Haarlem's Dagblad KARDINAAL PACELLI WORDT PIUS XII Paus Pius XII. Geestdriftige tooneelen op het Sint Pietersplein Eerste radiorede van Pius XII levend Ongemeen felle brand in de Haarlemmermeer Opslagplaatsen van zaadhandel totaal afgebrand Hef Belangrijkste 56e Jaargang No. 17087 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 3 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Ad vertent iën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentje» rie rubriek. Het Conclave der tweeënzestig kardinalen van de Roomsch-Katholieke Kerk, vergade rend in het Vaticaan te Rome, is tot een bui tengewoon snelle beslissing gekomen. Binnen 24 uur nadat de deuren gesloten waren hield het zijn derde stemming, waarbij de kardi- naal-camerlengo Eugenio Pacelli, staatssecre taris van Pius XI, de vereischte meerderheid van minstens 2/3 behaalde. Hij aanvaardde de benoeming en even later, te half zes Donder dagmiddag, stegen de witte rookwolkjes op. De oudste kardinaal-diaken verscheen buiten op de loggia en deelde aan de op het St. Pie tersplein verzamelde menschenmassa het feit mede met de gebruikelijke woorden „Habemus Pontificem" (wij hebben een Paus) en de bij voeging dat de nieuwe Paus den naam Pius XII gekozen had. Met langdurig gejuich werd deze mededeeling ontvangen. Zoo had zich dan toch het zeldzame geval voorgedaan, dat de staatssecretaris van den vorigen Paus hem was opgevolgd. Toevalligerwijze werd de kardinaal Eugenio Pacelli, die op 2 Maart 1876 als zoon van een advocaat te Rome geboren werd en die zelf ook in de rechten heeft gestudeerd, juist op zijn 63en verjaardag tot Paus gekozen. En als tweede toeval mag vermeld worden dat hij in deze maand precies veertig jaar priester is: In Maart 1899 werd hij daartoe gewijd. Zijn levensgeschiedenis is zeer zeker die van een man van buitengewone begaafdheden en werkkracht. Er blijkt uit dat men deze eigen schappen reeds in den jongen priester ont dekte en erkende: reeds op 33-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot leeraar in de jurispru dentie aan de pauselijke academie Nobili Ecclesiastici en vijf jaar later werd hij secre taris der congregatie voor Kerkelijke Zaken. Zijn diplomatieke gaven leidden in 1917, het jaar waarin hij tevens titulair aartsbisschop van Sardi werd, tot zijn benoeming als nun tius te München. Van 1920-1929 was hij nuntius te Berlijn. De concordaten van den Pauselijken Stoel met Beieren (1924), Pruisen (1930) en tenslotte met het Derde Rijk van Hitier (Juni 1933) worden aan zijn beleid en werkzaamheid toegeschreven. Toen het Con cordaat met Duitschland tot stand kwam was hij al sinds eenige jaren staatssecretaris van Paus Pius XI, die hem op 16 December 1929 'tot kardinaal benoemd en eenige maanden later met het staatssecretariaat belast had. Het is bekend dat Paus Pius XI hem de grootste waardeering toedroeg en hem als zijn opvolger beschouwde. En die omstandigheid Is van veel belang. Want daaruit leidt de wereld thans af, dat het Conclave door de benoeming van den kardinaal Pacelli de voortzetting, in een ook voor de R.K. Kerk moeilijken tijd, van het beleid van den vorigen Paus heeft willen ver zekeren. Anderzijds vindt men deze meening ook bevestigd in de naamskeuze door den nieuwen Paus: evenals zijn voorganger heeft hij Pius willen heeten. Er zijn verder beschouwingen geleverd over de vraag, of als Paus een kardinaal gekozen zou worden die als zieleherder op den voor grond trad of een kardinaal die zich vooral als diplomaat en politicus had onderscheiden. Van meer dan één zijde wordt nu de meening verkondigd, dat de laatste voorkeur den door slag heeft gegeven. Maar onbetwist is dit standpunt niet, aangezien de veelzijdig- begaafde nieuwe Paus vooral tijdens zijn nuntiatuur in Duitschland ook als zieleherder diepen indruk zou hebben gewekt. Zeker is dat deze verschillende taken in het Pausdom ver- eenigd zijn. De vorige Paus, van wien bij zijn benoeming geen roep als diplomaat en poli ticus uitging, heeft op deze gebieden dan ook niettemin veel en belangrijk werk verricht. Vice-versa kan men hetzelfde van zijn op volger verwachten. De nieuwe Paus heeft veel gereisd, ook in Zuid-Amerika en in de Vereenigde Staten. Natuurlijk kent hij Duitschland door zijn langdurige werkzaamheid in dat land bijzon der goed. Merkwaardig is zijn buitengewone talenkennis: de Italiaansche bladen vermel den dat hij acht talen vloeiend spreekt, na melijk Italiaansch, Latijn, Duitsch, Fransch. Engelsch, Spaansch, Portugeesch en Hon- gaarsch. Wie dit verneemt moet wel onwille keurig denken aan de leiders der regeeringen van zoovele landen, die zich alleen maar in hun eigen teal kunnen uitdrukken en door dit gebrek aan ontwikkeling zooveel minder begrijpen van den volksaard der naties, waar mee zij in vaak zoo belangrijk diplomatiek en politiek contact komen. Als niet-Katholïek kan men daarom niet onverschillig tegenover de Pauskeuze staan. Wie dit doet toont daarmee, de belangrijke invloeden en verhoudingen in de wereld niet te begrijpen. Het beleid en het woord van den Paus doen hun directen invloed gelden op ettelijke millioenen menschen. Het feit bij voorbeeld dat de nieuwe Paus zich een uitge sproken tegenstander van de rassenleer heeft getoond hetgeen overigens geheel in de lijn der R.K. Kerk ligt is van onloochen bare beteekenis. De vreugde waarmee vooral de Fransche, Engelsche en Amerikaansche bladen zijn benoeming begroeten stemt tot nadenken. En als ik een eenvoudiger omstan digheid naar voren breng: het feit dat Pius XII een zeer welsprekend en zelfs brillant redenaar is kan men niet onderschatten. Den 262en Paus wacht zeer zeker een zware taak. Men heeft hem veeleer als een man van soepel beleid en groote volharding dan als een doordrijvende krachtfiguur gekenschetst. Staatssecretaris eugenio pacelli is Donderdag, juist op den dag, dat hij ook den 63-jarigen leeftijd be reikte, tot Paus gekozen. Hij heeft den naam Pius XII aangenomen. De stemming, die de benoeming van Pacelli tot Paus tengevolge heeft gehad, geschiedde om 17 uur 30 Romeinsche tijd. Enkele oogenhlikken na de telling der stemmen stegen witte rookwolken op uit den schoorsteen der Sixtijnsche kapel, waarmede den volke bekend gemaakt werd dat de kerk een nieuwen Paus had. Terstond bevestigden de luidsprekers op de basiliek en op den zuilengang het heugelijke nieuws. De ontzaglijke menigte belangstellenden, die van heinde en verre waren samengestroomd om deze historische oogen hlikken bij te wonen, barstte in luid en blij gejuich uit. Het gejuich duurde den geheelen tijd tot op het oogenblik waarop de oudste kardinaal-diaken in de loggia verscheen, om 17 uur 25 Nederlandschen tijd, teneinde den naam van den gekozene bekend te maken. Een diepe stilte daalde neer over de massa en duidelijk weerklonk de stem van den kardinaal over het onmetelijke Sint Pietersplein met de mededeeling dat de zeereerbiedwaardige heer Eugenio Pacelli tot Paus was gekozen en zich den naam Pius XII had gegeven. Toen barstte het gejuich: „Viva il papa!" pas goed uit. „Habemus Pontificem" (Wij hebben een Paus.) Met deze woorden werd het gunstige resultaat der stemming in de radio bekend gemaakt. (Men zie voor het vervolg van deze berichtgeving de vagina buitenland). Deze tijd schijnt ook meer voor het eerste geëigend. Van belang zal natuurlijk ook zijn. welken kardinaal hij tot staatssecretaris kiest. Die benoeming is nog niet bekend gemaakt. R. P. Mr. F. F. baron de Smeth door auto aangereden. Toestand van den Hofmaarschalk zeer ernstig. 's GRAVENHAGE 3 Maart. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is de kamerheer en Hofmaarschalk van H.M. de Koningin mr. F. F. baron de Smeth op de Koningskade ter hoogte van den Dierentuin bij het oversteken van den rijweg door een personenauto aangereden en tegen den grond ge worpen. Baron dc Smeth brak daarbij het rechterbeen, terwijl het linkerbeen werd versplinterd. Bovendien kreeg hij een schedclfractuur. In zeer ernstigen toestand is het slachtoffer door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Voor nader onderzoek is de auto, welke werd bestuurd door een 31-jarigen bewoner van de Prinses Mariestraat, door de politie in beslag genomen. Omtrent de schuldvraag is nog niets vastgesteld. 4 Een hartstochtelijk pleidooi voor den vrede VATICAANSTAD. 3 Maart (Reuter- A.N.P. i Vanmiddag te negen minu ten over twaalf (Italiaanschen tijd) sprak ZJL Paus Pius XII zijn eerste boodschap tot het geheele katholieke volk uit voor de radio. De Heilige Vader sprak vier en een halve minuut, waarna hij zijn zegen gaf. Hij hield een hartstochtelijk plei dooi voor den vrede tusschen alle lan den, alsmede rechtvaardigheid, liefde en eensgezindheid. Hij bad, zeide hij, dat alle volken mogen komen tot wel vaart en vooruitgang in de bescha ving. De Paus sprak met een heldere, duidelijke stem. Na den Pauselijken zegen werd een korte Latijnsche hymne gezongen. (Aan de Zuid-Afrikaansche kust is op een diepte van veertig vadem een visch van de groep crossop- terygii gevangendie men reeds millioenen jaren uitgestorven dacht). Geen mensch op aard heeft een compleet idee, Van wat in diepste diepten van de zee, Aan primitieve wezens wel mag leven. Dat nog voor ons verborgen is gebleven. Wat weten we van dit gebied van nacht. Waar nooit de zon den flauwsten lichtstraal bracht, Wij menschen die soms dreigen te vergeten. Hoe bitter weinig wij tenslotte weten. Daar is in Afrika een visch gevischt. Waarvan men meende, dat hij zeer beslist, Millioenen jaren reeds was uitgestorven, Nu heeft dat dier een theorie bedorven. Is het een houding voor een visschenras, Dat, menschelijk bezien, verdwenen was. Om zoo opeens weer stomweg op te duiken, Levend gevangen in de visschersfuiken? Maar wacht, wij geven nog zoo gauw niet prijs, Wat ons bezielde, waar is het bewijs, Heeft dit bericht uit Afrika wel waarde, En moeten wij het klakkeloos aanvaarden? Terwijl er toch geen twijfel aan kan zijn: Crossopterygii is vischlatijn. P. GASUS. Het woord is aan.... Allard Pierson: Menschenkennis is een ar tistieke kennis, en artistieke kennis is op geen enkel ge bied mogelijk zonder liefde voor het voorwerp dier kennis. Brand te Hirakata gebluscht. OSAKA, 3 Maart. (Domei). De materieele schade te Hirakata, waar een arsenaal in de lucht is gevlogen, is niet zoo groot als aanvankelijk gemeld. Het aantal totaal vernielde huizen bedraagt 250, voorts zijn 100 huizen ge deeltelijk vernield. Er staan in Hira kata 5.950 huizen. Er zijn 18 menschen gedood. 135 worden vermist en 562 zijn gewond. De meeste vluchtelingen zijn naar de stad teruggekeerd en de brand is gebluscht. Italiaansche voorjaarslichting onder de wapenen. Naar Reuter uit Rome meldt zijn gisteren de lichtingen 1915 tot en met 1918 onder de wape nen geroepen. De schattingen van het aantal op geroepen manschappen varieeren tusschen 60000 ën 200.000. Van officieele zijde wordt gesproken van de volkomen normale oproeping van de lichting 1918 en manschappen van de drie voor gaande jaren, die vroeger als ongeschikt zijn af gekeurd. Tengevolge van het lager geboortecij fer gedurende den wereldoorlog zijn deze vier lichtingen de kleinste. In niet-Italiaansche kringen meent men te weten, dat de noodzakelijkheid van handhaving der legersterkte de eenige reden voor het op roepen der lichtingen is. Men gelooft, dat an dere lichtingen gedemobiliseerd zijn. Hedenmorgen heeft een groote brand gewoed in dc opslagplaatsen van den zaadhandel Van WijkCat/, aan den Cruquiusdijk te Haarlemmermeer. De schuren zijn totaal afgebrand, terwijl ook een woonhuis een prooi der vlammen werd. Een brand van ongewone afmetingen heeft hedenmorgen in de Haarlemmermeer gewoed. De opslagplaatsen en voorraadschuren van den zaadhandel van N.V. Van WijkCatz aan den Cruquiusdijk zijn een prooi der vlammen ge worden terwijl ook het woonhuis van den heer Van Wijk door de in allerijl gealarmeerde brand weer van Hoofddorp en Heemstede niet kon worden behouden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat reeds ruim een uur na het ont dekken van den brand omstreeks 10 uur van de voorraadschuren niet veel meer over was. De brand is ontstaan door een explosie in den meeltrommel in de droogkamer van de werkplaats waar het meel wordt gedroogd. Het vuur werd onmiddellijk opgezogen door den exhauster en binnen enkele minuten stond het silo-pakhuis in lichterlaaie. De vlammen vonden gretig voedsel in het mosterdzaad, dat daar in groote hoeveelheden was opgeslagen. Een van de arbeiders trachtte nog met een eigen blusch- apparaat het vuur te bedwingen, doch de vlam men waren reeds te fel dan dat deze poging met succes kon worden bekroond. De naast het silo pakhuis gelegen tarwe-schuur vatte eveneens vlam en reeds ver in den omtrek kon men den rooden gloed van de fel-oplaaiende vlammen zien. (Zie ook pag. 2.). Opvarenden van de „Banger" gered. Radio Corporation meldt, dat het Britschc vrachtschip „New Foundland' bij zware zee de 150 leden der bemanning van het Canadeesche schip „Ranger" aan boord heeft genomen. Men tracht het schip naar Halifax op te sleeDen. HEDEN- 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag- Een groote brand heeft in de Haarlemmer meer gewoed. 1 en 2 BINNENLAND. Het rijtijdenbesluit zal vermoedelijk deze maand worden afgekondigd. 2 De Twentsche bank keert weer 5l/s procent dividend uit. 3 Ook voor andere kantongerechten hooge boetes geëischt tegen wilde busonderne mingen. 3 Minister Romme somt maatregelen, welke in voorbereiding zijn, op. 3 De Vrouwenvredesgang wordt op 17 Mei te terdam gehouden. 4 BUITENLAND. KARDINAAL PACELLI IS TOT PAUS GE KOZEN. pag. 1 en 5 Er /al waarschijnlijk geen proces tegen Schuschnigg gevoerd worden. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Paus Pius XII 1 J. B. Schuil: Ballet Tilly Svlon. 2 v II.: Nieuwe Engelsche film over het leven van Koningin Victoria. 6 Voor de Jeugd n De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1