E; II 25 CENT De niet-politieke arbeid van den Volkenbond. FREDERIKSPARK Parijs bewondert Nederlandsch- Indische kunst. De \Cno opetY Weer een verlaging van een posttarief. AGENDA. VRITDAG TO MAART 1939 H A A R L E M'S DAGBCSD IT Amerikaansche waardeering voor he! technische Volken- bondswerk. De Volkenbond behoort zijn niet-politieke werk voort te zetten en te ontwikkelen. Onze correspondent te Genève schrijft: ^EN Volkenbondsjournalist zou het en kele jaren geleden niet gewaagd heb- I ben des avonds buitenshuis te gaan eten of een schouwburg of bioscoop te bezoeken, alvorens zich op het Volken bondssecretariaat ervan vergewist te hebben, of er niet een belangrijk schrijven van de een of andere regeering was binnengekomen, dat onmiddellijk telefonisch ter kennis van de lezers van zijn blad behoorde gebracht te worden, van de noodige toelichting over de beteekenis ervan voorzien. Deze tijden zijn reeds lang voorbij. De pers zaal van het Volkenbondspaleis krijgt nog slechts een sporadisch bezoek en zelfs staat de plaatselijlce telefoonverbinding tusschen het Volkenbondssecretariaat en de Volken bondsjournalisten vrijwel stil. Zoo nu en dan, een heel enkele keer, komt echter nog wel eens een regeeringsmededeeling op het Vol kenbondssecretariaat aan, die dan natuurlijk des te algemeener besproken wordt, omdat zij tegenwoordig een zoo zeldzaam verschijn sel is. Een dergelijke algemeene belangstelling is dezer dagen een schrijven van de regeering der Vereenigde Staten van Amerika te beurt gevallen. Weliswaar had deze correspondentie van den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, geenerlei betrekking op een po litieke gebeurtenis en behandelde het inte gendeel slechts het niet-politieke werk van den Volkenbond. Doch bij de woede, waar mede de regeeringen van Berlijn en Rome nog steeds tegen zelfs het onschuldigste onpolitieke werk van Genève bezield zijn, kreeg deze Amerikaansche aansporing tot voortzetting en ontwikkeling van het niet- politieke werk van den Volkenbond toch nog een zeker politiek tintje! Doch ook afgezien van deze politieke betee kenis van den brief van Cordell Huil verdien de zijn brief ook hierom de algemeene be langstelling, omdat het een ondubbelzinnig antwoord geeft op de vraag, die zoo menig te leurgestelde zich thans stelt: verdient de Vol kenbond nog te worden in stand gehouden, nu zijn politieke beteekenis als beschermer van den wereldvrede zoo droevig is vermin derd? De Amerikaansche regeering, wier staat zelf niet tot den Volkenbond behoort doch die herhaaldelijk vooral op niet-politiek gebied met den Volkenbond heeft tezamengewerkt, beantwoordt deze vraag met een heel krach tig: „Ja!" In een tijd. waarin onder de regee ringen der Volkenbondsstaten zelf de beteeke nis van het niet-politieke werk van den Vol kenbond wel eens verkleind wordt, is het ze ker niet zonder belang, dat de Amerikaansche regeering met zoo grooten nadruk op de nood zakelijkheid van de voortzetting althans van dit Volkenbondswerk gewezen heeft. Ipj E brief van Cordell Huil, waarin deze over- tuiging wordt uitgesproken, was een ge volg van de resolutie der Negentiende Volken - bondsvérgadëring van 30 September over de samenwerking tusschen den Volkenbond en de niet-Volkenbondsstaten op technisch niet- politiek terrein. In deze resolutie had de Vol kenbondsvergadering als haar overtuiging uitgesproken, dat het in het universeel belang Is deze samenwerking verder te ontwikkelen. De Volkenbondsvergadering verklaarde daar bij, dat de Volkenbondsstaten ongetwijfeld iedere uiting van de zijde der niet-Volken bondsstaten ten gunste van een uitbreiding dezer samenwerking met groote belangstelling zouden ontvangen. Bij schrijven van 17 Oc tober had de secretaris-generaal van dfen Volkenbond Avenol deze resolutie der Negen tiende Volkenbondsvergadering ter kennis van de regeeringen van alle niet-Volkenbonds staten gebracht. Op dit schrijven van Avenol van 17 October Is tot dusverre slechts ééif antwoord binnen gekomen: dat van Cordell Huil. Misschien zal ook de regeering van Brazilië nog een vrien delijke bevestiging zenden van haar bereid willigheid op niet-politiek gebied met den Vol kenbond te blijven samenwerken. Doch men maakt zich hier geenerlei illusies, dat de an dere groote staten, die het lidmaatschap van den Volkenbond hebben opgezegd (Duitsch- land, Italië en Japan), de uitgestrekte hand zullen aannemen en over een samenwerking in niet-politieke kwesties overleg zullen willen plegen. Wij zullen ons voorloopig dus met het antwoord van de Amerikaansche regeering moeten tevreden stellen. Dit is echter wel zoo bevredigend en bemoedigend uitgevallen, als men slechts had kunnen denken. De Amerikaansche regeering begint met het uitspreken harer volkomen instemming met het gevoelen der Volkenbondsvergadering dat het in het algemeen universeel belang is, dat de niet-politieke samenwerking tusschen den Volkenbond en de niet-Volkenbondsstaten zal worden voortgezet en nog verder ontwikkeld. Cordell Huil beroept zich tot toelichting van deze opvatting op de „toenemende ver- wikkeldheid van de moderne wereld, die steeds meer de noodzakelijkheid heeft doen blijken van een verstandige coördinatie van werk zaamheden en van de verzameling van gege vens en de uitwisseling van ervaringen op steeds meer gebieden van de menschelijke samenleving". De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken herinnert er verder aan, dat reeds lang vóór de schepping van den Volkenbond verschillende internationale organisaties, zooals de Wereldpostunie te Bern, het Internationaal Instituut voor den Land bouw te Rome en het Internationale Bureau voor Openbare Gezondheid te Parijs, werden opgericht om aan deze noodzakelijkheid te beantwoorden. Doch. zoo gaat Cordell Huil voort, de wereld heeft het meer dan aan eeni- ge andere organisatie aan den Volkenbond te danken, dat een dergelijke uitwisseling van ervaringen en van denkbeelden en gedachten op een steeds grooter aantal gebieden van humanitairen en wetenschappelijken aard en op een steeds grootere schaal tegenwoordig plaats vindt. De Amerikaansche regeering, zoo verzekert Huil, beseft volkomen de groote be teekenis van deze Volkenbondswerkzaamhe den en hoopt, dat zij zich nog verder zullen ontwikkelen. Een dergelijke verdere ontwikkeling acht Cordell Huil dringend noodig, hoe bemoedi gende vooruitgang ook reeds op menig gebied bereikt moge zijn. „Veel blijft er nog te doen voor de ontwikkeling van het menschelijk wel zijn op het gebied van de volksgezondheid en op sociaal, economisch en financieel terrein. De Amerikaansche regeering acht iederen werkelijken vooruitgang op deze gebieden een stap voorwaarts naar die nationale en inter nationale orde, die voor een werkelijken vrede onontbeerlijk is. Met het oog hierop hoopt en verwacht de Amerikaansche regeering, dat de werktuigen van den Volkenbond voor de be studeering van deze vraagstukken nog zullen uitgebreid worden en dat alle volken bereid zullen zijn deel te nemen aan de Voikenbonds- bemoeiingen voor de best mogelijke oplossing dezer niet-politieke vraagstukken. De Ameri kaansche regeering zal in ieder geval voort gaan deze medewerking te verleenen en zal met een geest van sympathie nagaan door wel ke middelen haar medewerking nog meer doel treffend zou kunnen gemaakt worden". iy EN zal het zeker begrijpen, met welke -LvJL levendige ingenomenheid vooral de ambtenaren van de niet-politieke afdeelingen van het Volkenbondssecretariaat dezen Ame- rikaanschen aandrang tot voortzetting en ver dere ontwikkeling van het technische Vol kenbondswerk begroet hebben! In breeden kring bestaat maar al te zeer de neiging het nut van den Volkenbond uitsluitend naar zijn politieke beteekenis te schatten. De Ameri kaansche regeering heeft er thans heel duide lijk aan herinnerd, dat de Volkenbond, wat ook zijn politieke beteekenis moge zijn, ir ieder geval groote verdiensten heeft op so ciaal, economisch, financieel, hygiënisch er verder humanitair en wetenschappelijk ge bied. Het zou tragisch zijn, indien de leden zelf van den Volkenbond voor dit door hun eigen bond geschapen werk minder blijvende belangstelling zouden bezitten dan de regee ring van den grootsten buiten den Volkenbond staanden staat! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Na de bomaanslagen in Engeland. 22 verdachten voor het gerecht. Donderdag hebben te Londen 22 mannen en een meisje terechtgestaan onder verden king van misdrijf tegen de wet op de ontplof bare middelen. Tegen 18 dezer beklaagden, die na de reeks van bomaanslagen gearresteerd waren, was een aanklacht wegens samenzwe ring tot het veroorzaken van ontploffingen ingediend. Een der getuigen, die directeur van de electrische centrale te Brimsdown, verklaarde, dat door een ontploffing in de centrale een schade van ongeveer 1000 pond sterling was aangericht. BOKSEN. VAN KLAVEREN—BESSELMANN ONBESLIST Uit Berlijn: Vierduizend toeschouwers waren Donderdagavond in het Sportpaleis te Berlijn bij de internationale bokswedstrijden aanwezig, waarbij als hoofdpartij de ontmoeting tusschen Besselmann en Van Klaveren op het programma stond. Na een gevecht van twaalt ronden luidde het oordeel: onbeslist. (MET INBEGRIP VAN HANDDOEK, BADPAK MEEBRENGEN) ALLE WERKDAGEN D.NSDAG- en VRIJDAGMIDDAG ZATERDAGAVOND tot 's middags c uur van 5.30 tot 7 uur van 8 tot O uur GOLVENBAD Donderdagavond van 9 tot 10,30 u. Zondagmiddag van 3 tot 5 uur. ENTREE: Volwassenen 40 ct. Spaarders en kinderen tot 16 jaar 30 ct. Kinderen van Spaar- aandeelhouders 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Kleurenfilms van de Inheemsche dansen. Javaansche vorsten stonden prachtig materiaal af. Tel. 10727 Warmoesstraat 14 bericht hiermede de ont vangst van een geheel nieuwe collectie KNOO- PEN, GESPEN, CEINTUURS, GALONS, SHAWLS, KRAAGJES, RITSSLUITIN GEN e.a. MODEARTIKELEN (Adv. Ingez. Med.) Onze Parijsche correspondent schrijft ons: N een hoekje van Parijs' rustige en voor name wijk Passy kan men thans een merkwaardige tentoonstelling bezoeken, die de belangstellenden verweg uit de Europeesche beschaving wegvoert naar een heel andere wereld, waar ook beschaving heerscht, maar die voor onze Westersche be grippen soms zeer eigenaardig is. Die tentoon stelling is voor ons, Nederlanders, des te be langwekkender, daar zij betrekking heeft op den dans in Nederlandsch-Oost-Indië, maar dan Indië niet beperkt tot Java en Bali, wier choregrafie aan velen onzer tenminste eeni- germate bekend is, maar zich uitstrekkend ook over minder bekende gebieden, de binnen landen van Sumatra, Celebes en Nias. Deze tentoonstelling, georganiseerd in de „Archives Internationales de la Danse", toont ons de rijke documentatie, die de heer Rolf de Maré, welbekend in de na-oorlogsche cho- regrafische wereld, met mevrouw Claire Holt en een cinema-operateur op zijn langdurige zwerftochten door Indonesië verzameld heeft. Ons Indië was voor hem, zooals hij zelf enthousiast erkent, een geweldig rijk observa tieterrein vooral daar hij er twee door geheel verschillende invloeden onderscheiden dans wijzen leerde kennen: de dansen op Java en Bali, die zeer kennelijk' onder Hindoe-invloed staan en die op de overige eilanden, waar vooral' het animistische element overheerscht. Uit zuiver choregrafisch oogpunt zijn de be langwekkendste documenten de films, die door den heer De Maré gedraaid zijn. Prach tige kleurenfilms, die ons voeren naar de be grafenisplechtigheden bij de Batakkers in het binnenland van Sumatra, naar een bruiloft bij de Menang-Kabouwers op Sumatra's Oostkust, naar de krijgsdansen van Celebes en de wonderlijk-gracieuse vogeldansen van Nias, waar breede armzwieren de statige vlucht van den adelaar of rustelooze vingerbewegingen het lichte gefladder der rijstvogels nabootsen. Het is zeer zeker een niet geringe verdienste van den heer De Maré naast Java en Bali, waarvan de teere kunst der heilige hofdansen alom vermaard zijn, ook minder bekende stre ken bezocht te hebben, zoodat nu ook de on vermoede rijkdom der choregrafische kunst bij de Batakkers, de geraffineerde en expres sieve kunst der danseressen van Nias en de wilde ceremoniën der krijgers van Celebes door wonderlijk goed geslaagde kleurenfilms aan ons geopenbaard is geworden. Die films, die, hoe goed ook, toch slechts een beeld der werkelijkheid geven, worden af gewisseld door de werkelijkheid zelve, frag menten uit heilige dansen der Javaansche hoven, uitgevoerd door enkele Indische stu denten uit Leiden, die met goed begrip voor Westersche opvattingen die fragmenten heb ben uitgekozen, die door hun actie ook door het Europeesche publiek ten volle gewaar deerd kunnen worden. Dat zij hierin ten volle De heldere voorjaarszon doet de schaduw van het Empire State Building te New-York, het grootste gebouw ter wereld, scherp afteekenen op de kleinere wolkenkrabbers. geslaagd zijn, heeft de donderende ovatie wel bewezen, die zij na de gala-voorstelling onder voorzitterschap van den Nederlandschen ge zant te Parijs, jhr. dr. Loudon, in ontvangst mochten nemen. De Expositie. DJE heer De Maré heeft zich niet tevreden gesteld met het opnemen van films, doch heeft eveneens een schat van voorwerpen, die op de danskunst in Nederlandsch-Indië be trekking hebben, meegebracht. Talloos zijn de foto's, die langs den muur van het trappen huis zijn opgehangen, tusschen bonte sa rongs. zoodat men reeds eenigszins in de ver- eischte stemming verkeert, wanneer men de ruime bovenzaal betreedt. De vorstelijke gif ten van de sultans van Djokjakarta en Soera- karta zijn hier tentoongesteld: de oorspron kelijke en rijke dansklecdij van een zestal dansers, prachtige batikweefsels, zwaar met goud bestikt. waarvan de waarde niet te schatten is. Een volledige gamelan staat er opgesteld en overal in het rond grijnzen de dansmaskers uit Java en Bali, uit Celebes en Sumatra den bezoeker aan. Merkwaardig is het onderscheid tusschen deze twee groepen een onderscheid, dat zelfs den leek op dit gebied terstond opvalt. Op Java en Bali is de kunst veel meer gestyleerd. op Celebes en Su matra is ze naïever, kinderlijk bijna, zooals bijv. die ruw-gesneden paardenkop en dat staartknoedeltje, dat een onder een wit laken verborgen danser zich voorbindt om een paard voor te stellen. Hoe getuigen daaren tegen die teekeningen van dansmotieven, die doodgewone Balineesche werklieden op ver zoek van den heer De Maré maakten, van ge raffineerde beschaving. Heel wat belangrijks valt op deze tentoon stelling te bewonderen en het aardige ervan is, dat niet alleen Franschen er iets kunnen leeren over gebieden, die zij niet kennen, maar dat ook Nederlanders hier in Parijs nader kunnen kennis maken met ons eigen Indië. dat wij eigenlijk veel te weinig kennen. J. W. KOLKMAN (Nadruk verboden). Dr. ir. M. IL Damme heeft in een Donderdagavond gehouden rede voor de Rotterdamsche Graanstudieclub mede gedeeld, dat waarschijnlijk in den loop der volgende week een nieuwe verla ging van een tarief zou worden afge kondigd. Nadere inlichtingen kon spr. daaromtrent thans nog niet verstrekken. AVRO-BRIDGEDRIVE. Voor de AVRO-Bridgedrive, die Zaterdagmid dag 11 Maart in het Gemeentelijk Concertge bouw wordt gehouden, hebben tot heden reeds 300 personen ingeschreven. VEILINGEN. Donderdagavond werden in het Notarishuis te Haarlem geveild: No. 1. Woonhuis Aelbertsbergstraat 9. Koo- per J. Heupemann qq. f 3200. No. 2. Huis Oranjeboomstraat 69. Kooper A. v. d. Putten qq f 1315. No. 3. Huis Oranjeboomstraat 75. Kooper C. J. J. Jacques qq. f 1455. No. 4 Winkelhuls, Jansstraat 35. Kooper J. G. Veenebos qq. f 3200. No. 5. Huizen Hagelingerweg 137, 139, 141, en 143 te Santpoort. Kooper J. D. Smits qq. f 13.600. No. 9. Huis'Hagelingerweg 151. Kooper A. Th. Joosten f 3200. No. 10. Huls Hagelingerweg 153. Kooper J. de Ruyter f 3350. No. 11. Huis. Hagelingerweg 155. Kooper J. J. Jak voor f 3375. No. 12 Huis Hagelingerweg 157. Kooper C Dijk f 3300. No. 13. Het voortdurend erfpachtsrecht van een perceel grond, gelegen aan de Molijn- straat 18 met eigendom van het huis dat daarop staat. Kooper R. K. Nieborg f 2050 No. 14. Winkel en woonhuis met bovenwo ning, Kleine Houtstraat 96. Kooper H. I van Goor qq. f 2325. No. 15. Huis Groot Heiligland. Opgehouden op f 1000. No. 16. Dubbel woonhuis met schuur voor stalling van vee erf en moestuin. Zuid Schalkwijk 48 en 49. groot 2100 M2 Koope J. Henneman qq. f 3750. No. 17. Winkel- en woonhuis. KI. Houtstraat 83. Kooper S. Schaap qq. f 6250. MODESHOW H. KOSTER EN Fa. H. P. MULLER. Het silhouet is aan het veranderen, dat is de meest opvalllende indruk van een mode-show op 't oogenblik. Met opzet schrfjf ik: „is aan het veranderen", want de verandering heeft zich nog niet volledig voltrokken, en dus bestaat er kans, dat het tenslotte nog weer een andere richting uitgaat. Het meest frappante aan dit silhouet is de rok, die niet meer nauw is met net genoeg ruimte om goed te stappen, maar die öf ruim klokkend, öf in waaierphssé nu opeens een der- gelijken omvang krijgt, dat alles er door gewij zigd wordt. Trouwens, ook de tailles zfjn aanmerkelijk wjjder dan voorheen, getuige op bovengenoemde show menig bedrukt japonnetje met ruime taille. Daar tusschendoor echter komen nog mantel pakken en complets die de rechte lijn trouw blijven en die menigeen voorloopig nog meer eigen is dan het ruime, het weelderige. Curieus is ook dat in een toiletje soms beide stroomingen zijn terug te vinden zooals in het costuumpje, waarvan het manteltje effen bor deaux-rood was en het rokje van rood, wit, groen gestreept plissé, waarbij de strepen de verticale lijn aanduidden, het plissé de horizon tale lijn waar de mode meer naar toe schijnt te willen. Veel blauw en rose worden tezamen verwerkt, ook veel de cyclamen-kleuren die slechts heel enkelen van ons flatteeren omdat ze zoo mat van tint maken. De mantels op deze show öf licht van kleur grijs, beige, kasha-kleurig of geheel zwart vertoonden veel als garneering 't zoogenaamde matelassé, wat altijd een fijne en nooit-verve- lende versiering is. De lichte, frissche kleuren deden het goed bij de belofte van jong groen die de omgeving van Hotel Duin en Daal, waar de show gegeven werd. inhoudt, en de meest gedurfde kleuren combinaties werden vertoond. Dat wil niet zeg gen, dat we nu alle kleuren bij elkaar kunnen dragen: het juiste overleg moet zulke gedurfde samenvoegingen tot stand brengen, dan wordt het natuurlijk en vroolijke. Zoo werd bij een lichtgroene mantel van een zeer speciale kleur een maïsgele matelot gedragen, klein van bol. met een voile in diezelfde kleur en met vier rechtopstaande veeren in verschillende bruine kleuren. En deze combinatie schemerde je aller minst groen en geel voor de oogen, ze was fijn, wat gedurfd, en bovenal frisch en vroolijk. De terugkeer der pantalettes, waarover men hoort, werd ook hier vertoond, zij het dan ook in anderen vorm dan onze betovergrootmoeders die kenden: in deze mode zijn het geen pijpjes aan pantalons maar onderrokken, zooals een zwart-witte imprimé die een strookje hardgroene onderrok liet zien en een zwart jurkje, aan hals en' mouwen versierd met wit borduursel, dat ook langs de onderrok bleek te zijn gezet en te voorschijn gluurde. Zelfs een regelrechte crinoline ontbrak niet, een ivoorwit, moiré avondtoilet, zonder rug, zon der mouwen, heel mooi maar daar zijn baby- autotjes en zitplaatsen in bussen niet op ge maakt. Een zeer belangrijke plaats neemt momenteel de hoed in, de hoed, die in letterlijk alle denk bare variaties wordt gebracht: met hoogen bol, plat als een matelot, groot, klein en alles wat daartusschen ligt, met opgeslagen rand, met den rand neer. hetzij van voren, of opzij, met of zonder voile, met veeren gegarneerd of met lint, het is teveel om op te noemen. Er zijn groote statige hoofddeksels bij met breeden rand en lintgarneering op den bol. Er zijn ook grappige hoedjes met opgeslagen rand en kleurige garnecring, die aan de flatteuze Kate Greenaway-hoeden doen denken; er zijn mate lots van bont stroo, en andere hoofddeksels met hooge smalle bollen, die met een breeden band om het achterhoofd op hun plaats worden ge houden Er zijn hoeden bij die heelemaal met platge legde veeren zijn bedekt, er zijn pet-achtige modellen, waarvan de bol zeer simpel is, en de extra groote klep bijvoorbeeld in vier nuances lint is uitgevoerd. Als er ooit een tijd is geweest, dat elk type zijn eigen specialen hoed kon krijgen, dan is dat zeker in deze mode: er werd op deze show dan ook door beide firma's een dankbaar en zeer smaakvol gebruik van gemaakt. E. E. J.-P. doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw mede passagier? RHEUMATIEK! Onzichtbaar, nü nog voor U, doch binnenkort zult U hem voe len. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, f 0.75 en 1.60 (extra groot pak.) (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 10 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Beethoven-cy clus H. O. V., 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Openbare vergade ring Christ. Hist. Unie, 8.15 uur, „De Leeuwerik": Feestavond Internationale Vrienden Unie. 8.15 uur. Luxor Theater: „Too hot to handle", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zij die van de straat leven" en „Non stop New York", 2 en 8".15 uur. Frans Hals Theater: „Zwijgende lippen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De pastoor van Kirch- feld". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Een nacht op de Donau", 7.15 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De moord in Kamer 916" en „Gestolen goud''. Teyler's Museum, Spaarne 16, 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZATERDAG 11 MAART Stadsschouwburg: Gez. Jan Musch ..Dr. vnock.", 8.15 uur. Aula H B. S. A: Volksuniversiteit: Dr. P. H. Schroder over „Hoorspelen". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avondg

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11