0. Haat £uxe HetUuut GARAGE RABO VRIJDAG 3 MAART '1939 HAARIJEM'S DAGBITAD „De maritieme verdediging van het Nederlandsche Imperium". Lezing van vice-admiraal b. d. L. J. Quant. Donderdagavond werd in een der zalen van Restaurant Brinkmann, Groote Markt, een ver gadering gehouden door het comité voor Na tionale Veiligheid. Op deze bijeenkomst sprak de heer L. J. Quant, vice-admiraal b. d. De voorzitter, de heer E. H. Krelage, heette den burgemeester Dr. J. E. Baron de Vos van Steemvijk en de overige aanwezigen welkom. De heer Krelage sprak een opwekkend woord om het luchtverdedigingsfonds te steunen en spr. deelde mede dat in Haarlem vanwege het comité in eerste oplage 3500 brochures inzake „hamste ren in Vredestijd" gedistribueerd zullen worden; de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen waarvan een deputatie aanwezig was, verleent haar medewerking daarbij. Vervolgens sprak de heer Quant over „De ma ritieme verdediging van het Nederlandsche Im perium". De marine is een merkwaardig oor logsinstrument, dat niet alleen in oorlogs- maar ook in vredestijd dienst doet aldus spr. In de laatste jaren hebben we kunnen zien hoe de Ne derlandsche marine in de Straat van Gibraltar gerespecteerd werd. Het materieel, dat hier ge bruikt werd, was zeer onvoldoende, en we mogen blij zijn dat het allemaal zoo goed verloopen is. De koopvaardijmaatschappij en zijn nochtans zeer dankbaar voor de wijze, waarop de marine er voor gezorgd heeft, dat aan de handelssche pen geen overlast werd aangedaan. Spr. noemde dit tevens een voorbeeld van de wijze waarop zij, die bij de marine werkzaam zijn, ook in vre destijd bevrediging in hun werk kunnen vinden en dit niet altijd behoeven te zoeken in oorlogs voorbereiding. De taak der marine in Nederland is definitief, namelijk om alle watertoegangen te versperren, o.a. door mijnen, met afweermiddelen jegens mijnenvegers enz. In de Noordzee moeten in verband met deze mijnversperring onderzeeboo ten aanwezig zijn. In den laatsten tijd is er een nieuwe idee naar voren gekomen. Het voedingsvraagstuk zal in een eventueele komende oorlogsperiode urgent worden, want van collectiviteit zal geen sprake zijn. De Hollandsche vloot moet koopvaardijsche pen zelf kunnen convoyeeren. Onze volksverte genwoordiging is ermee accoord gegaan deze richting bij de defensie in te slaan. Wat Indië betreft is een zeer behoorlijke de fensie noodzakelijk. In 1930 werd het plan Deckers opgesteld be treffende een zgn. harmonische vloot. Wij zijn thans bezig deze harmonische vloot uit te bou wen, geleid door zelfstandigheidspolitiek. Indien wij deze harmonische vloot afbouwen op de wijze als we er thans mee bezig zijn zal er in Indig een maritiem groote preventieve macht ontstaan, en de vijand zal zich bedenken om deze aan te vallen. Behalve de defensieve vloot hebben we in Indië een zgn. zeegaande vloot noodig, bestaande uit torpedojagers, krui sers en onderzeebooten. Voor een kleine natie vormt namelijk niet het slagschip de kern van de vloot, doch de onderzeeboot, die over verras sende capaciteiten beschikt. De onderzeebooten moeten geconvoyeerd worden, opdat ze niet ge dwongen zullen worden diep onder water te blijven en derhalve gevaarloos te worden. Om zich door den Archipel te kunnen bewegen heb ben de schepen watervliegtuigen-bommenwer pers noodig. Spr. wees op de situatie van Indië t.a.v. Japan. De groote Japansche handel is ten nauwste ge ïnteresseerd bij de positie van onze koloniën, want de Zeeweg voert daardoor of daarlangs. De plaatsen Tarakan en Balikpapan, welke door Japan bezet zouden kunnen worden, zijn in den laatsten tijd reeds versterkt. De voor naamste taak van de marine zal zijn om de ver bindingswegen te bestoken opdat het voor Ja pansche schepen onmogelijk zal zijn om mocht Japan Tarakan en Balikpapan bezetten de pe troleum naar Japan te vervoeren, hetgeen toch de eigenlijke bedoeling is. De consequentie van zelfstandigheidspolitiek is de vloot belangrijk uit breiden met slagschepen. Het is voor Nederland een verheugend teeken dat Engeland zoo krachtig wordt. Wij moeten niet meedoen aan den bewapenings wedloop, maar wij moeten alleen den achter stand, welke door het defaitisme ontstaan is, in halen. Spr. was van meening dat we momenteel op den goeden weg zijn wat de uitbreiding van onze vloot betreft. Na de pauze bestond er gelegenheid voor de aanwezigen om den heer Quant vragen te stellen. n Fortgens IGr. Houtstraat 109 naast Cinema Palace Gedistingeerd: zoo'n gladdering (Adv. ingez. Med.) STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). AANWINSTEN. Godsdienst: Leo XHI (Paus). De encycliek Arcanum van 10 Februari 1880 over het Christelijk huwe lijk. Pauwels. De eene ware godsdienst. Salsmans. De biecht. Opvoeding en onderwijs. Brugmans. Geschiedenis van het onderwijs in Nederlandsch-Indië. Bühler. Practische kinderpsychologie. Eykman. Mijn kind wil niet eten. Luning Prak. Aanleg en toekomst, voorlich ting bij schcol- en beroepskeuze. Chemische en mechanische technologie. Moll, van. Handboek der practische galvano- techniek. Rauwerda. De machinale houtbewerking. Royen. Van en De Vooys. Leerboek der mechanische technologie. Woudenberg, Van. De geschiedenis der vereeniging het kaascontrolestation te Utrecht voor vdlvette kaas K.C.U.V.V. 1913- 1938. Handelswetenschappen. Vliet, van de. Leerboek van het dubbel boekhouden. 1. daaglijksche methode. 2. 12 Maandelijksche methode 2 dln. Geschiedenis EIwin. Mahatma Gandhi. Malsen. van. Geschiedenis van het make- laarsgild te Amsterdam 15781933. O'.aenborgh. van. De fundamenten van het slot bij Egmond aan den Hoef. Price. Ward. Ik ken deze dictators. Nederlandsche en i. h. Nederl, vert. romans. Buck. Het trotsche hart. Cramer. Het land van belofte. Schaik—Willing, van. Uitgestelde vlucht. Zielens. De dag van morgen Zorg voor Zwakzinnigen te Haarlem. De werkinrichting. Aan het jaarverslag 1938 van de Haarlem- sche Werkinrichting voor maatschappelijk ongeschikte zwakzinnigen ontleenen wij: In den loop van 1938 werden vier maat schappelijk ongeschikte zwakzinnigen twee jongens en twee meisjes op de inrichting geplaatst. Twee jongens konden afgevoerd worden één vertrok naar een inrichting in verband met huiselijke omstandigheden en één werd in de maatschappij geplaatst. Ook vertrokken er twee meisjes één werd er in een dagdienstje geplaatst, terwijl een ander meisje thuis kon blijven voor eenvoudige huis houdelijke bezigheden. Einde 1938 bezochten 29 jongens en 17 meisjes de werkinrichting. Voor de jongens waren er twee leiders, en voor de meisjes één leidster. De verkoop van de afdeeling jongens be droeg dit jaar 5050 (per patient 210) en van de meisjes 1700 (per patient 110). Het Centraal Magazijn verkocht bovendien voor 4877. De jongens ontvingen aan loon: 2692, be nevens 492 voor het bezorgen van de ar tikelen van het Centraal Magazijn. Het totaal der zakgelden (jongens) bedroeg: 344. Het loon der meisjes was: 1006. Van de 29 jongens en 17 meisjes waren 3 jongens en 4 meisjes 20 jaar of jonger. De provinciale subsidie, welke in Noord- Holland rekening houdt met den leeftijd der patiënten, is voor onze inrichting in verge lijking met die in andere provincies, dan ook wel zeer ongunstig te noemen. 26 jongens en 13 meisjes waren 21 jaar of ouder en vallen dus buiten de subsidieregeling. Deze inrichting wordt krachtig door de Ver. „Haarlemsche Werkinrichting" gesteund. Een achttal gezinnen ontvingen ten behoeve van de kinderen op de werkinrichting uit het fonds dezer vereeniging een tegemoetkoming, terwijl door tijdelijke ondersteuning meermalen een gestichtsverpleging voorkomen kon worden. Een drietal leerlingen van de werkinrichting, die anders in een gesticht geplaatst zouden moeten worden, zijn te Haarlem in een Tehuis geplaatst. Twee dezer patiënten zijn daar op kosten der vereeniging. Indien er geen werkinrichting was, zouden van de 29 jongens en 17 meisjes 15 jongens en 7 meisjes terstond in een internaat of ge sticht geplaatst moeten worden. Ook de Avondverzorging (opgericht in 1919 en momenteel bezocht door 114 jongens en meisjes) is als sociale instelling ongetwijfeld, evenals de Werkinrichting, een belangrijk onderdeel van Nazorg. 31 December stonden bij de Nazorg inge schreven: 442 mannen en 199 vrouwen (oud leerlingen van de drie Haarlemsche Buiten gewone Scholen). Hiervan waren voor loon dienst geschikt: 322 mannen en 140 vrou wen; twijfelachtig: 60 mannen en 30 vrou wen; ongeschikt 60 mannen en 29 vrouwen. In 1938 werd 29 mannen en 22 vrouwen bij de Nazorg ingeschreven, die dat jaar de scho len van buitengewoon onderwijs verlieten. In dat jaar werden 104 mannen en 41 vrouwen in het vrije bedrijf geplaatst. 3 jon gens en 5 meisjes gingen naar een vakschool. (Adv. Ingez. Med.) Bij de ouders bleven in bedrijf of in huishou delijk werk: 15 jongens en 12 meisjes. Zonder werk thuis: 10 jongens en 5 meisjes. Naar de werkinrichting gingen: 2 jongens en 2 meisjes. In een werkinrichting werden ge plaatst: 2 jongens en 2 meisjes. Verder staan bij de Nazorg ingeschreven: a. 172 leex-lingen v. d. gewone lagere scholen, die het niet verder dan tot de 5e kl. brachten en bijzondere moeilijkheden gaven; b. alle blinden (84); c. alle lichamelijk gebrekkigen (ruim 900); d. doofstommen voor zoover ze om hulp vroegen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 4 MAART 1939. Progr. I. Jaarsveld. Progr. II. Hilversum I en II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Radio P. T. T. Nord 9.30; Pauze 9.50—10.00; Parijs Radio 10.00; Radio PTT Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.20; Ned. Brussel 2.25; Keulen 3.20; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brus sel 5.35; Ned. Brussel 6.20; Boedapest of diver sen 7.50; Fransch Brussel of diversen 8.20: Ned. Brussel 10.20; Boedapest 10.30; Parijs Radio 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35; Droitwich 11.50; Pauze 2.502.55; Fransch Bx'ussel 2,55; Droit- wich 5.20; London Regional 10.50; Droitwich 11.20. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma 8.0012.00 Diversen. zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM TEL 17266 Verzekerde Wagens ARROND. RECHTBANK. DIEFSTALLEN IN DE HAARLEMMERMEER Geruimen tijd is de Haarlemmermeer onveilig gemaakt door verschillende dievenbenden, die zich of wel speciaal bezig hielden met het ste len van fietsen of hun arbeidsterrein beperkten tot scholen en kerken. Tot deze laatste categorie behoorden ook twee inwoners van Haarlemmer meer, die o.m. „bezoeken" hadden gebracht aan de consistoriekamers der Ned. Horvormde Gemeente te Abbenes en van een kerk gebouw te Hoofddorp en verder ook nog aan eenige scholen. In de dagvaarding was hun drie diefstallen ten laste gelegd: twee in kerken, waar eenige kleeren en wat geld den buit vorm den terwijl zij in een school op 12 Jan. een spaar- busje geleegd hadden. De beide verdachten, die resp. 30 en 26 jaar waren bekenden zich aan deze diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De Officier vroeg tegen beiden 1 jaar gevangenis straf. De verdedigers Mr. Baron en Mr. van Tijn pleitten clementie. KLEINE OORZAKEN In het begin van het vorige jaar stal een 22- jarige jongeman eenige kwartjes uit de porte- monnaie van iemand te Aalsmeer bij wien hij in huis vertoefde. Kleine oorzaken hebben dik wijls groote gevolgen. Zoo was het ook hier. De jongeman werd eenigen tijd daarna gearresteerd en hedenmorgen stond hij terecht. Er was een onderzoek naar zijn geestvermogens ingesteld en de psychiater die dit had verricht was tot de conclusie gekomen, dat de jongeman verminderd toerekeningsvatbaar was. Een voorwaardelijke veroordeeling met toezicht achtte deze deskun dige het meest wenschelijk. Een psychiater uit Bloemendaal was wel genegen namens een re- classeeringsvereenigïng verdachte verder te hel pen. De verdachte voelde daar echter niet veel voor omdat hij vroeger met een reclasseeringspo- ging geen prettige ervaringen had opgedaan. De Officier was van meening, dat de jongeman geen sociaal gevoel had. Het is niet wenschelijk, dat hij er met een lichte straf afkomt. De officier eischte daarom 3 maanden gevangenisstraf. Mr, L. S. Romelingh vond dit geen geval om zoo'n lange gevangenisstraf op te leggen. Hij drong met klem op een voorwaardelijke veroordee ling aan. (Adv. Ingez. Med.) BEELDENDE KUNSTENAARS. In de ledenvergadering van het Bureau voor Auteursrecht voor Beeldende Kunst, in het Frans Halsmuseum gehouden, werden de rekening en verantwoording over de jaren 1937 en 1938 goed gekeurd. Tot leden van den Bestuursraad wer den de aftredende leden, de heeren G. D. Gra- tama, Prof. H. J. Wolter, A. P. Smits en Jac. van den Bosch herkozen. In een vacature werd voorzien door de ver kiezing van den heer H. F. Boot. De voorzitter deelde mede, dat de leening van f 12500 afgelost is, dank zij een tegemoetko mende houding van de aandeelhouders. Hier door is het voortbestaan der vereeniging ver zekerd. Besloten werd, nu geen geldelijke ver plichtingen meer bestaan, een meer doeltreffen de propaganda voor de vereeniging te maken, daar nog vele kunstenaars het belang van 't Bu reau niet beseffen. Dit zal geschieden door het publiceeren van artikelen in de couranten over doel en wex-kzaamheden der vereeniging, het maken van reclame en het meer intens bewer ken der leden van vereenigingen van Beeldende Kunstenaars en van hen, die niet in eenig ver band zijn opgenomen". Copyright P. I. B Box 6 Copenhagen Maar het allerkunstigste was wel, dat, als men den vinger fn den damp stak, die van de pap kwam, men ruiken kon, wat er in elk huis van de stad voor eten gekookt werd. bijzonders, heel iets anders dan de roos. Ja, dat waa iets Daar kwam de prinses met de hofdames voorbij. Zg waren óp een wandeling en passeerden ook het kamertje, waarin de prins woonde. Toen de prinses de melodie hoorde, bleef zij staan luiste ren. Zij herkende het wijsje, want dat kon zjj met één vinger op de piano spelen. Het was het eenige, dat zij kende en het was dus geen wonder, dat zij erg verrast was, dit opeens te hooren. „Dat kan ik ook' varkensjongen zijn. zei ze, „dat Ga eens gauw moet da:: wel een erg knappe naar binnen en vraag hem wat dat instrument kust En zoo moest één van de hofdames naar binnen, maar ze trok eerst een paar klompen aan. .(Wordt vervolgd) De wasch lil—"-) aan kant en helder wit Dank zij de speciaal gezuiverde de oudste en de beste bleekpoeder. 20°/o méér bleekkiacht, dus 20% besparing en 20% mindei slijtage van Uw goed. Ook is U veel vlugger klaar en hebt tijd voor een heerlijk kopje thee uit de GRATIS kop met schotel tooi 10 blauwe N.V. ZEEPFABR. 'L DE HAAS VAN BRERO^APELDOOB» (Adv. Ingez. MedJ Vrouwen Vredesgang 1939. Woensdag 17 Mei te Rotterdam. De Vrouwen Vredesgang, het jaarlijksch open baar getuigenis van den vredeswil der Neder landsche vrouwen, die zonder onderscheid van godsdienstige overtuiging of politieke gezindheid daaraan kunnen deelnemen, wordt dit jaar op Woensdag 17 Mei te Rotterdam gehouden. Niet zooals de vijf voorafgaande jaren gebruikelijk is geweest op den Dag van Goeden Wil, 18 Mei, omdat Hemelvaartsdag dit jaar op dien datum valt, hetgeen velschillende bezwaren met zich brengt. De Vrouwen Vredesgang wordt georganiseerd door de stichting Centraal Comité Vrouwen Vre desgang, in welks bestuur zitting hebben de da mes E. J. Miolée-Riem Vis (Haarlem), M. H. Petex-i (Utrecht), J. P. F. Ridder van Rappard- van de Stadt (Den Haag), dr. M. A. Thiel (Haar lem) en A. Tromp-de Jong (Zandvoort), de ad ministratie berust bij het Centraal Vredes Bu reau te Den Haag, tel. 394638, postrekening 96900. In het Landelijk Comité van Aanbeveling heb ben zich bereid verklaard zitting te nemen; jkvr. C. M. van Asch van Wijck te Zeist, mevr. B. Bakker-Nort te Den Haag, mevr. B. van den Bergh-Willing te Wassenaar, mevr. F. de Boer- van Iterson, te Zeist, mej. A. W. Bos ten Den Haag, mevr. N. C. Bouma-van Strieland te Den Haag, mevr. M. W. Bijl-Viets te Den Haag, mevr. Chr. J. Cohen Tervaert-Koch te Overveen, mevr. M. van der Colk-Schmidt te Haarlem, mevr. N. Dyserinck-van Gilse van der Pais te Aerden- hout, mej. L. C. A. van Eeghen te Doorn, mevr. S. Groeneweg te Barendrecht, mevr. H. C. Ha- man te Amsterdam, mevr. dre. P. Gravin van Heerdt tot Eversberg-Quarles van Ufford te Den Haag, mevr. A. Heuff te Den Haag, mevr. M. van Houten-Smallenbroek te Groningen, mevr. J. C. Isbrücker-Dirksen te Den Haag, mevr. B. Langeveld-Hebbenaar te Haarlem, mej. Rosa Manus te Amsterdam, mevr. E. C. de Monchy- Haitink, te Den Haag, mevr. M. G. Muller-Lu- lofs te Utrecht, mevr. J. C. Oud-Fischer te Rot terdam, mej. E. H. Piepers te Bilthoven, mevr. Ch. L. Polak-Rosenberg te Amsterdam, mevr. dr. W. H. Posthumus-van der Goot te Amsterdam, mevr. C. Ramondt-Hirschmann te Den Haag, jkvr. J. Repelaer van Driel te Scbeveningen, mevr. H. Roland Holst-van der Schalk te Bloe mendaal, mevr. W. A. L. Ros-Vrijman te Den Haag, mevr. A. E. Talens-Ebbens te Apeldoorn, mej. mr. M. A. Teilegen te Utrecht, mevr. C. de Vlugt-Flentrop te Amsterdam, mej. J. Wester man te Den Haag, mevr. M. Wibaut-Berdenis van Berlekom te Amsterdam, mej. E. M. van Wijngaarden te Amersfoort. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Februari 1939 (1938). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2090 personen (v.j. 2025) t.w. 1916 mannen en 174 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5308 per sonen (v.j. 5418) t.w. 4940 mannen en 368 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7398 personen (v.j. 7443) t.w. 6856 man nen en 542 vrouwen. Uitgeleend werden 8210 boeken (v.j. 8128). n. Filiaal ..Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 836 personen fv.j. 792). t.w. 679 mannen en 157 vrouwen. Uitgeleend werden 3131 boeken (v.j. 2996). III. Hoofdbibliotheek exi filiaal werden te zamen bezocht door 8234 personen (v.j. 8235) t.w. 7535 mannen en 699 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 11341 boeken (v.j. 11124). ORANJEBOND „PRINSES JULIANA" HAARLEM-OOST. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging. welk ieder jaar op den verjaardag van Prinses Juliana, de kinderen der leden een aangenaam feest bereidt, mocht heden een gift van f 50. ontvangen voor de kas der Vereeniging van „Iemand die onbekend wenscht te blijven". Het spreekt van zelf dat het bestuur zich verheugt met dit mooie bewijs van sympathie en gaarne de(n) Onbekende(n) Gever(ster) dank brengt Het bestuur meent uit deze daad te mogen op maken, dat het werk van den Oranjebond „Prin ses Juliana" word» gewaardeerd en houdt zich gaarne aanbevolen voor eventueele navolging van dit voorbeeld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6