'er auto naar de Noordelijke IJszee. - - (IN/T IN IITIIKEh fflctdioJLuocemêMff geeft U morgen, Vrijdag, omThOljdes ochtends EEN VOLLEDIG MENU VOOR ZONDAG Luister Vrijdag goed, 't zal Zondag lekker smaken Zal het nieuwe Hongaarsche kabinet spoedig vallen? SPRINGBOK NIEUWS IN 'T KORT. HOK DERDAG 23 FEBRUARI 1939 HA'A'RT: F v-- DAGBC'AD Een 500 k.m. lange autostrada in Finland. Middernachtzon hij Petsamo, aan de Noorde lijke IJszee. Van 22 Mei tot 23 Juli gaat de zon niet onderOp deze foto is de zon driemaal van dezelfde plaats gefotografeerd, met tus- schenpoozen van resp. een uur, en een kwartier. Het" land der middernarhtmn wordt bovendien ook de aardappel tot aan i ICI idiiu UCI miuuemdunizon. de oevers van de IJszee verbouwd. IN 1930 werd in Finland de ruim 500 K.M. lange autostrada voltooid, die het eindpunt der Finsche Staatsspoorwegen te Rovaniemi verbindt met de Noordelijke IJszee, een weg die eenig is in de geheele wereld. Hiermede werd een technische prestatie geleverd, die bewondering afdwingt en die tegelijkertijd den toerist in staat stelt, op comfortabele wijze kennis te maken met het grootsche Finsche land schap, waarin de Lappen nog rond zwerven met hun rendierkudden en waar de bosschen zoo uitgestrekt zijn, dat de regeering van dit dunbevolkte land waar crisis en werkloosheid on bekende factoren zijn ze onmogelijk alle kan exploiteeren. Ter illustratie van de uitgestrektheid van dezen jongen staat, die eerst in 1918 zelfstandig werd, zij vermeld, dat de afstand van Helsinki (Helsingfors) tot Uleaborg aan het noordelijkste puntje van de Pohjan Lahti (Botnische Golf) rond 800 K.M. bedraagt. En van Ulea borg naar het eindpunt van den autoweg aan de IJszee komen daar nog een 800 K.M. bij. In onderstaand artikel wordt een auto tocht langs dezen straatweg naar Liina- hamari, aan de Noordelijke IJszee, be schreven. Onvergetelijk zijn de.indi-ukken. die de rei ziger opdoet, bij een autotocht langs den, in 1930 voltooiden autostrada naar de Noorde lijke IJszee. Van het eindpunt der spoorwe gen te Rovaniemi de stad die in enkele jaren tijds in de onmiddellijke nabijheid van den poolcirkel uit den grond is verrezen voert de 531 K.M. lange weg dwars door het dunbevolkte Lapland. Hoe noordelijker men komt, des te langer kan men genieten van het overweldigende schouwspel der middernacht zon, die hoog in het noorden twee maanden onafgebroken aan den hemel staat. Doch bovendien stelt de treinreis van de hoofdstad Helsinki, in het zuiden, naar Ro vaniemi, ons in de gelegenheid, kennis te ma ken met verschillende landschapsbeelden, die elk hun eigen karakter hebben. Het Zuid- Finsche landschap wordt beheerscht door de rotsachtige skaren, eilanden die voor de kust van het vasteland liggen, tot ver in zee, en die we zien in elke grootte, van kleine, nau welijks boven het water uitrijzende rotsblok ken, tot uitgestrekte, bebouwde en beboschte, door menschen bewoonde eilanden. Midden-Finland wordt ingenomen door een uitgestrekt plateau, met niet minder dan 9600 meren en meertjes (heel Finland heeft onge veer 60.000 meren, met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 44.000 K.M. 2). Deze wa tervlakken vloeien ineen en lijken vaak op een reusachtige rivier met ontelbare kron kelingen en bochten, die zich telkens weer tot meren verwijden. Gebergte vinden we niet in dit deel van Fin land. Daarentegen hebben de na den Ijstijd afsmeltende gletschers lange, golvende heu velreeksen in het land achtergelaten, die aan het landschap een bijzondere bekoring ver- leenen. Vooral de smalle Punkaharju, die als een 5 K.M. lange brug. dwars door het Puru- vesi-meer loopt, trekt door den vorm de aan dacht. Steeds noordelijker brengt ons de trein, waarvan de locomotief met het in Finland zoo goedkoope hout gestookt wordt. Nu eens pas- seeren we smalle beken, dan weer uitge strekte meren en even later volgt de lijn een kwartier lang den oever van een woest schui mende rivier, waarvan de stroomversnellin gen de energie leveren voor de modernste in dustrieën. Het loofbosch verdwijnt. ALS we van het eindpunt van den Fin- schen Staatsspoorweg te Rovaniemi den autoweg naar de IJszee volgen, bevinden we ons, zoodra we dan poolcirkel gepasseerd zijn, in het arctische gebied. Het loofbosch is reeds verdwenen, doch des te rijker groeit hier het naaldhout, waarvan de bosschen vaak even uitgestrekt zijn als een Nederlandsche pro vincie. Slechts zoo nu en dan passeeren we nog korenvelden, die echter, hoe verder we naar het noorden komen, steeds zeldzamer worden. In warme zomers rijpt hier de rogge nog. Doch boven den poolcirkel wordt bijna uitsluitend gerst verbouwd. Als we bedenken, dat sneeuw en ijs in Zuid- Finland pas in Mei en hier in het noorden nog veel later, verdwenen zijn, en dat de win ter hier boven al in October begint, dan ver baast het ons eigenlijk, dat het koren hier nog rijpen kan. Dat dit toch mogelijk is, is dan ook uitsluitend te danken aan het feit, dat de zon hier in den zomer 20-2'4 uur per dag schijnt. Duurt het in Zuid-Finland dan ook meer dan honderd dagen voor de gerst rijp is, hier kan dit gewas reeds na ongeveer zestig dagen geoogst worden. Behalve gerst Het landschap wordt grootscher. -yOOR ons duiken de uitloopers van het v Laplandsche gebergte op, dat eigenlijk een voortzetting is van het Noorseh-Zweed- sche granietgebergte. Het landschap wordt grootscher. De weg voert ons door het eerste Lappendorp en beklimt dan de stijie helling van het Saariselkaa-gebergte, op welks noor delijke hellingen verschillende rivieren ont springen, die naar de IJszee vloeien. Van den top van den Kaunispaa hebben we een prach tig uitzicht over het landschap. De geweldige uitgestrektheid van dit land, met zijn afge ronde, granieten bergruggen, de beklemmen de eenzaamheid en de wonderlijke stilte dei- wouden, die slechts verbroken wordt door het geraas der woest bruisende rivieren, oefenen zelfs op ons, bewoners van Zuid-Finland, een bizondere bekoring uit. Kilometer na kilometer glijdt onder ons weg. Nu eens is de weg vlak en bestraat, dan weer rijden we over een wegdek van planken. Hout is goedkoop in dit land, waar het woud bijna driekwart van de oppervlakte bedekt. Soms passeeren we een houten brug, waaronder diep in een kloof een beekje klatert, een an dermaal draagt een veerpont ons over een breeden stroom. Er is hout in overvloed. TT t ITGESTREKTE vlakten zijn met groen- grijs rendiermos bedekt, dat droog knis pert onder de schoenen, als we een oogenblikje de auto verlaten. Maar aan de struikjes vin den we een overvloed van heerlijke bessen. De autostrada naar de Noordelijke IJszee, in de nabijheid van Sodankyla, in Noord-Finland. Soms voert de weg ons door een kilometers lang gebied, waar de boomen schots en scheef over elkaar liggen, door den storm ontworteld en versplinterd, met mos overwoekerd, een kerkhof der natuur. De uitgestrektheid dier wouden maakt het den staat onmogelijk deze bosschen behoorlijk te onderhouden. En er is immers hout in overvloed Langs den weg staan hooge palen met hou ten kruisen, die in den winter, als de sneeuw hier meters dik het land kan bedekken, als wegwijzer moeten dienen. We bereiken een plek. waar het niet steeds zoo eenzaam is ge weest als thans, nu een machtige buizerd figuur over de boomen wegzweeft, opgeschrikt door het geluid van den motor. Vijf en twintig jaar geleden heerschten hier nerveuze haast en onrust. In een rivier was goud ontdekt! En dat oefende op talloos velen een onweerstaan bare aantrekkingskracht uit. De goudkoorts greep de menschen, die er van droomden, met één slag rijk te zullen worden. De bodem werd omgewoeld, barakken rezen als padden stoelen uit den grond, exploitatie-maatschap pijen werden opgericht, Een oogenblik werd de stilte der wouden verjaagd door het rumoer van een avontuurlijk en bont leven. Maai de droom vervloog. De menschen gingen, zoo- als zij gekomen waren, met leege handen, of armer nog. Een dorado voor visschers. p) IJ Ivalo bereiken we het prachtige Inari- meer, dat zich ongeveer 80 K.M. naar het noorden uitstrekt. Hieraan ontspringt de Paatspoki-rivier. die om zijn vischrijkdom bij de sportvisschers hoog aangeschreven staat. Uit alle landen komen zij hierheen, om de zal men, waaronder exemplaren van 25 K.G.. te verschalken. Steeds dichter naderen we de IJszee steeds talrijker worden de watervallen, waar de rivieren met donderend geraas omlaag storten. En van de bergen hebben we telkens weer een prachtig uitzicht over de wouden, die echter schaarscher worden en niet meer zoo uitgestrekt zijn. De weg daalt nu naar een dal. In Ylaluostari vinden we het noordelijkste klooster ter we reld, waar ongeveer dertig monniken der Grieksch-orthodoxe kerk die overigens in Finland slechts een gering deel der bevolking omvat een wel zeer afgezonderd bestaan leiden. Na enkele dorpjes gepasseerd te zijn, bereiken we tenslotte de 15 K.M. lange Pet- samo-fjord. De weg loopt hier langs den oever van de fjord en door een prachtig bergland schap komen we aan Liinahamari, aan den oever van de IJszee, het eindpunt van den autoweg. Wij hebben ons doel bereikt. We bevinden ons in het noordelijkste deel van Finland, in de nabijheid van den TOsten breedtegraad. En weer genieten we van het steeds nieuwe, won derlijke schouwspel van de middernachtzon, die den nacht twee maanden lang bant en in het middernachtelijk uur de prachtigste kleu ren over zee, bosschen, rotsen en stroomen strooit. TOIVO PALOMIES. Bestuurder van electrisclien trein voorkomt catastrofe. Boomen van drukken overweg waren niet gesloten. Woensdagmorgen te 10.40 uur wa ren de boomen van den spoorweg overgang aan de Linnaeusstraat te Amsterdam gesloten. Nadat een losse locomotief naar het Centraal Station was gepasseerd, werden de boomen, welke het verkeer in de richting Wa tergraafsmeer doorlaten, geopend. Ei- bevonden zich reeds een groot aantal personen en voertuigen midden op den overweg, toen in volle vaart een electrische trein voor Utrecht, welke volgens de gewone dienstregeling den overweg van het Centraal Station naar het Weesperpoortstation moest passeeren, naderde. De bestuurder van den trein wist door krachtig remmen een catastrofe te voorkomen. De trein kwam vlak voor den overgang tot stilstand. Het is nog niet uitgemaakt, om welke reden de spoorwegwachter de boomen, waar het hier een te verwachten trein van de dagelij ksche dienstregeling betreft, heeft geopend. Volgens geruchten zou de spoorwegwachter hebben verklaard, dat het z.g. „weksein" niet zou zijn overgegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek. PERSONALIA Onze plaatsgenoot, de heer G. M. Bleeker, is gisteren aan de Amsterdamsche Universiteit ge slaagd voor het eerste gedeelte van het arts examen. MUZIEK. Haarlem's Kamermuziek-Ensemble. Eenige jonge Haarlemsche musici hebben een Kamermuziek-ensemble gevormd en dit trad Woensdagavond in de muziekzaal Brink- mann voor het eerst te Haarlem op, nadat de preliminairen in voorafgegane jaren als sup plement van leerlingen-uitvoeringen van Fred. Luyken te Heemstede hadden plaats gehad. Daar, in Heemstede, hoorden we reeds Fred. Luyken, Chris v. d. Glas en Jetty Kruseman in het d min. - Trio van Mendelssohn, en met ditzelfde werk werd de Kamermuziekavond van Woensdag geopend. Een goed evenwicht was bij dit eerste num mer nog niet te constateeren. We konden de nauwkeurige en duidelijke uitvoering der no- tenrijke pianopartij zeer waardeeren, maar de strijkinstrumenten, vooral de cello, klonken daartegenover veel en veel te zwak, zoodat het werk veelszins den indruk gaf van een piano concert met een schuchtere begeleiding: al leen in het Scherzo, dat prijzenswaardig vlug en licht gespeeld werd was de klankverhou ding beter. Er was in de vertolking van dit Trio nog meer, dat niet bevredigde: vooreerst de temposchakeeringen, die geen rekening hielden met de wisselende stuwkracht der compositie; dan, en dit vooral, het ontbreken van elk spoor van romantische expansie. De voordracht van het Andante en van sommige gedeelten der Finale toonde een nuchterheid, die wellicht haar voornaamste oorzaak vond in première-angst, maar die het karakter en het effect dezer stukken grootendeels wegnam. Dezelfde anti-romantische nuchterheid was op te merken in de vertolking van het Andante uit Schumann's Klavierkwartet op. 47, doch ook in dit werk werd juist het Scherzo uit stekend gespeeld. Dat Scherzo, met zijn aan „Kreislerïana" en „Faschingschwank" herin nerende momenten is voor Schumann's indi vidualiteit wel het meest karakteristieke deel van het werk: de onhandige instrumentatie, die den strijkers vaak slechts verdubbelingen der pianopartij gunt, is kenmerkend voor de kamer-muziekwerken van Schumann. Ziet men van dit euvel af, dan kan men zijn Kwartet nog altijd als een in de conceptie frisch en in de uitwerking interessant werk genieten. Ook in Schumann's Kwartet klonken de strijkinstrumenten te zwak. Daar dit vermoe delijk aan de het podium voor een deel af sluitende gordijnen te wijten was, werd in de pauze den uitvoerenden de raad gegeven, om die gordijnen zoo ver mogelijk weg te schuiven. De raad werd opgevolgd. En ziet, in Brahms' Klavi^rkwintet was de klankverhouding veel en veel beter. Doch niet daardoor alleen werd dit heerlijke, maar technisch en muzikaal veeleischende werk het hoogtepunt van den avond. De vertolking bewees een ernstige en grondige voorbereiding, die zich niet tot het mogelijk maken van een correcte technische uitvoering bepaald had, maar ook een vol ledig doordringen in den geest van deze mu ziek had nagestreefd. De resultaten dier voor bereiding bleven niet uit: de vertolking was niet slechts respectabel, maar ook indrukwek kend, vooral bij de spanningen in de doorwer king van het eerste Allegro en bij de groote stuwingen in het Scherzo en in de Finale. Het Andante kon nog een flink schepje romantiek er bij verdragen, en de cello moet over 't ge heel meei uit den hoek komen. Met de vertolking van Brahms' Kwintet waarin Jan Hesmerg de tweede-vioolpartij speelde heeft het jonge ensemble zijn be staansrecht bewezen. Er is hier al vele jaren lang een voelbaar te kort aan uitvoeringen van echte kamermuziek. En de litteratuur daarvan is zoo ontzaglijk rijk. Moge de groote belangstelling en waardeering voor dezen avond een stimulans blijken voor de jonge musici om met hun ernstig streven voort te gaan: het muziekleven te Haarlem zou er bij winnen, K. DE JONG (Adv. ingez. Mcd.) Na de Jodenwetten worden de grond- verdeelingsplannen behandeld. kwam binnenvallen, zij wilden alleen maar meedansen. Via een luidspreker werd den Hongaren plotseling verzocht de plaats te ver laten. De studenten gaven hier geen gevolg aan, ook niet toen de vermaning herhaald werd. Er ontstond toen een vechtpartij, de Hongaren moesten verschillende minder lief lijke woorden hooren en werden tenslotte op onzachtzinnige wyze buiten de deur gezet. De politie heeft thans de zaak in handen en het schijnt, dat het ministerie van binnenland- sche zaken zich ook met het geval be moeit. BEKAAR. Wrijving tusschen Hongaren en Duitsche inwoners. (Van onzen correspondent.) Boedapest, Februari. Kenners van de politieke toestanden (die hier in Hongarije nogal zeer gecompliceerd zijn) voorspellen het nieuwe kabinet met graaf Paul Teleki als premier geen al te langen levensduur. Zij zeggen, dat dit maar een interimsregeering is en dat er binnenkort een heel andere man aan het bewind zal ko men. Sommigen beweren, dat graaf Stefan Bethlen hiervoor in aanmerking zou komen, maar het schijnt, dat deze er niet veel trek in heeft wederom het baantje van premier te aanvaarden, dat hij vroeger al gedurende meer dan tien jaar aan één stuk door bekleed heeft. De geruchten, welke weten dat er een mili taire dictatuur zal komen willen nog maar steeds niet verstommen. Intusschen is de be handeling van de voorstellen der nieuwe Jo denwetten in het parlement alweer voor de zooveelste maal voorloopig van de baan. Offi cieel wordt medegedeeld, dat zij vermoedelijk eerst de volgende maand in het huis der af gevaardigden ter sprake zullen worden ge bracht. Eerst na de Jodenwetten zullen de plannen van de verdeeling van den bodem aan de beurt komen. In verschillende streken van Hongarije re kenden de landarbeiders er al vast op dat de uitgestrekte goederen van de grootgrondbe zitters, die voor het meerendeel tot den adel behooren, reeds heel spoedig onder hen ver deeld zouden worden. Zij waren daar zóó ze ker van, dat zij geweigerd hebben nieuwe con tracten met de landheeren te sluiten om op hun goederen te gaan werken. Waarom zou den wij voor weinig geld voor vreemde hee- ren gaan werken, zoo redeneerden zij, wan neer wij binnenkort toch zelf onze eigen ak kers zullen gaan bezitten. De regeering heeft het daarom noodzakelijk geacht in alle couranten bekend te laten ma ken dat de behandeling van de wetsvoorstel len en naderhand de uitvoering van die wet ten tengevolge van allerlei technische, econo mische en financieele kwesties zóóveel tijd in beslag zouden nemen dat het geheel uitgeslo ten is. dat de belanghebbenden dit jaar reeds hun eigen stukken grond zullen kunnen krij gen, zoodat het in hun eigen belang en dat van hun gezinnen veel beter is, dat zij maar weer zoo vlug mogelijk zorgen, dat zij aan het werk kunnen gaan! Intusschen trachten nog maar steeds veel Joden zoo spoedig mogelijk naar het buiten land te gaan. Op de meeste buitenlandsche consulaten heerscht daarom eiken dag groote drukte. Begrijpelijkerwijze is nog altijd Ne derland als reis- of landverhuizingsdoel of ook als doortochtsland zeer in trek. Maar slechts weinigen gelukt het een visum voor ons land te krijgen, daar over elk geval afzonderlijk met Den Haag gecorrespondeerd moet wor den en op veel aanvragen een afwijzend ant woord komt. De activiteit der pijlkruisers verhoogd. Niettegenstaande men ontdekt heeft, dat het plan van den handgranatenaanslag die twee weken geleden voor de voornaamste syna goge van Boedapest heeft plaats gehad, in het hoofdkwartier van de pijlkruisers aan de Andrassy ut no. 60 ontstaan en uitgewerkt is. schijnt het leven daar toch maar zijn gewo nen gang voort te gaan. Er gaan steeds men schen het- huis in en uit. Soms staan er groote zware autos voor de deur, en in de poort zelf is altijd een geüniformeerde man of jongeling te zien met hooge kaplaarzen. Soms staan er ook meer in een groepje bijeen. Ook lijkt het wel of men thans nog meer pijikruis-insignes. kleine groene speldjes, ziet dragen dan een poos geleden. Bovendien wordt nog altijd veel met kleine plakzegeltjes met dit embleem ge werkt. De auto van een kennis van me stond nauwelijks een kwartier voor een huis in de buurt van de groote hotels, die aan den Donau liggen, of er waren al drie van die zegeltjes op geplakt. Het is psychologisch begrijpelijk, dat vooral de jongeren, die voor een groot ge deelte werkloos zijn of die wanneer zij al een baan hebben zoo minimaal weinig verdienen, zich tot die beweging aangetrokken gevoelen, omdat zij er voor zich een betere toekomst van verwachten. De sociale verhoudingen zijn in dit land heel anders dan in het westen van Europa. Werkloozen krijgen géén onder steuning! Zij moeten dus maar zien hoe aan den kost te komen.. Inbreken en stelen mogen zij niet, bedelen is ook verboden, ofschoon men hier in de straten veel bedelaars, zoowel man nen als vrouwen en kinderen ziet. Ik kan u een staaltje geven van de lage loonen, die hier betaald worden, wanneer ik u vertel, dat de telefoon jongen in een pension in de bin nenstad, waarin veel vreemdelingen wonen en waarin ook een kennis van mij logeert, zegge en schrijve drie pengö in de week verdient, dat is nog niet eens een gulden. Daarbij moet hij bijna den geheelen dag in een klein don ker kamertje bij zijn toestel zitten en krijgt hij niet eens het eten, dat men den gasten voorzet, maar bestaat zijn middagmaal uit een beetje worst, dat men beneden uit een winkel gehaald heeft en dat hij uit een stukje papier eet, met een homp brood erbij. Een jonge ambtenaar verdient soms maar tachtig of honderd pengö in de maand. Daarvan moet hij vaak zijn woning en zijn kleeren en zijn levensonderhoud betalen. Af en toe ontstaan er in dit land in het da- gelijksche leven wrijvingen tusschen Honga ren en tusschen Duitsche bewoners van Hon garije, zooals dezer dagen te Pécs oftewel Fünfkirchen, waar het Duitsche gedeelte van de bevolking een groot bal op touw gezet had. Aan de muren van de zaal prijkten opschrif ten zooals men die ook wel in Duitschland ziet. Een veertiental Hongaarsche studenten NEDERLANDER IN AMERIKA VERONGELUKT. De 23-jarige P. A. C. M. van Reisen, uit Sas- senheim, is aan de gevolgen van een auto ongeluk in het St. Margaret-Ziekenhuis te Hammond (Ver. Staten) overleden. Het jeugdig slachtoffer was als vertegen woordiger der firma P. van Reisen en Zoon uit Sassenheim. voor de tweede maal op za kenreis in Amerika en moet blijkens tele grafische berichten van een anderen verte genwoordiger der firma nabij Chicago een auto-ongeluk hebben gekregen. Daarbij brak hij o.m. een been en liep hij verschillende brandwonden op. Goeie tyding vcm die Kaap Hierdie Springbok is 'n blye boodskap van son en warm vriendskap van die Kaapkolonie aan die stam verwante Nederland. U moet dit proe: 'n Baie goeie soet muskadelwyn I iU I. Irlr E.nlg Imp. WED. G- OUD P«n. t. Co - HAARLEM (Adv. Ingez. Mcd.'. Moeilijkheden bij de Burgerwacht te Apeldoorn. Maar er zijn geen 11.000 patronen gcvontlen. Interne oneenigheid bij de Vrijwilige Bur gerwacht te Apeldoorn heeft er toe geleid dat de burgemeester van Apeldoorn den comman dant eervol ontslag heeft verleend, terwijl de meeste leden van het kader zijn afgetreden. Het commando wordt voorloopig waargeno men door aen ondercommandant, die niet be trokken is bij het conflict tusschen bestuur en kader. In verband met deze oneenigheid doen allerlei ongefundeerde geruchten de ronde, o.a. dat men in het gebouw van de bur gerwacht een voorraad van 11.000 patronen zou hebben gevonden. Tijdens een inspectiebezoek heeft reserve kolonel W. Froger, van de inspectie der Vrij willige Burgerwachten te 's-Gravenhage, Woensdag een bespreking met het bestuur ge had teneinde de oorzaken van het conflict te onderzoeken. (A.N.P.) N.V. DE RENTE CASSA KEERT 13 PCT. UIT. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. de Rente Cassa heeft het dividend over 1938 vastgesteld op 13 pCt. De gezamenlijke reserves bedragen thans f 3.069.937.49 Associatie Cassa. Het dividend der Associatie Cassa over 1938 werd vastgesteld op 13 pCt Een meisje, dat in de Nieuwe Uilenburger straat te Amsterdam haar vroegeren verloofde met een ander meisje zag loopen, raakte hier door zoo van streek, dat zij den jongeman te lijf ging en met een aardappelmesje in de borst stak. De jongeman werd niet ernstig gewond. Door onbekende oorzaak zijn te Borculo drie arbeiderswoningen, bewoond door de fa milies Winkelman, Grootliaar en Timmerlje, geheel uitgebrand. De bewoners waren slechts laag verzekerd. Op 12 Januari j.l. brak te Huizen brand uit in den sigarenwinkel van L. Deze zaak en twee belendende perceelen werden een prooi der vlammen. De 24-jarige winkelier werd, verdacht van brandstichting, gearresteerd en in het huis van bewaring te Amsterdam op gesloten. Thans is hij in vrijheid gesteld. Op den hoek van het Oosteinde en het Frederiksplein te Amsterdam is een 56-jarige man, die zonder op te letten den rijweg over stak, aangereden en ernstig gewond. Een 5 Va-jarig meisje uit het gezin van den heer B„ tc Egmond aan den Hoef is bij het spelen onder een autobus geraakt en op slag gedood.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11