I letevM BIOSCOOP BURGERLIJKE STAND. V R IJ D A 'G 10 MA A R T 1939 HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT FEESTAVOND VAN O. S. S. De feestavond ter gelegenheid van het 35- jarïg bestaan van de gymnastiekvereeniging O. S. S. belooft interessant te worden. Na een openingswoord door burgemeester Van Alphen. krijgt men o.a. het werk te zien van een keurploeg van het K. N. G. V. Het hoofd bestuur heeft hiervoor het sterkste zestal ge zonden. Ook wordt een revue opgevoerd, waarin de ontwikkeling van de vereeniging in de afgeloo- pen 35 jaren wordt weergegeven. Hierbij is niet vergeten, dat de leden zich aanvankelijk alleen in het Zandvoortsch dialect uitdrukten. De avond wordt besloten met een bal. OUDERAVOND VAN DE JEUGDDIENSTEN. In gebouw Brugstraat 15 werd Donderdag avond een ouderavond georganiseerd voor de ouders van de kinderen, die de Jeugddiensten bezoeken. Na een kort openingswoord zette mej. Bep Otten op duidelijke wijze het doel uiteen van de Jeugddiensten, of zooals ze in den volksmond heeten: de Zondagsschool. In het kort kwam dit hierop neer: men wilde de kinderen wijzen op en interesse wekken vóór de groote waarden, zooals waarheid, trouw, goedheid en liefde, waarnaar we moeten leven en de kinderen den weg wijzen naar het eeuwigheidsbesef, het ge loof. Hierna kreeg de heer Hofstra het woord, die sprak over het onderwerp: Waarom Bifbel- onderwijs? Spreker vond dit onderwijs noodzakelijk, voor de algemeene ontwikkeling. Zonder kennis van den Bijbel is de beteekenis van de Christ, feestdagen, den Zondag en onze jaartelling niet duidelijk, blijven vele uitdrukkingen in onze taal onbegrepen, is een deel van onze letter kunde (Vondel, Da Costa) ongenietbaar en blijft veel schoons uit de schilderkunst ver borgen. Uit ethisch oogpunt is Bijbelonderwijs zeer aan te bevelen, in verband met onze houding ten opzichte van andere menschen, van andere volkeren en van andere rassen. Het einddoel van dit onderwijs is: het zelf standig lezen van den Bijbel en het bijbrengen van den geest, die uit den Bijbel spreekt. Na een kleine pauze werd nog een tooneel- stukje opgevoerd, getiteld „de Zilveren lelie". Op zeer mooie wijze werd in beeld gebracht dat aardsche bezittingen alleen het ware geluk niet geven. Zij kunnen evenwel een zegen zijn als men leeft naar de groote waarden, die in den Bijbel worden genoemd. De avond werd besloten met gezamenlijk zingen. AERDENHOUT LUCHTBESCHERMING. Op initiatief van de Ver. Buurtbelang Aer- denhoutBentveld werd Donderdag een druk bezochte vergadering over Luchtbescherming gehouden in Boekenrode. Onder de vele aanwezigen merkten we op den burgemeester jhr. mr. J. C. A. den Tex, wethouder ir. J. Ouwehand, den Commissaris van Politie, den heer A. Hiemstra, den heer P. Jongepier, directeur Waterleiding, den "Keer H. Meeuwig, commandant Vrijw. Brand weer, het bestuur der buurtver. Overveen en enkele raadsleden. Mr. P. J. Prinsen Geerligs sprak een ope ningswoord en wees op de noodzakelijke een drachtige samenwerking tusschen overheid en burgerij voor den luchtbeschermingsdienst. Als de overheid niet genoeg doet Neder land heeft maar Vz millioen voor dit doel ter beschikking gesteld moet de burgerij krachtdadig aan den slag gaan. Te zeggen, dat dit niet noodig zou zijn, is pure kortzichtigheid. Gezien de internatio nale spanningen moet men rekening houden met een eventueelen oorlog en in dit geval is Bloemendaal niet veilig, omdat het dicht ligt bij belangrijke punten als IJmuiden en de Amsterdamsche Waterleiding. Daarom is het noodig om zich als lid op te geven. Spreker vroeg nog de aandacht voor het aanwezige materiaal. Ir. A. Wij ma gaf hierop een technische uit eenzetting over alles, wat de luchtbescher ming betreft. Bescherming is noodig en wel door schuil kelders, alarmeering, verduistering enz. en ieder, die niet voor diensten noodig is, moet van de straat. Als resultaat gaven zich een 60-tal leden op van een nieuwe plaatselijke vereeniging. Het voorloopig bestuur bestaat uit: jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemen daal, eere-voorzitter en de heeren mr. J. W. v. d. Vlugt, L. A. M. C. Koene, mr. J. C. H. Nieuwenhuys en mr. A. Bos. Na de pauze werden lantaarnplaatjes ver toond. Aan het einde der vergadering sprak de burgemeester een woord van dank aan het adres van het bestuur van de Ver. B. A. B. voor het genomen initiatief en wekte op deze foede zaak te steunen. HILLECOM STrLLE OMGANG. Donderdagavond hield de afd. Hillegom-Ben- nebroek in Hotel Sistermans onder leiding van den heer W. van Trigt een druk bezochte jaar vergadering. Het ledental bleef nagenoeg gelijk, terwijl de penningmeester een batig saldo van f 153.14 in kas had. Het aftredend bestuurslid P. Warmerdam werd herkozen. Besloten werd met het oog op de vele behoeftige leden dit jaar als proef na afloop van de bedevaart niet te Amsterdam te blijven ont bijten. Nadat het St. Joseph zangkoor eenige feeste lijke liederen ten gehoore had gebracht, hield kapelaan Langemeyer een rede over het onder werp „De Stille Omgang en de Nieuwe Gemeen schap". JAARVERGADERING II. B. G. Gisteravond hield de afd. Hillegom van het Hollandsche Bloembollen Kw. Genootschap haar jaarvergadering in Flora; de belangstelling was groot. De voorz., de heer D. E. Nieuwenhuis, opende met een woord van welkom en hoopte, dat dit jaar voor de leden, hun gezinnen en het vak een goed jaar moge zijn. Hij wierp een terug blik op 1938, dat een financieel slecht jaar voor de kweekers moet worden genoemd. Nog memoreerde hij het overlijden van het lid, den heer Van der Eist. die een alleszins be kwaam kwceker werd geacht. De secretaris las behandelen van de Pachtwet t.z.t. een lezing zal worden gehouden. Tevens kan dan verdere pro paganda voor de organisatie daaraan worden verbonden. Ingekomen was het jaarverslag der Hillegomsche beurscommissie, dat door den se cretaris dier commissie werd voorgelezen. Over het onderwerp „Beurs" werd nog even nader van gedachten gewisseld. De penningmeester sloot zijn boeken met een totaal kassaldo van f 85.29.Daar de desbe treffende controlecommissie de bescheiden in orde bevond, werd deze functionaris onder dank gedechargeerd. De secretaris las een kort, maar zakelijk jaar verslag voor. De heer P. J. Koop bracht verslag uit over de Onderlinge Hulpverleening bij ziek te, waarin hij krachtig aanspoorde dit mooie so ciale werk zooveel mogelijk te steunen. De heeren H. v. a. Vossen en J. van Til Rzn., aftredende bestuursleden, werden met algemee ne stemmen herkozen. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. van 13 dezer werden gekozen J. van Til Rz. en Nic. Heemskerk. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld. De rekening en verantwoording der alg. kas gaf een gunstig beeld te zien; zij werden goed gekeurd. Ook de begrooting in ontvang sten en uitgaven aangevende f 4969.41 werd goedgekeurd. De voordracht der desbetreffende commissie voor de benoeming van een secretaris-admi nistrateur-propagandist, vond een warme ver dediging in enkele leden, maar anderzijds een krachtige bestrijding: niet wat de personen be treft, doch door de wijze waarop deze voor dracht tot stand werd gebracht. Na vrij uitvoe rige discussies werd met meerderheid van stem men aan de afgevaardigden opgedragen, te stemmen op den heer D. van Egmond, n. 1. der voordracht SANTPOORi SANTPOORT HET PROGRAMMA VAN R.C. BREDERODE. A.s. Zondag wordt gespeeld: Kennemers 7Brederode 2 10 uur E.D.O. 8—Brederode 3 10 uur Brederode 4—D.C.O. 10 uur Brederode Jun.Spaarndam Jun. 12 uur Te half drie zal als herdenking van het jaar feest een voetbalwedstrijd gehouden worden en wel van het functionarissen-elftal tegen een do nateurs-elftal. De elftallen zijn als volgt samengesteld: F unctionarissen Zaal (tr.) Voogt (comm.), Kabel (elf.comm.) De Jager (penn.), Vader (2e secr.), K. de Jonge (comm.) Hilke (comm.). Slagboom (voorz.), v. Egten. (secr.), Bankert (kasc.), v. d. Molen (kasc.) Donateurs: A. Schipper, Meunier, Bierman, M. v. Vliet, v. Vliet, Bus, v. Delden, Duijn, Kamkes, v. d. Tuin, Vellinga. TURNUITVOERING. Donderdagavond trad de tumvereeniging „Santpoort" wederom in „De Weyman" voor het voetlicht. Vrijwel hetzelfde programma, dat op de vorige uitvoering gedemonstreerd werd, werd ook nu weer afgewerkt. Door den secretaris, den heer A. W. Volmer, werden de voorzitter der vereeniging, de heer G. Hop en het lid mej. Zaal gehuldigd omdat ze tien jaar lid der vereeniging waren. In het bijzonder stelde de heer Volmer de verdien sten van den heer Hop in het licht. Namens de vereeniging bood hij den voorzitter een kap stok en aan mej. Zaal bloemen aan. Ook mevr. Hop mocht een bloemenhulde in ontvangst nemen. R.C. „BREDERODE". Zondag a.s. viert Brederode haar jaarfeest ten deele op het terrein en ten deele in de zaal. Op het terrein speelt een elftal van func tionarissen tegen een elftal van donateurs. 's Avonds wordt het feest voortgezet in Hotel „De Weyman". BEVERWIJK De Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin". Saldo winst 4232. De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" houdt op Dinsdag 21 Maart in de bovenzaal van het gebouw der Vereenigde Veilingen aan de Bi*eestraat haar 35ste alge meene jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. vaststelling van rekening en balans, het verslag van den Raad van Toezicht, verkiezing van een lid voor het bestuur wegens periodiek aftreden van den heer E. Swierstra, verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht wegens periodiek af treden van den heer H. de Vries. In zijn jaarverslag merkt de secretaris, de heer Joh. Gertenbach o.m. op, dat de crisis van September 1938 vrijwel onopgemerkt aan de boerenleenbanken voorbij is gegaan. Op vragingen van geld hebben bijna niet plaats gehad. Een teleurstelling was het niet doorzetten van de economische opleving, die in 1937 was ingetreden, dat de uitkomsten van het tuin bouwbedrijf niet loonend waren en dat het mond- en klauwzeer de resultaten van de veehouderij ongunstig beïnvloedde. Een gevolg van de inzinking in het zaken leven was de in 1937 ingetreden geldruimte, die veel zorgen gaf. Veel Nederlandsch geld is na de waardevermindering van den gulden uit het buitenland teruggekeerd, waardoor groote vraag naar beleggingen is ontstaan. De actie van het zoogenaamde beleggings front heeft de ingetreden rentedaling niet kunnen voorkomen. De rente voor kasgeld- leeningen aan publieke lichamen b.v. is tot beneden een half procent gedaald. Ook de boerenleenbanken hadden moeite voor al die gelden een veilig en tevens loonend gebruik te vinden. Om nog grooteren toevloed van geld met de daaraan verbonden moeilijkheden te voorkomen heeft de Centrale Bank in 1938 een maatregel genomen, waarbij een boeren leenbank, die veel meer geld dan normaal tot zich trekt, een lagere rente krijgt. Een verdere verlaging van de rente wordt niet onmogelijk geacht en de boerenleenban ken zullen zich geleidelijk daarbij dienen aan te passen. Op 31 December 1938 was het aantal leden van de bank 306. De balans over 1938 vertoont aan bezittingen en schulden een eindbedrag van 605.002.10. Het tegoed in loopende rekening was: reke ninghouders 403.817.47, Centrale Bank 170.210.17, vaste goederen 19.501. De schulden waren: aan de Spaarbank 463.418.85, in loopende rekening aan reke ninghouders 86.385.98, reservefonds de notulen, die onveranderd onder dank werden J goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat inzake het/ 50965.63. Het saldo winst bedroeg 4231.64. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 140 Maria Elisabeth IJM. 114 f 1560 75 Dolfijn IJM. 103 f 1020 120 Isabel IJM. 14 f 1050 Loggers: KW 102 f 570, KW 4 f 580, SCH 225 f 1260, SCH 118 f 2500. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 10 Maart 1939 (A.NP.) Tarbot 80—60 ct. per kg. Tong 12071 ct. per kg. Griet f 30—f 15 p. 50 kg. Groote schol f 9.50 idem. Middel chol f 15 idem. Zetschol f 25.50—f 15 idem. Kleinschol f 24.50f 8 idem. Bot f 3.60—f 2.20 idem. Schar f 7.70—f 4.10 idem. Poontjes f 6.50f 5.50 idem. Groote gul f 9.50f 8 idem. Kleine gul f 8f 6.50 idem. Wijting f 4f 2.80 idem. Kabeljauw f 32f 14.50 p. 125 kg. Uitbreiding van de Visschersvloot. Van de helling van de werf der N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" v.h. Wed. J. Boot te Woubrugge is met goed gevolg te water gelaten de staalijzeren motortrawler, groot 138 ton voor rekening van den heer M. Minnes te Wieringen. Het schip wordt uit gerust met een 150 P.K. Industrie 4-takt Die selmotor en een moderne trawlwinch. Direct daarna is de kiel gelegd voor een trawler, tevens haringlogger, afmetingen 37 x 6.74 x 3.70 M. voor rekening van de Visscherij Mij. „Alka" te Katwijk aan Zee. Dit schip zal worden uitgerust met een 240 P.K. Bronsmotor en een 20 P.K. Brons-hulpmotor en een groote winch. Aan genoemde werf is klaar gekomen de verbouwing van den trawllogger KW. 28, reederij C. Schaap te Katwijk aan Zee, in welk schip is gebouwd een 150 P.K. 4-takt Dieselmotor. Dit schip zal de volgende week weer aan de visscherij deelnemen. VERTROKKEN TRAWLERS Heden zijn vertrokken: Bloemendaal IJM. 71, Alkmaar IJM. 31, En Avant IJM. 8, Alma IJM. 44 Willy SCH 61. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) „KOEIENDOKTER" VOOR DE RECHTBANK. HAARLEM, Donderdag. <Ht| „U hebt een schriftelijk vonnis gevraagd en gekregen. Een mooi vonnis van 5 bladzijden en nu bent u nog niet tevre den. Dat is ook niet erg beleefd jegens den kantonrechter." Aldus sprak de president van de Haarlemsche Rechtbank hedenmorgen tegen den 35-jarigen Haarlemschen koopman, die in appèl was ge gaan van een vonnis van den kantonrechter door wien hij tot viermaal f 40 boete was veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de vee artsenij-kunst. De verdachte had een soort koeienstroop ver kocht, die volgens hem 90 pet. kans bood, om de koeien te beschermen tegen het gevreesde mond- en klauwzeer. Hij had op zijn tochten naar verschillende veehouders iemand mee genomen, die de bekken van de beesten met de bewuste stroop moest insmeren. Tenminste, dat zou men zoo oppervlakkig kunnen concludeeren. De waarheid was al thans volgens den verdachte iets anders. De helper was namelijk alleen maar meegegaan om wat te handelen en smeerde zoo terloops als de boeren hem dat vroegen ook de koeien wel in. Verscheidene veehouders uit Zuid-Schalkwijk en Haarlemmerliede werden hierna gehoord. Uit de verklaringen bleek, dat de koopman de stroop per koe verkocht en daar f 4 voor reken de. Tenminsteals de behandeling succes had. In ieder geval moest bij de eerste behan deling 75 cent per koe worden betaald terwijl dan later het restant kon worden voldaan. De boer verzocht dan op advies van den koopman, die hoopte hierdoor zelf buiten schot te blijven, aan den helper om de bekken van de koeien met de stroop in te smeren. Helaas bleek de behan deling niet erg succesvol. Eenige veehouders verklaarden tenminste, dat hun koeien ook on danks de stroop van verdachte door het mond en klauwzeer waren aangetast. Tenslotte werd de helper van den koopman gehoord. Pres.: Waarom reed je eigenlijk altijd met verd. mee? Getuige: Om te handelen. Pres.: Verkocht de verdachte dan de stroop? Get.; Daar weet ik niks van. Pres.: U smeerde de koeien in? Get.: Als ze 't me vroegen. Pres.: Proefde u er zelf ook wel 'ns van? Get.: Jawel, 't smaakte wat lekker. Ik geloof, dat de koeien 't ook erg lekker vonden! De officier vond dat de verdachte er maar beter aan gedaan had om zich uitsluitend op het verkoopen van veevoer toe te leggen. Hij heeft in ieder geval bij de behandeling wel 'ns raad gegeven en dat mag ook niet. Het moet nu maar ophouden. Ik vraag 4 geldboeten van f 60 sub. 4 x 30 dagen, zoo besloot spr. zijn requisitoir. De verdachte hield vol, dat hij in de overtuiging verkeerde dat hij niet schuldig was daar hij zelf niet meer met de behandeling geholpen had. Uitspraak 23 Maart. Amerikaansche regeering bij de kroning van den Paus vertegenwo or digd. Roosevelt vaardigt Kennedy af. De Vereenigde Staten zullen zich officieel doen vertegenwoordigen bij de kroning van Z.H. Paus Pius XII. President Roosevelt heeft persoonlijk getelefoneerd met den Ameri- kaanschen ambassadeur te Londen Kennedy, om hem op te dragen officieel de Vereenigde staten te vertegenwoordigen. Dit besluit kwam geheel onverwacht en heeft in Vaticaansche kringen voldoening ge wekt. President Roosevelt heeft gezegd, dat hij dit besluit heeft genomen wegens de groote persoonlijke erkentelijkheid jegens den nieu wen Paus. Hertog van Norfolk namens den Engelschen koning aanwezig. Uil Londen wordt gemeld, dat de hertog van Norfolk den koning zal vertegenwoordigen bij de kroning van Paus Pius XII IN DE Geslaagd experiment in Engeland ENKELE dagen geleden waren vele bioscopen in Londen voorzien van een machtig doek, waarop met groote let ters te lezen stond, dat er de boks wedstrijd tusschen Boon en Danahar te zien zou zijn, die een paar avonden later zou plaats hebben. En toen de avond aanbrak boksten deze mannen practisch gesproken niet alleen in den officieelen ring in Noord-Londen, maar tegelijkertijd in een paar dozijn bioscopen. De verklaring van het fenomeen ligt in de televisie. Het was èn voor televisie èn voor het bedrijf ten behoeve van openbaar vermaak en openbare ontspanning een historische avond. Het bioscooppubliek genoot voor het .eerst van actueele televisie, zichtbaar gemaakt op het conventioneele witte doek. Het kreeg het schouwspel en het nieuws op staanden voet. Het was getuige van een gebeurtenis, die zich nochtans afspeelde op een afstand van vele mijlen van de plek van zijn aanschouwing. Een gelukkig toeval was, dat de boksers het puikje gaven van de kunst van het vuistge vecht! Het publiek om den ring was in ver voering. En het publiek in de bioscopen was in vervoering. En het algemeen gevoelen was, dat de televisie in de bioscopen nooit beter had kunnen worden ingeleid. Het geval vormt het gesprek van den dag onder het publiek en de leiders in het bioscoopbedrijf zijn met geestdrift en ijver aan het overleggen, confe- reeren en beramen gegaan om van televisie beelden een belangrijk nummer te maken in de programma's. Men ziet nieuwe triomfen op dit gebied met vertrouwen tegemoet. De bezwaren worden licht geteld. Dat wordt vaak gedaan in den tijd van de eerste geest drift. Toch zijn de bezwaren niet onaanzien lijk. Of de televisie als deel van de bioscoop- vertooningen kan worden uitgebreid en ont wikkeld hangt vooral af van de B.B.C., die het monopolie heeft van dit nieuwe radio- wonder (dat tot nu toe alleen in Engeland met rassche schreden voortschrijdt). Voor den bokswedstrijd tusschen Boon en Danahar in het stadion van Harringhay had de B.B.C. haar monopolie-recht niet laten gelden. Maar dat wil niet zeggen, dat ze daarvan een ge woonte zal maken en de bioscoop-directies meer en meer vrijheid zal geven televisie-beel den te bieden aan haar bezoekers. De B.B.C. is een organisatie voor huiselijke ontspan ning en ze stelt zich in het algemeen op het standpunt, dat haar materiaal niet in het openbaar mag worden vertoond of ten ge hoore gebracht. Overwegingen van openbaar of staatsbelang brengen de uitzonderingen. De leiders van het bioscoop-bedrijf, plotseling zoo televisie-bewust geworden, nemen aan dat de B. B. C. in het openbaar belang geen hinder palen zal leggen in den weg der televisie ontwikkeling in de bioscopen. De president van een der grootste maat schappijen hi Engeland, die in Londen alleen al zeventig cinema's heeft, vertrouwt zoo zeer dat de B. B. C. haar volledige medewerking zal verleenen, dat hij voor deze Londensche zalen zeventig televisie-ontvangers, geschikt voor beelden van groot formaat, heeft besteld. Zijn leus is: televisie in de bioscopen, opdat de televisie vooruit zal vliegen in plaats van vooruit te kruipen. En hij heeft zijn geestdrift aan de andere mannen van het vak medege deeld. Men zou ook kunnen zeggen, dat bij Boon en Danahar de televisie-victorie begint. Televisie-zenders, die met ultra-ultra korte golven werken, reiken niet ver, niet verder dan een 30 KM. om zich heen, al zijn ze in een grillige bui wel eens den Atlantischen Oceaan overgestoken. Alleen Londen heeft een zender zoodat alle televisie in Engeland in en om Londen is geconcentreerd. De bioscoopmannen, die de televisie aan hun hart hebben gedrukt, zetten nu al hun zake lijke wilskracht achter grootsche plannen voor den bouw van zenders in alle deelen van het land, opdat geen zoon van het Britsche land den televisie-zegen langer zal ontberen en natuurlijk opdat de bioscopen van Land's End tot John O'Groats in de gelegi heid zullen zijn voor de films met meer of minder verschaalde nieuwsbeelden of voor de films in het Disney-genre de televisie van een belangrijke gebeurtenis, een Derby, een Boat Race, een Cup Final, het te water laten van een luisterrijk schip en andere actuali teiten, waarvoor populaire belangstelling be staat, in de plaats te stellen. Wat een prikkel voor de radio-industrie! roepen zij uit. Denk aan de hoeveelheden toestellen, die zullen Fraude ten nadeele van de gemeente Delft. 'sGRAVENHAGE 9 Maart. De 43-jarige boekhouder D. H. moest heden voor de strafka mer van de Haagsche rechtbank terecht staan, omdat hij als ambtenaar bij de gemeente Delft in het tijdvak van 1 Januari 1928 tot 1 Novem ber 1938 zich geld van deze gemeente heeft toe geëigend. Het beliep een bedrag van ongeveer f 9000 dat verdachte onder zijn beheer had van wege betaling van aanbestedingskosten van be stekken. Na verloop van jaren werd het tekort ontdekt, hetwelk door verdachte onmiddellijk werd toegegeven. De officier van justitie requireerde tegen den boekhouder een gecombineerde straf, n.l. een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. W. J. C. A. Nijgh bepleitte een geheel voorwaardelijke straf, daar verdachte thans weer werk heeft en zijn gezin tot armoe de zou vervallen, wanneer verdachte de ge vangenis in zou moeten. Uitspraak 23 Maart. ORANJE VEREENIGING „PRINS BERNHARD". Het hoofdbestuur der Vereeniging Konin ginnedag deelt ons mede, dat het terzake van moeilijkheden, ondervonden bij de groep Haarlem-West, zich noemende Oranje Ver eeniging „Prins Bernhard", daar een reorga nisatie heeft tot stand gebracht. De contributie-inning en voorbereiding voor de feestelijkheden in Haarlem-West wordt thans verzorgd door een comité onder leiding van de heeren J. Klinkenberg en H. A. Mau- rits. Het hoofdbestuur heeft de boeken, beschei den en kas van den afgetreden secretaris penningmeester H. A. Dorrepaal gecontro leerd en overgenomen en hem gedechargeerd onder dankzegging voor hetgeen hij voor de Vereeniging heeft gedaan. moeten worden gemaakt! Denk aan den ar beid, die kan worden verricht door handen, die thans in gedwongen ledigheid neer hangen! En met onzen televisie-voorsprong zullen wij in staat zijn een welvarende ex portnijverheid te stichten om het buitenland van apparaten te voorzien! Het kan wel wezen, dat de televisie door den stoot door de twee meermalen genoemde „stooters" er aan toegebracht een vaart heeft genomen, die zich niet verder laat te genhouden, niet door de B. B. C„ niet door de personen die belangrijke sport- en andere fei ten op touw zetten en bezwaar zouden kunnen maken tegen de algemeene gelegenheid om goedkoop te zien wat zij in hun centrum duur aanbieden. Maar het aantal belangrijke fei ten, waarvoor groote populaire belangstel ling bestaat, blijft toch altijd beperkt. Men kan zich voorstellen, dat de televisie-ont vangers in de bioscopen weken lang onge bruikt blijven, omdat er niets is dat de moeite der uitbeelding waard is. En de aantrekkelijkheid van de televisie in de bioscopen ligt toch vooral, zoo niet uit sluitend, in het feit, dat ze haar bekijkers be langrijke gebeurtenissen laat zien op het oogenblik, dat ze aan den gang zijn. Door de televisie kan het publiek overal bij zijn, ook al is het er niet bij. De Russische geheime politie „gezuiverd". Tal van politiechefs vervangen. De Times verneemt uit Warschau, dat Be- riya, die in December van het vorige jaar Jesjof als Russisch volkscommissaris heeft opgevolgd, de zuivering in de hoogere gele dingen der Gpoe voltooid heeft. De chefs der politie in de Oekraïne, in Wit-Rusland, te Moskou, Leningrad, Swerdlofsk, Jaroslaf, Dnjepropetrofsk, Stalingrad en in andere be langrijke centra zijn verwijderd en vervangen door ambtenaren die zich beter kunnen aan passen bij het „meer gematigde" regime, al dus de Times, dat kort na het aftreden van Jesjof werd aangekondigd. EINDE VAN EEN „HEEREN LEVENTJE". AMSTERDAM, 9 Maart. Op,30 November j.l. moest de 17-jarige jong ste bediende van een im- en export firma aan de Keizersgracht kwitanties innen tot een totaal bedrag van f 4840. De jongen kwam dien dag niet meer op het kantoor terug en een in gesteld onderzoek bracht aan het licht dat hij de geldbedragen bij de diverse adressen had geïnd. Alle nasporingen van de politie waren ver- geefsch, de jongen was en bleef spoorloos. Gisteravond kwam hij zich, vergezeld van zijn grootmoeder, bij wie hij gisteren platzak en berouwvol was teruggekeerd, op het Bureau Marnixstraat aanmelden. En nu volgde een lang verhaal van zijn om zwervingen en de wijze, waarop hij het geld had verteerd. De eerste maand was hij niet zoo bijster ondernemend geweest. Hij was wel niet meer in de ouderlijke woning terugge keerd, maar hij was toch in Amsterdam ge bleven. Hij had gedurende de maand Decem ber bij een vriend, die een postgezelzaakje in de Gasthuismolensteeg heeft, gewoond en in ruil voor de verleende gastvrijheid had hij de buit met dezen vriend gedeeld. Toen de jongen zich zoo'n beetje aan het „heerenleventje", dat men met een paar duizend gulden op zak leiden kan, had aan gepast, nam hij afscheid van zijn vriend en trok van het eene pension naar het andere, eerst in de hoofdstad, later van stad naar stad. En omdat hij vond, dat je gezelliger met z'n tweeën leefde, had hij een meisje mee op stap genomen. Zij bezochten o.a. Deventer, den Bosch. Rotterdam en maakten flinke verteringen. Hij had het meisje ver teld, dat hij een rijke planterszoon uit Australië was en zij nam dus zijn fraaie geschenken te goeder trouw aan en wist niet, dat zij het vlotte leventje met een avonturier in den dop leid de. De jongen Is op het bureau Ingesloten. Zijn 22-jarige vriend is vannacht in zijn woning in' de Spuistraat aangehouden. Dit jongmensch had zuiniger geleefd. Van de f 2400 waren nog f 1650 over. Zeshonderd gulden had hij op zak, toen hij op het bureau arriveerde, het overige geld heeft de politie bij huiszoeking gevonden. Ook hij is ingesloten. Beiden zullen dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. HAARLEM, 9 Maart. Ondertrouwd 8 Maart: J. F. van Luxzen- burg en H. M. van Gellekom; 9 Maart J. W. F. Cassee en J. de Vries; A. B. M. C. Braat en P. T. A. Eibers. Getrouwd 8 Maart: A. J. Roodt en I. G. J. P. Kuiper; 9 Maart: J. Verheul en C. E. Veld man. Bevallen 8 Maart: A. J. van BredaVan Geldorp, d.; A. G. v. d. Bergde Jeu, d.; 9 Maart: E. W. RietvinkKruijd. z.; J. C. The- pen—Bruggink, z.; 7 Maart: W. van Ling— Marlnus, z. Overleden 6 Maart: V. Luijkenv. d. Put ten, 63 j., Ted. van Berkhoutstraat; 7 Maart: P. Koster—Overdijk, 71 j.. Godfr. v, Bouillon straat; G. Stollenga—van Waard. 68 j„ Gen. Bothastraat; 8 Maart: L. H. Loman—Gillofc, 71 i Tnoïn-rtrfoctrq-if 75 j., Ipenrodestraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8