Een Giro-credietring voor Nederland. GARAGE RABO EOMElSIERi (De jbeeuwkopiffgiol Een halve eeuw kapper. WAAG UW GEZONDHEID NIET VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 HAAREEM'S DAGBEAD 4 Bijzonderheden over de nieuwe instelling. Naar wij vernemen is men reeds eenigen tijd hier te lande bezig met de organisatie van een coöperatieve Giro-credietring. De voorbereiding is nu zoover gevorderd, dat de Ring binnenkort met zijn werkzaamheden zal beginnen. Geldziekte. In een propaganda-geschrift wordt gezegd: „De menschheid is een organisch geheel en dit organisme is ziek. ernstig ziek. De symptomen zijn: chronische werkloosheid, doodelijke concurrentie in het zakenleven, wrij vingen en conflicten tusschen volksgroepen en Volken. Allerlei organen in de samenleving function- neeren steeds gebrekkiger. De diagnose zou hier kunnen luiden: geld ziekte. Immers geld, hoe goed en nuttig ook bij zonde verhoudingen, blijkt voor onze huidige maatschappij als het ware vergif te zijn. Het wordt niet meer naar behooren in de circula tie opgenomen; groote hoeveelheden blijven on gebruikt en vormen een weelderigen voedings bodem voor allerlei parasieten, die het menschdom ten gronde richten." Wat in de plaats van geld? In 1931 moest een moeder in Los Angeles in Californië haar dochter van een kostschool nemen omdat zij het schoolgeld niet meer kon betalen. De reden daarvan was. dat zij eenige huizen verhuurd had aan menschen die ook in geldelijke moeilijkheden verkeerden. Een hunner een schilder, had haar persoonlijk zijn nood geschetst. Toen de moeder een bezoek aan de directrice der kostschool bracht, hoorde zij, dat het school gebouw geverfd moest worden, maar die uit gaven waren niet te dragen wegens verminde ring van het aantal leerlingen. De handige moeder heeft toen bewerkt, dat haar huurder-schilder het schoolgebouw mocht opknappen. Zij verkocht aan de directrice namelijk de arbeidskracht en de materialen van den schilder, die zij zelf eerst als betaling ge accepteerd had voor de huurschuld. Door die eenvoudige transactie waarbij geen geld op tafel werd gelegd was bereikt, dat de schilder geen huurschuld meer had, ter wijl de dochter van de huiseigenaresse weer naar de kostschool kon gaan en de directrice niet langer tegen vervelooze schoolmeubels be hoefde aan te kijken. Zoo was ieder tevreden! De energieke dame uit Log Angeles nam het initiatief tot het stichten van een „Beurs voor menschen zonder geld", een organisatie die in korten tijd een groote vlucht nam. Winkeliers en landbouwers, timmmerlieden, metselaars, doctoren, advocaten en menschen uit tallooze andere beroepen sloten zich aan om onderling arbeid, goederen en verdiensten uit te wisselen zonder gebruikmaking van geld. Geld weggegeven armer worden! en niet Op een avond in *934 was te Bazel in Zwitser land een groot aantal menschen bijeen gekomen voor een bespreking van de oorzaken van crisis en werkloosheid. Het was een zeer uiteenloo pend gezelschap: kleine en groote zakenmen sehen, arbeiders, intellectueelen enz. Op een gegeven oogenblik stond iemand op, zeggend: „Ik heb vier biljetten van 25 francs in mijn hand, daarmee ga ik vier menschen in de zaal gélukkig maken. Wie de biljetten krijgt, behoeft ze niet terug te geven. Maar ik verbind er de voorwaarde aan, dat hij die zoo'n biljet krijgt, het binnen een minuut een bestemming moet geven voor een transactie met een der hier aanwezigen. Hij mag er kleeren voor koopen of iets voor in z'n huis, hij mag er een van z'n kinderen les van laten geven of er zijn tuin voor laten op knappen, het doet er niet toe wat. Als het biljet maar binnen de minuut van eigenaar verwis seld is. Iemand, die zoo'n biljet daai'na in handen krijgt, moet het ook weer binnen de minuut bij een der aanwezigen besteden. En zoo moet het geld verder van hand tot hand gaan tot aan het oogenblik, waarop ik zal laten stoppen. Het eenige wat ik als tegenprestatie vraag voor mijn schenking is een provisie van 2 pet,, dat is dus een halve franc van ieder, die een van de bankbiljetten in betaling krijgt. Tegen dat laatste kan, geloof ik, niemand be zwaar hebben, want op -elke transactie kan toch zeker wel een korting van 2 pet. voor contante betaling overschieten. Vier werkloozen werden uitgezocht, die het eert de biljetten van 25 francs kregen. In minder dan geen tijd was de rustige ver gadering herschapen in een luidruchtige goede renbeurs. Er werd geredeneerd en gecijferd, overlegd en besloten. Telkens verscheen er een van de aanwezigen bij het tafeltje van den onbekenden initiatief nemer om er een halve franc te komen afdra gen als provisie over een juist afgesloten trans actie. Toen er 45 minuten verstreken waren, ver klaarde de onbekende de beurs voor gesloten. Inderdaad bleken 4 x 45 transacties tot stand gekomen te zijn, want in totaal waren hem 90 francs als provisie uitgekeerd. Wat was er nu eigenlijk gebeurd? Met behulp van die 100 francs waren 4 x 45 sluimerende wenschen ontwaakt en in vervul ling gegaan. In drie kwartier tijds hadden die vier biljet ten een omzet van 4500 francs bewerkstelligd, alleen daardoor, dat zij even tusschen de rijen der aanwezigen waren doorgefladderd. Had de initiatiefnemer 5 minuten later afge klopt, dan zou de omzet 5000 francs bedragen hebben en zou hij het heele bedrag van zijn gift weer in den vorm van provisie hebben terug ontvangen. Het geld was dan tot den eigenaar weerge keerd. Het had door de ijverige circulatie geen cen time aan waarde ingeboet; het was alleen maar gedurende nog geen uur volledig ruilmiddel ge weest Niemand was er armer door geworden; allen, die aan het experiment hadden deelgenomen, waren er wel bij gevaren en bovendien hadden de eerste ontvangers elk 25 francs cadeau ge kregen. Uit het voorval bleek duidelijk het verschil in praktische waarde tusschen geld in portefeuille en geld in circulatie. De Ring. Naar dit beginsel wil de Ring in oris land wer ken. Er wordt aanvankelijk in Den Haag begon nen, maar de bedoeling is de werkzaamheid over het geheele land uit te breiden. Ook in Haarlem en omstreken. Wie geld bij den Ring stort krijgt, ter aanmoe diging, 5 pet. toeslag. Wie dus f 100 stort, mag f 105 besteden. Daarmee kan men zijn leveran ciers betalen als zij tenminste bij den Ring aan gesloten zijn. Op hun beurt kunnen die leveran ciers weer door verrekenbiljetten de fabrikanten of grossiers betalen. De bedragen van overgemaakte giro's of van ingeleverde Ring-zegels worden in het reke ning-tegoed van de onh angers bijgeschreven on der aftrek van een Ring-provisie ad 2 pet. Bij grootere overboekingen bedraagt die provisie 2 pet. over de eerste f 100 en over het meer dere y2 pet. Deze provisie, die vrijwel overeenkomt met de korting, waartoe elke leverancier bij vlotte betaling graag bereid is, vormt in dit opzicht de eenige vergoeding voor alle bemoeiingen van den Ring. Het zal ook mogelijk zijn, aan winkeliers en fabrikanten tegen lage rente voorschotten te ge ven uit de Rïngkas, want het laat zich aanzien, dat er op den duur veel geld in de Ringkas komt, daar er immers geregeld gestort wordt, terwijl slechts in uitzonderingsgevallen geld in contanten uitbetaald zal worden. De organisatoren zijn er natuurlijk van over tuigd, dat de Ring pas beteekenis krijgt, als er zeer velen bij zijn aangesloten, want hoe meer aangeslotenen hoe meer kans op transacties. Een voorbeeld in Zwitserland. In 1934 is in Zwitserland, door de actie van den bekenden schrijver op cultureel en sociaal- economisch gebied Werner Zimmermann, zoo'n Ring voor Zwitserland opgericht. De ervaringen die men daar heeft opgedaan worden gunstig genoemd. De heer Zimmermann komt morgen (Zater dag) in Den Haag een lezing houden, waarin hij bijzonderheden zal vertellen van het Zwit- sersche experiment. In het comité voor den Ring hebben zitting de heeren F. H. Dissen, D. C. W. Heppener, Chr. Schuurman, Mr. Jan Visser, drs. J. de Voogd en J. H. Blok. HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENIGING. Zaterdagmiddag organiseert de Haarlem- sche Rij- en Jachtvereeniging een cross country over weilanden aan de Bekslaan te Vogelenzang. Deze wedstrijd bestaat uit: een lichte cross voor landelijke ruiters, lengte 1900 M., gebruikelijke hindernissen, geen sloo- ten; een lichte cross voor introducés, werken de en junior-leden om den wisselbeker, aan geboden door de omliggende landelijke rij ver- eenigingen (parcours als onder 1) en een zware cross voor introducés, werkende en junor-leden, lengte 2900 M., gebruikelijke hin dernissen en slooten. Te half twee wordt bij het café Rusthoek aan den Vogelenzangscheweg begonnen met het afwandelen van de parcoursen. Onmiddel lijk na terugkomst start de eerste landelijke ruiter. Na afloop van de wedstrijden heeft de prijsuitreiking plaats in het café Rusthoek. baat Êuxe UetUuut zonder Chauffeur alleen GASTHDISVEST 11 - HAARLEM TEL 17266 Verzekerde Wagens (Adv. ingez. Bied.) Luchtbescherming in Haarlem. Organisatie van Wijk 3. Als laatste wijk van Haarlem-Centrum zal de afdeeling Haaiüem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming thans be ginnen met de organisatie van wijk 3, het deel van centrum, begrensd door Kampervest, Gasthuisvest, Raamvest, Wilsonsplein, Oran jekade, Zijlvest, Zijlstraat Z.Z., Groote Markt Z.Z., Oude Groenmarkt Z.Z., Damstraat Z.Z.. Spaarne, Turfmarkt. Na de noodige voorbereidende besprekingen met verschillende bewoners van dit stadsdeel wordt een openbare vergadering gehouden op Woensdagavond 22 Februari, in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond aan de Jacobstraat, welke vergadering uitsluitend be stemd is voor de bewoners van wijk 3. De heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, zal op deze vergadering spreken over de noodzake lijkheid en nuttigheid van de gezinsbescher ming bij de luchtbescherming en over de or- organisatie van wijk 3. Daarna zal, zoo mogelijk, worden overge gaan tot de samenstelling van een wijk-co- mité uit de bewoners van dit stadsdeel. Dit wijkcomité zal de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming' bij de organisatie van deze wijk behulpzaam moeten zijn. Deze organisatie be treft eenerzijds de opleiding der bewoners in de gezinsbescherming en anderzijds de vor ming van hulpgroepen, welke in tijden van nood de verschillende overheidsdiensten moe ten completeeren. Met het oog op de dichte bebouwing en de vele winkelzaken is een goede organisatie van deze wijk een dringende eisch, zoodat het een welbegrepen eigenbelang der bewoners is deze vergadering te bezoeken. Ook de opkomst van vrouwen is zeer ge- wenscht, aangezien de vrouw een belangrijke taak in de luchtbescherming zal hebben te vervullen. Steuncomité Bloemendaal. 0i&utnaM&k wordt voorkomen en bestreden f door het probate en onschade lijke middel drog. vanaf f. 0.80 p. f/ac. (excl. O.B.) (Adv. Ingez. Med.) Meer daadwerkelijke belangstelling gevraagd. Dank zij een warm voelend ingezetene van Bloemendaal, die onlangs tot zijn teleurstelling moest ervaren, dat slechts een gering aantal in woners van deze gemeente eenig denkbeeld had van den arbeid, die door bovengenoemd Comité ten bate van de noodlijdenden in Bloemendaal verricht wordt; is een boekje verschenen, waar in o.a. opgemerkt wordt, dat weliswaar deze gemeente ten aanzien van de gemiddelden der belastbare inkomens in ons land een verrassend gunstige plaats inneemt, maar dat daar ook zeer velen leven in omstandigheden, die zich in niets onderscheiden van hulpbehoevenden in min der bevoorrechte gemeenten. Ook in Bloemen daal zijn er velen, die bij den geringsten maat- schappelijken of huiselijken tegenslag onmiddel lijk in moeilijkheden geraken. Die hebben ook in Bloemendaal, evenals bijvoorbeeld in Lutje- broek, steun noodig. Daarom betreurt het Co mité het, dat niet meer ingezetenen daarwer- kelijke belangstelling toonen. Dankbaar is het voor de medewerking, die het van buiten de ge meente gevestigde instellingen mag ondervin den, zooals van het Nat. Fonds voor Bijzondere nooden te 's-Gravenhage. Maar op dit Fonds mag slechts in bijzondere gevallen een beroep worden gedaan en eerst dan, wanneer verreweg het grootste deel van het benoodigde bedrag door bijdragen uit de eigen gemeente is ver kregen en dit laatste is tot dusver te weinig. Door zijn zeer beperkte middelen werd het Co mité herhaaldelijk gedwongen, ook daar waar het hulp mocht verleenen, te volstaan met „klein werk", het voorzien in enkele behoeften van den dag, het overbruggen van een paar moeilijke weken en dergelijke meer. Maar talrijk waren de gevallen, waarbij toch eigenlijk een ander soort van hulp gewenscht ware geweest. Niet alleen Philantropisch, maar ook sociaal. Het is moeilijk precies te omschrijven waarin zulk helpen bestaat; ieder persoonlijk geval ziet er weer anders uit. Vaak gaat het om méér dan wat huishoudgeld, brandstof of kleeding, bij voorbeeld om het vinden van nieuwe wegen, het aanpakken van nieuwe mogelijkheden. Er moet misschien eens iets gewaagd worden en dan moet, na degelijk onderzoek naar een be hoorlijke kans van slagen, een jonge man of een opgroeiend gezin daartoe in staat worden ge steld. Dat is helpen met breedere allure, beter en vruchtbaarder dan het stoppen van kleine gaatjes alleen. In verreweg de meeste gevallen kan het Comité, door gebrek aan middelen, daaraan echter niet denken. Gehoopt wordt dus, dat men het Comité zal bijstaan in de vervulling van zijn nuttige taak door aan het Steuncomité Bloemendaal een geldelijke bijdrage, liefst in periodieken vorm, toe te zeggen. De werkcommissie van het Comité, die altijd op Vrijdagmorgen in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan vergadert, is als volgt samenge steld: H. Meinesz. Vogelenzang, voorzitter; Ds. J. C. van Dijk, Kerkplein 2, Bloemendaal, vice- voorzitter; G. van Tienhoven, Rijperweg, Bloe mendaal, secretaris; F. C. H. Harmens, Leeuwe rikenlaan 2, Aerdenhout, penningmeester; mej. A. C. W. Rijnierse, Zijlweg 11, Overveen en A. IJzerman, Brederodelaan 79, Bloemendaal. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhogen Zij liep zoo hard rij kon door, totdat er plotseling een regiment sneeuwvlokken opdoemde. De vlokken kwamen niet uit de lucht vallen, want die was helder. Neen, de vlokken liepen over den grond en hoe dichterby rij kwamen, des te grooter werden zij. Gerda dacht aan den dag, dat Karei haar sneeuwvlokken door een vergrootglas had laten zien. Maar deze waren inderdaad nog veel grooter. Zij leefdenzy waren de voorposten van de Sneeuw- Koningin. De sneeuwvlokken zagen er zonderling uit, sommige leken op groote stekelvarkens, andere daarentegen op slangen of kleine, dikke beren met style, rechtopstaande haren. En zy waren allen schitterend wit, deze levende sneeuwvlokken. Gerda werd er bang van: met de handen voor haar oogen zei ze toen het „Onze Vader" op...... Het was zóó ontzettend koud, dat de adem als rookwolken uit haar mond kwam. Dikker en dikker werd de rook, vormde zich tot doorzichtige engelen, die noe langei hoe grooter werden; zy droegen helmen en Hadden speren en schilden ln de handen. Toen Gerda het „Onze Vader" had opge zegd, was zy omringd door en leger van engelen Deze duwden de leelijke sneeuwvlakken met hun speren weg, zoodat Gerda vei lig door kon loopen. De engelen kusten en wreven haar handen en voeten, opdat deze niet van de koude te lijden hadden. Zóó liep zy moedig naar het paleis En Karei? Hoe was net met nem? O. by dacht heeleniaal niet aan Gerda en hij rekende er allerminst op, dat zijn vriendinnetje voor het paleis zou zyn (Wordt vervolgd! Zilveren jubileum van den heer G. H. van Looy. Het kappersvak behoort tot de beroepen waarover door velen gesproken wordt maar waarvan slechts weinigen het rechte weten. Daarom is het prettig eens met iemand te praten, die dit vak door en door kent niet alleen, doch er ook zijn geheele leven aan heeft gewijd. Te meer als daar een gereede aanleiding voor is. En die aanleiding is er. Het zal namelijk 2 Maart a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de heer G. H. van Looy zich als kapper in de Veerstraat vestigde. En thans woont hij nu reeds ruim 8 jaar aan de Jansstraat 75; ge- kent den winkel ongetwijfeld, er staan altijd kunstige pruiken in de etalages en het is moeilijk voorbij te loopen zonder er even naar te kijken. De heer van Looy is dus in het vak vergrijsd. Niet verouderd. Want al kan men hem aanzien, dat hij geen 50 meer is hij draagt zijn 74 jaar met eere en scheert nog even lustig de klanten als hij dat een halve eeuw geleden deed. Een halve eeuw kapper. Dat is net zooveel nieuws als 50 jaargangen van de krant. Ja. dat is een zeer bijzonder jubileum, zegt de heer N. J. Vos. de voorzitter der afd. Haar lem van den Ned. Kappersbond. De heer v. Looy is een tijdperk op zichzelf. Hij oefent het kappersbedrijf uit op een wijze zooals het thans niet meer bestaat. Vijftig jaar geleden was de dameskapper tegelijk ook haarwerker en menig kunstwerk want dat waren de meeste haarwerken uit dien tijd is uit van Looy's handen gekomen. En dan de bruidjes, die op den heuglijken dag tot in de puntjes gekapt moesten worden! Daar weet ook me vrouw van Looy van mee te praten. Twee honderd per jaar werden soms door ons ge kapt en dikwijls werd er al om 3 uur 's nachts aan begonnen. „Hoe lang bent U nu al in het vak mijnheer van Looy?" Wel, ik ben er eigenlijk mijn heele leven in geweest. Mijn vader had een zaak in de Zijlstraat. Daar heeft hij 17 jaar gewoond. En ik ben naar de Veerstraat gegaan. Wij waren de eersten in Haarlem, die witte jassen droegen, zegt mevrouw van Looy en het is be grijpelijk, dat ze daar een weinig trotsch op is. Verscheidene bekende Haarleinsche kappers begonnen bij den heer van Looy hun kappers loopbaan en ze hadden moeilijk een beteren leermeester kunnen treffen. Ook als tooneel- kapper geniet de heer van Looy algemeene bekendheid. En hij maakt U even bekwaam een Napoleonskop als dat hij uw gelaat ver vormt tot dat van dien anderen keizer zij het dan niet van een land van Henry Ford. En weet U hoe mevrouw van Looy tooneel- kapster is geworden? Heel eenvoudig. Zij hielp haar man dikwijls bij zijn werk en toen de heer van Looy eens door ziekte verhinderd was ging zijn vrouw in zijn plaats. En de spe ler, die door haar gegrimeerd werd als Keizer Wilhelm won den eersten prijsvoor de beste typeering. Kijk, zulke dingen daar leef je eigenlijk voor, zegt mevrouw van Looy, die van 1923 tot '27 lid van den Haarlemschen Raad was voor de R.K. Staatspartij, en men kan zien, dat zij oprecht meent wat ze zegt. Ik vind het vale nou beter, zegt de heer van Looy. De vrouwen dragen het haar eleganter, voegt zijn vrouw er aan toe. En ze zijn zoo veel jeugdiger. Vergelijk een vrouw van vijftig eens met die van een halve eeuw geleden! Maakt U nog wel eens pruiken? vraagt de heer Vos. Ja zeker, nog geregeld. We hebben een archief boven van honderden pruiken, die altijd wel weer eens van pas komen. En dan. pruiken worden nog steeds verkocht. Het is niet ieder's werk want bij de scheiding moet men haar voor haar rangschikken. En daar is nog al wat tijd mee gemoeid. En zoo vertellen deze krasse jubilarissen, die zoo opvallend jeugdig zijn gebleven, verder. En uit alles blijkt, dat een ding bij "nen in den loop der jaren niet is veranderd. De liefde voor hun werk. En is dat niet het geheim van hun „jeugdigen" ouderdom? Naar wij vernemen bestaat er Donderdag middag 2 Maart van 1 tot 6 uur gelegenheid de heer en mevrouw van Looy te feliciteeren. Ongetwijfeld zullen velen hiervan gebruik maken. DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden als rugpijn, •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden doop doze bloedfiltrocrende organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen Ib beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het giuretisch middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leverv gevend blijft (Adv. ingez. MedJ PERSONALIA. Met ingang van 16 Februari zijn benoemd aan de controle der P. T. T. alhier tot chef expediteur de heeren P. Koopman en J. Bel- laart, voordien expediteur. VERBETERING. In mijn verslag over het laatste ledencon cert der H.O.V. staat afgedrukt: „Zijn (Antoon Verhey's) gebaar is niet deductief, maar inclusief en constructief". Dat woord „inclu sief" is fout en maakt de bedoeling van den zin onbegrijpelijk. Het moet „inductief" zijn. K. DE JONG. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Porgr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P. T T Nord 9.30; Pauze 9.5010.00; Parijs Radio 10.00; London Regional 12.10; Ned. Brussel 12.35; Keulen 1.30; London Regional 2.50 Keulen 3.20; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brussel 5.35; London Regional 6.20; Keulen 6.50; London Regional 9.20; Weenen 10,05; Keulen 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35: Droitwich 11.50; London Regional 11.20; Droitwich 11.35. Progr. V. 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekpro gramma; 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6