Haarlem's Dagblad Het bezoek Imredy. Bollenzorgen. Hitier pleit Duitsche staatssecretaris Brinkmann R.K. Faculteit te München gesloten. van Lebrun aan Londen Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17076 1 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiteu Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 18 Februari 1989 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 rent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuemrntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.6O. elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. De Hongaarsche minister-president dr. Imredy heeft zich genoodzaakt gezien af te treden, omdat hij na een uitvoerig onderzoek van familiepapieren tot de voor hem afgrij selijke ontdekking was gekomen dat een van zijn vier overgrootvaders een Jood was. Wel iswaar werd deze overgrootvader honderd vijfendertig jaar geleden, op den prillen leef tijd van zeven, reeds tot Christen gedoopt, maar dat kon de situatie niet redden. Want deze nazaat van dat jongetje uit den jare 1804, deze belangrijke nazaat die het onlangs tot leider der regeering van zijn land had gebracht, stond juist op het punt anti-Jood- sche wetgeving in te dienen. Daar zijn lang niet alle Hongaren het mee eens. De linker zijde wil er niet aan. En bestrijders van den premier hadden hem „beschuldigd" van dien Joodschen overgrootvader, hetgeen de premier in een betoog van een half uur bestreden had alvorens hij zelf een onderzoek naar zijn voorvaderen had ingesteld. Erg roekeloos van hem. Later stelde hij het onderzoek in. kwam tot de ijselijke ontdekking dat zij gelijk had den en trad toen maar af. Veel anders kon deze ontwerper van anti-Joodsche wetten eigenlijk toen ook niet meer doen. Men kan zich eenigszins indenken dat zijn critici zei den, dat een man met een Joodschen over grootvader bezwaarlijk voor het front der natie kon verschijnen met zoo'n wet. Voor dr. Imredy zelf schijnt dit een leer zame ervaring. Het is niet bekend geworden in hoeverre hij er leering uit getrokken heeft, maar aangezien het plegen van harakiri niet tot de Hongaarsche gewoonten behoort zal hij zich met zijn overgrootvader en daarmee deels met zichzelf dienen te verzoenen. Den overgrootvader verder verloochenen zal hem weinig baten. Er schijnt geen andere keuze te resten dan zich te schamen. Misschien zal het geval-Imredy tot waar schuwend voorbeeld strekken voor vele men- schen die, in de huidige beminnelijke en ver draagzame Europeesche sfeer aangestoken door anti-semietische propaganda, de neiging gevoelen daaraan- op actieve wijze uiting te gaan geven. Lang niet iedereen weet wie zijn vier overgrootvaders en zijn vier overgroot moeders waren. En er kunnen altijd critici opdagen die zooiets wel weten, omdat zij zelf erg belangstellend zijn in familiehistories van anderen of omdat zij den een of anderen man kennen die er een liefhebberij van maakt ze te bestudeeren. Weinigen brengen het tot premier. Maar al heeft men geen overheids positie, men kan toch op min of meer opval lende wijze, zij het maar in den kennissen kring, lucht geven aan anti-semietische ge voelens. En dan is de uitwerking wel van zeer fatalen aard als plotseling iemand langs zijn neus opmerkt: „Je verbaast mij. Jouw over grootmoeder was immers van Joodschen bloede?Wat zeg je?Wist je dat niet?Maar man, dan moet je dat toch eens nakijken...." Het is geenszins onwaarschijnlijk dat der gelijke gevallen zich voordoen, aangezien in den loop der laatste eeuw de vermenging van Joodsch met „Arisch" bloed zich op zeer groote schaal in Europa heeft voorgedaan. Juist in die eeuw was men namelijk in Europa zeer veel verdraagzamer jegens de Joden gewor den dan in vroegere minder verlichte eeuwen, had men hun vrijwel overal gelijke rechten verzekerd en bestond ook bij velen geenerlei bezwaar meer tegen gemengde huwelijken. Deze negentiende eeuwsche opvattingen heb ben tot den opzienbarenden val van den Hongaax-schen minister-president Imredy ge leid.-En trouwens ook tot zijn persoonlijke aanwezigheid in dit tranendal. Want liadde hij niet dezen overgi-ootvader maar een Aiï- schen gehad even Arisch als de overige drie dan zou hij een ander mensch, een andere persoonlijkheid geweest zijn. Wellicht een veel minder begaafde persoonlijkheid, die het maatschappelijk tot niets biaonders gebracht zou hebben. Deze overwegingen kunnen aanleiding geven tot overpeinzingen omtrent de practische ge volgen eix ook omtrent de innerlijke waarde van de huidige anti-semietische politiek in vele Eui'opeesche landen. Ik meen die verder aan den lezer zelve te kunnen overlaten. Maar de uitlating van den voorzitter der Hongaar sche regeeringspartij tot welke Imredy be hoort: „Dit bericht heeft ons allen met ont steltenis vervuld" wil ik hier toch aan toevoe gen als laatste staaltje van den inderdaad absurden gedachtengang, die zich heeft doen gelden. R. P. Franco zou de Italiaansche schuld delgen. Om te bewijzen dat Spanje onafhankelijk is. LONDEN, 17 Febr. (Havas). Volgens den diplom atieken redacteur van de „Evening Standard" zou uit berichten uit Rome kunnen worden opgemaakt, dat Franco op het oogen- blik zijn schuld aan Italië delgt om de wereld te bewijzen, dat Spanje onafhankelijk van iederen buitenlandschen invloed is. De ambas sadeur van Franco te Rome zou belangrijke bedragen storten, die de Spaansch-Italiaan- #che handelsbalans vrijwel in evenwicht zou den brengen. (De Nederlandsche en Engelse bollenkioeekers voeren besprekin gen in verband met het voorne men, dat Engeland zou hebben om het invoerrecht van Nederlandsche bollen te verdubbelen). Het gaat ook voor den braven bollenkweeker, In dezen zwaren tijd niet steeds naar wensch, Die bollen-bolleboozen hebben zeker. Hun vele zorgen zooals ieder mensch. Er is nu weer een vraagstuk bijgekomen, Voor onzexx Nederlandschen bolexport, Men heeft in Engeland zich voorgenomen, Dat het tarief hiervoor verdubbeld wordt. Men voelt den ernst van dit gevaar ten volle, Dit werd voor onze kweek een hard gelag, Men streeft ernaar, dat d' export onzer bollen Naar Engeland geen ex-sport worden mag. Men is hierover aan het confereer en, In bollenpraat, maar niet in bollepraat, Ik hoop dat het ten goede nog zal keeren, Na een vriendschappelijk en wijs beraad. Zonder op 't resultaat vooruit te hollen, Durf ik vertrouwen, dat in elk geval. Uit overleg van zooveel knappe bollen. Nog wel iets goeds en schoons opgroeien zal. P. GASUS. Tramlijn Haarlem—Zand voort. Bestaat 3 Juli a.s. 40 jaar. Het zal 3 Juli 1939 40 jaar geleden zijn, dat de electrische tramlijn HaarlemZandvoort gegund werd. De exploitatie beiustte aanvankelijk bij de E.N.E.T., die later door de N.Z.H. is overge nomen. 27 Juli 1899 werd de ceintuurbaan geopend, die nu opgelost is in eênige autobuslijnen. 5 October 1900 volgde de gunning van de tram lijn HaarlemBloemendaal, die nu ook ver vangen is door autobussen. De tramlijn HaarlemAmsterdam werd 4 October 1904 geopend. Die bestaat dit najaar dus 35 jaar. Mgr. M. P. J. Möllmann 70 jaar. voor verkeersveiligheid. ,,Duitsche verkeer eischt in zes jaar evenveel dooden, als de oorlog van 1870 kostte Berlijnsche auto-fenfoon- stelling geopend. Rijkskanselier Hitier heeft gisterochtend de internationale automobiel- en motorrijwielten- toonstelling te Berlijn geopend. Hitler zeide in zfjn toespraak, dat op het ge bied der auto-industrie nog eenige belangrijke taken vervuld moeten worden. Het is minder zaak klanten te zoeken dan de bestaande klanten tevreden te stellen. De behoefte aan auto's is enorm groot. Om daaraan te voldoen is een lage prijs noodzakelijk. De productie van modellen moet geordend worden. Hitier deelde mede besloten te hebben, kolonel von Schell te benoemen tot gevolmach tigde voor de oplossing van deze vraagstukken. Von Schell moet in het kader van het vierjaar- plan de verordeningen uitvaardigen, die voor de betreffende instanties bindend zijn. Hitier wees op de beteekenis van den „volks wagen" en zeide in verband daarmede dat de toeneming van het motorverkeer dwingt tot uitgebreide maatregelen tegen de verkeers onveiligheid. Het Duitsche verkeer eischt in zes jaar evenveel dooden als de oorlog van 1870 ge kost heeft. Dat is een onhoudbare toestand. De menschen die verantwoordelijk zijn voor den dood van 7000 en de verwondingen van 30.000 tot 40.000 medemenschen per jaar, benadeelen het volk. Het is on-nationaal-socialistisch, roe keloos tegenover anderen te zijn. Bovendien is het uit economische standpunt zinneloos in een tempo te rijden, dat tot dubbel, drie- en vier voudig bandenverbruik en tot groot brandstof- fenverbruik leidt. De staat is vastbesloten beroovers van auto's en dergelijke misdadige elementen onbarmhartig uit te roeien. Ook rijksminister Göbels voerde het woord. Hij zeide onder meer, dat in 1938 583.145 motor voertuigen geproduceerd zijn, een stijging van 9 procent tegenover 1937. Het totale aantal mo torvoertuigen bedraagt thans 3.364.503. Ook de uitvoer is gestegen, van 11.000. voertuigen in 1932 tot 78.116 in 1938. In de auto- en motorindustrie zijn 139.000 menschen werkzaam. De opening der tentoonstelling werd bijge woond door vrijwel alle ministers en het diplo matieke corps. De Führer reed bij zijn aankomst door een haag van 20.000 leden van de N.S.K.K. Mgr. M. P. J. Möllmann. Vandaag viei*t de Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann in een goede gezondheid in zijn woning aan den Zijlweg 170 zijn zeventigsten verjaardag. Reeds vroeg waren talrijke blijken van belangstelling binnengekomen in den vorm van bloemstukken, brieven en telegram men. In den loop van den morgen kwamen vele geestelijken uit Haarlem en omstreken den jubilaris persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. lijdende aan zenuwinstorting. Van goed ingelichte zijde wordt ver nomen, dat de staatssecretaris van het rijksministerie van Economische Zaken, Brinkmann, die wegens ongesteldheid niet heeft kunnen deelnemen aan de laatste zitting der bank voor interna tionale betalingen, zijn verlof voor on- bepaalden tijd heeft moeten verlengen. Zijn gezondheidstoestand maakt het waarschijnlijk dat hij langen tijd niet op zijn post zal kunnen zijn. Naar Reuter in welingelichte kringen verneemt, is het aan twijfel onderhevig of Brinkmann nog bij de rijksbank zal terugkeeren. Hij is lijdende aan een zenuwinstorting, welke, naar het schijnt veroorzaakt is door overwerk en zorg. CENTRALE RADIO ONTVANGST Wilt U een nieuw toestel koopen. Voor een prijs waarvan U beeft? Luistert dan eerst bij een kennis, Die CENTRALE RADIO heeft. HAARLEM - TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Met toestemming ra® H. M. de Koningin worden door den A. N. W. B. op ver schillende wegen, loopende door het Koninklijk Domein, waarschuwingsborden geplaatst ter aanduiding van het gevaar, dat overstekende herten en reeën voor automobilisten kunnen opleveren. Het eerste bord werd Vrijdag geplaatst tusschen kilometerpaal 28 en 29 op den straatweg Amersfoort-—Apeldoorn. Frits Schuurman herbenoemd bij het Residentie-Orkest. Omtrent het concertseizoen 19391940 kan reeds worden medegedeeld, dat Fritsch Schuur man zijn werkzaamheid als dirigent-directeur van het Residentie-Orkest in dat seizoen zal voortzetten. Ook prof. Georg Szell zal wederom een reeks concerten dirigeeren. De studenten zouden colleges geboycot hebben. In Katholieke kringen in München is sensatie gewekt door de aankon diging, dat op bevel van den minister van onderwijs, dr. Rust, de Katholieke theologische faculteit der München- sche universiteit is gesloten. Verklaard wordt hier, dat de stu denten de colleges hebben geboycot van een door Rust aangestclden hoogleeraar. Men verzekert, dat de boycot ingesteld is op bevel van het bureau van kardinaal Faulhaber en dit de reden is geweest voor de slui ting der faculteit. De veete tusschen den staat en de katholieke kerk schijnt verband te houden met vele controversen tus schen professoren, die door den staat zijn aangesteld en andere professoren, ten aanzien van de regeeringscam- pagne tegen de religieuze scholen. Kardinaal Faulhaber bevindt zich op het oogenblik te Rome. Candidaten van den Vrijz.-Dem. Bond. De Raadsverkiezingen te Haarlem. De afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond belegt op Dinsdag 21 dezer een ledenvergadering in hotel .Royal", alhier. Er zal daar een bespreking worden gehouden over het vaststellen van een advies voor het te houden referendum over de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. In dit verband zal aan de vergadering een voorloopige lijst, vermeldende een 20-tal candidaten, worden overgelegd. Gewijzigde controle bij Spoor wegen. Naar wij vernemen zal Maandag a.s. op het centraal station te Utrecht een wijziging wor den ingesteld in de controle op de reizigers. Bij wijze van proef zal gedurende eenigen tijd geen controle meer plaats vinden van vertrekkende reizigers. Bij betreden van het perron zullen de kaartjes dei-halve niet meer worden geknipt. De controle op arriveerende reizigers zal echter ge handhaafd blijven. Groote brand te Ouderkerk aan den IJsel. Vrijdagavond om zeven uur is door tot dus verre onbekende ooi-zaak brand uitgebroken in de oude graanmalerij met pakhuis van de firma Baas aan den IJseldijk te Koudekerw aan den IJsel. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden graan, welke in het pak huis waren opgeslagen. In korten tijd stond 't complex in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De schade bedraagt enkele tonnen. De firma Baas heeft een nieuwe moderne graansilo in aanbouw, zoodat het belangrijke opslagbedrijf spoedig kan worden hervat. RUBENSTENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Vrijdagmiddag heeft burgemeester mr. P. J. Oud. in zijn functie van voorzitter der com missie voor het museum Boymans te Rotter dam, de tentoonstelling van teekeningen van Petrus Paulus Rubens geopend. Het woord is aan C. Taylor: Wie zich geheel aan sport wijdt, is als iemand, wiens kleeding geheel uit franje en wiens eten geheel uit saus bestaat. Nief alleen een weelderig maar ook een artistiek onthaal (Van onzen Londenschen correspondent). Een officieel bezoek van den President van de Fransche Republiek en Madame Lebrun aan Londen zal straks opnieuw getuigen van de hartelijke verstandhouding tusschen Engeland en Frankrijk. De Fransche regeering heeft verleden jaar bij het bezoek van Koning George en Koningin Elisabeth laten zien dat wat men de hooge gasten bereidt geen aan eenschakeling behoeft te zijn van gala-ritten en feestmalen en plechtige visites aan de historische bezienswaardigheden van den staat of ontvangsten in zijn pronkzalen. De Fransche geest maakte van het bezoek van het Engelsch vorstelijk paar een gebeurtenis ook van artistieke beteekenis De Koning en de Koningin werden er in hooge mate door be koord en de Britsche regeering schijnt op haar beurt niet achter te willen blijven en zich te hebben voorgenomen het Fransche staats hoofd en zijn echtgenoote niet alleen een weelderig en schitterend maar ook een ar tistiek onthaal te bereiden. De plaats van dat onthaal, het tooneel voor het schouwspel, moet worden de binnenplaats van het Foreign Office in Whitehall. Ter gelegenheid van het hooge bezoek zal het Foreign Office Court door een vermaard architect zijn omgezet in een theater, ruim en magnifiek van bouw en versiering. Het werk er voor is al aan den gang. Een van de gevel rijen van het vierkante binnenplein is de aangewezen plaats voor het tooneel. Het hoofdnummer van het program van dezen artistieken avond in het verblijf van President en Mevrouw Lebrun zal worden de balkon scène uit Shakespeare's Romeo and Juliet. En voor de balkonscène kan een bestaand balkon in die gevelrij gebruikt worden. Voor andere nummers in het program kan de hulp van de Foreign Office-architectuur niet worden gebruikt. Deze nummers zullen worden uitgevoerd door Sacha Guitry en door Seymour Hicks, den geridderden Engelschen tooneelspeler die in komedie uitmunt, en door Cecily Courtnidge en Jack Hulbert. het kluch tig echtpaar, dat volstrekt onweerstaanbaar is en den grootsten kniesoor onbedaarlijk kan doen lachen. De Koning en de Koningin zorgen er voor dat hun gasten zich in Buckingham Palace thuis zullen voelen. De vertrekken voor hun verblijf worden geheel veranderd De be staande meubels worden vervangen door de kostbare antieke Fransche meubels, die in Windsor Castle zijn. De Fransche chef van het Londensch paleis raadpleegt per telefoon zijn collega in het Elysee opdat de gerechten en de dranken, die aan de gasten zullen worden voorgezet, in overeenstemming zijn met hun smaken. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Jubileerende tramlijnen in Haarlem en om geving. i Bioscopen. 8 BINNENLAND. De aan de „Sibajak" toegebrachte schade is uiterst gering. 3 BUITENLAND. Hitier pleit voor verkeersveiligheid. 1 De R.K. Faculteit te München is gesloten. 1 Franco zou de Italiaansche schuld delgen. 1 Tusschen Londen. Parijs en de beide Spaan- schc regeeringen worden besprekingen ge voerd. 5 Een verdacht man is nabij Mussolini's villa gearresteerd. 5 SPORT. Damrubrick. g ARTIKELEN, enz. R. P.: Imredy. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Het bezoek van Lebrun aan Londen. A. D. L.: Amsterdamsche aspecten. 2 P. v. d. Hem: Maskers. 3 Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrik3. 7 J. II. de Bois: Litteraire Kantteckcningen 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Een run op de exportmarkten. 9 K. de Jong over het concert van Em. Fcuer- mann. jj J. B. Schuil: Mevr. Koote-Gerrese voor „Weten en Werken" u Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Gouden Koepel als leidsman. jj Van onzen Berlijnschen correspondent: Ber- lijnsche automobieltentoonstelling geopend 15 Ruiterlijke Bekentenissen. Kan ik paard rijden? 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 23

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1