1 I*od'm triad H, Verdubbeling van straf geëischt. HAARL'EM'S DAGBCSD 8 Frankrijk huldigt zijn sportkampioenen Een boksmatch waarover men nog lang zai spreken Spannend gevecht tusschen Boon en DanaharVan Klaveren naar Berlijn De Fransche beroeps-rugbyspeiers boeken een verrassend succes De Engelsche amateur-bekerEen wandelrecord Pearce wint. De „Academie des Sports" in Frankrijk stelt elk jaar prijzen beschikbaar voor landgenoo- ten, die zich in verschillende takken van sport verdienstelijk hebben gemaakt, in wedstrijden of op organisatorisch gebied. De groote gouden medaille van het instituut werd uitgereikt aan: Lucienne Vélu, de vrou welijke sprintkampioen, die tevens titelhoud- ster is in het discuswerpen en kogelstooten, aan de tennisspeelster madame Matthieu, aan den Europeeschen kampioen 400 Meter horden Joye en aan den wereldkampioen schermen Pecheux. De leider van de ook in ons land zeer be kende zwemclub „Les enfants de Neptune", de heer Beulque, kreeg de „Prix Virginie Herriot" ten bedrage van dertig duizend francs en de „Prix Deutsch de la Meurthe" viel ten deel aan den vlieger Guillaumet. Deze aviateur heeft in de laatste drie jaar meer dan 7000 vlieguren gemaakt; hij stak 53 maal den Atlantischen Oceaan over en vloog ruim. 400 maal over de hoogste toppen van de Andes in Zuid-Ame- rika. Hij heeft zijn prijs van vijf-en-twintig duizend francs dus wel verdiend. Voorts werden nog medailles toegekend aan den motorrenner Monneret en den zweefvlie ger Nessier, die beiden op hun gebied bijzon dere prestaties hebben verricht. Tot nu toe golden de twee gevechten tus schen Matt Wells en Freddie Welsh als de beste, die ooit voor den Engelschen lichtge- wichttitel werden gehouden, maar sinds vo rige week Boon en Danahar elkaar in het tot de laatste plaats bezette Harringay-stadion strijd leverden, is men van meening ver-, anderd. Na het bloeitijdperk gedurende de eerste tien jaren sinds den oorlog, maakte de be- roeps-bokssport in Engeland, evenals trouwens in de Vereenigde Staten en Frankrijk een pe riode van achteruitgang door, wat wel het meest tot uiting kwam in het geringe aantal werkelijk belangrijke matches tusschen pugi listen van topklasse. De wereldcrisis was oor zaak, dat de hooge toegangsprijzen, die noo- dig zijn om de gages van wereldvermaarde boksers op te brengen, de liefhebbers af schrikken en ook de geregelde bezoekers van de tweede klasse wedstrijden, die wekelijks hun shilling offerden, zagen in, dat zij hun geld beter konden besteden. Zonder voldoende toeschouwers geen hooge recettes, zonder re cettes geen gevechten tusschen boksers van wereldreputatie en geen promotors, die het or- ganiseeren van dergelijke matches aandurf den. Dat alles leidde er toe, dat veelbelovende amateurs zich wel tweemaal bedachten, al vorens het boksen als beroep te kiezen en in alle gewichtsklassen ging de kwaliteit van de beoefenaren, enkele uitzonderingen daargela ten, achteruil. Het duidelijkste voorbeeld daarvan is wel het ontbreken van zwaargewichten van de klasse, die door Dempsey en Tunney als we reldkampioen werd vertegenwoordigd. Twee van hun opvolgers, Schmeling en Joe Louis, demonstreerden tekortkomingen, die men van een wereldtitelhouder niet zou verwachten. De Duitschec beschikte niet over een knock out- stoot, Louis daarentegen is, zooals zijn bij naam van „the brown bomber" aanduidt, zeer sterk in den aanval, doch zijn verdediging laat nog steeds zeer veel te wenschen over en dat zou hem tegen boksers van het kaliber Dempsey en Tunney duur te staan zijn ge komen. wat overigens ook in zijn eerste ge vecht tegen Schmeling werd bewezen. In Boon en Danahar beschikt Engeland over twee jeugdige boksers, die het ongetwijfeld ver zullen brengen. Eerstgenoemde veroverde tien weken geleden op verrassende wijze den licht- gewichttitel op Dave Crowley en in plaats van gebruik to maken van de zes maanden, die reglementair aan den kampioen worden toe gestaan, alvorens hij zijn titel weer moet ver dedigen, stemde hij onmiddellijk toe in een match met Danahar. Deze Danahar, een vroe gere amateur-kampioen, heeft de beproefde Engelsche stijl, waarbij de „linker directe" als aanvals- en verdedigingswapen zulk een voor name rol speelt. Inderdaad slaagde hij er daarmede in, gedurende de eerste acht ron den een grooten 'puntenvoorsprong te verove ren op Boon. die geen kans zag, zijn vervaar lijken stoot te plaatsen. Het werd een zeer interessante en opwin dende strijd tusschen stootkracht en techniek, die pas in de voorlaatste veertiende") ronde ten gunste van Boon beslist werd. Danahar was reeds vele malen tevoren „down" geweest, maar het besef, dat hij ver op punten vóór stond, deed hem telkens den strijd hervatten, tot dat de referee het gevecht staakte. Onze landgenoot Beb van Klaveren gaat ook weer eens op jacht naar lauweren. Zooals hij zelf terecht verklaard heeft, nadert zijn bok sersloopbaan het einde en dat is ook logisch, want reeds in 1928 nam de Rotterdammer aan de Olympische Spelen deel, waarbij hij de gou den medaille veroverde. Volgende week. op 9 Maart, komt van Kla veren in het Berlijnsche Sportpaleis tegen den Duitschén middengewicht-kampioen Bessel- mann in den ring en we vreezen, dat hij dit niet tot een overwinning zal weten te brengen. Er zijn in Groot-Brittannië twee soorten rugby, te weten het Rugby League of Northern Union-systeem, dat door beroepsploegen van 13 man wordt gespeeld en de meer verbreide Rugby Union, waarin teams van 15 man, uit sluitend amateurs, uitkomen. Sedert enkele jaren heeft het eerstgenoem de systeem, derhalve het beroepsrugby, ingang gevonden in Frankrijk, waar het thans naast het gewone rugby wordt beoefend. De resulta ten tegen Engelsche professional-teams ge boekt, waren tot voor kort niet al te gunstig en daarom kwam de overwinning, door de Fran- schen in den interlandwedstrijd, nog wel op Engelsch terrein, op hun leermeesters be haald, als een volkomen verrassing. Nadat de rust met 63 voor Engeland was ingegaan, wisten de Franschen in de tweede helft door goed en enthousiast spel In de meerderheid te komen en hun 129 zege was dan ook ten volle verdiend. De volgende clubs hebben een plaats in de vierde ronde voor den Engelschen amateur beker veroverd: Bishop Auckland, Norton Woodseats. St. Albans City, Ilford, Sutton United, Willington, Kingstonians en de win naar van den over te spelen wedstrijd tusschen Leytonstone en Bromley. De Australische snelwandelaar Stubbs legde te Sydney de mijl (1609 Meter) af in 6 min. 18 1/5 sec. cn verbeterde daarmede het wereld record, dat met 6.21 op naam stond van Ber nard (Letland). Cecil Pearce. een neef van den vroegeren Olympischen kampioen Bob Pearce. welke laatste thans wereldtitelhouder der beroeps roeiers is, behield het sculling-kampioenschap van Nieuw Zuid-Wales door Turner en Brad ley gemakkelijk te verslaan. Zijn voorsprong bedroeg 20 lengten en hij roeide de drie mijl (ruim 4800 Meten in 20 min. 42 sec. HAARL. VOETBALBOND (Officieel). De Selectiewedstrijd aan de Spanjaardslaan. De selectiewedstrijd, die a.s. Zondag op het terrein aan de Spanjaardslaan tusschen de elf tallen A en B gespeeld wordt, begint niet te half elf, maar te twee uur. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. De voorbereidingen voor dit populaire tournooi, dat thans voor de twaalde maal in de Paaschvacantie zal worden gehouden, zijn reeds weer begonnen. De circulaires en aanmeldingsformulieren zijn aan de scholen verzonden en daarmede is dus tegelijkertijd de inschrijving geopend Het vorig jaar namen te Haarlem 138 elftallen aan deze Paaschwdstrijden deel; 't zal moeilijk lijk te zijn, dit aantal te overtreffen. Er zal gespeeld worden in vijf af deelingen Afd. A: Deze af deeling is bestemd voor leerlingen van middelbare en daarmede gelijk te stellen scholen. In afdeeling A kan de school uitkomen met slechts één elftal. De spelers in dat elftal moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben en nog leerlingen zijn van de school. Afd. B. is bestemd voor leerlingen, geboren in 1923 of later en afd. C voor leerlingen, ge boren in 1923 of later. Afd. D. In de afdeeling D kunnen uitkomen de lagere klassen van: U-L.O.-scholen; H.B.S.; Lycea; Gymnasia; Nijverheidsscholen; Cen trale-scholen en eventueel 7-klassige scholen, indien de leeftijden der spelers daartoe aan leiding geven. De leerlingen moeten geboren zijn in 1925 of later. Afd. E. Deze afdeeling is bestemd voor leer lingen der hoogste klassen van de lagere scholen. De leerlingen moeten den 11-jari- gen leeftijd bereikt en den 13-jarigen leeftijd niet hebben overschreden. De beslissing over de plaatsing in een der bovengenoemde afdeelingen berust bij de Commissie van Voorbereiding. Een speler mag slechts uitkomen voor het elftal, waarvoor hij werd opgegeven. Een spe ler mag voor meer dan één elftal als reserve worden opgegeven. Komt een speler als reserve voor een bepaald elftal uit, dan is daardoor zijn uitkomen voor andere elftallen der school uitgesloten. Elke school moet over een voldoend aantal reserves beschikken. Hun namen moeten op het aanmeldingsformulier worden vermeld. Een school mag met meer dan één elftal in dezelfde afdeeling uitkomen, behalve voor afd. A. Leerlingen, die van het onderwijs in de lichamelijke opvoeding zijn uitgesloten, mogen niet voor deelneming worden opgegeven. De wedstrijden zullen twee maal een half uur duren, met een rustpoos van 5 minuten, uitgezonderd de wedstrijden in Afdeeling A en B, die IV2 uur duren, eveneens met een rustpoos. De wedstrijden worden in de Paaschvacantie gespeeld, met uitzondering van de beide Paaschdagen; geen elftal zal meer dan één wedstrijd op een dag spelen. De aanvoerders moeten de voorletters en de namen der spelers kennen, daar zij die "na men vóór het begin van iederen wedstrijd op het wedstrijdformulier moeten invullen. De aanmeldingsformulieren moeten uiter lijk Zaterdag 11 Maart worden ingeleverd bij den heer W. P. J .Ente, Van Nesstraat 39 Haarlem (tel. 22413). (Dit betreft alleen de scholen te Haarlem, Heemstede, lioemendaal, Hoofddorp en eventueel Hillegom). Scholen welke geen circulaire mochten hebben ont vangen, kunnen zich tot bovengenoemd adres wenden. SCHOTEN—RIPPERDA De wedstrijd SchotenRipperda is nu defini tief vastgesteld op Zondag 5 Maart a.s. Voor de zen zeer belangrijken wedstrijd, Ripperda mag mmers geen punt meer verspelen, wil zij in aan merking blijven komen voor het kampioenschap, zal wel veel belangsteling bestaan. Het Scho- ten-bestuur heeft uitgebreide maatregelen ge nomen; o.a. worden houten staanvlonders ge plaatst, waardoor een goede gang van zaken verzekerd is. Daar Schoten ook nog tegen Bloe- mendaal moet spelen, vervult zij een bijzondere rol in de spannende race tusschen Bloemendaal en Ripperda ÏJS-HOCKEY. DEN HAAG—BRUSSEL (7—4). Woensdagavond werd te 's-Gravenhagf vengenoemde wedstrijd gespeeld. De Hagenaar wonnen met 7—4. De resultaten der drie speel tijden waren: 4—3, 1—0 en 2—1. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. In het Velserbad had de wedstrijd Nereus 1—V.Z.V. 1 plaats; die moest de beslissing brengen omtrent de eerste plaats in de winte- competitie. Het verloop van den wedstrijd was bijzonder spannend, daar driemaal achter elkaar één van de ploegen de leiding nam, totdat tenslotte met een 33 gelijk spel de punten gedeeld worden. Door dit gelijke spel hebben de Zaandijkers het kampioenschap van de eerste afdeeling veroverd. Voor V.Z.V. en H.V.G.B. hangt er nu van den resteerenden wedstrijd niet veel meer van af, daar V.Z.V. ook reeds definitief de tweede plaats bezet. De stand in de eerste afdeeling is thans: gesgew.gelverl.pntv.-t. Nereus 8 5 2 1 12 29—18 V. Z. V. 7 3 3 1 9 31—23 Haarlem 7 2 2 3 6 29—22 H. V. G. B. 7 3 0 4 6 22—31 H.P.C. 2 7 1 1 5 3 10—27 D.W.R. 3 moest met een 63 nederlaag de terugreis aanvaarden. De oorzaak van deze nederlaag moet in hoofdzaak gezocht wor den in de productiviteit van den Zaanschen middenvoor Honig. Handgraaf van D.W.R. was minder goed op dreef. De spanning in de derde afdeeling blijft er op deze manier wel in, zooals uit onderstaand lijstje blijkt. V. Z. V. 2 6 4 0 2 8 23—13 D. W. R. 3 8 4 2 2 10 29—23 H. V. G. B. 3 7 4 0 3 8 25—24 Haarlem 3 6 1 2 3 4 11—18 Nereus 3 7 2 0 5 4 14—24 HP.C. 3 won nu weer met groote cijfers van De Ham uit Krommenie. De Geest en Van Huisstede zorgden voor het grootste deel der tien doelpunten, die de Heemstedenaren scoorden. Doelman De Ridder kreeg niet veel te doen, maar moest toch eenmaal visschen. De beide wedstrijden voor de lagere afdee lingen HeerenduinH.V.G.B. 4 en K.Z. V.Z.V. 3 eindigden in overwinningen voor de bezoekende vereenigingen met resp. 34 en 0—3. In den dameswedstrijd tusschen de zeven tallen van D.W.R. 2H.P.C. zegevierden de D.W.R. reserves met 40. Zondagavond krijgen H.P.C. en Haarlem een krachtproef te doorstaan, daar zij resp. met vier en drie zeventallen moeten uitko men. H.P.C. 1 krijgt R.Z.C. 1 op bezoek en zal alle krachten moeten inspannen om de snelle Rotterdamsche ploeg eronder te houden. Ook H.P.C. 2 krijgt tegen Zeeman en zijn man nen de punten niet cadeau. Als Haarlem het niet te gemakkelijk opvat, kan het zeker een overwinning behalen, al is het niet eenvoudig om bij doelman Kohier een doelpunt te ma ken. Haarlem 3 kan DW.R. 3 en H.V.G.B. 3 een pleizier doen door van de V.Z.V.-reserves te winnen. Een gemakkelijke taak zal dit voor de Haarlemmers zeker niet zijn. H.P.C. 3 geven wij tegen de hechte ploeg van D.W.R. 2 weinig kans. Ten slotte komen de dames-zeventallen van Haarlem en H.P.C. tegen elkaar. Wij geven aan de Haarlem-dames de beste kansen. De eerste ontmoeting eindigde in een gelijk spel (1—1). Het programma is als volgt; Haarlem 3—V.Z.V. 2, 7.30 uur. DW.R. 2—H.P.C. 3 H.P.C..Haarlem (dames). Haarlem 1-H.P.C. 2. HP.C. 1—R.Z.C. 1. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le KL. Het tournooi om den plaatselij keu titel der lste klasse op klein-biljart werd Woensdag avond voortgezet met de volgende partijen: pnt. brt. h.s. gem. A. Corver 250 33 24 7.57 A. W. Huiskens 164 33 21 4.96 Na een slap begin van beiden is het op de 6e beurt 23 om 18. Dan maakt Corver 17 en 24, waardoor hij zijn voorsprong vergroot en na 10 beurten staat het 71 om 43. Huiskens speelt beneden zijn kunnen, zoodat zijn partner, die goed bi ij ft spelen, steeds verder uitloopt en wint met grooten voorsprong. J. Lamers Jr. 250 24 31 10.41 A. W. Huiskens 78 24 14 3.25 Lamers neemt met kleine series de leiding. Huiskens kan er ook in deze partij niet in komen, terwijl zijn tegenstander regelmatig sterk spel ontwikkelt. Hierdoor raakt de „In- sulinde"-man meer en meer achter en ver liest tenslotte met grooten achterstand. PAARDENSPORT. JACHTRIT TE NOORDWIJK. De Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging houdt Zaterdag 4 Maart een jachtrit in de omstreken van Noordwijk. Noordwijkerhout en Vogelenzang. De meet is te half drie bij het Palace Hotel te Noord wijk aan Zee. Het einde op de oude renbaan te Woestduin onder de gemeente Vogelenzang te ongeveer half vijf. De jachtrit zal op verschillende plaatsen voor het publiek te zien zijn, o.a, in het z.g. Langeveld onder Noordwijkerhout en aan de Bekslaan te Vogelenzang. Als jagermeester zal fungeeren de heer C. J. Speelman te Sassen- heim. CRICKET. DE M.C.C. WINT TEGEN NATAL. De driedaagsche wedstrijd te Pietermaritz- burg eindigde in een 9 wickets-overwinning voor de M.C.C. Wright kon toch in de tweede innings den aanval weer completeeren. De slow-bowler had geducht de hand in het be trekkelijk lage totaal, dat het sterke Natal in de tweede innings bijeensloeg. Wright nam 6 wickets voor 55 uit een totaal van 219. Den Enge'schen resteerde nog ruim twee uur om de benoodigde 108 runs te maken. Gibb's wicket viel voor slechts 8 runs. Hutton en Edrich scoorden in een zeer snel tempo. In anderhalf uur waren de runs bijeen, waar van Hutton 52 en Edrich 45 not. out. Vrijdag begint te Durban de laatste en vijfde testmatch. ZUID-AUSTRALIë KAMPIOEN VAN AUSTRALIë. Zuid-Australië, de club van Don Bradman, Is dank zij den regenval gedurende de laatste twee daeen kampioen van Australië geworden Een beslissing op de eerste innings in den wedstrijd te Adelaide tusschen Zuid-Australië en Victoria kon niet verkregen worden. Victo ria maakte 321 tegen Zuid-Australië 2077. Bii een beslissing op de eerste innings zou niet Zuid-Australië ^onh Victoria bet kampioen schap veroverd hebben. Nieuw Zuid Wales, de kampioen van 1938, eindigde op de laatste plaats. DAMMEN. DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND 10 JAAR Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van bovengenoemden Dambond hebben a.s. Zondag in het gebouw „Cycloop" te IJmuiden feestelijk heden plaats. Als 's middags 12 uur de voorzitter van den Bond, de heer K. de Jong zijn openingsrede heeft gesproken, begint te 12.15 uur de eere wedstrijd Noord-Hollandsch TientalNeder- landsch Tiental. Te half zes recipieert het bestuur en ongeveer half acht begint het non-stop cabaret programma. „DOOR OEFENING STERK". Dinsdagavond speelde D.O.S. 2 in haar club lokaal tegen Kijk Uit 2 voor de Haarl. Com petitie. Het resultaat was 14—6 voor de thuis club. Voor de clubkampioenschappen 1938'39 werden nog gespeeld: le klasse: H. CasséH. J. Oudhof. H. J. v. BerkJ. Boer koel. J. Spijker—W. Dijkhof. DAMCLUB „FLORA". De onderlinge competitie van de Damclub „Flora" is Dinsdag weer begonnen. De uitsla gen luiden als volgt: R. H. KuipersA. Reedijk 02 L. AndriessenJoh. Spijker 2—0 B. WinnubstJ. H. Reedijk 2—0 C. H. LenaartsjH. J. H, Nessen 02 HAARL. DAMCLUB „KIJK UIT". Voqr de Haarlemsche competitie werd de volgende wedstrijd gespeeld: Kijk Uit II— Oosterkwartier III. De uitslag werd 1010. Collecten ten behoeve van de Jeugdzorg. De regeeringspersdienst vestigt de aan dacht op het volgende: Sedert eenigen tijd wordt in een aantal ge meenten gecollecteerd ten behoeve van do jeugdzorg. Öet is gebleken dat daarbij in som mige gevallen de indruk wordt gewekt, als zoude die collecte plaats vinden onder auspi ciën van den minister van sociale zaken. Aangezien dit laatste bij geen der thans ge houden wordende collecten het geval is, is het wenschelijk erop te wijzen, dat. voor zoo ver bij die inzamelingen ten behoeve van de jeugdzorg al of niet opzettelijk de indruk mocht werden gewekt, dat deze plaats vinden onder het toezicht of met goedvinden van den minister van sociale zaken, dit ten on rechte geschiedt, ook wanneer gecollecteerd wordt vcor een doel, dat op zichzelf wellicht, alleszins waard Is gesteund te worden. Tot goed begrip van het vorenstaande zij vermeld, dat het jeugdwerk van de navol gende organisaties vanwege de regeering wordt gesteund en gesubsidieerd. Vanzelfsprekend is, hetgeen hierboven werd gezegd, op deze organisaties niet van toepassing. De bedoelde organisaties zijn: Centrale voor Werkloozenzorg, Stadhouders laan 45, Utrecht; Moderne Centrale voor Werkloozenzorg, Amstel 224 te Amsterdam; Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozen- zorg, Lange Putstraat 44, 's Hertogenbosch; Federatie voor Werkkampen, Stadhouderskade 7, Amsterdam, waarbij ook is aangesloten de onlangs opgerichte stichting Nederlands Volkskracht; het Algemeen Comité voor het inrichten van internaten voor opleiding tot dienstboden, Bezuidenhou,t 111, 's Graven- hage. Ontheffing leveringsverplichting garnalenvlsschers. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Vrijdag a.s. in werking treden een Koninklijk besluit tot het verleenen van ont heffing aan zg. strandvisschers, die zonder vaartuig langs het strand garnalen met be hulp van schep- of sleepnetten plegen te van gen. Aangezien de verplichting om alle ge vangen garnalen aan het verkoopkantoor voor garnalen af te leveren, voor de strand visschers in het algemeen te bezwaarlijk Is. wordt hun, die daartoe door den minister van economische zaken zijn aangewezen, ont heffing van bedoelde verplichting verleend. De ontheffing wordt slechts gegeven onder de voorwaarde, dat de door de strandvis schers aangevoerde consumptiegarnalen wor den afgeleverd in het klein aan verbruikers en met inachtneming van den minimumprijs en van de door het verkoopkantoor vastge stelde voorschriften omtrent de maat der garnalen. Voorts mogen deze vlsschers niet meer dan 10 K.G. consumptiegamalen per dag aan voeren. Aanvragen ter verkrijging van bedoelde ontheffing kunnen worden gezonden aan de Nederlandsche visscherijcentrale te 's Graven- hage. A. Coert overleden. Bekend schilder en oud-directeur van „De Lakenhal". Te Soussa in Tunis ls op 66-Jarigen leef tijd geheel onverwacht overleden de heer A Coert. ouddirecteur van het stedelijk museum „De Lakenhall" te Leiden en bekend schil der Anthony Coert werd geboren te Goedereede op 14 December 1872. Hij volgde de H.B.S. te Leiden in welke stad hij les in hand teekenen nam bij Lampe. Als schilder werkte hij onder leiding van Floris Verster. In 1921 werd de heer Coert onder-directeur en in 1931 directeur van het stedelijk museum „De Lakenhall" te Leiden als opvolger van mr. dr. J. C. Overvoorde. Met ingang van 1 Jan. 1938 werd hem wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend. „BEWEGINGSKOOR ELS KEEZER" DANST VOOR DE INT. VRIENDEN UNIE. Het „Bewegingskoor Els Keezer" uit Haar lem is door de vereeniging „Internationale Vrienden Unie" uitgenoodigd op 10 Maart mee te werken aan een feestavond in hotel de „Leeuwerik" voor de leden van die vereeni ging. Het bewegingskoor heeft deze uitnoodi- ging aanvaard. Het zal tweemaal optreden en eenige van zijn groepdansen laten zien. De Zandvoortsche pianist Johan Otten, zal het koor aan den vleugel begeleiden. We herinne ren er aan, dat het koor ook een eigen avond geeft, waarop ook de leidster Els Keezer, do cente voor danskunst aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, eenige solodansen zal uitvoeren. De eigen avond vindt midden Maart in den Stadsschouwburg plaats Hooger beroep dreigt slecht af te loopen. Commissionnair van verduistering van groot vermogen verdacht. Woensdag zette het Amsterdamsche ge rechtshof de strafzaak voort tegen een Am- sterdamschen commissionnair in effecten, ver dacht van verduistering van een zeer belang rijk bedrag aan effecten, ten nadeele van een met hem bevriende familie. De rechtbank had hem indertijd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, van welk vonnis verd. in hooger beroep kwam. Voor het gerechtshof zijn verleden week de getuigenverhooren gehouden. Woensdag werd verd. door den president aan het slotverhoor onderworpen. Verdachte hield zijn onschuld vol. Hij had de effecten ontvangen met een volmacht, waarmede hij zich volkomen gedekt achtte om met de effecten te handelen, zooals hem dit het beste voorkwam. Hij had een groot bedrag in leendepöt aan zijn eigen firma, die er op dat oogenblik slecht voorstond, gegeven. Met speculaties was hij zeer ongelukkig ge weest, zoodat een zeer belangrijk deel van het hem toevertrouwde kapitaal verloren ging. Requlsitolï. Het woord was vervolgens aan den pro cureur-generaal, die begon met de waarde van het volmacht te bestrijden. De volmacht geeft verdachte slechts het recht de belangen van de dame, die hem de stukken gaf, te behartigen. Die volmacht is slechts een lastgeving, gegeven aan een privé- persoon, want verd. was toen hij de vol macht kreeg nog geen commissionnair. Verd. moest slechts de stukken in haar be lang beheeren, hij moest de stukken aanhou den. „Maar" zegt de verdediging, „er is toch met haar goedvinden gespeculeerd". Ja, dat is waar, maar dat was na enkele jaren uit en we zien op bevel van de eigenaresse een degelijker beheer. In 1921 komen op de staten nog een reeks niet speculatieve stukken voor. Na 1929 echter wordt het een wilde speculatie; het worden dan handelingen ten behoeve van dezen verdachte en niet meer ten behoeve van Agnes N., de eigenaresse van de stuk ken. De ware toedracht van zaken verzwijgt hij tegenover de vrouw. Ten aanzien van het tweede punt in de dagvaarding, n.l. het feit, dat de verdachte effecten heeft verduisterd ten nadeele van Albert N. bestrijdt spr. het verweer van den verdachte als zou hij niet hebben geweten, dat hij effecten van Albert N. onder zich had. Tenslotte komt spr. in zijn uitvoerig gedo cumenteerd requisitoir aan het derde punt van de dagvaarding: de verduistering van effecten ten nadeele van Corrie N„ de doch ter van Albert. Ook ten aanzien van dit punt heeft de verdachte beweerd, dat hij niet zou hebben geweien, dat de bedoelde ef fecten deze Corrie zouden hebben toebehoord. Spreker gelooft hier niets van, zooals hij nader aantoont. In dit geval heeft verdachte de verduiste ringen niet gepleegd als particulier, maar als commissionnair. Spr. zet de omstandigheden, waaronder de verdachte 40.000, toebehoorende aan de zwakzinnige Corrie en opgenomen, nadat dit meisje de noodige volmacht had geteekend, in leendepöt heeft gegeven aan zijn eigen firma. Het faillissement stond voor de deur. De ver duisteringen geven een climax te zien. Ver dachte heeft gedurende een reeks van jaren met de belangen van zijn clienten gespeeld en gesold. Spr. acht alle drie punten bewezen, ook het tweede, waarvan de rechtbank den verdachte heeft vrijgesproken. Een strenge straf acht spr. onafwendbaar. Wanneer men ziet welke zware straffen wor den gegeven aan personen, die zich schuldig maken aan diefstal van een rijwiel en in dit geval sprake is van verduistering van een vermogen van meer dan 100.000, dan is tusschen deze twee strafbare handelingen geen vergelijking te trekken. Gezien de groote mogelijkheid, dat de ver dachte zich aan een eventueel door het Hof op te leggen straf kan onttrekken, vraagt spr. de gevangenneming van den verdachte. Voorts requireert spr. vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeeling van den verdachte wegens verduistering meermalen gepleegd en wegens verduistering als commissionnair tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Het Hof heeft hierna de uitspraak be paald op Dinsdag 14 Maart. Aangezien de procureur geen onmid- d e 11 ij k e gevangenneming had geëischt, zal het Hof hierover beslissen bij het wijzen van het arrest. WIELENWERKPLAATS AANBESTEED. De Nederlandsche Spoorwegen hebben aan besteed het maken van een aanbouw voor wielenwerkplaats aan de Centrale Werkplaats te Haarlem. Ingekomen waren 25 biljetten, waarvan de hoogste inschrijver was J. H. Leurdink te Winterswijk voor f 28.250 en de laagste inschrijver H. van Dijken te Amers foort voor f 23.240. UITBREIDING VAN DE VEILING IN DE LIER. In de jaarvergadering der veilingvereeniging „Westerlee" in De Lier is besloten de veiling uit te breiden. Het veilingterrein zal met 10.000 vierkante meter worden uitgebreid, waarbij tevens de haven vergroot zal wor den. De kosten worden op f 115.000 geraamd. Het werk zal in November a.s. gereed zijn. Bekende watermolen afgeliranc!. Woensdagmiddag sloeg tijdens een kort onweer, dat zich boven Alkmaar en omgeving ontlastte de bliksem in de watermolen „De Vischmolen" In de Egmondermeer. De molen, welke sedert de drooglegging van de Meer in de zeventiende eeuw dienst heeft gedaan voor de bemaling, brandde ge heel af. De molen, welke eigendom ls van den Eg- monder polder, is verzekerd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14