H DE MAGNEET /School en Vrede" AFLUKIN STOFZUIGERS EOMKBMI SANOSTOL Voor correcte radio-reparatie WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 H 'A A R i: F M'S D A G B E A D 4 >ess aan Een belangwekkende inleiding van den heer W. Wiltschut voor den R.K. Vredesbond Tijdens de algemeene jaarvergadering van den R.K. Vredesbond in Nederland, die te Utrecht- werd gehouden, heeft de heer W. Wiltschut, een der leidende figuren in R.K. Onderwijskringen en lid van het hoofdbestuur van den R.K. Vredesbond in Nederland, een belangwekkende voordracht gehouden over het onderwerp: „School en Vrede". Het lijkt een eenigszins vreemde combina tie: school en vrede, aldus leidde de spreker zijn interessant onderwerp in. Doch als we aan de school denken, denken we aan de jeugd. Jeugd is onbarmhartig, vooral de jongens- jeugd vecht graag. Misschien valt dit ver schijnsel wel voor een deel terug op den on derwijzer, die in zijn taak in een bepaald op zicht is tekort geschoten. Spr. ging op dit laatste zeer uitvoerig in en toetste zijn tot den onderwijzersstand gerichte verwijt o.a. aan de eigen jeugdherinneringen van heele straatgevechten tusschen verschillende locale scholen, die om futiliteiten vaak den oorlogs toestand uitlokten, met als ontknooping van dergelijke drama's steevast 'n hardhandig in grijpen van de politiemacht! In zijn tijd aldus spreker kregen de leerlingen plastische lessen, waarin oorlogs helden op een niet meer goed te praten wijze werden verheerlijkt. Zoo was het vroeger en ook thans nog wel al te vaak. Doch thans diezelfde jeugd op de schoolbanken vrede leeren, vredelievend maken, ziedaar een van de heerlijkste opdrachten voor den modernen onderwijzer. Laten we ons toch onthouden van een foutieve heldenvereering op onze scholen en boven alles in onze geschiedenis boeken, waar een gruwelijk eenzijdige persoon lijke heldenvereering vaak hoogtij viert. Een gansch andere richting moeten we uit, ons daarbij er voor behoedend, niet in het andere uiterste te vervallen. Indien we de verschrik kingen van den laatsten wereldoorlog in wel overwogen en voorzichtig gehouden termen aan onze jeugd laten zien, dan maakt dat altijd indruk. Spr. heeft steeds baat gevonden bij het met de klas opmaken van de balans van 1565 oor logsdagen, waarbij aan de eene zijde vier mo gendheden en aan de andere zijde zeven en twintig volkeren onafgebroken doorvochten. Aan de hand van vele pakkende voorbeelden maakte hij aan de vol" belangstelling luiste rende vergadering duidelijk, op welke uitste kende wijze hij de jeugd van de toch werkelijk ook zeer ernstige zijden van den wereldoorlog weet te overtuigen. Alleen en uitsluitend ge weldige indrukwekkende cijfers zijn op den duur zeker niet in staat het kinderlijk gemoed te boeien en gaan ook in zeer vele gevallen nog zijn bevattingsvermogen te boven. Dat na het sluiten van den wapenstilstand, nog der tig millioen mannen onder de wapenen ston den, dat Duitschland bij het Verdrag van Versailles 25.000 machinegeweren, 60.000 land- bouw-machines, 5000 locomotieven, etc., moest inleveren aan de overwinnaars, het geeft het kind nog geen helder inzicht in de draag wijdte van dat alles. Het is bijzonder moeilijk, om aan de schoolgaande jeugd een denkbeeld van zulke getallen te geven. Indien spr. zijn jongens tijdens de les duidelijk maakt, wat men dient te verstaan onder de „Slag aan de Somme", dan begint zooiets eigenlijk pas goed te leven bij het hooren van het nuchtere en ontzettende,feit. dat het trommelvuur gedu rende zeven achtereenvolgende dagen geen seconde van de lucht is geweest, terwijl de strijd onafgebroken voortwoedde! Zoo kan men onze schooljeugd ook een goed denkbeeld van de waarlijk fantastische grootte der opge legde oorlogsschattingen geven, door haar er op te wijzen, dat er 144 sterke mannen voor noodig zijn, om een millioen losse zilveren guldens in zakken van een mud in één keer te verplaatsen! Hoeveel zijn er dan wel niet noodig voor een milliard en voor meerdere milliarden! Het loont de moeite van het goede uitleggen, om aan de jeugd maar zeer innig en diep het begrip bij te kunnen brengen, hoe verschrikkelijk dan toch wel zulk 'n oorlog is! Dit alles is echter nog maar een heel klein stukje dagelijksche praktijk uit een klasse, wat spr. hier demonstreert. Die klas is er stil van, zeer ontvankelijk uiteraard en de open kinderzielen, weerkaatst in de heldere kijker tjes laven zich kennelijk aan een oprecht en vurig vredesverlangenIeder mensch heeft dat verlangen in zich, ook de soldatenziel hun kert er naar. In dit verband wees spr. de ver gadering op een zoo uitermate nuttige bespre king voor de klas van de diep ontroerende Kerstviering op het slagveld. Zoodra in den Heiligen Nacht de wapens rusten, valt de vreeselijke en sinds maanden ongekende stilte over de vlakten, die de man schappen op de beide fronten zoo onuitspre kelijk ontroert. Men kreeg na zulk een kerst viering de soldaten heel dikwijls niet meer aan het vechten en zoo moesten ze noodgedwongen naar andere gedeelten van de frontlinies wor den verplaatst. We moeten ook spreken in onze klassen over de luchtbescherming, dat is helaas noodig. al dus spr. Het klasgewijze bezoeken onder des kundige leiding van luchtbeschermings-ten- toonstellingen dat is spr.'s ervaring maakt op alle kinderen steeds een bijzonder diepen indruk. Het is daarom, dat spr. het noodzakelijk acht vanaf deze plaats met klem te waarschuwen voor al te heftige indrukken, die van dergelijke openhartige tentoonstellin gen kunnen en vaak genoeg ook zullen uit gaan naar vele fijnbesnaarde en voor zulke dingen nog al te sterk ontvankelijke kinder zielen! Inderdaad, er is zoo ontzettend veel op dit gebied met de kinderen op een rustige en ver standige wijze te bespreken. Wij dienen ons te onthouden van iederen vorm van directe oor logsverheerlijking in de school, doch moeten daarentegen juist de volkomen bereidheid bij het jonge kind aankweeken. om onder de meest verschillende omstandigheden in zijn kleinen kring en later in dien grooten daar buiten over den vrede te onderbandelen. Laat het toch vroeg leeren, al zijn ruzies op te luimen» Spreken over het nut of het goed vecht van bewapening is zeer moeilijk op school, aldus de geachte inleider. Spr. is van oordeel, dat het een groote fout is in ons onderwijs, dat wij de kinderen van 1314 jaar te kinder achtig behandelen. Wek eerst voorzichtig de juiste geschikte sfeer en spreek dan pas met de kinderen over de bewapening, die wij ver- nnrdeelen, mits het doel daarvan uitsluitend is gericht op verovering. Doch om ons te ver dedigen kan het duurste plicht zijn, om ons te bewapenen! Zet vooral die twee uitersten duidelijk en scherp gescheiden tegenover el kaar voor de kinderen en leg het hun dan op de juiste wijze uit. Spr. ging hier uitvoerig op in. We behoeven onze leerlingen heelemaal niet te verzwijgen, dat er ook wel een per soonlijk gewetensconflict kan zijn. Nooit ech ter zullen we dienst, mogen weigeren, indien de overheid ons dat beveelt. Het staat immers niet aan de afzonderlijke onderdanen van den staat om uit te maken, welke van de verschil lende partijen gelijk of ongelijk heeft. De on derwijzer kieze daarom voor de klas ook nim mer zelve partij in een of andere bepaalde richting, doch hij legge er steeds den bijzonde ren nadruk op, dat deze geheele aangelegen heid er eene is van bijzonder delicaten aard. Onze schooljeugd zal aangaande deze en der gelijke kwesties zijn uiteindelijke vorming el ders kunnen en moeten ontvangen. Doch daarmede wil nog heelemaal niet gezegd zijn. dat wij de moeilijkheden, die onze moderne jeugd zeer speciaal ook op dit gebied heeft nu maar verder dienen te ontwijken! Met tal van sprekende voorbeelden illustreerde de inlei der, hoe onze jeugd reeds op school door den klasse-onderwijzer kan worden voorgelicht op het ingewikkelde terrein der internationale politiek, waarvan onze kranten-lezende kinde ren zich anders zoo spoedig volkomen scheeve voorstellingen kunnen gaan vormen! Zoo kun nen we b.v. vertellen aan de jeugd, dat de groote vredestafel nog teveel ledige plaatsen vertoont. En er is zoo verbazend veel recht streeks en zijdelings te betrekken bij de leer stof in. op en voor de school. Inleider vroeg zich tenslotte af, of het wel zin heeft over vrede te spreken op onze scho len, nu men de kinderen via pers, radio en elders tracht te suggereeren, dat er vast e> zeker een oorlog zal moeten komen. Zelfs wordt den onderwijzers reeds verweten, er blijkbaar blind voor te zijn, dat er immers toch oorlog komt. Nooit mag de school den oorlog prediken en haat zaaien, doch moet daarentegen alle aandacht van de kinderen steeds zooveel mogelijk trachten te conccn- treeren op de ondernomen vredespogingen. Hij liet nog eens extra uitkomen, hoe waarde vol het is op school speciaal groote figuren als Chamberlain bij het geschiedenis-onder wijs vooral op den voorgrond te plaatsen. En laat ons de jeugd vooral leeren bidden om den vrede. Met een schoone peroratie wensch- te spr. zijn voordracht te besluiten. Van het aardsche paradijs der eerste menschen hebben wij nog slechts overgehouden den schoonen sterrenhemel, de schitterende bloemenpracht op aarde en last not least de tallooze onschul dige kinderoogen, die als het ware een afstra ling zijn van het paradijs. De onderwijzers hebben het kostelijke voorrecht, dat zij daarin mogen peilen naar al het schoone en edele in de kinderziel. Laat ons daarin het goede zaad storten voor God en Zijn Kerk en voor den Vrede! Dan ben ik overtuigd, dat de jeugd van heden zal bidden en den hemel geweld aan doen tot behoud van den vrede; zulks geve God! Een dankbaar en langdurig applaus beloon de den inleider voor zijn met bijzondere be langstelling door alle aanwezigen gevolgde voordracht. GEERT HOOGEVEEIN Alléén Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270. iAdv Ingez Med./ Als GRIEP dreigt AFLUKIN weer! Neemf tijdig AFLUKIN. Het voorkomt Griep - Verkoudheid - Influenza. Prijs 50 cent per buisje. Bus van 1000 pillen f. 6.50. E.schl der, naam AFLUKIN op elk pillet,e. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten (Adv. ingez Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende Faillissementen uitgesproken op 21 Februari 1939. 1. Jacob Yff Gzn., zonder beroep wonende te Assendelft, Dorpsweg 373. Curator mr, H. E. Prinsen Geerligs, te Haar iem. 2. S. van Gorkum, rijwielhersteller, wonende te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Sta tionsweg 47. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 3. A. Venema, timmerman, wonende te West- zaan, J. J. Allanstraat 384. Curatrice mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi te Haarlem. 4. M. A. Blesgraaf, automatiekhouder, wo nende te Haarlem, Damaststraat 40. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillisse menten Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. Gjaltema, aanne mer en bouwer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Trompstraat 102. Curator Mr. L. Ali Cohen, te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van H. J. van Zadel, destijds wonende te Wijk aan Duin. gemeente Beverwijk, thans te Koog aan de Zaan. Curator mr. J. Deenik te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van H. Kloot, zich noemende en schrijvende H. Kloots, wonende te Haarlem, Kruisweg 4. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haar' lem. EXAMENS. Machinisten-examen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diplo ma C de heer P. J. van Alphen te Haarlem. VOORDRACHTAVOND IN DE BOEKENWEEK. In de boekenweek, en wel op Maandag 27 Fe bruari, organiseert de Mij. tot Nut van 't Alge meen te dezer stede een literairen avond in het gebouw van de Sociëteit Vereeniging. Deze avond zal worden verzorgd door den let terkundig voordrager Jan Hartman uit Den Haag, die dit seizoen in meer dan veertig plaat sen voordrachten en spreekbeurten hield. Jan Hartman, die ook spreker is voor het hoofdbe stuur van het „Nut", verzorgde o.m. talrijke radio-voordrachten en causerieën, zoowel voor de A.V.R.O. als de N.C.R.V.. maar in het bijzon der voor de Phohi-uitzendingen naar Oost- en West-Indië. Hij zal een veelzijdig en belangwek kend programma ten gehoore brengen, waarin het vroolijke element niet zal ontbreken. De verscheidenheid van het programma, alsmede de goede naam van den voordrager en spreker, zijn er borg voor, dat dit geen gewichtige, droge of saaie „spreekbeurt" wordt. Hij zal spreken over en vooi-dragen uit „Een Man en een Tjalk' de roman, waarmede de jonge letterkundige Jan van Rheenen enkele maanden geleden zoo ge lukkig debuteerde. Dit boek trok nl. reeds de bijzondere belangstelling van de critiek, die het, ook in de meest uiteenloopende richtingen, met veel waardeering begroette. Ook zal de aandacht gevraagd worden voor Willem de Geus en zijn werk, waarbij enkele fragmenten zullen worden ten gehoore gebracht uit diens nieuwen histori- schen roman „Piet Heyn". Uit „Flipje" en uit „Het Meisje met den Blauwen Hoed" van Jo- iian Fabricius, die kortelings den grooten ro man „Kasteel in Karinthië" publiceerde, zal Jan Hartman enkele fragmenten voordragen. Daar bij zullen vooral de voortreffelijke humoristische kwaliteiten van den vertelkunstenuar Fabricius tot uitdrukking komen. Indien daartoe nog ge legenheid is, zal ook nog gesproken worden over „Madame Curie". Dit belangrijke boek, dat de dochter Eve Curie over het leven van deze ge niale en nobele vrouw schreef, werd door de be kende romanschrijfster Willy Corsari in het Ne- derlandsch bewerkt en verwierf ook in ons land reeds een zeer groote belangstelling. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 13 Febr. tot 20 Febr. 1939 verstrekt 5716 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1039, Overtonstraat 1189, Zoetestraat 1046, Kamperstraat 843, Haarl.liedestraat 753, Buitengewoon onderwijs 660, voorm. Spaarn- dam 186. 45 BEKENDE MERKEN - Ook In huurkoop DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv Ingez. Med. Boi 6 Copenhagen Gerda Ruste Karel's wangen, die direct weer frisch en gezond werden. Zy kuste zijn oogen, waarin onmiddellijk de oude glans terugkeerde en zij kuste zijn handen en voeten, zoodat hij weer krachtig en vlug werd. Nu mocht de Sneeuwkoningin gerust terug komen: Karei was aan haar macht onttrokken, zijn vrijbrief stond met glinsterende ijsstukken geschreven Hand in hand liepen zij samen het paleis uit. Zy spraken over hun eigen huis, over Gerda's grootmoeder en over de rozen in den tuin op het dak. En waar zij verschenen, daar ging de wind liggen en brak het zonnetje door. Zij liepen tot aan den struik met roode bessen, waar het rendier al op hen stond te wachten, met een tweede rendier. Starre Mjuler Van olijdschap streelde Gerda de dieren over de neuzen. Nu wist zij zeker, dat Karei en zij veilig thuis zouden komen. „Kom Karei, de rendieren zullen ons dragen zei Gerda en welgemoed zette zij zich op den rug van het trouwe dier, dat haar wegge bracht had. Karei volgde haar voorbeeld en nauwelijks zaten zy, of de dieren vertrokken al. (Wordt vervolgd) Daar komt wat Haar dagelijksch lepeltje Sanostol! Het volwaardige levertraanproduct met dien fijnen sinaasappelsmaak en den zeldzamenvitaminenrijkdom A. B, C en D! Sanostol is noodig voor Uw kind. maar óok voor Uzelf De reeds welbekende flacon f. 1.40. De voordeelige, 2 y2 X zoo groote „familieverpakking" slechts f. 2.75 „Hel lekkere levertraan-product!" BRolsfefe-STHEEMAN's."PHARMACIA (Adv. Ingez. Med.) Te korte „Jacht naar carrière" toch goedgekeurd. In de zaak van den theater-directeur A. de J., die door den kantonrechter te Rotterdam was ontslagen van rechtsvervolging terzake van de hem ten laste gelegde overtreding van de Bios coopwet, van welk vonnis het O.M. in hooger be roep is gegaan, heeft de Rotterdamsche recht bank thans uitspraak gedaan. Den verdachte was ten laste gelegd dat hij in zijn theater de film: „Op jacht naar carrière" zou hebben vertoond in een kortere lengte dan door de centrale filmkeuringscommissie was goedgekeurd. De rechtbank heeft het vonnis van den kan tonrechter bevestigd, zoodat de J. ontslagen is van rechtsvervolging. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Schelling, Valkenbur gerplein 7, broche; Tromp, Zandvoortschelaan 23 bril; P. Steijnman, Balistraat 25, portemonnaie, met inhoud, C. M. Hooreman. Bronsteeweg 92, wollen handschoen; Pieters, Kerklaan 44, zadel- dekje; J. de Ruiter, Heemsteedsche Dreef 170, zakje met gebruikte postzegels, Bureau van po litie, taschje met ritssluiting en dameshand schoen. Autoped, Rijkhoek, Kleine Houtweg 65; Kerkboek, Bureau van politie, Smedestraat; Cape, J. J. Booms, Riouwstraat 11; Een paar handschoenen, Hofsté, Spaanschevaartstr. 103; Hond, W. v. Zonneveld, Comelissteeg lrd.; Dameshandschoenen, J. Brouwer, Boschlaan 9; Een paar handschoenen, Bureau van politie, Smedestraat: Handbeschermer van rijwiel, H. Hekhuijsen, Olieslagerslaan 23 rd.; Hond, Heems, Gasthuissingel 14 rd.; Kussen, Bureau van politie, Smedestraat; Manchetknoop. W. Zomerdijk. Wijde Geideloozepad 16; Porte monnaie met inhoud, Franken, Groote Hout straat 4; Regenpijpen, J. A. Bulters, Wester gracht 23 rd.: Rijwielbelastingplaatje, Bureau van politie, Smedestraat en C. Steenkist, Lange Heerenvest 40; Kinaerring; D. Plantjes, Korteweg 1; Rozenkrans, J. v. d. Wateren, Wel tevredenstraat 36; Damesschoen, G. Bruijgom. Sterreboschstraat 69; Vulpotlood. H. van Wheel. Bisschop Ottostraat 13; Dekzeil, J. W. G. Westerman, Zomerstraat 1. 9 Kl. Houtstraat 37 Hl Haarlem - Tel. 17032 (Adv. ingez. Mea.j PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 23 FEBRUARI. Progr. 1: Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum I en II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Radio PTT Nord. 11.20 Parijs Radio 12.35 Ned. Brussel 2.20 Dan- marks Radio of diversen. 2.40 Radio PTT Nord. 3.20 Keulen. 4.20 Diversen. 4.40 London Regional 5.20 Ned. Brussel. 6.05 Radio PTT Nord. 6.50 Fr. Brussel. 7.20 Keulen. 7.30 Pau ze. 7.35 Beromünster. 8.55 Fr. Brussel. 10.20 Ned. Brussel. 10.30 Fr. Brussel.11.20 Danmarks Radio of diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 1035 London Regional. 12.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.15 Droitwich. 6.40 London Regional 6.55 Pauze. 7.00 Droitwich. 8.35 Straatsburg. 9.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7,008.00 Eigen gramofooonplatenconcert. Zang met intermezzo van walsen. 1. Ein Lied aus meiner Heimat, R. Tauber. 2. Chèri, du bist heut' so anders, Zarah Leander. 3. Ev'ryone says I love you. Edna Clare. 4. Ich hab' dich geliebt, Mimi Toma. 5. I'm falling in love with some-one, James Melton. 6. Le mur de ton jardin, Tino Rossi. 7. Frag' nicht. Joseph Schmidt. Walsintermezzo: 8. Die Schlittschuhllaufer, Odeondansorkest 9. Destiny. Edith Lorand. 10. Wiener Prateiieben. Odeon Dansorkest, 11. Donausagen. Wiener Bohèmeorkest. 12. Traumwalzer, Edith Lorand. Vervolg zang: 13. Sag'mir nicht Adieu, Zarah Leander. 14. Lonesome me. Edna Clare. 15. Es war einmaal ein Baby, R. Tauber. 16. Ein Schiff fahrt nach Sjanghai, Mimi Toma. 17. Ah. sweet mystery of live. James Melton. 18 Bohémienne aux yeux noirs, Tino Rossi. 19. Ein Lied geht um die Welt, J. Schmidt. 20. Chiribiribin, Grace Moore. .0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6