Haarlem's Dagblad Verscherpt toezicht op de wilde bussen. Tekort van 280.000 Conclaaf begint op 28 Februari Vijftig slachtoffers in één week. Voetbalspel. Holland-Hongarije Soesoehoenan van Soerakarta overleden. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17077 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus:: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 20 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Naar wij vernemen, is Zaterdag ochtend van den minister van justitie een aanschrijving uitgegaan aan de procureurs-generaal bij de gerechts hoven, waarin er op wordt gewezen, dat het wenschelijk is, dat den eersten tijd door de opsporingsambtenaren in het bijzonder wordt gelet op overtre dingen van het Reglement Autover voer Personen 1939 (het z.g. gewij zigde R.A.P.) en waarin opdracht wordt gegeven, om, indien over tredingen worden geconstateerd, met spoed proces-verbaal op te maken en een rechterlijke uitspraak uit te lokken. Ds. M. G. Blauw. Zal tegen 1 Juli a.s. emeritaat aanvragen. Ds. M. G. Blauw, predikant bij de Ned. Herv. Kerk in Haarlem-Noord, zal op 19 Maart zijn 40-jarig jubileum vieren. Het ligt in de bedoeling van Ds. Blauw tegen 1 Juli a.s. zijn emeritaat aan te vragen. Financieele moeilijkheden bij Talma-rustoord te Apeldoorn. APELDOORN, 20 Febr. Vrijdag j.l. is op verzoek van een veertigtal leden van het Tal ma-rustoord, Christelijke vereeniging tot ver zorging van ouden van dag, welke vereeniging rusthuizen in Friesland en Gelderland exploi teert, een buitengewone algemeene ledenver gadering gehouden onder voorzitterschap van dr. H. W. de Groot. Scherpe critiek werd geoefend op het finan cieele beheer der vereeniging en in het bij zonder op het beleid van den penningmeester mr. F. van der B. te Apeldoorn. In zijn antwoord aan de vergadering deelde de voorzitter mede, dat zijn pogingen om voor de financieele moeilijkheden een oplossing te vinden, door den penningmeester waren ge saboteerd. Staande de vergadering, welke eveneens door den penningmeester werd bijgewoond, is mr. van d'er B. onder pressie van de vergade ring als bestuurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoedig mogelijk van Apeldoorn naar Veenwouden over te brengen. Toen echter de leden van het bestuur Za terdagochtend per auto aan de Talma-stich- ting te Apeldoorn arriveerden, bleek dat mr. v. d. B het archief reeds in een taxi geladen had. De ex-penningmeester had hiertoe de assistentie van de Apeldoornsche politie inge roepen, die de bescheiden thans op het poli tiebureau te Apeldoorn voor een nader onder zoek heeft opgeborgen. Mr. v. d. B. heeft bij de Justitie een aanklacht ingediend om een onder zoek in te stellen, omdat naar zijn meening de moeilijkheden dateeren van voor zijn optreden als penning meester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij vernemen bedraagt het te kort 280.000 gulden, terwijl de activa tliquiditeits-waarde) op 90.000 gul den getaxeerd wordt. Vele aanvragen voor autobus- diensten afgewezen. 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. De commis- sie-vervoervergunningen, welke volgens art. 6 van het R. A. P. (reglement auto-vervoer per sonen) beslist over het verleenen van con cessies aan exploitanten van autobusdiensten, heeft een groot aantal aanvragen om autobus diensten te exploir,eeren over de trajecten Am sterdamDen HaagRotterdam en enkele andere trajecten afgewezen. De aanvragers waren o.a.: N. V. Haarlemsche Brockwaybus Maatschap pij te Heemstede, voor de trajecten Am sterdam's-Gravenhage en Amsterdam Rotterdam. N.V. Sommeling's Automobielbedrijf te 's-Gravenhage, voor de trajecten Rotterdam, Amsterdam en 's-GravenhageAmsterdam. Autocaronderneming ,,Avanti" N.V., in op richting, te Hilversumvoor het traject Am sterdam's-Gravenhage. A.M.E.X. „De Gooi Express", N.V. in oprich ting te Amsterdam, voor de trajecten Amster damBussum-HilversumAmsterdam-Weesp- Hilverscsn, Amsterdam-Laren-Hilversum, Hak- kelaarsbrug-Muiderberg, Naarden—Huizen- Laren, Hilversum, Baarn en Amsterdam-Vel- sen-Driehuis. Wel verleend zijn de volgende aanvragen: Van de N.V. 's-Gravelandsche Tramweg Maatschappij, te Hilversum, voor het traject Bussum's-Graveland. Van M. van Poelgeest N.V.. te Amstelveen, voor het traject Ouderkerk-Amsterdam, onder uitsluiting van locaal vervoer binnen de ge meente Amsterdam. Vliegongeluk loopt goed af. NEW YORK 20 Februari (Havas) De Pan Amarican Airways berichten, dat een water vliegtuig van deze maatschappij van de lijn Buenos AiresMiami in de haven van San Juan op Porto Rica is verongelukt. De 23 pas sagiers en de zes leden der bemanning konden gered worden, alsmede de post Men veronder stelt dai het vliegtuig bij het dalen op een zandbank is gestooten. Zal weer een Italiaansche Kardinaal gekozen worden Het Conclaaf tot het kiezen van een nieuwen Paus zal 28 Februari begin nen. Omtrent het Conclaaf wordt nader gemeld, dat niet alle kardinalen aan wezig zullen zijn bij de opening. On geveer 250 personen zullen worden in gesloten in een deel van het Vati- kaan, waarbij inbegrepen d.e Sixtijn- sche kapel. Om te voorkomen dat ge heimen uitlekken zullen zij geheel van de buitenwereld afgesloten zijn. Reuter meldt dat wegens de betrek kingen tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering hoogstwaar schijnlijk weer een Italiaansch kardi naal tot Paus zal worden gekozen. Als meest op den voorgrond tredende can- didaten noemt Reuter de kardinalen Pacelli en Tedeschini. Kardinalen gearriveerd De beide Amerikaansche kardinalen Dougher ty en Mundeleiri" zijn met de „Rex" te Rome aangekomen. De eerste kardinaal, die per vliegtuig te Rome is aaiigekomen, is de patriarch van Lis sabon, kardinaal Concalves Cerejeira. De Zuid-Amerikaansche kardinalen Copello en Da Silveira Cintra, alsmede kardinaal O'Connell, de aartsbisschop van Boston, zullen tijdig voor de plechtige opening van het con claaf in Rome kunnen zijn. Eergisteren is de eerste van de drie laatste Novendiales of plechtige rouwdiensten voor den overleden paus in den Sint Pieter opge dragen overeenkomstig het ceremonieel dat voor 1870 van kracht was. Gisteren is de tweede der novendiales op gedragen. Herdenking te Berlijn. Von Preysing, de bisschop van Berlijn, heeft gistermorgen alle kerken van het Berlijnsche bisdom een herderlijk schrijven doen voor lezen, waarin de geloovigen opgeroepen wor den te bidden voor de ziel van Pius XI. De bisschop schildert de voornaamste etappes van het leven van den Paus, waarbij hij o.m. de kracht looft, waarmede de kerk bestuurd is door den paus, die moedig en ondubbelzinnig een standpunt wist te bepalen ten aanzien van alle groote problemen van het tijdvak Een talrijke menigte luisterde in alle kerken naar den herderlijken brief. Schietpartijen in Palestina duren voort. In de vorige week zijn in Palestina bij schietpartijen tusschen Joden en Arabieren meer dan 50 personen gedood of gewond. In de afgeloopen week hebben de Britsche troepen 73 Arabische dorpen doorzocht en tallooze verdachten aangehouden. Talrijke vuurwapenen, veel munitie en smokkelwaren werden inbeslag genomen. In twee wijken van Jeruzalem zijn voor den tijd van beperkende bepalingen voor hét ver keer op straat afgekondigd, nadat twee voor bijgangers, een Rus en een Jood, waren aan gevallen. De militaire rechtbank te Haifa heeft een opstandeling, die met de wapens in de hand gearresteerd was, ter dood veroor deeld. Generaal Haining heeft de tegen drip Arabieren uitgesproken doodvonnissen ver anderd in levenslange gevangenisstraf WEEKBERICHT Coöperatie „Vooruitgang" U.A., Haarlem. Gedr. Appelen per pond 25 en 35 ct. Lucifers per pak 4 Ié ct. Jaffa Appelen per 7 stuks 25 ct. Arachide olie per fl. a 6y2 maatje 45 ct. Huishoudzeepper staaf 550 gr. 10 ct. Cakes per 6 stuks 10 ct. Met dividendbons. (Adv ingez. Med.) Chineesch minister vermoord. Tijdens soirée door bende overvailen. SJANGHAI (United Press) On der sensationeele omstandigheden is een aanslag gepleegd op den minister van bultenlandsche zaken der door de Japanners in Nanking ingestelde re geering, minister Tsjeng-Lo. Chinee- zen hebben hem aangevallen en ge dood. Tsjeng Lo, de vroegere Chineesche gezant te Parijs, had zich in het geheim en onder bewaking van een gewapende lijfwacht van vijftien man Zaterdagavond naar Sjanghai begeven, waar hij zijn intrek genomen had in de woning van een vriend. Dien avond vond in dat huis een soirée plaats, waar vele gasten bij aanwezig waren, o.a. vrouwelijke genoodigden. Toen de avond in vollen gang was, verschaften zich twintig Chineezen, tot de tanden gewapend, toegang tot het huis. Zij overweldigden de lijfwacht en drongen door tot een kamer, die grensde aan de eetzaal. Vervolgens traden zij de eetzaal zelf bin nen. Tot de ontzetting der aanwezige gasten, die in paniek uiteen stoven, richtten zij hun wapens op Tsjeng-Lo, die aan tafel was blijven zitten. Tal van schoten werden afge vuurd en verscheidenei daarvan troffen doei. Tsjeng Lo zeeg ineen De invallers verdwenen even onverwacht als zij gekomen waren en wisten ongehinderd te ontkomen. De Britsch-Duitsclie handels besprekingen. LONDEN, 20 Febr. (Reuter). De diploma tieke correspondent van de „Financial Times" bericht vernomen te hebben dat de Britsche industrie het voornemen heeft na de Brïtsch Duitsche bespekingen te Dusseldorf bespre kingen te voeren met de landen in Centraal en Zuid-Oost Europa. De „Daily Mail" bericht, dat Hitier aan de Reichsgruppe-industrie strenge opdracht heeft gegeven met de Britten tot een over eenkomst te komen. Te Berlijn wordt vernomen dat aan de voorbereidende besprekingen geen limiet zal worden gesteld, zoodat een zeer ruim terrein besproken zal kunnen worden. De Palestijnsche conferentie. Uit Londen: De Britsche en Arabische dele^ giaties ter Palestinaconferentie hebben eergis ter hun besprekingen over de eerste Arabi sche eischen betreffende een onafhankelij ken staat in Palestina voortgezet. Hoewel de on derhandelingen nog niet geëindigd zijn, is, naar vernomen wordt, veel voortgang gemaakt en heeft men thans besloten de kwesties van immigratie en landverkoop, welke met den eisch naar onafhankelijkheid nauw verband houden, in studie te nemen. Heden wordt de immigratiekwestie ter sprake gebracht. In het weekeinde vertoeven verscheidene gedele geerden op het landgoed van Macdonald, waar ongetwijfeld op onofficieele wijze verder wordt geconfereerd. Maarschalk BadogJio in Tripolis. Maarschalk Badoglïo, de chef van den staf van het Italiaansche leger, is in Tripolis ge arriveerd. Hij werd verwelkomd door den gou verneur van Libye, maarschalk Balbo. Niet-officieel wordt vernomen, dat Badoglio zich in Tripolis bevindt met een speciale mis sie, waaromtrent tal van geruchten de ronde doen. De voor de hand liggende conclusie is. dat de reis verband houdt met de Italiaan sche verdedigingsmaatregelen in Noord- Af rika. Er wordt te Rome niet ontkend, dat de garnizoenen aldaar de laatste weken voortdurend krachtig versterkt en thans on geveer vier divisies sterk zijn. Ook wordt toe gegeven, dat maatregelen zijn genomen om het garnizoen binnen den kortst mogelijken tijd nog verder te versterken. Van spionnage beschuldigd. LOS ANGELES (United Press). Negen personen zijn verdacht van spionnage gear resteerd. Zij worden ervan beschuldigd de eigendommen der regeering te hebben betre den. Hun nationaliteit staat niet vast; volgens de namen, die de arrestanten opgeven, zijn het Russen. Groote stapels zandzakken liggen rond alle belangrijke gebouwen in Madrid, in verband met de voortdurende beschieting der stad. Daar het moment nadertwaar op in dit seizoen in Engeland geen voetballen meer mogen worden gekocht en verkocht, is de handel in spelers thans zeer levendig. Kortgeleden zijji in Engeland uit vorm geraakte spelers met apen- klieren en zelfs hypnose behan deld.) Daar ginds over zee, in het land van de Britten. Wordt levendig voetbaliershandel gevoerd. Je hebt er de clubs die de sterren bezitten. Waarop weer door andere clubs wordt geloerd. Dan wordt het een kwestie van loven en bieden, 't Seizoen loopt ten eind en de laatste plaats dreigt, Dan zijn goede spelers zeer kostbare lieden. Door wie men misschien nog een paar plaatsen stijgt. Een man wordt verkocht door een club die nog sterk is, Een man wordt gekocht door eein club in de knel. Een man doet aan voetbal daar. waar voor hem werk is, Want voetbal, dat weet u nietwaar, is een spel. 't Komt voor, dat de spelers uit vorm er geraken, Dat is voor de kans van de club een bezwaar, Er moet iets gedaan worden, zaken zijn zaken, Straks zit men nog met degradatiegevaar. Hoe maakt men van stumpers weer vurige knapen, Die strijden als helden, verwoed fanatiek? Vooruit, met hypnose en klieren van apen. Er moet weer gewonnen, dat eischt het publiek. Wie kan nog een beter methode verzinnen? Kom op met een plan dan probeert men het wel, Het gaat er alleen maar om, matches te winnen, Want voetbal is spel en de kas is in 't spel. 't Is niet dat ik twijfel, of u 't wel zoudt weten, Dat ik het u nog eens een keertje verte!. Maar soms loop je wel eens gevaar te vergeten Dat voetbal een spel is, niet meer dan een spel P. GASUS. Onze Radio-Centrale Sluit U nog vóór Zondag aan. Dat wil zeggen dat U Zondag Dezen wedstrijd hoort verslaan. HAARLEM TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med. Jongen 17 Meter door tram meegesleurd. Ernstig ongeluk op Kleine Houtbrug. Hedenmorgen, even voor half negen, is een ernstig ongeluk gebeurd op de Kleine Houtbrug hoek Kampervest. De 9-jarige C. t. B. uit de Kleine Houtstraat stak hard loopend den weg over en geraakte onder een tram der N.Z.H.T.M. die naar Amsterdam ging. De jongen kwam terecht onder den baan- schuiver en werd 17 meter meegesleurd. De tram moest worden opgevijzeld om hem te kun nen bevrijden. Per brancard is de jongen naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. Zijn kwets uren waren niet zoo ernstig als men aanvanke lijk gedacht had. Hij had een gebroken sleutel been en een groote hoofdwonde. Levensgevaar is echter niet aanwezig. De trambestuurder had eerst niets van het ongeluk gemerkt doch werd door het publiek gewaarschuwd. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd doordat de jongen den weg overstak zonder voldoende uit te kijken. De tram had 14 minuten vertraging. De politie stelt een nader onderzoek in. Een nieuwe industrie te Haarlem. Beitelfabriek opgericht. B. en W. van Haarlem hebben ingevolge de Hinderwet aan de'Metaalbeitelfabriek „Sazo", te I-Iaarlem vergunning verleend tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van metaalbeitels in het perceel aan de Gonnetstraat no. 7, en het daarin plaatsen van 8 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 14.5 P.K., benevens 3 ontlaatovens en 4 hardings ovens, beide verwarmd door gas, alsmede een autogenisch laschapparaat. De ontbinding der K. D. P. Over de houding van het Haarlemsche Raadslid P. G. v. Engelen. Elders in dit nummer deelen wij mede, dat de Kath. Democratische Partij ontbonden is. Zooals men weet heeft de heer P. G. van Engelen voor de K.D.P. zitting in den Haarlem- schen gemeenteraad. De heer Van Engelen heeft nog geen beslis sing genomen welke houding hij zal aannemen in verband met de ontbinding zijner partij. Het vermoeden ligt evenwei voor de hand. dat hij tot aan September zitting zal blijven nemen in den Raad. Er was door hem reeds beslist, dat hij voor de nieuwe verkiezingen geen candida- tuur aanvaarden zou. P. T. T. BRIDGEDRIVE. In de door den heer J. Hafkenscheidt ge organiseerde P. T. T. Bridgedrive in caféres taurant Brinkman aan het Plein was het re sultaat als volgt: 1. KlaseboerBordeman met 85 punten. 2. De Vos Sr.. 84 p., 3. Herkes—Te- licion met 81 punten; 4. BrugmanSpieren burg met 80' j p. 5 en 6 mej. v. Teylingen— Bartels en mevr-. MartensWaaJewïjn, beiden 77>/2 p. Het woord is aan Ebner Eschenbach: Zoo menigeen meant een goed *hart. te hebben en hij heeft slechts zwakke zenu wen. Wie hem zal opvolgen nog niet zeker. SOERAKARTA, 20 Februari (Aneta). Hedenmorgen te half acht is. na een langdurige ziekte, overleden ae Soesoe hoenan van Soerakarta. De volledige betiteling van den overleden zelfbestuurder van Soerakarta. den Soesoehoe nan, luidt: Pakoe Boewono (spijker van de wereld) Senopati Ingalogo (aanvoerder in den krijg) Abdoerrachman (dienaar van den barmhartige) Saïjldin (heer van het geloof) Panoto Gomo (regelaar van den godsdienst) Kaping Poeloeh (de tiende). Zijn Vorstelijke Hoogheid zag het levenslicht op 29 November 1866 en werd op drie-jarigen leeftijd tot kroonprins verheven. Op zestien-jarigen leeftijd werd de kroon prins in het Mohammedaansche geloof opge nomen. Op negentien-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot luitenant-kolonel a la suite van den generalen staf, terwijl hij in 1886 benoemd werd tot voorzitter van de kraton-rechtbank. Op 7 Augustus 1890 trad hij in het huwelijk met Bendoro Raden Adjeng Soeniarti, een dochter van den toenmaligen Mangkoenegoro. Bij zijn huwelijk werd hij benoemd tot kolo nel a la suite bij den generalen staf. De vader van den thans overleden Soesoe hoenan, Pakoe Boewono IX. overleed 16 Maart 1893 en op 30 Maart daaraanvolgende werd de kroonprins verheven tot Soesoehoenan met den titel van Pakoe Boewono X. Nadat, zooals reeds gezegd, de Soesoehoenan als kroonprins reeds met een vorstelijke vrouw in het huwelijk was getreden, huwde hij daar dit huwelijk kinderloos bleef in 1915 ten tweede male met een vorstendochter, n.l. met een kind van den Sultan van Djokjakarta. Uit dit huwelijk werd slechts een dochter ge boren. De Soesoehoenan kreeg echter verschillende kinderen bij niet-vorstelijke vrouwen, onder wie eenentwintig zonen. Hieruit volgt, dat, daar geen zoon is geboren uit een huwelijk met een vorstelijke gemalin, de opvolging niet ge heel vaststaat. Het beleid van Vorst Pakoe Boewono is ze genrijk geweest, omdat de overleden vorst een open oog had voor de behoeften van zijn land en de bevolking, en wei speciaal waar het agra risch? aangelegenheden betrof, de voornaam ste welke wel in zijn gebied konden voor komen. Wat de opvolging betreft kan nog worden medegedeeld, dat. te oordeelen naar hetgeen hieromtrent bekend is, voornamelijk in aan merking komen Pangeran Hangabehi. die kort geleden ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin met zijn fa milie in Nederland vertoefde, en die de oudste zoon is van den Soesoehoenan, en de op hem volgende in leeftijd, Pangeran Koesoemojoedo. Tenslotte kan nog als verklaring voor den titel Soesoehoenan dienen, dat deze is afge leid van Soeoen (knielen), en dus beteekent; „hij die men knielend nadert". HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Ds. M. G. Blauw te Haarlem zal tegen 1 Juli emeritaat aanvragen. 1 BINNENLAND. De Soesoehoenan van Soerakarta is overleden. 2 Nu is een Wintersweker uit een Duitsche gevangenis ontsnapt. 3 Het toezicht op de wilde bussen wordt ver scherpt. 3 Het congres der K. D. P. besluit de partij te ontbinden. 3 BUITENLAND. Het conclaaf begint op 28 Februari. 1 Senator Bcrard heeft in Burgos met minis ter Jordana geconfereerd. 9 Pierlot wil Belgisch kabinet zonder libe ralen vormen. 9 De Engelsche minister Stanley heeft uitbrei ding der handelsbetrekkingen met Duitsch- land bepleit. g Polen en Egypte erkennen de regeering van Franco de jure. 9 SPORT. Ragnhild Hveger ontneemt Willy den Ouden het 100 yards record. 5 Criticus over den wedstrijd Zeemeeuwen Bloemendaal. 5 ARTIKELEN, enz. De Vereeniging „De Narcis" herdenkt haar 25-jarig bestaan. 3 K. de Jong over het Zondagmiddagconcert van de H. O. V. 4 K. de Jong: Bonte operette-avond. 13 J. B. Schuil: Cabaret-avond „Zang en Vriendschap". 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op n

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1