MINISTER WELTER geeft aanschouwelijk onderwijs. Tegen Staats-exploitatie AGENDA. Gevaren in uitbreiding der defensie? X H- ishsHM WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 HAARDE M'S DAGBDAD 7 TWEEDE KAMER van petroleumbronnen. DEN HAAG Dinsdag. Zooals gewoonlijk, was er veel en velerlei in het algemeen debat over de Indische begrooting aangeroerd. Dit noopte minister W e 11 e r van zijn kant een lange rede uit te spreken, waarin hij een reeks van uiteenloopende onderwerpen aanroerde. In het beeld van zijn omgeving dus te mid den van het verdere Oost-Azië vormt ons Indië een lichtplek, ondanks ongunstige econo mische omstandigheden. Kennelijk mede voor het buitenland bedoeld was 's heeren Welters opmerking, dat wij door een geschiedenis van eeuwen een onvervreemdbaar recht hebben op Indië, waar ons bestuur den toets der critiek kon doorstaan. Trouw aan onze wapenspreuk willen we ons handhaven, en dus zullen we de defensie tot het redelijke opvoeren. In verband met zekere buitenlandsche radio- propaganda, deelde de minister mee, dat er wet telijke maatregelen in overweging zijn om het zonder vergunning opvangen van radio-berich ten enz. tegen te gaan. Verder behoort inten- sdveering van radio-berichtgeving tusschen In- cuë en Nederland tot de ;oede voornemens. Diplomatiek drukte de minister zich uit, toen hij over het interview met den nieuwen Japan- schen gezant slechts wilde zeggen, dat het in terview bepaald niet juist kon zijn weergeven; bovendien had de nieuw benoemde gezant zich wellicht nog niet voldoende in zijn nieuwen werkkring ingewerkt. Wij hebben het laatst nog de opendeur-poli tiek toegepast en wij zullen ook van harte jui chen, als we daartoe weer kunnen overgaan, wat momenteel niet mogelijk is, overigens wil een politiek van open deur toch ook weer niet zeg gen. dat allen en onder alle omstandigheden als gasten wenschelijk zijn! De pettitie-Soetardjo gaf minister Weiter aan leiding tot een wandeling door den tuin van Indië's staalkundig en staatsrechtelijke geschie denis sinds 1903, d.w.z. sedert het optreden van Gouverneur-Generaal Idenburg. Daaruit valt te leeren, dat Indië nauwelijks zijn tijd heeft kun nen bijhouden en dat dit overzeesche gebied een groote mate van zelfstandigheid heeft verwor ven. Maar het is nog slechts een dunne laag van de bevolking, die deel heeft aan de economische en cultureelc ontwikkeling van Indië: de over- groote massa leeft kalm haar eigen leventje, haar stukje grond bewerkend en is nog niet voldoen de geestelijk rijp voor volledig zelfbestuur: daar voor is tijd noodig. In verband met wat er over de N.S.B. in In dië was opgemerkt, wees de minister er«op, dat men daar over een niet gering arsenaal aan middelen tegen extremistische bewegingen en uitlatingen beschikt: men denke aan de haat- zaai-artikelen, den persbreidel enz. Terugkeeren tot de 4 jaar geleden welbewust verlaten lid maatschapsverboden is niet raadzaam: men passé er voor op Indië niet tot een politie-staat te maken. De motie-Stokvis inzake een beperkte proef met de winning en verhandeling van staatswege van aardolie vernamen we van den bewindsman (die op een blauwdruk aanschouwelijk onder wijs omtrent het olie-productie-proces gaf), dat hetgeen de voorsteller scheen te beoogen, niet. tot een bevredigend resultaat zal leiden. Hij achtte aanneming van de motie-Stokvis, waar aan blijkens hetgeen Mr. Rost v. Tonnin gen meedeelde, de nat. soc. fractie haar stem zal geven, niet in 's lands belang. Ten aanzien van salarissen en pensioenen kon verklaard worden, dat men in Indië wel inziet, dat de huidige maatstaf niet juist is, doch prak tisch is 't nog niet mogelijk van een anderen grondslag uit te gaan. Op den duur echter zullen in Indië geboren en opgeleide krachten sala- rieering naar een Indischen maatstaf moeten ontvangen. Naar aanleiding van hetgeen hier omtrent de heer v. d. Sleen (s. d.) de vorige week had gevraagd, deelde Minister Weiter mee, dat hij, toen de Indische regeering gevraagd had. of men het op het Plein in den Haag goed vond de salarissen in totaal met 12 a 13 millioen te verbeteren, zulks had goed gevonden. Dit was z'n eenige bemoeiing met deze zaak geweest. Van toezeggingen met betrekking tot verbetering van de pensioenen, die verder gingen dan de bedoe ling was, is geen sprake geweest. Van de beschouwingen van financieel-econo- mischen aard zij vermeld, dat de Minister voor een kapitaalarm land als Indië de schuld aan den hoogen kant achtte, en voorts dat hij betoog de, dat de welvaartszorg zoo min mogelijk den druk mag ondervinden van den financieelen toe- Heden: WOENSDAG 22 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Gilbert en zijn moeders" door de Tooneelgroep „De Scha kel", 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Rede H. Poort over: „De geest in dienst van den vrede", 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann. Groote Markt: Kamer-muziekavond door „Haarlem's Kamer muziek Ensemble", 8.15 uur. Iordensstraat 73; Bazar voor het Brokkenhuis, 25 uur. Frans Hals Theater: „De fatale nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Zusters". Op het tooneel: Het geheimzinnige kabinet van Dr. Ca- ligari. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Spoorwegpiraten" en „Meer dan secretaresse", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De geheime schuilplaats" en „De overval in Hollywood" Moviac Theater: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur DONDERDAG 23 FEBRUARI Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Lezing met lichtbeelden door A. Roodzand over den Maastunnelbouw, 8 uur. Iordensstraat 73: Bazar voor het Brokkenhuis. 25 uur. Broederkerk, Parklaan: Lezing door Ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en s avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. stand. Daarop zal de aandacht van den G. G worden gevestigd. We vernamen o.m., dat de kans op het ontstaan van een inheemschen mid denstand niet mag worden verwaarloosd: aldus juist kan men o.m. bijdragen tot de politieke emancipatie. In verband met het vraagstuk van de econo mische samenwerking tusschen Nederland en Indië gaf de Minister te verstaan, dat het niet goed was, als slechts één partij er voordeel van zou hebben. Met den voorzitter van den Volks raad kon hij bepaaldelijk niet instemmen, wan neer deze inderdaad gezegd zou hebben, dat de verhouding tusschen Indië en het moederland bezorgdheid wekt. Tot besluit constateerde spr. met ingenomen heid, dat deze debatten opnieuw getoond hadden, dat Indië in het hart van den gemiddelden Ne derlander een groote plaats inneemt. Bij de replieken wijzigde de heer Stokvis (s. d.) zijn motie, in dien zin, dat hij nu tusschen het doel van de door hem gewenschte beperk te proef met Staatsexploitatie van aardolie èn den onmiddellijken nood van de schatkist een nauw verband legde. E. v. R. EERSTE KAMER Prof. Dr. D. »an Embden (Vrijzinnig Dem. Bond) Oordeel van prof. van Embden. DEN HAAG Dinsdag. Minister van Dijk had vandaag niet te klagen over gebrek aan bereidwilligheid om hem te steunen in zijn pogingen onze defensie te verbe ren. Alleen prof. v. Embden (v.d.) kan in de omvangrijke uitgaven voor 's lands versterking weinig heil, wel heel wat gevaren zien. Doch Mr. v. Rappard (lib.) en de heer Blomjous (R.K.), die nog ministerieeier dan de Minister waren en gaarne nog meer ondernomen zagen, dachten hierover gansch anders, evenals Mr. Wiardi Beekman (s.d.). Deze laatste had voor zijn keurige rede verschillende complimen- teerende handdrukken in ontvangst te nemen, o.m. ook van den voorzitter. Ook al mocht de s.d. woordvoerder t. a. v. sommige puntjes nog wel eenige kritiek heb ben, tal van door mi nister v. Dijk getroffen maatregelen, wien hij hulde bracht voor zijn beleid, achtte hij zeer nuttig. Naar aanleiding van het door enkele le den blijkens het Voor- loopig Verslag gedane beroep op de S. D. A. P. om een goeden geest ten opzichte onzer defensie aan den dag te leggen, bracht Mr. Wiardi Beek man in herinnering, hoe ook het sociaal-demo cratisch gedeelte van ons volk in de Septem berdagen getoond had ten volle zijn plicht te kennen. Een dergelijk be roep te doen, was dus totaal overbodig. Het buitenland diene wel te beseffen zoo merkte spr. op dat het Nederlandsche volk wat het verlangen betreft, om z'n zelfstandigheid te be houden en met het oog daarop wat den wensch aangaat om zorg te dragen voor onze defensie, één is. Mr. v. Rappard (lib.), die het voor de paarden legen de motoren opnam (men is z.i. met de motoriseering van ons leger wat te ver gegaan), bepleitte bevordering van aanschaffing van vliegtuigmateri,aal bij de binnenlandschc industrie. Slagschepen voor Indië, liefst ook meer kruisers, stonden op het verlanglijstje van dezen afgevaardigde, die voorts een tweejarigen algemeenen eersten oefentijd aanbeval op de kosten mocht dit alles niet afstuiten veel nut zag in kabelballon versperringen en, niet te ver geten, op versterking van de grensbeveiliging aandrong, in welk verband hij o.m. ijverde voor betonpillboxen, terwijl hij tevens de vraag stel de waarom het kanaal AlmenPannerden niet gegraven en de Grebbelinie niet verbeterd wordt. Ook de heer Blomjous (R.K.) wenschte leger-uitbreiding een staand leger van 100.000 man wat mede tot betere grensbewaking zou kunnen leiden. Kortom, in tal van opzichten bleek hij aan de zijde van den heer v. Rappard te staan. Aangestipt zij nog, dat spr. zoowel in 't Oosten als in 't Zuiden (dito wat de kust aan gaat) verschillende troependeelen dichter bij de grens gelegerd wenschte te zien en dat ook hij versterking van de vloot met 't oog op Indiè bepleitte. Prof. v. Embden (v.d.), die eerst de nat. socialisten wegens hun veelal anti-nationaal op treden critiseerde, vond dat men zich door erkenning van het belang van onze defensie niet tot overdrijving mag laten verleiden. Opnieuw gaf hij te kennen, dat z. i. bewape ning eventueel juist den aanval van een ander als 't ware magnetisch kan aantrekken onder de leuze: „wie niet voor ons is, is tegen ons". De kans, dat men dus van elders niet te hulp zal komen, wanneer we het slachtoffer van een aanvaller zouden zijn, en ons dus een soortgelijk lot ten deel zou vallen als het zwaar bewapende Tsjecho Slowakije, dat tenslotte aan heel zijn bewapening niets had, achtte spr. vrij groot. En indien we wel bijstand zouden krijgen, zou ons volk materieel en cultureel vernietigd worden. Hebben we het wel, dan meende deze senator, dat we heel wat meer dan van de groote defën- sie uitgaven van onze aardrijkskundige ligging profijt zullen trekken, doordat steeds weer in een grooten oorlog ons land, wanneer het bui ten den strijd blijft, waarde zal hebben als flank dekking. E. v. R. HAARLEMSCHE MOTET EN MADRIGAAL VEREENIGING Het bestuur van de Haarlemsche Motet en Madrigaal Vereeniging heeft ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging, van twee dames, die onbekend wenschen te blijven, een belangrijke gift ontvangen. Deelneming aan wereldtentoon stelling een proef. Komt er een centrale instantie voor deelneming aan tentoonstellingen in het buitenland? In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de betreffende aanvullende begrooting, verdedigt minister Steenberghe nogmaals den post voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te New-York. De minister acht het aannemelijk, dat de Nederlandsche nijverheid in het algemeen weinig belangstelling aan den dag heeft ge legd voor een tentoonstelling in een hoog ge ïndustrialiseerd land als deVereenigde Staten. Om deze reden is dan ook de Nederlandsche deelneming, voor zoover het economisch aspect betreft, in het bijzonder dienstbaar ge maakt aan die takken van volkswelvaart, wel ke daarvan het meest baat kunnen trekken, namelijk het verkeerswezen, het toerisme en den afzet van producten der overzeesche ge- biedsdeelen. Daarnevens werd evenwel zeer zeker bij den Nederlandschen landbouw en de nijverheid belangstelling gevonden. Uit den gang van zaken bij deze ten toonstelling zal voor de toekomst lee ring moeten worden getrokken. De minister overweegt dan ook een cen trale instantie hier te lande in het le ven te roepen voor de behandeling van aangelegenheden op het gebied van het tentoonstellingswezen, inzon derheid voor zoover betreft buiten landsche tentoonstellingen. Het ligt in de bedoeling van den minister, het overleg met zijn bij deze aange legenheid betrokken ambtgenooten spoedig te openen. Gasthuishof je te Haarlem 450 jaar Hebben er vroeger ook mannen gewoond? Het mooie Gasthuis-hofje in de Barrevoete- straat te Haarlem bestaat over enkele maanden 450 jaar. Het dankt, als zoovele andere hofjes, zijn ontstaan aan den weldadigheidszin van vroegere Haarlemmers, die een legaat beschre ven voor den bouw, het onderhoud en eenige uit- keeringen aan de bewoonsters. De juiste datum van de stichting is 25 Mei 1489. Oorspronkelijk waren in dit hofje 13 huisjes en een regentenkamer. Uit de stichtingsakte blijkt, dat de stichters niet de bedoeling hebben gehad, deze huisjes alleen ter beschikking te stellen van oude vrouwen, zooals veelal de ge woonte was. Zij spreken toch van „derthien arme of scamele menschen, tzij priesters of andre die goed van leven zijn". In hoeverre er in het begin ook priesters of scamele mannen hebben gewoond, is niet bekend, daartoe ontbre ken in de archieven alle gegevens. In elk geval is zeker dat in de laatste eeuwen alleen vrou wen op het hofje verblijf gehouden hebben. De uitkeeringen aan de bewoonsters beston den in 1643 uit 2% stuiver en 4 pond brood per week, verder 26 pond boter en eenige tonnen turf per jaar en gezamenlijk een zak zout. Latei- werden, volgens aanteekeningen in de archieven, gegeven 25 stuivers in de week, 2 zakken aard appelen in het jaar en vrije geneeskundige hulp. De tegenwoordige voordeden bestaan uitevrij wonen en vrije geneeskundige hulp, eventueel kostelooze opneming in het St. Elisabeth's Gast huis. De 12 oudste bewoners ontvangen f 1.50 per week de andere 3 f 1.25. Voorts uit een legaat f 3 schoonmaakgeld en gedurende 12 we ken f 0.60 per week voor grutterswaren. Er blijken nu 15 huisjes te zijn, wat dus 2 meer is dan in 1489 bij de stichting. Dit komt omdat indertijd geen behoefte bleek te bestaan aan de regentenkamer, omdat de regenten van het hofje altijd in het Gasthuis vergaderden. Daarom werd de regentenkamer in 1843 ver bouwd tot 2 huisjes. In 1885 werden evenwel weer 4 huisjes afgebroken. Dit was noodig voor verbreeding van de Barrevoetestraat. De afge broken huisjes stonden met den achtergevel naar de straat, zoodat alle huisjes met de voor gevels rond den tuin waren gegroepeerd. Door de in 1885 uitgevoerde verbouwing werd van de Barrevoetestraat uit een vrij uitzioht op het hofje verkregen. Op een aangrenzenden tuin van de Doelen werden, in plaats van de 4 afgebroken huisjes, 4 nieuwe woninkjes gebouwd. Veel schilders en fotografen hebben het aar dige hofje als object voor hun kunstzinnige pres taties uitgekozen. Aardig doet op die afbeeldin gen de pomp, die versierd is met het wapen van het gasthuis (drie kronen), Het raadslid mevrouw M. Maarschall-Komin, die door den Raad tot regentes van het St. Elisa beths Gasthuis is benoemd, was speciaal belast met de zorgen voor het hofje en zijn bewoon sters. Met groote toewijding heeft zij steeds die taak vervuld. Het is vooral ook aan haar be moeiingen te danken dat de huisjes in den laat- sten tijd gemoderniseerd zijn. Het zal ongetwijfeld en door de Regenten van het Gasthuis'en door de bewoonsters van het Hofje met leedwezen vernomen zijn, dat mevr. Maarschall geen nieuwe candidatuur voor den Raad heeft aanvaard. Daardoor zal zij, omdat zij als raadslid in dit college gekozen is, met September moeten aftreden als regentes van het Gasthuis, zoodat er dan ook een einde komt aan haar bemoeiingen met dit hofje. Technische wonderen V- en koffiebereiding V J?"W>r Ket deGruyter's bedrijf J2 $n een wonderbaarlijk' ^jjderdeelen en bewe- _c o S maar 13 - c JifïKjing. die wordt No c V worden ook O C Ü^liWe ruiken :K-S c tr.'iè - Sfct vvordt gJJ «-£ -«♦§ *-% vd:-J" ^-€^2§:D s.-sltje o #Oj c.EI t 2 c"1 CiEiSl £ca B U O O 61 *•^13 Jt3 v O - c2 c'"lü E - V u QC a O -n ~ö_e c o o "C .__2 O >_D O 0-0 S !-e cJ! E-S a* C J2 «_i_ 2 N 8,'^j och' houi Sxbr (Adv. Iuqcz. MedJ EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gcm. Universiteit te Amster- dem voor het cand. ex. Italiaansche taal en let terkunde de heer A. van Seters en mevr. C. J. M. Lubbers. Voor het doet. ex. Fransche taal en let terkunde R. Biltris. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand. examen rechten: de heer A. W. Thöne te Bloemendaal. HAARLEMSCHE BRIDGE-CLUB De H, B. C. hield in Hotel "Boekenrode te Heemstede haar Carnavalsdrive. Te acht uur werden de leden en enkele oud-leden door de regelings-commissie in de fraai versierde zaal ontvangen. Deze bijeenkomst was niet alleen een bridge-avond, doch bovenal een avond van on derling gezellig samenzijn, waardoor de vrien den- en kennisband nog nauwer is aangehaald. Na een hartelijk welkomstwoord van den voor zitter, de heer GÖransson, werd de leiding over gedragen aan den heer Kluit, die met den heer Lodder dezen avond had voorbereid. Nadat tot 11 uur ernstig was gespeeld, werden de prijzen uitgereikt; aan alle aanwezigen viel een carnavalsprijs te beurt. Hierna kregen de feestgenooten gelegenheid tot speechen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt: hieraan waren drie prijzen verbon den, die werden toegekend door een uit de le den aangewezen commissie. Bij deze toespraken bleek, hoe het organiseeren van een dergelijken avond op prijs werd gesteld: Mevr. Kluit droeg een door haar gemaakt gedicht voor, waarin alle bestuursleden waren bedacht Het verdere deel van den avond werd in een gezellige stemming doorgebracht; er was muziek, een vlaggelied, waarbij de A. B en C teams onder de loupe werden genomen, de verkiezing en hul diging van een carnavalskoningin, met als slot het succesummer „Op naar de Wintersport". Vele prijzen waren hiervoor beschikbaar. Te kwart voor vier moest de leider den aanwe zigen er op wijzen, dat er een tijd van komen en van gaan was, waarna het bestuur bedankt werd voor het oi'ganiseeren van dezen avond, ook aan de regelingscommissie en aan de dames Kluit en Lodder, die vele avonden aan de voor bereiding hadden medegewerkt, werd dank ge bracht ZWEM INSIGNES PADVINDERS Dinsdagavond bestond in het Sportfondscnbad de gelegenheid tot het afleggen van proeven voor het behalen van het insigne zwemmer en insigne redder. Van den groeps- en verkennersleider, den heer P. Klant, namen vijf jongens deel aan de oefeningen. Geslaagd zijn: Hen Honhof, Bert Kuling, Flip Verhagen Metman en Jan v. d. Meij- den voor het insigne zwemmer. Daarna waren de oudere padvinders aan de beurt voor het insigne redder; opgeleid door den heer J. Huibens, hoofdinstructeur der Haarlem sche Reddingsbrigade. Aan deze proeven na men deel tien jongens; allen slaagden, n.l.: Jan v. d. Meijen, Arie Braspenning en Jan Heezius van de 2e St. Christoforus-groep; Paul Konings, Nico Hendriks en Jos. van Kordelaar van de le zelfde groep: Gé Turkenburg en Loet Roosekrans van de St. Norbertusgroep: Atty Strach van Schijndel en Jos. Baarda van de St. Josefsgroep en Kees de Groot van Die Tweede Haarlem. Hel schilderachtige hofje in de Barrevoetestraat. Jaarvergadering Kring Haarlem van den K. N. Z. B. Instelling van een zwemcommissle? Op Donderdag 2 Maart zal in café-restaurant Gebrs. Brinkmann te Haarlem dc algemeene jaarvergadering gehouden^ worden van den Kring Haarlem van den K. N. Z. B. Uitgebracht zullen worden de jaarverslagen van den secre taris, van den penningmeester, en van den lei der van de Kring-waterpolocompctitie; tevens zullen de diploma's van de behaalde kring kampioenschappen over 1938 worden uitgereikt. Hierna zal worden overgegaan tot de bestuurs verkiezing. De heeren P. Borst, voorzitter, L. Brunt, secretaris, A. H. de Bruyn Jr., penning meester, alsmede P. van Goor, tweede voorzit ter, stellen zich herkiesbaar. De heer F. Keur wenscht af te treden. Het bestuur stelt hiervoor candidaat den heer C. Zeeman. Hierna zullen de voorstellen worden behan deld, die ingediend zijn door de Zwemclub „Haarlem" en welke omvatten: het instellen van een zwemcommissie van vijf man en de organisatie van kringwedstrijden door deze commissie. In een brief, dien de Zwemclub Haarlem tot het Kringbestuur richtte, wijst zij op de geringe belangstelling voor de organisatie van de Kring kampioenschappen en de beste adspiranten- prestaties bij de aan den kring aangesloten ver- eenigingen. De voornaamste oorzaak hiervan schijnt gezocht te moeten worden in het feit dat deze wedstrijden vaak een tekort opleveren, zoo dat er tegenwoordig maar weinig vereenigingen zijn die de organisatie op zich willen nemen. Er dient dan ook een aparte zwemcommissie be noemd te worden, om het verloren terrein weer in te halen. De zwemclub „Haarlem" wijst daarbij op het voor den kring minder aangename feit, dat de kring op zwemgebied nogal aan kracht heeft ingeboet Daarom moeten alle krachten worden ingespannnen en om de werkzaamheden niet te groot te maken, acht zij het noodzakelijk dat de zwem- en de waterpolozaken afzonderlijk wor den behandeld. Dus de instelling van een zwem commissie, die uitsluitend zal bestaan uit leden, die veel belangstelling hebben voor het zwem men en die daartoe de bevoegdheid hebben. Als candidaten heeft de Zwemclub „Haarlem" ge steld de heeren J. van Zadel (H.P.C.) voorzit ter, J. Kemp (H.V.G.B.), J. W. Schacht schabel (V.Z.V.), A. Thuis (D.W.R.) en J. Veld hof! (Haarlem). Het tweede voorstel betreft de wijze van organiseeren der kringwedstrijden. Voor haar was n.l. een groot bezwaar het te late bekend maken der wedstrijden van de kringkampioen schappen, welke dit jaar door de Velser zwem- vereeniging op 27 Augustus en 4 September werden georganiseerd. Hierbij is gebleken dat de V. Z. V. op zeer korten termijn de wedstrijden heeft moeten uitschrijven .omdat geen enkele vereeniging zich voor de organisatie had aan gemeld, zoodat haar eigenlijk de wedstrijden werden opgedrongen, tengevolge waarvan niet de gebruikelijke inschrijvingstermijn kon wor den in acht genomen. Er kon daardoor niet vol doende getraind worden voor de nummers 1500 Meter school- en vrije slag en H. P. C. bleek reeds te hebben ingeschreven op een jeugd- waterpolotournooi te Utrecht, waardoor zij niet kon meedoen aan het nummer 10x50 Meter borst- cra wies taf ette heeren. Het bestuur van de Zwemclub „Haarlem" wenscht dan ook dat de nieuw in te stellen zwemcommissie in het vervolg alle kringwed strijden zelf organiseeren zal; eventueele tekor ten of overschotten zullen voor gezamenlijke rekening zijn. Het belooft een interessante vergadering te worden op 2 Maart. Gecombineerde lijst van liberalen en V.-D. in Noord-Brabant. De hoofdbesturen van de Liberale Staats partij en den Vrijzinnig-democratischen Bond hebben besloten voor de verkiezing van de Proviciale Staten van Noord-Brabant met een gecombineerde lijst uit te komen. Rous en Heymans hebben Aleppo bereikt. De sportvliegers Rous en Heymans zijn Dinsdagmorgen van Rhodos vertrokken. On derweg hadden' zij met zware regens en he- vigen tegenwind te kampen. Na een vlucht van acht uur waarbij geen tusschenlandlng werd gemaakt, bereikten ilj Aleppo, waar zij overnachtten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11