Bespeelde Piano's .flat duet U Ut Uw PEN SHOP RADIO Alphen kreeg een nieuw Raadhuis. NEERLAND'S CRICKETHISTORIE OP 2000 KAARTEN. Voor Verjaardagen, Jubileums, enz. UW PEN DEFECT? BIJZONDERE—.. AANBIEDING f 275.- ALPH EN AAR'S ZATERDAG 4 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD II Waarom Offerman 240 runs maakte. *Jt TérwföS -vleit Tm/iel b. Termei;. vb .;rg. 1), Nieuwfc UOt OUt" \V.. did sof. f Dit is een wiskundeleeraar in zijn vrijen tijd. Drs. B. Kleefstra is echter niet alleen een goed cricketer, hij is bovenal sport-statisticus. Statistiekeji en grafie ken scoort hij in nog grooter aantal dan runs. Er zijn vrije-tijd-liefhebberijen, die niet alleen door Oom Karei en Tante Annie maar ook in ruimeren kring, worden gewaardeerd. Hetgeen overigens niets aan de eerlijke bedoeling van boven vermel den Oom en Tante behoeft af te doen. Want alle waarde is tenslotte betrekkelijk. Sommige liefhebberijen kunnen kleur en inhoud geven aan het leven van den een, terwijl den ander zich met levendige verbazing afvraagt, hoe kan die man daar nou pleizier in hebben! Dat kunt ge dagelijks in Uw eigen omgeving con- stateeren. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat er maar hoogst enkele vrije tijd bezigheden bestaan, waarvan iedereen het nut niet alleen inziet maar ook volkomen begrijpt. Zoo'n vrije tijd bezigheid heeft de heer Kleefstra. Al was het alleen maar omdat cijfers en statistieken Oh, juist cijfers en statistieken. Daar gaat het ditmaal over. En is er een onderwerp, dat meer voor zichzelf spreekt? Cijfers kunnen niet praten. Maar ze kunnen wèl overtuigen. En als men ze groepeert tot statistieken dan kan men er veel van leeren ook. Daar weet meneer Kleefstra van mee te praten. II kent drs. B. Kleefstra van de cricket- en voetbalvelden. U weet waarschijnlijk ook, dat hij wiskunde leeraar in zijn gewonen- en sport- statisticus in zijn vrijen tijd is. En als U cricket of geregeld naar deze prachtige sport gaat kijken dan bent U er ook mee bekend, dat de heer Kleefstra alle cijfers, gegevens, statistieken, en-wat-U-maar-wilt van den Nederlandsclien Cricket Bond heeft. Wiskunde cijfers stati stieken. Daar zit verband tusschen. „Toch is die samenhang niet zoo erg groot zegt Nederland's eerste en waarlijk in vele opzichten cricket statisticus Je komt van het een tot het ander. Eerst zijn 't een paar kladjes, die bewaard worden; later groeit dat uit en voor je het weet, zit je midden in een berg cijfers, krabbels en wat dies meer zij. die dan omgetooverd moeten worden tot deugdelijke statistieken en gra fieken. Met dat „omtooveren" is zeker veel tijd gemoeid? Dat valt er mee. Dit is werk, dat ik zoo veel mogelijk in „verloren" uren doe en zoo nu en dan besteed ik er ook 'n Zaterdag, Zondag of een paar dagen van mijn vacantie aan. Het. moeilijkste was wel het begin van het cricketarchief. Dat bestond voor het groot ste deel heelemaal niet en wat er bestond was niet geordend. Alle verslagen en scores van wedstrijden moesten worden opgezocht en nagesnuffeld in kranten en tijdschriften, bij secretarissen van vereenigingen, ja dikwijls bij particulieren. Dat had natuurlijk heel wat voeten in de aarde. Maar tenslotte is het toch voor elkaar geko menen het loonde de moeite, denkt' de interviewer, want de heer Kleefstra heeft me nige interessante ontdekking gedaan in dit cijfermateriaal. En niet alleen het weekblad „Cricket" heeft daarvan geprofiteerd. Dat is wel lastig, ik ben er eigenlijk nooit heelemaal zeker van of die cijfers de men- schen interesseeren? In Engeland leest ieder een de crieketcijfers. Men weet daar onmid dellijk wie een recordscore heeft gemaakt en als je aan een Engelschen cricketer vraagt: „Hoe was de eindstand van den wedstrijd tus schen Australië en Engeland in 1893?" dan weet je het antwoord binnen een minuut. Men zou misschien kunnen denken, dat het Engelsche cricketarchief wel bijzonder goed in orde zal zijn. Een cartotheek van Amerikaan- sche afmetingen. De werkelijkheid is vaak anders dan we denken. En dat is hier wel heel sterk het geval. De Nederlandsche cricket archivaris is opgetogen naar Engeland gereisd om daar eens een grondige studie te maken van het zonder twijfel prachtige Engelsche archief. Als er 's middags een Engelsch cricket record wordt gebroken staat het 's avonds in de krant met vermelding en vergelijking van alle vorige records. Geen wonder, dat de heer Kleefstra er bij voorbaat van overtuigd was, van zijn Engel sche collega's nog wel het een en ander te kunnen leeren. Maar ach, de werkelijkheid doch dat weet U reeds. Het secretariaat van de M.C.C., dat men toch wel het Mekka van den cricket-cijferaar kan noemen heeft. geen archief. Dat was eenvoudig niet bij te houden. Dan kunnen we wel een heel kantoorgebouw stichten, werd er gezegd. De wiskunde-leeraar antwoordt met cijfers en statistieken. lü^P? i P A. L. v Buer: A Th v Baasba: - P. C. Hagenaar v d Tüg t 3hf; B. TH, F Uj.15 j. Klein di Groot ,r. v. Eas-sbank M- Oobris J. h. -Sande-L p. Va'. V. A. DaxMwv, C HagsöAAx '..Knainer V&ivs ;efrf dr Oro.tK 'd- tvu h. w Eoasbanb Haat Maar hoe komt U er dan altijd zoo gauw achter, als er een bijzonder record wordt ge broken, vroeg de heer Kleefstra, begrijpelijker wijs ten zeerste verbaasd. Dat is erg eenvoudig, was het antwoord, de menschen waarschuwen ons onmiddellijk als er iets bijzonders gebeurt. Zoo weten we alles direct en kunnen meteen alle noodige maatregelen nemen. Het bijhouden van het archief doet elk county-team zelf. Daar be moeien we ons hier niet mee. Men kan deze verhouding het best begrij pen als men zich indenkt, dat de K.N.V.B. tegen alle clubs zou zeggen: jullie zorgen zelf maar voor het cijfermateriaal en de gegevens, daar kunnen we ons in Den Haag niet mee bezighouden Een dergelijke houding kan men alleen maar in het cricketland bij uitnemendheid aan nemen. Iedereen leeft daar zoo intens met cricket mee; elke fout in statistieken of rang lijstjes veroorzaakt 'n dergelijke opschudding, dat er ondanks het gebrek aan een centraal archief slechts zelden vergissingen worden begaan. Trouwens ook de uitgever van „The Cricke ter" was uitermate verbaasd toen de heer Kleefstra hem vroeg waar zijn archief was. Hij kwam na lang zoeken met een groot boek en het was ngg niet eens al te netjes aan dragen waarin gewoon, uitslagen en scores ge- noteèrd waren. Aan een kaartsysteem of iets dergelijks had men nog nöóit gedacht! Won derlijk archief van een wonderlijk spel. In Holland zou iets dergelijks beslist spaak loopen. Als een cricketer in een statistiek zijn eigen score te laag ziet, zal hij nooit schrijven of opbellen: dat is verkeerd. In het groote ge denkboek, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Ned. Cricket Bond werd'uit gegeven, is in het voorwoord uitdrukkelijk verzocht om bij eventueele foutieve cijfers even een bericht te zenden. Naderhand heb ik er zelf wel veel fouten in gevonden, zegt de heer Kleefstra, met een bescheidenheid, die niet alle statistici eigen is maar ik heb nog nooit van iemand de op merking gehad: Nu, was je er toch glad naast met je cijfers. Hollanders zijn in dat opzicht wel een beetje gemakzuchtig. Ze gelooven het soms wel Ofschoon aan medewerking heeft het nooit ontbroken. Zoo waren er bij V.O.C. in Rotter dam zes familie-leden, die wel eens „gécricket" hadden. Ik wilde echter graag precies weten hoe de vork in den steel zat en daarom riep ik de heele familie bij elkaar. Een familie reünie dus voor het cricketarchief. Het mooi ste was echter, dat er hoogloopende ruzie ont stond, omdat ieder meende dat hij de goede speler was geweest. Zoo schijnt men ook wel eens te denken, dat ik alle cijfers uit mijn hoofd weet. U herinnert zich misschien ook nog de befaamde record verbetering van J. Offerman van Hermes- D.V.S.. die 240 runs scoorde. Op dien gedenk- waardigen Zondag speelde ik zelf in Rotter dam tegen V.O.C. Om den haverklap werd er opgebeld en gevraagd: Hoeveel is ook weer de hoogste persoonlijke score? Ik wist het werkelijk niet precies en heb toen maar gezegd; laat 'm nog maar even doorspelen. Even later weer de telefoon. Offerman heeft 230 runs. Is ie-er nou? Laat 'm er nog tien bijmaken dan heeft ie het zeker! Vandaar dat Offerman kalm doorspeelde en zijn befaamd aantal runs maakte. Dat was dus de geboorte van een merkwaardig cricket-record. Hier hebt U het. En de heer Kleefstra schuift een la open waarin twee-duizend kaarten opgeborgen zijn. Op die 2000 kaarten staat Neerland's cricket historie in cijfers. Ronde getallen over hooge scores, over internationale wed strijden. over gemiddelden; gegevens van alle spelers, van alle clubs, ook van hen, die niet meer met elftallen aan de competitie deelnemen. Dat is de schepping van een wiskunde-lee raar in zijn vrijen tijd. Liefde voor den „Koning der Spor ten" en voor cijfers hebben tezamen met een grootcn aanleg voor becijfe ringen. dit werk tot stand gebracht. Iedere cricketer is daarvoor aan den heer Kleefstra dank verschuldigd. En waarlijk niet de cricketer alleen! Want ook andere sporten behalve cricket hebben de belangstelling van dezen veelzijdi- gen sportsman, die ook zelf zeer actief en in tensief aan verschillende takken van sport meedoet. De cricket-archivaris is in zijn vrijen wintertijd bovendien nog secretaris van de voetbalclub ..Haarlem", die luist binnenkort haar 50-jarig begaan vier- En nu h*b ik juist een aardlsre ontdekking gedaan 7«gt de archi varis-secretaris-cricketer. Weet U hoeveel ver schillende leden Haarlem in die 50 jaar heeft gehad? Achttienhonderd en geen lid meer. Maar dan zijn er zeker veel leden, erg lang hun club trouw gebleven? Er zijn sleehts 37 leden, die meer dan 20 Een VULPEN cadeau Reeds vanaf f 1.75 Eigen reparatie-inrichting Vulpen-Specialist Groote Houtstraat 150, Haarlem Eenigste Speciaalzaak rAav. ingez. Mea.. jaar lid waren. Het overgroote deel voetbalt een paar jaar en scheidt er dan weer mee uit. De vaste kern is maar zeer klein. En de heer Kleefstra Iaat een aardige grafiek zien, die hij louter voor zijn eigen pleizier heeft gemaakt. Dit is één van de ontdekkingen van dezen vrijen-tijd-benutter. Hij heeft meer ontdekt. Vooral op cricketgebied. De Nederlandsche sport is daar wèl bij gevaren. Bij den vrijen- tijd arbeid van dezen wiskunde-leeraar! B. K. Concert H. O. V. Op het concert, dat Zondagmiddag 5 Maart door de H.O.V. in de Gemeentelijke Concert zaal wordt gegeven, zal de heer Karei de Jong het derde Piano-concert van Rachmaninow spelen. Dit is de eerste uitvoering in Haarlem. Het orkest onder leiding van den heer Ma- rinus Adam opent het concert met „Ma mère l'oye" (De sprookjes van Moeder de Gans) van Ravel en sluit met de vijfde Symphonie van Tschaikowsky. CHR. HIST. UNIE. Op uitnoodiging van de Kamerkringvereeni- ging Haarlem, der Christ. Hist. Unie hoopt op Vrijdag 10 Maart als spreker op te treden de Minister van Staat Jhr. Mr. D. J. de Geer, lid der 2e Kamer, met het onderwerp: „Tijd- vragen". De vergadering wordt gehouden in het ge bouw van den Protestantenbond Jacobstraat. ANTOON COOLEN OVER ZIJN EIGEN WERK. De bekende romanschrijver An toon Coolen zal op Dinsdagavond 21 Maart in de Muziek zaal van Brinkmaan, Groote Markt, voor de R JC. Openbare leeszaal een voordracht houden over „Eigen Werk". Ant. Coolen zal daarbij beschouwingen ge ven over land en leven in de Brabantsche Peel en Kempen, en eenige zijner boeken overzich telijk behandelen. TOONEELVEREENIGING „HERMAN HEIJERMANS". De Tooneelvereeniging ..Herman Heijer- mans" organiseert op 29 April een Cabaret avond in de Gem. Concertzaal, waar Peter Pech en zijn gezelschap zal optreden. Deze avond is geheel uitverkocht. Daarom heeft men een tweeden avond georganiseerd en wel op 14 Mei. waar in plaats van Jonny and Jones zal optreden de bekende 14-jarige jongens sopraan Wim Scholte. PHILIPS en ERRES - ook in huurkoop. HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52. TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) PLEYEL Uitstekende Studiepiano f QC 5 jaar garantieI 0 J. LUBITZ Duitsche piano - zwarte 4 1 CO kast 5 jaar garantie I I UU. TH. MANN kruissnarig, mod. eiken I OOC kast 5 jaar garantie I LLd." MATZ Co. moderne zwarte kast Als nieuw - 5 jaar garantie PIANOHANDEL KRUISWEC 49 (Adv ingez. Mea Architect C. J. Blaauw uit Haarlem zorgde voor een mooi, practisch ingericht gebouw. De voorgevel, zooals men dien van den Rijndijk ziet. Alphen aan den Rijn kreeg een nieuw Raad huis. Niet omdat het er geen had, maar omdat er.vier waren! Toen de gemeenten Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen vereenigd werden, had elke gemeente natuurlijk reeds een Raad huis; Alphen zelf had er zelf twee. Maar die wa ren vanzelf alle te klein om plaats te bieden aan de uitgebreide administratie en de vrij omvangrijke technische diensten van de ver- groote gemeente, die nu 20.000 inwoners telde. Verspreiding over verschillende gebouwen werkt nooit economisch en daarom ondernam het ac tieve gemeentebestuur, onder leiding van burge meester P. A. Colijn, den bouw van een nieuw Raadhuis. Daarvoor werd een opdracht gegeven aan on zen stadgenoot den heer C. J. Blaauw, architect B. N. A. In Juli 1937 werd met den bouw begon nen en nu wordt heden, Zaterdag, het nieuwe Raadhuis plechtig geopend. Vrijdagmiddag stelde de heer Blaauw ons in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Reeds dadelijk moeten wij constateeren, dat hij er in geslaagd is niet alleen een mooi, maar ook een voor het gebruik ongetwijfeld zeer practisch ge bouw te ontwerpen. De totale kosten van den bouw, met inbegrip van de betimmering en de meubileering zijn niet meer dan f 185.000. Dit is voor hetgeen de gemeente daarvoor gekregen heeft, ongetwijfeld weinig. De architect was dan ook overtuigd, dat als nu nog begonnen zou moe ten worden, het bedrag hooger zou worden. De gemeente heeft van een goedkoopen tijd geprofi teerd. Voor technische menschen is het bij de beoordeeling daarvan van beteekenis te weten, dat de inhoud niet minder dan 100.000 kubieke meter is. Van buiten, omgeven door een groot plant soen, maakt het in baksteen opgetrokken ge bouw den door den architect gewilden indruk. Men ziet het onmiddellijk, hier is het centrum van het geheele gemeente-leven. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met een uitvoerige opsomming van de vele lokalen en vertrekken die in het nieuwe Raadhuis zijn. Al ligt Alphen niet ver van ons af, de kans dat veel Haarlemmers het gebouw van binnen moeten betreden hetzij om te trouwen of omdat de politie hen wenscht te spreken is klein. Daar óm volstaan wij met een totaal indruk. En dan wijzen wij eerst op den fraaien ingang, de hal met wit marmer bekleed, en forsche trappen. Al les maakt, met het artistieke glas in lood, een wel geslaagd geheel. Dit is ook te zeggen van de mooie raadszaal, die in mahoniehout afgezet met donker coromandel is uitgevoerd, terwijl de wandbekleeding van grijs handweefsel is. De kronen van Boheemsch kristal maken hier een goed effect. De glas in loodramen zijn, evenals van de hal, ontworpen en gemaakt door Dick Broos te Utrecht, die op een zeer gelukkige wijze heeft samengewerkt met den architect. De eenige versiering aan de wanden is een fraai geschil derd portret van H.M. de Koningin van den kunstschilder J. E. Hulsbergen. Ook aan de burgemeesterskamer is veel zorg besteed, terwijl ook de secretaris geen klagen heeft over de inrichting van zijn kamer, even min de wethouders. De inrichting van de lokalen voor de secretarie, ontvanger en gemeentewer ken zijn ook uitstekend verzorgd, waarbij in het bijzonder op de practische bruikbaarheid een gemakkelijke bediening van het publiek en een economische inrichting van het werk gelet is. Voor gemeentewerken vindt men behalve een administratielokaal en een groote teekenkamer ook nog een directeurskamer. Zelfs is een lokaal ingericht voor de vergaderingen van de commis sie van gemeente-werken. Dit laatste lokaal, waarin natuurlijk ook andere commissies kun nen vergaderen, kan zoo noodig bij de trouw zaal getrokken worden, waardoor een flinke ruimte verkregen wordt voor ontvangsten waar meer genoodigden komen dan in de raadszaal kunnen. De trouwzaal zelf is ook ruim, de lichte betimmering en meubileering geven een sfeer van levensblijheid, die voor een trouwzaal zeer gewenscht zijn. De raadsleden hebben een leeskamer waarop vele edelachtbare heeren uit een grootere ge meente jaloersch zullen zijn. Op dezelfde verdieping van de raadszaal is ook een mooie kamer voor de vergaderingen van het college van B. en W. Het onderhuis is, ook al zou men dit aan den buitenkant niet zeggen, ook een volledige ver dieping. Daar zijn, behalve de midden ingerichte archiefzalen, de lokalen voor de steun-verlee- ning en een volledig politicbureau met agenten- wacht, inspecteurskamer, cellen en een fotogra fisch atelier. Zelfs is er een flinke garage ondergebracht. In het onderhuis zijn natuurlijk ook de installaties voor de centrale verwarming ondergebracht. De ruime conciërgewoning vormt een geheel met het gebouw. Uit deze korte opsomming ziet men, dat Al phen een royaal raadhuis gekregen heeft, dat ongetwijfeld voor lange jaren ruimte zal bieden aan de gemeente-administratie en diensten, ook al groeit de gemeente van 20.000 tot 30.000 zie len. Weinig gemeenten van 20.000 zielen heb ben zoo'n goed en practisch ingericht Raadhuis als Alphen, want het is een voordeel dat hier al les gecentraliseerd is in één gebouw. De raadhuisbouw is als Werkfondsobject uit gevoerd. Hier is dus weer aangetoond de ze genrijke werking van het Werkfonds, dat het voor gemeenten mogelijk maakt ook in crisis tijd belangrijke Werkobjecten uit te voeren, die medewerken aan den bloei van een streek. Wij zijn overtuigd, dat heden bij de opening van de zijde van het gemeentebestuur van Al phen hulde gebracht zal worden aan den heer Blaauw voor zijn zeer verdienstelijk werk dat hij hier geleverd heeft. TELEFOON 15013 Haarlem, Bloemendaal\ (Adv. ingez. Medj De raadszaal De premies voor de Ziektewet. De Raad van Arbeid te Haarlem deelt ons mede. dat bij Koninklijk Besluit voor de na volgende bedrijven de premiën voor de Ziekte wet zijn verlaagd: Huis- en decoratieschilder vroeger 2.9 pet., thans 2 pet. Steenhouwer en steenzager vroeger 3.1 pet., thans 2.5 pet. Vervaardigen van kunstmest, zwavelzuur, zoutzuur, salpeter, vroeger 2.3 pet., thans 1.7 pet. Hoogovenbedrijf, daaronder al of niet be grepen het vervaardigen van cokes en rof) het vervaardigen en distribueeren van lichtgas, vroeger 3 2 pet., thans 2.6 pet. Het vervaardigen van kinderwagens vroe ger 2.7 petthans 1.7 pet. Rijtulgbekleeder, vroeger 2.7 pet., thans 1.7 pet. Rijtuigschilder, vroeger 2.7 pet., thans 1.7 pet. Sorteering van lompen en (of) anderen af val, in lompen-sorteerderijen, de handel in lompen, oude metalen, oud papier en (of) an deren afval daaronder al of niet begrepen, vroeger 2.3 «pet., thans 1.9 pet. Hotelhouder, vroeger 2.6 pet. thaais 2.3 pet. Pensionhouder, vroeger 2.6 pet. thans 1.7 pet. Houders van inrichtingen waar eet- en drinkwaren genuttigd kunnen worden, vroe ger 2.6 pet., thans 2.3 pet. Koksbedrijf vroeger 2.3 pet. thans 1.7 pet. Brandstoffenhandel, vroeger 2.7 pet. thans 2.1 pet. Bovenstaande wijzigingen worden voor de eerste maal toegepast bij de vaststelling der premie, verschuldigd over loon verdiend over tijdvakken gelegen na 31 December 1938. VARIéTé IN HET REMBRANDT THEATER. Op het tooneel vertoont Bob Gilette, „de koning der komieken", zooals hij wordt ge noemd, zijn clowneske kunsten en hij doet dat heel goed. Heel aardig zijn b.v. zijn imi taties van eenige dansen, waarvan we vooral de parodie op ..Den stervenden zwaan", ge danst op de muziek van „Le cygne" van Saint- Saéns willen noemen. Het Jacksonorkest zorgde voor een voortreffelijke begeleiding. Al met al een variéténummer dat er wezen mag.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11