Haarlem's Dagblad Binnenlandsche Briefkaarten weer 3 cent Onze Haastige Tijd. P.T.T. en departementen gaan verhuizen. Een Droombeeld. Stalin trekt van eer Het Belangrijkste 56e Jaargang No. 17094 Uitgave Lonrena Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 11 Maart 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummert 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» «ie rubriek. Deze titel klinkt erg gebruikelijk, ja zelfs afgezaagd. Want het is gewoonte geworden, te zeggen dat dit een haastige tijd is. Maar ik geloof er niet in. Die titel is dan ook ironisch bedoeld. Waarin is onze tijd haastig? In vervoer middelen. Dat wil zeggen: met de noodige uitzonderingen. Vliegtuigen en auto's hebben haast. Maar electrische trams, vooral in Den Haag en Amsterdam, geenszins. En de duizen den, die voor de herleving van de ruitersport hebben gezorgd, evenmin. En de tienduizen den, die het ouderwetsche wandelen tot een moderne sportbeoefening hebbenlaat ons dan maar zeggen: verheven, nog minder. Zij hebben het oudste en natuurlijkste aller ver voermiddelen, hun eigen stel beenen, in nieu we eere hersteld. Verder is de moderne berichtgeving haastig. En de reclame ook.'En veel menschen voelen zich in hun werk min of meer gejaagd. Maar de problemen van den tijd worden niet vlug opgelost. Wie aan de internationale conferen ties en onderhandelingen tusschen ministers, economen, bankiers denkt zal dat dadelijk toegeven. Men is niet haastig met besluiten en daden. Er zitten goede kanten aan, dat is zeker. Wij worden nu al zooveel jaren lang met een nieuwen Europeeschen oorlog be dreigd, dat het niet te loochenen valt dat het gebrek aan haast der groote mogendheden nieuwen moed heeft geschonken. Maar er zijn andere dingen waarin de traagheid pijnlijk aandoet, zooals in de oplossing van het vraagstuk der werkloosheid, die in zoo vele landen heerscht. En in de maatregelen tegen de gevolgen van de in October 1929 uitgebroken economische crisis, die zich over al doen gelden. Op deze gebieden kenmerkt onze tijd zich door eindeloos gepraat, einde loos geschrijf en een buitengewone daden loosheid. Zal dit tijdvak, thans uit pure ge woonte als het haastige betiteld, door het na geslacht niet als een historisch monument van traagheid worden beschouwd? Ook in de vaderlandsche geschiedenis zal men daarover het een en ander vinden. De behandeling niet alleen van de economische vraagstukken maar ook die van de spelling der Nederlandsche taal en van de vernieuwing van ons 'onderwijs schijnt eindeloos. Hoeveel jaar zal de gemeente Amsterdam noodig heb ben om aan den bouw van een nieuw stadhuis toe te komen? En zoo kan ik in binnen- en buitenland wel blijven opsommen. Vooral in ternationaal schiet de wereld niet op. Zij is, ondanks het geweldige rumoer en de onrust dat met alle gebeurtenissen gepaard gaat, in dezen tijd geen streep gevorderd. Alleen de berichtgeving en de propaganda zijn haastig. En de Spaansche oorlog, schoon bloedig en ellendig, is een trage, jarenlange strijd ge worden. Maar in den geest zijn wij haastig, zult u misschien zeggen. Is dat zoo? Heeft ooit het langzaamste spel ter wereld, het schaken, grooter vereering en aanhang en talrijker meesters en grootmeesters gevonden? Zijn op dit oogenblik zelf de vertegenwoordigende cricketelftallen van Engeland en Zuid-Afrika niet bezig de langste „Testmatch" te spelen die ooit gehouden is? Het is vandaag de achtste dag van dezen strijd, men denkt den tienden dag wel te halen en aan weerszijden hebben de vertegenwoordigers van de Moderne Jeugd blijk gegeven van een Jobsgeduld in dezen „Marathondans om de wickets", dat hun va deren met verbazing en overigens met verve ling vervult. Die waren in hun tijd heel wat pittiger en ongeduriger! Hoe gek het ook klinkt: deze haastige tijd geeft steeds duidelijker blijken dat zij geen haast heeft. Hij heeft den tijd of doet ten minste alsof. Hij is als de man die weinig te doen heeft en voortdurend klaagt over te drukken arbeid. Hij is nerveus maar schiet niet op. Misschien wordt hij juist daardoor nerveus. Maar intusschen leeren we weer, geduld te hebben. Zoo ongemerkt, als maar mopperend over de haast, zijn we weer geduldig aan 't worden. En geduld is de sleutel tot tevreden heid, zei Mohammed. De geduldige is de sterkste, merkte Victor Hugo op. Geduld is het beste gebed, deelde Boeddha der Menschheid mede. Het lijkt wel eens nuttig dit even te besef fen. In de haast van onzen haastigen tijd kunnen wij wel eens even stoppen, om ons heen zien, de schakers en de cricketers in Durban en de eindeloos-redeneerende staats lieden, economen en andere plannenmakers van deze dagen in oogenschouw nemen en het geduld constateeren dat zij in zoo geweldige mate vragen. En al sinds jaren: krijgen. Die Jfcaastige tijd!.... R. P. NIEUWE POS TT A RIE VEN. Verlaging interlocaal telefoontarief in onderzoek. De P. T. T. maakt de volgende tarief wijzigin gen bekend, welke per 1 April 1939 worden ingevoerd. 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch verkeer wordt ge bracht van 4 op 3 cent; welk tarief te vens van toepassing wordt in het grens verkeer met België en Duitschland en in het verkeer met de overzeesche ge westen per landmail c.q. zeepost. 2e Het nieuwsbladtarief bij abonnement in het binnenlandsch verkeer en in dat met de over zeesche gewesten bij verzending per zeepost, wordt: Voor een gewicht van niet meer dan 55 gram J/ï cent. van 55 t/m. 85 gram 3/4 cent van 85 t/m. 115 gram 1 cent van 115 t/m. 150 gram 1 1/4 cent van 150 t/m. 180 gram IV2 cent van 180 t/m. 210 gram 1 3/4 cent van 210 t/m. 250 gram 2 cent en verder voor elke 50 gram of restend gedeelte daarvan i/s cent meer. 3. Het aanteekenrecht wordt verlaagd van 15 tot 10 cent, alsook het vaste i'echt voor post- paketten met aangegeven waarde. 4. Het busrecht wordt verlaagd van f3,75 tot f 2,50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van f 2 tol f 1,50 voor de overige hoofdkantoren. 5. Het recht van afhalen van couranten en tijdschriften op de grootste kantoren wordt ver laagd van f 2,50 tot f 2 per kalenderkwartaal. De voor deze tariefsverlagingen noodige wij ziging van het postbesluit biedt tevens gelegen heid daarin nog eenige veranderingen van on dergeschikten aard aan te brengen. Zoo zal daarin duidelijk tot uiting worden gebracht, dat bestelkaarten voor den boekhandel voortaan ook gegevens mogen bevatten omtrent den duur van een besteld abonnement op een nieuwsblad of tijdschrift en dat de kaarten houdende mededee- ling van de gegevens omtrent het telefoonnum mer, welke door aangeslotenen op een telefoon net voor inlichting van hun correspondenten kunnen worden gebezigd, als drukwerk kunnen worden verzonden en tevens dat in gedrukte stukken nu ook de telefoonnummers kunnen worden gewijzigd, zonder dat deze daardoor hun karakter als zoodanig verliezen. Ook ver melding van het kengetal en het telefoonnet van aansluiting is hierbij geoorloofd. In overleg met den Engelschen P. T. T.-dienst wordt voorts het telegramtarief in het verkeer met Engeland met ingang van 1 April a.s. ver laagd van IIV2 cent tot 10 cent per woord, waar mede ook hier tot het tariefspeil van 1914 is teruggekeerd. In overeenstemming hiermede, wordt het tarief voor pers- en brieftelegrammen Rijwielpad dwars door de duinen. Van Den Haag naar Noordhollandsche grens. De „Toeristen-kampioen" van deze week be vat een uitvoerige reportage van de dezer da gen begonnen werkzaamheden tot aanleg van een fietspad dwars door de duinen van Den Haag naar de provinciegrens van Zuid-Holland. In den loop van het vorige jaar werden de plannen bekend gemaakt en tevens bleek toen, dat de provincie Noord-Holland er niets voor voelde het pad door te trekken. Maar mis schien dat Noord-Holland zich nog eens be denkt Natuurlijk blijft de onmiddellijke nabijheid van de zee, die men bijna over de geheele leng te van het pad kan hooren ruischen, een groote attractie en de wielrijders worden op twee plaatsen vlak langs de branding gevoerd, na melijk op de gedeelten, die gevormd worden door de boulevards van Katwijk en Noordwijk. Wanneer het pad gereed zal zijn, is nog niet te zeggen, dat hangt van te veel factoren af. Op het oogenblik is men bezig ten Zuiden van Kat wijk en tusschen Katwijk en Noordwijk. Blijven de omstandigheden gunstig, zoodat het werk be hoorlijk kan opschieten, dan zal er toch zeker nog wel een jaar mee heen gaan, voor dat het gansche pad gereed is. Hevige ontploffing in Argen- tijnsche kruitfabriek. Dertien dooden. BUENOS AIRES. 11 Maart (D.N.B./A.N.P.) In een kruitfabriek in Rosario is een hevige ontploffing ontstaan, waarbij dertien personen zijn omgekomen en zes anderen ernstig werden gewond. Men vreest, dat het ongeluk nog meer slachtoffers geëischt heeft. De ontplof fing was zoo hevig, dat de bevolking van Rosa rio aanvankelijk aan een aardbeving dacht. Stukken ijzer en steen werden honderden x»ete*s ver wegf "'^0*"" WASHINGTON NEEMT STELLING TEGEN „ANTI- AMERIKAANSCHE ACTIVITEIT" Parlementscommissie stelt scherpe controle op fascistische en commu nistische organisaties voor. EEN UITWIJZING VAN BUITENLANDSCHE COMMUNISTEN EN FASCISTEN. De vertegenwoordiger van den voc<rzitter van de Amerlkaansche commissie tot bestu- deeren van de activiteit van niet-Amerikanen. heeft bij het bureau van het Huis van Af gevaardigden een drietal wetsontwerpen in gediend, welke ten doel hebben de activiteit van organisaties, welker leerstellingen vijan dig worden geacht jegens de Amerikaansche regeering. te beperken. Volgens het eerste ontwerp zoo meldt Reuter zouden de fascistische en commu nistische organisaties verplicht worden zich iedere zes maanden te melden bij het mini sterie van binnenlandsche zaken voor het verstrekken van mededeelingen over leden en actie. j Volgens het tweede ontwerp mogen ambte naren geen lid zijn van de communistische of fascistische partijen en het derde ontwerp voorziet in het uitwijzen van buitenlandsche fascisten en communisten. van 6 tot 5 cent per woord teruggebracht (mini mum 25 woorden). Ten slotte kan worden medegedeeld, dat de mogelijkheid van verlaging der interlocale telefoontarieven in onderzoek is. Wanneer daartoe zal worden overge gaan staat thans nog niet vast, in elk geval zal dit niet voor het volgend jaar kunnen zijn. Radicale wijzigingen. Nieuw gebouw te Kijkduin. Door de groote uitbreiding van werk zaamheden aan verschillende depar tementen en bij het hoofdbestuur van de P. T. T. bestond er reeds jaren be hoefte aan nieuwe behuizingen,, waar in verschillende nieuwe diensten zou den kunnen worden ondergebracht. In verschillende richtingen heeft men een oplossing voor deze problemen van behuizing, waarbij ook het ruimtegebrek der departemen ten van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat in het geding kwam, gezocht. Deze is thans gevonden. Het hoofdbestuur van de P. T. T. nu gevestigd in dc beide gebouwen aan de Kortenaerkade, krijgt eerlang een nieuw gebouwconiplex aan het einde van de Laan van Meerdervoort bij Kijkduin. Daar zullen alle diensten van de P. T. T. worden samengetrokken, om dat het nieuwe gebouw geheel volgens de laatste eischen zal worden inge richt. De oude gebouwen aan de Kortenaerkade komen dus vrij. Hierin kunnen verschillende diensten van de departementen worden onder gebracht. Geneesheer-directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis. De voordracht Onder overlegging van een lijst van sollicitan ten heeft het college van regenten van het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem onderstaande (niet-alphabetische) voordracht ter vervulling van de vacature van geneesheer-directeur aan den Raad aangeboden: 1 P. A. Heeres, Assen, belast met de leiding van het ziekenhuis te Assen; 2 Dr. J. M. Planteydt, Goes; belast met de lei ding van het ziekenhuis te Goes: 3. Dr. J. Th. R. Schreuder, Sneek; belast met de leiding van het ziekenhuis te Sneek. (Het eigenaardige is dat deze voordracht toch door toevallige omstandigheden alphabetisch is). Dokter P. A. Heeres, die thans 38 jaar is studeerde aan de Universiteit te Groningen. Tij dens zijn studententijd was hij assistent van prof. Hamburger. Na zijn artsexamen werd hij gedurende 5 jaar assistent van prof. Polak Daniëls en later hoofdassistent. Na deze functie 2 1/2 jaar vervuld te hebben werd dokter Heeres benoemd tot geneesheer-directeur van het Wil- helmina-Ziekenhuis te Assen, welke functie hij nu acht jaar waarneemt. Dokter Heeres, is spe cialist voor inwendige ziekten. Hij is een groot liefhebber van de voetbalsport en lid van vele medische vereenigingen. Dr. J. H. Planteydt is thans in Goes in ternist, lid van het bestuur van het gasthuis al daar en medisch adviseur van den Raad van Arbeid. Als zoon van den tandarts Planteydt werd hij in 1899 in Delft geboren. Eén jaar van zijn Lagere Schoolonderwijs genoot hij in Haarlem op de school van den heer Hubregtse in de Wil- helminastraat (19071908). De heer Planteydt doorliep de H.B.S. in Delft en studeerde in Lei den. In 1923 deed hij zijn artsexamen, en in 1925 promoveerde hij op het proefschrift „De stabiliteitsreactie bij inwendige ziekten" bij pro fessor Kuenen. Daarna werd hij assistent bij het Gem. Ziekenhuis in Arnhem. In 1925 vestigde hij zich als internist in Goes; in 1926 verkreeg hij daarbij de functie van me disch adviseur van den Raad van Arbeid. Dr. J. Th. R. Schreuder, werd 2 Maart 1907 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en slaagde in het jaar 1931 voor het artsexamen. In De cember 1934 promoveerde hij tot doctor aan de Universiteit te Amsterdam. Na zijn artsexamen was hij eerst een half jaar assistent in het Sa natorium bij Den Bosch, terwijl hij daarna 3 1/2 jaar werkzaam was aan het R.-K. Ziekenhuis in Den Haag. In Februari 1935 volgde zijn benoe ming tot geneesheer-directeur van het St. Anto- nius-Ziekenhuis te Sneek. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De Haarlemsche recherche heeft Vrijdag aan gehouden een 22-jarigen schilder uit Amster dam, die even tevoren van den openbaren weg een damesrijwiel had gestolen. De man, die de fiets nog in zijn bezit had, zal aan de Justitie worden overgeleverd. KARDINAAL MAGLIONE STAATSSECRETARIS. Uit Vaticaanstad: Kardinaal Maglione is benoemd tot staatssecretaris van het Vati- caan. Een Spaansch ingenieur heeft een apparaat uitgevonden, dat het mogelijk maakt, het in droomen gesprokene vast te leggen). Wij waren al heel ver gekomen, Op vrijwel ieder soort gebied, Maar registratie onzer droomen, Dat hadden wij totnutoe niet. Nu is in Spanje, naar beweren, Een apparaatje uitgedacht, Dat alle klanken kan noteeren, In droomgedachten uitgebracht. Je leert aan vreemde dingen wennen. Op dit merkwaardig ondermaansch, Maar als ik eerlijk mag bekennen, Dan vind ik dit wat al te Spaansch. Er wordt toch al zoo veel geschreven. Zooveel, zoo eindloos veel gezegd, Moet wat wij in dei? droom beleven, Nu ook nog worden vastgelegd? Ik heb geen lust om door te dringen Tot in eens anders droomdomein, Ik houd niet erg van zulke dingen, En dan u weet wat droomen zijn. Er wordt in deze rare dagen. Zoolang men wakende verkeert, Toch al, als u het mij zou vragen. Genoeg bedrog geregistreerd. 19 MAART: BELGIË-HOLLAND. NIET naar ANTWERPEN en toch NIETS van dezen wedstrijd missen, IS MOGELIJK door de directe lijnverbinding der HAARL. RADIO CENTRALES TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.i Communistisch verzet te Madrid verslapt. Rebellen naar den rand der stad teruggedreven. MADRID. 11 Maart. De Commu nistische opstand schijnt thans in zijn laatste stadium. Slechts in de Buena- Vista wijk en in de Oostelijke buiten wijken der stad bevinden zich nog grootere afdeelingen opstandelingen. De troepen van Miaja hebben de re bellen steeds meer naar den rand der stad teruggedreven. Het verkeer ln de straten van Ma drid is thans weer gedeeltelijk her vat. De Vcrdedigingsraad heeft twee keer vergaderd, De minister van bin nenlandsche zaken Carillo, heeft den leden van den verdedigingsraad medegedeeld, dat de situatie in het republikeinsche gebied reden tot te vredenheid gaf en dat in Madrid zelf de toestand „gunstig en over het ge heel genomen tevredenstellend was." (United Press.) Reuter meldt uit Valencia, dat de gevreesde „Servïcio Investigacion Militar", of geheime politie, welke door communisten gedreven werd ontbonden is en de leiders zijn gear resteerd. Voor de handhaving der orde zijn bijzon dere maatregelen getroffen. EXAMENS. Academische Opleiding. Geslaagd aan de Universiteit te Amsterdam voor het eandidaatsexamen theologie de heer K. v. d Braak. STREEKPREDIKANT Op initiatief van den heer A. Elffers Azn.. voorzitter van de afd. Zand voort van den Ned. Protestanten Bond hebben de afdeelingen Zand- voort, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk besloten onderling een stichting in het leven te roepen, die ten doel heeft een streekpredïkant te benoemen. De plannen zijn echter nog in voor bereiding zoodat nadere mededeelingen nog niet kunnen worden gedaan. LAATSTE ZONDAGMIDDAGCONCERT VAN DE II. O. V. Naar aanleiding van het groote succes, dat de Utrechtsche pianiste Claes Moolenaar op het jl. Dinsdagavond-concert mocht behalen met het eerste piano-concert van Beethoven, heeft het bestuur der H.O.V. besloten, deze jonge kunste nares ook voor dit laatste Zondagconcert te en- gageeren. Het orkest o.l.v. Marinus Adam opent het concert met de Ouverture „Die Entfiihrung aus dem Serail" van Mozart en in het tweede pro gramma-deel worden uitgevoerd „Jeux d'En- fants" (Kinderspelené van Bizet en „L'apprenti sorcier" (De leerlingtoovenaar) van Paul Dukas. Een programma dat zeer zeker belangstelling verdient. Londen verwacht resultaat van de handelsbesprekingen met Duitschland. De besprekingen, welke de Britsche ministers Stanley en Hudson op 17 en 18 Maart a.s. te Berlijn zullen hebben, zullen betrekking hebben op steenkolen, electrische apparaten, ijzer, staal en aanverwante artikelen, welke ongeveer 30 pet. uitmaken van den totalen Bntschen uitvoer Te Londen gelooft men, dat eenige overeen stemming kan worden bereikt inzake de con currentie tusschen Groot Brittannië en Duitsch land in deze producten op buitenlandsche markten. Men is niet van meening, dat de andere pro ducten. welke 70 pet. van den Britschen uit voer vertegenwoordigen, in bespreking zullen komen. Indien noodig zal Stanley een paar dagen langer te Berlijn* blijven. Hudson gaat dan naar Warschau. Het woord is aan Comtesse Diane: De meeste moed is noodig om de ontmoediging te overwinnen. tegen Engeland Frankrijk. en MOSKOU, 11 Maart. (Reuter-A .N.i Op het 18e congres der communistische par tij heeft Stalin een groote redevoering uitge sproken, waarin hij de politiek der Sovjet- regeering uiteenzette. Stalin. In zijn uitvoerig betoog richtte Sta lin de beschuldiging tot Engeland en Frankrijk, dat de politiek van deze landen er op gericht is in andere lan den een oorlog uit te lokken, teneinde hen te verzwakken, en vervolgens tus- schenbeide te komen om de voordeelen te oogsten. De buitenlandsche pers, zoo vervolgde Sta lin. heeft geruchten verspreid over beweerde bedoelingen van Duitschland ten aanzien van de Oekraïne teneinde de Sovjet Unie te gen Duitschland op te zetten om de atmos feer te vergiftigen en een oorlog tusschen Duitschland en dc Sovjet Unie uit te lokken. Natuurlijk ontbreekt het in Duitschland niet aan verdwaasden, die dat mugje van een Karpathische Oekraïne willen voegen bij dien olifant van de Sovjet Oekraïne. Voor zul ke maniakken hebben wij hier genoeg dwang buizen. Stalin zeide verder o.a.: „Wij willen vrede en verbetering der han delsbetrekkingen met alle landen op grond slag van wederkeerigheid. voorts willen wij betrekkingen van goede nabuurschap met alle landen, die een gemeenschappelijke grens hebben met de Sovjet Unie. Wij wenschen voorts die volken te steunen, die het slachtof fer zijn van een agressie, en worstelen om de onafhankelijkheid van hun vaderland. Wij zijn gereed om diegenen te antwoorden die het zouden durven wagen onze grenzen te schenden"*. Ds. D. HENSTRA. Onze stadgenoot, ds. D. Henstra. predikant bij de Chr. Geref. gemeente van Haarlem-Noord, ontving een beroep naar Nieuwpoort KINDERVERTELLING. In ons nummer van Maandag zullen wij beginnen met de publi catie van een nieuw geïllustreerd sprookje „De vuurslag". HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De voordracht voor directeur van het St. Elisabeths Gasthuis tc Haarlem. 1 Bioscopen. 8 BINNENLAND. Met ingang van 1 April wordt het port voor briefkaarten 3 cent. 1 Het plan Westhoff wordt binnenkort uitge voerd. 5 BUITENLAND. Samuel Hoare heeft een internationaal vijf jarenplan bepleit dat door drie dictators en de premiers van Engeland en Frankrijk zou moeten worden opgesteld. 5 Gisteren werden nog ernstige gevechten te Madrid geleverd. 5 Duitschland zou geen nieuwe Slowaaksche regeering willen erkennen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Onze Haastige Tijd. l Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Pv. d. Hem: Plaat van de week: De honderd jarige 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Engelschman. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekcningen. 7 K. de Jong: Haarl. Orkest Verceniging 7 J. B. Schuil: Contactavond 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Goeb- bels' weinig diplomatieke rede. 9 Ruiterlijke Bekentenissen. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem b» opge nomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1