Bronislaw Huberman vertelt: Over zijn orkest in Tel-Aviv raakt hij niet uitgesproken. DONDERDAG 23 FEBRUARI '1939 HAAREEM'S DAGBEAD HEEMSTEDE POSTAGENTSCHAP JAN VAN GOYENSTRAAT De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis, dat het post agentschap, met daaraan verbonden Telegraaf- en Telefoonstation in de Jan van Goyenstraat te Heemstede met ingang van 1 Maart a.s. zal ge opend zijn van 812.30 en 13.3020 uur; (voor den postdienst des Zaterdags tot 15 uur). BURGERLIJKE STAND. Bevallen: L. v: RooijenVasen. z.; B. v. Sta verenNievaard, z.; E. H. E. Verdonkschotv. Wordrager, d.: A. v. d. Bergv. Roode, d.; M. J. BeelenDuijn, z. Overleden: F. G. E. Bolomeij, 72 j.; D. v. Ame- rongen, 64 j. AERDENHOUT VER. BUURTBELANG AERDENHOUT- BENTVELT. Heden (Donderdag) avond houdt bovenge noemde vereeniging een algemeene ledenver gadering i,n hotel Boekenrode aan de Zand- voorterlaan. Na afloop hiervan zal mevr. Sterok-Proot een causerie met lichtbeelden houden over de „His torie van Aerdenhout". Dit buitengewoon interessante onderwerp be hoeft geen woorden van aanbeveling. ZANDVOORT VERKOOPING Woensdagmiddag werden in Ons Huis geveild: De autogarage „Rinko" met werkplaats, stal ling, kantoorgebouw en emplacement aan de Oranjestraat, vroeger in eigendom van wijlen de heeren Rinkel en Koning. Kooper werd de heer Rinkel Jr. te Zandvoort. Een perceel bouwterrein op den hoek van den Hoogeweg en de Groote Krocht en een perceel bouwterrein aan de Koningstraat tegenover de Oosterstraat werd in combinatie verkocht voor f 4000. Kooper werd de heer J. Heuperman q.q. te Overveen.. VROUWENAVOND Maandagavond 27 Februari wordt in gebouw Brugstraat 15. weer een vrouwenavond georga niseerd door den Kring Godsdienstig Leven. BINNEN ZONDER KLOPPEN Dinsdag 28 Februari wordt de revue van Jacques van Tol, getiteld: „Binnen zonder klop pen", opgevoerd in Monopole. Medewerking wordt verleend door Tholen en Van Lier, Kitty van Dongen en Jeanne Laforce. HILLEGOM JAARVERGADERING CHR. BESTURENBOND .Onder leiding van den tweeden voorzitter, den heer J. Schenk, hield bovengenoemde bond Woensdagavond in „Patrimonium" een goed be zochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris vernam men, dat het ledenaantal steeg en thans 396 bedraagt. De penningmeester vertelde, dat er een klein nadeelig saldo is en ook het huidige jaar laat zich niet best aanzien. Vervolgens hield de secretaris van het C. N. V. de heer Fuykschot, een referaat over het onder werp: De Kinderbijslag verzekering. Dit wets ontwerp dent om de groote gezinnen tegemoet te komen door een bijslag op het loon tot 3 pet. De bedoeling is dat iedere patroon bijdraagt naar het loon dat door hem in totaal wordt uitbe taald, waardoor wordt voorkomen dat werkne mers met groote gezinnen werkloos zouden wor den. Iedere arbeider in loondienst komt voor de zen bijslag in aanmerking; er zijn geen loongren zen en de premie mag door den werkgever niet van het loon worden afgehouden. Een uitgebreide serie vragen over dit onder werp werd gesteld en beantwoord. IJMUIDEN RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD Door de arrestatie van 2 jongens zijn een aan tal diefstallen opgehelderd. Voorzoover het on- onderzoek thans is gevorderd is reeds vast ko men te staan, dat zij twee rijwielen hebben ge stolen n.l. in de Kennemerlaan en in de Ceder straat. Daareen boven hebben zij een aantal rij wielplaatjes en een rijwielklokje ontvreemd, o.m. bij een der scholen, op de Wilhelminakade en in de Rambonnetlaan. De rijwieldiefstallen hebben vaak alleen ten doel, lamp, dynamo of belastingplaatje er af te nemen, waarna het rijwiel meestal op een ver laten plek wordt achtergelaten. De commissaris van politie wijst erop, dat het stelen van rij wielplaatjes in de hand wordt gewerkt door die te koop te vragen. Bij aanbieding van belasting plaatjes, dynamo's, lampen enz., verzoekt hij daarvan mededeeling te doen. Voorts vraagt hij bericht of in de laatste weken wellicht haarden of haardkachels merk „Interno" te koop zijn aangebodena MARKTBERICHT. (Versche viscli). IJmuiden, 23 Febr. Tarbot 72—62 ct. per K.G. Tong 12062 ct. per K.G. Heilbot 100—76 ct. per K.G. Griet f 30—f 15 per 50 K.G. Groote schol f 12f 10.50 per 50 K.G. Middel schol f 14—f 13 per 50 K.G. Zetschol f 30—f 19 per 50 K.G. Kleinschol f 28f 6.50 per 50 K.G. Bot f 7—f 4 per 50 K.G. Schar f 13—f 5.40 per 50 K.G. Tongschar f 31.50f 15 per 50 K.G. Poontjes f 9f 5 per 50 K.G. Groote schelvisch f 37.50f 32 per 50 K.G. Middel schelvisch f 39f 30 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 28f 20 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 24f 13 per 50 K.G. Groote gul f 10.50—f 9.30 per 50 K.G. Kleine gul f 13.50—f 7.50 per 50 K.G. Wijting f 8.30—f 2.60 per 50 K.G. Makreel f 11f 5 per 50 K.G. Versche haring f 4f 3.30 per 50 K.G. Groote heek f 46 per 125 K.G. Middel heek f 36 per 125 K.G. Kleinmiddel heek f 12.50—f 12 per 50 K.G. Kleine heek f 8.50f 8 per 50 K.G. Kabeljauw f 46f 17 per 125 K.G. Vleet f 1.80 per stuk. Leng f 2.75f 0.63 per stuk Koolvisch f 0.28f 0.13 per stuk. Rog 1 15—f 11.50 per koop. Bij een bewoner van de Tuindersstraat deden de Ambtenaren van Invoerrechten en Accijn zen huiszoeking waarbij een hoeveelheid siga rettenpapier in beslag genomen werd welke niet van de vereischte zegels was voorzien. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 760 Vikingbank IJM 183f 4230 345 Protinus IJM 85 f 3000 80 Amstelstroom IJM 91 f 1450 300 Alma IJM 44 f 2670 130 Elie Cheveniere IJM 161 f 1580 Loggers: Adjowico RO 9 f 1390, KW 4 f 520, KW 112 f 290, SCH 107 f 1360 VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn naar zee vertrokken: En Avant IJM. 8. Prinses Beatrix IJM. 117, Syvain IJM. 116, Limburgia IJM. 54, Dirkje RO. 53, Bloemendaal IJM. 71, Poolzee 77, Oostzee IJM. 147. Rotterdam IJM. 112; Martha IJM. 165, Walrus IJM. 24, Emma IJM. 177. DIEFSTAL MET BRANDSTICHTING Er is aangifte gedaan, dat in het gebouw van de IJ. R. B. aan het strand is ingebroken. Door het verbreken van een ruit is men bin nengekomen. In het gebouw zijn eenige ver nielingen aangericht en daarna zijn enkele vlaggen in brand gestoken. Gelukkig heeft de brand zich niet uitgebreid. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. AANRIJDING Op het kruispunt Oranjestraat-Bloemstraat- Koningln Wilhelminakade werden Woensdag middag twee jeugdige wielrijders aangereden, omdat zij geen voorrang verleenden aan een vrachtauto. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; een der rijwielen werd vernield. Tot dirigent benoemd. De bekende dirigent Jan Beider is benoemd tot dirigent van de Koorvereeniging Bergen te Bergen (N.H.), een gemengd koor. dat voor dien onder de leiding van den musicus Johan Brands stond. De heer Beider is o.m. leider van de ge mengde koren Excelsior en Polyhymnia te IJmuiden, Racing Zangers te Heemstede en Zang en Vriendschap te Castricum. BEVERWIJK De Jaarvergadering van den L. T. B. Het oppronken van aardbeien ter sprake. De plaatselijke af deeling van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond hield gisteravond in de bovenzaal van het veilinggebouw der Ver- eenigde Veilingen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th. Aardenburg, con stateerde in zijn openingswoord, dat de be langstelling in het werk van den L.T.B. toe neemt. Er heeft zich een kern gevormd, die steeds grooter wordt. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat een batig saldo van f 270 geboekt kon worden, met inbegrip van de reserve van 1937. De inkomsten hadden f 154.32. de uitgaven f 144.52 bedragen. De voorzitter deelde mede, dat aan het ge meentebestuur verzocht is de toeslag op de ziekenfondspremie tot en met Mei te verlen gen. Over de diepspitregeling konden nog geen mededeelingen worden gedaan. Daaromtrent zullen nog besprekingen met het gemeente bestuur worden gevoerd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden de heeren H. Duyn, G. Rooymans en L. Schelvis herkozen. Ook de voorzitter, de heer Th. Aardenburg, werd herkozen. Voor het jaar 1939 werden af gevaardigd naar de tuindersvakgroep de heer L. Schelvis, naar de boerenvakgroep de heer J. Poel en naar den Kring Kennemerland van den L.T.B. de heer N. C. M. Brantjes. Collectief contract. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat tusschen de organisaties overeenstemming is bereikt ten aanzien van een collectief ar beidscontract voor tuinbouwers. De minimum- loonen zouden volgens dit contract bedragen: voor volwaardige arbeiders boven 20 jaar f 18 per week met een werktijd in Maart, April en Mei van 6 tot 6 uur, vanaf Mei tot n.m. 7 uur en in de wintermaanden van zonsopgang tot zonsondergang. Zaterdags tot n.m. 4 uur. De middagschafttijd wordt bepaald op V/2 uur. Christelijke feestdagen moeten worden door betaald. Overwerk 40 ets. per uur. Voor de jongeren zijn de weekloonen: 14 jaar f 5; 15 jaar f 6, 16 jaar f 8.50, 17 jaar f 10: 18 jaar f 11.50; 19 jaar f 13; 20 jaar f 14.50, van November tot Maart f 1 lager. Voor den kindertoeslag wordt een afzonder lijke regeling getroffen. Daarvoor kan 2 pet. van het loon van gehuwde arbeiders worden ingehouden. De vergadering heeft na de toelichtingen van den voorzitter het ontwerp-contract met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor zoover het contract de bloemenkwee- kers betreft zullen de loonen zijn voor arbei ders boven 21 jaar f 21.25 van 16 Mei tot 12 November en van 12 Nov. tot 15 Mei f 19.25 per week. De loonen voor de jongeren zijn gelijk aan die van de tuinbouwarbeiders. De contractloonen zullen bindend zijn voor georganiseerde en ongeorganiseerde bedrijven. Het op-pronken van aardbeien. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de motie was ingekomen van de Federatie van de kleinhandelaren over het zoogenaamd op pronken van aardbeien. Weliswaar ligt het in het voornemen om over dit onderwerp in een gecombineerde ver gadering van gedachten te wisselen, maar het bestuur wilde toch gaarne de meening van de vergadering van den L.T.B. hooren. De voorzitter zei. dat de L.T.B. tuinders, die hun aardbeien „oppronken" allerminst in be scherming zal nemen, maar aan den anderen kant gaat ook de handel niet vrij uit. Men heeft het zoo voorgesteld, alsof alle tuinders zich aan het gewraakte euvel schuldig maken, maar daartegen wenscht de L.T.B. op te komen. Wel is het volkomen juist, dat een tuinder, die zijn aardbeien of welke producten dan ook oppronkt. niet in bescherrnlnc moet worden genomen en zeker straf verdient Het plukken van de aardbeien in twee soor ten achtte de vergadering practisch onuitvoer baar. Ook over de keuring werden klachten geuit. De aanvoerders kunnen aan de keuring slechts verliezen, ook wanneer zij in het gelijk wor den gesteld door den keurmeester. Verzocht werd ook in die gevallen een boete te vragen van den kooper. Besloten werd daartoe een verzoek aan de veilingen te richten. TWEE BEVERWIJKSCHE KINDEREN OP AVONTUUR. Twee Beverwijksche kinderen, een 13-jarig jongetje en zijn 11-jarig zusje, hebben dezer dagen een avontuurlijk reisje ondernomen. Zij zijn 's morgens met een auto meegere den naar de hoofdstad. In Amsterdam hebben zij een heelen dag rondgezworven, maar toen zij tegen den avond, moe van alles wat zij ge zien hadden in de drukke winkelstraten cn duizelend van de vele trams en auto's en fietsers, er over gingen denken om weer naar huis te gaan, kwam het pas in hen op dat het gemakkelijker is. in Beverwijk een auto te vinden die naar Amsterdam gaat, dan omge keerd. Zij verdwaalden en werden tenslotte in een van de buitenwijken door een politie agent ontdekt. Deze bracht de kinderen naar het posthuis Van Beuningen plein, waarna zij door de cen trale recherche van het hoofdbureau van poli tie op transport werden gesteld naar Bever wijk. DE STATIONSCHEF MET PENSÏOEN. Wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd (55 jaar) zal de heer J. Smit, stationschef alhier op 1 Juli a.s. den dienst van de Nederlandsche Spoorwegen met pensioen verlaten. De heer Smit werd in November 1932 tot stationschef te Beverwijk benoemd. PERSONALIA. Voor het te Amsterdam gehouden examen coupeuse slaagden de dames: N. Gallee, N. Schipper, beiden uit Heemskerk, J. Schenk te Uitgeest en L. Lubbers, A. Gootje en J. Schaap, allen uit Beverwijk. SANTPOORT CULTUREELE FILM Gisteravond werden in het Vereenigingsge- bouw der Ned. Herv. Gemeente een drietal films vertoond. „London on Parade" gaf een beeld van Londen bij dag en nacht. „Men who work" liet de aanwezigen een kijkje nemen in de be kende Austin-automobielfabrieken. De hoofdfilm „Vliegende Schaduwen" voerde de aanwezigen naar het donkere Afrika, welks dierenwereld in 't bijzonder op het witte doek te bewonderen viel. PERSONALIA. Maandag 27 Februari a.s. hoopt de heer J. M. v. d. Ende den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad in de apotheek van het Provinciaal Ziekenhuis Het zal hem dien dag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Haarlemsche Hulpbank. Wat in 1938 gedaan is. Aan het verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche Hulpbank over 1938 ontleenen wij het volgende: Het kapitaal bleef ongewijzigd f 46950. De rente bleef 4 pCt. voor alle leeners. Het aantal leeners bedroeg 665 (tegen 693 in 1937), het uitgeleende bedrag was f140420.— (tegen f 148980.— in 1937). Dit bedrag werd verdeeld over de navol gende voorschotten: minder dan f50.— 9, van f50— tjn. flOO— 154. boven f 100— t.m. f 300— 479, boven f 300— t.m. f 500— 22, bo ven f500.1. De aanvragers waren verdeeld over de na volgende plaatsen: Beverwijk 8. Bloemendaal. Aerdenhout, Overveen 7, Haarlem en Spaarn- dam 490, Haarlemmermeer 10, Heemstede 14, Hillegom 3, Velsen, Santpoort, IJmuiden, Drie huizen 40. Zandvoort 92, Heemskerk 1. Aan personeel van de Gemeente Haarlem werd in 19 gevallen een voorschot verleend tot een totaal bedrag van f 3610— Door tusschenkomst en op aanbeveling van het Haarlemsche Borgstellingsfonds werd aan 68 personen, op de gewone voorwaarden een voorschot verleend tot een totaal bedrag van f 6640—. De geregelde terugbetaling van deze leenin gen in de vastgestelden termijnen, had in het algemeen op bevredigende wijze plaats. Een bedrag van f 363.50. moest als oninbaar worden afgeschreven, terwijl nog een bedrag van f 98.09 werd ontvangen van reeds afge schreven posten. Besloten werd, uit de winst, ten bedrage van f 3648.93, 5 pCt. aan de leden-aandeelhouders uit te keeren. Het reservefonds bedraagt nu f 9735.49 zijnde ca. 21 pCt. van het kapitaal. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotograven Vereeniging zal op Donderdag 23 Februari de heer B. Swanenburg uit Gouda, bestuurlid van den Bond van Nederl. Am. Fotogr Ver- eenigingen, een voordracht met projectie hou den welke getiteld is: „Ons Polderland". Aan de wanden zal hangen een collectie foto's van den heer H. Groenendijk te Oegst- geest, lid der Leidsche A.F.V. die één der prijs- winners was op den laatsten Amsterdamschen Kerstsalon. Over deze foto's zal de voorzitter der vereeniging, de heer B. Schaap, een korte bespreking houden. Deze avond wordt gehouden ln het club lokaal der Vereeniging, Gedempte Oude Gracht 104. O. O. V. De Orerijselsche Ontspannings Vereeni ging „O. O. V." geeft een eerste lustrum bal- masqué op Zaterdag 25 Februari in „Dreef- zicht". De jury bestaat uit mej. G. Brouwer en de hee ren Th. Dammiaans en Math. Vader. TOONEELVOORSTELLING EN BAL-MASQUE VAN „CREMER". Woensdagavond 1 Maart zal de Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" in den Stadsschouwburg een opvoering geven van „Westerman en Zoon", tooneelspel in 3 bedrijven van Christien van BommelKouw en Henk Bakker onder regie van Henk Bakker. Zaterdagavond 11 Maart wordt een Bal-Mi- Carême gehouden in alle zalen van het gebouw van den H.K.B. Jubileum H. Uilenbroek. HAARLEM, Woensdag Heden herdenkt de heer H. Uilenbroek met groote opgewektheid den dag, dat hij veertig jaar geleden als jongetje van tien jaar in dienst trad bij de firma A. Feder- mann, opticien aan de Groote Houtstraat, van welke bekende zaak hij thans eigenaar is. De jubilaris ,dien men het waarlijk niet zou aan zien dat hij al veertig jaar van hard werken achter den rug heeft, heeft vanmorgen op on dubbelzinnige wijze mogen ondervinden, hoezeer hij het vertrouwen van de clientèle en de vriendschap van de collega's geniet, ^alrijk waren de blijken van belangstelling, die hij in den loop van den morgen mocht ontvangen in den vorm van brieven, telegrammen en bloem stukken, wat de laatste betreft het eene al mooier dan het ander. Velen kwamen hem per soonlijk feliciteeren. Een bloemenhulde kreeg hij o.a. van het Genootschap tot bevordering dei- wetenschappelijke optiek, van de Groote Hout- straatvereeniging, personeel, collega's en vrien den. En toen was het pas half twaalf. Ook ver der op den dag zal de heer Uilenbroek wel ondervinden, dat men hem en zijn werk waar deert. Ook wij wenschen hem van harte geluk Vanavond besluit hij zijn mooie jubileum met een intiem feest met huisgenooten en personeel Gevolgen van ongeluk in 1937 vrijwel te boven. DEN HAAG Dinsdag. Bronislaw Huberman, één van 's werelds grootste violisten, zit voor ons en hij spreekt over de muziek, over zijn orkest in Palestina, over het ongeluk, dat hem in den herfst van 1937 in Indië is overkomen en hij uit zijn blijdschap over het feit. dat bij thans weer in Nederland is om op te treden met onze goede orkesten. Huberman is oud geworden, maar gebleven is zijn veldneerschap, dat hem doet verschillen van andere meesters van de viool, zijn heerschers- natuur, welke hem ook bijblijft in de kamer van een gastvrij huis in 's Gravenhage, waar hij ons vanmiddag heeft ontvangen. Het is een goede dag voor hem geweest, want vandaag hebben de eerste fijne tonen van zijn viool in Nederland geklonken, zij het dan ook op de repetitie, welke hij vanmorgen heeft gehad met het residentie-orkest onder leiding van George Szell vóór de eerste uitvoering in ons land na het ongeval, dat hem aanvankelijk deed gelooven in een onherstelbare breuk in zijn carrière. Maar met groote wilskracht heeft Huberman een jaar lang geoefend en langzamerhand kre gen zijn polsen hun gemak van beweging terug, zoodat hij op het eind van November 1938 voor het eerst kon optreden in Egypte. Daarna volgde een reeks van 30 concerten in Oost-Europa en in Engeland en thans is Nederland aan de beurt voor een serie van 7 concerten. Het is begrijpelijk, dat wij den violist aller eerst vroegen of hij geen nadeelïge gevolgen heeft ondervonden van het ongeluk, hem over komen. Huberman moet iederen dag nog oefe ningen maken en het duurt ongeveer tien mi nuten, voordat hij volkomen is ingespeeld. Maar het -pessimisme van weleer heeft plaats ge maakt voor optimisme en de violist zegt met een lach, dat deze oefeningen misschien nog slechts een paar maanden noodig zijn. Wij gelooven niet, dat het een pure beleefd heid was tegenover ons land, dat Huberman verklaarde zich nü eerst volkomen hersteld te voelen. Hij heeft hier van jongs^faan gespeeld, lette zijn eerste stappen op het concertpodium in ons land endaar zij het in een kolonie overkwam hem het bewuste ongeluk Het is de muzikale veldheer, die spreekt, wanneer hij ons zijn oordeel geeft over het Residentie-orkest, dat hij van de oprichting af kent. „Dit orkest is nu nog beter geworden dan vroeger en ik overdrijf niet, wanneer ik het reken tot de allerbeste van de wereld, terwijl de groep houtblazers bepaald eenig is". Van hier naar Indië: het is maar één stap en Huberman heeft ook aan dat land de beste herinneringen„het is er alleen warm, te warm om ineens, zonder acclimatisatie te gaan werken, maar ik zal zeker graag naar Indië terugkeeren, wanneer men daar beschikt over „air-conditioned" zalen zooals in Amerika." „Het publiek? och, de Nederlander in Indië onderscheidt zich in niets van den Nederlander in Europa. Het is één muzikaal en beminnelijk volk." Dan vertelt Huberman uitvoerig over het ongeluk, waarbij „een reeks wonderen" hem hebben gered. De tournee in 1937 moge op ongelukkige wijze zijn geëindigd, Huberman is dankbaar, dat hij zich weer aan zijn taak kan wijden, zijn taak als uitvoerend kunstenaar en zijn taak als orga nisator van het groote orkest in Tel-Aviv, dat zijn hulp noodig heeft. Daarover komt de groote violist niet uitgesproken. Hij wijst ons op de opofferingen, welke men zich in Palestina wil troosten, om dit orkest in stand te houden, op de vrijgevigheid van armen en rijken, die aller voor hun orkest over hebben. Op een inwoner tal van 260.000 menschen telt het orkest 8000 abonnementen, terwijl alle concerten dubbel worden gegeven: éénmaal voor de normale mu ziekliefhebbers, den volgenden dag voor de ar beiders, die veel lager prijzen betalen. Misschien zal het orkest eerlang op tournee gaan. wanneer de wereld wat rustiger is ge worden Nadenkend zegt Huberman„Er zijn ernstiger dingen dan dat de kunst niet meer vrij is van de politiek. Maar dit laatste is toch wel een der meest sprekende symptomen van de verwarring; onzer dagen." Daarmee eindigt het interview, dat de kennis making hernieuwde met een groot kunstenaar en met een groot mensch. (A. N. P.) Britsch jacht op een rots geloopen. LOS ANGELOS, 22 Febr. (Reuter). Gisteren is het jacht „Sans Peur" van den Hertog van Sutherland in de Golf van Californië op een onderzeesche rots geloopen en lek geraakt. Het schip is aan den grond gezet en alle opvarenden zijn veilig. NAT. CHRISTEN JONGEL. GF.HEELONT. VER. „DE SCHAKEL". Vrijdag 24 Februari hoopt bovengenoemde Vereeniging, in het gebouw „Het Blauwe Kruis". Oude Groenmarkt 20, een introductie voor nieuwe leden te houden. De avond zal gevuld worden met zang. mu ziek. declamatie en een tooneelstukje in 3 be drijven „Een Studentenstreek". .„Katrina" mag in Duitschland niet herdrukt worden. De roman „Katrina", van de Finsche schrijf ster mevrouw Sally Salminen. welke in Duitschland veel opgang heeft gemaakt, zal niet herdrukt worden. De reden daarvoor is, dat mevrouw Salminen bij terugkeer van een reis uit Duitschland op „beleedigende wijze" critiek Had geoefend op het derde rijk. De begrafenis van den Soesoelioenan. Uit Solo: Waar tijdens het leven van den Soesoehoenan zich duizenden langs den weg schaarden als hij op officieele wijze uitreed, wa ren thans tienduizenden de residentie van den overleden vorst binnengestroomd, die zich ver zamelden in de omgeving van den kraton en zich schaarden langs de wegen welke de begrafenis stoet zou volgen. Reeds om zes uur des ochtends stond op de Zuider Aloon Aloon een geweldige menigte op eengepakt, in volmaakte stilte en rust, afwach tende wat komen zou. De Kratontroepen en mi litairen hadden reeds hun aangewezen posities ingenomen en vroeg in den ochtend was de af zetting in de stad reeds geregeld. Overal waren de vlaggen halfstok geheschen op gebouwen, huizen en winkels en zoo getuigde Solo van zijn rouw. Een onafgebroken stroom van kransen is den kraton binnen gedragen en dit aantal heeft de 500 reeds verre overschreden. De meest beteekenisvolle krans daarbij was die van H.M. de Koningin. Te kwart voor tien bev onden zich op het sta tion te Solo alle hooge ambtenaren van den Mangkoenegara, met den regent-patih aan het hoofd. Het station was propvol met kijkers. Nadat de Mangkoenegara en het hoofd van het Pakoe Alamsche Huis uit den Kraton waren teruggekeerd, namen zij met de echtgenoote van den Mangkoenegara en ver schillende genoodigden. plaats op het balcon van den schouwburg Sono Harsono, om den voorbij- trekkenden stoet gade te slaan. De stoet was on geveer 2y. K.M. lang en arriveerde te 11 op het station. Hier.werd het stoffelijk overschot door de Boepati's uitgedragen en in den praalwagen geplaatst. Nadat de Mangkoenegara en het hoofd van het Pakoe Alamsche Huis waren gearriveerd en had den plaats genomen in het directierijtuig van de N.I.S., vertrok de trein om kwart over twaalf naar Djokja. Van den praalwagen uit, waarin ook eenige Boepatis hadden plaats genomen, werden on derweg bloemen gestrooid. VOOR DEN KANTONRECHTER GEKNOEI MET BOTER. Voor den kleinen misdadiger die meestal in het verdachtenbankje voor den kantonrechter verschijnt, kan men dikwijls sympathie voelen. Er zijn echter wetsovertreders, die in geen enkel opzicht op dit gevoelen aanspraak kun nen maken. Daartoe behooren zij, die zonder noodzaak knoeien met levensmiddelen. Niet alleen, dat het geknoei zelf afkeurenswaardig is: er staat hier nog een veel hooger belang op het spel: het in gevaar brengen van de volksgezondheid. Daartegen kan niet krachtig genoeg worden opgetreden en de straffen, die de kantonrechter dergelijke knoeiers oplegt zijn dan ook terecht zeer streng. Ook heden morgen werd weer een dergelijke schandelijke knoeierij berecht. Een dame uit de Wilhelmina- straat had den Keuringsdienst van waren be richt, dat haar een pakje boter was aan geboden met de verzekering, dat het room boter was terwijl op het omslagpapier marga rine stond. Volgens den verkooper was dit een verordening van den Minister, dat men room boter gewikkeld in een papiertje waarop mar garine stond mocht verkoopen voor 56 ct. per pond. Een week na dezen aankoop stelde zich een ambtenaar van den keuringsdienst verdekt in de gang van het bewuste huis op. Ditmaal kwam niet de verkooper doch de boterhandelaar zelf aan de deur. Hij beweerde, dat de margarine 20 roomboter bevatte en dat ze door hem zelf werd gemaakt. Na onder zoek bleek echter, dat de margarinezuivere margarine was en heelemaal geen roomboter bevatte. Bovendien betrok de handelaar, die in Zoetermeer woont de margarine van een ander. De Ambtenaar van het OM. achtte deze overtreding bijzonder ernstig Dit is zui ver bedrog waarvan het publiek de dupe wordt. Aan dergelijke practijken moeten paal en perk worden gesteld. Spr. eischte f 100 boete of 50 dagen: de kantonrechter veroordeelde den verdachte tot f 75 boete subs. 20 dagen. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 22 Februari. Ondertrouwd 22 Februari: A. Mohn en A. Meier; L. P. Staphorst en A. C. van Hamels- veld; A. Visser en M. Broere; P. Hoogendoorn en C. van Dongen; L. P. Reumerman en J. Bogaard; C. Jooies en E. ten Bosch;; J. C. Souverein en E. Dubbeling; J. H. Bodewes en M. P de Jong; J. Tjalma en K. Wienz- lawski; J. Verheul en C. E. Veldman; H. L. Lier en E. G. M. Barkey. Getrouwd 22 Februari: A. van Tongeren en P Pennink; H. van Bakel en E. A. de Graaff; J. G. W. Blonk en M. Telege; A. C. Stevens en W. Dirks; J. F. L. Disco en G. M. Boeree; F. Sperling en J. van Schie; A. J. P. Heemskerk on A. M. van Vier sen; H. J. Bessem en M. J. C. Nies; P. Stijnman en C. J. Kiekens; J. Kamp man en G. Diekmann; J. M. Prikker en A. M. de Bruin. Bevallen 17 Februari: M. van Oosten—v. d. Wiel. z.; 20 Februari: A. ter Weev. Pratten- burg. d.; S E. JonkerSiewers, z.; 21 Febru ari: J. M. VoetelinkWesterman. d.; EL Nieuwendijk—v. Ingen, d.; C. A. Kohier— Geertsema, d.; 23 Februari: A. K. BrunsBre- deck, d. Overleden 20 Februari W. E. Meijboom, 64 j., Wagenweg: F Rijbroek. 73 j„ Esschilder- straat; B. H. Grijseels, 63 j„ Oranjekade; 21 Februari: J. N. J. Hoogeboom, 77 j.. Kam perstraat; F. LieveOverbeek, 49 j., Johan de Wittlaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7