Haarlem's Dagblad Staatsgreep in Slowakije verijdeld. MIAJA IS DEN OPSTAND NOG NIET MEESTER. De President van Frankrijk. Poging tot stichting van een onafhankelijken Slowaakschen staat. Onze kasteelen. Een pony voor Prinses Beatrix. Goed nieuws voor de H.O.V. HENK TH. FIBBE 56e Jaargang No. 17093 Uitgave Lonrens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 10 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In het begin van de volgende maand zal in Frankrijk een nieuwe President der Republiek gekozen moeten worden. Want dan is de zevenjarige ambtstermijn van het huidige staatshoofd, Albert Lebrun, verstreken. En Lebrun heeft doen weten dat hij niet opnieuw candidaat gesteld wenscht te worden. Of schoon de grondwet herkiezing mogelijk maakt is die trouwens pas éénmaal in de ge schiedenis der Derde Republiek voorgekomen. Dat overkwam Jules Grévy, die in 1885 her kozen werd maar twee jaar later moest aftreden omdat zijn schoonzoon Wilson hem gecompromitteerd had door een soort handel in ridderorden te drijven. De Derde Republiek werd in 1871 gesticht en Thiers was haar eerste president, maar het duurde tot 1875 eer haar wettenstelsel werke lijk van kracht werd en in die jaren, tijdens het presidentschap van den maarschalk Mac Mahon, was haar bestaan nog heel onzeker, omdat de monarchisten in de meerderheid waren. De geboorte van de Derde Republiek is lang en moeilijk geweest. En daaraan moet het ook wel toegeschreven worden dat men tenslotte zoo weinig werkelijke macht aan het staatshoofd toekende. Frankrijk had trouwens onder de Tweede Republiek (1848-1852) kwade ervaringen opgedaan met een president die met te groote macht was bekleed: prins Louis Napoleon Bonaparte besloot zijn president schap met een staatsgreep en liet zich tot Keizer Napoleon III uitroepen, hetgeen tem gevolge had dat men weer in het absolutisme belandde. Toen in de moeilijke aanvangsjaren der Derde Republiek de president Mac Mahon. zelf monarchist, gebruik maakte van zijn recht tot Kamerontbinding en daarbij steunde op den in meerderheid-monarchistischen Se naat en op het kabinet-de Broglie reageerde het volk ten gunste van de republiek en koos een in meerderheid linksche Kamer. Mac Mahon, de oude soldaat die in den Krim- oorlog aan Malakoff-redoute veroverd had en daarbij het historische woord „J'y suis, j'y reste" heet te hebben geuit, die later bij Sedan door de Pruisen verslagen zou worden en ten slotte nog als eerste burger van den Staat opgetreden, wist zijn „Ik ben er, ik blijf er" niet in die hoogste waardigheid vol te houden. En zijn besluit tot ontbinding der Kamer zou een blijvenden en herhaaldelijk fnuikenden invloed op de Derde Republiek doen gelden. Want omdat hij dat nam met de bedoeling politieken invloed ten gunste van rechts te doen gelden, hetgeen zijn val veroorzaakte, kwam het middel der Kamerontbinding in een slechten reuk te staan. Later durfde niemand het meer aan en de tallooze regeerings-wisse- lingen in Frankrijk zijn zeker in hooge mate beïnvloed door het feit, dat men dit nog steeds bestaande wettige middel tot sanee ring van politieke machtsverhoudingen onge bruikt laat. Onder de latere presidenten van de Repu bliek zijn er nog wel geweest die een machts positie trachtten in te nemen. Casimir Périer, in 1894 tot president gekozen, hoopte erop en meende dat de sfeer er gunstig voor was. Toen men hem de kans niet liet trad hij na enkele maanden teleurgesteld af. Alexandre Mille- rand (19201924) steunde de sanctiepolitiek van de toenmalige regeering tegen Duitsch- land, poogde politieken invloed te doen gel den en werd in 1924 tot aftreden genoopt toen het „Cartel des Gauches", groepeering van linksche partijen onder Herriot's leiding, bij de verkiezingen de meerderheid had behaald Zoo bleek dus telkens weer dat men den in vloed van den president tot zijn zeer begrens de wettelijke bevoegdheden en zijn vertegen woordigende taak wenscht te beperken. Hij wijst den kabinetsformateur aan. Hij presideert den grooten ministerraad, waarin eventueele besluiten van het kabinet (in zijn vergaderin gen geleid door den premier, dien men in Frankrijk als „Président du Conseil" betitelt) bekrachtigd moeten worden. Want de minis terraad is het officëele regeeringslichaam. Verder heeft de President der Republiek in zijn eentje alleen maar het recht tot het ver- leenen van gratie aan veroordeelden. Zijn persoonlijke macht is dus wel heel gering. Tengevolge van opgedane ervaringen en van den wensch tot nauwkeurige handhaving van dezen toestand kiest de in Versailles vergade rende Assemblée Nationale, waarin de leden van Kamer en Senaat onder presidium van den Senaatsvoorzitter vereenigd zijn, bij voor keur geen „krachtfiguur". Daarom wilde men in 1919 niet aan Clemenceau, al was die toen op het toppunt van zijn populariteit en heette hij Père la Victoire. En al had men in Poincaré wèl een krachtfiguur als president gehad. Maar dat was in de oorlogsjaren, die bijzon dere omstandigheden opleverden. En die waren toen voorbij. Gewoonlijk streeft men naar de keuze van een bekwaam man, goed representant, dus beminnelijk in zijn optreden en duldzaam on der de strenge étiquette van het Elysée. Hij moet politieke ervaring hebben maar niet te geprononceerd in politieke richting zijn. Goede ervaringen heeft men in Frankrijk opgedaan met dergelijke presidenten, met figuren als Emile Loubet, Armand Fallières, Gaston Dou- mergue (Lebrun's onmiddellijke voorganger) en zeker ook met Albert Lebrun zelf. Ofschoon hij van zeer eenvoudige afkomst is heeft hij zijn hooge positie op zeer waardige wijze inge nomen en met volkomen gemak en zelf be- PRAAG, 10 Maart (Reuter). In den afgeloopen nacht heeft de centrale regeering te Praag vernomen, dat radicale Slowaaksche elementen een staatsgreep voorbereidden, met het doel een onaf hankelijken Slowaakschen staat te stichten en zich van Praag af te scheiden. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de orde te hand haven. Alle garnizoenen werden verstekt en de belangrijke gebou wen en strategische punten werden gedurende den nacht bezet. De Sloivaaksche stormtroepende Hlinka-garde, werd ontbondeneen deel van de leden werd naar Moravië ge zondeneveneens onder militaire bewaking. De commandant van de Hlinka-garde en de leider van den Slowaakschen propaganda-dienst werden gearresteerd. De regeèring van Slowakije, aldus dit Reuterbericht, was niet meer in staat de orde te handhaven. Gisteren hebben zich in talrijke plaatsen van Slowakije anti- semietische ongeregeldheden voorgedaan, waarbij talrijke Joodsche zaken werden geplunderd. Thans is de rust hersteld en zijn de autoriteiten meester van den toestand. Havas meldt, dat de regeering van Slowakije afgezet is, terwijl de centrale regeering ongewijzigd blijft. De president der republiek heeft den minister-president Tisso, den minister van economische zaken Pruzinsky en den minister van verkeer en openbare werken, Durcansky, van hun funotie ontheven. De vroegere vice-ministerpresident van Slo wakije, Sivaj, is benoemd tot minister-president, Teplansky, de minister van financiën blijft op zijn post, evenals Sidor, de vice-president van de centrale regeering. De nieuwe regeering om vat derhalve drie ministers. In officieele kringen wordt er op gewezen, dat de autonomie van Slowakije door deze wij zigingen niet is aangetast, evenmin als de over eenkomsten, welke tusschen Tsjechen en Slo- waken zijn gesloten. Militair cordon om Bratislava. United Press meldde hedenmorgen nader: In Bratislava is het standrecht afgekondigd. Om de stad is een cordon gevormd, teneinde te voorkomen, dat de boeren uit dè omliggende plaatsen de stad zullen binnendringen. Gedu rende den nacht werden militairen uit het Tsjechische gebied naar Bratislava gedirigeerd, waar zij de openbare gebouwen bezetten. Verwacht wordt, dat voor Bratislava en andere plaatsen de staat van beleg zal worden afgekondigd. Twee leiders der Slowaaksche partij, prof. Duka en Zano Mach, zijn gearresteerd. Het be richt, dat ook mgr. Tiso in arrest is genomen, werd officieel noch bevestigd noch ontkend. Wel staat vast, dat hij zich na het gebeurde in een Jezuitenklooster heeft teruggetrokken. Per radio is de bevolking vanmorgen verzocht zich rustig te houden en zich te onderwerpen aan de bevelen der mi litairen. wustheid buitenlandsche vorsten als gastheer ontvangen. Van den thans genoemden voor- naamsten candidaat voor het presidentschap, Fernand Bouisson, gaat de roep uit dat ook hij de ware eigenschappen voor de wel bijzon dere taak van President der Fransche Repu bliek bezit. Ondanks de zoo beperkte macht van den president is zijn leven niet altijd veilig ge bleken. Twee presidenten van Frankrijk wer den in hun ambtsuitoefening door buiten landsche anarchisten vermoord: Sadi Carnot in 1894 te Lyon door den Italiaan Caserio, Doumer in 1932 door den Rus Gorgoeloff. Pre sident Félix Faure stierf in 1899 toen pas vier jaar van zijn ambtstermijn verstreken wa ren. R. P. Arrestatie in belangrijke Haagsche inbraakzaak. Schot in de Parkstraat gelost, 's GRAVENHAGE, 10 Maart. Tusschen negen uur en half tien hedenochtend heeft een rechercheur van politie een schot gelost op een man, die, fietste in de Parkstraat, vlak bij de Kazernestraat. De man is gearresteerd en eenigen tijd vastgehouden in het gebouw van de P. T. T., op den hoek van de Parkstraat en de Kazernestraat, waarin het radio laboratorium van dit staatsbedrijf ge vestigd is. Om kwart voor tien is deze man per auto naar het hoofdbureau van politie aan het Alexander- veld vervoerd. In deze auto zat naast den be stuurder een rechercheur van politie. De arres tant en een andere rechercheur zaten op de achterbank. Naar verluidt zou de man bij zijn arrestatie een trap hebben gegeven aan een brigadier van po litie, die daardoor een been bezeerde. De briga dier is door den geneeskundigen dienst in obser vatie opgenomen. Het is mogelijk dat deze po litieman een beenfractuur heeft gekregen. Er was om half tien veel politie op het punt, waar zich dit voorval heeft afgespeeld, commis saris Rugers, eenige rechercheurs en agenten van de motorbrigade waren aanwezig. De zaak is op het oogenblik nog in onderzoek. De arrestatie, zoo deelde men op het hoofdbureau van politie mede, staat in verband met een belangrijke inbraak. FRANSCHE SENAAT AANVAARDT DE VERLENGING VAN DEN TWEEJARIGEN DIENSTTIJD. Met algemeene stemmen heeft de Fransche senaat een voorstel aangenomen tot verlen ging van de wet op den diensttijd van twee jaar. (Onder andere door den A.N.W.B. wordt krachtig geageerd voor het behoud der kasteelen in Neder land als een nationale plicht). Men voert een enthousiast pleidooi, Voor het behoud onzer kasteelen, Die actie vind ik waarlijk mooi, Ik kan de argumenten deelen. Zoo'n bouwwerk, vele eeuwen oud, Mag niet vervallen tot ruïne, 't Is waard om, strijdend voor 't behoud, De schoonheid van ons land te dienen. Het is voor trekkers een genot, Om oudheidkennis te verrijken. Door zulk een trotsch eerwaardig slot, In- en uitwendig te bekijken. Is daarom thans de eigenaar, Niet meer in staat het te bewonen, Dan moet, vind ik, de fiscus maar, Hem van een deel der last verschoonen. Waardoor dan later niet de staat, En dat zijn u en ik, de natie, Er tonnen gouds in zitten laat, Voor een vertraagde restauratie. Neen, de kasteelen van ons land, Mogen niet onverzorgd vervallen, Dat, zegt het nuchtere verstand, Is toch een groot belang voor allen. Want hebt u zelf weieens bedacht, Hoe groote fout wij wel bedrijven, Wanneer voor 't arme nageslacht, Slechts luchtkasteelen overblijven? P. GASUS. Een heel jonge pony zal aan Prinses Beatrix als geschenk worden aangebo den door de rijvereeniging te Baarn ter gelegenheid van een concours hippique, dat op 29 April a.s. in samenwerking met de plaatselijke Oranjevereeniging zal worden gehouden. Prinses Juliana deed reeds weten, dat zij dit geschenk gaarne voor het Prin sesje zal aanvaarden. Aangezien het aan te bieden dier nog zeer jong zal zijn kan het opgegroeid zijn tegen den t\jd, dat het Prinsesje er plezier van zal kunnen hebben. Duizenden dooden en gewonden te Madrid? Volgens te Lissabon binnengekomen berichten zou het generaal Miaja nog niet gelukt zijn om versterkingen van elders te doen aan rukken, teneinde den communistischen opstand te Madrid te onder drukken, aldus meldt United Press, Miaja zou, zoo verklaren deze berichten, de controle over zijn troepen hebben verloren en deze zouden op de vlucht geslagen zijn. De nationalistische radiozender aan het front te Madrid meldt, dat er nog steeds in de buitenwijken van Madrid gevochten wordt. De communisten vallen de treinen en vrachtauto's, die voedsel aanvoeren, aan. De artillerie- en de luchtbombardementen, die Miaja's troepen hebben uitgevoerd en nog uitvoeren, zouden duizenden personen gedood en gewond hebben, terwijl de stad zelf buiten gewoon veel schade aan de huizen en gebouwen heeft geleden. Ook volgens berichten van militiemannen uit Madrid, die naar de Nationalistische troepen overliepen, zouden gedurende de gevechten van gisteren duizenden personen gedood en gewond zijn. De Nationalistische zenders melden, dat de Franco-troepen om 10 uur gisteravond in de Universiteitswijk van Madrid nog hevig ge weervuur en explosies vernamen. De republikeinsche zender van Almeria, die tijdelijk in het bezit der communisten was, heeft gisteravond zijn uitzendingen weer hervat. Men deelde mede, dat men den zender na hevige gevechten weer had veroverd. Deze gevechten hadden in het gebouw en in het vertrek waar de uitzendingen geschieden, plaatsgevonden. Negen communisten waren daarbij gedood terwijl een deel van de installatie vernield werd. Bovendien werden velen, die door de vlucht een goed heen komen trachtten te vinden, doodgeschoten. De opstand in Almeria schijnt tijdelijk den vorm van brandstichten te hebben aangenomen. Volgens de radio-Almeria zouden de commu nisten huizen en winkels in brand gestoken en iedereen en ieder, die hen daarbij in den weg kwam, afgemaakt hebben. Bij het onderdrukken van den opstand te Carthagena is naar United Press uit Valencia meldt, gisteren een van de bolwerken der op standelingen, de „capitania" gevallen. De repu blikeinsche soldaten hadden zelfs tanks in den strijd geworpen. De loyale troepen baanden zich een weg door de stad om deze van opstandige elementen te zuiveren. Het aantal slachtoffers was zeer groot vooral bij de capitania. Velen van de opstandelingen sprongen, toen zij geen uitweg meer zagen, uit de vensters van het ge bouw. Ook slaagden de republikeinen er in het kasteel van San Julian te nemen. De correspondent te Carthagena meldt, dat het onmogelijk is de dooden te identificeeren. Dit zelfde geldt voor de arrestanten. Slechts kon hij vernemen, dat men gisteravond meer dan 2000 personen gearresteerd had. Volgens een draadloos bericht uit Madrid, dat te Burgos is opgevangen, zijn te Valencia negentien communisti sche legerleiders gefusilleerd. Dondei-dagmorgen, voordat het verdedigings comité de actie tegen de opstandelingen had ontketend, is een der speciale corresponden ten van het Fransche telegraafagentschap Ha vas gearresteerd door een groep communisti sche soldaten, toen hij door de Oostelijke wijken van Madrid iiep. Hij werd voor het revolution- naire comité geleid en twee uur lang vastge houden. Ten slotte werd hij op vrije voeten gesteld. Madrid versus Moskou. De Madrileensche zender Union-Radio heeft gisteren in de uitzending van nieuwsberichten felle aanvallen gedaan op de Sovjet-Unie en o.a. verklaard, dat Rusland in Spanje het fascis me wil tegen Frankrijk en Engeland, want het wil slechts den wereldoorlog. Om dezen oorlog te bereiken wil het scherpe oppositie scheppen tusschen Engeland en Frankrijk eenerzijds en Duitschland en Italië anderzijds. Het wenscht geen Europeesche accoorden, want het weet. dat men het van alle besprekingen uitsluit. Union-Radio voegt hier nog aan toe, dat de Sovjet-Unie, die haar steun verminderde ten tijde van het streven van Prieto naar weder- opbouw van het land om den opmarsch van het communisme tegen te gaan, het spel definitief verloren heeft met den val van Negrin. Het woord is aan Montesquieu: Eerst geeft het werk een reputatie aan den maker, daarna de maker aan het werk. A t oaauwsf y (Adv Ingez. Med.) B. en W. stellen voor f 2500 uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen toe te kennen. Zooals B. en W. in de Memorie van Ant woord op het verslag van het onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1939 mededeel den, lag het in de bedoeling om na het ont vangen der goedkeuring van de 3e suppletoire begrooting 1937 een voorstel aan den Raad te doen, uit het Fonds voor Kunsten en We tenschappen voor éénmaal een bedrag van f 1500 ter beschikking van de H.O.V. te stellen. De vereischte goedkeuring van de 3e sup pletoire begrooting is thans ontvangen. Intus- schen heeft de commissie van Toezicht op de H.O.V. zich tot het College gewend en met na- druk geadviseerd tot toekenning van een hoo- ger bedrag, hetgeen B. en W. aanleiding heeft gegeven om bovengenoemd voornemen in na dere overweging te nemen. Als gevolg daarvan stellen B. en W. den Raad voor uit het Fonds voor Kunsten en Wetenschappen voor éénmaal een bedrag van f 2500 ter beschikking van de H.O.V. te stel len. Zooals wij reeds medegedeeld hebben heeft de heer Joh. Visser voorgesteld f 2500 aan de H.O.V. te geven en f 2500 beschikbaar te stel len voor opdrachten aan Haarlemsche schil ders en beeldhouwers. BERICHT. Het restant van 100 exemplaren van het door ons uitgegeven boekje „Vlekken" door C. Hoeing is verdwenen als sneeuw voor de Maartsche zon. De oplaag is dus nu geheel uitverkocht en aan verdere aanvragen kan niet meer worden voldaan. NASSAUSTRAAT 14 TELEF. 13781 HAARLEM. ASSURANTIëN OP ELK GEBIED. Speciaal BRAND-, INBRAAK-, GLAS en ONGEVALLENVERZEKERING. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S BINNENLAND. pag. Minister Goseling verklaart, dat tegen exces sieve uitingen strenger zal worden opge treden 3 Te Doornspijk is ook de gemeente-secretaris aangehouden. 5 Er zal weer een posttarief verlaagd worden 11 BUITENLAND. Een Staatsgreep in Tsjecho-Slovvakije is ver ijdeld. 1 De Britsche regeering neemt nieuwe maatre gelen tot bescherming der Engclsclie sche pen aan de Spaansche kust. 5 De Engelsclie luchtvaartbcgrooting is 74 mil- lioen pond hoogcr dan verleden jaar. 5 SPORT. Van een bijzonderen medewerker: Sport in Nederlandsch Oost-Indië. 8 Schaakrubriek. 8 Het sportgesprek van de week over wan delen. 8 Sport in 't Kort. 9 Het Nederlandsch Elftal is ongewijzigd. 9 ARTIKELEN, enz. R. P.: De president van Frankrijk. Anthonie Pons: Boomentaai. Van onzen correspondent te Boedapest: Het anti-semietisme in Hongarije. Bijzondere correspondentie: In Memoriam Oostenrijk. Van onzen correspondent te Genève: Dc niet- politieke arbeid van den Volkenbond. E. E. J.P.: Modeshow H. Kosten en Fa H. P. Muller. Van onzen Parijschen correspondent: Parijs bewondert Nederlandsch-Indischc kunst Voor dc Jeugd. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1