f25.-f30.-f35.- NEDERLAND Nieuwe Engelsche film over het leven van Koningin Victoria. Minder Verkoudheden! VlCKS Va-tro-nol en overal elders^ Is mede afhankelijk van Uw kleeding. Daarom een goed passend costume van moderne Engel sche stof, 'n Success costume van Struisvogeiejgren VRIJDAG 3 MAART 19» HAARLEM'S DAGBLA'b 6 Herbert Wilcox overtreft verre zijn vorige prestatie. Koningin Vic toria en Prins Albert voor de miniatuur van Crystal Palace. Een product, dat „every inch a gentleman" is. Rembrandt De producer en regisseur Herbert Wilcox heeft met zijn nieuwe Engelsche film „60 glo rieuze jaren" de vorige aan het leven var Koningin Victoria gewijde film, welke naar deze groote vorstin genoemd werd, in alle opzichten overtroffen. Deze film doet veel gaver aan, er is hier harmonie tusschen inhoud en vorm, de verschillende episoden uit het leven van ko ningin Victoria vloeien logisch in elkaar over, en er zit een prachtig volgehouden vaart in de geheele compositie, welke nochtans geen schade doet aan een waardige behandeling van deze interessante filmstof. De samenstelling van „Koningin Vic toria", die ook hier in Haarlem werd vertoond doch waar mee men „60 glorieuze jaren" vooral niet ver warren moet, „rammelde" hier en daar, en de machtige inhoud puilde soms duidelijk uit de filmische vormgeving. In deze film „60 glo rieuze jaren" blijkt Herbert Wilcox zijn materie meester te zijn; het is een gave indrukwekkende film. Adolph Wohlbrück, die ook in „Koningin Victoria" de rol van Prins Albert vervulde, is en het is interessant dat te kunnen consta- teeren ook kennelijk vooruitgegaan. Men zou bijna zeggen, dat hij aan de rol van Prins Albert is gaan wennen, zoo natuurlijk, zonder nadruk en vooral zonder de houterig heid welke zijn spel in „Koningin Victoria" kenmerkte doet hij zich voor. In „Koningin Vic toria" was Wohlbrück niet congruent met Prins Albert. Hij stak of boven zijn filmsujet uit of verzoek erin, kortom men zag Wohlbrück maar geen Prins Albert. Hoe anders is dat in deze nieuwe film. Wohlbrück blijkt zich geheel in de rol ingeleefd te hebben. We zien thans een Prins Albert zooals we ons dien op 't witte doek voorstellen en denken zelden aan Wohlbrück. Een beter compliment lean men een filmacteur niet geven. We zien een Prins Albert een idea list, die het goede wil en lijdt onder de on- heusche bejegening van het Engelsche volk. Men moet zich die onheuschheid niet te erg aan trekken, want wij 20ste eeuwers zijn door litera tuur en in nog grooter mate door de film in staat een blik te slaan in de toedracht van het geen zich in paleizen en achter regeeringscher- men afspeelde, maar in den tijd waarin dat gebeurde, was dat alles verborgen. Het nood lotsmotief van het momenteele is niet meer in de film; wat we zien is geschiedenis, een levens loop die niet meer trilt maar stil is geworden als een prent. En als zoodanig is het schoon het verleden te zien herleven, machtig schoon en ontroerend, want de verstilde droom van het verleden en het vibreerende beeld van het toe komstvisioen behooren tot het domein der fan tasie, het schoonste dat der menschen is. En op zoo'n manier is het in deze film verwezenlijkt. De Amerikanen hadden deze film anders ge maakt, zij hadden er valsche spanning in ge bracht, ze zouden de sentimenten toegespitst hebben, ze zouden het lijden van Prins Albert uitgebuit hebben tot de laatste druppel uit uw traanklier gevloeid zou zijn. Zij kennen geen remmen als het er om gaat het publiek te be reiken, zij maken zelfs van de Europeesche historie, „entertainment". Zij brengen het dyna mische element, de opwinding van het actueele in een historisch gegeven, zij willen de mensch- heid in twee uren tijds wijsmaken dat ze een leven van lange jaren hebben leeren begrijpen door ed den strijd, den nood, de hoop en de wan hoop, detragiek van te schilderen in felle kleuren. Men noemt dat dan aangrijpend en zoo, maar met betrekking tot historische levens, of het nu Marie Antoinette of Koningin Victoria betreft, is het m.i. een onmogelijkheid om ze via de film in 2 uren of meer of minder „nog eens over te leven". Wèl schijnt me dit mogelijk toe als het om een enkele gebeurtenis in dat leven gaat, of om een bepaald facet, maar niet als het heele leven in 't geding wordt gebracht; dan wordt het een vuurwerk, dat uiteenspat in het duister. De Engelsche filmindustrie heeft met deze film ,60 glorieuze jaren" een zeer hoogstaande opvatting van haar taak getoond.. Geen oogen- blik is er met goedkoope effecten gewerkt. Het leven van Koningin Victoria, met Albert aan haar zijde, met op den achtergrond de enorme ontwikkeling van het Britsche Imperium, treedt niet uit de lijst der historische herinnering. De Engelsche filmindustrie heeft eerbied voor haar taak. Om het populair te zeggen: deze film is „every inch a gentleman", waardig, grootsch, beheerscht. Het is een film die weet waar te staan. Dat is ook het kenmerk van een „gentleman". Ik leg bijzonder den nadruk op dit feit, omdat het ons toont hoezeer deze film specifiek Engelsch is, niet alleen naar inhoud maar ook naar vorm, en hoezeer voor gevallen als deze een nationale filmindustrie gerechtvaardigd is. De kleuren der historische tafreelen (de parades, het onvergete lijk charmante dansfeest der Hooglanders, de beelden van den oorlog, het Crystal Palace, waarin Albert's vredesstreven vorm krijgt, het huwelijk van de kroonprinses en als bekroning het diamanten jubileum) doen ons genieten want ze zijn heelemaal niet schreeuwend en be naderen de werkelijke kleuren zoodanig dat men bewondering krijgt voor de pracht en praal der historische kijkspelen, zonder daarbij te overwegen dat ze zoo mooi gekleurd zijn, maar veeleer met den indruk dat ze van zichzelf zoo natuurlijk zijn. De kleuren zijn dus niet schel, maar zeer harmonieus en aangenaam. Geen geringe verdienste! Anna Neagle is Koningin Victoria, en ook deze centrale figuur blijft binnen de omlijsting van een geschiedenis, die zich voltrokken heeft. Koningin Victoria, in de opeenvolgende episodes van haar leven nauw verweven met de historie van het Britsche rijk, zij ontroert door haar verstilde schoonheid. Zij en de figuur van Albert, en de levens daarom heen, de hertog van Wellington, Sir Robert Peel. Lord Palmerston en ten leste ook Rt. Hon Jos. Chamberlain, zijn als draden gegeven door het kleurige historische taf reel, dat Herbert Wilcox voor ons oproept in deze film „60 glorieuze jaren" als een waardig, schoon, beheerscht en daardoor zoo zeer ontroerend getuigenis van het verleden. Een film, die een bijzondere aan beveling waard is. v. H. Ter voorkoming van bosch- en heidebranden. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft een nieuwe waarschuwingsplaat (wandplaat) laten vervaardigen. Het ligt in het voornemen deze dit voorjaar op ruime schaal te ver spreiden vooral onder de jeugd. De maat schappij riep hiertoe de medewerking in van gemeentebesturen (voor wat betreft de scho len), en ook van de besturen van jeugdorgani saties. Voorts wordt de plaat gaarne beschik baar gesteld voor andere openbare gebouwen, hotels en restaurants in boschrijke streken en voor al degenen, die mede willen helpen aan het voorkomen van bosch- en heidebranden. Geruimen tijd geleden werd door de Heide- Maatschappij een werkje verspreid, getiteld „Boschbrand", van de hand van den Hout vester M. de Koning. Aangezien daarvan geen exemplaren meer voorradig zijn, werd beslo ten een nieuw boekje van denzelfden schrijver uit te geven. Dit is nu juist verschenen. Het behandelt den boschbrand. zijn voorkoming en bestrijding en is voorzien van een groot aantal afbeeldingen. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest— doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische Opleiding Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand. ex. rechten mej. T. de Graaf. Geslaagd voor het cand.-ex. economie de heer A. C. Razoux Schultz, voor het cand>ex. klassieke letteren de heer E. Hoek en voor het doct.-ex, klassieke letteren de heer A. C. M. Westenbroek Aan de „Höhere Techn. Lehranstalt" te Bingen a. d. Rijn, slaagden voor de afd. werktuigkundig ingenieur. W. Ch. Ha je te Heemstede, J. C. Ma ters te Beverwijk en F. Twiss te Aerdenhout. Voor de afd. Electrotechniek: D. de Veer te Bloemendaal. Serenade voor Herman Moerkerk. Ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag werd den heer Herman Moerkerk Donderdagavond voor zijn woning. Konin ginneweg 45, door het Centrum-comité Ver. .Koninginnedag" en de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" een serenade aangeboden, uit gevoerd door de corpsen „De Spaarnebazuin" dirigent de heer J. Stammeyer en .JEuphonia" dirigent de heer J. W. Lefèbre. Namens „Koninginnedag" waren aanwezig de heeren mr. dr. F. A. Bijvoet, Maris, D. J. van Ellinckhuysen en B. Engelenberg, en namens de drukkerij „De Spaarnestad" de heeren F. W. Hoogveld en T. Hein. De muziekcorpsen kwamen, den feest- marsch van v. d. Glas spelend, aangemar- cheerd. De 60-jarige en zijn echtgenoote luis terden naar de ten gehoore gebrachte mu ziekstukken, waarbij het .Bang zal hij leven" natuurlijk niet ontbrak. Ter receptie kwamen velen den jarige feli- citeeren, o.m. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, het bestuur van de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm", de tooneelvereeniging Thalia", de Plebaan van de Kathedrale Kerk St. Bavo en de critici J. B. Schuil, J Voskuil enz. Er werden ook vele telegrammen ontvangen o.a. van den burgemeester van 's-Hertogen- bosch F. J. van Lanschot. Raad Heemstede. Debat over de luchtbescherming. Donderdagavond acht uur kwam de gemeen teraad van Heemstede in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter: Jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester. De heer De Tello (S.D.A.P.) heeft bericht van verhindering gezonden. Hamerstukken De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Onderhandsche verpachting weiland nabij Molenwerfslaan en Heemsteedsche Kanaal. Aanbieding ontwerp-besluit vaststelling rooi lijn langs Zandvoortschelaan. Crediet-aanvra- ge uitbreiding dienstwoning in Groenendaal. Voorstel tot verbetering ingang Zandvoort schelaan hoek Heerenweg. Verordening op de heffing van rechten volgens de Besmettelijke Ziektenwet. Wijziging Werkliedenreglement, Ambtenarenreglement en Verordening Ge meentepolitie. Stemlokalen aangewezen Tot dusver waren de stemdistricten 7en 8 in twee lokalen van de Bosch en Hovensehool gevestigd. Nu intusschen ook de Crayenester- school gereed is gekomen, stellen B. en W. voor, stemdistrict 8 voortaan in laatstgenoem de school onder te brengen. Benoeming leden Stembureaux Tot leden van het stembureau worden be noemd: Stemdistrict 1: Plaatsvervangend voorzitter Jhr. A. van de Poll: leden: J. P. A. Wiegman en H. Stefels Jr. Plaatsvervangende leden: J. H. H. van den Putten, G. J. Schuyt, G. J. Smit en E. Vedder. Stemdistrict 2: Voorzitter: H. J. Voors. Le den: A.W.M. Steinhof en W.Bulten. Plaatsver vangende leden: B. C. Vuyck, H. Kuipers, H. de Bas en E. J. C. Hermans. Stemdistrict 3: Voorzitter: N. J. van der Linden. Leden: H. Klaassen en W. Muller. Plaatsvervangende leden: J. C. F. Kroon, A. J. J. Verspoor. L. van Wijk en P. Tromp. Stemdistrict 4: Voorzitter: H. A. Meeuwen oord. Leden: H. Vermeer en A. Milatz. Plaats vervangende leden: J. M. Langeveld Jr.. H. C. T. Heilen, W. A. Philippo en J. van Gro ningen. Stemdistrict 5: Voorzitter: C. A. M. Jonck- bloedt. Leden: W. A. de Tello en A. van Huis steden. Plaatsvervangende leden: P. J. van Empelen, Ph. Cohen, C. J. Preyde en J. L. Veen. Stemdistrict 6. Voorzitter: J. W. van der Erf. Leden: P. R. Kromhout en C. L. Kwak. Plaatsvervangende leden: C. Goede. W. J. Reynders, A. A. Leuven en A. G. Zijlmans. Stemdistrict 7: Voorzitter: S. Rijkes. Leden: Mr. C. von Meyenfeldt en J. Koster. Plaats vervangende leden: A. J. P. Bies, mej. M. C. M. Waller, H. M. Fockens en P. M. van Drooge. Stemdistrict 8: Voorzitter: A. P. Audretsch, LedenE. J. van Lent en G. W. Ris. Plaatsver vangende leden: A. Pronker, A. Volkers, H. Spruit en N. Tromp. Stemdistrict 9. Voorzitter: H. M. van Unen. Leden: Mevr. E. E. Jonkheid-Peereboom en P. van Os. Plaatsvervangende leden: H. A. Vromans, G. Kreuning, J. de Graaf en mej. D. M. C. Bérgmann. Stemdistrict 10: Voorzitter: H. J. W. B. Dis selkoen. Leden: J. J. Best en J. A. Buising. Plaatsvervangende leden: H. Groenewegen, G, H. van Asperen, J. F. C. Dix en J. C. Snel. Tot leden van het hoofdstembureau worden benoemd: Leden: C. W.. Jansen Hendriks, E. G. Wildeboer, F. Dijkstra en P. Vorst, plaats vervangende leden: J. Veenhoven, W. Thun- nissen en A. van Wingerde. Plantsoen Johan Wagenaarlaan De N.V. Maatschappij tot exploitatie van Onroerende Goederen te Heemstede is bereid om niet aan de gemeente af te staan een per ceel. gelegen aan de Joh. Wagenaarlaan, hoek Franz Schubertlaan. groot pl.m. 1260 M2„ in dien de gemeente overgaat tot het aanleggen van een plantsoen op bedoelden grond. Aan gezien deze omgeving door het aanbrengen van een plantsoen een belangrijke verfraaiin; zal ondergaan, meenen B. en W. dat het ge- wenscht is tot aanvaarding van den grond over te gaan. Om een en ander in orde te brengen vra gen B. en W. een crediet van 3000, te ver- hoogen met 500, wanneer de werkzaamhe den in werkverschaffing worden uitgevoerd. De heer Voors (Chr.-Hist.) vindt het plan niet mooi: ook acht hij het geen verbetering. Het plantsoen zou niet in overeenstemmin' zijn met den huizenbouw aldaar. Hij vraagt of het de bedoeling is. de stukken grond voor den bouw kleiner te maken door den aanles van dit plantsoen. De heer Kromhout (C.D.U.) is van oor deel, dat dit voorstel eerst in de plantsoenen commissie had moeten komen. Wethouder Dr. Droog (R.K.) verdedigt het voorstel. Tot dusver was de Johan Wage naarlaan een soort steenenwoestijn. De om trek zal wel door dit plantsoen verfraaid wor den. Spreker geeft toe dat het voorstel eerst in de plantsoenencommissie had moeten ko men, maar er was plotseling haast ontstaan. Het voorstel voor den aanleg komt wèl eerst in die commissie. Het ging nu om aanneming van den grond. De heer R ij k e s (lib.) kan de klacht van beide raadsleden begrijpen. Als de zaak niet urgent is, zou het misschien overweging ver dienen het voorstel aan te houden. Wethouder Dr. Droog ontraadt aanhou ding. De heer Van der Erf (R.-K.) wil ook eerst over de ontworpen rooilijn ingelicht worden. Hij kan er nu geen oordeel over vellen. De Voorzitter merkt op, dat de teeke- ning, ook wat de rooilijn betreft, bij de stuk ken heeft gelegen. De heer Voors handhaaft zijn bezwai'en. Uit stedenbouwkundig oogpunt zal de omge ving niet fraaier worden. Wethouder Droog blijft van oordeel, dat de toestand daar goed zal worden. De tuinen achter de huizen zouden onmogelijk lang worden. De heer Van der Erf vindt dit laatste bezwaar niet overwegend. Daar is volgens hem geen gemeentebelang mee gemoeid. De heer Jonckbloedt (R.K.) vindt dit ook geen gelukkig argument. Z. i. kan de Commissie van Openbare Werken evengoed beoordeelen of daar een plantsoen moet ko men, als de plantsoenenccmmissie; die van Openbare Werken heeft het plan goedge keurd. De heer Kromhout stelt voor, het voor st-el aan te houden en het eerst in de Plant soenencommissie te brengen. De heer Van Unen (lib.) wil het voorstel uit differentie voor laatstgenoemde commissie aanhouden. De heer Meeuwenoord (R.K.) vindt het verkeerd om het aan te houden, omdat de commissie voor Openbare Werken het reeds heeft aanbevolen. Het vQorstel-Kromhout wordt aangeno men met 8—6 stemmen. Schenking van schilderijen. Onder dankbetuiging worden van Mevrouw j M. J. von Brucken Fock—Pompe van Meerder- N.V.KLEEDINGMAGAZIJNEN KATTENBURG S.V j§3 ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT GOES w HAARLEM ZIERIKZEE BERGEN OP ZOOM HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) voort aanvaard twaalf schilderijen, vervaar digd door wijlen haar echtgenoot, den heer G. H. G. von Brucken Fock. Deze schilderijen zullen in het Raadhuis en andere gemeente lijke gebouwen worden opgehangen. De Voorzitter toont zijn dankbaarheid. De schilderijen zullen de gemeente verfraaien. Hij hoopt dat anderen dit voorbeeld zullen volgen. (Applaus). Wijziging Werkliedenreglement. Aan de orde komt het bekende voorstel tot wijziging van het Werklieden- en Ambte narenreglement en van de Verordening Ge meentepolitie. De heer Disselkoen (S.D.AP.) vraagt om het bijwonen van cursussen in verband met de oefeningen voor de Luchtbescherming door personeel van het Gasbedrijf in de dienst uren te doen geschieden. Ook zullen er moei lijkheden komen als er eventueel eens een algemeene mobilisatie komt. Dan zal een groot aantal mannen tot 45 jaar niet in de gemeente zijn. Waarom wil men die menschen dan ver plichten. in hun eigen tijd die cursussen en voorbereidingen te doen bijwonen. Spreker kan zich ook vereenigen met technische bezwaren, door den heer Van der Linden (R.-K.) te berde gebracht. De heer Kromhout zou een bepaling op genomen willen zien, waarbij bepaald wordt, dat ambtenaren en werklieden, die daartegen gewetensbezwaren hebben, vrij te stellen van werkzaamheden, die noodig zijn in verband met de luchtbescherming. De heer Von Meyenfeldt (A.-R.) vraagt nadere inlichtingen over de artikelen, waarin gesproken wordt over deelneming door ge- meentepersoneel aan luchtbeschermingsoefe ningen. De heer Van der Erf begrijpt het argu ment van de gewetensbezwaren niet. Hij kan begrijpen, dat sommige menschen die hebben tegen het hanteeren van een geweer, maar men kan toch geen gewetensbezwaren hebben tegen het verleenen van hulp aan andere men schen. „Dit gaat boven mijn pet", zegt spre ker. De V o o r z i 11 e*r is het met den heer Van der Erf eens. Hy acht het voor de werklieden van veel beteekenis. dat deze werkzaamheden als „dienst" worden beschouwd. Met de indee- ling van groepen is ook rekening gehouden met een eventueele mobilisatie. De heer Kromhout wil toch een bepaling in het reglement opnemen, waarbij rekening met gewetensbezwaren wordt gehouden. De Voorzitter ontraadtdit, omdat de voorgestelde wijzigingen van de regeering zijn. Wethouder D r. Droog merkt op, dat B. en W. in dezen heel soepel zijn opgetreden. In veel zijn ze aan de bezwaren tegemoet geko men en zelfs nog verder gegaan, dan de vak organisaties wenschten. De Voorzitter zegt. dat het de bedoe ling is, om binnenkort ook cursussen voor vrouwen in het leven te roepen. Wethouder Dr. Droog merkt op. dat men toch geen rekening met dwaze gewetensbezwa ren kan houden. Iemand heeft eens gezegd, dat hy gewetensbezwaren had tegen het be talen van belasting, omdat volgens hem de belastinggelden niet goed besteed worden. Dit is toch te dwaas om over te speken. De heer Kromhout stelt nu voor, toch een desbetreffende bepaling in de reglementen op te nemen. Dit voorstel wordt niet voldoende onder steund. De heer Van der Linden ste't voor. oir in plaats van „12 uur" te lezen „40 uur" (wat de vergoeding betreft)Dit. voorstel wordt met j 86 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aangenomen. Rondvraag De heer Disselkoen klaagt er over, dat honden veel schade aan tuinen veroorzaken. De Voorzitter antwoordt, dat daar maatregelen tegen genomen zullen worden. Hierna sluiting. £ijn wél maar ze zijn niet altijd even versch. Daarom gebruikt Oud uitsluitend Neder landsche eieren, versch van de kip versch in de advocaat. t. 1.30). 0e liwillt»'* I""" u "°9 a (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Stuurliedenexamen. Geslaagd voor 3en stuurman groote handels vaart de heeren J. Vermeijden en D. T. Verstand, en voor stuurman kleine handelsvaart de heer J. Wiegman. BLINDENZORG TE HAARLEM. In het jaarverslag over 1938 van de Ge meentelijke Blindencommissie te Haarlem lezen wy: Het aantal te werkgestelden in de werkin richting bedroeg dit jaar negen. Voor één blinde bleek alsnog plaatsing gewenscht en mogelijk. De verkoop was ruim 3400. Vijf Haarlemsche kinderen (4 meisjes en 1 jongen) volgen het onderwijs aan een blin deninstituut. Eén meisje kwam te overhjden; voor twee meisjes was dit jaar plaatsing ge wenscht. Van de 83 blinden waren er 19 (12 vr. en 7 mannen) in inrichtingen. 10 blinden (5 vr. en 5 mannen) ontvangen wekeiyks via de commissie ondersteuning tot een totaal bedrag van 4500. Van de 83 blinden zyn er alzoo 40 (17 vr. en 23 mannen), die geen financieelen steun van de gemeente behoeven.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10