Om de erkenning van Franco Engeland zal er volgende week toe besluiten. Daladier wint het pleit in de Fransche Kamer. teut ftetküo IJmuider Wasscherij Berard naar Frankrijk terug. De Britsche voornemens inzake Palestina. Sleutel weg? Tel. 11493 Anti-Duitsche betoogingen in Polen. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 kD De Fransche minister-president Dala dier heeft in de Kamer verklaard, dat hij Maandag aan den ministerraad zal voorstellen Franco te erkennen. Zijn verklaring luidde als volgt: „In verband met uit Londen ontvan gen inlichtingen en met de eerste aan duidingen, die Berard mij gegeven heeft over zijn besprekingen, ben ik voorne mens Maandag in den ministerraad voor te stellen de regeering van Franco de jure te erkennen. Met 323 tegen 261 stemmen heeft de Kamer de formeele erkenning door Frankrijk van de regeering te Burgos in feite goedgekeurd. Dit is de betee- kenis, welke men in de wandelgangen hecht aan den uitslag van de stemming, waarmede het debat van gistermiddag over de kwestie der erkenning besloten is. De Maandag door den ministerraad te nemen beslissing is onder deze om standigheden niet anders dan een for maliteit. Volgens in de wandelgangen van de Kamer verkregen inlichtingen behoorden tot de 261 le den van het parlement, die tegen het voorstel tot uitstel van de interpellaties over de Spaansche aangelegenheid hebben gestemd alle communis ten en socialisten, een vijftiental radicaal-socia listen en even zooveel leden der onafhankelijke linkerzijde en der socialistisch republikeinsche unie. Het verloop der Kamerzitting. De voorzitter van de Kamer, Herriot, stelde in de Kamerzitting van gisteren aan de orde de be paling van een datum voor de behandeling van de interpellatie, die was ingediend door den voorzitter van de parlementaire groep voor Fransch-Spaansche vriendschap, Forcinal, ten aanzien van de vertegenwoordiging van Frank rijk in rechtsch Spanje. Daladier verzocht uit stel van behandeling, waarvoor hij de kwestie van vertrouwen stelde. Forcinal gaf hierop volkomen rustig een uit eenzetting van zijn argumenten legen een erken ning de jure van de regeering te Burgos. Het gaat om de Fransche veiligheid. Spr. vreest, dat er een politiek van het vodje papier tegen Frank rijk gevoerd wordt. „Zoolang Italiaansche en Duitsche soldaten in het rechtsche Spanje zijn, is het niet mogelijk de regeering te Burgos te erkennen". De socialist Izard wenschte eveneens spoedige behandeling der interpellatie. Hij vroeg o.m. bin nen welk kader de missie van Berard beperkt is, welke waarborgen de regeering heeft ge vraagd, welke voorwaarden de regeering voor zichezelf gesteld heeft. Ook deze spr. is ongerust pver de aanwezigheid van Italiaansche troepen op Spaansch gebied. Daladier aan het woord. Daladier verklaarde: „Ik zal den inter- pellant nauwkeurig antwoorden. Ik ben inderdaad voornemens den ministerraad Maandag voor te stellen de regeering van Franco te erkennen. Florimond Bonte heeft gesproken over de veilig heid van een derde grens. Over een lengte van 600 K.M. van deze grens is Frankrijk thans in contact met het Spanje van Franco. Dat is de reden, waarom de Fransche regee ring betrekkingen van goede nabuurschap met de werkelijke regeering moet onderhouden en dat is van nu af aan de regeering van Franco. Wie kan gelooven, dat het republikeinsche le ger langer dan enkele weken weerstand kan bie den? Dat is niet de meening van Azana zelve". Voortgaande gaf Daladier uitdrukking aan de ontroering van geheel Frankrijk ten aanzien van de situatie van president Azana. „Azana over woog reeds lang, dat de strijd hopeloos was. Hij raadde de regeering van Negrin aan vrede te sluiten met generaal Franco". „Engeland erkent Franco volgende week". Engeland heeft besloten de volgende week de regeering van Franco te erken nen. Wij zullen dus. dank zij de samen werking met Groot-Brittannië. een poli tiek van edelmoedigheid kunnen voeren en, zoo noodig waken voor het behoud van de onafhankelijkheid van Spanje. Wij hebben groote belangen in Spanje. En vooral met het oog op de internationale politiek, moeten wij een vertegenwoordiger bij generaal Franco hebben. Dat is ook het standpunt van IIW 7Pmi\A/Pn worden gekalmeerd UW &.GIÏUWCM en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.> Centraal Bureau voor Joodsche landverhuizing. Het Centrale bureau voor de landverhui zing der Joden zal op 27 Februari a.s. te Berlijn worden geopend. Van dien datum af zullen alle Duitsche en Statenlooze Joden, die te Berlijn woonachtig zijn, al hun aan vragen betreffende paspoorten en alle noodige stukken voor landverhuizing uitsluitend aan dit bureau moeten zenden. GEMEENTEBESTUUR VAN PRAAG ONTBONDEN. De Tsjechische ministerraad heeft beslo ten tot ontbinding van het gemeentebestuur van Praag en de benoeming van een uit vier leden bestaande regeeringscommissie onder leiding van Klapka. Zenkl. die tot nu toe eerste burgemeester van Praag is geweest, is een intiem vriend van Benesj. Het stadsbestuur werd daarom volgens het D.NJ3. beschouwd als een bol werk der aanhangers van Benesj. onze nationale veiligheid. Ik ben er van over tuigd, dat nog dit jaar de vrede met waakzaam heid zal moeten worden verdedigd. Frankrijk moet te Burgos worden vertegenwoordigd, in plaats van er afwezig te zijn". Toen de communisten hierop protesteerden, richtte Daladier zich tot hen: „Ik pretendeer niet u te overtuigen. Ik besluit met u het besluit mede te deelen, dat ik geno men heb. Ik ben vastbesloten, er voor te zorgen, dat Frankrijk in de Spaansche aangelegenheden niet geïsoleerd wordt, evenmin als het dit in eenig ander deel ter wereld mag zijn. Deze po litiek verdedig ik buiten ieder politiek partijver band, vrij van iederen druk. Ik heb slechts de veiligheid van Frankrijk in het oog". Daladier werd levendig toegejuicht door de afge vaardigden van rechts, het centrum en links. Nadat de socialist Vincent Auriol nog ver klaard had, niet te aanvaarden om Dinsdag voor een voldongen feit te worden geplaatst, werd het voorstel om de interpellatie uit te stellen, waar bij de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, in stemming gebracht. Met 323 tegen 261 werden de interpellaties uitgesteld. De Kamerzitting werd daarop verdaagd tot Dinsdag. ZAL DE BELGISCHE REGEERING SPOEDIG VALLEN? Stemming over de regeerings- verhlaring DE SOCIALISTEN ZULLEN TEGEN STEMMEN. BRUSSEL (Belga). De socialistische Ka- mergroep heeft besloten bij de stemming over de motie van vertrouwen in de regeering tegen te stemmen. Wanneer de socialisten en de liberalen, die reeds eerder bekend hebben gemaakt tegen deze regeering te zijn, beide tegen het kabinet stem men, is de val van de regeering Pierlot zeker. De Kamer heeft besloten, met 109 tegen 4' stemmen, om de stemming over de regeerings- verklaring van het kabinet-Pierlot uit te stellen tot 28 Februari. De socialisten keurden deze verdaging goed. De minister van financien, Gutt, heeft aan de pers verzekerd, dat er geen sprake van was dat hij af zou treden. Minister-president Pierlot, die bij dit onder houd tegenwoordig was, voegde hieraan toe: „De één zal niet zonder de ander aftreden". Spaak in de Kamer. De Kamer heeft gistermiddag de beraadsla gingen voortgezet over de regeeringsverklaring De heer Spaak de gewezen premier, maakte een toespeling op de bedoeling van de regeering de salarissen en pensioenen van de staatsambtena ren met, 5 pet. te verminderen, door de regeering te vragen geen deflatiepolitiek te voeren. De socialistische partij zou dan het regeerings- program kunnen steunen en haar medewerking voortzetten. In zijn antwoord verklaarde Pierlot, dat de korting op 1 April zou moeten ingaan. Indien de toestand beter is dan wij gelooven zullen wij direct de noodige maatregelen nemen. Pierlot sprak de hoop uit, op de medewerking der socia listen te mogen rekenen. De zitting werd hierna geschorst om de fracties gelegenheid te geven tot onderlinge besprekingen. „IJsland moest kiezen tusschen Europa en Amerika". Doch zal zich thans waarschijnlijk deelen. De geologen te Reykjavik houden zich bezig met de vraag, of de bodem van IJsland daalt en het eiland zich langzamerhand in twee stuk ken verdeelt. Er zijn namelijk eenige verschijn selen, die erop schijnen te wijzen, dat er een splitsingsprocedure optreedt. Lange spleten, alle liggende in dezelfde richting, strekken zich uit van het Noordoosten naar het Zuidwesten. Sommige dezer scheuren reiken tot diep in het land en in de nabijheid verheft zich een reeks kraters, die groote hoeveelheden lava uitspu wen. In enkele deelen van het land zijn terrei nen van vele vierkante mijlen oppervlakte verscheidene Meters gedaald. Aan de hooge rotsmuren rondom deze gebieden kan men zien, hoe het vroegere niveau van het land is ge weest. De geologen willen thans nauwkeurige bere keningen maken door de hoogte aan beide zij den van de rotsmuren voortdurend te contro leeren. Indien men dan tot daling van den bo dem en splitsing van het eiland zou moeten concludeeren, zou men daarin een bewijs kun nen zien voor de theorie van Alfred Wegener, die beweerd heeft, dat Amerika millioenen ja ren geleden van Europa is „weggegleden", waar door de Atlantische oceaan zou zijn ontstaan. IJsland zou dan een overgebleven deel van het vroegere vasteland moeten zijn, dat zou „aar zelen" naar welken kant het moet glijden en zich daardoor zou splitsen. Het Conclaaf nadert. De prefect van de pauselijke ceremoniën, mgr. Respighi heeft de leden van het heilig college de „Intimatio" of verordening voor het Conclaaf doen toekomen. Hierin wordt voorgeschreven, dat de kardi nalen zich op 1 Maart des morgens te half tien naar de Paulijnsche kapel zullen begeven, waar de deken der kardinalen. Z.H. Em. Gra- nito Pignatelli di Belmonte een H. Mis ter eere van den Heiligen Geest zal opdragen. Bij deze plechtigheid zullen de kardinalen gekleed zijn in een wollen toog met eenvoudig rochet en hermelijnen schoudermantel, welke gevoerd is met paarse zijde. Des middags te half vier op denzelfden dag zullen de kardinalen zich in dezelfde kapel verzamelen, van waar zij zich in processie, in volgorde van anciënniteit, en voorafgegaan door het kruis, naar de zaal van het conclaaf begeven onder het zingen van het ..Veni Crea tor". Bij deze plechtigheid zullen de-kardina len gekleed gaan in toog met paarsen wollen schoudermantel en ceintuur van dezelfde kleur, zonder rochet. 15 DOET UW VOORDEEL en zendt Uw wasch voor gemangeld overweeksch naar de Snelliusstraat 39 Telef 437 Tevreden over besprekingen met Jordana. BURGOS, 25 Februari. (Havas) Bérard zal vanochtend 10 uur afscheid nemen van Jordana en onmiddellijk daarna naar Parijs terugkeeren. Verder wordt gemeld, dat het publiceeren van het officieele communiqué over de besprekingen is uitgesteld tot Maandag a.s. Aangezien de weg tusschen Vitoria en San Se bastian door sneeuw onbegaanbaar is, is het mogelijk, dat Bérard eerst morgenavond per trein te Parijs zal aankomen. Bérard heeft een vertegenwoordiger van Ha vas verklaard: „Ik ben gekomen om den weg te bereiden tot het herstel van de normale betrek kingen tusschen beide landen. Ik heb mijn taak vervuld. Ik kan niets zeggen omtrent nadere bij zonderheden, want hierover beschikt alleen mi nister Bonnet en ik wil nfet indiscreet zijn. Wel kan ik zeggen tevreden te zijn na de besprekin gen. Er bestonden slechts vragen tusschen beide landen, misverstanden, welke ik uit den weg heb geruimd. Mijn rol is beperkt tot het voorbe reiden van de toekomst en het oplossen van dringende problemen. Testament van Pans Pius XI geopend. Het testament van wijlen Paus Pius XI is geopend. Al hetgeen hij als paus ontvangen heeft in den vorm van schenkingen of legaten, heeft hij vermaakt aan den Heiligen Stoel en daarmede aan zijn opvolger. Uit zijn particu lier bezit heeft hij verschillende legaten ge daan aan leden van zijn familie en menschen uit zijn naaste omgeving. Het overblijvende deel heeft hij aan liefdadige instellingen vermaakt. Gevolgen der Italiaansche rassenpolitiek. De Italiaansche schout-bij-nacht Hirsch en twee andere marine-officieren zijn in verband met de rassenpolitiek op pensioen gesteld. ,,Een tweede Suezkanaal" Handhaving van het mandaat; erkenning van het recht der Arabieren op onafhankelijkheid. De politiek der Britsche regeering in Palestina, welke de volgende week bekend zal worden gemaakt, kan volgens inlichtin gen uit de omgeving der Palestina-conferentie als volgt worden saamgevat: 1. Het mandaat zai gehandhaafd blijven voor een minimum tijd van vijf jaar en met een onbeperkten maximalen duur. Deze duur zal afhangen van de ontwikkeling van het Joodsche probleem en de mogelijkheden tot vestiging van Joodsche landverhuizers uit centraal Europa in landen van het Britsche rijk en elders. Terzelfdertlid zou Engeland het recht der Arabieren in Palestina erkennen c<p onafhankelijkheid. 2. Gelijk reeds gemeld werd. zullen de im migratie en de verkoop van Arabische lande rijen aan het Joodsche agentschap onder worpen worden aan de tweevoudige nume rieke en geographische controle. Wat de geographische controle betreft, zal Palestina verdeeld worden in drie zones: Een eerste, waarin de immigratie geheel verboden zal zijn, daar het verzadigingspunt is bereikt een tweede, waar zii beperkt zal worden, er een derde, waar zij vrij zal blijven, ten minst* gedurende de periode, waarin de immigratie toegestaan zal blijven. Gedurende de onbepaalde overgangsperiode tot aan het laten varen van het mandaat zouden de Arabieren in Palestina worden uit- genoodigd vertegenwoordigers te benoemen in een soort gekozen parlement evenals de Joden. De Britsche politiek is klaarblijkelijk ge baseerd op overwegingen van rijksdefensie welke trouwens geroepen zijn een belangrijke rol te spelen in de oriënteering van de poli tiek en ook op overwegingen betreffende de economische ontwikkeling der Levantlanden in de eerstvolgende jaren. In feite zou Engeland den aanleg overwegen van een kanaal, dat de Palestijnsche kust zou verbinden met de haven Akaba aan de Roode Zee, door de vallei van den Jordaan en de Dcode Zee, teneinde een tweede Suez kanaal te krijgen uit voorzorg tegen vernieling of blokkeering van het eigenlijke Suezkanaal In geval van oorlog in de Middellandse he Zee. Ook zou Engeland overwegen een directe spoorwegverbinding aan te leggen tusschen Maan en Akaba. teneinde den spoorweg McisoelMedina te verlengen en de petro- leumvoorziening te verzekeren, ingeval de buisleiding vernield mocht worden. Premier van Irak vertrekt uit Londen Generaal Noeri Said, de premier van Irak zal heden van Londen vertrekken om naar Baadad terug te keeren. In Arabische krin gen wordt vernomen, dat Noen meent, riat de vriendschappelijke atmosfeer der confe rentie zijn persoonlijke aanwezigheid niet langer noodig maakt. Franco bereidt eind-offensief voor. Er zouden 100.000 man in het veld gebracht worden. De „Daily Telegraph" verneemt van* zijn cor respondent te Perpignan, dat generaal Franco 100.000 man in het veld zal brengen voor het nieuwe offensief. De vier Italiaansche divisies zijn daaronder begrepen. Deze troepenmacht zal beschikken over 900 vliegtuigen en de Italianen alleen zou den reeds door 150 tanks gesteund worden. Intusschen wachten te Marseille, Seto en Port Vendres verscheidene Fransche en Engelsche schepen, die naar Oran in Algerije willen over steken en vandaar het waagstuk willen onderne men de blokkade der rechtsche oorlogsschepen te breken om voorraden naar de republik^nsche havens te brengen. Haast is daarbij geboden, omdat na 'n erkenning van Franco de schepen wellicht geen aanspraak meer zullen kunnen maken op bescherming door oorlogsschepen in volle zee. Men zegt, dat onlangs te Malaga twee sche pen zijn aangekomen met manschappen en ma teriaal uit Italië, ter vervanging van de in Cfita- lonie geleden verliezen. ROME, (Stefani) De speciale verslaggever van de „Messaggero" in Spanje meldt, dat men in rechtsche militaire kringen binnenkort eert eind- offensief verwacht, tenzij de tegenstand der re publikeinen plotseling geheel ineen zou storten, hetgeen niet waarschijnlijk is. Het rechtsche commando zou voornemens zijn een gelijktijdigen aanval te ontketenen op de vier voornaamste punten van verzet, n.l. op Madrid, Cuenca, Almeria en Valencia. Alle legercorpsen, die aan den slag in Catalo- nië hebben deelgenomen, zullen hier in het vuur gebracht worden, evenals de luchtmacht en de buitenlandsche legioenen. Ook de vloot zal belangrijke taak bij den aanval krijgen. Alvo rens het offensief te beginnen zou Franco een proclamatie willen uitvaardigen, waarin hij de republikeinen zou uitnoodigon zich over te ge ven Gezonken schepen worden gelicht. In verscheidene havens, die thans in het bezit van Franco zijn, zijn meer dan tachtig schepen gezonken, die nu weer kunnen worden gelicht. Alleen in de haven van Barcelona zijn 35 sche pen gezonken, waaronder verscheiden buiten landsche. Er is reeds begonnen met de bergingswerk zaamheden. Ministerraad te Madrid. De ministerraad heeft in een te Madrid gehou den bijeenkomst den huidigen toestand bestu deerd en o.a. een uiteenzetting aangehoord van den minister-president over de toepassing van de maatregelen, welke genomen zijn om den weer stand van het republikeinsche leger te ver- grooten. In een na afloop van den kabinetsraad gepu bliceerd communique wordt aldus Reuter ver klaard. dat de republikeinsche ministers, die kort geleden de geheele centrale zone hebben be zocht, tevreden zijn over den algemeenen staat van zaken en het moreel der bevolking. Lüken van de verdedigers van Teruel gevonden. Volgens een telegram uit Barcelona wordt ge meld, dat men in een ravijn nabij de Fransche grens de lijken heeft gevonden van den bis schop van Teruel en van kolonel Rey, die het be vel voerde over het rechtsche garnizoen van Te ruel, alsmede van veertig anderen. De recht- schen beweren, dat deze menschen zijn neerge schoten toen zij door de linkschen tijdens den recenten terugtocht naar het Noorden werden meegenomen. Rey werd door de linkschen ge vangen genomen in December 1937, toen hij Te ruel overgaf, voor welk feit de rechtschen hem als verrader hebben beschouwd. Griep, Kou, Pijn. h"L'"wb!j altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd.,Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct (Adt ingez w<d./ DE SLEUTELSPECIALIST, L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) De meening van Dr. Goebbels. Onder het opschrift „Oorlog in zicht?" pu bliceert rijksminister dr. Göbbels, in de Za- terdags-éditie van den Völkischen Beobachter een artikel, waarin hij zijn meening uiteenzet over de in zekere deelen van het buitenland tegen Duitschland gevoerde campagne. Wie in deze dagen, zoo schrijft hij, de buitenland sche leugen- op opruiingspers doorbladert zou gemakkelijk op de gedachte komen, dat Europa aan den rand van een nieuwen we reldoorlog staat. Wat willen de democratieën eigenlijk? Zij zijn niet ingegaan op de vredes- aanbiedingen van Hitier, noch verwaardigen zij zich te discuteeren over de door hem ge stelde bewapeningseischen. De problemen die opgelost moesten worden, zijn opgelost, omdat de innerlijke dynamiek der Europee- sche situatie dat eischt. De democratieën ver klaren dat haar volkeren ontzaglijke natio nale offers op zich moeten nemen om haar bewapening in orde te brengen, opdat zij zich niet verder de inbreuken der autoritaire sta ten behoeven te laten welgevallen. Men is dus klaarblijkelijk besloten de auto ritaire staten op een geschikt lijkend oogen- blik neer tc slaan, wanneer die bewapeningen nog een beteekenis moeten hebben. Wij willen de democratieën niet aanvallen, wij willen ze niet tot het nationaal socialisme bekeeren. STALIN LEGT MILITAIRE BELOFTE AF. Gisteren heeft Stalin te Moskou als lid van den hoogsten militairen raad in tegenwoor digheid van de leden van dien raad. benevens arbeiders en boeren en het roode leger de militaire belofte afgelegd. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN ENGELAND. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Ripon, welke noodzakelijk was geworden door het overlijden van het Lagerhuislid Hilis, is de conservatieve candidaat York gekozen met 23 257 stemmen. De candidaat van de Labour- party. Hall, behaalde 19.213 stemmen. De samenstelling van het Lagerhuis wordt hierdoor niet gewijzigd. Danzig wrijfpunt. Ruiten van deDuitsche ambassade te Warschau ingegooid. Gistermiddag hebben verscheidene honderden studenten en duizenden an deren te Warschau betoogd tegen de houding der autoriteiten van Danzig jegens de Polen. De stoet trok door ver schillende straten, doch werd, toen de betoogers de Duitsche ambassade tracht ten te bereiken, door de politie terug gedreven. Nochtans slaagden tweeduizend be toogers er in de Duitsche ambassade te bereiken. Zij hieven een anti-Duitsch lied aan. Twee ruiten van het ambassadege bouw zijn met steenen ingeworpen. Tijdens studentenbetoogingen in Posen zijn Duitsche winkels vernield. Twee Poolsche Duitschers zouden vol gens Duitsche bron gewond zijn. Sympathie der bevolking. De anti-Duitsche studentenbetoogingen te Warschau, die de sympathie der bevolking had den, hebben een ongewoon karakter gedragen. Zij duurden verscheidene uren in verscheidene deelen der stad. Sedert 1936 waren geen anti- Duitsche betoogingen van dezen omvang voor gekomen. Studenten van alle partijen van rechts, van het nationale kamp en van links, hebben er aan deelgenomen. Heftige kreten werden geuit tegen de politiek van toenadering tot Duitschland, zelfs keerde men zich tegen Beek persoonlijk. Een student sprak een rede voering uit, waarin hij o.m. zeide: Duitschland begint weer een roofzuchtige politiek te voeren. De schooljeugd is bereid net uniform aan te trekken en geheel haar plicht te doen. Voor de Duitsche ambassade werd geschreeuwd: „Weg met Duitschland, weg met Hitler, weg met de Duitsche hegemonie over Europa". Een groep van 500 betoogers trok vervolgens naar het ge bouw van den inspecteur generaal van het leger, de woning van maarschalk Smigly Rydz, schreeu wende: „Vicemaarschalk, maarschalk, leidt ons naar Danzig". De Poolsche bladen hebben strenge instructies gekregen niets te publiceeren over de betoo- gmgen, sommige edities zijn in beslag genomen. Ook de Duitsche kringen te Warschau toonen zich zeer gereserveerd. Sluiting: van Duitsche scholen gcëischt. De studentenorganisaties in Posen hebben gis termiddag felle betoogingen tegen Duitschland gehouden, waarbij zij een resolutie aannamen, waarin dc sluiting geëischt wordt van die Duit sche scholen in Polen, wier aantal uitgaat boven dat van de Poolsche scholen in Duitschland. Een tweede resolutie verklaart, dat de studen ten vastbesloten zijn om met hun eigen midde len den toegang te ontzeggen aan de Duitsche studenten tot de universiteit. Zij zullen alle particuliere betrekkingen met hen verbreken en verklaren, dat zij niet meer „satisfaktionsfahig" zijn. In strijd met berichten uit Duitsche bron zijn Poolsche studenten van de polytechnische school te Danzig niet op vreedzame wijze uit de school gezet, maar tevens een hevigen rel, na ingrij pen van een compagnie SS. De commissaris-generaal van Polen te Danzig heeft geprotesteerd bij den Danzigschen senaat, waarbij hij eischte dat de persoonlijke bescher ming der Poolsche studenten door de Danzig- sche autoriteiten zou worden verzekerd. De Poolsche afgevaardigde Janicki heeft in een rede te Gdynia de incidenten te Danzig ter sprake gebracht. Hij protesteerde tegen de aan vallen op Poolsche burgers en eischte, dat aan de provocaties een einde zou worden gemaakt Ver der vroeg hij maatregelen tol sluiting van een koffiehuis, waarop een aanplakbiljet met de woorden „Geen toegang voor honden en Polen" was aangebracht. De senaat te Danzig heeft bij den Poolschen commissaris-generaal geprotesteerd tegen een motie, onlangs aangenomen door den bond van Poolsche studenten in Danzig en tegen de in- terpallaties in den Poolschen landdag over Dan zig. Men meent te weten, dat de vertegenwoor diger van den senaat verklaard heeft, dat der gelijke dingen de goede betrekkingen tusschen Danzig en Polen kunnen schaden. Een nieuwe Dalai Lama. De Chineesche minister-president, dr. Koeng, heeft in den politieken volksraad aangekon digd. dat de veertiende Dalai Lama binnen kort bekend zal zijn. Men heeft vastgesteld, dat op het oogenblik van het overlijden van ien dertienden Dalai Lama twee jongens ge boren zijn, van wie een op bevel der Chinee sche regeering uit de provincie Kokonor naar Lahsa gebracht is. Daar zal tusschen beide jongens het lot geworpen worden, onder toe zicht van generaal Woe-Tsjoeng-Hsin, voor zitter van de commissie voor Tibet, en den regent van Tibet, Jechen Hoetoetsjoe, „den levenden Boeddha". Duitsch opleidingsschip te Cork. Burgemeester wil niet bij de ontvangst zijn. LONDEN (Reuter). James Hockey, de Lord Mayor van Cork, heeft geweigerd deel te nemen aan de ontvangst van het Duitsche opleidingsschip „Schlesien", dat morgen te Cork wordt verwacht, omdat „de katholieke wereld bij den dood van den paus is beleedigd, daar de verantwoordelijke Deutsche pers den Paus een politieken avonturier heeft ge noemd". Leden van de „IJzeren Garde" veroordeeld. BOEKAREST. 24 Febr. (Havas). De militaire rechtbank te Boekarest heeft uitspraak gedaan tegen 12 leden van een ter roristische groep aer IJzeren garde, die ge arresteerd waren in verband met het ..vlam menwerperscomplot". Negen beklaagden wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen, va- rieerend tusschen een en acht jaar, drie wer den vrijgesproken. De samenzweerders hadden een aanslag te Boekarest voorbereid, waarbij van vlammenspuwende bommen gebruik zou worden gemaakt Het plan kon niet tot uit voer gebracht worden door een ontploffing in het geheime laboratorium.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9