I VRIJD A" G 3 MAART 1939 HAAEEEM'S DAGBEAD 13 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER RAADSVERGADERING Radio-Centrale te Badhoevedorp en Zwanenburg. Donderdagmiddag te twee uur vergaderde de gemeenteraad van Haarlemmermeer onder pre sidium van den burgemeester Mr. A. Slob. Wet houder de Zeeuw en het raadslid v. d. Ban wa ren verhinderd. De notulen van de vergadering dd. 30 Decem ber 1938 worden na de opening onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen Proces-verbaal van den gemeente-ontvanger is opgemaakt en alles werd in orde bevonden. De heer Prinsen dankte voor zijn aanstelling als adjunct-commies le klasse. Het communis tisch raadslid, de heer Van Delden vroeg om mo- reele en daadwerkelijke steun voor de Spaan- sche kinderen, daar deze in bitteren nood ver- keeren. Hij lichtte toe. dat er reeds een honderd tal ouderparen zijn, die een kind hebben willen ter verzorging. Mevr. O n o s en de heer J o o r e (s. d.) bewij zen de onmogelijkheid daarvan, getuige de in terpellatie-Wijnkoop. Ook de heeren v. d. Hel der en Ransdorp (r. k.) zijn de meening toegedaan, dat deze kwestie niet tot de compe tentie van den Raad behoort. De heer v. D e 1 d e n houdt zich aan zijn voor stel en wil een beslissing. In stemming gebracht wordt dit voorstel met 13 tegen 5 stemmen verworpen. (Voor de C. P. H. C. D. U. en S. D. A. P.) Uitbreidingsplan? Tenslotte werd gesproken over een uitbrei dingsplan voor de geheele-gemeente. De heeren Bras, Ransdorp en Joore verklaren zich tegen. Op voorstel van Ged. Staten wordt besloten een uitbreidingsplan voor de geheele gemeente vast te stellen: De architect, de heer Wieger Bruin zal dit plan samenstellen en het den raad voor leggen voor den a.s. zomer. De heeren dr. H. G. Bult, H. J. Post en P. Prijs worden in de plaatselijke schoolcommissie benoemd. Kindertoeslag Gemeentewerklieden. Het College van B. en W. stelt voor een kin dertoeslag voor de gemeentewerklieden te ver- leenen op de volgende basis, f 60 per jaar voor meer dan 2 kinderen (en f 60 per jaar voor de kinderen beneden 16 jaar). Z. h. s. wordt dit aangenomen. Aan den heer P. Bokhorst wordt een voorschot verleend krachtens de Landarbeiderswet. Hij wil bouwen op een perceel van den heer de Bruik langs het Kabel te Nieuw-Vennep. De heer Otte (r. k.) vraagt hoe het met de tochtdemping bij het Kabel staat. De voorz. antwoordt dat de werkzaamheden snel opschie ten. Voor de huizen langs den tocht zal een weg komen.è Radiocentrale. De voorzitter wil artikelsgewijs het ontwerp- reglement inzake de concessie-voorwaarden be handelen. Eén hoofdstation wordt gebouwd voor Badhoevedorp en Zwanenburg samen. De heer Hartgers uit Amsterdam wil beide dorpen tege lijk van distributie voorzien. Bij splitsing zouden onnoodige kosten gemaakt worden. Het ontwerp voor beide dorpen wordt aange nomen met 145 stemmen (tegen de r. k. fractie) Zuiveringsinstallatie. Volgens prae-advies bedraagt de credietver- leening voor het stichten van een zuiveringsin stallatie in Badhoevedorp f 57000. De zuiverings installatie zal geschikt zijn voor ruim 8000 ge zinnen terrein voor uitbreiding is er. De we gen van Nationaal Grondbezit en van de Am- sterdamsche Rijtuigmaatschappij zullen door de gemeente moeten worden overgenomen en on derhouden ^vorden. Z.h.s. wordt besloten f 59.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van een perceel grond van 1,2 hectare a f 1 per M2. en voor 55 are a f 0.80 per M2. De wegen op het uitbreidingsplan worden niet overgenomen. Dan volgt de rondvraag en slui ting. PARKEERVERBOD Het parkeerverbod op Donderdagmorgen van 912 uur op den Beursdag te Hoofddorp op de wegen in de omgeving van het Beursgebouw blijkt nog steeds niet voldoende. Dit verbod zal daarom uitgebreid worden met een parkeerverbod voor het weggedeelte van den Kruisweg van den Nieuwen Weg tot de R.K. Kerk. SPAARNDAM STREMMING RIJVERKEER Door werkzaamheden bij het stoomgemaal te Spaarndam is het verkeer voor rij- en voertui gen over de Pol gestremd. Alle rij verkeer van en naar Haarlem moet dus thans geschieden langs den Nieuwen Rijweg. DE VERVANGER VAN DEN WINDMOLEN Op de plaats waar men nog voor kort den ouden windmolen zag staan, wordt thans druk gewerkt aan den bouw van een nieuw gemaaltje Naar wij vernemen zijn de werkzaamheden nogal vertraagd, door de strenge eischen, die de Schoonheidscommissie stelde aan het nieuwe gebouwtje. Maar thans is het bouwplan goed gekeurd. wordt voorkomen en bestreden door het probate fOflAf en onschadelijke middel BI fi'lapoth. «n drog. vanaf f. 0.80 p. flae. (axel. OBJ IJMUIDEN BENNEBROEK Gereformeerde Kerk. Een predikant beroepen. Zooals men weet worden sinds kort door de Gereformeerde Kerk alhier godsdienstoefeningen gehouden in het gebouw „Rehoboth". Tot predikant is thans beroepen de heer J. van Wijngaarden, hulpprediker te Ameide. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Voor herijk van maten en gewichten zal op Donderdag 9 Maart van 1012 en van 13 16 uur in het Vereenigingsgebouw van den R.K. Volksbond in de Schoollaan alhier, zit ting worden gehouden voor de inwoners uit Bennebroek. Voor de inwoners van Vogelenzang is de zit ting bepaald op Vrijdag 10 Maart a-s. even eens van 1012 en van 1316 uur. MUZIEKAVOND DËR BLINDEN. Donderdagavond werd in het gebouw „Re hoboth" aan de Schoollaan alhier een mu ziekavond gegeven door blinden ten bate van de hulpvereeniging „Blinden-Penning" te Am sterdam. Er bestond zeer veel belangstelling voor dezen avond, zoodat de zaal geheel ge vuld was met een welwillend publiek. Na het gemeenschappelijk zingen van psalm 68 vers 10, ging Ds. Lekkerkerker over tot het uit spreken van een openingswoord, waarbij hij de solisten voor dien avond welkom heette en o.a. dank bracht aan de dames Dubbis en Gerritsen voor het verrichte werk. Verder dankte spreker de hoofden der Chr. en Openbare School voor de onder de school kinderen gevoerde propaganda. Spreker hoopte dat het een avond van barmhartigheid zou worden. De solisten van den avond waren; de dames A. Musch, sopraan; J. Beijer, alt; A. W. van Pelt. viool, alsmede de heer P. Meijer, piano. Uitgevoerd werden o.a. Etude op. 10 no. 3 van Chopin, Bourée van Handel. Hochzeitstag auf Troldhangen van Grieg, alsmede verschil lende liederen voor sopraan en alt. begeleid door den pianist, die ook verschillende der lie deren toonzette. Tijdens de pauze werden lichtbeelden ver toond uit het leven en werken der blinden. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND Bevallen: E. J. J. HouxBosch, z., M. W. van HaasterMeskers, d., B. A. van der Laan Froentjes, z. Ondertrouwd: Chr. Boonacker cn M. D. Baeck- mann, N. H. L. van Hoorn en M. Weber, M. A. de Vries en J. M. Blom. Getrouwd: L. Kuiper en E. Hofste, J. Ham- mink en H. Ketzer, J. W. Figee en A. E. Val. Overleden: C. M. J. Heijblom, echtg. van H. H. Kuijper, 77 j. T. van Dijk 59 j. echtg. van J. Man- dema, J. Lindeman, 64 j., A. Glazener 64 j., echtg. van H. J. Nolthenius, W. E. van de Pol, 36 j. echtgenoote van J. Pater, M. E. van den Bosch, 72 j. overleden te Haarlem. ZANDVOORT Verbouwing en moderniseering van zalen. Hoewel de resultaten over het algemeen in de laatste jaren niet bepaald hoopvol waren, zijn er toch altijd nog weer zakenmenschen, die zich hierdoor niet laten afschrikken en den moed niet opgeven. De heer Van Rassel. die gedurende het vorige seizoen „Centraal" aan het Stations plein exploiteerde, heeft deze zaak thans voor de volgende drie jaren gepacht en men is reeds druk bezig de groote zaal te moderniseeren en nog gezelliger te maken, dan ze reeds was. Ook de theaterzaal van Groot-Badhuis zal binnenkort de noodige veranderingen onder gaan. Oorspronkelijk is deze zaal gebouwd als concertzaal. Nu de bestemming van deze zaal is gewijzigd en zij in hoofdzaak wordt ge bruikt als theater-, vergader- en danszaal, wordt ook het interieur en de meubileering geheel in overeenstemming gebracht met het gebruik van deze zaal. Indien de voorloopige plannen geheel tot uitvoering kunnen worden gebracht, zal deze zaal een grondige veran dering ondergaan. ORANJE-VEREENIGING. Donderdagavond hield de Oranje-Vereeni- ging haar jaarvergadering in Bodega Mustert aan den Strandweg. Bij ontstentenis van den voorzitter werd de vergadering geleid door den heer C. Siegers. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden met een woord van dank goedgekeurd. De kascommissie had de boeken en bescheiden keurig in orde bevonden. HILLECOM JAARVERGADERING CHR. J M. V. Donderdagavond hield de Chr. Jonge Man nen Vereeniging „Psalm 119:9" in Hotel Flora een feestelijke jaarvergadering die eein bui tengewoon groote belangstelling trok. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer W. Peet, dat de vereeniging zoowel moreel als financieel veel steun der gemeente had mo gen ondervinden en sprak daarbij de hoop uit dat dit zoo in de toekomst zou mogen blijven. Uit de jaarverslagen vernamen wij dat het ledental vooruitgaande is en thans 41 bedraagt. Er was behalve een sommetje op de spaar bank nog een batig kassaldo van f 9.24. Vervolgens hield de heer M. Janse een Bij belinleiding naar aanleiding van Luc. 4:14-30, waarna een aanvang werd gemaakt met de opvoering van een tooneelspel- De Geest dei- Oude Helden, door H. L, C. Schütz. Op zeer interessante wijze werden beelden vertolkt uit de geschiedenis der Zending van de Broeder gemeente der Hernhutters in Suriname. Aan costumes en décors was veel zorg besteed, het geheel was goed vertolkt en zeer stemmings vol weergegeven. Tusschen de bedrijven werden verschillende liederen gezongen en werd door afgevaardig den van verschillende vereenigingen het woord gevoerd. Bij de bestuursverkiezing werd burgemeester Van Alphen met algemeene stemmen tot eere voorzitter gekozen. De heer C. Siegers werd tot voorzitter en de heeren D. v. Noort, W. Hilde- ring. E. H. A. Brokmeier en C. de Vries werden tot bestuursleden gekozen. TOONEELVEREEN. PHOENIX. Door verschillende omstandigheden heeft het bestuur van de tooneelvereen. Phoenix zich genoodzaakt gezien, de eerstvolgende uit voering die was bepaald op Zaterdag 18 Maart uit te stellen tot Zaterdag 1 April. Opgevoerd wordt dan Freuleke. N.S.B. De Nat. Soc. Beweging, zal Donderdagavond 23 Maart een groote openbare vergadering houden in Groot-Badhuis, waar de leider der Beweging, Ir. A. A. Mussert zal spreken. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. De Ned. Blindenbond organiseert op Dins dag 14 Maart a.s. een kunst- en filmavond in gebouw Monopole. Burgemeester Van Alphen heeft zich bereid verklaard dezen avond te openen. Het slot woord wordt gesproken door wethouder A. J. v. d. Moolen. Medewerking wordt verleend door de ge mengde zangvereeniging Credo Canto onder leiding van Felix de Nobel. De heer Joh. v. d- Berg, bonds-propagandist, zal een rede houden over het onderwerp: Om- glansde wolken. (Adv. ingenMed.) Verder bevat het programma twee mooie films; één over de trouwe diensten van de geleidehonden en een over het leven dei- blinden. BURGERLLIJKE STAND. Opgave van 24 Februari tot en met 2 Maart 1939. Geboren: Petronella Cornelia, dochter van D. Drommel en T. Smit, Tollensstraat 20; Lambertha, dochter van A. v. Waardenburg en J. C. Kraaijeveld, Koninginneweg 16; Ma ria Jacoba Gijsbcrta, dochter van M. J. Balk en J. M. H. M. Beyerbergen, Hoogeweg 27. Ondertrouwd: N. Boon en W. C. de Wid. Koningstraat 51. Overleden: M. P. F. Koot, oud 10 jaren; G. Koning, oud 77 jaren. M. Marchand oud 82 jaren. SANTPOORT CAUSERIE DR. HARRENSTEIN. Gisteravond hield Dr. Harrenstein, pre dikant bij de Ger. kerk. alhier een causerie over zijn Indische reis in de Kerk aan de Frans Netscherlaan. Dr. Harrenstein begon met er zijn vreugde over uit te spreken, dat hij het eerst hier ter plaatse over zijn Indische reis iets kon ver tellen omdat het tenslotte toch de Ger. Kerk van Santpoort is geweest, die hem in staat stelde, door hem 5*/a maand verlof te ge ven, naar Indië te gaan. Hierna vertelde spr., waarom hij de reis naar de Oost maakte. In de eerste plaats, om de ontwikkeling van den kerkelijken ar beid in Indië gade te slaan, in de tweede plaats orn wenschen der kerk te vernemen en deze zoo mogelijk in vervulling te doen gaan, in de derde plaats om kennis te maken met het zendingswerk en tenslotte om de zendings- .conferentie te Tambaran bij te wonen. Bij het eerste punt beginnende, memo reerde Dr. Harrenstein eerst de vroegere toestanden op kerkelijk gebied. In 1918, toen spr. in Indië als predikant aan wal stapte, waren er slechts twee Ger. kerken, nl. te Batavia en Soerabaya. Van deze kerken moest het werk voor geheel Indië uitgaan! Spr. kreeg een gemeente op Sumatra toege wezen en deze was zevenmaal zoo groot als Nederland! Hierin is gelukkig verbetering gekomen. Su matra telt thans drie predikanten, Java 8 en Celebes één. (De laatste is eigenlijk een zen deling) Komende tot het werk van het Bijbelge nootschap, zeide spr., dat Dr. Rutgers op zijn reis door Indië in 1937 tot deze drie con clusies kwam: 1. Vele volken bezitten nog geen bijbel in hun eigen taal. 2. Tal van bij bels in verschillende talen zijn uitverkocht. 3. In vele gezinnen ontbreekt nog een bijbel. Om hierin verandering te brengen was een extra bedrag van f 60.000 noodig, te verdeelen over 4 jaar. Dank zij vele Nederlandsche bij dragen werd spr. echter in staat gesteld aan tal van wenschen te voldoen. Vooral in de Bataklanden wordt het zen dingswerk krachtig ter hand genomen. Be wondering heeft spr. voor het werk der zen delingen, die toch maar weinig verdienen. Ook op Midden-Java bloeit de zending. Dankbaar is spr. dat hij de zendingscon ferentie te Tambaran heeft kunnen bijwonen Menschen van allerlei stand, kleur en ras wa ren op deze conferentie tegenwoordig en toch was van verdeeldheid geen sprake. Spr. trof er afgevaardigden aan uit landen, die met el kaar op gespannen voet staan, doch hiervan bemerkte men op deze conferentie niets. Met genoegen had spr. dit bemoedigende feit ge constateerd. BEVERWIJK Jaarvergadering van „St. Petrus". R.-K. Kleinhandelaren verweren zich. De R.-K. Kleinhandelarenvereeniging „St. Petrus" heeft gisteravond onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Baltus, in het vei linggebouw Kennemerland haar jaarvergadering gehouden, die uitstekend bezocht was. Naar aanleiding van de openingsrede van den voorzitter van de Vereenigde Veilingen, die wij reeds in ons blad van Woensdag jl. opnamen, merkte de heer Baltus op, dat de voorzitter van Kennemerland min of meer de actie van den handel valsch alarm noemt. Spr. protesteerde hiertegen, want de handel heeft nooit alarm ge maakt over deze kwestie. Voorts vestigde spr. er nog sterk de aandacht op, dat het plan van A- en B-kwaliteit niet van den handel, maar van de directies van de veilin gen is gekomen. Volgens spr. is het onmogelijk om A- en B-kwaliteit te plukken. De Federatie heeft ook geen misbruik ge maakt van vertrouwelijke besprekingen, maar heeft gemeend om voor het nieuwe aardbeien seizoen de plannen in kannen en kruiken te hebben. Verder wees spr. iedere beschuldiging uit de rede van Kennemerland's voorzitter ten sterkste af. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer G. Beentjes, bleek, dat de ontvangsten f 1231.74 en de uitgaven f 974.54 hadden bedra gen. De rekening sloot dus met een batig saldo van f 257.20. Het bezit van de vereeniging steeg van f 857.90 tot f 896.29. Na afhandeling van deze lijvige agenda werd de bestuursverkiezing gehouden. Herkozen wer den de heeren G. Hoogland en A. van Eerde. Verkooping van woon- en winkelhuizen. Ten overstaan van notaris mr. A. Moens werd Donderdagmiddag in het veilinggebouw „Centrum" in het openbaar verkocht: 1. Winkelhuis Breestraat 179, groot 85 c.A. Opgeboden tot f 5500 door de hypotheekbank. Bij afslag niet gemijnd. 2. Woon- en winkelhuis Alkmaarscheweg no, 5, groot 1 A. 20 c.A. Opgeboden tot f 4000. Niet gemijnd. Deze perceelen waren eigendom van den heer D. Offenberg, alhier. 3. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Arendsweg no. 152, alhier, groot 1 A. 38 c.A., eigendom van de erven J. P. Burger Hzn. Opgeboden tot f 2200. Niet gemijnd 4. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan de Adrichemstraat no 22, groot l A 50 c.A. Eigendom van de erven van wij'en Neeltje Klaaren. Hoogste bieder J. Broekhuis met f 2220. Kooper C. Dingier, alhier voor f 2270. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 110 Holland 3 IJM 179 f 1620 700 Ewald IJM 48 f 3250 Kotter: E. 322 f 1540 Logger: KW 163 f 520. MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 3 Maart 1939. Tarbot 8274 ct. per K.G. Tong 13888 ct. per K.G. Groote schol f 13.50 per 50 K.G. Middel schol f 16.50 per 50 K.G. Zetschol f 33—f 22 per 50 K.G. Kleinschol f 28f 7.50 per 50 K.G. Bot f 7—f 2.40 per 50 K.G. Schar f 9—f 3.80 per 50 K.G. Kleine gul f 9 per 50 K.G. Wijting f 10.50—f 3.60 per 50 K.G. Versche haring f 5.50f 4.60 per 50 K.G. Kabeljauw f 42.50f 21 per 50 K.G. Leng f 1.80 per stuk. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Haarlem IJM 9. Jacqueline Clazina IJM 10, Uiver IJM 384, Schoorl IJM 39. Horn Riff IJM 155. HAAIEN UIT DENEMARKEN. Per auto is voor een plaatselijke impor teur uit Denemarken een partij gevilde haaien aangevoerd, verpakt in kisten van 40 K.G. Ook werd een partij bot aangevoerd. CASTRICUM De R.-K. Staatspartij en de verkiezingen. Conflict met het Kringbestuur. Het Kringbestuur Alkmaar van de R.K. Staatspartij heeft de plaatselijke afdeeling van die partij verboden om officiéél (dus als R.K. Staatspartij) deel te nemen aan de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Het Kringbestuur heeft dit besluit genomen in verband met de ongezonde toestanden, welke in de katholieke politieke kringen van Castricum sinds jaar en dag bestaan. Dit besluit van het Kringbestuur heeft onder de R.K. kiezers ontsteltenis gewekt, vooral om dat „de politieke hemel" juist wat begon op te klaren, omdat in de laatste dagen een sterk verlangen naar eenheid aan den dag was ge treden. Zelfs werd in het R.K. Jeugdhuis een bijeenkomst gehouden van de besturen der standsorganisaties om de nieuwe gemeen schapsgedachte te propageeren. Het besluit van het Kringbestuur werd daarvoor weinig bevorderlijk geacht. In verband hiermede werd de vergadering, die Woensdagavond zou worden gehouden en waarin pater Cleo- phas als spreker zou optreden, uitgesteld. Intusschen hebben de leden van de R.K. Staatspartij over de nu ontstane situatie be raadslaagd. Het besluit van het Kringbestuur werd over het algemeen onjuist geacht. De vergadering was van oordeel, dat het niet aangaat een afdeeling van ruim 1000 leden als het ware politiek onmondig te verklaren. Na uitvoerige besprekingen werd besloten met alle kracht te werken aan de intrekking van het besluit. Daartoe zal heden, Vrijdag, te Alk- maai- een conferentie met het Kringbestuur worden gehouden. (Is reeds in een deel eener vorige opiaat opgenomen.) Nog Iiooger tempo der Duitsche vliegtuigproductie. Goering „Onze voorsprong dient gehand haafd." Goering heeft gisteravond, ter gelegenheid van den „dag van het luchtwapen" te Berlijn een rede gehouden. Hij verklaarde er steeds van overtuigd te zijn geweest, dat het Duitsche volk met wapen geweld niet te overwinnen is. „Wanneer ons volk door de juiste leiding de noodzakelijke concen tratie verkrijgt, is het volkomen onoverwinlijk. Dat heeft 1938 weer heerlijker dan ooit bewe zen. Wü zullen er met alle macht voor zorgen, dat de gezondheidstoestand van het Duitsche volk de waarborg is voor tweeërlei: ten eerste: dat deze 80 millioen 100 millioen zullen worden en ten tweede dat de lichamelijke weerstands kracht van den Duitschen mensch opgewassen is tegen iedere inspanning. Wij weten, dat na de zwakke lichtingen uit de oorlogsjaren weer lichtingen van dubbele en drievoudige sterkte in onze kazernes zullen stroomen. Goering zeide voorts o.a.: Wanneer in de Septemberdagen de vrede werd bewaard en Duitschland recht verkreeg, ge schiedde dat niet omdat het geheele buitenland Duitschland's recht wilde erkennen dat had reeds eerder gekund doch omdat men wist. dat wanneer de kwestie niet langs vreedzamen weg zou worden opgelost het bevelaan de Duit sche weermacht zou worden gegeven, de kwestie met andere middelen op te lossen. Een blik over de grenzen toont, dat groote staten, die zich in niet meer te overtreffen aan matiging als behoeders der cultuur beschouwen, zijn gegrepen door een wapeningskoorts zonder weerga. Terwijl de redevoeringen van velen hunner politici dropen van vredesfrases en ge zalfd zijn met de olie van Christelijke naasten liefde en democratische onfeilbaarheid, stellen zij alle beschikbare krachten in dienst van hun groote wapening. En wanneer zich dan in het eigen land stem men verheffen tegen deze overdreven bewape ning dan is het steeds weer Duitschland, dat hier als zondebok moet optreden. Men vergeet, dat de Fuehrer steeds weer voor stellen heeft gedaan, welke alleen een verstan dige wapeningsbeperking hadden kunnen te weegbrengen. Het is aan ons den voorsprong, welke wij in het luchtwapen ontegenzeggelijk hebben en zelfs door het buitenland wordt toe gegeven, niet slechts te behouden, doch verder te vergrooten. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de productie moeten er alles op zetten de prestaties tot het uiterste op te voeren. Wij moeten vliegtuigen brengen in een aantal en van een hoedanigheid, welke men zich niet moet kunnen voor stellen. Wij moeten er verder voor zor gen, dat wij ons van het buitenland on afhankelijk maken voor de grondstof fen, welke het ons onder geen omstan digheden in onvoldoende hoeveelheid levert. Ik geef, aldus besloot Goering, voor 1939 het parool: in dit jaar mogen wy er slechts aan denken het Duitsche luchtwapen den voor sprong te verzekeren, welke niet meer kan worden ingehaald. Er kome, wat wiL DR. II. PRINS VISSER t In den ouderdom van 82 jaar is heden te 's Gravenhage overleden Dr. H. Prins Visser, vroeger arts te Haarlem. Hij werd in Januari 1857 te Dordrecht geboren; studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1884 promoveerde. Van 1885 tot 1913 heeft hij de practijk te Haarlem uitgeoefend, waarna hij zich als rustend geneesheer te Velp vestigde. In 1926 verhuisde hij naar Den Haag. De teraardebestel ling zal a.s. Zaterdagmiddag twee uur op de be graafplaats te Roosendaal bij Arnhem plaats hebben. Duitsche troepen naar Libye? PARIJS 2 Maart (Havas). Ten aanzien van het zenden van Italiaansche troepen naar Libye schrijft de particuliere correspondent van de ..Figaro" te Londen, dat op Whitehall veront rustende rapporten zijn ontvangen over het zenden van Duitsche troepen naar Libye, als mede van materieel en koloniale uniformen. Verder is uit Italiaansche bron te Londen vernomen, dat Goering bij zijn verwacht bezoek aan Italië ook Libye met een bezoek zal vereeren. Hieruit blijkt de groote Belangstelling, welke Duitschland voor Libye heeft. Pobers bericht aan de „Jour" en de „Echo de Paris" dat men binnenkort een stap van Lord Perth te Rome kan verwachten om krachtiger dan tot nu toe de verwondering van Engeland over de versterking van de troepen in Libye uit te drukken. Bijeenkomst van den Haarlem- schen Bestuurdersbond. Vanwege den Haarlemschen Bestuurders Bond werd Woensdagavond in één der zalen van Brinkmann aan de Groote Markt een bijeenkomst gehouden voor de bestuursleden en vertrouwensmannen der bij deze plaatse lijke vakcentrale aangesloten organisaties, welke bijeenkomst was belegd ter behandeling 'van het onderwerp: De perspectieven der vak beweging. Door den heer H. F. Landskroon, de spreker voor dezen avond, werd gememoreerd hoe de vakbeweging tot stand kwam. 40 jaar waren noodig alvorens men de periode van zoeken en tasten naar den juisten weg te boven was en de opkomst dateert uit de zestiger jaren van de vorige eeuw zoodat de consolideering zich pas in de eerste tien jaar der twintigste eeuw. toen achtereenvolgens de moderne. R.K. en Christelijke vakcentrales werden opgericht, voltrok. Sedert dien heeft zij doelbewust richting gekozen en de resultaten zijn niet uitge bleven. De loonen zijn verhoogd, de werk tijd verkort, enz. Doch niet alleen in materieel, maar ook in geestelijk opzicht is de arbeidende bevol king er heel wat beter op geworden dan dit vroeger het geval was. Door de vakbeweging is aldus in het verleden heel wat gedaan dat van groot belang is, maar het werk van de vakbeweging is ermee niet ten einde, doch biedt nog perspectieven voor de toekomst, vooral wat betreft het scheppen van bestaans zekerheid voor de volksmassa. De ervaring heeft geleerd, dat in ongeveer 150 jaar, die sedert de opkomst en de ontwikkeling van het moderne industrieele kapitalisme zijn verstreken, economische crises en de daarmede gepaard gaande werkloosheid zich met een zekere regelmaat telkens opnieuw herhalen. De overtuiging, dat dit kapitalistisch produc tiestelsel, dat eigenbelang en winstbejag tot motorische drijfkrachten heeft en zich ken merkt door gebrek aan ordening, moet worden vervangen door een planmatig stelsel van voortbrenging en distributie van goederen en diensten, waarbij niet het winstbejag, doch de behoeftevoorziening het beheerschende mo tief zal zijn en waarbij niet het eigenbelang, doch gemeenschapsbelang zal domineeren, heeft meer en meer veld gewonnen. Spreker behandelde hierbij het Plan van den Arbeid, hetwelk in 1935 door N.V.V. en S.D.A.P. werd uitgebracht, waarin de orde ningsgedachte uitgewerkt is. Tenslotte sprak de heer Landskroon nog over de verhouding tusschen de vakbeweging en de politieke partijen in ons land. M. T. S. tr Haarlem. Het 20-jarig bestaan. Op 8 September a.s. zal het 20 jaar geleden zijn dat in de M.T.S. te Haarlem de eerste lessen werden gegeven. Er zijn reeds plannen in voorbereiding om dit jubileum te vieren. Reeds is door den Directeur een commissie van voorbereiding gevormd, be staande uit de heeren: Ir. A. P. Potma, Ing. W. A. Brandt (afgestudeerde), B. v. Blommestein en J. H. E. van Bremen. Er staat op het programma de aanbieding van een geschenk, te geven door de leeraren en ver der personeel, de afgestudeerden en de leerlin gen. Het ligt voor de hand, dat dit zal zijn de voortzetting van het geschilderde raam in de M.T.S.waarvan het eerste gedeelte bij het 10- jarig jubileum werd aangeboden. Verder zullen de eigenlijke feestelijkheden plaats hebben op een Zaterdag, volgens voorloo- pig ontwerp bestaande uit een optocht van reünisten met receptie op de school, een gemeen schappelijk diner en bal voor de reünisten en genoodigden. Aangezien het feestvieren in het begin van den cursus ook wegens de noodige voorberei ding ongeschikt is, bestaat het voornemen het jubilé te herdenken op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 October, dus in aansluiting aan of in de herfstvacantie. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 2 Maart. Ondertrouwd 1 Maart: W. A. Philippo en T. Dekker; 2 Maart: H. Paardehaar en A. C. Nolet; H. W. Moot en R. G. C. van Sermondt; A. G. Eshuis en C. H. M. Weijs. Getrouwd 2 Maart: H. H. C. Ackermann en J. A. ten Broeke; J. W. Middelink en H. F. Kwast. Bevallen 27 Februari: M. E. Breugelmans— Schwarzer, d.; 28 Februari: G. J. Visser- Kroon. d.; l Maart: M. A. van Nieuwenhuizen —Franken, z.; M. E. G. Versterre—Kluiten- berg, d.; 2. Maart H. M. v. d. Baan—Schreiber, z.; M. G. Rijbroek—Brokmann, z.; C J. van PolenKrom, z. Overleden 1 Maart: M. C. van Dort—Palsen- barg, 81 j., Jansstraat; H. Stals, 60 j., Mrfc. v. Heemskerkstraa t

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7