Een VLISCO Overhemd M. VISSERS Goud en Zilver ÏÏlei Uel llaatjaat tk. damma êaaa PA CKARD JOH. SWAALF Wat weet U eigenlijk van azijn „Het boek maakt de wereld belangrijk". Bouwterrein ZATERDAG 2? FEBRUARI 1939 WAAR-CRM'S DAGBCAD 2 OVER HERKOMST FABRICATIE EN TOEPASSING IN 1564 werd op 9 Mei aan de Oude Oracht te Haarlem op gericht de Azijnmakerij „De Bcvog". Later is deze fabriek door De Haas' Azijnfabrieken overgenomen. Het zal dus op 9 Mei 375 jaar gele den zijn, dat de eerste azijn fabriek van Europa en waarschijnlijk van de wereld te Haarlem werd gesticht. Het is te begrijpen, dat de directie van de Haas' Azijnfabrieken dit jubileum niet on opgemerkt voorbij wenscht te laten gaan. Zoo ligt het o.m. in de bedoeling kransen te leg gen op de graven van Dr. Hermanus Boer- h-aave. Anthony van Leeuwenhoek en Louis Pasteur: geleerden aan wie de azijnfabricatie veel te danken heeft. Voorts zal ook nog een werkje worden uitgegeven waaraan verschil lende professoren zullen medewerken en dat de wetenschappelijke onderzoekingen van Boerhaave mede in verband met de azijnfa- bricatie nader zal belichten. In verband hiermede heeft de directeur der Haas' Azijnfabrieken de heer F. Schönhuth een interessante inleiding gehouden over Azijn. Azijn is met brood, peulvruchten en olie een der oudste artikelen, die ook op het oogenblik nog voor dezelfde doeleinden als voorheen worden gebruikt. Azijn is precies 5000 jaar min drie maanden oud. In de oudheid werd azijn alleen uit wijn gemaakt. Dit fabricage proces duurde ongeveer drie maanden. Voor consumptie, geneesmiddel en voor het toilet werd azijn gebruikt. De veldheer Han nibal liet er echter bij zijn beroemden tocht over de Alphen ook rotsen mee springen! De fabricatie van azijn. Hoe werd azijn vroeger gemaakt? In de oudheid verzamelde men in de wijn- verbouwende landen, zooais Griekenland, Italië. Spanje, Zuid-Frankrijk en Zuid- Duitschland, den wijn of meestal restjes hiervan in een open pot van aardewerk en men zette dezen pot op een warme plaats, zoonoodig bij den haard. Dit gebeurt thans nog bij vele boeren. De wijn verzuurde dan na een paar maanden. Men wist wel dat het gebeurde, maar men begreep niet, hoe hei in zijn werk ging. Eerst Pasteur zou ons in 1850 leeren, dat de verzuring van den wijn tot stand komt door azijnbacteriën, die uit de lucht op den wyn komen en hem daarna verzuren. In de Noordelijke landen, zooals België, Noord-Duitschland, Nederland en Skandi- navië ging het weer anders. De Germanen maakten uit honing een sterk alcohol houdende drank ,.Mee" genaamd; ze kenden ook al gerstennat. Evenals in de Zui delijke landen de wijn vanzelf verzuurde, zoo verzuurde in de Noordelijke landen vanzelf het bier en de Mee. De grondstof was dus in de Noordelijke lan den anders, maar Azijn kregen ze beiden; het was slechts verzuurde wijn, verzuurd bier of verzuurde Mee. Azijnfabrieken bestonden er niet. totdat na de Middeleeuwen, toen de bevolking begon te groeien en Holland in de wereld zoo'n groote macht zou gaan krijgen, de eerste Azijnfabriek in 1564 werd opgericht. En deze Azijnfabriek was de Azijnmakerij „De Boog", die te Haarlem in 1564 aan de Oudegracht werd opgericht en die later door de Haas' Azijnfabrieken werd over genomen. Was nu de fabricatie bij de „Boog" beter dan bij de particulieren? Neen, in geen enkel opzicht. Ook de azijnmakerij „De Boog" moest de fabricatie aan het toeval overlaten. Als grondstof gebruikte „De Boog" geen wijn; die was veel te duur, om hem uit Frankrijk te betrekken, maar bier. In 1564 waren er veel bierbrouwerijtjes in Haarlem, dat bekend stond om zijn goed drinkwater. Van de duinen namelijk, waar de Kolk (te genwoordig het „Brouwerskolkje") bij Over- veen was, liep het heldere water naar de vaart die later en ook heden nog Brouwersvaart heet. Dit heldere water was aanleiding, dat de bierbrouwerij tjes zich in Haarlem zoo gunstig konden ontwikkelen. Er was in Haarlem in die dagen heel veel vertier en zeilschepen, die door het Spaarne voeren, namen de vaten bier en azijn naar' alle deelen van het land mee. Ook de Oost-Indische Company, die in 1602 werd opgericht, gebruikte bier en azijn voor haar schepen. De handel van Holland met andere landen breidt zich hoe langer hoe meer uit en het was voor De Boog een gelukkige samenloop van omstandigheden dat de handel in zuid vruchten op de Levant juist zoo groot was ten tijde van Dr. Hermanus Boerhaave, die in 1668 geboren werd te Voorhout bij Leiden. Op 25-jarigen leeftijd heeft die in de geheele wereld beroemde Boerhaave op de Azijnfa briek „De Boog" gewerkt en onderzoekingen gedaan. Hij heeft er een methode gevonden, de Boerhaave-methode, om nl. van rozijnen azijn te maken. In dit verband noemde spr. ook Anthony van Leeuwenhoek (163217231 die de eerste was. die azijnaaltjes onderzocht. Nieuwe methoden. Toch was de smaak van Rozijnazijn veel be ter. Weer een kleine 150 jaar verder, onge veer in 1845, wordt een methode uitgevonden om sneller azijn te fabriceeren, want de Ro- zijn-azijn-fabricatie duurde toch nog altijd 3 maanden. Zoo kregen wij naast de Rozijn- azijn-f abricatie de Azijnf abricatie uit mout wijn. In hooge azijnvormen, waarin een gra deerwerk, laat men nu de moutwijn over beu- kenkrullen loopen. en op de beukenkrullen hechten de bacteriën zich vast. Daar de beu kenkrullen een groote oppervlakte hebben, immers van binnen is het houtoppervlak er ook, krijgen wij dus, dat de zuurstof uit de lucht, die van beneden naar boven langs de krullen geblazen wordt de azijnbacteriën gele genheid biedt om krachtig den moutwijn om te zetten tot azijn. In 1900 bouwde de Haas een geheel nieuwe fabriek en richtte deze uitsluitend in met nieuwe machines en apparaten, waarbij ge bruik werd gemaakt van de ontdekkingen van Pasteur en professor dr. Rothenbach te Ber lijn, aan wien het wetenschappelijk werk werd opgedragen. Na 1900 is men in De Haas' en Boogazijn- fabrieken doorgegaan alle mogelijke weten schappelijke ontdekkingen op het gebied van azijnfabricatie in toepassing te brengen. De fabricatie werd ingericht volgens de reincul tuur-methode een ontdekking van den heer Schönhuth d.w.z. die bacteriën, welke het beste zijn voor de Haas' Azijn, worden in het laboratorium gekweekt in rein-cultuur en deze basteriën brengt men op vernuftige wijze in de apparaten, die de Haas' Azijn moeten leveren. Beschermd wordt azijn door de Ned. wet dus niet. Wil men volkomen zeker zijn, dat men goede azijn ontvangt waardoor de ge zondheid niet geschaad wordt dan moet men azijn van een erkende, betrouwbare fabriek nemen, anders loopt men het risico dat men de schadelijk, verdunde azijn-essence krijgt. TERAARDEBESTELLING W. E. MEYBOOM. Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag op de begraafplaats Westerveld te Vel- sen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer W. E. Meyboom. in leven bureelchef bij den Rijkswaterstaat alhier. Aanwezig waren de heeren G. Redeker, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Noord-Holland; W. G. C. Gelinck, oud-hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Noord-Holland; C. Woltcrbeek, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement het Noordzeekanaal; G. Brenkink, ingenieur van den Rijkswaterstaat; J. Seyffert te IJmuiden, havenmeester van het Noordzeekanaal, L. G. van Breen, waterbouwkundige van den Rijks waterstaat te IJmuiden, J. H. Kroon, hoofd van den dienst der stoompontveren te Velsen, vele technische en bureel-ambtenaren, opzichters, van den Rijkswaterstaat e.a. In de aula heeft allereerst ir. G. Redeker, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat in Noord-Holland, gesproken. Wij bege leiden thans naai- zijn laatste rustplaats een man. die volledig opging in zijn werk, zeide spr. Bij de vervuiling van zijn taak heeft hij zijn krach ten voor honderd procent ingezet. Toen spr. 18 jaar geleden belast werd met den dienst van het Noordzeekanaal, vond spr. den heer Meyboom als bureelchef en mocht hij dagelijks met hem in contact komen. Hij was niet alleen een toege wijd ambtenaar, doch ook onbaatzuchtig, trouw en dienstvaardig. Deze eigenschappen maakten onze verhouding ook vriendschappelijk. Voor zijn trouwen dienst gedurende lange jaren en voor zijn vriendschap zeggen wij hem hartelijk dank. Daarna sprak ir. C. Wolterbeek een woord van afscheid en een woord van dank voor het vele en goede werk, dat de overledene gedurende zoo langen tijd in dienst van den Rijkswaterstaat heeft verricht. In 1898 kwam hij reeds in dienst bij het arrondissement het Noordzeekanaal en meer dan 40 jaar verrichtte hij zijn werk, dat naar buiten niet zoo mocht opvallen, maar toch zeer belangrijk was. Hij heeft in dien tijd veel zien veranderen, vroeger waren de verhoudin gen meer intiem, thans is al het persoonlijke uitgeschakeld. Met den dienst van het Noordzee kanaal was de heer Meyboom als 't ware ver groeid, hij kende alles en had voor alles groote belangstelling. Het zal moeilijk zijn het zonder hem te doen. Misschien heeft hij teveel van zijn krachten gewijd in den dienst, die hem zoo lief was. Zijn werk zal gewaardeerd blijven en hij zal bij allen, die in het arrondissement het Noordzeekanaal werkzaam zijn, in de herin nering blijven als een trouw ambtenaar en vrien delijk mensch. Nadat een neef van den overledene gesproken had, volgden allen het stoffelijk overschot naar de groeve, waar een broer van den overledene dankte voor de groote belangstelling. OOK „GRINDELWALD-JOURNAAL" IN PALACE FAMILIE THEATER. Ook in Palace Familie Theater worden jour- naalopnemingen van de vacantie van het Prinselijk Paar in Grindelwald vertoond. geeft zijn heeien langen levens duur den drager dat prettige gevoel van steeds CORRECT en GOED GEKLEED te gaan. Prima Popeline VLISCO Over hemd met patent manch. kost nu 3.50. Ruime keuze VLISCO OVER HEMDEN bij KRUISSTRAAT 2 hk N. Gracht - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) komen ook weer de groote uitgaven voor uw kleeding. Als u een familie-abonnement neemt betaalt U uw kleeding maandelijks uit uw inkomen en hebt daardoor geen groote uit gaven in eens. Vraagt inlichtingen over DOUWMA's FAMILIE KLEEDING ABONNEMENT vanaf f8.— per maand; voor vader, moeder zoon en dochter. KLEEDINGMAG AZIJN Gen. Cronjéstraat 4244 Telefoon 15438 (Adv. Ingez. Med.) Voor den Politierechter. Dieren mishandeling. Dieren kunnen soms lastig zijn maar als men een hond die een dag in huis is in een zak stopt, met een paal onder het ijs duwt en hem dan verdrinkt, dan moet men wel een ingekankerde haat tegen dieren hebben, Op 28 December kreeg een kostjuffrouw te Hoofddorp van een kennis een jong hondje. Op denzelfden dag had een buurman haar verteld, dat hij gezien had hoe haar kost ganger het hondje had verdronken. De Officier eischte tegen den niet ver schenen verdachte een week hechtenis. De politierechter veroordeelde conform. ONGELUK IN EEN SCHOOL. Vrijdagmiddag wilde de onderwijzer D. in het schoolgebouw aan de Karolingenstraat een raam blindeeren. Daartoe stond hij op een ladder, die plotseling weggleed. De heer D. werd aan het voorhoofd gewond. Na door leden van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar hij ter obsex-vatie is opgenomen. Gouden jubileum J. H. Huyboom. Koninklijke onderscheiding verleend. Vandaae is de heer J. H. Huvboom vijftig jaar in dienst van de N.V. P. Bijvoet en Co.. bloemisten aan den Zijlweg. Daar is hij nu een kwart eeuw meesterknecht. De jubilaris werd vanmorgen per auto van zijn woning gehaald en naar het fraai ver sierde kantoor geleid, waar hij namens de firma door den directeur, den heer Leo Bij voet, op hartelijke wijze werd toegesproken. Dit ging van een geschenk vergezeld. Tevens deelde de directeur hem mede, dat het aan H.M. de Koningin behaagd had, hem de zil veren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, te verleenen. Namens het personeel werd de heer Huy boom gelukgewenscht door den heer J. P. L. del Chambre. waai-bij hem eveneens een ge schenk werd aanaeborien. Tenslotte heeft een oud-collega, de heer R. Neelissen zijn ouden kameraad gefeliciteerd. Het gouden feest wordt in den huiselijken kring voortgezet. Het Haarlemsclie Onderwijs. Intrekking der extra toelage aan vakonderwijzers voor lichamelijke opvoeding. Zooals den Raad bekend is, heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken mede namens zijn ambtgenooten van Financiën en Sociale Zaken medegedeeld, dat de toe kenning van bijzonderen steun uit het werk- loosheidssubsidiefonds over het dienstjaar 1933 voor deze gemeente afhankelijk wordt gesteld, o.a. van „intrekking van de extra- tcelaee van f 5 per wekelijksch lesuur, toe gekend aan vakonderwijzers voor lichamelijke oefening aan de scholen voor gewoon l.o. en u.l.o. die in het bezit zijn van een middel bare akte." B. en W. meenen dat aan deze voorwaarde behoort te worden voldaan, en stellen den Raad voor daax-toe te besluiten. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Aanvankelijk betrokken ïxxet regen. Later gedeeltelijk opklarend met nog eenige buien. Krach tige tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind, weinig verandering in temperatuur. StormwaarschuioingsdienstHedenmor gen te 11.10 uur werd geseind aan alle posten: „Weest op uw hoede". BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 757 m.M. Stand van gister 753 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zondag v.m. 6.57 uur; n.m. 19.21 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.00 uur. Maandag v.m. 7.47 uur; n.m. 20.19 uur. Strand berijdbaar van 13.00—18.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. TEL. 10663 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Mijn oogen zijn nog goed, maar mijn armen zijn te kort. 't Wordt hoog tijd voor een bril. - W. KUIPERS ZN. - Gedlpl. Opticiens ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 (Adv. Ingez. Med.) Duitsche dienstbode stal vele goederen. Bloemendaalsche familie de dupe. Reeds verscheidene malen is de Bloemen daalsche politie erin geslaagd dienstboden, die haar werkgeefster bestalen aan te houden. Ook dezer dagen heeft de politie weer een arrestatie verricht. Een 37-jarige Duitsche dienstbode, die in betrekking was bij een fa milie die boven een boekhandel aan den Bloe- meiadaalscheweg woonde, werd door de recherche gearresteerd daar men er haar van verdacht, dat zij verschillende voorwer pen gestolen laad. De zaak kwam aan het licht doordat haar mevrouw in een kast drie envelopjes vond met vreemde postzegels, die in den boekhan del werden verkocht. Van het een kwam het ander en zoo ontdekte men spoedig, dat de dienstbode gedurende eenige maanden regel matig boeken en andere goederen stal. Ze had een zolderkamer gehuurd ïn Beverwijk, waar ze in betrekking zou gaan. Deze kamer was een ware opslagplaats geworden van alle mo gelijke goederen, meest boeken en huishoude lijke artikelen, die de vrouw waarschijnlijk gedurende eenige maanden bij elkaar gestolen had. Na aanvankelijk ontkend te hebben, moest de dienstbode na een minutieus verhoor toe geven, dat zij al deze goederen alleen ge stolen had. De politie onderzoekt de moge lijkheid of de dienstbode ook haar vroegere werkgeefster zij is reeds jaren in Neder land bestolen heeft. Werkloosheid en Armenzorg. De Haas' Azijnfabrie ken te Haarlem vieren op 9 Mei een zeldzaam jubileum. Het zal dan 375 jaar geleden zijn, dat de azijnmakerij „De Boog" thans opgenomen in de Haas' fabriek werd opge richt. Onze foto toont de geweldige kuipen zooals die thans nog bij de azijnfabricatie ge bruikt worden. Uitgaven voor Haarlem over 1938. Blijkens een voorloopig opgemaakte bere kening zullen de voor een bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aanmei'king komende uitgaven over 1938 voor steunver- leening en werkvei-schaffing voor Haarlem be di-agen: Steunvexdeening Dienst Werkloosheidsbestrijding uitgaaf f 915.000 (f 35.000 minder dan geraamd was). Dienst Maatschappelijk Hulpbetoon f 1,092,500 (f 142.500 meer dan geraamd was). Werkverschaffing Uitgaaf f 126.000 (f 73.500 minder dan geraamd was. Er is dus in totaal f 2,133,500 uitgegeven, terwijl geraamd was f 2.099.500. Er is dus f 34.000 meer uitgegeven dan geraamd was. Aangezien voor het verkrijgen der volledige subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds als eisch is gesteld dat genoemde posten in geval van overschrijding tijdig dienen te wor den aangevuld, stellen B. en w. den raad voor in het tekort op de raming te voorzien door vaststelling van een 3e suppletoire be grooting voor den dienst 1938! HAARLEM'S BURGEMEESTER BEZOEKT DE M. T. S. Vrijdagmiddag bracht de burgemeester van Haarlem in gezelschap van zijn echtgenoote een bezoek van twee uren aan de M. T. S. Zij werden door-den directeur, Dr. G. de Gelder, rondgeleid. Met veel belangstelling werd alles bezichtigd en kennis genomen van den leer gang. h. o. v. Hel Zondagmiddagconcert. Aan het Zondagmiddagconcert dat door Mari- nus Adam zal worden gedirigeerd, verleent haar solistische medewerking de Engelsche zangeres Dorothy Hclmrich, die een tournee door Europa maakt. Voor de pauze zingt zij twee liederen van G. F. Handel en een lied van Henry Purcell. Na de pauze „Traume" van R. Wagner. Vervolgens zal een herhaling worden gegeven van de concerten die jl. Vrijdagavond op het ledenconcert werden uitgevoerd, namelijk con cert voor twee klavieren van Mozart, con cert voor 3 klavieren van Bach, het concert voor 4 klavieren van Vivaldi en het concert voor 4 violen van Bach met dezelfde solisten, die ook jl. Vrijdag hun medewerking verleenden. De gala-avond ter opening van de boekenweek. Feestelijke bijeenkomst in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Onder zeer groote belangstelling is Vrijdag de boekenweek met een gala-avond in den Stads schouwburg te Amsterdam geopend. Na een woord van welkom door den voorzit ter van de boekenweek-commissie, den heer D. Zijlstra, sprak de voorzitter van de P. E. N.- club, dr. J. D. Bierens de Haan de openingsrede uit. Heeft het boek een pleitbezorging noodig?, vroeg spr. zich af. Zoo neen, dan is deze toespraak te houden voor een rede ter opening van een feestweek aan het letterkundig boek gewijd; het boek van dichter, romancier, novellist, his toricus, essayist, wijsgeer. Het boek beteekent een wereld, waarin de dagelij ksche nutsprak- tijk is overschreden, en waarin de ervaring van zeldzame ooogenblikken een voornaam tehuis vindt. Ieder levend menseh heeft in zich wat romantiek zou kunnen heeten en dat hem dringt de wereld anders te zien dan zooals zij zich in de alledaagsche ervaring aanbiedt. Het boek maakt de wereld belangrijk en ont hult daarin een zin. Het boek stamt uit den sprekenden geest. Lezend is de lezer met den schi'ijver, die de spreker van het boek is, in on- deihandeling, ongeacht de reeks van tusschen- schakels die het schrijven en het lezen van het boek van elkaar scheiden en met elkaar ver binden. De wex'king van het boek is niet ver strooiing, doch inleiding, d. i. concentratie bin nenwaarts. Lijden en lust, het tragische en het komische, en alles meer in het boek verbeeld, zijn zinrijk door opneming in een visie, aan het dichterlijk bewustzijn ontleend. Wij beleven het vei'beelde door concentreering binnenwaarts als getuigenis des geestes tot onzen geest. Er zijn velen voor wie het boek een gesloten boek is, al ligt het in prachtband op een salontafel. Het boek is een cultuurmonument, waaxün de menschheid haar meest innerlijke wezen heeft uitgesproken. Zij schreef het om aan werkelijk heid en leven zin te geven. Wat thans in groote bibliotheken gemummi- fieerd is, heeft eens zijn levend werk gedaan. Elke tijd heeft eigen dichters en schrijvers noo dig, al woi'de het univei-sialisme eener alge- meene verwantschap niet ontkend. Het boek heeft tegenwoordig een kamp tegen lichter ver maak; sport en film bedreigen den leestijd; het boek handhave zoch tegen zijn belagers. Zooals Alexander de Groote bij zijn krijgstoch ten Homeros' Ilias meenam, zoo heeft de tegen woordige mensch bij zijn dagelijksch krijgvoeren het boek noodig, dat hem innei'lijk verrijkt. Daarom is het alleszins redelijk dat een feest week voor het boek is ingesteld, welke hiermee geopend zij. Vervolgens hield de lettex-kundige mr. F. Bordewijk een causex-ie over „schrijver en pu bliek". Spreker wees er op dat hij bij den titel van zijn causerie den schrijver vooropstelde, niet uit onhoffelijkheid tegenover het publiek, maar om dat een schrijver een wezen op zichzelf is, hij kan het stellen zonder publiek, al heeft hij het natuurlijk gaarne. Het woord publiek drukt echter een relatie uit, hetzij tot een schrijver, hetzij tot een componist, een willekeurige ge beurtenis, enz. De verhouding van schrijver tot publiek is zeer verbeterd. In groote lagen van de samen leving worden veel boeken gelezen. Het tegen deel te bewex-en is niet juist, de mensch leeft zoo snel dat hij tijd tot lezen overhoudt. Wel leest hij soms wat vluchtig, maar dat is toch beter dan niet-lezen. De reclame voor het boek heeft zeker de be langstelling voor het boek bevorderd. De recla me, zoowel van uitgever als van boekhandelaar, staat op een hoog peil, men is zich daar bewust van de standing van het boek. De boekenweek zelf is reclame in een vorm die slechts kan wor den toegejuicht. Nadat Charlotte Kohier „Maria Lecina" van J. W. F. Werumeus Buning had gezegd, bracht het „Avant-garde tooneel" onder leiding van Ad. Hooykaas metveel succes twee korte spelen ten tooneele, n.l. „Aria da Capo", harlequinade van Edna St. Vincent Nullay en „De coulissen der ziel", mono-drama van Nicolas Eireinof. SCHENKING AAN HET RIJK. De heer L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem, heeft ten behoeve van het onder wijs aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen een belangrijke verzameling schetsen en teekeningen op het gebied der tuinarchitec tuur aan het rijk ten geschenke aangeboden. Gezocht tegen Mei voor Dame alleen boven- of benedenhuis of ged. van een huis ongemeubileerd, zonder pension; met centrale verwarming, stroo- xnend water, gelegenheid voor bad of douche, keuken. Liefst Heemstede. Br. no. 1007 bur. van dit blad MELKZAAK Te huur of te koop in volkrijke buurt een burgerwoonhuis met daar achter gelegen verkoophal, zeer geschikt voor melkzaak of ander bedrijf. Huur- en koopsom zeer matig. Bevr. Boeree, Make laar, Gierstraat 61. TE HUUR omtr. Gr. Houtstr. bov.hs. 3.50 p. w. omtr. station bov.hs. 3.75 p. wk. omtr. stat. ben.- liuis na. tuin 3.75 p. w. omtr, Gi-oeiateveiling ruim bovenhuis 5 p. week. Bevr. BOEREE, Makelaar, Gierstraat 61. BERGPLAATS met Bovenwoning te huur Gesch. v. Schilder, Glazenwas- scherij etc. Omtrek Wilsonsplein 8.50 p. w. Bevr. Tel. 10398. Te koop gevraagd voor 4 a 6 perc. te H'stede, Aer- denhout of Bloemendaal. Br. xao. 1009 bur. van dit blad in en verk. uw adres d' oranje gevel, b. d. Gr. Kerk, tel. 14911.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2