MOREELE HERBEWAPENING Twee tentoonstellingen van Britsch kunnen ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. AGENDA. FABLO shirts van TRICOLINE ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 HA A RE EM'S DAGBEAD Wereld-gebedsdag voor vrouwen. Elegante japon. Deze elegante japon kan men vervaardigen van 2.50 meter soepele wollen stof van 130 cM. breedte. De schoudernaad wordt van vo ren alleen ingerimpeld, terwijl er over den schouder en om den hals 'n geborduurde band wordt gestikt. De rok loopt een ietsje klokkend uit. Een ceintuur in de kleur van het borduur sel voltooit het geheel. Het patroon is gemaakt voor maat 42; bo venwijdte 96 c.M. taillew. 74 c.M. heup wijdte 104 c.M. Door het al of niet aanknip pen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de Bureaux van dit blad, Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. HET IS ZEER TAKTVOL van de natuur, dat de mensch niet als een boom jaarringen krijgt. Hoeveel meer kan de mooie vrouw van het leven genieten, wanneer zij weet. dat zij wel ouder in jaren, maar niet wat haar uiterlijk betreft wordt. Het uiterlijk van een vrouw wordt in de eerste plaats be paald door een jeugdig zachte huid. Sulfoderm- poeder maakt het mogelijk die te behouden of te krijgen. Daarom behoort Sulfoderm- poeder tot de onontbeerlijke hulpmiddelen van de verzorgde vrouw. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Adv. Ingez. Med.) HOE? Bijvoorbeeld door U als werkend of contrl- bueerend lid op te geven aan de Vereeniging Pro Juventute, secretariaatMorinnesteeg 7, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 25 FEBRUARI Haarlemsche Hulpbank: Jaarvergadering 3.30 uur. Volksuniversiteit: Filmavond, 8.15 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Een-acterwed- strijd Gron. Ver. „Gruno", 8 uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat: Bal-avond van Joh. L. van Duyn, 8.30 uur. Frans Hals Theater: „Sergeant Berry", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Suez". Op het tooneel ..Jonny en Jones", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Tragedie van een Keizerrijk" en „De kuische Suzanna", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Marie Antoinette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Chinatown" en „Misdadigers der lucht". Moviac: „Veerman Maria", 2.30, 7.15 en 9.15 u. City Bioscoop. Zuiderstraat: „Jopie Slim en Dickie Bigmans". Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Teyler Museum, Spaarne 16, 113 uur, be- 'ïalve 's Maandags. Toegang vrij. ZONDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Blijspel „Speur honden", door het Gezelschap Jan Musch, 8.15 u. City Bioscoop, Zuiderstraat: „Jopie Slim en Dickie Bigmans". Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. MAANDAG 27 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Concert Haarlem sche Motet- en Madrigaal Vereeniging. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 25 Februari 8 uur tot en met Vrijdag 3 Maart zijn de volgende apotheken des avonds na 8 uur en des nachts geopend: H. J. M. Bartels, Firma C. G. Loomeyer en Zn,. Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek, Kleverpark weg 13. Tel. 11793. W. C. Keizer, TeyIer-Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946 Samenkomst in Bethesda-Sarepta. In de kapel van Bethesda Sarepta aan de Hazepaterslaan werd evenals andere jaren een gebedssamenkemst gehouden in verband met den gebedsdag voor Vrouwen. Achtereenvolgens gingen mevrouw M, Poley— Wessels, 1ste secretaresse der Plaatselijke Federatie Haarlem en mej. dr. G. H. J. v. d. Molen, presidente der afdeeling Haarlem van den Ned. Christen-Vrouwenbond, voor in ge bed. Het hoofdmotief van dezen gebedssamen komst was: „Laten wij onze liefde in daden omzetten". Enkele fragmenten der teksten, die door de leidsters werden gezegd, mogen hieronder volgen. „Er is geen gebd, dat ons hart zoo opheft tot God als de gebeden, die wij voor anderen uitspreken. Voorbede is „liefde op de knieën" en in zulk 'n gebed knielen wij naast Christus die zonder ophouden bad voor de wereld, die Hij liefhad. Voor de slachtoffers van den oorlog en die hun geliefden van zich zagen wegrukken, misschien om nooit weer vereenigd te wor den, voor de vervolgden ter wille van geweten geloof en ras. Het lot van de wereld hangt af van de sociale en persoonlijke verantwoordelijkheid van den eenling en zijn vermogen en bereid heid cm die te dragen. God staat ons zijn wereld niet als een speelplaats, een slagveld, een fabriek, een wereldrijk af. Wij moeten haar aan Hem geven, of er zal duisternis zijn over de aarde van de 6e tot de 9e ure en dat kon wel duizend jaar zijn. Wij moeten een beslissing nemen, en die beslissing is aan ons, aan u en mij. De wereldgeschiedenis voltrekt zich in de menschelijke ziel van ieder onzer Het lot van de wereld, van onze kinderen en kindskinderen, hangt af van u en mij. OPSLAG EN VERVOER VAN SNOEK IN DEN GESLOTEN TIJD. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling te bevorderen, dat aan door den minister van economischen zaken erkende handelaars exporteurs van zoetwatervisch, wordt toege staan, de op 21 Maart 1939 bij hen in opslag zijnde snoek onder nader te stellen voorwaar den ter voorkoming van misbruik tot en met 20 April 1939 in opslag te houden en te ver voeren. indien de zending is gedekt door een geleidebiljet van beperkten tijdsduur, dat zal worden afgegeven door den betrokken in specteur der visscherijen. Maar laat ik mij niet door bier van mijn on derwerp af laten brengen, hoe vergeeflijk dat ook zou zijn. Ik zou het hebben over twee tentoonstellingen. Een daarvan hebben wij nu afgehandeld, zoodat er volgens Bartjes nog precies een overblijft. Welnu, deze tweede tentoonstelling is in vele opzichten precies het tegenovergestelde van de eerste. De eerste is een triomf van macht, een tempel van succes. De tweede is een triomf van bescheidenheid, een tempel van hoop. Wat daar bijeen is ge bracht komt niet uit enorme fabrieken en trotsche werkplaatsen, maar uit nederige ka mertjes drie hoog achter. Het vertegenwoor digt de ideeën, soms den levensarbeid van kleine mannekes zonder geld, die voor deze paar dagen in het jaar het werk van hun achterkamertjes in een schamele zaal ten toon hebben gesteld, in de steeds weer ople vende hoop dat hun werk eens in dien ande ren tempel zal prijken, in den tempel van rijk dom en succes. Maar ik spreek in orakeltaal. Laten wij dan dezen Delphischen toon laten varen en de dingen bij hun naam noemen. De mannekes van drie-hoog-achter, die hun werk in de schamele zaal in St. Vincent Square ten toon hebben gesteld, zijn de uitvinders. Het klinkt romantisch. Maar, zooals de meeste dingen die romantisch klinken, valt het in de practijk bar tegen. De doodende straal of de kip die de gouden eieren legt zult gij op de Londensche Tentoonstelling van Uitvindingen niet vinden; moderne Edisons, Marconi's, of Watts'en zult gij er tevergeefs zoeken. De groote meerderheid van de inzendingen be staat uit naïve bedenksels en eenvoudige knutselarijtjes, die eerder opvallen door hun charmante nutteloosheid dan door hun revo- ïutionnair karakter. Daar is b.v. de flesschen- trekker voor éénannige drinkers, een aardig ideetje maar nauwelijks geëigend om eenzelf de industriëele omwenteling teweeg te brengen als de gloeilamp of de benzine-motor. Aardig is ook no. 522, dat in de officieele catalogus beschreven wordt als „een rattenval die er uitziet als een open doos, zoodat de rat alle achterdocht verliest". Zoo zijn er nog tal van andere wereldschokkende innovaties. Luistert naar de beschrijving van nog. 512. Het ziet er uit als een gewoon cylindervormig doosje en het is ook niets anders dan een gewoon cy lindervormig doosje, maar het heet „een ver pakking, speciaal ingericht om gemakkelijk bij den inhoud te komen". Interessanter en praktischer is no. 120, een „speciaal gevormde vork", die den gebruiker in staat stelt een stuk vleesch of ander voedsel stevig op het bord vast te houden". Voor lieden die gewoon zijn hun lammeren, kreeften of mosselen levend te eten kan een dergelijk instrument werkelijk zeer nuttig zijn en veel hinderlijk gespartel voorkomen. Overigens geeft het aantal uitvindingen voor de vergemakkelijking van de mensche lijke voeding aanleiding te denken, dat de Engelsche tafelmanieren nog niet alles zijn Er is niet alleen de vork voor kannibalen, maar ook een instrument om grapefruit te eten zonder je tafelgenoot rijkelijk met sap te be sproeien, en een speciale ijswafel „waaruit het ijs niet ontsnappen kan. zoodat het comfor tabel en zonder morsen gegeten kan worden". Natuurlijk ontbreken op deze Engelsche ten toonstelling de uitvindingen op sportgebied niet. Werkelijk listig leek mij de verstelbare golfclub, waarbij men maar aan een schroefje te draaien heeft om er achtereenvolgens een driver, mashie, niblick, putter en meer derge lijke geheimzinnige golf-instrumenten van te maken. Men bespaart zich daarmee niet alleen de kosten van een compleet stel verschillende stokken, maar ook de ergernis, bij eiken slag het verachtelijk grijnzende gelaat van den stokkendragenden caddie tegenover zich te 21 Een andere nuttige uitvinding op sportge bied is het „onuitglijbare hoefijzer". Helaas is er naast al deze vroolijke uitvindingen ook Beneden zat Gerda's grootmoeder in den warmen zonneschijn en '.as in den bijbel. Toen het meisje met Karei binnen kwam, hoorden zij haar juist hardop voorlezen: „Zoo gij niet blijft als de kinderen, kunt gy God's ryk niet binnen gaan." Zij zagen elkander glim lachend aan. Nu begrepen zij ineens ook de woorden van den den psalm „Rozen groeien in het dal, Christus-kindje komen zal!'" Daar zaten zij nu, volwassen en toch nog kinderen, kinderen in hun hart. En het was zomer, warme, heerlijke zomer, die geluk voorspelde en het ook inderdaad bracht EINDE (Maandag een andere vertelling). De Tempel van Succes en de Tempel van Hoop. GEERT HOOGEVEEN Alléén Mr. CORNELISSTRAAT 54 - TELEF. 16270. Onze Londensche correspondent schrijft: In Londen worden op het oogenblik twee tentoonstellingen gehouden. De eene huist in Earls Court, de grootste klomp beton die de wereld ooit heeft aanschouwd. Maar zelfs deze enorme schuur is nog niet groot genoeg om de heele tentoonstelling te herbergen. Zooveel schoons hebben de organisatoren te toonen dat zij een groot gedeelte van hun waren in Birmingham onder hebben moeten brengen. U ziet dus wel dat het niet om kinderwerk gaat. Dat mag ook nog blijken uit het feit. dat de Koningin deze super-de-luxe tentoon stelling persoonlijk geopend heeft. Wat er al zoo te zien is? Alles wat door menschenhan- den, of liever speciaal door Britsche men- schenhanden gemaakt wordt. Locomotieven en vingerhoeden, stalen kabels en haarnetjes, kanonnen en proppeschieters, kortom alle producten van de Britsche industrie, en dat zegt wat. Ja, het is een trotsche vertooning van macht, rijkdom en kunnen, deze Engel sche jaarbeurs, een Mekka voor de handelslie den van de heele wereld. Maar interesseert het u, kan het u wat schelen? Dorst u naar een haarfijn verslag van de nieuwste verbete ringen in de gesynchroniseerde dubbel-con- tröle-electro-dynamo-magneet of de span- ning-cum-trilling-weerstands-coëfficient van het een of ander belachelijke dingsigheidje? Neen, driewerf neen. Het laat u zoo koud als een Engelsche zomerdag, en mij ook. De meesten onzer weten niets van dit soort dingen en daarom zullen wij er over zwijgen. Alleen één ding mag hier nog van de British In dustries Fair vermeld worden en dat is, dat zij dit. jaar geheel in de sfeer van de nieuwe helden vereering staat: Overal waar gij gaat kijkt het beboschte gelaat van Chamberlain u aan. Zoo zijn er klokken met op de wijzer plaat een grinnikende premier en wijzers in den vorm van parapluies. Er zijn muzikale Chamberlain-poppen (zouden ze „Ach du lieber Augustin" zingen?), ja, ge kunt zelfs bier uit Chamberlain's schedel drinken als gij van dergelijke barbaarsche practjjken houdt. Deze Engelsche voorliefde voor vreemdsoortige bierglazen is overigens niet nieuw. In den tijd van de kroningsfeesten verschenen er ook reeds de onwaarschijnlijkste producten op dit gebied. Een vriend van mij bezit een dezer artikelen, dat mij eiken keer dat ik eruit drin ken moet de stuipen van schrik op het lijf jaagt. Neemt men het oppervlakkig onschul dig uitziende glas namelijk van de tafel op, aan begin het plotseling luidkeels het „God save the King" te spelen, hetgeen op zijn minst genomen hinderlijk is. Aan den ande ren kant moet toegegeven worden dat deze plotselinge onverwachte muziekuitvoering helpt om de aandacht van de kwaliteit van het bier af te leiden, en dat is ongetwijfeld een goed ding. Zoo ziet u al weer dat hier in Engeland alles zijn voor en tegen en vice versa heeft. nog een aantal voor minder amusante doel einden, zooals de gasvrije kinderwagen (ook geschikt voor uw hond! vertelde de uitvinder mij trotsch), opvouwbare gasvrije schuilplaat sen, gasvrije mantelpakjes en meer van der gelijke zaken. Maar de meest betreurenswaar dige inzending van de heele tentoonstelling is en blijft no. 563, „een niet-alcoholische drank die er uit ziet als bier". Daar wordt niemand mee gediend, de geheelonthouder al evenmin als de gebruiker. Het is een verradelijke, val- sche drank, een bron van verbittering en twist. Kortom, het moest verboden worden. Londen, 22 Febr. 1939 Kon. Ver. „Oost en West". De tabakscultuur in Deli. Voor de Koninklijke Vereeniging „Oost en West", afdeeling Haarlem en omstreken, heeft Vrijdagavond de heer J. H. Bitters, directeur van de Deli-Batavia Mij een causerie gehouden over de tabakscultuur in Deli en haar instellingen, waarbij een film over de tabakscultuur werd vertoond, die de heer Bitters als herinnering aan zijn verblijf in Deli als hoofdadministrateur had laten opnemen. De spreker, die door den voorzitter, den heer P. C. Woudsma, was ingeleid, gaf bij de film een uitvoerige uiteenzetting van het vertoonde, waar de aanwezigen een uitstekend overzicht kregen van de tabakscultuur en haar vele moeilijkheden. De film, die dikwijls fraai was gefotografeerd, begon met de ontbossching van de te beplanten grond de cultuurgrond voor de tabak wordt slechts eens in de acht jaar gebruikt, en wordt, de overige jaren aan zijn lot overgelaten het gereed maken voor den aanplant, het aanleg gen van zaaibedden, die, teneinde de jonge zaai lingen tegen de zon te beschermen, worden over dekt door pajongs (lage afdakjes) van bamboe en atap. De jonge plantjes die na enkele dagen zijn ontkiemd, worden later uitgedund en lang- (Adv. Ingez. Med.) zamerhand meer aan het zonlicht bloot gesteld om later in den vollen grond te worden uitgeplant. Duidelijk toonde de film de uiterste zorg die aan de planten wordt besteed, de zorgvuldige be handeling van de jonge bibit. het minitieuze on derzoek naar planten die zijn aangetast door de gevaarlijke belagers van de tabak: de slijmziekte, de rupsen en de bladluizen, die bij nalatigheid een heele oogst zouden kunnen vernietigen. De bestrijding van deze vijanden der tabak-cultuur geschiedt dan ook met buitengewone nauwgezet heid. Een qndere moeilijkheid, waar weinig aan te doen is, is de schade door storm. Ondertusschen zijn, kort na het uitplanten de bedden tweemaal opgehoogd. Hierdoor kunnen de planten een groot wortelstelsel ontwikkelen en wordt tevens de afwatering van de hevige re- benbuien die tijdens den groeitijd in Deli plegen neer te vallen, verbeterd. Vervolgens toonde de film de oogst der ta baksbladeren van de planten, die inmiddels boo- men geworden zijn in 60 dagen bereiken ze een hoogte van ongeveer twee meter De ge plukte bladeren, die telkens twee aan twee wor den geoogst, van onderen te beginnen, komen daarna in de elk jaar opnieuw van bamboe en atap opgebouwde droogschuren. Twintig dagen later wordt de oogst naar de fermenteerschuren vervoerd, waar de bladeren, na eerst een voor- loopige sorteering te hebben ondergaan op sta pels worden gelegd om te broeien. Tenslotte worden de tabaksbladeren definitief gesorteerd naar kleur en grootte en, in matten van 80 kg. verpakt, naar de tabaksmarkten gezonden. Hierna werd nog een eveneens op onderhou dende wijze door den heer Bitters geëxpliceerde film vertoond, die de vele aan de Delische ta bakscultuur verbonden sociale en hygiënische in stellingen in beeld bracht. De voorzitter sloot met een woord van dank aan den heer Bitters dezen welgeslaagden film avond. beschaafde, moderne dessins I 5.90 mei 2 boorden en 2 paar manchetien (Adv. ingez. Med.) Hand in hand liepen Gerda en Karei weer verder. Waar zij kwamen was het lente, lente met bloesems en jong groen. Overal hoorden zij de klokken luiden, totdat zij heel in de verte hooge torens zagen, die zij kenden. Ja, dat was de stad, waar zij woon den. De kinderen zagen het direct en vol blijdschap liepen zij verder, de stadspoort door, recht naar het huis van Gerda's Alles, alles was hier nog zooals het vroeger geweest was. De deur van het huis, de trap naar boven, de kamer, waar elk voor werp nog precies op dezelfde plaats stondDe klok tikte even gezellig als vroeger en de wijzers draaiden nog steeds rond. Toen Gerda en Karei door de deur kwamen, merkten zrj, dat zij volwas sen menschen waren geworden. De rozen in de dakgoot bloeiden en op Gerda's kamertje stonden nog altijd de twee kleine stoeltjes Zij gingen op de stoeltjes zitten, al pasten zij daarin ook niet meer Hand in hand bleven zij daar zitten en a! de koude, leege pracht van de Sneeuwkoningin vergaten zjj.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6