„Industrieele mogelijkheden Vervoerwezen en Visscherij moeten ontgonnen worden". DE PELLETS VAN Dr. J. B. MEENK M A A N D A G 13 M AART 1939 HAARTEM'S DAGBE'A D 2 C. J. P. Zaalberg pleit voor activiteit van het bedrijfsleven. Geen verlammende rechten. Voor de Utrechtsche Industrieele Club heeft Zaterdagavond de heer C. J. P. Zaalberg, voor zitter van den Nijverheidsraad, een voordracht gehouden over „versterking van het bedrijfsle ven, ook door de werkloozen". Dat in 1939 Nederland een voor dit land onge kend hoog beschermend tarief gaat invoeren, beschouwt spr. allerminst als een prikkel tot verhooging van de activiteit der ondernemers. Op twee zaken komt het, wat de productie be treft. vooral aan, nl. kwaliteit van heht product en prijs. Voor de kwaliteit van het product moet de nspanning gericht zijn op vei-betering van de techniek met toepassing van de natuurweten schap. Hetzelfde geldt voor den prijs, doch hier komen als groote factor de kosten van de le vende arbeidskrachten bij. Hoe gaarne we ook zouden willen, dat het an ders was, het blijft voor de instandhouding van de industrie een noodzaak bij voortduring te streven naar die mate van rationalisatie, waar bij de totale kostprijs zoo laag mogelijk wordt. In een hoog loonpeil schuilt dus het gevaar van toenemende vervanging van levende arbeids kracht door doode, Hierop wil spr. geen pleidooi baseeren voor algemeene en onbegrensde loonsverlaging, want spr. is niet zoo bang voor de gevolgen van de rationalisatie voor de arbeiders. De rationalisatie heeft geleid tot lager prijzen en deze weer tot grooter verbruik, tot ruimer behoeftevoorziening, hetzij in het eigen product, hetzij in andere. Verslapping in rationalisatie in Nederland zou hier de werkloosheid zeker nog doen toenemen. Wanneer uit practische voorbeelden in eenige bedrijven is voelbaar gemaakt, dat door loons verlaging een grooter totale loonsom en in bree der kring koopkracht worden verkregen, zullen ook de oogen geopend worden voor de moge lijkheid. dat een verlaging op breeder terrein van de hooge loonen hoog in vergelijking met het concurreerend buitenland en met z.g. onbe schutte bedrijven, waarbij speciaal de landbouw het leven voor allen goedkooper zal maken, wat naar buiten en binnen onze grenzen den afzet zal doen toenemen en de werkloosheid af nemen. Hoe langer een zoodanige door wijsheid geleide loonsverlaging uitblijft, hoe grooter de kans wordt, dat door meer ellende van werk- TENNIS-NSPECTIE De goede tijd breekt weer aan. Nog een paar weekjes en we gaan weer tennissen. Nu is het oogen blik daar om Uw tennisuitrusting te inspec- teeren. Sporthuis Haarlem is gereed om U „up to date" te installeeren, met een nieuw racket (waarin we dit seizoen iets bijzonders bren gen), shirt, pantalon, sokken, schoenen en verdere attributen. Als het frame van het oude racket nog mee kan. maken wij een nieuw blad kortom, slagen doet U bij JhoifAuij- HAARLEk r GROOTE HOUT5TR. 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. MedJ ONDER DEN INVLOED AAN HET STUUR. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een hoofdagent op de Ged. Oude Gracht een vrachtauto aangehouden, waarvan de bestuurder onder invloed van sterken drank bleek te verkeeren. Op den Rijksstraatweg werd een auto aan gehouden, waarin een 43-.iarige monteur aan het stuur zat, die zeer sterk onder invloed van alcohol was. In beide gevallen werd uiteraard den be stuurders het verder rijden belet. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. Aan den adjudant onderofficier meester geweermaker J. P. L. Pennock werd door den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten toege kend de medaille voor bijzondere toewijding, als erkentelijkheid voor de aan het Instituut der Burgerwachten bewezen diensten. Deze onderscheiding werd hem met een toepasselijk woord door den Commandant der Burgerwacht op diens bureel uitgereikt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur Londen 8.83. Berlijn 75.52' Parijs 4.99. Brussel 31.67. Zwitserland 42 80. New-York 188'/. 12.uur Londen 8,82 7/8. Berlijn 75.53. Parijs 4.99. Brussel 31.66. Zwitserland 42.79. Kopenhagen 39.35. Stockholm 45.40 Oslo 44.30. New-York 1.88 3/16. Praag 6.45. Italië: Vrije lire 9.95. Reislire 9. Bankpapier 5.95 loosheid en verarming een chaotische loonsver laging onafwenbaar wordt, die spot met al of nietverbindend verklaarde collectieve arbeids overeenkomsten en het eerst en het zwaarst de laagst bezoldigden treft. Het is struisvogelpolitiek om het voor de land arbeiders zoo schadelijk verschil in loonen te willen verkleinen door hun loonen te verhoo- gen. Dit zou het algemeene kostenpeil in Ne derland slechts verhoogen en de werkloosheid doen toenemen. Een schoone taak is het voor de leiding dei- organisaties van beide partijen om door inniger en opener overleg te doen beseffen, hoe groot thans de gemeenschappelijk ebelangep zijn van allen, die in één bedrijf werken, op welke plaats ook. Geen ontginning van woeste gronden. Hierna kwam spreker tot een middel tot uit breiding van de productie, waarbij hij de werk loozen reeds direct wil inschakelen. Spr. wil gaan ontginnen. Niet woeste gronden, die groote kans bieden nooit een ruim bestaan aan de ar beiders te verschaffen, zelfs steun van buiten noodig hebben, doch ontginnen wil hij de in dustrieele mogelijkheden, inclusief het vervoer wezen en de visscherij. De werkloozen zijn voor een zeer groot deel afkomstig uit de industrie of zullen alleen weer in de industrie een goed bestaan kunnen vin den, evenals de bevolkingsaanwas van het plat teland. Laat ons aldus spreker dan zoeken naai de mogelijkheid om een zoo groot mogelijk deel van het geld, dat nu aan steun en oneconomische werkverschaffing wordt uitgegeven, te besteden als loon voor arbeid aan de versterking van ons bedrijfsleven. Spr. denkt daarbij aan groote en kleine mo derniseering van en vernieuwingen in bestaande bedrijven, die daartoe de middelen niet hebben of hun reserves niet mogen riskeeren. Ook aan uitbreiding en nieuwe vestiging. Aan proefne mingen in technische en commercieelen zin. Hij denkt behalve aan land- en waterwegen en de binnenlandsche vervoermiddelen, waarvoor zij moeten dienen, ook aan den bouw van zeesche pen. waarvan rentabiliteit is te wachten, aan moderniseering van de visschersvloot met daar bij een passende buitenhaven te Scheveningen. Een instantie bezet met personen met veel er varing en inzicht op industrieel en algemeen economisch gebied zal moeten beoordeelen, of de toewijzing van die goedkoope arbeidskrach ten aan een bepaaldbedrijf strookt met het al gemeene belang, dus ook, of een bedrijf er ren dabel door wordt. De hier uiteengezette gedachten lagen reeds ten grondslag aan het werkfonds 1934 bij zijn oprichting, doch helaas mislukte die poging, doordat iedere minister voor zijn diensten en af- deelingen volledige autonomie wenschte te handhaven. Een onderwerp, dat van groot belang is voor de versterking van het bedrijfsleven, is de wijze, waarop men dit betrekt in de belastingheffing. De door de regeering in uitzichtgestelde be lasting op niet uitgekeerde winsten van naam- looze vennootschappen acht spr. een in fiscale hersenen gerijpt plan. dat voor het bedrijfsleven fataal is en dus uiteindelijk ook voor de schat kist. De voor het bedrijfsleven veiligste en meest deskundige industriebank is een behoorlijke re serve en ruime afschrijving. De op banken aan gewezen ondernemingen worden door deze niet in hun belang gefinancierd en bij het minste buitje vraagt de bank, de goede niet te na ge sproken, de uitgeleende parapluie terug en het bedrijf krijgt griep en longontsteking en op den koop vaak een dokter met weinig industrieele ervaring, die bovendien aanleg heeft voor be grafenisondernemer. De animo tot conservatieve dividendpolitiek zal verzwakken. De bedragen, die thans nieuwe investatie vormen en kans bieden op nieuwe winst en belasting, worden voor goed uit het be- bedrijf gehaald. De aantrekkingskracht van aan- deelen vermindert. De koersen dalen en daarme de de opbrengst van de vermogensbelasting. Van de winst, die in het bedrijf blijft en die werkge legenheid handhaaft en schept, zou later de fis cus toch zijn deel trekken en hij zal het meeste profijt hebben van de N.V.'s, die het zwaarst re serveeren, want die hebben de grootste winst kansen met daaruit voortvloeiende regelmatige dividenden, die belasting brengen, nog daarge laten wat uit de door deze ondernemingen ge schapen welvaart langs allerlei wegen naar de schatkist vloeit. Hier ligt voor de regeering de verstandigste, eenvoudigst en minst riskante industriefinancie ring. De behoefte om met overheidsged parti culiere ondernemingen voor ondergang te behoe- of de oprichting en uitbreiding er van te stimu- leeren, zal dan aanmerkelijk geringer worden. Bij het kiezen van belastingbronnen dient de grootste zorg besteed te worden aan het ontzien van de productieve kracht. Veertig jaar bij de Ned. Spoor wegen. Jubileum van den stations-chef van Vogelenzang. Heden herdenkt de heer A. J. van Emmerik, stationschef van Vogelenzang, den dag. waarop hij voor 40 jaar in dienst trad van de Ned. Spoorwegen. De heer van Emmerik ontving vele bloemstukken, telegrammen en andere blijken van belangstelling. Van den leider van den Jam boree *37, den heer Behrens, luit.-gen. b. d. kreeg de jubilaris een zeer hartelijke felicitatie. Hedenmorgen sprak de heer Kessel den stations chef namens het personeel toe en overhandigde dezen als aandenken een fraaie ets. Vijftien dooden bij brand in Japan. Storm wakkerde het vuur aan. Bij een girooten brand in een manufactu renwinkel te Hakodate zijn vijftien personen onder wie zeven kinderen, om het leven ge komen. aldus meldt Domei. Het door een storm aangewakkerde vuur breidde zich snel uit, zoodat zes gebouwen geheel in de asch werden gelegd." Temperat in gr. C.: Minimum hedennacht in gr. C.: Neersl. afgel. etmaal in m.M.: Den Helder; 4 1 Vlissingen: 2 1 De Bilt: t) —1 Groningen: 1 0 Maastricht: 1 —2 HIJ ZIT GOED. HIJ ZIET GOED. HIJ STAAT GOED. Als U een BRIL draagt van CAREL VAN HUIZEN Opticien, KLEINE HOUTSTRAAT 13 TELEF. 14112. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Meest matige Westelijke tot Noordelijken wind, be trokken tot zwaar of half bewolkt, mo gelijk enkele regenbuien, temperatuur om het vriespunt, des nachts overdag zelfde temperatuur. De iveerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Weer: Wind: Den Helder: zwaar bewolkt zwak W Vlissingen: zwaar bewolkt zwak NW De Bilt: zwaar bewolkt zwak WZW Groningen: betrokken, mist zwak NW Maastricht: licht bewolkt zwak NNO De beide maxima van den luchtdruk ten Zuidwesten van Ierland en over Zuid-Scandi- navië vereenigden zich tot een machtig ge bied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern reikt van den Oceaan tot diep in het vasteland van Europa. Naar het Noordwesten zet het zich voort over de geheele breedte van den Oceaan en reikt het tot in Canada. Het breidt zich thans naar het Noorden over IJsland uit, waar de luchtdruk snel stijgt aan de ach terzijde van een secundaire van een diepe depressie die gisteren door het Noordwesten trok en thans verdwijnt naar de Poolzee. Deze secundaire ligt voor de Noorsche kust. Haar invloed reikt tot op de Noordzee. De depressie bracht temperatuursstijgingen van Schotland tot hoog in het Noorden langs de Noorsche kust. Continentale winden voeren bij voort during polaire '.uchtmassa's aan naar Cen traal- en Zuid-Europa, dat geheel bedekt is met een gebied van lichte en plaatselijk zelfs matige vorst. De koude luchtmassa's trekken over de Alpen en breiden zich uit over het ge heele Westelijke Middellandsche zee-gebied. In het hooggebergte blijft het extreem koud. (Saentis meldt lichte sneeuwval bij tempera tuur min 19 graden, Jungfraujoch onbewolkt weer met min 24 graden Celsius). In Engeland is het eveneens koud, de winden zwak, en er heerscht in het binnenland mist. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 46 F. Laagste hedennacht 38 F. Hoogste heden 40 F. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 775 m.M. Stand van gister 769 m.M, Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 9.18 uur; n.m. 22.01 uur. Strand berijdbaar van 14.3020.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers PoUtie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. BIJ HOEST EN KEELPIJN 30 ct p r doosje. Pl.m. 100 tabl. Voor al Uto huisgenooten en familie (Adv Ingez. Med.) NED. BOND TOT IIET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Nadat de vorige week een tentoonstelling van reddingsmiddelen was gehouden, die druk bezoek genoot, begon Zondagmorgen te Apel doorn een nationale wedstrijd. Het medisch gedeelte werd beoordeeld door de Doktoren: Dr. J. A. Schreuder, Dr. P. L. Stal. Dr. R. S. Hermanides terwijl de jury voor het technisch deel bestond uit de heeren P. J. S. Nicolaas. A. J. Meyerink en J. D. Timmer mans. De uitslag van het medisch en tech nisch deel was, dat de heerenploeg van Arn hem no. 1 werd, de damesploeg van Arnhem no. 2; daarop volgden de Brigades: Nijmegen, Zutphen, Apledoorn en Zwolle. De leidersprijs werd toegekend aan den heer A. v. d. Berg te Arnhem. De Haarlemsche Brigade nam aan dit nummer geen deel. Des middags volgden de nationale wedstrij den, waaraan werd deelgenomen door vele af gevaardigden van de Brigades: Amsterdam, Apledoorn, Arnhem, Culemborg, Enschede, Haarlem, Heemstede, Nijmegen, Utrecht, 'Vught, Zutphen en Zwolle. De uitslag van de wedstrijden is: 1 4x25 estafette vrije slag zwemmen gekleed Dames, 1 Haarlemsche Reddingsbrigade 1' min. 28.2 sec., 2 Arnhemsche Reddingsbrigade 1 min. 28.6 sec. 2 Idem Heeren: 1 Vughtsche Reddingsbri gade 1 min. 19.8 sec., 2 Enschedesche Reddings brigade 1 min. 19.9 sec., 3 Haarlemsche Red dingsbrigade 1 min. 22.1 sec. 3 50 M. rugslag zwemmen gekleed (handen in de heupen) Dames, 1 Mej. H. Haase, Haarlem 1 min. 9.8 sec.. 2 A. Polman, Apeldoorn 1 min. 13.8 sec.. 3 M. J. Ancion, Vught, 4 Mej. J. J. Leyenaar, Haarlem. 4 50 M. schoolslag zwemmen gekleed Heeren, 1 C. H Vrugt. Haarlem 43.4 sec.. 2 F. Rade maker, Arnhem 44.4 sec.. 3 A. J. v. d. Meer, Haarlem 47.5 sec. 5 25 M. rugslag zwemmen ongekleed Heeren boven 35 jaar, i D. Nordbeek, Enschede, 2 G. L. M. Jansens, Nijmegen. 5a Idem Dames, 1 Mevr. J. v. d. Waard, Utrecht. 7 25 M. onder water zwemmen kortste tijd Dames, 1 Mej. G. Rutgers. Apeldoorn 21.4 sec., 2 A. M. Drewes, Amsterdam 22 sec., 3 A. Pol man, Apeldoorn 22.2 sec. 8 Idem Heeren, 1 P. van Helden, Vught 15 sec., 2 W. de Vries, Apeldoorn 16.9 sec., 3 J. de Kater. Apeldoorn 17 sec., 4 C. H. Vrugt, Haar lem eveneens 17 sec. 9 Popduiken gekleed Dames, 1 Mej. H..Haase, Haarlem 9 p. 34.4 sec.. 2 E. M. Wartenbergh, Amsterdam 9 p. 35 sec. 10 Idem Heeren. 1 C. H. Vrugt, Haarlem 9 p. 30 sec., 2 A. J. v. d. Meer 8 p. 29.7 sec. De Beethoven-cyclus der H. O. V. Negende Symphonie van L. van Beethoven. Dinsdagavond wordt door de H.O.V. en het H.O.V. koor versterkt met de mannenzang- vereeniging Haarlem's Zanggenot en de so listen Hélene Lulolph. Annie Hermes. Albert Dana en Lucien Louman de 9de Symphonie van L. v. Beethoven uitgevoerd Het eerste programma-deel zal het orkest openen met de Ouverture „Fidelio". daarna wordt uitgevoerd de Koor-fantasie voor piano, solisten, koor en orkest. De pianopartij daarin zal gespeeld worden door de bekende pianiste Elsa Nolthenius. De solistengroep wordt in dit werk nog uitge breid met mej. Wagener, sopraan en de heer Drogtrop, tenor. Ook dit concert dat het laatste zal zijn van de Beethoven-cyclus en tevens het laatste van het winterseizoen staat onder leiding van Marinus Adam. Door beide koren is dit jaar met veel enthousiasme aan deze werken gerepteerd. De solisten zijn voor Haarlem geen onbeken den, zoodat het een bijzonder mooie avond kan worden, die zeer zeker vele muziekmin- nenden naar de Concertzaal zal trekken om den grooten meester Beethoven te eeren. VAARDIGHEIDSPROEVEN. Op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Maart zullen door de Nationale Vereeniging tot Be vordering van Harmonische Lichaamsontwik keling vaardigheidsproeven worden afgeno men voor een aantal militairen van den Mo- tordienst alhier. De behaalde diploma's zullen op Zaterdag 18 Maart des voormiddags 10 uur op het voor terrein van de Kazerne aan de Kleverlaan officieel worden uitgereikt door den voorzitter van het Werkcomité, den heer A. M. M. van Laan, commandant van de Militairen Motor- dienst. Opgemerkt wordt, dat het hier een tus- schentijdsche proefafneming betreft. De mi litairen vertrekken n.l. einde Maart uit Haar lem en hebben dus geen gelegenheid om aan de proeven voor vereenigingen en particulieren welke in Mei en Augustus a.s. worden afge nomen, deel te nemen. CONCERT VOOR GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING Vrijdagavond 17 Maart zal in den „Religi euzen Kring" te Aerdenhout een concert ge geven worden door: Lietje van Vliet, sopraan; Corrie Vening Meinesz, fluit; Hans Philips, cembalo; Gijs Beths, viool en Juup Vogt- schmidt, cello, die, gedreven door den drang om mede te werken aan de geestelijke en moreele herbewapening, de opbrengst daar van onverkort ten goede laten komen aan het Steuncomité te Bloemendaal. De heer Pierre Verdonck, musicoloog, zal een inleiding hou den. Voor dit concert is een comité van aanbe veling gevormd door: mevr. A. den Tex baronesse Bentinck, Bloemendaal, eere-voor- zitster; H. Meinesz, Vogelenzang, voorzitter; mevr. W. G. de BeusHogerzeil, Overveen, secr.-penn.; dr. J. D. Bierens de Haan, Aer denhout; J. A. Boskamp, Overveen; mevr. A. M. BührmannLe Gras, Overveen; mevr. A. E. H. baronesse Van DedemZubli, Aerden hout; mevr. C. L, van DijkVan Vierssen Trip, Bloemendaal; mevr. A. H. M. Everard Wilde, Aerdenhout; mej. D. C. de Marez Oyens, Aerdenhout; mevr. F. RöellSteen- berghe, Aerdenhout, mevr. Douairière jhr. mr. E. H. E. Teding van BerkhoutCamerlingh Helmolt, Bloemendaal; jhr. F. Teding van Berkhout, Aerdenhout. TOURNéE LA ARGENTINITA. De bekende Spaansche danseres La Ar- gentinita zal onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss gedurende de maand Maart een groote tournée door Nederland maken. Dinsdag 21 Maart danst La Argentinita in den Stadsschouwburg te Haarlem. De beroemde guitarist Carlos Montoya en de vermaarde Spaansche pianist Rogelio Na- chado zullen ook bij deze tournee weer mede werken. FIETSDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Zooals wij reeds berichtten werd de vorige week alhier een schilder uit Amsterdam aan gehouden wegens diefstal van een dames fiets. Zaterdag j.l. is de politie naar zijn huis te Amsterdam gegaan en zij vonden daar nog een racefiets, welke op 4 Maart op den Koninginneweg gestolen werd. Op dien da tum werd op den Koninginneweg iets verder op nog een fiets gestolen, en desgevraagd verklaarde de schilder dat een kameraad van hem dit op zijn geweten had. Deze. een 27 jarige koopman, werd aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Hij verklaarde dat hij de fiets voor f 4 verkocht had aan een 34- jarigen koopman te Amsterdam, die ver dacht van heling, werd aangehouden. De fiets bevond zich nog in zijn bezit. PLOTSELING OVERLEDEN. Zondagmorgen om kwart over elf is een 86-jarige heer op den Verspronckweg ineen gezakt. Na in een woning te zijn binnenge dragen kon een dokter slechts den dood door hartverlamming constateeren M. H. Sliggers. t M. H. Sliggers. Hier ter stede is in den afgeloopen nacht plot seling overleden, in den ouderdom van 55 jaar, de heer M. H. Sliggers, die zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt voor den Haarlemschen Ke gelbond. Hij was ongeveer 10 jaar secretaris maar een half jaar geleden moest hij wegens ge zondheidsredenen voor die functie bedanken. Jarenlang was de heer Sliggers secretaris van de wedstrijdcommissie; vooral van de nationale wedstrijden was hij de ziel. Zoowel bij het be stuur als bij de leden was hij om zijn eenvoud, vriendelijkheid en werklust een zeer geziene figuur. Vooral zijn jaarverslagen waren steeds keurig verzorgd. De heer Sliggers was ook on geveer tien jaar lid van de Haarlemsche Kegel club „De Volharding". Zijn vele vrienden zullen het bericht van zijn verscheiden met groot leedwezen vernemen. De begrafenis heeft plaats Donderdag 16 Maart, des middags één uur, op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. J. A. v. d. KOLK. In den ouderdom van 46 jaar is te Haarlem overleden de heer J. A. v. d. Kolk, gezagvoerder der Java China Japan Lijn. De begrafenis is Dinsdag te 11.30 uur op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. SUCCESSEN VAN RIA FOCKE Ter gelegenheid van Richard Strauss' vijf-en- zeventigsten verjaardag in Juni a.s. zijn te Ber lijn zijn laatste twee werken, beide opera's in één acte: „Daphne", dat in October 1.1. zijn eerste opvoering te Dresden beleefde en „Friedenstag", dat dateert van Juli daaraan voorafgaan, uitge voerd. Onze landgenoote Ria Focke werkte bij deze uitvoering mede. De Berlijnsche pers is vol lof oor haar prestaties. Zoo schrijft de ..Berliner Nachtausgabe", dat de Hollandsche Ria Focke, die men voor de rol van Gaea-Erda van het concertpodium heeft weggehaald, „aus tiefster Tiefe contra-alt Töne produzierte eine Lied gewordene Weichheit, wie von den unterirdischen Müttern". De „Berliner Börsenzeitung merkt op, dat „Ria Focke een alt van krachtig donker timbre bezit" en dat zij „eine überragende Gesangleistung" te genieten gaf. De „B. Z. am Mittag" noemt haar prestatie „Machtig" en de „Deutsche Allgemeine Zeitung", die zang en spel van Maria Cebotari als „mees terlijk" beschrijft, zegt, dat de vertolking van Ria Focke „niet minder schoon" was. HET KENMERK DER JEUGD ligt in een jeugdige huid en in haar vermogen zich zelf door een vernieuwingsproces te ver jongen. Dit proces wordt onopvallend door Sulfoderm-poeder bevorderd. Sulfodern-poeder werkt in dezelfde richting als de natuur en versterkt slechts haar werking, wanneer dat Verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Haarl. Orkesf-Vereeniging. Zondagnamiddagconcert. De herhaling van Beethoven's Eerste Piano concert werd Zondag ingeleid door de Ouver ture „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart. De keuze dier „Entführung" als „Ein- führung" was zeer geschikt, niet alleen omdat Beethoven in zijn eerste twee Pianoconcerten nog duidelijk het voetspoor van Mozart volgde, maar ook wegens de gelijkheid der toonsoor ten van beide werken. Immers Mozart s Ouverture staat in C gr. t. ex C noemde Mozart dat in zoo'n geval, wat eigenlijk nog juister is, want C gr. t. is dan het uitgangs punt en ook het besluit, de alpha en de ome ga en Beethoven's Eerste Pianoconcert staat ook in C gr. t.. tenminste wat het eerste en het laatste hoofddeel betreft Wel hebben de aan plakbiljetten en het programma ons wijs willen maken, dat het in c kl. t. stond, maar dat "is onjuist, zooals elk hoorder wel terstond bemerkt zal hebben. Beethoven's op. 15 stond van zijn geboorte af in C gr. t. en staat er nog altijd in, zelfs zeer duidelijk en overtuigend. Maar het middendeel, het Largo, dat in As gr. t. staat, bezit voor mijn gevoel de meeste waarde, zoowel wat de pianistische schrijfwijze als wat de orkestratie en de schoonheid der melodische lijnen betreft. Beethoven's eigen aard doet zich in dit Largo en ook in de ca- pricieuze thema's van het Rondo sterker gel den dan in het eerste Allegro. De door de pianiste Claes Molenaer gegeven vertolking van het Pianoconcert was in tech nisch opzicht nog gaver dan die van laatst leden Dinsdagavond en culmineerde ook nu weer in het zeer mooie voorgedragen Largo. Doch ook haar spel in de beide andere deelen, dat alleen nog wat meer kracht der linker hand te wenschen liet, stelde haar gezonde en warme muzikaliteit in een helder licht, dat de hinderlijke concurrentie van het invallende zonlicht met succes trotseerde. De zon poog de namelijk, zooals bij helder voorjaarsweer geregeld voorkomt, haar voorrangsrecht op den naar haar genoemden dag te doen gel den en als spelbreekster op te treden. Wat dat zeggen wil weet ik uit eigen ondervinding en dat weten de eerste violisten van ons orkest ook. De omslachtige blindeering van enkele der hooge vensters is als afweermiddel onvol doende. Door het aanbrengen van een of twee breede schuifgordijnen zou echter zonder veel kosten afdoende hulp verschaft kunnen wor den In elk geval roept de bestaande toestand dringend om verbetering. Laten we dus hopen dat die roepstem nu eens niet gelijk aan die eens roependen in de woestijn zal blijken. Marinus Adam zorgde bij het Pianoconcert voor een mooi aansluiten der orkestpartij. Mozart's Ouverture werd onder zijn leiding vlot en frisch gespeeld. Ook de vertolking van Bizet's „Jeux d'enfants" ging goed; de tol draaide nu heel wat beter en regelmatiger dan onlangs. En Dukas' geestig en meesterlijk gebouwd Scherzo „L'Aprrenti-Sorcier" vormde een schitterend besluit van dit Zondagnamid- dagconcert. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2