Victoria-Water SCHINDELER Voorwaarden voor de Gemeenten om uit regeeringshanden te blijven. Moet Gouvernement zelf olie winnen Handelsvaart moet zichzelf leeren beschermen. MAATCOSTUUMS! VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER Richtlijnen door minister van Boeyen toegelicht. Hel geheim der stemmingen verzekerd. DEN HAAG. Donderdag. Hebt gij, waarde lezer wel eens lang moeten luisteren naar iemand, die niet alleen vrij breed sprakig is, maar bovendien op alles wat hij zegt, ook op de dingen, die van betrekkelijk ge ring belang zijn. ontzaggelijk veel nadruk legt? Zoo ja, dan zult ge vermoedelijk wel ervaren hebben, dat een dergelijke methode van spre ken niet bepaald boeiend genoemd kan worden. In zooverre doet onze minister van Binnenland- sche Zaken zijn naam geen eer aan. Hij houdt er namelijk die methode op na. Dit is jammer. Ook al omdat deze bewinds man zich voor de beantwoording van wat er zoo al in discussie is gebracht heel veel moeite geeft. Of men het nu had over het vraagstuk van de luchtbescherming tot hen die te ken nen gaven, dat het met de passieve luchtbe scherming nog niet zoo is als het zijn moest, be hoorde o.m. de heer Gelderman (lib. dan wel over een huiselijk ruzietje in Dantu- madeel en over een al of niet in dat verband minder gelukkig burgemeesterlijk optreden, het werd allemaal met even groote nauwgezetheid door den minister uitgesponnen. Wat de luchtbescherming aangaat, ook nu weer klonk er, in overeenstemming met wat Mr. Pollema hieromtrent in de vorige vergadering had opgemerkt, critiek over het bekende besluit van de Friesche staten. Zoowel Mr. de H ij ke (nat. soc.), Mr. In 't Ve 1 d (s.-d.) als de heer Bruineman (r.-k.) achtten een dergelijk afzonderlijk optreden niet juist. Laatstgenoemde spreker hield zich voorts met woningbouwkwes- ties en tevens met het teere vraagstuk van de gemeentelijke financiën bezig, welk vraagstuk o.a. ook Zaandam's burgemeester niet onbespro ken had gelaten De heer Reinalda (s-d.) bepleitte oprui ming van krotwoningen in het groot, waar schuwde tegen te veel bezuinigen op het ge bied van de volkshuis vesting, in het bijzon der wat het bouwen van arbeiderswoningen be treft, wees er op, hoe de Regeering bij haar beoordeeling van de uit breidingsplannen het voor een deel in haar hand heeft het gevaar voor stijging van grond prijzen tegen te gaan, om tenslotte voortva rendheid te bepleiten met het wijzigen der wettelijke bepalingen be treffende woonwagens en woonschepen. Hoofd doel van zijn betoog was geweest den minister tot meer daden te stimuleeren, opdat een vol gend jaar dank zij ministerieele daden zou blij ken, dat er in overeenstemming gehandeld was met den weiwillenden toon van 's ministers woorden. Minister v. B o e y e n begon met de verkla ring, dat hij thans op het Friesch geval niet zou ingaan, omdat deze kwestie bij de schriftelijke voorbereiding niet was aangeroerd en hij bo vendien nog niet over de stukken van de Staten van Friesland beschikte. Mr. de Rijke kreeg te hooren, dat het geheim van de stemming, ook zonder iets te wijzigen ten opzichte van de in richting van de stemhokjes, in ons land ten volle verzekerd is. Intusschen zal er, om zelfs eiken schijn in dezen te vermijden, voor een enkele aanvullende bepaling zorg worden gedragen. Maar ook indien men daarmee nog niet gereed zou zijn voor de a.s. Staten- en Raadsverkie zingen kan Mr. de Rijke er van op aan, dat er niet de geringste grond bestaat voor de vrees, dat nu het geheim van den kiezer nog niet hee- lemaal veilig zou wezen. Naar aanleiding van andere nat. soc. beduchtheid, merkte de minister op, dat de vrijwillige landstorm tot taak heeft zich te richten tegen iedere groep, die op on rechtmatige wijze het wettig gezag zou willen trachten aan te tasten. Wat de kritiek aangaande de luchtbescher ming betreft, bracht de minister in herinnering, dat men reeds in de twintiger jaren begonnen was de burgemeesters hier bij te halen, doch van die magistraten bleken de knieën slap, de handen traag. Pas in den zomer van 1938 was er op de Staatsbegrooting een crediet van 5 ton voor de passieve luchtbescherming uitgetrokken. Achtereenvolgens zei de minister, dat de kern van de zorg in dezen ligt bij de gemeenten en dat het accent van die zorg zal moeten liggen bij het georganiseerde individu. Intusschen gaf hij wel toe, dat de zaak op het oogenblik orga nisatorisch nog niet in orde is, maar zoo voeg de hij er met eenige tevredenheid aan toe we zijn wel een heel eind op weg. Zoo zullen op 31 Maart minstens 75 pet. van de gasmas kers, waarop de gemeentebesturen recht heb ben, hun toegezonden zijn en 3 maanden later zullen zij ook in het bezit van de rest wezen. De alarmeer-inrichtingen in de gemeenten van de eerste en tweede gevaren-klasse zullen wel dra in orde zijn, enfin er zit schot in, doch hoe b.v. uiteindelijk het vraagstuk van loopgraven en schuilplaatsen zal moeten worden opgelost, kon de bewindsman nu nog niet zeggen. In Den Haag zal men er nog voor zorgen aan de lucht beschermingsinspectie een viertal adjunct-in specteurs toe te voegen om de gemeentebestu ren bij het verdere organisatiewerk bij te staan. Tenslotte zij in dit verband nog vermeld, dat men in den loop van dit jaar, onverwachts tot een algeheele „verduisteringsoefening", dus te gelijkertijd in het heele land, hoopt over te gaan om aldus eens te zien, hoe het dan met de or ganisatie van een en ander gesteld is. Ten opzichte van het vraagstuk van de ge meentelijke financiën stelde de minister voorop, dat het er om gaat objectieve normen als uit gangspunt voor alle gemeenten te nemen en mocht het aldus niet gelukken de hoog noodige gemeentelijke financieele onafhankelijkheid te herwinnen, dan zal het uitzicht niet bepaald florissant wezen. Indien door eigen (wan)beleid van de gemeenten de onafhankelijkheid van de zen toch weer te loor zou gaan, zou het volgens den Minister met de autonomie onherroepelijk gedaan wezen en zou men voor goed een centra listisch stelsel krijgen. Intusschen zal de Regee ring ten aanzien van de noodlijdende gemeen ten het noodige in de melk te brokkelen moe ten hebben. Na enkele replieken was Binnenlandsche Za ken weldra stemmingsloos aangenomen evenals de begrooting van P.T.T. waarbij Mr. v. V e s - sem (nat. soc.) zoowel over het nasaal geluid van Peter Pech als over sommige kanselrede naars klaagde, waarvan men door de Radio te „genieten" krijgt. De minister, die toezegde de klacht aan zijn deskundige raadslieden te zullen doorgeven, verdedigde tegenover Mr. v. Bön- ninghausen .(nat. soc.) in verband met een suppletoire aanvrage, dat de verbetering van de bevolkingsboekhouding met het oog op de volks telling 1940, in werkverschaffing geschiedt, waarna ook deze suppletoire met aanteekening van nat. soc. verzet, er doorging. Tot Dinsdag kregen de heeren daarop rust. E. v. R. TWEEDE KAMER Uitgebreide discussies over de Indische begrooting. Nadat de comm. afgevaardigde R o e s t a m e f f e n d i zijn nationale, juister gezegd zijn anti-fascistische hart lucht had gegeven met een betoog, dat ten doel had waakzaamheid in Indië tegen elke fascistische agressie'te bepleiten geen duim breeds gronds mag aan de fascisti sche landen worden afgestaan en nadat hij o.m. verkondigd had, dat in het belang van de Indonesische bevolking het autocratische be stuursapparaat gedemocratiseerd moest worden, kwam de heer Stokvis (s.d.) aan de beurt. Deze verdedigde allereerst zijn al vroeger inge diende motie, die een beperkte proef met win ning en verhandeling van aardolie van staats wege voorstaat. Hij wees er op, dat als men beweert dat de particuliere maatschappijen sterk zijn, zulks ook het geval is met den staat, welke het tenslotte in zijn macht heeft dien maatschappijen al of niet de uitvoering van het bedrijf mogelijk te maken. Dat een proef als door hem voorgestaan erg veel risico voor den staat met zich mee zou brengen, betwistte hij gezien ook het feit, dat de proef een beperkt karakter zou moeten hebben. Grootere zelfstandigheid in eigen aangelegen heden voor ïfcdië, het beleggen van een confe rentie over een nieuwen status van Indië binnen de perken van de Grondwet, waakzaamheid te gen de gevaren van het nat. socialisme en tegen staatskundige achterstelling van Indië, ziet daar slechts enkele punten en wenschen aangestipt uit de rede van den heer Stokvis, die den Minister prees als een oprecht Rijks-Nederlan der met een warm hart voor Indië. Dr. Max v. Poll (R.K.) juichte over het feit, dat de goederenruil met Indië sterk ge stegen is en erkende, dat we nu op den goeden weg zijn, wat betreft de economische samen werking tusschen Moederland en Indië, doch hij betreurde het gebrek aan initiatief van de zijde van het Nederlandsche kapitaal, met name ten aanzien van de oprichting van industrieelen en het aanpakken van mijnontginningen. Nog zij aangeteekend, dat de heer Wage naar (a.r.) sombere financieele gezangen aan hief en dat de heer Bajetto (R.K.) de stelling verkondigde, dat er heel wat minder reden voor ernstige ongerustheid met betrek king tot Indië's internationale positie bestaat, dan men daar ginds vooral in z.i. overdreven angst schijnt te koesteren. Het viel heden weer op, hoe de Kamer zich in den breede met allerlei Indische problemen bezig houdt, net alsof er nog heelemaal geen Volksraad bestaat, waar deze begrooting eerst al behandeld is. Ook al pleit dit voor het ver antwoordelijkheidsbesef van onze afgevaardig den, zoo rijst toch de vraag, of het niet evenzeer verantwoord ware wat minder bij deze debatten Alleen stalenboeken met dit merk op de kaft, bevatten R&D behangsels in de mooie, aparte „Fixa-color" kleuren. Vraag ze Uw be hanger nog heden op zicht! Als U de nieuwe R D series 16-47-48-49-50 of 51 door bladert en de lage prijzen ziet, zult U liever vandaag behangen dan morgen! Een nieuwe kamer, kunstzinnige wanden, lichter, zonniger, ruimer: R&D behang! EENIGE FABRIKANTEN: Rath Roodeheef ver Leverxng via Uw behanger. Toonkamers te Haarlem, Parklaan 69, te Amsterdam, Prinsengracht 730-736. (Adv. Ingez. Med.) overhoop te halen. Intusschen hopen wij op de hoofdpunten nader terug te komen, bij het weer geven van 's Ministers beantwoording van de verschillende redevoeringen, waarvan er ons ook Vrijdag nog eenige wachten. E. v. R. JURYLEDEN VOOR PLANNEN NIEUWE RAADHUIS GASTEN VAN DEN BURGEMEESTER. Donderdagavond vereenigden de burgemeester van Amsterdam en mevrouw De Vlugt te hun nen huize de leden van de jury voor het nieuwe raadhuis aan een maaltijd. Onder de genoodig- den bevonden zich de wethouders Baas, Boek man, Kropman, Van Meurs en Rustige, de ge meente-secretaris, mr. Van Lier, de directeur van Publieke Werken, ir. De Graaf, de stadsar chitect, ir. Hulshoff, de jury-leden H. v. d. Kloot Meyburg, prof. ir. M. J. Granpré Molière, ir. S. van Ravesteyn, ir. A. v. d. Steur, mej. Mulder en de heer Takkenberg, resp. secretaresse en ad junct-secretaris van de jury, ir. J. A. v. d. Steur, vertegenwoordiger van de vijf Nederlandsche architectenvereenigingen, zoomede G. P. J. van Overbeek, voorzitter van „De Amsterdamsche Pers". Wethouder De Miranda en het jury-lid Vor- lcink waren, onderscheidenlijk door uitstedigheid en ziekte, verhinderd aanwezig te zijn. Aan het einde van den maaltijd heeft burge meester De Vlugt in een' hartelijke toespraak de jury ontbonden. De burgemeester eindigde met het instellen van een dronk op de gedachte, dat alle aanwezigen getuige zouden mogen zijn van de totstandko ming van een waardig nieuw raadhuis voor Amsterdam. Cursussen voor officieren ingesteld. Voor maag, nieren en ingewanden. (Adv. ingez. Med.) Naar wij vernemen heeft de regeering besloten hier te lande „Cursussen Han- delsbescherming" in het leven te roepen. De regeering is tot dit besluit gekomen uit overweging, dat het ter bevordering van de veilige vaart van de Nederland sche koopvaardijschepen in tüd van oorlog of oorlogsgevaar noodig is ge zagvoerders, stuurlieden en machinisten reeds in vredestijd op de hoogte te brengen van hetgeen ter zelfbeveiliging door de schepen kan worden gedaan. Tot dit doel worden twee series cursussen ge geven, en wel één voor hen, die geen examen voor hoogeren rang meer hebben af te leggen en een tweede voor hen, die in het bezit zijn van het diploma 2e of 3e stuurman of machi nist diploma a. of b. Voor de eerste categorie zullen de cursussen, waaraan de deelneming vrijwillig is, worden gehouden in de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam en in de zeevaarschool te Rot terdam. Elke cursus duurt vijf dagen (van Maandags tot en met Vrijdags) doch de cursussen kunnen ook in gedeelten worden gevolgd. Hierbij zullen oud-hoofdofficieren der Koninklijke Marine on derricht geven over de volgende onderwerpen: algemeene grondslagen handelsbescherming, convooivaart. beveiliging tegen duikbooten, be veiliging tegen mijnen, luchtbescherming en artillerie. Voorts is bepaald, dat gezagvoerders en stuur lieden aan al deze vakken zullen deelnemen en de machinisten aan de vakken convooivaart en lu chtbescherm i ng. De aanvang van deze cursussen, die het ge- heele jaar, behalve in de maand Augustus en in de weken voor en na Paschen en Kerstmis, zul len worden gehouden, is gesteld op 3 April. Aan deelnemers, die buiten de cursusplaatsen wonen, zullen de reiskosten (2e klasse trein) en bijbehoorende verblijfkosten door het rijk wor den vergoed. Wat vervolgens de cursussen van de tweede categorie die voor 2e of 3e stuurlieden en ma chinisten diploma a. of b. betreft, in welke cursussen onderricht wordt gegeven in dezelf de vakken als bovengenoemd, moet op den voor grond worden gesteld, dat de deelneming hier aan wettelijk verplicht is gesteld. Deze cursussen worden als regel gegeven in de maanden Februari (c.q. Maart), Juni en Oc tober en vangen dit jaar aan op 1 Maart. Met onderricht zullen naast oud-hoofdofficie ren ook officieren der Koninklijke Marine wor den belast. Wat de stuurlieden van deze categorie aan gaat, zullen de cursussen, waarvan voor hen de duur is bepaald op ongeveer 30 uren, worden gevestigd aan de zeevaartscholen te Amster dam, Rotterdam, Scheveningen, Vlissingen, Den Helder en Terschelling. De cursussen voor de machinisten, welke slechts ongeveer 7 uren duren, zullen worden gevestigd in de kweekschool voor machinisten te Amsterdam, de machinistenscholen te Rotterdam en Utrecht en in de De Ruyterschool te Vlissin gen, terwijl tevens is bepaald, dat de cursussen voor stuurlieden te Scheveningen, Den Helder en Terschelling ook door machinisten kunnen wor den gevolgd. Voorts wordt aan deze cursussen ook deelge nomen door hen, die buiten de genoemde scho len om zich bekwamen voor een hoogeren rang, voor welke deelneming zij een schriftelijk ver zoek moeten indienen bij het hoofdbureau zee- verkeer van den marinestaf. Aan laatstbedoelde personen worden door het rijk, indien zij buiten de cursusplaatsen wonen, vergoed de reiskosten 3e klasse trein, zoomede bijbehoorende verblijf kosten. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat gezag- hebbenden met diploma le stuurman of machi nist c. van de stoomvaartmaatschappij „Zee land" te Vlissingen in aanmerking komen voor (Adv. Ingez. Med.) Sigaretten-verbruik blijft nog steeds toenemen. In 1938 werd ƒ132 millioen aan tabaks fabrikaten uitgegeven. De in de Januari-aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerde cijfers voor 1938 toonen opnieuw aan, dat het verbruik van tabak een belangrijke verandering van structureelen aard ondergaat. Dit spreekt het duidelijkst bij ver gelijking met 1929, het laatste jaar vóór de crisis. Ondanks de groote verandering van de koop kracht der bevolking is het gemiddelde verbruik van sigaretten per hoofd zonder onderbre kingen van eenig belang gestegen van 409 in 1929 tot 549 in 1938. Daartegenover staat een vermindering van het verbruik van rook- en pruimtabak e.d. van 1.45 K.G. (na een stijging tot 1.59 K.G. in 1932) tot 1.16 K.G. Aangezien het hoofdelijk gebruik van sigaren slechts ge ringe schommelingen vertoond heeft en per sal do nog eenigszins gestegen is (van 173 tot 179), is de stijging van het verbruik van sigaretten dus practisch geheel gegaan ten koste van dat van rook- en pruimtabak. De totale uitgaven voor tabaksfabrikaten zijn in bedoelde periode belangrijk verminderd, nl. van 173 %ot 132 millioen gulden of per hoofd der bevolking van f 22 tot f 15. Er heeft dus ook een belangrijke daling van de gemiddelde waar de der verbruikte artikelen plaats gehad; voor sigaren van f 69 tot f 42 per duizend, voor si garetten van f 17 tot f 10 per duizend en voor rook- en pruimtabak e.d. van f 236 tot f 175 per 100 K.G. Het trekt de aandacht, dat de na 1930 begon nen daling van de totale waarde sinds 1936 weer voor eenige stijging heeft plaats gemaakt, be droeg de waarde in 1930 f 183 millioen, in 1936 was deze f 124 millioen en in 1938 f 132 millioen. Voor meer uitvoerige gegevens, ook over de tusschen liggende jaren, moge verwgzen worden naar de zoo juist verschenen Januari-aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Medewerking aan verduisterings- oefening vereisclit. Nadat de Rotterdamsche Rechtbank giste ren in haar ochtendzitting reeds eenige za ken had behandeld tegen personen, die allen woonachtig waren te IJselmonde en die hun woningen op 19 Januari tijdens de verduiste ringsoefeningen niet voldoende tegen het licht hadden afgeschermd, stonden in de middagzitting nog verschillende personen voor hetzelfde feit terecht. In de zaken van den 36-jarigen onderwijzer G. H. G., den 30-jarigen onderwijzer K. S. en den 22 jarigen bankwerker F. V.. allen te IJselmonde woonachtig, eischte het O.M. daar het geen opzet aanwezig achtte, tegen ieder een boete van 10 subs tien dagen hechtenis. In de zaak van den 54-jarigen bakker H. V uit IJselmonde achtte het wel opzet aanwezig De eisch was drie dagen hechtenis. In de zaak tegen den 36-jarigen scheepsteekenaar H. T uit Alblasserdam werd, eveneens omdat er geen opzet aanwezig was, een boete van 10 geëischt subs, tien dagen hechtenis Chauffeur van vrachtauto vrijgesproken. Doordat een autobus op den rijksstraatweg Den HaagRotterdam zonder benzine kwam te staan en een particuliere auto deze bus wilde helpen, bleven beide voertuigen op den weg staan, de particuliere auto een gedeelte van den rijweg in beslag nemend. Hierdoor moest een groote vrachtauto naar links uitwijken en kwam .met een van tegenovergestelde richting rijdende autobus in botsing. Bij deze botsing werden twee inzittenden van de bus gedood, verscheidenen gewond. De chauffeur van den vrachtwagen heeft zich wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad Het O.M eischte een hechtenisstraf van vier weken. De Haagsche rechtbank sprak den chauffeur van het hem ten laste gelegde vrij. Machinist van onvoorzichtigheid beschuldigd. In hooger beroep lager boete gevorderd. Een 41-jarige machinist van de Nederland sche Spoorwegen stond Donderdag terecht we gens het door zijn schuld gevaar doen ontstaan voor het verkeer over den spoorweg (Art. 165 W. v. Str.) Op 24 Februari van het vorige jaar reed verd. als machinist op een goederentrein van Amster dam naar Haarlem. Het was een donkere en zeer mistige avond en even voor het station Halfweg kwam hij in botsing met een montage wagen. Persoonlijke ongelukken hadden niel plaats, doch de wagen ontspoorde. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot f 20 boete. Donderdag diende de zaak voor het Amster damsche gerechtshof. Verd. voerde aan. dat hij voorzichtig had gereden. Vlak voor de botsing was hij door een mistbank gereden en het ach terlicht van den montagewageen had hij niet ge zien. De procureur-generaal was van meening. dal hier van grove roekeloosheid niet kan worden ge sproken, wel echter had hij voorzichtiger moe ten zijn. Spr. vorderde f 15 boete. De verdediger pleitte vrijspraak. Arrest 2 Maart. ZEVEN ARABIEREN TER DOOD VEROORDEELD. Het militaire gerechtshof te Jeruzalem heeft zeven Arabieren in twee dagen tijds ter dood veroordeeld. Al deze Arabieren waren een week geleden ten zuiden van Bethlehem gevangen genomen door Britsche troepen. Een groote groep gewapende Arabieren heeft - naar voorts kan worden gemeld te mid dernacht de gebouwen van het spoorweg station in de vlakte van Esdraelon in brand gestoken. De gebouwen brandde tot den grond toe af. den in deze plaats m te stellen cursus van de tweede categorie. Beide categorieën cursussen zijn ook toegan kelijk gesteld voor de betrokkenen uit Indir die hier te lande met verlof vertoeven. FEBRUARI AANBIEDING 45.00 f 50.00 E 55.00 HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b. Tel. 1604S, Haarlem-N (Adv. ingezMed.) Tweede Loterij voor „HaarlenTs Bloei". Verkoop van loten begonnen. De verkoop der loten van de tweede groote verloting ten bate van „Haarlem's Bloei" is be gonnen Ditmaal bedraagt het aantal loten 11000, dat is 1000 meer dan vorig jaar, toen de belang stelling zoo groot bleek, dat op den laatsten dag vele honderden moesten worden teleurgesteld. Vooral dank zij de groote medewerking, welke ..Haarlem's Bloei" ditmaal van een aantal han deldrijvende middenstanders mocht ondervin den, kon het aantal prijzen ruim worden ver dubbeld. Hierdoor is deze loterij nog aantrekkelijker geworden dan de eerste. Evenals vorig jaar is een auto als hoofdprijs te winnen, doch er is ook voor gezorgd, dat de overige ruim 200 prijzen aantrekkelijk zijn. De trekking is bepaald op Dinsdag 2 Mei a.s. Zij zal in het openbaar geschieden ten overstaan van Notaris D. M. Klijzing in hotel café-restau rant „De Leeuwerik" in de Kruisstraat. Zij, die „Haarlem's Bloei" willen steunen, kunnen zulks doen door het koopen van een of meer loten, zij maken dan bovendien een goede kans een of zelfs meer prijzen te winnen. De loten zijn verkrijgbaar aan het bureau der stichting „Haarlem's Bloei", Stationsplein 1, en bij een aantal wederverkoopers. MGR. M. J. MöLLMANN 70 JAAR. De Hoogeerw. heer Mgr. M. J. Möllmann hoopt a.s. Zaterdag zijn 70sten verjaardag te vieren. Hij hoopt van 111 en van 3.305 uur te zijnen huize Zijlweg 170 receptie te houden. B. en W. stellen voor den heer G. H. Vallo te belasten met leiding van het Zuiderbad. ZANDVOORT Vrijdag. Het komt B. en W. gewenscht voor den lei der van het Zuiderbad in dienst te nemen op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht. Overeenkomstig het advies van de commis sie van bijstand stellen B. en W. voor den heer G. H. Vallo op arbeidsovereenkomst te benoe men tot leider. B. en W. achten het voorts beter de titel van directeur te veranderen in leider. De leider zal gedurende 17 weken in vollen dienst der gemeente zijn en dan f 45.— per week ontvan gen. Voor werkzaamheden gedurende de win termaanden wordt verder nog f 100 betaald. Op bovengenoemde bedragen wordt een kor ting van 2Vz pCt. toegepast. De strijd om het bestaan van den Middenstand. Rede van mr. L. G. van Dam. BEVERWIJK Vrijdag. De Vrijz. Democratische Kiesvereeniging ..Kennemerland" hield gisteravond voor een klein gehoor een openbare vergadering in Odeon. Na het welkomstwoord van den voorzitter, den heer Stein, was het woord aan Mr. L. G. van Dam, lid van het hoofdbestuur van den Vrijz. Democratischen Bond, die sprak over het on derwerp „De strijd om het bestaan van den Mid denstand". De middenstand verkeert, aldus Mr. van Dam, in grooten nood, maar hij is het zich niet bewust. Het is dringend noodig. dat de mid denstand zich bewust wordt van haar geweldige beteekenis. Wel scheen Marx gelijk te hebben, toen hij zeide, dat de middenstand door den voor uitgang van de techniek en het grootbedrijf moest verdwijnen, maar dit was toch niet juist gezien, omdat het aantal kleinbedrijven in Nederland nog zeer groot is. Dat het kleinbedrijf wel degelijk recht van bestaan heeft trachtte spr. aan te too nen met voorbeelden uit de practijk. Dat de in standhouding van den middenstand ook van groote sociale beteekenis is leidde spreker af uit de uitspraak van Lenin, die gezegd heeft, dat Spanje het volgende land was, waar zijn ideeën zich zouden vestigen, omdat in dat land slechts een kleine groep grootbezitters en voor de rest allemaal bezitloozen zijn. De aanwezigheid van den middenstand voorkomt een te groote con centratie van het kapitaal. Spr. schetste vervol gens de moeilijkheden, waarin de middenstand verkeert, doordat velen zich gingen vestigen zon der eenige kennis van zaken, waardoor groote schade werd aangericht. Ook de ontwikkeling van het grootbedrijf op het terrein van de dis tributie is een groote moeilijkheid. En hoewel de middenstand daaraan zelf ook wel eenige schuld heeft, omdat hij zich had moeten organi- seeren en ook zijn invloed op politiek terrein had moeten doen gelden, is het de plicht van de overheid om, evenals in andere landen is ge beurd, den middenstand hiertegen t.e bescher men. Onze levensbeschouwing zegt, aldus Mr. van Dam, dat wij onze krachten moeten aanwen den voor den opbouw van een maatschappij, waarin naastenliefde en sociale rechtvaardigheid heerscht. En daar de bond altijd heeft gestreden voor de economisch zwakkeren zal hij ook nu strijden voor een betere toekomst voor den mid denstand. Hierna was er gelegenheid om vra gen te stellen, waarna de heer Stein de verga dering met een woord van dank aan den spr. sloot.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5