Versterkingen langs de grenzen worden met spoed aangebracht Militair vliegveld bij Katwijk hoeft Leiderdorp geen overlast te bezorgen. Geen Staatsexploitatie van oliebronnen. SPROETEN komen vroeg in SPRUTOL. Bij alle Drogisten. DONDERDAG 23 FEBRUARI '1939 HA'ARIE M'S D A G B E A D 3 EERSTE KAMER Defensiebegrooting goedgekeurd. DEN HAAG Woensdag. Prof. Loh man (c.-h.), die voorop stelde dat thans meer dan ooit de défensie een „uniek be lang" is, zooals ook de minister in zijn Memorie van Antwoord uiteenzette, en die hulde bracht aan de gisteren door den soc.-dem. woordvoerder Mr. Wiardi Beekman gehouden rede, bepleitte het denkbeeld een afzonderlijke defensie-leening uit te schrijven. Daarvan zou een goede psycho logische werking op de burgerij kunnen uitgaan. De cijfers van Prof. v. Embden over wat de landsverdediging in Noorwegen en Denemarken eenerzijds, hier te lande anderzijds, per hoofd- kost, zeggen niets, omdat die landen in een gansch andere positie verkeeren o.a. geen kolo niën hebben. En in Zwitserland, dat niet eens een vloot heeft, betaalt men per hoofd 19 gulden aan de weermacht tegen hier slechts 14! Versterking van de grensbeveiliging achtte deze senator gewenscht, o.m. in verband met de omstandigheid dat onze mobilisatie langer duurt dan in 1914, doordat we thans niet (gelijk toen wel het geval was) reeds in vredestijd dezelfde onderdeelen hebben als in geval van oorlog. Opvoering van de ge oefendheid van de oudere lichtingen, meer kazematten, enz. enz. stond op 's heeren Lohman's verlanglijst je, dat ook aanzienlijk meer voor de maritie me verdediging van Indië bevatte. Het plan Deckers, dat reeds in 1930 niet meer dan het halve minimum hield, achtte spr. niet langer houdbaar. Dit laatste was Mr. B r i t (a.-r.) niet hee- Mr' E' oBrièt lemaal met hem eens. (Anti-Rev. Partij) We moeten z.i. ons nu vooral niet bezig hou den met op het oogenblik toch niet bereikbare plannen en alleen letten op wat dringend en direct noodig is. Dus uitgaan en uitbouwen van 't plan Deckers en b.v. meer onderzeeërs. Mr. v. V e s s e m (nat.-soc.) noemde verzet te gen afbraak der weermacht een der redenen voor de oprichting van de N.S.B. Dank zij haar is men eindelijk hier te lande gaan inzien, dat er wel voor de defensie gezorgd moet worden en nu zien de nat. socialisten, warme vaderlan ders en betrouwbare officieren en soldaten, zich van posities bij de weermacht uitgesloten, ter wijl dit niet geldt voor de sociaal-democraten, zulks omdat zij principieel van standpunt ver anderd zouden zijn. Blijkbaar heeft de Regee ring meer sympathie voor de s.-d. ideologie dan voor de onze. De weermacht is niet meer een nationale, doch slechts een partij-weermacht met alle gevaren daarvan. Aldus ondermijnt men o.m. ook het vertrouwen in 't buitenland wat betreft den wil om neutraal te blijven bij een strijd tusschen twee groepen van mogendheden. Minister v. Dijk liet niet na later de onjuistheid van zulk een opmerking aan te toonen. Strikte handhaving van onze neutraliteits politiek is noodig en daarvoor zal spr. steeds opkomen. Tot de door hem gekoesterde verlangens be hoorde o.a. het bouwen van een fort bij Vlissin- gen, inschakeling van de luchtbescherming geen particulier gedoe als in Friesland in de militaire organisatie. Vervolgens ondernam mr. v. Vessem een po ging om Prof. v. Embdens nachtmerries over de N.S.B. te verjagen. De slechtste Regeering in Den Haag is den Nederlandschen nat. socialis ten liever dan de beste Regeering in Berlijn, verzekerde hij. De onafhankelijkheid van een Nederlandschehn staat is en blijft alpha en omega van de nat.-soc. politiek. Als ooit de Duit- schers hier komen, zoo gaf deze afgevaardigde tevens te verstaan, zal dat niet dank zij de N. S. B. zijn, doch eventueel als gevolg van slechte politiek van de Nederlandsche Regeering. Minister v. D ij k, die zich van beschouwingen over den internationaal-politieken toestand wenschte te onthouden, constateerde met ver heugenis de welverdiende belangstelling door de landsverdediging ondervonden. Verschil van graad was er wel merkbaar ge weest. Zoo nam mr. Wiardi Beekman het stand punt in, wat mogelijk is moet geschieden, doch de grenzen der financieele mogelijkheden mogen niet overschreden. Dat is ook de opvatting van de Regeering, doch de minister ontkende dat thans op ontoelaatbare wijze de sociale en cul- tureele belangen zouden worden geschaad. Ook voor de werkloosheidsbestrijding worden groote offers gebracht en er is hier redelijk evenwicht met wat geschiedt voor de landsverdediging, die intusschen een alles omvattend belang is. Prof. v. Embden bleek wel de plicht tot defen sie te aanvaarden, maar hij vond tevens alles wat men doet van betrekkelijke waarde en daar uit vloeide dan de redeneering voort, dat, aan gezien er toch zooveel leemten blijven, dat een paar meer niet zou hinderen. Hier kan de Minis ter dezen senator niet meer volgen, die boven dien bij zijn vergelijking van ons land met andere kleinere staten o.m. uit 't oog had ver loren, dat wij, met ons groot koloniaal Rijk en gezien tevens onze ligging, met geen der bedoelde staten goed te vergelijken zijn. En onze ligging vormt juist het groote gevaar, dat een zoo sterk mogelijke weermacht eischt, welke echter nooit voor eenig ander land een bedreiging zou kun nen vormen. Dr. v. Dijk bestreed voorts eveneens de juistheid van het werken met het voorbeeld van Tsjecho-Slowakije. Overigens moeten we er voor zorgen, dat men, als 't ooit tot een ge wapend conflict zou komen, van ons zal kunnen zeggen, dat we hebben gedaan wat we konden. Met betrekking tot de uitslutirg van nat. socia listen van de functie van reserve-officier wees minister van Dijk er op, dat 'n aantal nat. soc. reserve-officieren er uit moeten omdat zij niet bereid bleken tot trouw aan het wettig gezag onder alle omstandigheden. In verband met het feit, dat Mr. v. Vessem ge meend had een volkomen duidelijke en geens zins dubbelzinnige uitlating van een lid der Regeering in het Engelsche Parlement te mogen aangrijpen om wantrouwen aan den dag te leg gen omtrent de waarheid van 'n reeds ten vori- gen jare door den Minister onomwonden afge legde verklaring, dat er van eenig Engelsch- Nederlandsch militair contact in strijd met wat past bjj onze zelfstandigheidspolitiek, geenerlei sprake is, liet de heer v. Dijk over zulk een op treden in scherpe woorden en met grooten na druk kritiek hooren. Verontwaardigd gispte hij een dergelijke houding, waarop bravo's van ver schillende banken klonken. Nadat we vernamen, dat er per se een militair vliegveld bij Katwijk zal komen en dat nu ge bleken was, dat niettemin toch een burgerlijk centraal vliegveld bij Leiderdorp wel mogelijk zou wezen namelijk door hiermee rekening te houden bij de keuze van het soort militaire vlieg tuigen zoodoende zou 'n dergelijke nabuurschap geen bezwaar hoeven op te leveren kwam de bewindsman nog even op aankoopen in 't bui tenland. Een technische commissie is thans in Amerika om te zien of we een klein aantal vliegmachines van 'n bepaald type zeer snel kunnen krijgen; overigens doen we natuurlijk de bestellingen zooveel mogelijk hier te lande. In vier jaar tijd willen we ons militaire program ten uitvoer brengen en dus kan niet telkens iets anders (dit b.v. met betrekking tot de kabel ballons) worden aangepakt. Er wordt nog wel gestreefd naar eenige ver snelling van de mobilisatie, doch zeer veel zal dat niet kunnen wezen bij 't bestaande stelsel. Praktisch is 't onmogelijk de geoefendheid der oudere lichtingen nog veel op te voeren: verlen ging van den duur der herhalingsoefeningen met enkele dagen zou nog wel doenlijk wezen. Doch 2 jaar eerste oefening zou verdubbeling van het kader beroepsofficieren en van onderdak ver- eischen, wat ongeveer 150 millioen per jaar meer zou kosten! Bij een toekomstige grensmobilisatie zullen er heel wat meer troepen aan de grens onder de wa penen komen, dan tot nu toe het geval was. Dus aanmerkelijke uitbreiding van de grensbeveili ging. Zoo verklaarde de minister, die verder meedeelde, dat binnen zeer korten tijd een groote hoeveelheid versterkingen langs onze Oostgrens, de Zuidgrens en de kust zullen worden uitgevoerd tot een veelvoud van 250. Het kanaal in de Geldersche vallei zal zeer veel wor den bespoedigd, maar het kanaal Pannerden Almen komt er niet. Een van de grootste factoren voor redelijke veiligheid van onze vliegvelden bestaat in lucht afweergeschut, waarvoor het mogelijke gebeurt. Door de geaardheid van ons, Nederlanders, is het eenvoudige probleem van luchtverdediging ter bescherming van bedrijven van zwaarmoe dige ingewikkeldheid geworden. Voorop staat, dat de landsverdediging is een Rijkszaak. Wan neer particuliere bedrijven behalve passieve ook actieve bescherming willen en daarvoor 't noo- dige wenschen te doen, dan kunnen ze eventueel bij aanschaffing van materiaal en oefening van personeel de medewerking van de Regeering krijgen, waarbij opneming in militair verband zal plaats hebben. Ook wat we op maritiem gebied doen, moet men zien in het kader van ons vier-jarenplan. Er blijft, zoo merkte de Minister op, een zekere onvoldaanheid (die grootendeels uit Indië tot onze kennis komt), omdat de zware schepen in de lucht zweven! Daar waar men allerlei wen schen uit (in Nederl. Indië) moet men zich toch even realiseeren, dat het moederland dat alle maal zou moeten betalen. Natuurlijk zijn verdediging en behoud van In dië geweldige offers waard. Erkend dient ook, dat het huidige aanbouwplan zeer sober is. Het bezit van een paar zware schepen geeft zeker meer waarborgen voor Indië's veiligheid maar de Minister moet verklaren momenteel geen stap verder te gaan dan de Regeering al heeft mee gedeeld. Wel laat hij met 't oog op wat even tueel in de toekomst zou moeten (kunnen) ge daan worden, vast eens het een en ander nagaan h. st. ging de begrooting er door met aantee- kening in de notulen, dat Prof. v. Embden „te gen" was. TWEEDE KAMER Motie-Stokvis verworpen. Bij de replieken viel vrijwel niets van be- teekenis voor. Slechts zij aangestipt, dat o.m. Mr. Joekes (V.D.) en de heer Meyer ink (A.R.) nogmaals optreden tegen de N.S.B. (ambtenaren-verbod) bepleitten. Minister W e 11 e r verzekerde dat men de grootste waakzaamheid in acht zal nemen. Men zal niet schroomen met zulk een verbod te komen als het moet, maar de tijd daarvoor is nog niet aangebroken; het is beter zulk 'n verbod achterwege te laten, mede met het oog op andere extremistische groepen. Over de pensioenen vernamen we nog eens dit o.a. naar aanleiding van de uiteenzet tingen van den heer Wagenaar (A.R.) dat deze zoozeer in wet en contracten vastliggen, dat de Regeering alleen als het staatsbelang het strikt noodzakelijk maakt met wijzigings maatregelen zal komen. Tegenover Mr. Rost van Tonningen (Nat. Soc.), die de beteekenis van Indie's defensie had gekleineerd, bestreed de Minister de juist heid van de stelling, dat onze defensie-maat regelen ten eenen male onvoldoende zouden zijn. Hij voegde den afgevaardigde voorts toe wel te willen bedenken, dat vreemde ooren naar ons luisteren! Met betrekking tot de gewijzigde motie- Stokvis i.z. een onderzoek aangaande een be perkte proef met gedeeltelijke exploitatie van staatswege van aardolie herinnerde de Minis ter er aan, dat een onderzoek gaande is of de betreffende maatschappijen niet te weinig aan de Indische schatkist betalen. Mocht, blij ken dat dit zoo is, dan zullen ze meer moeten betalen. Bodem-exploitatie is gokken („Mining is gambling"). Als nu de staat geld gaat ver gokken, wat 'n eventueel gevolg van door voering van het denkbeeld Stokvis zou zijn, zou dat de toestand voor den inlander nog slechter kunnen maken. Eenige voorbeelden uit het verleden, op 't gebied van soortgelijke proeven 'olie - goud - steenkolen), haalde Minister Weiter nog ter afschrikking aan. Mr. Rost van Tonningen (Nat. Soc.) bleek door de wijzigingen, die de heer Stokvis in z'n motie had aangebracht en die nu een nauw verband met den huidigen nood van de schatkist hadden gelegd, teleurgesteld te zijn. Hij had verwacht, dat de S.D.A.P. een aanval op het kapitaal wilde ondernemen, doch thans bleek dat zij er een buiging voor wenschte te maken. De motie had een louter fiscaal ka rakter gekregen, het principe van staats exploitatie verzaakte de S.D.A.P. En dus zou den de Nat. Soc. nu tegen stemmen. Dit deed, zij het vermoedelijk niet bepaald om dezelfde redenen, geheel de Kamer met uitzondering van de Sociaal-Democraten, de Vrijzinnig- Democraten, de Communisten en den heer v. Houten (Chr. Dem.)„ zoodat de motie met 3049 werd verworpen. Daarna kwam men aan de verschillende afdeelingen van de be grooting toe. Over wat daarbij tot dusverre ter sprake kwam valt niets van bijzonder be lang te vermelden, E. v. R. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. In gevolge de beschikking van het Prinse lijk paar heeft de firma Nijgh en van Dit- mar te Rotterdam een zeer belangrijke bij drage aan het prinses Beatrixfonds overge maakt, als deel der opbrengst van de door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard gemaakte opnamen en door de genoemde fir ma verkochte foto's van prinses Beatrix. het voorjaar, koop tijdig EEN POT (Adv. Ingez niea.i Dislocatie van de Hembrug te duur? Kamer vraagt het aan minister Van Dijk. De voorgenomen dislocatie der Artillerie inrichtingen aan de Hembrug kan niet de onverdeelde instemming der Tweede Kamer oogsten. In het voorloopig verslag der Ka mer- over de suppletoire begrooting waarbij de financieele gevolgen van dezen maatregel geregeld worden, wordt de vraag gesteld of deze dislocatie, o.a. bestaande in over brenging van de administratie van de Hem brug naar den Haag, niet te duur is. Hoewel zij met den minister dislocatie van de gebouwen der Artillerie-Inrichtin gen noodzakelijk achtten, gaven vele leden uiting aan hun verwondering, dat juist het administratiegebouw naar elders zal worden verplaatst. Zij meenden, dat de administra tie van het bedrijf in het algemeen in de onmiddellijke nabijheid van dat bedrijf ge voerd moet worden en niet op een uur spo- rens daar vandaan. Wil men dislocatie, dan verplaatse men één of meer fabrieksafdee- lingen naar elders. Ware het indien bij zondere redenen de overplaatsing van de administratie wettigen niet mogelijk, een der in Delft leegstaande rijksgebouwen tot administratiegebouw in te richten? Overigens achtten deze leden de geraam de bedragen van f 120.000 voor den aankoop van een terrein, van f 225.000 voor den bouw en van f 30.000 voor den aankoop van twee perceelen, bestemd voor dienstwoningen en garage, zeer hoog. Daarbij komt, dat later aanzienlijke bedragen noodig zullen zijn voor de inrichting van deze gebouwen. Omtrent het voorstel tot den bouw van laboreerwerkplaatsen werd gevraagd of hiervoor niet met een lager bedrag dan f225.000 kan worden volstaan, of met het oog op de tijdelijke drukte niet een fa- fabrieksgebouw kan worden gehuurd, dan wel een leegstaand rijksgebouw ingericht, en of de minister wil mededeelen, waar hij zich voorstelt de laboreerwerkplaatsen te vestigen. Een gulle lach. Een interessant snapshot van Z. K. H. Prins Bernhard tijdens een geanimeerd gesprek op een der ski-tochten te Grindelwald, waar het Prinselijk Gezin thans vertoeft Hariiigliandel van zeer geringen omvang. Einde 1938 na afloop van het haringseizoen was het vrij levendig in den haringhandel en werden verschillende groote partijen haring, wel ke tijdens het seizoen tegen vastgestelde prijzen uit de markt waren genomen, door den handel gekocht. Alles wees er toen op, dat de haringvangst- 1938 spoedig geruimd zou zijn, te meer daar Polen nog niet aan de markt was geweest, naar welk land in het begin van 1938 belangrijke kwantums haring waren verkocht. Hierbij kwam ook nog, dat de voorraad veel kleiner was dan aan het einde van 1937. In begin 1939 trad er een stilte in, die vrij langen tijd aanhield. De contingenten voor Polen kwamen niet af en ook naar andere landen werd weinig verkocht in tegenstelling met Engeland, welk land met zijn veel grootere contingenten heel wat haring heeft verkocht. Ook Rusland waarmee in het begin 1938 een belangrijk con tract was afgesloten voor de levering van haring, is dit jaar nog niet aan de markt ge weest. In het begin van deze week is er eenige ver betering gekomen. De contingenten voor Polen zijn inmiddels afgekomen. Er kunnen ongeveer 10.000 Schotsche vaten geleverd worden; ook voor Duitsehland kan de volgende maand met de aflevering worden begonnen. Inmiddels komt ook naar de koelhuis-maatjes wat meer vraag. Moord met voorbedachten rade erkend. Tien jaar tegen 19-jarige geëischt. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag de zaak tegen den 19-jarigen P. L„ boerenknecht, wonende onder Wartena, die na afloop van een St. Nicolaasbal te Warga een aanslag op het meisje I. Postma had ge pleegd, omdat zij de verkeering met hem had verbroken. Volgens de verklaring van verdachte had hij deze daad met voorbedachten rade ge pleegd. De avond voor het bal had hij het nies geslepen. Toen hij het meisje achter volgde, droeg hij het open in zijn zak. Het was zijn bedoeling het meisje in het hart te treffen, doch daar zij zich omdraaide, toen hij haar vastgreep, trof de steek haar in de rechterborst, waardoor zij veel bloed verloor en bewusteloos geraakte. Na deze mishande ling was verdachte in een sloot gesprongen en had getracht het meisje er in mee te trek ken. Het gelukte niet en toen hulp kwam opdagen, koos de dader het hazenpad. De eisch luidde wegens poging tot moord tien jaar gevangenisstraf. Half ziek - Hangerig Met Mijnhardtjes vlugge verbetering. Doos 30 en 50 ct. <Actv ingez. Mea.i Collecte voor „Hulp aan Spanje'' werd verboden. Ingrijpen van de Kroon. B. en W. van Finsterwolde hebben 21 De cember j.l. aan de commissie voor ,.Hulp aan Spanje" toestemming verleend'voor het hou den van een collecte ten behoeve van de nood lijdende bevolking, staande onder het gezag van de Spaansche regeering. Dit besluit heeft de Kroon vernietigd als zijnde in strijd met het algemeen belang, onder meer op de overweging, dat hoezeer de humanitaire bedoelingen, welke aan collecten als bovenbedoeld ten grondslag liggen, moeten worden gewaardeerd, in dit geval niet vol doende zekerheid bestaat ten aanzien van de wijze, waarop de met deze collecte ingeza melde gelden zullen worden besteed. Drie Noordelijke provincies werken samen. Voor de luchtbescherming. Onder voorzitterschap van den heer L. M. van Julsingha. burgemeester van Delfzijl en voorzitter van het verband Groningen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, is een gecombineerde vergadering gehou den van de besturen van de drie Noordelijke provinciale verbanden. Uit de gevoerde be sprekingen bleek, dat unaniem behoefte werd gevoeld op geregelde tijden over de verschil lende zich voordoende kwesties nader met elkaar in contact te treden, met behoud van de volledige zelfstandigheid van elk provinciaal verband. De vergadering besloot tot instelling van een interprovinciale contactcommissie, bestaande uit de voorzitters van de resp. ver banden en den secretaris van het verband. De eerste taak van deze interprovinciale commissie zal zijn te komen in overleg met de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming tot de organisatie van een eigen streekorgaan voor de drie Noordelijke provin cies. Vernederlaiiflscbiiig van namen bij nationalisatie minder juist geacht. Vernederlandsching van uitheemsch klin kende namen door vaststelling van nieuwe namen bij Naturalisatiewet, zooals door som mige Tweede Kamerleden is geopperd, acht minister Goseling in zijn nota inzake eenige naturalisatie-ontwerpen, minder juist. Bij toe passing van een dergelijk systeem zouden Ne derlanders, die klemmende redenen voor naamsverandering kunnen aanvoeren, maar deze gunst in den regel niet kosteloos kunnen verkrijgen, bij vreemdelingen worden achter gesteld. De minister kan ook niet inzien, waar om zou moeten worden getracht te verhelen, dat sommige landgenooten geen nakomelingen zijn van de inheemsche bevolking van Neder land. In het verleden is geen behoefte gevoeld aan wijziging van de geslachtsnamen van Fransche en Portugeesche uitgewekenen. DAME OP HET PERRON VERONGELUKT. Dinsdagavond is de 60-jarige mevrouw C. de Lange—Bakker uit Purmerend. die bij fa milie in Vroomshoop logeerde, bij het instap pen in den trein aan de halte Vroomshoop Geerdijk achterover gevallen en onder den trein terecht gekomen. Het slachtoffer is kort daarop aan de verwondingen bezweken. De inbraak bij de Haagsche Ziekenkas. TWEE CLANDESTINE ZENDERS IN BESLAG GENOMEN. Door den radio-controledienst der P.T.T. zijn heden te Hilversum, in samenwerking met de gemeente-politie. twee clandestiene zenders, één volledige zender, roep'etter PAOFB en één gedeeltelijke zender PAOFH in beslag geno men. De zenders werkten in de amateurbanden De eigenaars hebben bekend. Tegen beiden is procesverbaal opgemaakt. In hooger beroep weer drie jaar gevangenis straf geëischt. In den nacht van 16 op 17 Juli van het vorig jaar werd een inbraak gepleegd in het kantoor van de Haagsche Ziekenkas. Lange Beesten markt 192 te 's-Gravenhagc De inbrekers, die blijkbaar er niet in slaagden de brandkast te openen, hebben dit voorwerp toen maar in zijn geheel meegenomen! De brandkast werd later uit het water van de Laakkade opgevischt. Als verdacht van deze inbraak werden nog denzelfden nacht twee personen gearresteerd. Het waren de 28-jarige chauffeur H. J. C. H. en de 30-jarige varensgezel G. P. J. S., die bei den evenwel ontkenden iets met de inbraak te maken te hebben. Zij hebben voor de Haagsche rechtbank te recht gestaan en zijn, ondanks hun ontkentenis, ieder tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Woensdag stonden zij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. Als getuige-deskundige werd gehoord de in specteur van politie ,J. M. Waltman, die het po- litie-onderzoek heeft verricht. De heer Waltman verklaarde op het zeil van het kantoortje van de ziekenkas afdrukken van gummihakken te hebben gevonden, welke zeer sterk overeenstemden met de hak-afdrukken van de schoenen van beide verdachten. Verdachte H. deelde op een desbetreffende vraag van den president mede. dat hij den ge- heelen avond in het café van „Tante Aal'' is ge weest. Daarna heeft hij wel een auto gehuurd, maar deze auto heeft hij later aan een ander onderverhuurd. Den naam van dezen wilde hij niet zeggen. Ook verdachte S. is tot over twaalven bij „Tante Aal" geweest. Daarna heeft hij alleen een eindje gewandeld. 's Nachts om drie uur werden beide verdach ten gearresteerd. Namens de verdediging werden zes getuigen a décharge gehoord, die allen het alibi van de beide verdachten moesten bewijzen. Verdachte H. zou ongeveer kwart over twaalf uit het café van „Tante Aal" zijn weggegaan, verdachte S. een half uur later. Later, om half twee, zou verdachte S. weer in het café zijn teruggekomen. Een voorbijganger heeft om ongeveer een uur op de Lange Beestenmarkt gezien, dat drie man nen de brandkast uit het kantoor van de Haag sche Ziekenkas in een auto laadden. Hoewel deze man het nummer van de auto heeft gezien en aan de politie opgegeven herkende hij de beide verdachten niet. De procureur-generaal wees er in zijn requisi toir op, dat toen de politie het nummer nazocht van de auto. waarmee de brandkast was ver voerd. zij bij een geragehouder terecht kwam, bij wien H. inderdaad de auto heeft gehuurd. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (drie jaar gevangenisstraf voor ieder). Beclriif «commissie voor groot winkelbedrijf ingesteld. Woensdag is men op het departement van So ciale Zaken overgegaan tot instelling van een bedrijfscommissie voor het grootwinkelbedrijf. Tn deze commissie werken samen de Raad voor het Grootwinkelbedrijf in Nederland, de Natio nale Coöperatieve Raad, de Alg. Ned. Bond voor Handels- en Kantoorbedienden, de Ned. Vereeni ging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, de Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius". Als voorzitter der commissie treedt op de heer mr. G. A. J M. Mutsaerts, vertegenwoordiger van den raad voor het groot winkelbedrijf in Nederland en als secretaris de heer H. J. Meyer, van den Alg. Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Na mens de werkcommissie zullen als vertegen woordigers in de bedrijfscommissie zitting ne men de heeren H. Lindeman en drs. L. G. Wes- termann.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5