Haarlems Dagblad t DUITSCHE PERS keert zich scherp tegen Praag. Felle brand jT H jjllll t. i Haadm's d&$Mad 260 Groentjes PAaais'u^taeutieiu HaadefHsDapMad legde verkeer te Utrecht stil. Levenselixer. RECHTSZAAK Communistisch verzet in Madrid Thans gebroken? Schip met Joodsche emigranten vergaan? Eerste kievitsei is er 56e Jaargang No. 17095 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. DrukkerijZuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 13 Maart 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losae nummers 6 cent per ex. Advertrnlicn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Rcgelabnniiementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Verontwaardiging wegens ,,anti-Duitsche hetze" en ,,Benesj-methoden". BERLIJN, 13 Maart (D. N. B.J. Ingevolge aan Tsjechen toegeschreven anti-Duitsche incidenten in Brno (Brünn) en Bratislawa, is de toon der Duitsche bladen tegen over de gebeurtenissen in Slowakije zeer scherp geworden. De berichten worden op de eerste pagina's groot opgemaakt. De „Völkischer Beobachter" spreekt van een brutale Tsjechische terreur in Slowakije en zegt, dat ook in Praag weer de gevolgen van de anti-Duitsche hetze te onderscheiden zijn. Het „12-Uhr-Blatt" spreekt van „Benesj-methoden" en de „B. Z. am Mittag" stelt vast, dat de situatie zich op dreigende wijze verscherpt. Het Duitsche nieuwsbureau maakt melding van een reeks tegen Duitschers gerichte incidenten in verschillende stede van Slowakije, met name te Brno, waargisteravond een Duitscher een zekere dr. Schwabe, door Tsjechen zou zijn over vallen en mishandeld. In Iglau had de Duitsche bevolking ter gelegenheid van den Duitschen „heldendag" de hakenkruisvlag uitgehangen. Tsjechische politiebeambten zouden toen ge- eischt hebben, dat deze vlaggen werden inge haald en door de Tsjechische vlag vervangen. De leider der Duitschers in Iglau en twee andere Duitschers, die hieraan geen gevolg gaven, zou den daarom in arrest zijn genomen. In het bovengenoemde artikel van de Völkische Beobachter wordt nog gezegd, dat de toestand te Bratislava onhoudbaar is ge worden, „De Tsjechen zijn ten gevolge van de vijandelijkheid der bevolking niet in staat een regeering in Slowakije in te stellen welke hen bevalt". Verder is het blad verontwaardigd, dat de leider van de Duitsche volksgroep, Karmasin, niet in de regeering is opgenomen. van ZATERDAG j.l. be vatte o.a. Dat zijn 260 goede voor beelden, die de navol ging waard zijn. Hebt U iets te vragen of aan te bieden? De g e m a k k e I ij k s t e, snelste, zekerste en goedkoopste weg is: De verbetering der Bakenesser- gracht. Het Haarlemsche Raadsbesluit goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het besluit van den Haarlemschen Raad tot ver betering van de Bakenessergracht goedgekeurd. Zooals men weet is het de bedoeling de wa tergang 2 Meter te versmallen, waardoor het mogelijk wordt den Westelijken rijweg te ver breeden. Zoowel de Westelijke als de Oostelijke rijweg worden dooi-getrokken tot aan den nieu wen weg die aangelegd wordt van de Jansbrug (aan de Zuidzijde en Nieuwe Gracht) over het terrein van de kazerne tot aan den Koudenhorn. Over de Bakenessergracht wordt dan een brug gebouwd. Ook de bestaande bruggen over de gracht worden verbeterd, terwijl ook de wal- muren vernieuwd worden. Het is de bedoeling dat het werk gefinancierd zal worden uit het Werkfonds. Volgens schatting van de Völkische Beo bachter zijn tot nu tce 70 leden van de Duit sche minderheid en vier Duitsche onderdanen gearresteerd. IJmuidenaren stalen fietsen in Haarlem. Zaterdag heeft de recherche een 19-jarigen visohlosser en een 18-jarigen los werkman uit IJmuiden aangehouden, verdacht van dief stal. Zij bekenden in Haarlem drie fietsen ge stolen te hebben in Januari en Februari in de Cheribon-, Maas- en Waalstraat. Volgens de verklaringen zou de fiets uit de Cheribc-nstraat in een sloot te Santpoort zijn geworpen. Deze werd echter niet opgespoord. De twee andere fietsen werden opgevischt uit het Noordzeekanaal in LTmuiden-Oost. De dynamo's en lampen waren er afgesloopt en bleken aan een opkooper verkocht te IJmuiden. die, omdat hij geen aanteekening in zij" register gehouden heeft, proces-ver- baal te verwachten heeft. Van de twee in bewaring gestelde IJmui- *»anaren werd inmiddels één vrijgelaten. Prof. Toeka. Tenslotte maakt het blad zich on gerust ever het lot van den Slowaak- schen leider prof. Toeka. Het gerucht gaat, dat deze tijdens het overbren gen naar de gevangenis zou zijn ge dood. In een officieel geïnspireerde Duitsche ver klaring, welke gisteren te Berlijn aan de buitenlandsche pers is verstrekt, wordt ge zegd: „dat men te Praag weer terugvalt in het standpunt van vóór München. Dit kan door de Duitschers slechts met groote be zorgdheid worden gezien. Praag heeft thans een slag geslagen in Slowakije, waarbij de Duitschers. die zich nog in den Tsjecho Slowaakschen staat bevinden, tezamen met de Slowaken moeten lijden". Na de Tsjechen beschuldigd te hebben van een psychologische verandering van gedach ten, zegt de verklaring: ..Laat de Tsjechen er echter aan denken, dat de betrekkingen in Midden-Europa vastgelegd zijn door de politiek, welke te München is aangevangen en te Weenen is voortgezet". Havas meldt, dat het gisteravond en van nacht te Bratislava kalm gebleven is. De straten waren verlaten, aangezien het ver boden was zich zonder noodzaak cip straat te begeven. Men zag slechts weinig patrouilles op straafc. De nieuwe minister-president van Slowakije Karol Sidor, zal naar Praag gaan om met de centrale regeering de ontwikkeling van den toestand te bespreken. In politieke kringen te Praag is men van meening, dat het noodig kan blijken een wijziging te brengen in de centrale regeering. De leider van de Slowaken in de Vereenigde Staten, dr. Hletko, die tijdens de September- crisis een bezoek heeft gebracht aan Slowa kije. heeft naar Praag en Bratislava tele grammen gezonden, waarin hij mededeelt, dat de Slowaken in de Vereenigde Staten eensgezind zijn voor het blijven van de Slo waken in den Tsjecho-Slowaakschen staat en zich verzetten tegen ieder separatisme. De persdienst van de Slowaaksche regeering bericht, dat Zaterdagavond, omstreeks half el-f in de Joodsche wijk van Bratislava een aantal personen, waaronder drie Duitsche onderdanen, aangehouden en gefouilleerd zijn. Aangezien bleek, dat de drie Duitschers gewapend waren, werden zij tot vier uur in den ochtend vastgehouden. (Men zie ook pag. 9). FELLE STRIJD IN TRANS JORDANIË. Havas meldt uit Haifa, dat in een strijd tusschen geregelde troepen en opstandelingen in Transjordanië 45 opstandelingen en vijf leden van het Engelsche Arabische Legioen gesneu veld zijn. Vijftien vliegtuigen hebben de opstandelingen bestookt, waardoor dezen gedwongen werden een toe vlucht te zoeken in een vallei, waar zij werden omsingeld door het Arabische Legioen. Ook elders zijn gevechten gevoerd. Volgens de laatste berichten zijn de opstandelingen tenslotte verspreid en is de regeering den toestand weder volkomen meester. Het is thans weer rustig. Drie vliegtuigen werden door het vuur der opstandelingen getroffen. Eén moest een noodlanding maken, doordat de bestuurder ernstig ge wond werd Galeries Modernes" door het vuur verwoest. Vanmorgen is de Utrechtsche bin nenstad door een van de grootste branden van den laatsten tijd geteis terd. Omstreeks half tien ontdekte het personeel van het warenhuis „Galeries Modernes" aan de Viestraat vuur in een hoek van het gebouw, zoowel op de beneden- als op de bovenverdieping Aanstonds werd alarm geslagen. Het personeel sloeg op de vlucht en kon tijdig het gebouw verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een half uur tijd het groote complex aan alle kanten in lichter laaie stond. De belangstelling voor dezen enor- men brand was bijzonder groot. Het verkeer in de binnenstad is stilgelegd. Het warenhuis is uiterst brandbaar, mede doordat er tijdelijk aan weerskanten een noodgebouw is aangebracht dat uit hout is opgetrokken. Eèn gelukkige factor is, dat de brand in de ochtenduren is uitgebroken, zoo dat zich weinig publiek in het warenhuis be vond. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat niets van den inboedel uit het brandende ge bouw kon worden verwijderd. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit en stond voor een vrijwel hopelooze taak. Aan alle kanten werd water op het vuur geworpen, doch aan blusschen viel voorloopig niet te denken. Het geheele verkeer in de binnenstad stond stil. De brandweer bepaalde zich hoofdzakelijk tot het insluiten van het brandende waren huis en voorkwam uitbreiding door de aan den overkant van de Viestraat gelegen percee- len, waarin gevestigd zijn de firma Dijkhof, Magazijn Nederland en Vroom en Dreesmann nat te houden. Het vuur verrichtte snel het verwoestende werk. Spiegelruit na spiegelruit viel kletterend in stukken. Met een knal stortte het dak ineen, daarna begonnen de zijgevels te werken, die ten slotte eveneens bezweken en ineen stortten. Het was een gi gantisch schouwspel, waarbij het snelle ver loop van het vernietigingswerk van het vuur opviel. Het uitgestrekte perceel werd totaal ver nield. Een gelukkige omstandigheid hierbij is dat dit perceel voor afbraak was bestemd zoodra de nieuwbouw, waarvan de fundamen ten inmiddels zijn gelegd, gereed zou zijn. Het bedrijf zal voorloopig worden stil ge legd omdat het geruimen tijd zal duren, al vorens wederom tot verkoop kan worden over gegaan. De Utrechtsche binnenstad werd door dezen brand volkomen geïsoleerd. De gemeente-bus sen werden omgeleid, zoodat de dienst weinig vertraging ondervond en vrijwel normaal doorging. De Zeister tram echter ondervond belangrijke stagnatie, daar het electrische net stroomloos moest worden gemaakt. De schade wordt geheel door verzekering gedekt. De verbetering van den overweg bij de Kleverlaan. Raadsbesluit goedgekeurd. Het Raadsbesluit van Haarlem om in sa menwerking met de gemeente Bloemendaal den spoorwegovergang aan de Kleverlaan te verbetering is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurd. (Te Londen is een Britsch-Indisch kruid fu-ti-tieng genaamd, aan gevoerd, dat nauwkeurig onder zocht zal worden, omdat men er van beioeert, dat het, als voedings middel gebruikt, het menschelijk leven met tientallen jaren ver lengt). De mensch heeft het elixer van het leven, Al sinds den alleroudsten tijd gezocht, Verlenging van het leven was zijn streven, Waarin hij echter nimmer slagen mocht. Tenminste niet op de gezochte wijze. Wel heeft door d' eeuwen heen de wetenschap, Met een volharding, nooit genoeg te prijzen, Moeizaam heel veel gewonnen, stap voor stap. Nu zijn er waarlijk echter weder menschen, Die mooglijkheden zien in een gewas. Om te bereiken, wat men zich zou wenschen, Een langer leven voor het menschlijk ras. Er is een plantje, fu-ti-tieng geheeten, Dat kruid moet zijn van wonderdadig soort, Men hoeft, zegt men, dit goedje maar te eten En leeft tientallen jaren langer voort, 'k Weet niet waarop dit nu weer uit zal loopen, Veel is er niet in de geschiedenis. Dat reden geeft om op succes te hopen. De mensch raadt nog de meeste raadsels mis. Tegen den dood is er geen kruid gewassen, Dat is een oud en steeds nog gangbaar woord, Toch zal ik mij wel voor een oordeel passen, 't Is tijd genoeg, als men er meer van hoort. Za! fu-ti-tieng ons leven heusch verlengen. Ik ben er vooralsnog op voorbereid. Dat ons de toekomst het bericht zal brengen Schrap fu-ti-tieng, 't moet zijn fu-ti-liteit. P. GASUS. BUREAU KRANEVELD BEHANDELT IEDERE JACOBIJNESTRAAT 10. - ADVIES ƒ0.80. Kantoor 9—5; 's av. 7—8 - Telef. 20707. Adviseur van diverse groote banken. (Adv. Ingez. Med.) Het woord is aan La Rochefoucauld: Het vertrouwen, dat wij in ons zeiven stellen, veroor zaakt veel van het vertrou- iven, dat wij in anderen stellen. Volgens de laatste berichten uit Madrid zou het communistische verzet in Madrid thans gebroken zijn. De tegenstand, zoo meldt Havas. heeft precies een week geduurd, gedurende welke men heeft kunnen vaststellen, dat de beide communistische bevelheb bers van de legercorpsen waaraan de verdediging van de hoofdstad was toe vertrouwd, ongeveer dertigduizend man in het vuur hebben gebracht tegen den Verdedigingsraad waardoor het front werd gedesorganiseerd. De communis ten beschikten over voldoende wapens en levensmiddelen. In een officieel communiqué van den Verde digingsraad wordt gemeld, dat vijf vliegtuigen Zondag bommen hebben geworpen op Guada lajara. waardoor enkele slachtoffers zijn geval len onder de burgerbevolking. In den ochtend zijn verder twee Junkervliegtuigen bij Madrid in botsing gekomen. Een der toestellen is om laag gevallen tusschen de dorpen Torrejon en Barajas. De inzittenden zijn om het leven ge komen. Het toestel werd vernield. (Voor verdere berichten over den toestand in Spanje zie men pag. 9). DE TIARA VAN PIUS XII .waarmede in 1846 Pius XI reeds gekroond werd en die geleidelijk tot een dricdeelige kroon uitgegroeid is. 700 personen bevonden zich aan boord. WARSCHAU 13 Maart (Pat.). De Poolschc pers verneemt uit Boekarest, dat gisteravond in de haven van Constantza inlichtingen waren ontvan gen, volgens welke het onder Pana- meesche vlag varende schip „Kiepo" bU het eiland Kreta zou zijn vergaan. De „Klepo" is enkele dagen geleden uit Constantza vertrokken, met 700 Joodsche emigranten uit Polen en Tsje cho Slowakije aan boord, die zich naar Palestina begaven. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp ontbreken nog. WEEKBERICHT Coöperatie „Vooruitgang" U.A., Haarlem. ROOMBOTER per pond "9 ct. PRUIMEN per pond 1214 ct. LEID SC HE KAAS per pqpd 15 ct. GOUDSCHE KAAS, belegen, per pond 30 ct. BAK- EN BRAADVET per pond 38 ct. PLANTEN VET per pak 38 ct. Met dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) De landarbeider G. van Boven heeft Zondagochtend te De Cocksdorp in den z.g. „Witten Hoek" op Texel het eerste kievitsei gevonden. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag- f t* - UÊkJ Paus Pius XII geeft van de loggia van de St. Picter te Rome den zegen (Urbi et Orbi) na zijn plechtige kroning. e Haarlemsche raadsbesluiten inzake de verbetering van de Bakenessergracht en de verbetering van den spoorwegovergang bij de Kleverlaan zijn goedgekeurd. 1 I BINNENLAND. De „Galeries Modernes" te Utrecht is door brand vernield. 1 BUITENLAND. Het verzet der Madrilcensche communisten schijnt thans vrijwel gebroken te zijn. 1 en 9 Dc Duitsche pers keert zich fel tegen Praag. 1 Ten aanschouwe van een geweldige menigte is Paus Pius XII Zondag in de loggia van den Sint Pictcr gekroond. 9 In Slowakije, waar een nieuwe regeering benoemd is. hebben Zaterdag ernstige in cidenten plaats gehad. 9 SPORT. Criticus over den wedstrijd RipperdaBloe mendaal. 5 Ajax en Eindhoven zijn afdeelingskampioen geworden. 5 ARTIKELEN, enz. K. de Jong: Zondagnamiddag concert der H. O. V. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is opge nomen od l-l

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1