PONDEFDAG 33 FEBRUARI 1939 WAAREEM'S DAGBLAD 4 LUCHTBESCHERMING IN HAARLEM. De Geest in dienst van den Vrede. De verkiezing voor de Prov. Staten. Organisatie van Wijk III. Woensdagavond had in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een vergadering plaats van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeni- ging voor Luchtbescherming met als doel: de organisatie van Wijk III, het deel van het centrum, begrensd door Kampervest. Gasthuis- vest. Raamvest, Wilsonsplein, Oranjekade, Zijlvest, Zijlstraat Z.Z.. Groote Markt Z.Z., Oude Groenmarkt Z.Z., Damstraat Z.Z., Spaarne, Turfmarkt. De heer E. H. T e n c k n c k. hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, hield een rede over de noodzakelijkheid en nuttig heid van de gezinsbescherming. De Voorzitter der afdeeling Haarlem, ir. C. W o 11 e r 'o e e k, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, speciaal tot den bur gemeester van Haarlem, die een groote belang stelling jegens het werk der vereeniging koes tert. De voorzitter zette het verschil tusschen luchtverdediging en luchtbescherming uiteen: de eerste geschiedt door onze Defensie en de tweede door de burgerlijke overheid, waarmee we dus het meeste te maken hebben. De over heid neemt maatregelen, maar de burgers moeten medewerking verleenen. De heer Tenckinck. die hierna het woord verkreeg, zette eerst uiteen, wat luchtbescher ming is'en wat zij omvat, opdat de aanwezigen zelf de noodzakelijkheid er van konden in zien en concludeeren, dat allen moeten mee helpen om de wijk zoo paraat mogelijk te maken. „Men moet er rekening mee houden", zei speker, „dat in een toekomstigen oorlog luchtaanvallen worden ondernomen op het achterland en dat daarin de burgerbevolking betrokken wordt. Hierbij zullen brisant-, brand- en gasbommen worden gebruikt. De eerstgenoemde bommen wegen van 12V2 tot 2000 K.G. Een voltreffer van een brisantbom van 50 K.G. slaat door een dak en twee ver •diepingen van een woonhuis van gewone con structie; een bom van 300 K.G. vernielt het huis totaal. Het gewicht van brandbommen varieert van 1 tot 15 K.G. Behalve phosphor en andere brandstoffen worden in hoofdzaak thermiet en electron gebruikt. Daardoor ont staat een verbrandingstemperatuur van 2000 tot 3000 gr. Celsius. Door het geringe gewicht kan een groot aantal bommen worden mede gevoerd en over een plaats neergegooid, waar door eenige branden tegelijk kunnen ontstaan. Deze bommen leveren het grootste gevaar op. De gasbommen hebben een chemischen in houd; het gevaar van deze bommen is veel minder. De strijdgassen worden verdeeeld in traan-, nies- en hoestverwekkende, verstik kende en blaartrekkende. Luchtbescherming heeft ten doel, door een goede organisatie, door oefening van de verschillende hulpdiensten en door het treffen van voorbereidingen het aantal slachtoffers van een vijandelijken luchtaanval zoo klein mogelijk te doen zijn. Bovendien om aan hen, die getroffen zijn, zoo spoedig en goed mogelijk hulp te verleenen en de materieele schade te beperken. Om tot dit-doel te geraken worden van overheidswege in het algemeen belang maatregelen voorge schreven. terwijl van de bevolking wordt ver wacht, dat zij die maatregelen helpt uitvoe ren en bovendien in het belang van zichzelf de noodige voorzorgen treft." Spreker herinnerde er aan, dat de luchtbe scherming in April 1936 bij de wet geregeld werd en noemde de voornaamste bepalingen uit die wet. De gemeenten worden in drie ge- varenklassen verdeeld: Haarlem behoort tot de tweede klasse. De gebruikers van wonin gen en gebouwen, waarin voorzieningen zijn getroffen tot het inrichten van openbare schuilplaatsen, zijn verplicht op de eerste aan zegging door of namens den burgemeester deze schuilplaatsen onverwijld te ontruimen en te zijner beschikking te stellen. Bovendien kan op zijn last bij dreigend gevaar voor lucht aanvallen onmiddellijk tot het in gebruik nemen van eigendommen worden overgegaan. Een en ander geschiedt tegen schadevergoe ding. Iedereen moet de door den burgemeester schriftelijk gevorderde medewerking verlee nen. Wanneer men aan deze verplichting niet voldoet, zijn de strafbepalingen streng. We kijken dikwijls visschers, die verhalen vertellen over gevangen snoeken van IS a 20 ■pond met een scheel oog aan. En misschien niet altijd ten onrechte. Doch als de heer H. Roos, BeiLkenlaan 5 te Bennebroek U vertelt, dat hij een knaap van een snoek in een zij- sloot van de Leidsche Vaart gevangen heeft. ja, hij weegt bijna 20 pond dan kunt U hem gerust gelooven. Het bewijs ziet U hierboven. zooals Haarlemsche vrouwen en mannen ook wel eerder getoond hebben". De heer Tenckinck ontving een dankbaar applaus. Hem werd door den voorzitter dank gebracht. De voorzitter sprak tenslotte nog een pro pagandistisch woord en wekte de aanwezigen op, de vereeniging te steunen, door als lid toe te treden: de minimum-contributie bedraagt slechts f 0.25 per jaar. Aan het eind der vergadering werden vragen gesteld, die door den heer Tenckinck beant woord werden. Tenslotte werd een wijkcomité opgericht. Aan den heer B. W. Lasschuit, die niet aan wezig kon zijn, zal verzocht worden het voor zitterschap op zich te nemen. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer J. Voogt, Groote Houtstraat 36. EXAMENS. Stuurman-examens. Geslaagd voor 2en stuurman groote handels vaart de heeren: G. J. Chr. Tangel en J. Poeset; voor het diploma 3en stuurman groote handels vaart de heeren: S. Janssen, J. Dijkstra en A. M. N. v. d. Broeke. Lezing van den heer H. Poort voor den Vredesraad Haarlem. Woensdagavond heeft de heer H. Poort schrij ver van „Het Krijgsplan der Demonen" voor den Vredesraad Haarlem in gebouw „De Nijverheid" een lezing gehouden over het onderwerp: „De geest in dienst van den vrede". De menschelijke geest uit zich in de cultuur. In de cultuur zijn drie hoofdpersonen steeds te rug te vinden: de boer. de handwerker en de priester. De boer is rustig, ordenend: de hand werker is schepper, hij vernietigt en hij bouwt weer op; de priester zorgt voor de basis, voor de verbinding met den geest. De cultuur wordt bijna altijd verknoeid doordat de priester zijn taak niet verstaat of er naar hem niet geluisterd wordt. In de geestelijke cultuur kan men onder scheiden: de wetenschap, de kunst en de mo raal. Er is een tijd geweest, dat men de moraal- religie trachtte uit te schakelen omdat de kerk, dikwijls buiten haar schuld, in gebreke blijft. Prof. Ostwald heeft daarom in 1912 gezegd de wetenschap is God. De wereldoorlog heeft deze theorie echter weer omvergeworpen. Daarna kwam er weer vraag naar den godsdienst. De menschelijke geest kan alleen aan haar bestemming beantwoorden als zij zich onder werpt aan de macht van den Heiligen Geest. Overal in de wereld is echter verzet tegen den Heiligen Geest. Hij eischt ons hart en ons ver stand geheel op. De Heilige Geest is levensverwekker. Hij waait waarheen hij wil en is aan geen kerk of organisatie verbonden. Hij leidt ons vaak in conflicten met de wereld, de overheid en gees telijke machten. Het gezag geldt in onze dagen meer dan het leven. Het geestelijk leven wordt in onze stre ken belemmert in zijn ontwikkeling. De ontwik keling van den geest moest ons echter meer waard zijn dan wat ook. Het werk der profeten is altijd slecht begre pen. Zij zijn er immer van doordrongen ge weest. dat men zijn land niet met „zondige" middelen (wapens) mag verdedigen. Onze wapenrusting moet zijn een wapenrus ting des geestes. Wij onderschatten die wapen rusting te vaak en overschatten de materieele dingen. Spreker haalde ook den kerkvader Augustinus aan, die o.m. gezegd heeft: De Staat is een Sa tanische macht waarin het Rijk des Geestes zich moet ontwikkelen. Twee wapenen het wapen der zegening en dat van het weldoen vormen de voornaamste strijdmiddelen om het Rijk van den Geest te vestigen. Onze kracht hebben wij te zoeken in den Heiligen Geest, dus niet in het systeem en niet in de massa of in de uitbreiding van het ledenaantal. Als voorbeeld haalde de heer Poort aan hoe de Quakers zich in 1670 in Amerika vestigden en in goede verstandhouding met de Roodhuiden leefden. De roodhuiden heb ben vele profeten gehad. Ook zij veroordeelden den oorlog. Bij de groote oorlogen hebben de Quakers zich steeds als anti-militaristen doen. kennen. Overal werkt de Heilige Geest, dit ge loof leidt tot den vrede en de overwinning, zoo besloot spreker. De candidaatstelling. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis dat op Dinsdag 14 Maart 1939 de can didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten zal plaats hebben. Op dien dag van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur kunnen bij den voor zitter van het hoofdstembureau in den kies kring V 'Haarlem), ter secretarie der gemeen te (Raadhuis), lijsten van candidaten worden ingeleverd. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kie zerslijsten, geldende op het oogenblik der in levering, kiezers zijn voor de Provinciale Sta ten en voorkomen op de kiezerslijst van een gemeente, gelegen binnen den onder 2 ge noemden kieskring. Achter den naam van ieder der ondertee kenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Bij de inlevering der lijst moet worden over gelegd een verklaring van den Burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voor komt op de kiezerslijst in die gemeente, tenzij hij voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoofdstembureau is gevestigd. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten moeten worden geplaatst in de volgorde, waarin dooi de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat een gehuwde vrouw of weduwe is, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „gebo ren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Dezelfde can didaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd In denzelfden kies kring. Bij de inlevering van een lijst kunnen de onderteekenaars schriftelijk een gemachtigde en diens plaatsvervanger aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst, overeenkomstig artikel 50 der kieswet. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring, model II, van iederen daarop voorkomenden candidaat. dat hij be willigt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hierboven genoemde verklaring, model II, telegrafisch worden ge daan en in dat geval is men niet aan het voor geschreven formulier gebonden. De inlevering der lijsten geschiedt persoon lijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen den hierboven genoemden kieskring en de candi daten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van heden af worden formulieren voor de lijsten van candidaten en die voor de schrif telijke verklaring ter secretarie dezer gemeen te, Bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en HET ANTWOORD IS EENVOUDIG: BESTEL VAN BREEMEN'S BRAND STOFFEN U ONTVANGT DAN DE HOOGSTE CALORISCHE WAARDE! D.W.2.BRANDSTOF WELKE BIJ VERBRANDING DE MEESTE WARMTE VERSPREIDTALLEEN EEN WEINIG ASCH NALAAT EN DAARDOOR VOORDEEUG IS. (Adv. ingez. MedJ Verkiezingen, Zijlstraat no. 70, kosteloos ver krijgbaar gesteld tot en met den dag der can didaatstelling. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, M. Bes, Molenaerstraat 40; Cein tuur, Hoogeroord, le Hoogerwoerddwarsstraat 33; Hond, P. Niezen, Sophiastraat 25; Insigne (orde), bureau van politie, Smedestraat; Meet- stokje in étui, C. A. Dingenouts, Leidsche- straat 37 zw., Parapluie, Bureau van politie, Smedestraat; Portemonnaie met inhoud, Ger- rits, Oost-Indiëstraat 82; Portemonnaie met inhoud, A. Stam, Van Oorschotstraat 13, Pak inh. linnen, J. v. Dijk, Palmstraat 25 rood; Portemonnnaie met inhoud, bureau van politie Smedestraat; Rijwiel, A. J. Joosten, Karolin- genstraat 32; Rijwielbelastingplaatje, N. ten Berge, Oranjekade 39 (te bevragen na 6.30 u. nam.)Rollen (kastranden) W. J. Moreels, Klarenbeekstraat 52 rood; Regenpijpen N. Kievit, Delftstraat 36; Rozenkrans in étui, B. Jansen, Pieter Kiesstraat 26; Damesring, Ter voort, Lange Molenstraat 6 rood; Rijwielbe- lastingplaatje, bureau van politie, Smede straat; Sleutels, v. Driessen, Joh. de Breuk straat 34; Vulpotlood, H. v. d. Wouter, Loots- straat 18; Wimpel van auto; I. F. de Haan, 2e Hoogerwoerddwarsstraat 16. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE De hulpdiensten. De hulpdiensten zijn verspreid opgesteld, teneinde zoo snel mogelijk op de plaats des onheils aanwezig te zijn. Wanneer in een vak de middelen te kort schieten, zal versterking plaats hebben uit de hulpmiddelen, welke in reserve ter algemeene beschikking staan. In Haarlem zal de Hout met omgeving aangewe zen worden als de plaats waar de reserve zal worden opgesteld. De heer Tenckinck deelde mede, dat in iedere wijk beschikt zal worden over een een- voudigen eerste-hulppost, vrijwillige brand weer, een bewakings-, opruimings-, grondwer kers- eri gasverkenningsploeg. Bij de organi satie wordt er op gerekend, dat de bewoners hun medewerking verleenen; het personeel der overheidsdiensten is niet toereikend om alle hulpdiensten te bezetten. Een goede luchtbescherming is dan ook alleen mogelijk, wanneer de bevolking zelf medehelpt. Ten einde die medewerking op de juiste wijze te verleenen, zijn oefening en voorbereiding in vredestijd noodzakelijk. Medewerking zonder opleiding kan voor de betrokkenen gevaar lijk zijn. Voor het verleenen van eerste hulp komen in de eerste plaats vrouwen in aanmerking en voor de brandweer timmerlieden, metselaars, enz. Het zal noodzakelijk zijn, zei spreker, om tenminste over drie ploegen vrijwilligers te kunnen beschikken, die elkaar moeten aflos sen. Hij besprak daarna het treffen van maat regelen Ir. engeran kring, namelijk tot iedere woning. In de eerste plaats moeten maatre gelen getroffen worden tegen lichtuitstraiing, brand- en gasgevaar en voor het inrichten van een sehuilgelegenheid. Elk onderdeel werd door hem uitvoerig besproken Wat de brandbluschmiddelen betreft merk te de heer Tenckinck op. dat op iederen zol der aanwezig dienen te zijn eenige bakken met droog zand, een stevige schop met langen steel, eenige emmers met water, zwabbers of van weilen voorziene lange stokken, een bijl, een zaag en een stok met een haak. Hij acht het gewenscht, dat de brandbluschmiddelen niet alleen op den zolder, maar over het geheele huis verpreid gereed zijn. Hij deelde ver volgens mede. wat de ingezetenen moeten doen als het sein „luchtgevaar" door middel van sirenes wordt gegeven; dan moet ieder zich zoo spoedig mogelijk naar een sehuil gelegenheid begeven; op den openbaren weg is men in het algemeen niet veilig. Wie reeds thans er voor zorgt, dat deuren goed sluiten en dat vensters en vloeren geen tocht doorla ten heeft daarvan bij gasgevaar dadelijk voordeel. Men kan met eenvoudige middelen veel bereiken en het behoeft niet veel geld te kosten. Wanneer elk gezin goed uitgerust is en «edaan heeft wat het moet doen, kan het met een betrekkelijke gerustheid de gevaren on der de oogen zien, maar dan moet men zich in vredestiid voorbereiden. ..Elkaar hel pende" zoo eindigde spreker, ..zullen wij ko men waar wij wezen willen en mochten ooit voor ons moeilijke tijden komen, dan zullen wij paraat zijn om de gevaren te trotseeren, RADIO-CENTRALE VRIJDAG 24 FEBRUARI Progr. I Jaarsveld. Progr. II Hilversum I en II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Ra dio PTT 9.50 Pauze 10.Parijs Radio 10.40 Radio PTT Nord 12.30 Brussel 2.20 Motala of Di versen 2.40 Padio PTT Nord 3.20 Keulen 4.15 Droitwich 4.50 Keulen 5.20 Ned. Brussel 5.50 6.20 Keulen 7.30 Diversen of Gramofoonmuziek 8.35 Straatsburg of Diversen 9.35 Fransch Brus sel 10.20 Ned. Brussel 10.30 Keulen 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 6.40 London Regional 7.20 Droitwich 9.45 Diversen of Gramofoonmu ziek 10.045 Droitwich Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma. 1. Cai'men Marsch, Massed Brass Band. 2. La cucaracha, L. P. Acc. Band. 3. Ik heb een huis met een tuintje gehuurd, Aug. De Laat. 4. Sitting in a jail house, Harry Torrani 5. The blue Danube, Reg. Foort 6. Der Kanariënvogel, George Boulanger. 7. Good night angel, Victor Sylvester 8. Luilak, Mei. Avro's Kinderkoor. 9. Quickstep medley, Ivor Moreton Dave Kay. 10. In the little white church on the Hill, Zang, orgel en orkest. 11. The Continental, L. P. Acc. Band. 12. Wat doe je met kapotte schoenen in den regen, Aug. de Laat. 13. Dan, dan the yodelling man, Harry Torrani. 14. The lost Chord, Reg. Foort 15. Vous êtes jolie Madame, George Boulanger 16. Please be kind, Victor Sylvester 17. De oempa's, Avro's Kinderkoor. 18. That's why I need you tonight, Zang, or gel en orkest. 19. El Capitan, Massed Brass Band. 8.0012.00 Diversen. VERDRAG NOPENS HET GEBRUIK VAN DEN RADIO-OMROEP IN HET BELANG VAN DEN VREDE BEKRACHTIGD. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het verdrag van Genève van 23 September 1936. nopens het gebruik van den radio-omroep in het belang van den vrede op 15 Februari 1939 op het secretariaat van den Volkenbond is nedergelegd. Bij de bekrachtiging is verklaard, dat het ver drag mede toepasselijk zal zijn op Nederlandsch- Indië, Suriname en Curacao. Overeenkomstig artikel 12 van het verdrag zal dit op 16 April 1939 voor Nederland, Ne-^ derlandsch-Indië, Suriname en Curagao in wer king treden. De rendieren brachten de kinderen eerst naar de warme hut van de Finnenvrouw, waar zij zich by het vuur konden warmen. Gerda moe3t alles vertellen wat er gebeurd was en de Finnen- vrouw luisterde vol aandacht naar haar. Toen zij uitverteld was, wees de Finnenvrouw den kinderen hoe zij nu verder moesten trekken om weer thuis te komen, Hartelijk bedankte Gerda de Finnenvrouw, toen vertrokken zij en Karei, weer op de ruggen der rendieren, die hen eerst naar de Lappenvrouw moesten brengen. Deze had intusschen warme kleeren voor hen genaaid en bracht hen bovendien in haar eigen slede, waarvoor een paard gespannen was, weg. Dan konden zij vlugger vooruit komen De twee rendieren sprongen naast de slede en gingen mede tot II Lappenvrouw en van de beide rendieren. Steeds weer dankte aan de grens van het land, waar het eerjte lentegroen reeds te Gerda hen voor de hulp. Maar de vrouw, zoowel als de dieren, zien was. Hier aan de grens namen de kinderen afscheid van de wilden van geen dank weten (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6