Duizend sterke lampen ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. bewaren! kKoop T Persil-producl en plak ZATERDAG 11 MAART 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Gas en Eleclriciteit. De maandelijksche incasso. De Raad van Haarlem heeft in zijn ver gadering van 22 Juni 1938 besloten om het verschuldigde voor het gebruik van gas en/of electriciteit geleverd over den gewonen me ter, in plaats van om de 2 maanden, zooals tot nu toe gebruikelijk was. te doen innen per m a a nd. In hun voorstel aan den Raad schreven B. en W. dat het maandelijksch incasso-systeem behoorde te worden ingevoerd om „aan be zwaren van afnemers tegemoet te komen en omdat door een maandelijksche opneming meer contact met. de verbruikers wordt ver kregen, terwijl tenslotte door een en ander de mogelijkheid tot grooter afzet wordt geopend. Bij deze i-egeling zijn ongeveer 27.000 hoof den van gezinnen in onze Gemeente betrok ken. Met sobere bewoordingen hebben B. enW. het nieuwe systeem bij den Raad voorgedra gen; het belang, dat de ingezetenen-verbrui kers en de gemeentebedrijven daarbij hébben zal blijken daaraan omgekeerd evenredig te zijn zoo deelt de wethouder van financiën, de heer E. van der Wall, ons mede. Op zijn verzoek heeft de directeur van den Incassodienst verschillende systemen voor het maandelijksch incasseeren der gas- en stroomgelden bestudeerd. Naar zijn meening is deze directeur er in geslaagd voor Haarlem een systeem aan te bevelen, hetwelk volkomen beantwoordt aan de doeleinden, welke het gemeentebestuur met het maandelijksch in casso-systeem heeft willen bereiken. Het systeem als zoodanig is voor het pu bliek eenvoudig. De meteropnemer komt eenmaal per maand en heeft tegelijk de kwitantie bij zich voor het verbruikte volgens de voorafgaande opne ming. Dit wil dus zeggen dat het totaal aan tal malen per jaar, dat de meteropnemers c.s. bij de verbruikers komen, te weten 6 keer voor controle der meters en 6 keer voor kwi tantieaanbieding onveranderd' blijft. Door dat de metercontrole en de kwitantie-aanbie ding in één arbeidsgang worden gedaan, blijft het aantal malen dat een ambtenaar van den Incassodienst bij den verbruiker komt tot 12 beperkt. Dit is belangrijk voor de verbruikers, om dat het algemeen bekend is, dat men er prijs op stelt zoo weinig mogelijk met meteropna men e.d. te worden „lastig" gevallen. Ook met de invoering van het nieuwe systeem is zooveel mogelijk getracht bij voor baat tegemoet te komen aan de wenschen van de gebruikers. Zoo zal er in het geheel geen wijziging worden gebracht in de wijze van berekening van „vaste" bedragen verschul digd voor vastrecht, meterhuur. huurkoop e.a. De over een 2-maandelijksch tijdvak verschuldigde bedragen, worden direct ge halveerd voor het een maandelijksch tijd vak, zonder dat hierin gedurende bijvoorbeeld een overgangstijdperk eenige wijziging zal worden aangebracht. De betaling van de eerste maandelijksche kwitantie zal ongeveer samenvallen met het tijdstip waarop men gewend was om het t w e e-maandelijksche bedrag te voldoen. Zoo zal bijv. bij den verbruiker waar op 6 Febr. j.l. een meteropname heeft plaats ge had de betreffende kwitantie ter betaling zijn aangeboden op 13 Febr. d.a.v. Zonder wijzi ging van het systeem zou bij dezen ver bruiker op 13 April (opneming 6 April) we derom een kwitantie worden aangeboden. Ongeveer op 6 Maart zijn nu opnieuw de meters opgenomen, terwijl bij de eerstvol gende opneming van de meters op 6 Ap r i 1 a.s. de kwitantie ter betaling zal worden aan geboden voor de opneming van 6 Maart. Deze kwitantie zal dan echter de helft be dragen van het bedrag dat bij een onge wijzigd systeem op 13 April had moeten worden betaald. M.n. geldt dit voor die verbruikers, waar laatstelijk in de maand Maart de tweemaandelijksche opname plaats vond. In de maand April geschiedt bij hen de eerste maandelijksche opneming zonder kwi tantie-aanbieding, waarna in Mei de eerste meteropneming met tegelijk de aanbieding van een kwintantie over een verbruik van één maand zal plaats vinden. Voor de verbruikers is dit een zeer soepele regeling. Als wethouder zou de heer Van der Wall kunnen zeggen: de meest verwende verbruiker moet met deze regeling ingenomen zijn. Ook heeft het Gemeentebestuur in dit op zicht wel een wensch. Uit het geheel blijkt, dat de nieuwe invorderingsregeling is ge maakt voor- en ten behoeve van de verbrui kers. Omgekeerd kunnen de verbruikers aan het slagen medewerken door steeds de kwi tanties bij eerste aanbieding te voldoen. Hiermede kan voorkomen worden het onnoo- dige wachten op het kantoor van den dienst, bij de betaling aan het loket en indien tijdige betaling achterwege blijft» de kosten van een aanmaning. Den gebruikers kan niet genoeg worden aangeraden om de kwitantie bij eerste aanbie ding te voldoen. Iedere verbruiker kan er op rekenen, dat meteropneming en kwitantie-aanbieding steeds op denzelfden datum, behoudens eeni ge afwijking in verband met de Zondagen, van iedere maand zullen plaats vinden. Men kan er dus vooruit op rekenen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCIIE RADIO-CENTRALE op Maandag 13 Maart 1939. Progr. I Jaarsveld. Progr. II Hilversum I en II. Progr. III 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio PTT Nord, 9.50 Pauze, 10.00 Parijs Radio. 10.20 Radio PTT Nord, 11.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Danmarks Radio of diversen, 2.35 Parijs Radio, 3.15 Pauze, 3.20 Keulen. 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Fransch Brussel, 6.20 Keulen, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Straatsburg of diversen, 8.20 Keulen. 10.20 Ned. Brussel, 10.30 Keulen. 11.20 Parijs Radio of diversen. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.3o Lon don Regional. 120 Droitwich. 1.35 London Re- fional, 4.50 Droitwich. 8.20 London Regional. .40 Droitwich. 10.00 Weenen, 10.45 Droitwich. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Po pulaire platen. 1 Parade der Zinnsoldaten. Dajos Bela. 2 Im mer lustig Marie. Adalbert Lutter, 3 Snow while and the seven dwarfs-sel. Orch. of Merry Men; 4 Old Panama March, Fodens Motor Works Band. 5 Pipsy, Hans Bund. 6 Cavalcade of Mar tial Songs, Leicester Grand;, Massed Brass Bands, 7 In een klokkenwinkel. Black Diamonds Band, 8 Tiroler Holzhackerbuab'n, Acc. Melo- diker, 9 Herbstweisen, Ork. v. d. Berl. Opera, 10 Zwei Guitarren, Hans Bund, 11 Siamesische Wachtparade, Dajos Bela, 12 Die schone Nach- barin, Adalbert Lutter, 13 Post. Horn Gallop, Fodens Motor Works Band. 14 Um das blaue Band. Paul Godwin. 15 Theatre Land Memories. Leicester Grand Massed Brass Bands. 16 The whistler and his dog. Black Diaomnds Band. 17 Wien bleibt Wien. Acc. Melodiker, 18 Die Bchönbrunner. Ork. v. d. Berl. Opera. 8.00—12.00 Diversen. Nagelaten geschrift van Ds. C. J. van Paassen. Bij den Boekhandel Veko aan de Zijlstraat te Haarlem is verschenen een nagelaten ge schrift van Ds. C. J. van Paassen, getiteld: „De opstanding van Jezus Christus". Oorspronkelijk was het de bedoeling van de familie Van Paassen. deze overdenking in druk te laten verschijnen alleen ten behoeve van een engeren vriendenkring, die er onge twijfeld hoogen prijs op zou stellen, dit nage laten geschrift, dat de overledene nog kort voor zijn heengaan had opgesteld, als ge dachtenis te bezitten. Echter genoot Ds. Van Paassen zulk een groote achting en bekend heid te Haarlem en Omstreken, ook buiten den kring der Ned. Herv. Kerk, dat besloten werd, het boekje in den handel te brengen, opdat allen, die dezen predikant bij zijn leven hebben mogen kennen en waardeeren. zich deze Paaschboodschap kunnen aanschaffen. Het typografisch uitstekend verzorgde boekje bevat een voorwoord van Prof, Dr. W. J. Aalders te Groningen en een goed gelijkend portret van den ontslapen predikant. De opbrengst van het boekje is bestemd voor de Oosterkerk te Haarlem, die op initia tief van Ds. Van Paassen gesticht is. Onge twijfeld zullen vele lezers dit boekje willen bezitten PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 12 MAART. Progr. I: Jaarsveld. Progr. II: Hilversum I en II. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Diversen 8.35. Keulen 8.50, Ned. Brussel 10.20. Fransch Brussel 11.50, Ned. Brussel 12.50, Parijs Radio 2 20, Ned. Brussel 2.35, Keulen 3.20, Radio P.T.T. Nord 4.50, Di versen 5.25. Ned. Brussel 5.50, Diversen 6.05, Ned. Brussel 6.20, Keulen 6.50, Boedapest of diversen 9.20, Keulen 9.50, Ned. Brussel 10.20, Keulen 10.30. Progr. IV: Ned. Brussel 8.30, Parijs Radio 10.00, Radio PTT Nord 10.50, Droitwich 11.05, Fransch Brussel 2.20, Pauze 2.35, Droitwich 2.40, London Regional 4.20, Droitwich 4.40, London Regional 5.20, Diversen 6.20. Droitwich 6.50, London Regional 9.25, Droitwich 10.15, Fransch Brussel 11.00, Parijs Radio 11.20. Progr. V: 8.30 v.m.12 n.m. Diversen cf tien lampions. Een groot hotel, of een dansvloer buiten. U maakt óveral vrienden, als U een dansje voorstelt. Maar geef den goeden toon aan. Na zes lessen bij 't be kende Instituut Kwekkeboom kunt U in èlk beschaafd milieu dansen. Dans-lnstituut H. KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM, TELEF. 13525 (Adv. Ingez. Med.J IOJ& m.+t AARDIGE JAPON. Het hier afgebeelde model kleedt zeer jeug dig. Men kan het vervaardigen van 2.25 meter soepele wollen stof van 140 cM. breedte. De mouw wordt met een kop ingezet. Het blousje wordt met een punt aan den rok gezet. De gar neering van ae japon bestaat uit kraag en manchetten in contrasteerenden tint. Het pa troon is gemaakt op de maat 44: bovenwijdte 102 cM., taillewijdte 86 cm., heupwijdte 110 cm. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ct. Het is van Maandag af verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstr. 93. en Soendaplein 37. Jlir, Mr. D. J..de Geer bespreekt eenige „Tijdvragen". „Oorlog is nooit onvermijdelijk." De Kamerkring Haarlem van de Chr. Histori sche Unie organiseerde gisteravond een bijeen komst in het voormalige gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat. Spreker was de Minister van Staat Jhr. Mr. D. J. de Geer, lid der Tweede Kamer en voorzitter der Chr. Hist. Unie, die sprak over „Tijdvragen". Na ingeleid te zijn door den heer J. J. Delfors nam Jhr. de Geer het woord. Over eenigen tijd, aldus spr., gaan we weer ter stembus voor de verkiezing van de Prov. Staten. Onder de publie ke lichamen nemen de Prc*L Staten een beschei den plaats in. Toch zijn deze verkiezingen van groot belang. De Prov. Staten immers kiezen de Ged. Staten en de Eerste Kamer waardoor zij rechtstreekschen invloed op de regeering uit oefenen. De Prov. Statenverkiezingen hebben dus wel degelijk een politieleen inslag. Daarom moet men zich bij deze verkiezingen rekenschap geven van eenige tijdvragen die zich thans aan ons voor doen. Hoe staat de C. H. U. tegenover het huidige kabinet? De houding van de C. H. U. tot het zittend ka binet is een houding van volkomen zelfstandig heid. Geen mensch en geen regeering kan con trole of critiek ontberen. Die critiek behoort niet uitsluitend te worden uitgeoefend door de parle mentaire oppositie maar ook door hen, die zich op hetzelfde uitgangspunt als dat der regeering stellen. Verschillende regeeringsdaden hebben echter de volle sympathie der C. H. U. Dat is wel in de eerste plaats de huidige buitenlandsche zelfstan- digheidspolitiek. Geen bondgenootschappen met welk land dan ook. Daarin ligt de eenige kans, dat Nederland ook bij een nieuwe oorlogsramp niet in den strijd betrokken zal worden. In Vol- kenbondsverband waren wij gaarne bereid mede te werken aan internationale samenwerking. Nu de Volkenbond echter, naar we hopen tijde lijk, lamgeslagen is, zal Nederland strak de zelf- standigheidspolitiek moeten blijven volgen. De vreemde mogendheden moeten volkomen op onze neutraliteit kunnen vertrouwen. De N. S. B. ondermijnt dit vertrouwen, daar zij den indruk wekt, dat Nederland geen neutrale houding ten opzichte van Duitschland bij een eventueel con flict in zal nemen. Indien men in Duitschland geloof zou slaan aan deze beweringen dan zou dit de ergste gevolgen kunnen hebben. De N. S. B. neemt door deze politiek een a-nationale houding in; ze vormt daardoor niet alleen een bedreiging voor ons eigen land maar ook voor den wereldvrede. Het tweede punt waarin de C. H. U. de re geering volledig kan steunen is de defensie-poli tiek. De defensie is een noodzakelijke aanvulling van onze neutraliteit. Zonder afweermiddelen wordt ons land in een komenden oorlog zeker het slagveld van Europa. Een niet gewapend land, dat in de „vuurlinie" ligt lokt in zekere mate tot oorlog uit. In sommige kringen meent men, dat een oorlog tusschen de totalitaire sta ten en de democratie onvermijdelijk is. Een der gelijke houding is onaanvaardbaar cn kan er toe bijdragen, dat de oorlog inderdaad onvermijde- CopyrlgM P. I. B. Box 6 Copenhagen Daar stond de prinses nu, buiten haar land. Tranen stroomden II het goot. „Och, ik ongelukkig schepsel", zei de prinses, „had ik nu over haar wangen, de varkenshoeder bromde en het regende, dat maar het aanzoek aangenomen van den knappen prins, die my zulke mooie geschenken zond. O, o, wat ben ik ongelukkig!" De varkenshoeder hoorde deze woorden, kroop achter een boom weg, wreef de bruine en zwarte verf van zijn gezicht, wierp de armoedige kleeren weg en kwam weer voor den dag, nu gekleed als de prins, wiens aanzoek geweigerd was. Hij zag er zóó luiap uit, dat de prinses een buiging maakte. „Ik veracht je", zei hij tegen haar. „Je wilde een eerlijken prins niet hebben. De schoon heid van de roos en de nachtegaal begreep je niet, maar een varkenshoeder kussen voor een speelwerkje, dat kon je wel. Nu moet je maar zien hoe je terecht komt!" Na die woorden liep de prins door de deur van zijn koninkrijk, dat aan het keizerrijk grensde. Hij sloeg deze achter zich dicht, schoof er den grendel op en liet de prinses staan, waar zij stond "et vecht kon die nu zingen: „Och, m'n lieve Augustijn, Alles is weg, weg, weg." guldens sparen! T Gaal van zèlF, mei gróól gemak! Trouw de zegell-jes r Cl. D. (Adv. Ingez. Med.) lijk wordt. Een zoodanig fatalisme is dus reeds op zichzelf een factor, die naar oorlog drijft. Iedere poging tot toenadering tot de totalitaire staten wordt door hen, die zich door dit fatalisme laten beheerschen als zwakheid beschouwd. Laten zij ech ter bedenken, dat een oorlog nooit on vermijdelijk is. Wie om den vrede bidt, kan niet tegelijk overtuigd zijn, dat de oorlog onafwendbaar is. Wat Chamber lain indertijd gedaan heeft strekt hem in hooge mate tot eer. Bestrijding der werkloosheid. Ook de bestrijding van de werkloosheid zooals die thans door de regeering zal worden aange vat heeft de sympathie der C. H. U. De bestrij ding moet minder gericht zijn op de gevolgen der werkloosheid dan wel op de werkloosheid zelf. Men kan dit bereiken door de werkloozen weer in het normale bedrijfsleven te plaatsen en door extra-werken te laten uitvoeren waardoor velen aan het werk kunnen komen. Door export en door verruiming van de binnenlandsche markt moet men het bedrijfsleven stimuleeren. Verder moeten er loontoeslagen van overheids wege worden verstrekt. Vooral nieuwe indus trieën zal men in de eerste moeilijke jaren op een dergelijke manier kunnen helpen. Ook door een korteren arbeidsduur zal men meer arbeiders aan het normale bedrijfsleven kunnen laten deel nemen Het weekloon zal dan echter moeten worden verlaagd. Vele objecten zijn en worden door de regeering in werkverschaffing uitgevoerd. Ver snelde uitvoering van productieve openbare wer ken blijft een gebiedende eisch. Men kan niet al tijd gemakkelijk productieve werken, vinden. In dit verband wees spr. op het plan Westhoff, dat hij in groote trekken zeer aanvaardbaar achtte. Ook aan het vraagstuk der jeugdwerkloosheid heeft de regeering haar volle aandacht gewijd. Nieuwe maatregelen zijn thans nog in voorbe reiding. Vooral de werkkampen zijn in dit opzicht zeer nuttig. Ook de verbetering in de huwelijks wetgeving zooals die door de regeering wordt voorgesteld kan door de C. H. U. volledig wor den onderschreven. De houding der regeering tegenover sommige uitlatingen in de nat. soc. pers noemde spr. te zwak. De Christelijk Historischen meenen zich ook te moeten verzetten tegen de verlenging van de doode hand belasting. Ook de aangekondigde belastingherziening heeft niet de onverdeelde in stemming der Chr. Historische Unie. Jhr. Mr. de Geer besloot zijn rede met een opwekking om bij de komende Prov. Statenver kiezing de C. H. U. te steunen. Hierna werden door den spr. nog eenige gestelde vragen be antwoord. EINDE (Maandag een andere kinder ver telling) Voor den Politierechter. De Barbier van Lisse. De barbier van Lisse. ja 't klinkt als „De bar bier van Sevilla", maar de Lisser confrater van den Sevilliaanschen beroemdeling zal wel nooit iemand inspireeren tot het schrijven van een opera, daargelaten het feit, dat hij 'n schrijver van politierechterverslagjes noopt hem aan de vergetelheid te ontrukken daarbij is trou wens geen sprake van inspiratie. De politierechter vond den kapper uit Lisse een gevaarlijk man. „Straks snijdt u de menschen de ooren nog af inplaats van de haren" luidde zijn commen taar. De kapper was zelf niet van zijn gevaarlijk heid overtuigd, want hij wist er zelf heelemaal niets van dat hij geslagen had. Wie had hij geslagen? Een klant! De klant was bij hem blijkbaar geen koning. Dat klinkt vreemd in dezen tijd, nu je zoo op je klanten moet pas sen, maar 't is toch heusch waar. Wat had de klant dan misdaan? Eigenlijk voor zoover voor de rechtbank bleek,niets. Enfin de historie des barbiers zal wel „haar fijn" uit 't volgende blijken. De „klant" kwam 't eerst als getuige. Hij ver telde hoe hij binnenkwam en hoe de kapper hem vroeg: „Knippen meneer?" „Graag" was het antwoord. „Voor niets?" was de zonderlinge vraag, welke door den klant als grap werd opgevat, en der halve als zoodanig beantwoord met een luchtig „Ja". En toen had de klant eensklaps de klap te pakken. Op het hoofd. De kapper zat in het verdachtenbankje en gaf zijn visie op het gebeurde. Hij was gewaar schuwd voor iemand, die voor een knaak zou komen poffen. Die „iemand" zou zich laten on- duleeren en parfumeeren enz. zonder te betalen. En die iemand zou dan de klant in kwestie zijn geweest, maar uit het verdere getuigenverhoor bleek dit heelemaal niet. Wel kwam nog aan het licht dat de kapper met een schroeven draaier had geslagen, maar daar wist de ver dachte zelf niets van. De officier noemde den kapper een matador in het verzinnen van leugens (hetgeen dit tusschen haakjes voor een kapper een voor deel kan zijn want dan rijzen de haren van de klanten te berge en dat maakt 't knippen ge makkelijker) en eischte een gevangenisstraf van 14 dagen. De rechter legde een geldboete a f 20 op, subs. 12 dagen. Zóó luidt de historie van den kapper van Lisse. Maar het plaatsje Lisse is gelukkig meer be kend om zijn bloembollenvelden, die straks weer bloeien gaan. En bloemen zijn mooi

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6