:h, het wel Sanoslol f SANOSTOL Illigale grensoverschrijding mislukte Aantal ongelukken op Nieuwen Rijksweg. die sta-ik-deu-wep aft icMet, 'fe ftoeittje ik Haatiekts daytöad Handelsbesprekingen met Duitschland Kou bij Uw kind GEEN NOOD I MAANDAG 6 MAART 1939 H A A R L E M'S DAGBEAD 3 Nog een sfeunuitkeering aan den tuinbouw Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat binnen zeer korten tijd nog een steunuitkeering aan den tuin bouw kan worden verwacht. Door al lerlei omstandigheden is de finan- cieele toestand waarin de tuinders zijn komen te verkeeren slecht. Voorts zijn van verscheidene produc ten de ter veiling aangevoerde hoe veelheden zeer gering, of zullen deze door de vorst gering zijn. De tot op heden uitgekeerde steuntoeslagen hebben voor de telers dezer produc ten geen voldoende verlichting kun nen brengen. In de te verwachten steunuitkeering zal met deze moeilijk heden in den tuinbouw rekening wor den gehouden en zal getracht worden een zoo juist mogelijke verdeeling van de nog beschikbaar gestelde steun gelden, als regel te berekenen op den grondslag van de meer normale aan voeren van het vorig jaar, over den geheelen tuinbouw te bereiken. Wees maar gerust, kleine meid. Moeder geeft je voortaan alleen nog maarSanostol: het lékkere levertraanproduct. Want dat heeft niet alleen een frisschen sinaas- appelsmaak, het is ook het eenige levertraanproduct, dat zóó'n schat aan vitaminen A, B, C en D bevat. Endaarom neemt het heele gezin Sanostol, de natuurlijke krachtbron. De „familieverpakking" van f. 2.75 is voordeelig Zij bevat 2'/2 x zooveel als de bekende flacon van f. 1.40. „Het lékkere levertraan-product!" BROCADES-STUÊEMAN S PHARMACIA (Adv. Ingez. Med.) Menschen in bossen stroo gepakt Eén vluchteling ernstig gewond Zaterdag kwam op den grooten weg Wald- feucht-Echt, even aan de Nederlandsche zijde van de grens, een groote vrachtauto aangereden, hoog beladen met stroo. Nabij de Pepinusbrug viel een groote bos stroo van den wagen. Een marechaussee, belast met de bewaking der grens, die toevallig passeerde, maakt den bestuurder van de auto daar op attent. Deze dankte den marechaussee voor zijn attentie, maar gaf opeens vol gas en ver dween met groote snelheid. Een eindje verder reed de vrachtauto met zoodanige vaart door de bocht, dat de geheele lading van den wa gen vloog. Tot zijn groote verbazing zag de marechaussee, dat er tusschen de stroobossen enkele menschen op den weg lagen te sparte len. Het bleken drie Poolsche Joden te zijn en een Joodsche vrouw, die de chauffeur clandestien Nederland trachtte binnen te brengen. De dame was er slecht aan toe. Zij had een zware hersenschudding gekregen en een armbreuk. Vermoedelijk is zij met het hoofd op den betonweg terecht gekomen. Zij moest naar het ziekenhuis te Roermond wor den vervoerd. De overige personen hadden vrijwel geen letsel gekregen. Zij zijn door de marechaussee te Echt voorloopig vastge houden en aan een verhoor onderworpen, evenals de chauffeur van de vrachtauto, die eenigen tijd later door de marechaussee is opgespoord. Vee door damp ontwikkeling vergiftigd. Ernstige gevolgen van binnenbrand op boerderij. Een nachtelijke binnenbrand op de boer derij van den landbouwer J. van Oyen te Maasbree heeft ernstige schade veroorzaakt aan den veestapel. Vermoedelijk als gevolg van hooibroei was er brand ontstaan in de stallen. Daar het vuur wegens gebrek aan zuurstof geen uitweg kon vinden, verstikten de vlammen. De brand veranderde dienten gevolge tot een smeulend vuur. dat den aan wezigen voorraad hooi en stroo en al het ver der brandbaar materiaal aantastte. Hierdoor ontstond een geweldige dampontwikkeling. Voordat men het vee kon redden, was het reeds door den damp vergiftigd. Vier koeien en twee varkens vond men dood in de stallen. Ook de overige beesten verkeeren in levens gevaar. De landbouwer was tegen brand ver zekerd. weer met twee vermeerderd. Twee auto's over den kop geslagen. Drie personen ernstig gewond. HOOFDDORP Maandag In het afgeloopen weekeinde hebben op den autosnelweg AmsterdamDen Haag wederom enkele ernstige onge lukken plaats gehad. Het begon Za terdagavond. Bij dit ongeluk, waar bij een personenauto driemaal over den kop sloeg, werden de drie inzitten den, de heer en mevr. K. uit Den Haag en de heer Z. uit Amsterdam zoo ern stig gewond, dat de beide heeren in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. Zondagavond had op den Rijksweg wederom een ongeluk plaats, waarbij een personenauto over den kop sloeg, naaat de bestuurder door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt raakte. Wonder boven wonder man keerde de chauffeur vrijwel niets. Hij liep slechts enkele lichte verwondin gen op. De auto die vrij ernstig be schadigd werd, moest worden weg gesleept. Zaterdagavond reden op den Rijksweg in de richting Den Haag drie personenauto's in snelle vaart over het weggedeelte tusschen Venneperweg en Lisserweg. Dat deze snelheid nog niet hoog genoeg was opgevoerd bleek, toen de beide achterste auto's wilden passee- ren. De tweede had de richtingwijzer niet uit gestoken, waarop de derde meende eveneens voorbij te kunnen gaan. Juist op dat moment zwenkte de tweede auto naar links en drong den naast hem rijdenden wagen in den berm gelegen tusschen de beide rijwegen. De gevol gen waren vreeselijk. De auto sloeg, toen de voorwielen in de zachte berm kwamen, driemaal over den kop en kwam tenslotte op den naastgelegen rij weg terecht. Onder deze buitelingen was het rechter portier opengeslagen en de heer Z. werd naar buiten geslingerd, waardoor hij met een hevigen slag tegen het wegdek werd ge worpen, waar hij ernstig gewond bleef liggen. De bestuurder van de auto, aan wien dit ongeluk te wijten was, réed snel door, de ge wonden aan hun lot overlatend. Gelukkig passeerden andere automobilisten, die de politie uit Hoofddorp en de G. G. D. te Amsterdam waarschuwden. De dokter van den G. G. D. constateerde bij de heeren een ernstige hersenschudding. De heer Z. had door zijn val bovendien nog ern stige schaafwonden opgeloopen aan hoofd en armen. De heer en mevr. K. werden door het brekende glas aan hoofd en handen gewond. Nadat de drie slachtoffers voorloopig waren verbonden werden de heeren naar een zieken huis in Den Haag vervoerd, terwijl mevr. K. naar haar woning in Den Haag vervoerd kon worden. De zwaar gehavende auto, die op den twee den rijweg een groot gevaar voor het verkeer opleverde, werd spoedig met een kraanwagen weggesleept. In dit afgeloopen weekeinde is de behoefte aan hulpstations op den Rijksweg dus weer duidelijk gebleken. De kortingen op den bollenoogst. Naar de „Standaard" verneemt, zijn, be houdens goedkeuring door den minister, de kortingen op den bollenoogst 1938 thans als volgt vastgesteld: hyacinten 20 pCt., vroege tulpen 17 pCt., laten tulpen 24 pCt., narcissen 7 pCt. die ter gelegenheid van de schoonmaak weer eens in het volle licht komt, kan snel en eenvoudig opgeruimd worden door middel van Doe hel vandaag nog, er zijn altijd anderen, die zooiets best kunnen gebruiken. Van 20 Februari tot 4 Maart hadden in Den Haag besprekingen plaats over het Nederlandsch-Duitsche han delsverkeer. Beide delegaties zullen thans ver slag aan hun regeeringen uitbrengen over het verloop van de besprekingen. Deze zullen op 13 Maart te Berlijn worden voortgezet. Provinciale verkiezingen. Candidatenlijsten van de R. S. A. P. De Revolutionnair-Socialistische Arbeiders- Partij heeft voor de Provinciale Staten-ver- kiezingen de volgende candidatenlijst vast gesteld voor Noord-Holland (alle kieskin- gen)1. H. J. F. M. Sneevliet, 2. A. Lang- kemper, 3. F. Bosman, 4. Veltrop, 5. T. de HaanZwagerman, 6. H. Th. v. Driesten, 7. P. v. Praag, 8. C. H. Gerritsen, 9. J. G. v. d. Berg, 10. W. Vellinga, 11. W. v. d. Wal, 12. S. Karten, 13. A. Groot, 14. H. ter Haar. Lijk gevonden bij onbewaakten overweg. In een afgelegen gedeelte van de gemeente Eindhoven ontdekten Zaterdag enkele voor bijgangers, dat bij den onbewaakten overweg, in de z.g. Hofkestraat, langs de spoorlijn Eind hovenVenlo het lijk lag van een man. Zij waarschuwden de politie. Het bleek, dat daar een naar schatting- 30-jarigen man door den trein gegrepen en op slag gedood was. Zijn fiets lag vlak bij hem op het smalle rij wielpad, dat langs de spoorlijn loopt, en dat alleen voor spoorwegpersoneel toeganke lijk is. Het lijk is in beslag genomen. De toedracht van het ongeluk wordt door de politie onder zocht. (Adv. mge2 Med.) Gallo-Germaansche oven ontdekt. Terwijl werklieden van de steenfabrieken der firma Daal te Tienray bezig waren met het afgraven van klei, werd een Gallo-Ger maansche pottenbakkersoven ontdekt. Jam mer genoeg was deze echter zeer beschadigd. Men kon evenwel nog duidelijk zien, dat de buitenkant van den oven met keisteenen was afgezet, terwijl er een massa scherven in de omgeving lag verspreid. De oven zelf was to taal ineengezakt. De plaats van de vondst is gelegen onder Megélsum, gemeente Meerlo. In de achttiende eeuw vond men in dezelfde om geving, op eenige honderden meters afstand van de nieuwe vindplaats verwijderd, even eens een pottenbakkerij. Men kon toen na gaan, dat hierin borden en schotels werden vervaardigd, waarvan er een drietal nog in het Rijksmuseum te Amsterdam bewaard wordt. HET NIEUWE RAADHUIS TE ALPHEN AAN DEN RIJN. De officieele opening. Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, o.w. vele burgemeesters van gemeenten uit de Rijnstreek, het nieuwe raadhuis, dat door architect C. J. Blaauw uit Haarlem is gebouwd, officieel in gebruik ge nomen. De burgemeester, de heer P. A. Colijn, ont ving zijn gasten in de fraaie raadszaal en weidde uit over de voorgeschiedenis der tot standkoming van het raadhuis, daarbij hulde brengend aan de nagedachtenis van wijlen burgemeester Visscher, die door een belang rijk legaat mede tot deze waarcnge huisvesting van het gemeentebestuur heeft bijgedragen. Daarna werd 't woord gevoerd door den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland,' ihr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Architect C. J Blaauw bracht hulde aan zijn medewerkers, waarna namens den raad het woord werd gevoerd door den nestor van dit college, den heer J. H. Ruting. Schot gelost op neef van Nasjasjibi. Adnan Nasjasjibi. een zestien-jarige neef van Fahkri Nasjasjibi, den gedelegeerde ter Palestijnsche conferentie te Londen, is het slachtoffer geworden van een aanslag, ter wijl hij stond te kijken naar een voetbalwed strijd nabij de poort van Herodes te Jeruzalem Er werd een schot op hem gelost, waardoor hij zoo ernstig werd gewond, dat hij is over- den. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BEOEFENING VAN HET ADMINISTRATIEF RECHT. Zaterdagmiddag heeft in het Jaarbeursge bouw te Utrecht de oprichtingsvergadering plaatsgehad van de „Nederlandsche vereeni- ging tot beoefening van het administratief recht".. De vergadering, die door een kleine 100 personen werd bijgewoond, stond onder leiding van prof. mr. C. W. de Vries, later van mr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both. In zijn ope ningswoord sprak prof. de Vries er zijn vreug de over uit dat zoo velen aan den oproep gevolg hebben gegeven, n.l. ongeveer 160 per sonen, waarvan de grootste helft hier aan wezig is. Van de afwezigen waren velen ver hinderd, doordat zij aan de feesten in Leiden moesten deelnemen. Spr. deelde voorts mede, dat zich uit de oprichters een voorloopig bestuur had gevormd dat zich met de organisatie der vereeniging tot op dezen dag heeft belast. Dit voorloopig bestuur bestond, behalve uit prof. de Vries, uit; dr. C. van der Berg, prof. mr. G. van den Bergh, mr. dr. E. J. Beumer, prof. mr. A. L. de Block, prof. mr. P. Lieftinck, mej. mr. H. J. D. Revers, mr. dr. A. A. van Rhijn, mr. H. M. L. H. Sark. mr. dr. A. L. Scholtens, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both en mr. dr. R. H baron de Vos van Steenwijk Hierna hield prof C. W. de Vries een rede. getiteld: „Vragen op het gebied van het ad ministratief recht". Hulpverleening aan kinderen in Spanje. Oprichting van een Neutraal Comité. In een rondschrijven wordt gezegd: De nood der door den Spaanschen burgeroor log getroffen bevolking en in het bijzonder der kinderen, is in al zijn verschrikkelijkheid be kend. Vele kinderen zijn door gebrek aan voed sel en kleeding omgekomen. Dit heeft in tal van kringen uit onze samen leving het verlangen doen groeien om te komen tot een krachtige, neutrale hulpactie op breede basis. Het ontstaan van een „Neutraal Comité voor hulpverleening aan Kinderen in Spanje" is het eerste gevolg van dezen wensch. Tot dusver werkte in ons land nog geen uit sluitend humanitaire en van politiek volkomen vrije organisatie ten behoeve van de Spaansche kinderen, zooals elders wel het geval was en is. Het Comité wil, diep doordrongen van de noodzakelijkheid eener ondersteuning van lij dende medemenschen, ook in Nederland een der gelijke hulpactie organiseeren. Het beoogt hulpverleening aan Spaansche kinderen in Spanje op alleen en uitsluitend hu manitaire basis, geheel los van politiek. In den zelfden geest waarin o.a. Pres. Roosevelt, de Quakers en verschillende andere organisaties in andere landen confessioneele en niet-con- fessioneele beide onpartijdige hulp aan Span je verleenen. Het wil dus steun verschaffen aan de in grooten nood verkeerende kinderen uit de twee nog tegenover elkaar staande partijen in den Spaanschen strijd. Ook na het beëindigen van den burgeroorlog wil het Comité zijn actie voortzetten, zoolang dit noodig is. Op den officieelen datum van het einde van het gevecht houdt de nood van een volk, dat zooveel geleden heeft, immers niet automatisch op. De gevolgen van den wereld oorlog hebben dit in Nansen's arbeid en in het werk voor de Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen overduidelijk aangetoond. Ontegenzeggelijk worden ook van ons volk in tal van opzichten reeds vele offers gevraagd. Ons Comité is er echter van overtuigd, dat Neder land in de hulpverleening aan Spaansche kinde ren niet bij andere landen wil achterblijven en doet bij deze een beroep op alle kringen van ons volk. Uit de samenstelling blijke het onpartijdig en met alle schakeeringen van ons volk verbonden karakter van ons Comité. Moge Nederland ons neutraal en humanitair streven steunen en ook ditmaal, overeenkomstig onze tradities en ons volkskarakter, het lijden van duizenden kinderen helpen verzachten. Bijdragen worden (met vermelding „voor het Spaansche kind") gaarne tegemoet gezien op postgiro No. 60000 van de Nederlandsche Mid denstands Bank te Den Haag en op postreke ning No. 88267 van den penningmeester van ons Comité, den heer C. J. L. Schüller, Den Haag. Het aanbevelings-comité bestaat uit: ex-minis ter Mr. Dr. L. N. Deckers. Den Haag, ex-minis ter Mr. Dr. J. Donner, Den Haag, ex-minister Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, Maastricht, ex-minister Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Den Haag. ex-minister Mr. P. J. Oud, Burgemeester van Rotterdam, Staatsraad Dr. A. A. L. Rutgers, Den Haag, Dr. W. de Vlugt, Bur gemeester van Amsterdam, B. W. Th. van Slobbe Burgemeester van Breda, E. Enthoven, Baarn- Amsterdam, Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan, Hilver sum, Mr. R. Mees, Rotterdam. Ir. A. Plate, Rot terdam. In het uitvoerend comité hebben uit deze om geving o.a. zitting: Mr. J. Bierens de Haan, Bloemendaal, A. J. van Leusen, arts, Velsen, en Dr. A. de Vletter, Bloemendaal. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, -omdat ze de verkoudheid recht- SZTT^Jstreeks bestrijdt. (Adv. ingez. Mea.) Dr. E. Jensema overleden. Oud-inspecteur van het M. O. Zaterdagavond is te zijnen huize te Gro ningen na een korte ongesteldheid in den ouderdom van ruim 71 jaar overleden dr. E Jensema, oud-inspecteur van het M. O. tc Groningen. Dr. Elibert Jensema werd 13 Juni 1867 te Stedum (Gr.) geboren. Hij genoot zijn oplei ding aan het gymnasium te Winschoten en studeerde vervolgens in de faculteit van wis- en natuurkunde aan de universiteit te Go- ningen. waar hij in 1900 promoveerde tot- doctor in de wis- en natuurkunde. Hij begon zijn loopbaan als leeraar aan de Rijks H. B. S te Hoorn, vervolgens werd hij leeraar aan de H. B. S. te Dordrecht en Leeuwarden Hierna volgde zijn benoeming tot directenr van de Rijks H. B. S. te Veendam en later bekleedde hij dezelfde functie aan de Rijks H.B.S. te Groningen. Direct na zijn aftreden als zoodanig werd hij in 1920 benoemd tot inspecteur bïi het M. O., welke functie hij tot 1 Januari 1934 bekleedde. Dr. Jensema was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. BEL EVEN: 10070 wij staan gereed met de allerbeste ANTHRACIET, die U maar wenschen kunt. Telefoon10070-Schouwtjeslaan23 (Adv. Ingez. Med.) P. P. Hartendorf. 25 jaar ambtenaar van de Ned. Midderuacht- zendingvereeniging. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer P. P. Hartendorf de leiding kreeg van het bu reau van de Nederlandsche Middernachtzending vereeniging te Haarlem. In het orgaan der ver eeniging wordt hem hulde gebracht voor zijn plichtsgetrouwe vervulling van zijn moeilijke taak. „Zijn bureau kreeg in Haarlem en in de omgeving der stad groote bekendheid en zijn huis werd beschouwd de eereplaats van ver trouwen. Tal van verbroken huwelijksbanden werden daardoor hersteld en honderden onge huwde moeders zijn hem dankbaar voor het vele dat hij in haar belang en in dat van hare kin deren gedaan heeft". Aan het jubilé was geen andere publiciteit ge geven, vandaar dat Zaterdag alleen schriftelijke gelukwenschen inkwamen. Eenige goede be kenden kwamen persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. Donderdagmiddag 9 Maart wordt door het hoofdbestuur der Middernachtzendings vereeni ging een bijeenkomst georganiseerd in Lion d'Or te Haarlem, waarin de heer Hartendorf ge huldigd zal worden. De Boekenweek uitgegeten. Literaire koffietafel. De boekenweek is Zaterdag gesloten met een literaire koffietafel, die in één der boven zalen van het „Brouwerswapen" te Amster dam was aangericht. Daar ontmoetten vele uitgevers, boekhandelaren, schrijvers en het lezend publiek elkaar aan een weiverzorgden, ongedwongen en gezelligen disch. Zeer vele schrijvers waren naar Amsterdam gekomen om met hun aanwezigheid het feestelijk einde van de boekenweek luister bij te zetten. De Amsterdamsche wethouder van onderwijs, de heer E. Boekman, en de referendaris van de afdeeling kunstzaken ten stadhuize, mevrouw van Dam van Isselt, waren namens het ge meentebestuur tegenwoordig. De heer Roskam, voorzitter van de Amsterdamsche boekver- koopersvereeniging. sprak een welkomstwoord waarna hij den heer J. Tersteeg uitnoodigde, als tafelpresident te fungeeren. welke uit- noodigine deze met een geestig speechje aanvaardde. Wethouder Boekman schetste de verstand houding tusschen uitgevers, auteurs en het lezende publiek, en hij was van oordeel, dat de groote verscheidenheid het kenmerk voor het Nederlandsche boek meet zijn. Nog vele vriendelijke woorden en goede wen schen voor het boek. den schrijver en den uit gever werden aan deze uitstekend geslaagde literaire koffietafel gewisseld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5