Haarlems Dagblad m a.s. IVSaandag J. Muijs Jr. verpakte KOFFIE en THEE 9 3 9 Onze Voetballers. Riksjubileum. Haarl. Motet- en Madrigaal Ver. GEM. CONCERTZAAL Géén dubbeltjes van vóór 1926 meer. ■a* President Azana zal aftreden. Burgemeester van Ootmarsum ontslagen. Een nieuw sprookje. Gesloten Het Belangrijkste 56e .^argang No. 17082 Uitgave Lmirens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14S25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 25 Februari 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Morgen spelen wij te Rotterdam tegen de Hongaren. Als ik „wij" zeg doe ik dat niet als captain van de redactie van Haarlem's Dagblad, maar als een van de acht millioen Nederlanders, die volgens geestdriftig voet ballers-inzicht allen van zulk een gebeurtenis vervuld moeten zijn. Maar de meesten gelooven niet dat wij winnen zullen. Na vette jaren is het Neder - Iandsch Elftal, zooals dat onvermijdelijk pleegt te gebeuren, weer eens in magere beland. En de Hongaren zijn sterk. Er gaat een groote roep van hen uit, al hebben zij pas te Lille met 1—2 van Noord-Frankrijk verloren. Dat wordt zoo'n beetje als een vergissing be schouwd. Op papier schijnen wij te moeten verliezen. Maar in zulke omstandigheden heb ben wij juist meer dan eens gewennen, zoodat Hoop ook nu kan doen leven en het niet noodig zal zijn ons alle acht millioen in den komenden nacht onrustig in onze legersteden heen en weer te draaien, en den slaap niet te vatten in onrust over hetgeen de natie te wachten staat. Niettemin zouden wij beter voetballen als wij onze beste krachten niet versnipperden in het bezit van 51 eersteklasse clubs, een aantal dat zelfs groote landen niet evenaren en dat voor een klein land dus bespottelijk is. Con centratie, door instelling van een hoofdklasse zooals men die ook in België, Frankrijk en andere landen kent zou verbetering brengen. Dat is al vaak betoogd, ook in dit blad, maar het helpt niets want in den K. N. V. B. berust de macht bij de clubs en die willen er niet aan. De éénenvijftig betrokkenen wenschen allemaal topklasser te blijven. En dat is niet goed gezien uit materiëel eigenbelang, want de ervaring heeft geleerd dat men meer be langstelling geniet als men in een lagere afdeeling overwinningen behaalt dan als men in een hoogere nederlagen lijdt. Een dergelijk betoog heb ik onlangs nog van de hand van Karei Lotsy-zelf gelezen. En hij heeft zeker gelijk. Er is ook een schoon Fransch spreek woord dat dit verzekert. Dat is wel niet be paald uit de voetbalsport ontstaan, en men kan het in hooger gedachten vlucht plaatsen, maar het is ook hier toepasselijk. Het luidt: Tel brille au second rang qui s' éclipse au premier. Misschien zal deze gedachte op den duur onze voetbalclubs tot scherper inzicht brengen dan zij tot dusver hebben getoond. Ik hoop dat onze kamp met de Hongaren een prettig en vriendschappelijk verloop zal hebben. Het is een bekend feit dat Neder land nergens in het buitenland zoo geacht en geliefd is als juist in Hongarije. Die achting is te danken aan hetgeen zoovele Nederland- sche families indertijd voor de Hongaarsche kinderen hebben gedaan. Men heeft dat nooit kunnen vergeten; de Hongaarsche landaard blijkt tot een blijvende dankbaarheid in staat te zijn, die lang niet gebruikelijk in deze on volkomen wereld is en ons dus met weder- keerig respect vervult. Ik hoop dat het publiek in het Feyenoord Stadion dat ook een beetje beseffen zal. Het is tegenwoordig met het optreden van voetbalpubliek nog al eens erg mis, hetgeen misschien in zekere mate als een tijdsverschijnsel moet worden beschouwd. Sommigen schijnen hun door-de-weeksche benauwenissen en zorgen te ontladen door onredelijk spektakel te maken op sportterrei nen, die aldus als veiligheidsklep worden ge bruikt. En het in Europa heerschende autarki sche beleid, dat iedere staat toepast met voor stelling van de verheven superioriteit van alle eigenbelang, heeft zijn invloed op den man in the street. Die wordt er daardoor weer toe geneigd, den buitenlander als een man van minder allooi te gaan zien en beleefdheid jegens hem als een overbodigheid te beschou wen. Aldus werkt de hooge politiek tot in alle lagen der volken door. Maar omdat voetbal de populaire volkssport is in vrijwel alle lan den en er door zoovelen over gepraat en ge schreven wordt is het van werkelijk belang dat zulke internationale wedstrijden zonder narigheid verloopen. Wij hebben goede ervaringen met de Hon gaarsche sportsmen en ik hoop dus dat het publiek, dit beseffend, zich goed gedragen zal. Als dergelijke ontmoetingen tot geprikkeld heid en ruzie moeten leiden kan men ze beter achterwege laten en omdat men dit voorzag werd ©enige maanden geleden de wedstrijd NederlandDuitsohland door burgemeester Oud verboden. Terecht en met de beste be doelingen. Wellicht verliezen wij van de Hongaren. Dat zooi dan bewijzen dat zij beter gevoetbald hebben dan wij. En in het algemeen, als regel, doen zij dat ook. R. P. Ds. M. G. Blauw. Gaat na zijn emeritaat te Overvcen wonen. Wij hebben reeds gemeld, dat Ds. M. G. Blauw, predikant der Ned. Herv. Kerk in Haar lem Noord, tegen Juli emeriaat zal aanvragen. Ds. Blauw gaat dan te Overveen wonen. Naar hij zelf meent dicht genoeg bij om de band met zijn gemeente aan te houden. PERSONALIA. A.s. Maandag 27 Februari, denkt Dr. W. C. van Unnik, onze oud-stadgenoot en thans Ned. Herv. predikant te Opperdoes, als privaat-docent in de oud-christelijke letterkunde aan de Rijksuniver siteit te Leiden zijn colleges te openen met een Openbare les in het klein-auditorium van het universiteitsgebouw, aldaar (Op 26 Februari 1839 werden in ons land de eerste rijksdaalders in omloop gébracht.) De brave riks is honderd jaar, Hij worde door ons met elkaar In klinkend koor gehuldigd; Met waren eerbied en met klem, Want allen zijn we veel aan hem (En soms van hem) verschuldigd. Al is hij met zijn kleine broer, De pop, sinds kort wat op retour, En niet meer gansch de oude, Hij heeft het honderd jaren vol Steeds aan den rol en in zijn rol Toch kranig uitgehouden. Hij springt nog net als in 't begin, De zakken uit en zakken in, Met opgewekte sprongen; En bij die onvermoeide dans, Houdt hij d' attractie en de glans Voor ouden en voor jongen. Geen muntfamilie haast op aard, Heeft er zoo goed haar kracht bewaard En het respect, als zijne; Hoezeer de wereld raakt verward, Hij blijft zich toonen rond en hard En wars van alle kwijnen. Al is hij dan ook honderd jaar, Hoe ik mij ook bevind, en waar, Ik blijf naar hem verlangen; Ik zal hem tot mijn laatsten dag, Liefst nog met velen van zijn slag, Steeds juichende ontvangen. Ja, ik heb deze oude lief, Al heb ik tegen hem een grief, Die ik ook neer wil schrijven; Zijn komst is mij altijd een eer, Maar hij moest eens een volgend keer Wat langer bij me blijven. P. GASUS. Dirigent: Sem Dresden MAANDAG 27 FEBR. 8.15 UUR Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. O.a.: Liebeslieder Joh. Brahms Kaarten a 1.— en 0.60 bij Fa. A. VERNOUT en 's avonds aan de zaal. (Adv. lngez. Med.) DANCING „LA CAITE" RAAKS 1—5 HAARLEM. HEDEN NACHTFEEST van 8 tot 5 uur. - 2 ORKESTEN THE BLACK JOKERS STEMMING - SHOW - CABARET FREDDY GOLSTEIN AND HIS BAND. Na 12 uur geen toegang. Ook ZONDAGAVOND 2 ORKESTEN. (Adv. lngez. Med.) VOORƒ5.- PER AAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 5 mnd. op toon. Orgels repareeren SCHALKBURGERGR. 38, H.-N., Tel. 13795 (Adv. lngez. Med.) (Speciale berichtgeving) UTRECHT, 24 Februari. Naar wij vernemen zal in April van dit jaar bij wijze van proef via de postkan toren een zuivering van de tiencents- stukken worden gehouden. Deze zui vering heeft ten doel de dubbeltjes, welke vóór 1926 aangemunt zijn, ge leidelijk aan de circulatie te onttrek ken. Op het oogenblik bestaat onge veer de helft van het in omloop zijnde aantal dubbeltjes uit munt stukken, welke vóór 1926 aangemunt zijn. Men is reeds eenigen tijd bezig deze ln te nemen, doch thans wil men de postkantoren daarbij inschakelen. Het publiek zal hiermede weinig te maken hebben. De postkantoren zullen namelijk den geheelen voorraad ont vangen dubbeltjes bij de Rijksmunt inleveren en hiervoor nieuwe, na 1926 aangemunte terugontvangen. De inge leverde munten zullen dan bij de Rijks munt gesorteerd worden. Na April zal worden uitgemaakt in hoeverre deze proef geslaagd is en hoe het percentage gewijzigd is. Is dit na verloop van tijd zoo. dat slechts een klein gedeelte van de in omloop zijnde dubbeltjes uit munt stukken bestaat, welke vóór 1926 aangemunt zijn. dan zal om ook dit aan de circulatie te onttrekken de medewerking van het publiek wor den ingeroepen. Tenslotte vermelden wil nog, dat de dubbeltjes, welke na 1926 ziin aangemunt denzelfde beel denaar hebben als de thans in omloop zijnde guldens en rijksdaalders, iNadruk verboden). Onze Vrije-tijd-tentoonstelling Maandag a.s. begin) de eerste expositie in de Tijdingzaal. Onze tentoonstelling van Vrije-tijd- werkstukken neemt Maandag a.s. een aanvang. Oorspronkelijk hadden toe gedacht op 1 Maart te beginnen, doch de openings datum is vervroegd en de eerste week van de Vrije-tijd-expositie is bepaald op Een kijkje in de arena van het minia tuurcircus, dat van Maandag a.s. af in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad te bezichtigen is. 27 FEBRUARI TOT EN MET 4 MAART. In onze Tijdingzaal aan de Groote Hout straat zal dan het circus, dat de heer B. J. van Herwerden Jr. in vrije oogen- blikken gedurende 14 jaren vervaardigd heeft (in ons blad van 8110 '38 ver- rnS - P| W Een hoekje van het circusdorp, dat deel uitmaakt van de tentoonstelling van Vrije-tijd-werkstukken, welke Maandag a.s. in onze Tijdingzaal open gesteld wordt. scheen er een reportage over in de serie „Wat doet U in Uw vrijen tijd?") opge steld zijn. Aan de wanden hangen eenige uit lief hebberij vervaardigde schilderijen, ter wijl boven het circus drie vliegtuigen zullen zweven, die door leden van de Haarlemsche Jeugdluchtvaartclub ge construeerd werden. De tentoonstelling, die overdag geopend is, is voor iedereen gratis toegankelijk. Miaja naar Mexico? In Spaansche republikeinsche krin gen te Parijs wordt verklaard, dat op den dag waarop de Fransch en Britsche regeeringen officieel zullen over gaan tot erkenning van de regee ring van Burgos, president Azana zal aftreden en uit Parijs zal vertrekken. De Mexicaansche regeering zou generaal Miaja hebben doen weten, dat ingeval hij zich verplicht zou zien het Spaansche gebied te verlaten, hij in Mexico als „eeregast" zou worden ontvangen. Bolivia erkent Franco. LA PAZ, 25 Febr. (Havas). De regeering van Bolivia heeft officieele me degedeeld, dat zij de regeering te Burgos de jure erkent. Doodelijk ongeluk in een garage. Monteur krijgt een stuk ijzer tegen het hoofd. In de autogarage van de Gebroeders Houtkoo- per naast het Krelagehuis aan de Leidschevaart te Haarlem heeft Vrijdagochtend een ernstig on geluk plaats gehad. De 37-jarige monteur L. van B. was bezig met het monteeren van een band van een vrachtauto, die hij daarna om de velg bevestigde. Omdat de velg echter niet precies sloot, heeft hij geprobeerd met behulp van een zwaren smidshamer de velg in den juisten stand te kloppen. Plotseling sloeg toen de sluitring, die tusschen band en velg zit, naar buiten. De ring sloeg met groote kracht tegen het hoofd van den monteur. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en viel bewusteloos neer. Onmiddellijk werd de hulp van den Ongevallendienst ingeroepen. In een hoogst ernstigen toestand werd het slacht offer per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd, waar hij Vrijdagmiddag is overleden. (Speciale G. P. D. berichtgeving). ENSCHEDé, 25 Februari. Naar wij ver nemen is aan den burgemeester van Ootmarsum, Jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen met ingang van 1 Maart ontslag uit zijn ambt verleend. Op 22 Dec. van het vorige jaar was Jhr. von B., broer van het bekende Eerste-Ka- merlid, juist voor de derde periode her benoemd. Nadien zijn dingen aan het licht gekomen, die na een diepgaand onderzoek tot dit ontslag hebben geleid. Jhr. von B. heeft namelijk bij verschil lende gelegenheden uitdrukkingen gebe zigd welke voor het hoofd van een Ned. gemeente ontoelaatbaar worden geacht. De voornaamste beschuldiging welke te gen hem werd ingebracht heeft betrek king op de woorden, welke door hem werden gesproken op een vergadering van B. en W. in de bewogen September dagen van het vorig jaar. In die vergadering zou Jhr. von B. hebben ge zegd, dat hij het zou toejuichen, wanneer er oorlog zou komen. Als de Duitschers ons land zouden binnenvallen zou hij een der eersten zijn, die zou mee marcheeren. Daarna moet de bur gemeester aan een jachtdiner in Oldenzaal in ongeveer gelijken geest hebben gesproken. De beweringen van Jhr. von B. aan dat diner zijn ter kennis van de autoriteiten gekomen, waarna een uitvoerig onderzoek naar zijn uitlatingen is ingesteld. Op Dinsdag 17 Januari jl. is de minister van Binnenlandsche Zaken persoonlijk naar Ootmar sum gekomen, waar hij des avonds vergezeld van den waarnemend commissaris der Koningin bij het gemeentehuis verscheen, waar juist een ver gadering van B. en W. werd gehouden. Minister Van Boeyen heeft toen den burge meester, de wethouders en den gemeente-secre taris ondervraagd. Jhr. von B. ontkende hetgeen hem ten laste werd gelegd, maar de beide wethouders waren zeer positief in hun mededeelingen, terwijl de gemeentesecretaris zeide zich de zaak niet pre cies te kunnen herinneren. Daarna is aan de Rijksrecherche een onder zoek in deze zaak opgedragen, waarbij verschil lende personen zijn gehoord. Bij dit onderzoek moet, naar wij vernemen, zijn komen vast te staan dat ook aan het jachtdiner ontoelaatbare uitdrukkingen zijn gebezigd. Voorts is o.m. nog onderzocht wat Jhr. von B. heeft gezegd bij een bezoek, dat boerendansers uit Duisburg het vo rig jaar aan Ootmarsum hebben gebracht. Uit het thans aan Jhr. von B. verleende ont slag kan worden geconcludeerd, dat het onder zoek heeft bewezen dat hij in een geest heeft gesproken die strijdig is met het landsbelang. Onze serie Sprookjes van Ander sen vervolgen wij Maandag weer met een nieuw sprookje „De Var kenshoeder", dat zeker evenveel bijval bij onze jeugdige lezers zal vinden als de vorige sprookjes. Dr. M. Colenbrander overleden. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat heden morgen half tien in zijn woning aan het Raadhuisplein 6 te Heemstede Dr. M. Colen- brander is overleden. Hij was juist gisteren 72 jaar geworden. Dit bericht zal stellig door zeer veel inge zetenen van deze gemeente met groot leed wezen worden vernomen, want hij had een ontelbaar aantal vrienden en genoot veler achting. Dr. Colenbrander werd 24 Februari 1867 te Wynaldum (Fr.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Arnhem en studeerde aan de Universiteit te Utrecht, waar hij na zijn arts examen op 1 November 1895, in 1896 den doctorstitel behaalde. Na gedurende V/2 jaar assistent aan het Burger Ziekenhuis te Amsterdam te zijn ge weest, vestigde dr. Colenbrander zich 1 De cember 1897 te Heemstede, waar hij spoedig een uitgebreide practijk kreeg en zich de achting en de genegenheid verwierf van ziin patiënten, zooals duidelijk bleek bij zijn afscheid, toen hij 1 Januari 1932 de practijk had neergelegd. Dr. Colenbrander richtte te Heemstede de wijkverpleging op, was eenigen tijd voorzitter van den Geneeskundigen Kring voor Haar lem en omstreken, had zitting in den Afdee- lingsraad van den Kring (voor Haarlem en omstreken) en later in den Raad van Beroep (het hoogste rechtscollege van den Kring in het geheele land). Dr. M. COLENBRANDER. Het woord is aan Fontenelle Een beletsel voor het geluk is het, zich op een te groot geluk in te stellen. Tot 1 Januari 1937 vervulde Dr. Colen brander nog de functie van contröleerend gemeente-arts. Zijn 40-jarig artsjubileum wenschte hij indertijd niet officiëel te vieren, maar bij die gelegenheid ontving hij toch talrijke blijken van belangstelling in den vorm van vele brieven, telegrammen en bloemstuk ken. o.a. van de Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. Vooral toen bleek duidelijk, dat wie het voorrecht hadden zijn patiënt te zijn, ook zijn vrienden waren. Op 1 januari 1932 legde Dr. Colenbran- der de practijk neer. Op Zondag 3 Januari daaraanvolgende bood een comité, dat zich uit zijn patiënten had gevormd en van alle zijden sympathie had ondervonden, hem na mens de patiënten in intiemen kring een hul deblijk aan. En ook nu twee jaar geleden, toen hij zijn 70sten verjaardag mocht vieren werd hem door zijn talrijke patiënten een huldeblijk aangeboden. De papierhandel J. MUIJS zal wegens sterfgeval van de Wed. echtgenoote van wijlen den oprichter J. MUIJS Sr. den geheelen dag gesloten zijn Ged. Oude Gracht 103, Haarlem (Adv. lngez. Med.) KWALITEIT KENMERKT VRAAGT UWEN LEVERANCIER (Adv. lngez. Mea Tenminste als U vóór 5 Maart Uw behang bij BAKKER koopt. Op elke 3 rollen krijgt U dan 1 rol CADEAU. Als U dus 12 rollen noodig heeft, betaalt U er slechts 9. De andere 3 krijgt U CADEAU. H. M. BAKKER, Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 (Adv. lngez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Het Mr. J. Gerritz-monument in het Noorder Sportpark. 6 Bioscopen. 8 BINNENLAND. De burgemeester van Ootmarsum is ontslagen wegens het bezigen van ontoelaatbare uit drukkingen. 1 Mr. Patijn zet uiteen waarom het bewind van Franco werd erkend. 3 BUITENLAND. De Fransche Kamer is practisch tot het be sluit gekomen om Franco Maandag a.s. of ficieel de jure te erkennen. 5 Bérard heeft zijn besprekingen met Franco's minister Jordana voltooid en keert heden naar Frankrijk terug. 5 De Belgische socialisten hebben verklaard tegen de nieuwe regeering te zullen stemmen 5 In Polen is het tot omvangrijke anti-Duitsche betoogingen gekomen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Onze voetballers. j P. v. d. Hem: De aanvallen op Roosevelt. 3 Van onzen Londcnschen correspondent: Twee tentoonstellingen van Britsch kunnen 4 K. de Jong: Ledenconcert der II. O. V. 7 J. B. Schuil: Henk Schaer en Arnold Pennock voor Geloof en Wetenschap. 7 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekcningen 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Over al verarming door de bewapening. 9 Ruiterlijke bekentenissen. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1