I Vasantesena. PP nl'roducHe 'Ideedinömao'azijnen INTERNATIONAL BESTELWAGEN JOH. SWAALF DO X DERDAG 23 FEBRU A R I 1939 HAARDEM'S DAGBEAD 2 HET TOONEEL Het Residentie-Tooneel. Den abonnés der tweede serie wacht Maan dagavond een zeer bijzondere voorstelling, want dan zal Het Residentie Tooneel voor hen opvoeren Vasantesena, het Indische tooneel- spel, dat Koning Cudraka 1500 jaar geleden tot verstrooiing van zijn hovelingen en tot leering van zijn volk heeft gedicht. Het is het teere liefdespoëem van Vasantesena, de baja dère en Carudatta, den nobelen Brahmaan, een door wijlen Dr. J. H. Leopold in prachtige, bloemrijke taal nagedicht sprookje vol wijs heid, goedheid en diepe menschenkennis, dat onder de zeer kunstzinnige leiding van Johan de Meester ook als een sprookje vol poëzie en fantasie in fijn-tintige décors en kleurrijke, zeer fraaie costuums ten tooneele is gebracht. De opvoering van dit oud-Indische stuk is een verblijdende tooneel-daad van het Haagsche gezelschap, een evenement in dit seizoen en wij hebben den heer Deinum dankbaar te zijn, dat hij dit poëtische stuk heeft uitgekozen voor zijn abonnement. In deze voortreffelijke voorstelling vol stijl geven alle artisten in het bijzonder Enny Meunier. Paul Steenber gen, Rob de Lange en Adolphe Engers zich met volle overgave en met prachtig resultaat, zoo dat het als geheel een opvoering is geworden, die ons geloof in het tegenwoordige tooneel weer heeft versterkt. Ik wil met de uitvoerige bespreking over Vasantesena wachten tot na de vertooning te Haarlem en thans alleen zeggen, dat de op voering te Amsterdam het publiek zeer heeft geboeid, misschien wel het meest na de pauze, doordat in de laatste twee bedrijven ook dra matisch een sterke climax wordt bereikt. J. B. SCHTJTL Uitspraken van de Rechtbank. Amsterdamsche kunstschilder veroordeeld. Een 45-jarige kunstschilder uit Amsterdam was onder den invloed achter het stuur van zijn auto gaan zitten en had slingerend over de Am- sterdamschevaart gereden. Door een veldwach ter van Halfweg moest hij tenslotte door het stuk schieten van zijn banden tot stoppen worden ge dwongen. Veertien dagen hechtenis, 1 jaar ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen en f 25 boete, luidde de eisch van den Officier. De verdachte werd door de recht bank veroordeeld tot 1 week hechtenis en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen. Ingebroken op Oudejaars avond. Op Oudejaarsavond werden een monteur uit Rotterdam en een koopman uit Den Haag op heeterdaad betrapt toen ze in een woning in de Pijnboomstraat inbraken. Acht maanden eischte de Officier, 14 dagen ge leden tegen den koopman en 1 jaar tegen den monteur.'Mr. Soltemaker en mr. Groen pleitten clementie. Door de rechtbank werd besloten, dat het noodzakelijk was nog een reclassceringsrapport over beide verdachten in te winnen. NED. ARBEIDERS SPORTBOND. De turngroep van den N. A. S. B. houdt Za terdag 25 dezer een feestavond in het gebouw „Odeon" aan de Jansstraat. Medewerking wordt verleend door de ryth- mische dansgroep onder leiding van den heer W. Kruithof en ..The Honolulu Kring Players". Verder zullen optreden de imitatieband „The Homg Kings" er. de leekenspelgoep. Het feest wordt besloten met een bal onder leiding van den heer Siebeling. De vergadering voor de leden van de zwem- groep Waterv reugd. die Vrijdagavond in het ge bouw „De Nijverheid" zou plaats hebben, is uit gesteld. ÏJpillEié iLyeootJ, UET?aiM$ELMK6ËZIN M£T VACANTSE OE NlIUWStE OPNAMEN VAN PRINSES BEATRIX McT HAAR OUDERS IN xwrr$«i.ANi> ANSHAlSTHïATEft TE-.:1 (Adv. ingez. MedJ AGENDA. Heden: DONDERDAG 23 FEBRUARI Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Lezing met lichtbeelden door A. Roodzand over den Maastunnelbouw, 8 uur. Iordensstraat 73; Bazar voor het Brokkenhuis, 25 uur. Broederkerlc, Parklaan: Lezing door Ds. B. E. J. Bik, 8 uur. Frans Hals Theater: „De fatale nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Zusters". Op het tooneel: Het geheimzinnige kabinet van Dr. Ca- ligari. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Spoorwegpiraten" en „Meer dan secretaresse", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette" geprolon geerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De geheime schuilplaats" en „De overval in Hollywood" Moviac Theater: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Teyler Museum. Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur VRIJDAG 24 FEBRUARI Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. te* juweeiiie Coskuum naar maal* tijdelijke aanbieding tot 15 maart van Khemaketskmsl Wordt alleen afgeleverd indien het GEHEEL EN AL aan Uw verlangens voldoet. En gedurende 12 maanden ten volle gegarandeerd. ANEGANG b HAARLEM (Adv. ingez. MedJ Bloembollenexport naar Engeland. Zift 11 inplaats van zift 10 't Handelsblad verneemt dat de Engelsche groep van den Bond van Bloembollenhandelaren die te Londen besprekingen heeft gevoerd met de Britsche kweekersorganisaties, thans beslo ten heeft, om in overleg met de Engelschen aan de Ned. Sierteeltcentrale voor te stellen in het komend seizoen in plaats van zift 10, zift 11 naar Engeland te doen exporteeren, hetwelk den uitvoer met eenige millioenen bollen zal doen verminderen. Tegenover deze concessie zou dan de verhoo ging van het Engelsche invoerrecht van 10 op 20 pet. worden voorkomen. De h. o. v. Het concert van a.s. Vrijdag. Het laatste Vrijdagconcert brengt een zeld zaam programma en een serie van medewerkers, waarvan het programma zegt: „de H.O.V. moet een huïselijk-gehéél vormen, waarvan één deel muziek maakt en het* andere deel muziek hoort". Een bijzondere attractie is zeker het concert voor 4 piano's van Bach, waaraan vooraf gaat de origineele zetting van het concert nl. voor 4 violen van Vivaldi, zoodat men tweemaal on geveer hetzelfde concert hoort, echter in geheel andere samenstelling. Het pianoconcert wordt gespeeld door de da- més Emmy van Eden, Betsy Koopman, O. van Marle de Booy en C. Hesselo. Het concert voor 4 violen woi*dt uitgevoerd door de beide con certmeesters en den aanvoerder der tweede vio len, Gijs Beths, G. Mulder, L. A. de Graaff en J. Eggelte. Verder komt tot uitvoering het Concert voor 2 piano's van Mozart dat gespeeld wordt door P. de Waardt en Jac. Zwaan en eveneens wordt het Concert voor 3 Piano's ten gehoore ge bracht van Mozart, waarbij Mart. J. Lürsen zijn medewerking voegt. Alle concerten zijn met orkestbegeleiding. Marinus Adam vangt het Concert aan met de Ouverture „Het verlaten Eiland" van Haydn. Een zeker niet alledaagsch programma! GROENTEMARKT. Haarlem, 22 Februari Witlof f 0.12—f 0.2é per K.G. Tomaten f 0.15f 0.38 per K.G. Andijvie f 1.f 2.30 per kist Sla f 1—f 2.25 per kist Spinazie f 1i' 2.25 per kist Boerenkool f 0.90f 1.75 per kist. Knakpeen f 0.75f 2 per kist Uien f 1f 1.75 per kist Winterwortelen f 1f 1.50 per kist Roode kool f 0.05f 0.17 per stuk. Bloemkool f 0.14f 0.25 per stuk Savoyekool f 0.03f 0.11 per stuk Selderij f 0.09f 0.55 per bos Prei f 0.05f 0.20 per bos Peterselie f 0.15f 0.60 per bos Raberber f 0.12f 0,15 per bos Raapstelen f 0.04f 0.06 per bos Spruiten f 1.20f 4.50 per zak. Koolrapen f 0.80f 1.40 per zak. DE TRANSPORTARBEIDERS VIERDEN FEEST De afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft Woensdag avond in de geheel gevulde groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een feestavond gehouden. Aan de zaal was door plantversiering en het aanbrengen van verlichte emblemen een feeste lijke aanblik gegeven en de muziek bracht reeds vóór den aanvang de stemming erin. Door den heer A. Mars werd de bijeenkomst geopend, waarbij hij hulde en dank bracht aan de talrijke werkers, die hun krachten geven aan de versterking van de organisatie, waardoor het ledental stijgende is en over het jaar 1938 een stevige vooruitgang geboekt kon worden. Evenwel krijgt deze vooruitgang een schaduw door de groote werkloosheid waaronder de transportarbeiders gebukt gaan. En dat deze groot is blijkt wel uit hel feit dat f 187.230 in het afgeloopen jaar aan de werkloozen moest wor den uitgekeerd. In dit verband richtte spreker een ernstig beroep tot allen om deel te nemen aan de demonstratie, welke 10 April in Den Haag wordt gehouden voor Arbeid en Welvaart. Na dit met kracht gesproken woord ter ope ning, was de leiding aan den heer Daan Hooij- kaas, die als conferencier optrad en met zijn staf van medewerkers een groot succes wist te oogsten. Het optreden van The Cavelli's als dansende Harmonica virtuoozen, de Jongleurs op de rol lende kogel, de muzikale professor, vielen bij de aanwezigen zoo in den smaak, dat een luid applaus tot toegil'tjes dwong. Door den heer Dammc, hoofdbestuurder, werd een kort woord gesproken, waarbij hij de aan dacht vroeg voor het feit dat ondanks de sterk om zich heen grijpende crisis van 10 jaren, het ledental van de Moderne Vakbeweging met flinke sprongen omhoog gaat en in staat is om waar maar mogelijk acties in te zetten tot ver betering der arbeidsvoorwaarden. Hij wekte op aan de propaganda deel te nemen. Ook hoopte spreker dat de deelname aan de betooging in Den Haag uit Haarlem zoo groot mogelijk zal zijn. Na de pauze kwamen opnieuw de Cavelli's. Het werd voor de organisatie van de trans portarbeider:- een uitstekend geslaagde feest avond. Een gezellig bal deed de danslustigen nog tot twee uur bijeen blijven. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer Wind: Den Helder: betrokken Z krachtig Viissingen: zwaar bewolkt ZZW krachtig De Bilt: regen ZZO matig Groningen: sneeuwbuien ZO krachtig Maastricht: zwaar bewolkt Z matig Temperat. In gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder: Viissingen: De Bilt; Groningen: Maastricht; 4 0.5 1 Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Aanvankelijk gedeeltelijk opklarend, morgen weer toenemende bewolking met eenigen regen, meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, weinig verandering in tem peratuur StormwaarschuwingsdienstHedenmor gen om 8.05 werd geseind aan alle pos ten „Attentiesein neerhalen". De depressie over de Britsche eilanden ont wikkelde zich tot een diepe kern, doch is thans bezig zich op te vullen. Zij verplaatst zich Noordwaarts, doch de beweging is slechts gering. Boven de Golf van Biscaye is een nieuwe secundaire zich aan het vormen en doet den barometer op de Fransche Westkust reeds weer dalen. Het oude depressie-centrum tusschen IJsland en Groenland is grootendeels opgevuld. Het gebied van hoogen luchtdruk over Finland nam nog in beteekenis toe en breidde zich vooral naar het Zuiden uit. Het restant van de depressie, dat gisteren nog over de randstaten lag is gehee! op opgevuld. Ver in het Westen' óp den Oceaan nadert reeds weer een nieuwe storing. Onder invloed van de storing op de Britsche eilanden is het weer in West-Europa over het algemeen regenachtig, met krachtige Zuidelijke winden, op Ierland is de wind echter naar Noord om- geloopen. In het Zuiden en Midden van ons iand, in België en Frankrijk is de temperatuur aanmerkelijk gestegen, zoodat de vorstlijn naar het Oosten teruggedrongen werd. Ook in Oost-Europa is de temperatuur tot boven het vriespunt gestegen, in- Midden- en Zuid- Duitschland kwam vanmorgen nog lichte vorst voor. In Scandinavië kwam plaatselijk strenge vorst voor. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 745 m.M. Stand van gister 757 m.M. Stilstand. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 4.41 uur; n.m. 16.57 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 40 F. 35 F. 38 F. TEL. 10663 - HAARLEM (Adv. ingez. MedJ Padvinderij. Baden PowcH-dag in het Ned. Padvindsters Gilde, afdeeling; Haarlem Op 22 Februari heeft de afdeeling Haarlem den verjaardag van Lord en Lady Powell, een hoogtijdag in de padvindsterswereld, herdacht door reeds 's morgens vroeg bij het clubhuis aan de Middenlaan de vlag te hijschen vol gens gebruikelijk ceremonieel. 's Middags kwamen de Haarlemsche en Bloemendaalsche kabouters bijeen en 's avonds vereenigden alle padvindsters uit Haarlem en Rloemendaal zich in de Haarlem sche Montessorischool, waar mevrouw Hal- bertsma-WaÜer allen welkom heette, in het bijzonder de eere-presidente, mevrouw De Vos van Steenwijk—Van Royen. Na het zingen van het internationale pad- vindsterslied schaarden allen zich om het kampvuur: toen sprak de districts-commissa- resse, mevrouw Van Nispen-Van Wely over geestelijke en moreele herbewapening in ver band met de idealen van de padvinderij, een actueel onderwerp, waarnaar allen geboeid luisterden. Ook mevrouw De Vos van Steenwijk sprak nog een kort woord tot de padvindsters. De avond werd besloten met het zingen van eeni ge kampvuurliederen, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. Nieuwe predikant te Haarlem. Dr. E. Emmen neemt het beroep aan. Dr. E. Ernmen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Breda, heeft het beroep naar Haar lem in de vacature van Dr. K. H. Miskotte aan genomen. Dr. Emmen werd 18 Maart 1902 te Den Bom mel geboren, waar zijn vader predikant was. Hij heeft gestudeerd in Utrecht, Marburg (Duitschland) en Groningen. In 1929 werd Dr. Emmen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Kuinre, waar hij door Prof. W. J. Aalders uit Groningen in zijn ambt bevestigd werd. In 1931 vertrok Dr. Emmen naar Noordhorn bij Gro ningen, waar hij tot 1935 bleef. In laatstgenoemd jaar promoveerde hij te Groningen op een dis sertatie over het onderwerp: „De Christologie van Calvijn". In Februari 1935 werd hij predikant te Breda, waar bij dus precies vier jaar werkzaam is. Dr. Emmen, die o.a. ook bekendheid als theoloog heeft verkregen door artikelen in theologische tijdschriften, is te Breda voorzitter van het Classicaal Bestuur; verder is hij be stuurslid van een groot aantal vereenigingen. DE SPOORWEGTENTOON STELLING TE AMSTERDAM. Alles wat op de spoorwegen betrekking heeft zal er te zien zijn. DE LOCOMOTIEF DE „SNELHEID" UIT 1839 ZAL ER WEER RIJDEN. AMSTERDAM Woensdag. In September a.s. zal op het terrein van het Paleis voor Volksvlijt een spoorwegtentoonstel ling worden gehouden. De tentoonstelling, welke nu in opbouw is, wordt opgezet als een jeugdobject met rijks bijdrage, en minister Romme verleent alle medewerking. De Spoorwegen geven moreelen en ook financieelen steun. Het uitvoerend co mité bestaat uit de heeren: F. van Meurs, wet houder; jhr. ir. E- van Heemskerck van Beest, h\ E. de Kruyff, mr. P. J. Mijksenaai*, drs. D. J. Wansink en J. W. Willemsen. Architect M. Stam is belast met den opbouw van de tentoonstelling. Zeker zal het treintje dato 1839, dat een maximum-snelheid had van 38 K.M., en over een speciaal breedspoorbaan- tje over het terrein zal rijden van en naar het oude stationnetje de „Eénhonderdroe", een attractie zijn. Maar er zal nog veel meer te zien zijn. Zoo komen er kleine modellen van Dieseltreinen, die geprobeerd zullen worden op baantjes. Een seinhuis van het moderne type met zijn ge heele apparatuur van wissels en seinen, wordt opgesteld. Door de geheele tentoonstelling loopt de draad van de ontwikkeling van het spoorwezen. De bezoeker krijgt eerst te zien de eerste transport middelen, zooals de trekschuit en de diligence, wel gezellig, maar langzaam. Al bestond er toen nog geen spoorboekje, deze vervoermiddelen hadden ook hun dienstregeling en halteplaatsen. Hoe heeft de trein zich na de „Snelheid" van anno 1839 op snelle wijze ontwikkeld? Maquettes en modellen laten dat zien, ook de veranderin gen, welke de rails hebben doorloopen. Er komen modellen van het zeer moderne Amstelstation, van rangeerterreinen en van groote spoor bruggen. Verder zal opgesteld worden een doorsnede van een locomotief en de cabine op een locomo tief met de tallooze handle's, wielen en kranen, welke de machinist te bedienen heeft. En de jongens, van wie velen als ideaal hebben, ma chinist te worden, zullen alles precies kunnen zien. De tentoonstelling zal een instructief ka rakter dragen, want alles, wat met het spoor wezen te maken heeft, komt er. Koevele raen- schen hebben niet, dank zij den spoorwegen werk, b.v. bij Beynes of Werkspoor. Ook zal duidelijk gemaakt worden, hue het met het reizi gersverkeer is gesteld, de individueele reizigers, de forensen, de handelsreizigers en degenen, die voor ontspanning reisjes maken. Voots zal dui delijk gemaakt worden de samenhang van ons net met de buitenlandsche spoorwegen. Aan de tentoonstelling is ook nog verbonden 'n fotowedstrijd op 't gebied van spoorwegen, terwijl er voorts films vertoond zullen worden. KON. VER. OOST EN WEST. Vrijdag 24 Februari wordt door de Kon. Ver. Oost- en West, in hotel „De Leeuwerik" een filmavond gehouden. De heer J. H. Bitters, directeur der Deli-Batavia Mij. houdt een causerie met filmvertooning over: De tabaks cultuur in Deli en haar instellingen. De uitbreiding der Heemsteedsehe gasfabriek. Kan Haarlem het gas leveren? Eenige dagen geleden deelden wij mede dat B. en W. van Heemstede aan den Raad een crediet van f 170.000 hebben gevraagd voor vernieuwingen in de Heemsteedsehe gasfabriek. In verband met het feit, dat algemeen in het land geijverd wordt voor een concentratie op het gebied der gasfabrlcage, hebben wij onderzocht of er onderhandelingen gevoerd zijn tusschen de gemeentebesturen van Heem stede en Haarlem over de vraag of het voor Heemstede niet voordeeligcr kan zijn geen f 170.000 nieuw-kapitaal in de gasfabriek te laten vloeien, maar gas van Haarlem te be trekken. Dan zou Heemstede niet alleen elec- triciteit maar ook gas van I-Iaavlem betrekken en dus alleen een distributiebedrijf overhou den. De heer E. van der Wall, wethouder der be drijven te Haarlem, deelde ons mede, dat er geen poging van de zijde van het Heemsteed sehe gemeentebestuur gedaan is, om met Haarlem te onderhandelen. Hij persoonlijk was overtuigd, dat het beter zou zijn als de Heem steedsehe fabriek niet gedeeltelijk vernieuwd werd, maar een overeenkomst met Haarlem zou worden aangegaan. Onze gasfabriek heeft zoo vervolgde de wethouder voldoende capaciteit om aan Heemstede het benoodigde gas te leveren. Van de zijde van Heemstede vernemen wij, dat men het niet noodig heeft geoordeeld met Haarlem onderhandelingen te beginnen, om dat men overtuigd was, dat Heemstede goed- kooper uit is als de eigen fabriek wordt ver beterd. Men is daarbij uitgegaan van de prij zen die Haarlem berekent voor het gas dat aan Zandvoort en Bloemendaa! geleverd wordt. Daartegen is natuurlijk op te merken dat de contracten die Haarlem met Bloemendaa! en Zandvoort heeft aangegaan jaren geleden zijn gesloten. Bovendien geldt het hier aan Heemstede de levering van een groot kwantum waarvoor bijzondere voorwaarden zouden kun nen gelden. Auto te water. Inzittende verdronken. REEUWIJK, 23 Februari. Vanochtend omstreeks acht uur is te Reeuwijk een vrachtauto te water gereden Dc chauffeur kon zich tijdig in veiligheid stellen. De napt hem zitten K. E. is verdronken. Het ongeluk is gebeurd bij den tol Oud- Reeuwijk, onder de gemeente Reeuwijk. De vrachtauto was op weg van Reeuwijk naar Amsterdam. Bij den tol Oud-Reeuwijk is de wagen door nog niet bekende oorzaak van den weg gegleden en in het water terechtge komen. HEEMSTEDE De gerestaureerde woonschuit overgedragen. Eind December ontstond brand aan de woonschuithaven, in de woonschuit van de familie Van der Zwaag. Niets kon gered wor den dan alleen de romp van de ijzeren schuit. Ternauwernood kon een kindje van een half jaar dat nog in het bedje lag, gered worden. Vrouw, man en kinderen werden tijdelijk on dergebracht bij vrienden, later in een woon wagen. Begrijpelijk is, dat het medelijden met dit zwaargetroffen gezin groot was. Door be middeling van het bestuur der Indische Buurt- vereeniging werd een collecte gehouden; clank zij veler medewerking kwam een bedrag bijeen, voor materialen ter restauratie van de oude schuit, Werkloozen (deelnemers aan den werkloozencursus) stelden zich belangeloos beschikbaar om het schip weer bewoonbaar te maken, zoodat de ijzeren romp weer in een fraaie woonschuit werd veranderd. Hedenmorgen had de officieele overdracht plaats. De schuit draagt den naam van „Re- connaissant" (Dankbaar). Aanwezig waren o.a. de heer C. A. M. Jonck- bloedt, voorzitter van het algemeen Comité van ontwikkeling en ontspanning van werk loozen; de heer W. Bulten, leider van den ontwikkelingscursus: de heer J. Neeskens, voorzitter der Indische Buurtvereeniging, mej. Hille, van Maatschappelijk Hulpbetoon en en kele milde geefsters en gevers, o.a. freule Van der Goes, die zich garant had gesteld voor een eventueel tekort, en het meerendeel der werk loozen. die medewerking hadden verleend. De inspecteur van Politie, de heer A. Be- rentsen, die het initiatief had genomen tot den wederopbouw, heette allen van harte welkom. Hij herinnerde aan dien noodlottigen Dins dagmorgen na de feestelijke Kerstdagen; hoe in enkele minuten in vlammen opging wat door noeste vlijt in jaren was opgebouwd. Er werd een bedrag van f 308.61 ingezameld, waarbij giften van werkloozen, die soms de laatste centen offerden. Spreker dankte de werkloo zen, die in de ergste koude hun menschlieven- den arbeid hebben verricht. Dank bracht spreker ook aan freule Van der Goes, die, door zich garant te stellen, het mogelijk maakte dat met de restauratie be gonnen kon worden. Hij droeg de vernieuwe woonschuit aan de familie over cn uitte den wensch, dat de man weer spoedig werk mag vinden, om aan te vullen wat aan het interieur nog ontbreekt. Tenslotte dankte de heer Jonckbloedt den heer Berentsen, die door dit medeleven met het zoo zwaar getroffen gezin getoond heeft niet alleen een goed inspecteur van politie te zijn, maai* ook een zeer humaan mensch. Hierna werd de woonschuit bezichtigd. De familie Van der Zwaag toonde zich zeer dankbaar voor zooveel medeleven. N. V. V. - PROG AG AND A. Op Woensdag l Maart a.s. belegt het Ne- derlandsche Verbond van Vakvereenigingen een openbare film-propaganda-vergadering in het Wapen van Heemstede, aan het Wilhel- minaplein. O.m. zal de bekende film „Me- rijntje Gijzen's Jeugd", bewerkt naar het boek van A. M. de Jong, op het doek worden gebracht. OVERVEEN OOGGETUIGEN GEZOCHT. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt degenen die op Dinsdag 21 Fe bruari omstreeks 1.20 uur 's middags getuige waren van een aanrijding tusschen een auto en een wielrijdster op de Bloemendaalsche weg hoek Mollaan, zich voor het geven van inlichtingen aan het bureau te Overveen te vervoegen. Voor den inhoud dezer ruhrielc stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o1 niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Herbewaking. Geachte redactie, Met instemming heb ik uw artikel over „on bewaakte overwegen" gelezen en het in toe passing brengen van „de aanhouder wint" eveneens. Wel zijn er op enkele plaatsen lichtinstallatie's gekomen, doch het aantal ongelukken neemt eer toe dan af. Van hoevele zijden is reeds beproefd, de Spoorweg-autoriteiten en zoo die onmachtig zijn de Regeering. tot veranderd inzicht te brengen. Doch ook de meerderheid der Kamerleden verroert zich niet voor dezen wantoestand. Zou een algemeene adresbe weging wellicht kans van slagen hebben? Is het aanstellen van een paar honderd uit onze duizenden werkloozen wel eens ernstig overwogen, voor deze overwegen? Of moet de koude onaandoenlijke opmer king. dat het getal ongelukken slechts een klein percentage is op het totale aantal hier maar het laatste woord zijn? Men diende daarbij toch eens te overwegen op hoe be trekkelijk klein gedeelte van alle wegen in Nederland deze slachtoffers vallen: deed men dit. dan zou het percentage er heel anders en schrikwekkender uitzien! Bij de golf van warm medeleven, die er door het land gaat als weerslag op de kostelijke woorden in de rede van Hare Majesteit de Koningin over geestelijk herbewaoening, zou ook een onderdeel van de practische daden, die gevraagd worden, kunnen zijn: Herbewaking en nieuwe bewaking der plaatsen, waar de dood steeds dreigt! JOHS. VISSER

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2