienst bewezen aan de ontwikkeling van de Neder landsche bouwkunst, die op dit oogenblik niet op een betere en meer vruchtdragende wijze had kunnen worden gegeven. In de tweede plaats betuigde spr. zijn er kentelijkheid aan de jury. Zij vervulde een reuzentaak. De namen van de bekroonden, verzekerde spr., zijn ons een waarborg, dat zij niet zal hebben misgetast in de aanwijzing van hen, wier ontwerpen de beste kansen boden om tot een belangrijk en bevredigend resultaat te geraken. De insiders in ons vak wisten reeds, dat deze jongere krachten talenten van beteelcenis zijn. Nochtans is er, na de voltooiing van den arbeid der jury, geen eindbeslissing gevallen. Het valt niet te ontkennen, aldus spr., dat dit feit aanvankelijk in onze rijen een lichte teleur stelling heeft gewekt. Wij hebben echter, zonder nog de ontwerpen te hebben gezien, na kennis neming van het rapport de overtuiging gekre gen, dat de jury, met voorbijgaan van een wellicht gemakkelijker beslissing, het hoogere doel voor oogen heeft gehouden, en daarom be wust heeft afgezien van een gemakkelijker beslissing, welke het bereiken van het hooge peil, dat zij bij haar oordeel voor oogen had, niet in zoo hooge mate waarborgde, als de op lossing, die zij in haar rapport voorstelt. Aan het einde van zijn rede, deelde ir. A. J. van der Steur mede. dat de redactie van het Bouwkundig Weekblad gezorgd had een num mer gereed te hebben met de détails van de vier in eerste instantie uitgekozen plannen. Van dit nummer bood ir. Van der Steur het eerste exemplaar aan burgemeester De Vlugt aan. Het tweede exemplaar ontving Dr. Colijn. Ook de leden van de jury werd een nummer ter hand gesteld. Tot de aanwezige autoriteiten behoorde ook Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Ons Filiaal Zijlstr 57, wordt 18 Februari a.s., verplaatst naar Zijlstr. 85 Ter gelegenheid hiervan, en om kennis te maken met onze aflevering, noteeren wij tot 1 Maart verlaagde prijzen voor; Chem. Reinigen COLBERT COSTUUMS f 1.75 JASSEN EN MANTELS f 1.75 JAPONNEN vanaf 1.25 (Adv. Ingez. Med.) KENNEMER FILMLIGA. De eerstvolgende filmvoorstelling van de Ken- nemer-Filmliga zal gehouden worden op Zon dag 26 Februari in het Spaarne-Sound-Theater. Vertoond zal worden de film „Uit het Dag boek van een Vrouwenarts". In deze film, die het probleem van de ongehuwde moeder be handelt, wordt de hoofdrol vervuld door Hertha Thiele, die algemeene bekendheid verworven heeft door haar prachtig spel in de film „Meis jes in Uniform". Een hemel op aarde. LONDEN, Februari. De Engelschen krijgen ook een eigen „hemel op aarde". In Hastings. De meesten van ons hadden het niet gedacht, meenden dat zooiets alleen in Amerika moge lijk was en dan nog alleen onder de negerbe volking van New-York, wier verloren lot te midden van een mechanische wereld hen tot extatische dingen brengt. Zoozeer, dat hun reli- gieuse liederen niets dan juichende vroolijkheid zijn om het hiernamaals, waar alles goed en ge lukkig zal zijn en deze nachtmerrie op aarde vergeten, terwijl daarentegen hun dagelijks zingen bij het werk een sombere pijnlijke kreet is geworden. Deze vorm van „godsdienst" als middel om reeds op aarde enkele oogenbliltken de zaligheden van die andere wereld te voor proeven, dit voortdurend vechten van de ver beelding om de trieste New-Yorksche achter buurten te verschuiven en den hemel op aarde te brengen, heeft één van hen tot een merk waardige daad gedreven. Hij heeft een huis geopend in West 126th Street, Harlem, New-York. Hij heeft het huis „Hemel" genoemd en zichzelf „Goddelijk Va der" en daar verstrekt hij via gratis maaltijden en het gezang van negermeisjes met gazen vleugelen den zoozeer gewenschten „hemel": den hemel op aarde. Hij heette James Baker in het dagelijksch le ven, een klein dapper, kaalhoofdig man met weinig voorkomen, maar zooveel blijheid dat hij moeite schijnt te hebben stevig op zijn bee- nen te blijven staan. Zijn kennis van de Engel- sche taal is niet groot, maar zijn glimlach is geweldig, zóó, dat hij zijn mond slechts behoeft te openen om zijn mannelijke en vrouwelijke „engelen" in zingen en dansen te doen uitbar sten. Zoo groot en zoo uitbundig is zijn aan hang, dat de New-Yorksche politie zich er soms mee heeft moeten bemoeien, bij welke gelegen heden het moeilijk was tegen „Father Divine" proces-verbaal op te maken, daar hij verklaar de op goddelijke wijze in dit leven te zijn ge- pro jecteei-d en dus over geen data te beschik ken. Ook in den „hemel" zelf wordt soms de vrede verbroken. Zoo bijvoorbeeld toen „Vad£r'"s lin kerhand, een forsche negerin „Faithful Mary' genaamd, in oppositie kwam en verklaarde, dat „Father Divine" tenslotte toch niets anders was dan een doodgewone man. Toen haar concurree- rende hemel in een ander stadsdeel echter een fiasco bleek te zijn en haar eenige succes be stond in het overhevelen van den kassier van een van Father Divine's restaurants (een „en gel" met den naam van „Troost der Eenvoud") keerde de trouwe Mary weer terug tot den „Va der" die haar voor dien tocht een geweldige glinsterende limousine leende. „Ik ben bereid in elk opzicht te dienen", zei Mary, terwijl zij den ouden „hemel" weer betrad. „Vrede! Ach hoe heerlijk!" En „Vrede", „Vrede" riep het koor der engelen. En er was vervoering. Baker exploiteert in het dagelijksch leven een serie restaurants, kruidenierswinkels, boerde rijen en huizen en heet een inkomen van 3000 per week te hebben. „Ik ben een gratis gift van God aan de menschheid", zegt hij stralend. En zijn volgelingen vinden het wel best. Het hoeft voor hen niet te rijmen. Hij is slechts de kap stok voor hun verbeelding, de prins uit het sprookje en als door de luidsprekers zijn stem in alle kamers van het „hemel" huis weerklinkt en vraagt of de kinderen gelukkig zijn, dan zijn ze overgelukkig en dansen en heffen hun han den en juichen: „ja, Vader, ja!" Toen Father Divine „Krum Elbow" kocht, een buiten aan de Hudson, vlak naast het landgoed van President Roosevelt, kende de vreugde geen grenzen en naar dezen landelijken „hemel" trekt op Zon dagen een feestelijke negerbevolking, in booten galmend van zang. De „Vader" gaat voorop met een zwierige kapiteinspet op zijn linkeroor. Een materieele hemel van fanatieke geluk zoekers, die luidkeels volhouden gevonden te hebben. Een hemel van eten en drinken en vroo- lijk zijn. Maar die dan toch in ieder geval 20.000.000 menschen blij maakt, want dat is het aantal volgelingen, waarop Father Divine prat Wij hadden gedacht dat zooiets alleen in Amerika mogelijk was. En toen we onlangs hier in Engeland een film zagen van dit uitbundig „engelen" leven, moesten de meesten van ons lachen om de wel erg simpele woorden, waar mee de „Vader" hen toesprak. Maar het had ons moeten waarschuwen, dat tijdens de persvoor stelling het onderdrukt lachen werd verstoord door een Engelsche dame, die zich verontwaar digd verhief en getuigde, dat Father Divine haar leven nieuwen zin had gegeven. Zoo komt het dat we nu ook in Engeland een „hemel" krijgen, het eerste Europeesche filiaal van een in Amerika reeds zeer vertakte onder neming. Een Mr. en Mrs. Symonds richten er hun huis in Hastings voor in. Maar de werke lijke ziel van dezen „hemel" is een Mrs. Newton, die ginds in Amerika, in het „beloofde land" ge- ruimen tijd heeft vertoefd en nu haar vaderland de zegeningen komt brengen. In Februari zullen in Hastings de eerste Engelsche discipelen wor den ontvangen. Hun is dans en zang beloofd tot in den vroegen morgentegen een entree prijs van zeven gulden vijftig per persoon. Vr. S. „CHRISTUS EN DE RASSEN". De Interraciale vereeniging „Allen Creatu ren" hoopt Dinsdagavond 21 Februari een bijeenkomst te houden, in de kerk der Evang, Broedergemeente aan de Parklaan te Haar lem, waar gehandeld zal worden over het thema: „Christus en de rassen". Sprekers zijn dr. W. ten Boom, van Hilversum, en de heer les Kuyper van Bilthoven. Eenige oosterlin gen van zeer uiteenloopende rassen, zullen mede. in het kort, het woord voeren. Ds. H. Bielke spreekt het slotwoord. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Nieuwe gezichtspunten, welke hun invloeden op de wisselmai-kt kunnen laten gelden waren heden niet aanwezig. Ds Europeesche politiek beweegt zich in een stadium van besprekingen en verkenningen, zonder dat zich nieuwe fei ten voordoen. Niettemin werd de wisselmarkt vanmorgen gekenmerkt door een pressie op den gulden, welke aan speculatieve invloeden moest worden toegeschreven. Zoowel het pond- sterling als de dollar bewogen zich dienten gevolge in opgaande lijn. Wat het Britsche de vies betreft, de opening was op 8.73 1/2 a 7.73 3/4, waarna het tot 8.75 opliep om ver volgens te komen op 8.741/4 a 8.741/2. De dol lar opende op 1.86 7 16 a 1.86 1/2. Het Ameri- kaansche devies steeg tot 1.86 3/4, maar op dit punt kwam het Nederlandsche egalisatiefonds aan de mai'kt, waai'door de koers tot 1.86 5/8 terugliep. Overigens bood de markt weinig bij zonders en gaven de koersen nauwelijks eenige fluctuaties te zien. De handel was van beschei den afmetingen, De Fransche franc werd ver nomen op 4.94 a 4.94 1/2, de Belga op 31.47 a 31.36. In de termijnnoteeringen viel geen wij ziging te bespeuren. Het vooi'beurs-effecten verkeer kenmerkte zich door een zeer kalm verloop waarbij de koersen zich over het algemeen handhaafden op het peil van gisteren. Geen enkel fonds trad voorshands op den voorgrond 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu wing voor mogelijk Rond zijn verkeers- borden, die een verbod of een gebod inhouden. Volkenbondsregeling voor inter nationale geschillen. Engeland en Frankrijk achten zich niet gebonden in oorlogstijd. De Britsche regeering heeft den secretaris generaal van den Volkenbond er van in kennis gesteld, dat zij zich in den vervolge niet ver plichten kan gebonden te zijn in tijd van oor log door de algemeene acte tot vreedzame regeling van internationale geschillen. Zij zal echter voortgaan volledig de algemeene act te onderschrijven in tijd van vrede. Deze bekendmaking is veivat in een wit boek, dat gisteravond is gepubliceerd. Bonnet de Fransche minister van buiten- landsche zaken heeft het seci-etariaat van den Volkenbond op 14 Februari doen weten, dat de Fransche regeering besloten heeft nu de alge meene acte tot vreedzame regeling van ge schillen voor vijf jaar moet worden verlengd, deze acte te blijven onderschrijven. Frankrijk \yenscht echter het volgende voor behoud te moeten maken: „Voortaan zal bedoelde adhaesie zich niet uitstrekken tot geschillen betrekking hebben de op gebeurtenissen, welke zich zouden voor doen tijdens een oorlog, waai'bij het betrokken zou zijn". De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde vanmiddag een ex-notarisklerk uit Naarden we gens verduistering van een aanzienlijk bedrag ten nadeele van zijn pati'oon tot een jaar ge vangenisstraf. De 20-jarige schoenmaker H. J. H. is door de Haagsche politie op heeterdaad betrapt bij diefstal uit kleedingstukken, hangende in de gangen van het meisjeslyceum aan de Stad houderslaan. - Den 31-jarigen tuindersknecht L. de B„ die zich als rechercheur van politie heeft voor gedaan en bij een Haagsche familie is inge drongen, van welke hij verscheiden geldsbedragen los heeft gekregen, werd deswege een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden door de Haagsche rechtbank opgelegd. Donderdagmiddag is het negenjarig doch tertje van de familie Bienen in Oosterhout onder een auto geraakt, zij is enkele oogenblikken la ter overleden. Een bril in moderne uitvoering verbetert Uw zien en Uw uiterlijk. Speciaalzaak voor MODERNE BRILLEN Rijksstraatweg no. Twaalf Telef. 16658 (Adv. ingez. MedJ HEEMSTEDE OOK ZWANEN IN GROENENDAAL. Het wandelbosch „Groenendaal" is thans ver rijkt met een paar zeer l'raaie witte zwanen, welke geschonken zijn door mevr. Guépin, van huize Spaarneberg te Santpoort. DIEFSTAL VAN VERF. Bij de politie te Heemstede is aangifte gedaan van diefstal van een bus witte standverf en eenig schildersgereedschap op een bouwwerk aan de Alberdink Thijmlaan te Heemstede. HOUTVEILING IN GROENENDAAL. De houtveiling Donderdag in Groenendaal ge houden heeft in totaal opgebracht f 729,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2