Haarlem's Dagblad Venezuela laat havenwerken door Nederlanders uitvoeren Mysterieuze berichten over torpedeeren van een schip. De Spoorweg tentoonstelling. Belangrijke opdracht ten bedrage van f14 millioen. De kievit komt. Militair vliegveld bij Katwijk komt er. Haarlemsche Rechtbank deed uitspraak: Hotel Groot-Badhuis verkocht. Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17080 Uitgave Lonrena Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen A Igem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 23 Februari 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemenlstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes r.ie rubriek. In September van dit jaar zal Amsterdam ons onthalen op een Spoorwegtentoonstelling, ter herdenking van de opening van den eer sten spoorweg in Nederland, honderd jaar ge leden. Dat was, zooals iedereen weet, de lijn Amsterdam-Haarlem, zoodat de Haarlem mers zich wel als aangetrouwd, als ik het zoo noemen mag, aan deze tentoonstelling mogen beschouwen. Eigenlijk moest men het geval splitsen: een stuk tentoonstelling in de hoofd stad en een ander in Haarlem. Wie beide be zocht zou dan immers van de treinverbinding gebruik moeten maken, die na een eeuw wel veel meerenners heeft gekregen 'trams en auto's maar zich als snelste toch nog altijd handhaaft. Jammer dat men niet tot een tweedeelige tentoonstelling besloten heeft. Amsterdam bouwt de expositie op het ter rein aan het Frederiksplein, waar eertijds het Paleis voor Volksvlijt zich met zijn ribfaelige plaatijzeren wanden, zijn glas en zijn alge meen aspect-van-groezeligheid verhief. Ik heb het nooit mooi gevonden, al voelde ik de tra giek van zijn ondergang mee. Maar de toe komst belooft iets geweldigs op deze zelfde plaats, want het nieuwe Amsterdamsche Stadhuis zal er verrijzen. Men bereidt het duchtig voor. Honderden architecten zijn in eerste instantie aan de start verschenen. Zeven, vertegenwoordigend vier plannen, kwamen in den semi-final. Vier, en dat nog wel de vier jongsten, zijn nu met hun twee plannen in den eindstrijd geplaatst. De no bele kamp dier beide dubbeltallen trekt de aandacht van het gansche land en als, in afwachting van den grooten nieuwen Stad huisbouw, het publiek de Spoorwegtentoon stelling gaat bezoeken, zal het door de keuze van het terrein eraan herinnerd worden, dat Nederland na een eeuw niet minder onderne mend van geest is dan toen het zijn eersten spoorweg aanlegde. De verleiding om deze vergelijking nog iets verder door te trekken doet zich gereedelijk voor. In 1839, vierentwintig jaar na het einde der Napoleontische oorlogen, leed Europa nog onder de economische inzinking en de groote werkloosheid die daar het gevolg van waren. Dertig jaar kostte het, die malaise te bezweren. In'1939, twintig jaar na het einde van den Europeeschen oorlog, lijdt Europa nog onder de economische inzinking en de groote werkloosheid die daar het gevolg van zijn. Zullen dertig jaar voldoende blijken om ook deze ellende te bezweren? Wel moeten wij ex-kennen, dat zulke tijden tot de schep ping van nieuwe dingen leiden. Want niet alleen nieuwe stadhuizen worden geschapen, maar denk eens aan de vlucht van de K.L.M.. aan de drooglegging van de Zuiderzee, aan ons nieuwe wegennet voor snelverkeer, de over brugging van de groote rivierenEn ver gelijk dan eens met die zoo vaak bejammerde periode van rust vóór den grooten oorlog, toen men er zich maar zoo'n beetje bij neer legde dat wij, nou ja, altijd achteraan kwa men bij het buitenland In dezen tijd worden ook de groote reor ganisatie en versnelling van het spoorweg- verkeer ten uitvoer gebracht. Veel is al vol tooid en in werking. Aan electrische treinen en Diesels, die stukken sneller rijden dan de trage, rook-uitbrakende stoomtreinen die wei-, nige jaren geleden nog het rijk alleen hadden, zijn we alweer gewend. Maar het kan ons niet verbazen dat de Nedei-landsche Spoorwegen dit een prachtig 'oogenblik: vinden om reclame te maken voor hun bedrijf en op een tentoon stelling den ontwikkelingsgang van het spoor wegwezen te demonstreeren. Een ontwikke- lingsgang die vooral in de laatste tien jaar zoo belangrijk is geworden! Is dat niet merk waardig? Als zoo'n tentoonstelling in 1929, in de „hoogconjunctuur", ten tijde van het 90- jarig bestaan van den spoorweg-in-Nederland gehouden had moeten worden, zou men niet veel reden gehad hebben om zichzelf op de borst te slaan. Jonge werkloozen zijn op het Paleis voor Volksvlijt-terrein aan den arbeid gezet en zij toonen bijzondere geestdrift voor hun taak. Allicht. Hun enthousiasme zal toenemen als de oude locomotief uit 1839, de „Snelheid", die 38 K.M. halen kon, haar proefritten op het tentoonstellingslijntje gaat doen. Zij zal ten hoogste 96 bezoekers in drie wagons langs de grens van het terrein voorttrekken en wij zullen opnieuw verbaasd staan over onze voor ouders, die groot waren maar niettemin in hun tijd nogal bang van dit snelheidsmonster. De vaders van jeugdige zoons, die thuis zoo graag met de treintjes dier zoons willen spe len, zullen zich nu al spitsen op de spoorweg tentoonstelling. Die belooft wat voor ons allen Men kan als vader zijnde tenslotte niet zoo vaak voor een speelgoedwinkel gaan staan kijken, maar een spoorwegtentoonstelling is volkomen aanvaardbaar. Daar gaat men heen, nietwaar, om de ontwikkeling van het spoor weg wezeix te bestudeeren Ik verheug mij er ook al op. R. P. Minister Arita betuigt leedwezen. TOKIO, 23 Febr. (Domei) Van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat Arita, de minister van buitenlandsche zaken, den Britschen ambassadeur, sir. Robert Ci-aiigie. bij zich heeft genoodigd, en hem zijn leedwe zen betuigd heeft over het incident bij de grensstad Tsjoemtsjoen. waar een Japansch vliegtuig per vergissing een bom op Britscb gebied heeft laten vallen. Op 16 Februari 1939 werd te Cara cas de aanbesteding gehouden voor een zeer groot waterbouwkundig werk, n.l. de verbetering cn uitbreiding van de havenwerken tc La Guaira (Vene zuela). Hiervoor schreven tien firma's in, onder wie twee Nederlandsche onder nemingen. Ondanks de scherpe buitenlandsche concurrentie wist de Nederlandsche firma de N.V. Aannemersbedrijf v.h. firma T. den Breejen van den Bout te Berg en Dal de belangrijke opdracht te verkrijgen. Het werk zal drie jaar vorderen. De kosten zullen omgerekend in Neder landsche valuta ongeveer veertien mil lioen gulden bedragen. Een bestaande pier moet verlengd worden. Een tweede pier moet geheel worden gebouwd en voorts moeten twee kaden worden aangelegd terwijl de haven op een bepaalde diepte moet worden uitgebaggerd. Alle ingenieurs, die het werk leiden zullen Nederlanders zijn, evenals het overige technische en opzichthouden- de personeel voor de bediening van het materiaal, dat uit Nederland naar Venezuela zal worden overgebracht. De inschrijvingssom bedroeg 22y2 millioen Bolivar, die ongeveer 60 cent waard is. Om trent de details van het wex-k, dat drie jaren vordert, kon de heer Gerritsen aan „Het Volk" nog geen nadere mededeelingen doen. Eerst zal de heer H. W. J. den Breejen van den Bout uit Venezuela moeten terugkeeren om nadere mededeelingen te verstrekken, die hier nog ontbreken. Op de vraag óf deze belangrijke gunning ook beteekende, dat Nederlanders aan het uit te voeren werk zullen worden gezet, antwoord de de heer Gerritsen, dat zulks ongetwijfeld het geval zal zijn. Voor deze werken zijn be kwame ingenieurs, technici, uitvoerders e.a. noodig. Deze zullen daar moeilijk zijn te krij gen, zoodat men aangewezen zal zijn op Ne derlanders. Waarmede de uit te voeren werk zaamheden in verband staan, kon de heer Gerritsen niet zeggen. Vermoedelijk is de uitbreiding en de ver betering een gevolg van het feit. dat, naar de heer Gerritsen meende te weten, Venezuela op het oogenblik het derde land is wat petro- De Duitsche koloniale eischen. Zouden bij de Duïtscli-Engelsche handels besprekingen naar voren worden gebracht. BERLIJN, (United Press). Volgens goed ingelichte Duitsche kringen kan mer verwachten dat de Duitsche regee ring bij gelegenheid van de Britsch- Duitsche handelsbesprekingen, die in de naaste toekomst geopend zullen worden, haar koloniale eischen aan Engeland duidelijk kenbaar zal ma ken.. Volgens genoemde kringen zal Duitschland verklaren, dat indien men ooit tot het hervatten van de normale economische relaties tus- schen de landen onderling wil gera ken Duitschland over grondstoffen moet kunnen beschikken. In verband hiermede wordt vermeld, dat op de vergadering van de Duitsche in- dustrieelen men bijna eenstemmig de meening was toegedaan, dat Duitsch land nog in dit jaar al zijn vroegere koloniën zou terugkrijgen Doorgaans goed ingelichte kringen zijn van meening, dat deze eenstemmigheid van mee ning onder de Duitsche iixdustrieelen veroor zaakt zou zijn door de resultaten van de re cente besprekingen, die achter de schermen in Wilhelmstrasse tusschen Duitsche en buiten landsche staatslieden hebben plaats gehad en die de koloniale kwestie betroffen zouden hebben. Een andere belangrijke phase in de Britsch- Duitsche besprekingen zou, volgens betrouw bare Duitsche bronnen, de kwestie van de Britsche industrieele en economische cam pagne in Zuid-Oost Europa zijn, die door de Duitsche autoriteiten met eenige ergernis wordt gevolgd. Verantwoordelijke Duitsche kringen hebben onlangs hun misnoegen te kennen gegeven ten eerste over de Britsche handelsbesprekingen met Roemenië, ten twee de over de Britsche besprekingen met Polen en over Beck's plannen om naar Londen te reizen. Over het algemeen komt in Duitsche offi- cieele kringen de meening tot uiting, dat Engeland en Frankrijk reeds voldoende ge legenheid hebben om in hun behoeften aan grondstoffen te voorzien, waarom men Duitschland de vrije hand zou moeten laten om tot de bronnen der grondstoffen in Zuid- Oost Europa toegang te verkrijgen. Men verwacht dat de Duitsche regeering haar meening hieromtrent in de a.s. bespre kingen ronduit ter sprake zal brengen. Ondertusschen is men in Duitsche indus trieele kringen optimistisch gestemd in zake de Duitsch-Russische handelsrelaties. Men neemt aan. dat deze in de naaste toekomsl zich gunstig zullen ontwikkelen. (Nadruk verboden) leumuitvoer betreft. De firma Den Breejen van den Bout heeft wel eens werken in het buitenland uitgevoerd, doch van een dergelij- ken grooten omvang niet. Groote werkobjec- ten op dit gebied in Nederland zijn echter schaarscher geworden, vandaar dat de N.V. thans in het buitenland zoekt Vliegboot over den Stillen Oceaan. SAN FRANCISCO, 23 Febr. (Havas). De groote vliegboot Clipper 18 is gisteravond naar China vertrokken met een bemanning van 12 personen en 10 deskundigen aan boord voor een proefvlucht over den Stillen Oceaan Uit Friesland zendt men ons bericht, De kieviten zijn weer in zicht. Men beidt hun komst bij uren; Nooit hielden zij ons voor den mal, Zij komen weer in elk geval En 't zal niet lang meer duren. Dan hoort men er hun roepen weer, Dan strijken zij weer wiekend neer, En zoeken kleine kuilen; Waar zij zichzelve en daarbij, Het groene zwartgespikkeld ei, Het best kunnen verschuilen. De kieviten zijn weer in zicht, Dat is een kwestie van gewicht, Want zij zijn goede vrinden; De oude vriendschap is garant, Dat zij bij aankomst in ons land, Een hartlijk welkom vinden. Nietwaar, wij minnen 't kievitpaar, Neen, dat is inderdaad niet waar, Dat 's niet zoozeer de reden; Maar ja, zij brengen zoogezegd, Al zijn ze dan nog niet gelegd. Hun fijne eitjes mede. Verwarring ontstaan door Amerikaansche vlootmanoeuvres Aanvankelijk aan Nederlandsch schip gedacht. Heele geval een mystificatie rEN mysterieus bericht is ontvangen door het radio station der Marine Corporation te Chatham (Massachusetts, Ver. Sta ten), waarin gemeld werd, dat het uitzendende schip door een tor pedo van een onbekenden onder zeeër was getroffen en zinkende was. Hulp werd gevraagd. De roepletters van het schip werden aangeduid als P. E. C. C. en als plaats bepaling werd een positie opgegeven ongeveer 200 mijl ten Zuiden van de Azoren. Het geheimzinnige van deze zaak is o.m., dat de letters P. E. C. C. de draadlooze roepletters van een schip kunnen zijn, ofschoon niets gevonden kan worden in de bestaande nomencla turen ten aanzien van zoo'n sein. Het bericht was afkomstig van het s.s. Tulsa, dat er nog aan toevoegde, dat het schip in zin kenden toestand verkeerde op een plaats, die aangeduid wordt als 32 graden 10 min. N.B. en 37 graden W.L. De „Tulsa" heeft het zinkende schip, dat SOS-signalen uitzond om 13 uur Greenwich tijd, niet kunnen identificeeren. De .Tulsa'' stelde echter alles in het werk om weer met het schip in verbinding te komen. Het ma rinehoofdkwartier van Boston merkt op, dat roepletters, die met een P. beginnen, gewoon lijk gebruikt worden door Nederlandsche seheDen Een Nederlandsch schip? Van bevoegde zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat de roepletters PECC inderdaad zouden wijzen op de Nederlandsche nationaliteit van het be trokken schip. Daar er volgens de nomenclaturen geen schip met de roepletters PECC bestaat, is de waarschijnlijkheid groot, dat de „Tutea" het door het zinkende schip uitgezonden sein onjuist opgevan gen heeft of wel, dat het sein zelf niet juist is uitgezonden, hetgeen, gezien de omstandigheden, waaronder de telegra fist moest werken, niet geheel uitgeslo ten geacht zou kunnen worden. Voorts merkte men op, dat een torpedo-aan val door een duikboot op de aangegeven plaats ook zeer onwaarschijnlijk geacht moet worden. Wat zou een onderzeeër, op deze breedte en zoo ver van iedere basis te zoeken hebben? Het komt maar zelden voor dat onderzeeërs zich zoo ver den Oceaan in begeven. Ook oefeningen door onderzeeërs worden in den Atlantischen Oceaan, op zoo grooten afstand, maar zelden of nooit ge houden. Wanneer men de mogelijkheid van een torpedo-aanval uiterst gering acht, zou men dus moeten denken aan een andere oorzaak van de scheepsramp, bijvoorbeeld zou het schip op een wrak gestooten kunnen zün er zou zich een ontploffing aan boord hebben kunnen voordoen, hetgeen, vooral wanneer het een tankschip zou zijn, rampspoedige gevolgen zon kunnen hebben. Kortom het bericht laat ruimte voor alle moge lijke veronderstellingen en hypothesen die eerst door nadere berichten zouden kunnen worden bevestigd of ontzenuwd. Te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage deell men ons nog het volgende mede: De roepletters P.E.C.C. waren tot Mei 1936 de roepletters van de „Flandria", toebehoorende aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd. De „Flandria" is in Mei 1936 in buitenlandsche handen overgegaan en heeft daarmede deze roep letters verloren. Sindsdien is ook aan geen enkel Nederlandsch schip deze roepnaam gegeven. Ook een telegram uit New-York, dat het schip zou zijn de trawler Flandria, toebehoorend aan de Zeevisch Maatschappij, kan niet juist zijn, daar de Flandria een trawler is uit IJmuiden. van slechts 159 ton. Deze visschersboot had daar bij niet eens een radiozender aan boord en is alleen met radio-telefonie uitgerust Waarschijn lijk is dit schip in 1936, toen de Zeevisch Mij. ophield te bestaan, gesloopt. Ook acht men het in reederskrïngen niet mogelijk, dat een der gelijk klein schip zich ten Zuiden van de Azo ren zou kunnen bevinden. Ook van geen der Nederlandsche reederijen bevond zich, voor zoover gisteravond viel na te gaan, een schip met overeenkomstige roepletters in de buurt van de opgegeven positie. Om deze reden kon onze zegsman niet aan nemen, dat in dit geval van een Nederlandsch schip sprake zou zijn. De mogelijkheid, dat het geheele bericht op een mystificatie berust is ook niet uitgesloten te achten, omdat de „Empress of Australia" op de door het schip aangegeven plaats is aangekomen, doch daar geen spoor van een wrak heeft ont dekt. De Radio Marine Corporation heeft mede gedeeld, dat het getorpedeerde schip vermoe delijk het Britsche petroleum tankschip „Pec- ten" is, dat eigendom is van de Anglo Saxon Petroleum Company. De eigenaars van dit schip verklaren echter, dat de „Pecten" mijlen af is van de positie, welke ;.i het S.O.S. werd opgegeven. Het Grieksche s.s. Mount Pelio is op weg naar de plaats, waar het schip zich in nood zou bevinden. Verminkt Amerikaansch vlootbericht? United Press meldt: Marine autoriteiten te Washington zijn van meening dat het telegram omtrent de getorpedeerde boot of een verdichtsel of 'n verminkt bericht is. Men houdt ook rekening met de mo gelijkheid dat het S.O.S. 'n verminkte versie is van berichten omtrent het schijngevecht dat door de Amerikaan sche vloot geleverd wordt. ONBEKENDE ONDERZEEëRS GEZIEN. LONDEN. 23 Februari (Reuter). Een schip dat Vrijdag te Horta op de Azoren Is aangekomen, heeft medegedeeld ten Zuiden van het eiland Fayal (Azoren) twee onder zeeërs van onbekende nationaliteit te hebben gezien Plan Leiderdorp nog niet opgegeven Bij de beantwoording der sprekers over de defensiebegrooting zeide de minister van defensie in de Eerste Kamer Woensdagmiddag, dat defen sie vasthoudt aan het militaire vlieg veld te Valkenburg bij Katwijk. Bij onderzoek is evenwel gebleken, dat een modus vivendi is gevonden, waardoor een burgerluchthaven bij Leiderdorp niet onmogelijk is, door de keuze van het type vliegtuig dat op de militaire luchthaven zal worden gestationneerd. Het woord is aan Boileau: Hoeveel ijdele lauweren de oorlog ook beloojt, men kan een held zijn zonder de we reld te verwoesten. Fortunette was hazardspel Veertien dagen geleden heeft de Haarlemsche Rechtbank zich langdurig bezig gehouden met „Fortunette", dat in den zomer van 1937 een der attracties van het Zandvoortsche Casino was. De Officier eischte tegen elk der twee exploi tanten een 50-jarige accountant en een 50-jarige handelaar in foto-artikelen f 100 boete of 30 dagen. Volgens hem hadden de verdachten aan het publiek gelegenheid gegeven tot hazardspel. De verdediger mr. M. Levenbach was het daar niet mee eens. Hij meende, dat Fortunette geen hazardspel, doch een loterij was. De Rechtbank was het hiermede niet eens en achtte de overtreding van art. 254 bis W. v. St. (het aan het publiek gelegenheid geven tot hazardspel) be wezen. Beide verdachten werden tot f 50 boete sub. 10 dagen veroordeeld met verbeurd verklaring van het in beslag genomen materiaal. Met Pinksteren weer in exploitatie. ZANDVOORT - Woensdag Hedenmiddag had in Ons Huis de openbare veiling plaats van hotel Groot-Badhuis en aanhoirigheden. Perceel I: het Groot-Badhuis met garage, dienstgebouw, parkeerterrein, terrassen, duin en verderen grond was de vorige week ingezet op f77000.—. Perceel II: het winkel- en woonhuis met trottoir en pad was ingezet op f 5000.—. Bij afslag kwam er voor deze beide perceelen afzonderlijk geen hooger bod. In combinatie werd er op f 13000.— afgemijnd, zoodat de beide perceelen te zamen opbrachten f 77000.— en f5000— en f13000.— is f95000— Koopers werden de heeren: G. J. A. Bakker, Nijmegen. L. Jonkergouw, Wassenaar en L. W. Küchlin, Den Haag. De heer Küchlin, die gedurende enkele ja ren het Grand-Hotel te Zandvoort exploiteer de deelde nog mede, dat hotel Groot-Badhuis met Pinksteren a.s. in exploitatie zou worden gebracht. Het erfpachtsrecht op een perceel grond met woonhuis gelegen achter de garage van Groot-Badhuis werd niet afgemijnd, zoodat dit verkocht werd voor den inzet van f 6600. De Kunstijsbaan te Haarlem. Het benoodigde kapitaal is er. Naar wij vernemen is thans het kapitaal dat benoodigd is voor het bouwen van de overdekte kunstijsbaan op een terrein aan de Kleverlaan te Haarlem verzekerd, zoodat daardoor zeker heid verkregen is, dat binnenkort met den bouw begonnen zal worden. HEDEN- 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Het kapitaal voor de kunstijsbaan te Haar lem is thans verzekerd. 1 De uitbreiding der Heemstecdsche gasfabriek Kan Haarlem het gas leveren? 2 BINNENLAND. Bij Katwijk komt zeker een militair vliegveld 1 Een Nederlandsche Maatschappij gaat groote havenwerken in Venezuela aanleggen. 1 Versterkingen langs 's lands grenzen worden met spoed aangebracht. 3 De Tweede Kamer verzet zich tegen staats exploitatie van petroleumbronncn. 3 BUITENLAND. Mysterieuze berichten over een bij de Azo ren getorpedeerd schip. 1 Chamberlain heeft in een redevoering de En- gelsche rcgeeringspolitiek van „vrede door kracht" uiteengezet. 5 De Palestinaconferentie heeft geen vlot ver loop. 5 Daladier herhaalde zijn verklaring dat Frankrijk niet aan bedreigingen met ge weld zal toegeven. 5 In een officieel communiqué van de Balkan- staten wordt het vredesstreven der Entente bevestigd. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Spoorwegtentoonstclling. l W. M. "Bekaar: NederlandHongarije. 6 Van onzen correspondent te Boedapest: Zal het nieuwe Hongaarsche kabinet spoedig vallen? 7 Toivo Palomies: Per auto naar de Noordelijke IJszee. 7 K. de Jong: Haarlem's muziekensemble. 7 O. Ronart: België's gewijzigde economische structuur. g Voor de Vrouw u Van onzen Brusselschen correspondent: De nieuwe Belgische regeering gevormd. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem i« «oge nomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1