Haarlem's Dagblad E Auto van den Lisserdijk in de Ringvaart gereden. PAUSKEUZE In Groote Lijnen. Twee inzittenden verdronken. Prinselijk Paar in Zwitserland. Nederland gaat weer land veroveren. Minister de Wilde De heer H. G. Vallo leider van het Zuiderbad. Nieuwe uniform. Weer dooden op onbewaakte overwegen. oft 1 fhaatt 47068 Groentjes Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17078 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14B25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 21 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Kegelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l-l regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. In groote lijnen beschouwd is de interna tionale toestand op dit oogenblik belangwek kender en hoopvoller dan hij zich sinds jaren heeft doen aanzien. Wat hebben wij in die jaren zien gebeuren? Een lange reeks van „ups and downs", van oplevingen telkens weer gevolgd door inzinkingen, heeft zich ontwik keld. Als een man van statistischen aanleg, zich wapenend met alle gebeurtenissen politieke verklaringen van beteekenis in die jaren, zijn waarnemingen in een grafische voorstelling ging uitdrukken zou er zeker zoo iets als het profiel van een zee-bij-storm op het papier komen. Men zou het ook anders en wellicht nog juister kunnen zien als het rap port van een meteorologisch instituut over de maand April, die doet wat hij wil en waarin snerpende koude met koesterende lentezon, zware stormen met behagelijke labberkoeltjes en streelende zefirs plegen te wisselen. Wij leven nu weer in luwte. Stormen hebben zich gelegd. Maar deze luwte schijnt hoop voller dan haar troostrijke voorgangsters. Niet alleen omdat de Spaansche oorlog zijn einde nabij is zonder dat dit tot een nieuwe machts ontwikkeling van eenige groep dreigt te zullen leiden en zeker niet alleen omdat het gewa pend evenwicht tusschen de grootmachten van Europa blijkt te zijn hersteld. Maar wel en vooral omdat men uit dit gewapend even wicht conclusies gaat trekken, die op een streven naar opbouw en herstel duiden. De Britsch-Duitsche economische besprekingen zijn op zichzelf een buitengewoon gunstig symptoom. Zij zullen zich aansluiten bij de Fransch-Duitsche handelsbesprekingen die al gaande zijn en het is verheugend te lezen in welken toon de Temps over deze dingen schrijft in zijn „Bulletin du Jour". Ik zeg hier meteen bij dat de meening van dit Parij- sche blad bijzondere beteekenis heeft, omdat de inzichten van de Quai d'Orsay erin tot weerklank plegen te komen. Het blad be spreekt de mogelijkheden van een economi sche samenwerking, opgevat en uitgevoerd in den geest van de accoorden van München. Iedereen weet dat Duitschland ernstige finan- ciëele en economische moeilijkheden door maakt. Alle lapmiddelen, waartoe men zijn toevlucht kan nemen om in de dringendste behoeften te voorzien, schieten te kort als men duurzame geneesmiddelen noodig heeft. Het groote Duitsche volk moet zich immers offers getroosten om de militaire uitgaven te kun nen dragen, waarin de eigen hulpbronnen lang niet kunnen voorzien. Welnu, zegt de Temps, het is duidelijk dat het heel moeilijk Is van stelsel te veranderen zonder gevaar dat men wanorde brengt in de staatsorgani satie. Maar als men op de huidige wijze voort gaat, dreigen ernstige verwikkelingen die in geen geval voor een oprechte vredespolitiek dienstig kunnen zijn. Engeland en Frankrijk willen den vrede en zijn er voortdurend op uit gunstige voorwaarden te scheppen voor een vruchtbare samenwerking op interna tionaal plan. Daarom zijn zij bereid (overigens wakend voor hun eigen belangen) Duitsch- lands overgang van de bewapenings-economie naar een normale staatshuishouding te verge makkelijken. De ontwikkeling der handelsbe trekkingen tusschen Duitschland, Frankrijk en Engeland zou het begin kunnen beteeke- nen van beperking en later vermindering der bewapeningen. Aldus dit betoog, dat men met voldoening zal lezen omdat het weer eens den eenigen goeden weg wijst en omdat het niet alleen een uiting van vrome wenschen is maar zich aan sluit bij nieuwe onderhandelingen die al zijn aangevangen. Tezelfdertijd laat de Duitsche pers zich eenigszins wantrouwig ten aanzien van de Engelsche bedoelingen uit maar ont kent niet dat zij toch wel hoop koestert nu de Engelsche regeerings-vertegenwoordigers Ashton Gwatkin bekend als medewerker van Lord Runciman tijdens diens bemidde- lingswerk te Praag Oliver Stanley en Hud son zich voor het werk der afgevaardigden van de Britsche industrie zijn komen beijve ren. Ashton Gwatkin, die als economisch ad viseur van het Britsche ministerie van Buiten- landsche Zaken optreedt, is als voorbereider der onderhandelingen reeds te Berlijn aan gekomen. Natuurlijk begeleiden de Duitsche bladen dit bezoek met uitweidingen over de militaire en economische gelijkwaardigheid van hun land met Engeland. Maar dat was niet anders te verwachten en men kan er onmiddellijk de commentaar aan verbinden, dat Duitschlands belangrijkheid en kracht dan toch ook tegen woordig wel degelijk in Engeland erkend worden. Natuurlijk treft hier weer de nood zaak van een algemeen streven, om de sfeer op te klaren door toenaderende houding. Het is van het grootste belang het bestaande wantrouwen te verminderen en ik hoop op het streven van die directeuren en hoofd redacteuren der Britsche pers, wier verklaring ten gunste van geestelijke en moreele herbe wapening onlangs op deze plaats met zooveel instemming begroet is. Men zou, herinnerend aan een woord dat indertijd in ons land groo- ten indruk gemaakt heeft en dit over brengend op het huidige Europa, kunnen zeg gen dat het besef, dat de Europeesche nooden de Europeesche geschillen overheerschen, thans tot volkomen uiting zou moeten komen. Want laat ons niet vergeten dat de economi sche nooden en de oorlogsgevaren niet alleen in Duitschland. maar aan beide zijden gevoeld worden. Weer daagt een kans. Wellicht een betere dan ooit tevoren. R. P. Droevig einde van Vastenavondviering. EN zeer ernstig ongeluk, dat aan twee personen het leven heeft gekost, heeft hedennacht even voor half vier groote ontsteltenis ver wekt in de omgeving van den Lisserdijk. Een taxi, met vier inzittenden, is door een verkeerde manoeuvre bij het draaien op den dijk in de Ringvaart van de Haarlemmermeer gereden. Daar een der portieren van den auto openstond kon de bestuurder nog uit den wagen ko men terwijl ook een der inzittenden met behulp van een schippershaak kon wor den bevrijd. De twee personen, die ach terin zaten, de gebroeders Pijpen, uit Hillcgom waren echter niet zoo geluk kig. De auto lag te diep in het water om hen nog te bereiken. Zij zijn dan ook jammerlijk verdronken. Dit was wel een zeer droevig einde van een vroolijken avond. De gebroeders Pijpen, twee kellners uit Hillegom van 25 en 26 jaar, hadden namelijk vastenavond gevierd en besloten om na sluitingstijd der Hillegomsche café's te pro- beeren of er nog in de omliggende plaatsen een café open was. Zij bestelden daartoe een taxi van de „Flora taxi onderneming" te Hillegom. De chauffeur nam nog een kennis van hem mede, een zekere I. uit Hillegom, zoodat er vier per sonen in den wagen zaten. Men besloot naar het café van den heer Faas aan den Lisserdijk te gaan waar een vastenavondfeestje was georgani seerd. Toen men echter bij het café aankwam was dit reeds gesloten. Er werd nog geprobeerd den café-houder te bewegen de late bezoekers nog binnen te laten, doch deze ging hier niet op in. Er zat dus niets anders op dan maar weer huiswaarts te keeren. De chauffeur, een zekere H. uit Hillegom, draaide den wagen op den dijk. Hij reed eerst naar achteren maar daarna schoot de wagen bij het naar voren gaan te ver door en gleed van den dijk af de Ringvaart in. De chauffeur kon zich door het openstaande portier redden. Nadat hij om hulp had geroepen ver scheen een visscher; met behulp van een schip pershaak slaagde men er toen in ook den tweeden inzittende, I. uit Hillegom, uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Alle pogingen om ook de gebroe ders Pijpen te bereiken bleven echter vruchte loos. De dijk is ter plaatse zeer steil zoodat de wagen diep in het water lag hetgeen de reddings pogingen zeer bemoeilijkte. Spoedig hierna kwam meerdere hulp opdagen. De politie te Hoofddorp onder leiding van ad junct-inspecteur Jansen slaagde er in met een draanwagen de auto op den kant te hijschen. De Geheel onopgemerkt hebben de Prins en de Prinses Maandagmiddag plaats genomen in den internationalen trein op het station DriebergenRijsen- burg. Verwacht werd, dat zij zich per auto van het paleis Soestdijk naar Utrecht zouden begeven om daar in den internationalen trein naar Bazel plaats te nemen. Aan dezen trein werd in Utrecht een speciale slaapwagen gekoppeld. Om 2.44 vertrok de trein van het station Driebergen. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn met Prinses Beatrix vanochtend even na elf uur te Grindelwald aangekomen. Zij hebben hun intrek genomen in hotel „Adler". „De Slikkenworden ingedijkt. Belangrijk object voor werkverschaffing. Maandagmiddag is met eenige plechtigheid, in tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden, de eerste spade in den grond gestoken voor de uitvoering van de indijkings- werken van circa 400 H.A. vruchtbaar land, ge legen achter Pieterburen, onder de gemeente Eenrum en ressorteerende onder het buiten- dij ksche waterschap ,.De Slikken", welk werk ook van groote beteekenis moet worden geacht voor de tijdelijke werkverschaffing. Binnen een tijdsverloop van anderhalf jaar zullen deze werken, waarmede een bedrag van IV2 millioen gulden gemoeid is. gereed komen. In deze kosten wordt door ingelanden van het waterschap voor een half millioen bijgedragen terwijl het rijk 1 millioen voor zijn rekening neemt. Bij deze indijking zullen niet minder dan 1200 a 1300 man te werk worden gesteld, waarvan ook de stad Groningen een niet on belangrijk aantal zal kunnen leveren. Ook gedurende den winter 1939 '40 zal. hier nog een 300-tal arbeiders werk kunnen vinden we k aantal in het voorjaar van 1940 tot 600 a 700 zal kunnen worden verhoogd. Men hoopt in het najaar van 1940 met het geheele werk gereed te zijn. gebroeders P. werden uit den wagen gehaald doch de inmiddels ter plaatse verschenen ge neesheer, dr. J. M. van Dijk uit Lisse, kon slechts den dood constateeren nadat hij vergeefs had getracht door toepassing van kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken. De lijken zijn naar het lijkenhuisje te Hoofddorp overgebracht. Aan den Lisserdijk heeft het droevige ongeluk veel consternatie verwekt. Velen waren in het nachtelijk uur gealarmeerd en de ontsteltenis was algemeen. Naar wij vernemen was van dron kenschap bij den chauffeur van de taxi geen sprake. Hij was zooals begrijpelijk zeer onder den indruk van het gebeurde. bij autobofsing gewond. Ongeluk tengevolge van slippen. MONTFOORT. 21 Febr. Op den Provincialen weg MontfoortDe Meern, op de brug over de IJsel, zijn vanmor gen omstreeks half negen twee auto's tegen elkaar gebotst, doordat een der wagens tengevolge van de gladheid van den weg slipte. In één der wagens, komende uit de richting Den Haag, zaten de minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, en de administrateur, hoofd van den rijks gebouwendienst, J. C. E. Baron van Lynden, die zich op weg naar Groningen bevonden. Minister De Wilde liep eenige snij- wonden aan het voorhoofd op, terwijl Baron van Lynden klaagde over in wendige pijnen. In de andere auto, een militaire auto, komen de uit richting Utrecht, zaten eenige militairen. De verwondingen, welke de minister heeft op- geloopen, zijn niet van ernstigen aard. De mi nister en Baron van Lynden werden onderge bracht in de nabij de plaats van het ongeval ge legen boerderij „Reehorst". Daar heeft dr. F. Verheijden, uit Montfoort, den minister verbon den en Baron van Lynden voorloopig onderzocht. Hij heeft toestemming gegeven, dat beide heeren naar Den Haag terugkeeren. De minister zou per gewone auto kunnen rei zen, doch daar Baron van Lynden over pijn in den rug klaagde, achtte men-het beter dat de terugkeer per ziekenauto zou geschieden. Met een dergelijk voertuig zijn de heeren daarop naar de residentie teruggekeerd. De departementsauto is bij de botsing ernstig beschadigd. DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM Thans meer dan 1000 werkloozen minder dan in 1936. In de afgelóopen week daalde het aantal werk loozen te Haarlem met 144. Dezelfde week van 1938 gaf een vermindering van 63, zoodat er een gunstig verschil is van 81. Het aantal werkloozen is nu 6024. Dat is 397 minder dan in 1938, 646 minder dan in 1937, 1067 minder dan in 1936 en 80 minder dan in 1935. Het aantal werkloozen is dus thans te Haarlem 1067 beneden het aantal van 1936. In deze voorjaarsmaanden verwacht men nog een flinke daling. In Juli 1938 was het laagste aantal even onder de 5000. Men hoopt nu ten minste dezelfde daling te bereiken, waardoor dus verkregen zou worden dat het aantal werkloozen in het begin van den zomer zakt tot ongeveer 4500. HET HILDEBRAND-MONUMENT Als men 't nou eens onthulde op 14 September! Dan zal het 125 jaar geleden zijn dat Nicolaas Beets geboren werd. Er is ook nog een herdenking in Juli Op 27 Juli 1914 werd aan den Haarlemschen beeldhouwer J. Bronner, later prof. Bronner, de le prijs toegekend in de prijsvraag voor een Hildebrand-monument. Het zal dus dezen zomer 25 jaar geleden zijn, dat door het co mité opdracht werd gegeven dit monument te maken. Zooals men weet is Prof. Bronner te Amsterdam er nog steeds niet in geslaagd aan de opdracht uitvoering te geven, hoewel een jaar geleden bleek, dat er door hem wel vor deringen werden gemaakt, zoodat de hoop verlevendigd werd, dat binnen afzienbaren tijd het monument gereed zal komen. Misschien zal het mogelijk zijn het Hilde brand-monument te onthullen op 13 Septem ber 1939. want dan is het 125 jaar geleden dat Dr. N. Beets geboren werd. En dat is toch een betere herdenkingsdag dan die van 27 Juli! Tot leider van de gemeentelijke zee- en zon nebadinrichting het „Zuiderbad" te Zandvoort is Maandagavond door den Zandvoortschen Raad op voordracht van B. en W. benoemd de heer G. H. Vallo. De nieuwe functionaris verwierf 10 van de 12 stemmen, twee raadsleden stemden blanco. De heer Vallo had een schrijven aan den Raad gezonden, waarin hij als raadslid bedankte. (Een compagnie infanterie te Breda en een batterij veldartillerie te Bergen op Zoom van de eerste ploeg der nieuwe lichting, die in Maart opkomt, zullen als proef een nieuw modél veldjas dragen). Straks komt weer een lichting op Van soldaten-in-den-dop, Eén compie, één batterij, Mogen er daarbij op hopen, Om als proef te zullen loopen, In een nieuwe krijgskleedij. Denk eraan, gij die 't betreft, Dat je drommels goed beseft, Hoe men jullie nieuwe dracht Zeer nauwkeurig zal bekijken, Om 't effect te vergelijken, Vooral 't vrouwelijk geslacht. Toon je in die nieuwe jas, Kerels van een stevig ras. Geen geslungel langs de straat, Loop met rechten rug en beenen, Die een geest van kracht verleenen, Aan een flink en jong soldaat. Draag de uniform der plicht, Met een opgeruimd gezicht, Want dan staat ze eens zoo goed, Daarbij hopen wij dan allen. Dat je haar in elk gevalle Slechts in vrede dragen moet. WEES ER ALS DE KIPPEN BIJ Voor 4.— per kamer behangen wij en leveren het papier en rand. Voor kamers van max. 10 rollen. Uitgebreide sorteering BEHANGCENTRALE Gierstraat 63 Telefoon 18401 (Adv. Ingez. M"d.) Vanmorgen is op den onbewaakten over weg nabij Koekange een vrachtauto door den Dieseltrein. die te 7.54 uur uit Meppel naar Groningen vertrekt, verpletterd. De bestuurder van den wagen, de heer J. Mullinge. werd op slag gedood. Het treinver keer ondervond een half uur vertraging. Mist is waarschijnlijk de oorzaak van het onge val Op den onbewaakten overweg Woest- duin onder Vogelenzang, is vanmorgen ongeveer half twaalf een ongeval ge beurd, waarschijnlijk eveneens als ge volg van den mist. Een vrouw is hierbij om het leven ge komen. De ongeveer 25-jarige S. fietste met een ruim 20-jarige dame over den over weg zonder dat zij bemerkten, dat uit de richting Haarlem een trein naderde. Beiden werden door den trein gegrepen. De vrouw werd op slag gedood. De man werd weggeslingerd en liep slechts on- beteekenende verwondingen op. Dr. P. van Aalst, uit Bennebroek, die spoedig ter plaatse was, kon de vrouw geen hulp meer verleenen. De man werd, voor zoover noodig, verbonden. Nader vernemen wij dat de man en de vrouw uit Haarlem kwamen en via de Leidschevaart de Manpadslaan wilden inrijden. Het was eenigs- mistig en bovendien wordt het uitzicht op de spoorbaan daar eenigszins belemmerd door het huisje van den spoorwegwachter. Zij zagen en hoorden den trein, die te 11.30 uit Haarlem naar Leiden vertrekt niet aankomen, met het bekende noodlottige gevolg. Een R. K. geestelijke, die juist in den trein zat, trachtte nog geestelijke hulp te verleenen, maar de vrouw was blijkbaar op slag gedood. Haar fiets werd 40 M. meegesleurd en toen kwam de trein tot stilstand. De man, die aanvankelijk het bewustzijn verloor, kwam spoe dig weer bij. Hij was er vrij goed afgekomen. Hy was echter zoo overstuur dat hij noch aan den dokter noch aan de politie inlichtingen kon verstrekken, zoodat de identiteit van de jonge vrouw nog niet vastgesteld is kunnen worden. Het stoffelijk overschot werd naar het lijken huis op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede vervoerd. De Heemsteedsche politie bracht den man naar zijn woning te Haarlem. Italiaansche troepen in Libye worden versterkt. Mededeeling in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft Butler me degedeeld, dat de regeering er van in kennis gesteld is, dat de Italiaansche troepen in Libye met 30.000 man versterkt zullen worden, waar door de sterkte gelijk zal zijn aan die, welke bestond ten tijde der teekening van het Britsch- Italiaansche accoord. De Britsche regeering zal krachtens de Britsch-Italiaansche overeenkomst volledige in lichtingen over deze troepenbeweging ontvangen De Italiaansche regeering heeft de versterking gemotiveerd met de veiligheid van Libye. De arbeidersafgevaardigde Henderson zeide den Italiaanschen maatregel als een inbreuk op de overeenkomst te beschouwen, doch Butler antwoordde hierop, dat de regeering de over eenkomst tot het verminderen der troepen sterkte is nagekomen. Het woord is aan Vondel: Een zaeck verheft tot goón de sterffelijcke menschen dat 's op te helpen hen, die slibberden op 't pad. VATIKAANSTAD, 21 Febr. (Havas). De kardinalen zullen op 1 Maart in Conclaaf bij eenkomen om een nieuwen Paus te kiezen. Senator Pittnian over de aspiraties van Hitier. WASHINGTON, 21 Februari (Reuter). Omtrent een radiorede welke senator Pitt- mann heeft gehouden, wordt gemeld, dat hij zei: De politiek van bevrediging heeft niet al leen Tsjecho-Slowakije overgeleverd aan de genade van Hitier. doch ook Polen. Roemenië, Zuid-Slavië en Turkije. Wat wordt gedaan om zijn pogingen deze landen onder zijn over- heersching te krijgen of zelfs te veroveren, te stuiten? Wat kunnen Nederland en Denemar ken doen ten aanzien van de eischen van Hit- Ier? De spreker was van meening. dat het beter is een paar dagen eerder te sterven in de ver dediging van Christendom, rechtvaardigheid en vrijheid, dan langer te leven in lafheid. Caféhouder levensgevaarlijk doox' messteek gewond. Omdat hij weigerde te tappen. Maandagmiddag is in het café „De vergulde Hoed" te 's Hertogenbosch een steekpartij voor gevallen. Omstreeks vier uur kwam een groepje perso nen dit volkscafé binnen De stemming van deze heeren was van dien aard, dat de caféhouder zijn personeel verbood hun te tappen. Dit was den nieuwen bezoekers niet naar den zin en er ontstond een woordenwisseling, gevolgd door een handgemeen met de kellners en den café houder. Er werd met bierglazen gesmeten en ruiten werden door deze projectielen vernield. Plotseling zakte de caféhouder Ineen en verloor het bewustzijn. Het bleek, dat hem een diepen messteek in den rug was toegebracht Onmiddellijk ont ruimde de politie het café en zij arres teerde drie personen T. \V. A„ de V. en van H., alle drie uit 's Hertogenbosch. De caféhouder werd naar het groot ziekengasthuis overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. in Haarlem's Dagblad in 1938. Dat beteekent gemiddeld 153 per nummer van de courant. Welsprekende cijfers, die ook U wat te zeggen hebben. Plaats ook een Groentje in Haarlem's Dagblad. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Een auto is van den Lisserdijk te water ge reden: twee inzittenden zyn verdronken 1 Het Hildebrand-monument. 1 Er zijn thans te Haarlem 1067 werkloozen minder dan in 1936. 1 Te Haarlem komen geen buitenlandsche kin deren. Daarom is het Kinder-Comité ont bonden. 2 De Beethoven-cyclus der H. O. V. 4 Nieuwe wolken boven de bloembollenstreek. 7 BINNENLAND. Het Prinselijk Paar is naar Zwitserland ver trokken. 1 Minister de Wilde is hij een auto-ongeluk gewond. 1 BUITENLAND. Dc Belgische kabinetsformateur Pierlot is practisch gereed met de samenstelling eener nieuwe regccring. 5 De parlementaire secretaris van het Britsche ministerie voor overzeesche aangelegen heden gaat naar Moskou om een nieuw Anglo-Sovjet handelsverdrag voor te be reiden. 5 De Roemeensche minister van buitenland sche zaken heeft de leden van den Perma nenten Raad van den Balkanbond toege sproken. 5 ARTIKELEN, eni. R. P.: In groote lijnen 1 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De eene vestigings- maatregel lokt den andere uit. 3 G. J. Kalt: Chr. Gemengd Koor „Benne broek". K. de Jong: Liederen-avond Ria Focke. 11 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1